ang niet alle urinamers blij et eigen taal f ABN Paramaribo vierde uitbundig feest Stichting wil ontslag directie V ulcaansoord 2&€ Beheer uw geld goed, zorg dat u de hoogste rente maakt. De spaarvormen van de ABN maken't u gemakkelijk. CNV-bond wil broekriem wat aanhalen 'maar dan moet iedereen bijdragen' 3 S~T' z JT I jl ring ertegen EG-landen uit N te stappen' PPR en PSP willen illegalen Wat krijgt uw vrouw voor haar 60e? Finalgon' ©irim© Congres snijdt in defensiebegroting Algemene Bank Nederland Spaans parlement akkoord met ontruiming Sahara Aanhouden Neptunes geeft problemen Ook klacht tegen de accountant Franse bemiddeaar in Beiroet /var)dac iag 20 november 1975 binnenland trouw/kwartet 9 de erlands blijft nog wel even domineren [ederlands is nog steeds de dominerende taal in Suriname it zal nog wel even zo blijven. Maar het is duidelijk dat Vej het bewind van deze regering al de aanzetten zijn gegeven en'* iet straks met het Surinaams het Sranan Tongo te ewde vair' eisjeWt over de radio steeds vendien was het Nederlands door Surinaams gesproken (de de eeuwen heen beproefd en ge- kse voorlichtingsprogram- schikt bevonden om alle gedach- over de onafhankelijkheid ten en gevoelens redelijk duidelijk regeringspublicitedtsdienst te kunnen uitdrukken. Sn? i helemaal in het Suri- 1 DU* gegeven) en de minister CfeOOlS imperialisme ljn 1 ndêrwljs, Venetiaan, heeft jjeis het Nederlands al tot Idy een werk j. di ing hij :e ndf cultatief vak in de hoogste de kweekscholen ge- citaa 'De at :t positief: het zou de •Ing van een eigen Suri- cultuur bunnen beteke- w l3en bevrijding van het toch -iT..,, er zware bes lag dat Neder- schier elk gebied lm dit het leven van zijn bewo- il SpL zwak Jang niet alle Surinamers te d( mee Ingenomen. Natuurlijk de groep, die zo verneder - is, zo doordrenkt van de wdse cultuur, dat in hun door het terugdringen van ederlands de eenzaamheid, i eilandipositie van ••••%d nog eens zal worden ver- aat niemand zich iets wijs- Het Nederlands is welis- ten opzichtige uitzondering talenkaart van het Cari- febied; het Sranan Tongo ook zijn een mini-taal oogstens een paar honderd l man in de hele wereld. Suriname met zijn Neder- dan geen toegang hebben omringende landen; men in elk geval die taal met rintig miljoen mensen. Bo- Maar toch zijn dit niet de groot ste bezwaren. Deze leven bij de hlndoestaanse intellectuelen hier, die in het protegeren van het Surinaams een uiting zien van het culturele imperialisme van de creool, dat naar zij vrezen straks het land zal onderwaisen. Sranan Tongo immers is de taal van de negerbevolking en nage noeg vreemd voor de hindoestaan. De stadshdndostaan verstaat en spreekt wel Surinaams, maar de grote meerderheid van de hln doestaanse plattelandsbevolking staat er helemaal buiten. Nederland heeft zich steeds buiten de problemen van de taal voor Suriname gelaten. In het begin was dat heel eenvoudig: er werd niet eens over nagedacht en het Nederlands werd gewoon van bo venaf opgelegd. Het was lange tijd ook een praktische kwestie: het onderwijs was in Nederlandse handen en werd daarom in het nederlands gegeven. .De kennis van de eigen landstalen was bij de uit Nederland geïmporteerde onderwijzers niet groot en ver fijnd genoeg. De huizen in de Gravenstraat in Paramaribo krijgen, nu de 25e november met rasse schreden nadert, een extra kwastje verf. Geen keuze De Surinamers zelf hebben de -N V Bij 'het scheiden van de markt SURINAME Aantekeningen uit Suriname door Jan Kuijk 1 zigfcr- f''-Jifff- - BRAZILIË foto- Idea- zaak aan de orde gesteld. Een neiging om zich meer op de eigen onmiddellijke omgeving in Zuid- Amerika te oriënteren, bracht al lerlei losse en noodt ergens syste matisch uitgesproken wensen naar een andere taal met zich. Nederland heeft niet gekozen als de neiging om te kiezen al aanwezig zou zijn geweest. Elke keus die Nederland dan had ge daan, zou ons als 'fout' worden aangerekend; precies als ons nu kwalijk genomen wordt dat wij niet hebben gekozen. Elke keus immers van een taal. een oriëntatie is een poldtieke keus. Spaans voor Latijns-Ameri- ka, Portugeès voor Brazilië, Engels voor het Caribisch gebied. De Su rinamers hebben in de twintig jaar van het stutuut, toen zij zelf de mogelijkheden hadden, de keus evenmin gemaakt. Evenzo heeft Nederland of Suri name zelf niet gekozen voor een van die kleine, mimiatuurtaien die in Suriname worden gesproken: het Sranan Tongo van de negers of het Saranam Hindi (de Suri naamse versie van de talen uit India, waar de hindostanen van daan komen), het Javaans of heel oorspronkelijk maar van een on haalbare kunstmatigheidhet aro- waks de taal, die nog leeft bij een paar duizend Indianen, de oorspronkelijke bewoners van het land. Stimulerende dichter Het merkwaardige van het Suri naamse nationalisme, zoals zich dat nu manifesteert in de rege ring-Arron; is niet alleen dat het vooral steeds geleefd heeft bij de creolen (één van de narigheden van nu is dat Lachmon zelfs niet de geringste poging in die rich ting heeft gedaan binnen zijn ei gen partij) maar vooral ook dat het Creoolse nationalisme de laat ste jaren sterk gestimuleerd werd door dichters en mensen, die de waarde van de taal kennen. Het waren die dichters en schrijvers als Bruma (nu minister van economische zaken). Veneti aan (de al eerder genoemde mi nister van onderwijs) en Dobru (nu onder zijn eigen naam Rava- les lid van het parlement), die in hun nationalisme en een zich af zetten tegen Nederland de taal herontdekten, die zij als kind thuis geleerd hadden, het wat meewaarig behandelde en sociaal gedeclasseerde Taki-Taki. De dichters van toen zijn nu aan de macht. En 'macht' in Suriname betekent meteen 'erg veel macht', zodat de idealen van toen de poli tiek van vandaag is of kan wor den. Sranan Tongo is nog niet ge schikt om de functie van het Ne derlands over te nemen. Het heeft nog geen geschreven grammatica en voor abstracte begrippen zijn er nog geen woorden. Een paar maanden geleden dook in het Surinaams nog steeds het onvervalste Nederlandse woord 'onafhankelijkheid' op. Nu heeft een anonieme taalschepper opeens het woord 'sfrefidemsi' ge vonden. Niemand weet waar het vandaag komt ('strefi' is 'eigen', maar dan houden de mogelijkhe den voor verklaringen ook op), maar iedere creool accepteert het gretig als een mooi en goed woord. Deze ontwikkeling zal na de onaf hankelijkheid nog sneller gaan. De grondwet is nog in het Neder lands geschreven en bij de pro clamatie van Suriname's souverei- niteit zal er nog Nederlands wor den gesproken. Maar die taal heeft dan dezelfde functie als de smokings en de jacquetten, die opperceremoniemeester Eric Hef- ford aan de gasten heeft voorge schreven om te voorkomen dat de nafhankelijkheid door safarai- en afro-bekleding een louter creoolse manifestatie zou worden. (ADVERTENTIE) e parlementsredactie AG De Nederlandse re- niet van plan om stappen ondernemen om samen !G-landen uit de Verenigde stappen. Premier Den Uyl ren in de Eeerste Kamer stap nog erger zou zijn, aniti-zionisme-resoluitie die eek in die V.N. is aamgeno- Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De voedingsbond CNV is bereid in het komende jaar de buikriem wat aan te halen, zodat het bedrijfsleven meer lucht kan krijgen. alle ij of icu's ver-. °P" 1 antwoordde dit op een in het CHU-Eerste Kamer- Hulst, die een dergelijk had geopperd. 'Met een :e stap is niemand gediend, el in de laatste plaats. Bo-. zal Israël zelf ook niet uit treden', zei Den Uyl. De vult volgens hem nog een ingrijke taak inzake de vre- igen in het Midden-Oosten, ad ere door de troepen die linaï zijn gelegerd en die moeten houden op het be ten Uyl wees er ook op dat ltstreekse aanval op Israël, land uit de V.N. uit te niet is geslaagd. Hij bena- tog eens dat de regering het ins is met de anti-zinonis- esolutie. 'Deze resolutie is lig in opzet, strekking en aad- ook jjec- a in voï- isea aan, ima- 1 de 250 af- jsel- aps- oare ueel af- Pi- een >aar and- 'Maar wij eisen dat ook de zelf standige beroepsbeoefenaren een pas op de plaats maken. Wij kun nen niet toestaan dat de werkne mers de last van een gehele natie zullen moeten dragen. Iedereen moet zijn bijdrage leveren', aldus de voorzitter van de Voedingsbond CNV (CVAT), de heer M. D. den Hollander, gisteren op de algemene vergadering van deze organisatie in Utrecht. De nullijn mag volgens de heer Den Hollander niet betekenen dat de werknemers er volgend jaar zo'n vijf tot tien procent in koopkracht op achteruit gaan. Met name aan de laagstbetaalden en aan de zelf standigen die beneden het minimu minkomen zitten, zal extra aan dacht moeten worden besteed. Den Holander gaf toe dat de eco nomische situatie slecht is, maar anderzijds leggen de ondernemers wat te veel nadruk op de arbeids kosten als bron van aJle kwaad. In dit verband wees hij op de sanering in de broodindustrie, die noodzake lijk was 'omdat enkele grootmach ten in deze bedrijfssector elkaar op het scherp van de snede beconcur reerden' Uiteindelijk moest er als dacht moeten worden besteed. 1*1 De bondsvoorzitter noemde het on- (TO n ld hp QTp I pi rj p7| aanvaardbaar dat de werkgevers Isea ng', zei hij. het hele bestaande systeem van prijscompensatie overboord willen gooien. Aangezien de werknemers de prijsstijging achteraf gecompen seerd krijgen, zouden de werkgevers er naar zijn mening beter aan doen zelf de prijzen in de han dte houden. (ADVERTENTIE) Dank zij het Risico Waarde-projekt 2 van E&L krijgt een 25-jarige vrouw bijvoorbeeld: f 14.592,- belastingvrij op haar 60e verjaardag. (Dit bedrag is berekend volgens reële prognoses.) Voor het zover is kan haar echter iets overkomen. Dan geeft E&L, bij overlijden, f 100.000,— belastingvrij aan u, uw gezin, om dóór te gaan. Deze zekerheid kost f 440,- premie per jaar, gedurende de 35 jaar dat haar Risico Waarde-projekt 2 loopt. Wat krijgt üw vrouw voor haar 60e? Uw verzekeringadviseur kan dat zo nazien. Benader hem. Ze is immers nog lang niet jarig? De goede verzekeringadviseur kent E&L. Als de beste. ©,E&LEqu"y&Law Levensverzekeringen helder als glas Korte Voorhout 20 Den Haag Tel 070-469262* DEN HAAG De fracties van PPR en PSP in de Tweede Kamer heb ben zich gesteld achter de acties van de Marokkaanse hongerstakers en andere illegale gastarbeiders om alsnog een verblijfsvergunning te krijgen. PSP en PPR willen de 120 Marokkanen begeleiden, die in de Amsterdamse Mozes en ASronkerk hebben geprotesteerd tegen de gang van zaken bij de regularisering van hun verblijf in Nederland. Reden daarvoor is het 'onbehoorlijk bestuur' waaraan vreemdelingen diensten zich schuldig maken. PSP- Tweede-Kamerlid Van der Lek heeft dat gisteren gezegd op een conferentie in Den Haag. De gang van zaken bij deze 120 moe t een voorbeeld worden voor een soepeler beleid, zoals PPR en PSP dat voor staan. De fracties vinden dat justitie te formeel optreedt tegenover deze gastarbeiders. Het probleem voor deze mensen is dat zij wel lang genoeg in ons land zijn om alsnog legaal toegelaten te worden, maar hun aanwezigheid niet kunnen be wijzen. Zij hebben voor koppelba zen gewerkt, die weigeren een ver klaring af te geven dat de gastar beiders in hun dienst hebben ge staan. Volgens PPR en PSP heeft staats secretaris Zeevalking toegezegd de Marokkaanse hongerstakers in Am sterdam soepeler te behandelen. PSP en PPR zullen nagaan of dit inderdaad gebeurt en ook het justi tiële optreden tegen andere gastar beiders nauwlettend gaan volgen. (ADVERTENTIE) Finalgon crème is mild voor de huid. is reukloos en vlekt niet. Uitsluitend verkrijgbaar bij drogisten apotheker. WASHINGTON De Amerikaanse Senaat heeft met 87 tegen zeven stemmen een wetsontwerp aanv aard voor defensie-uitgaven van 112.6 miljard dollar voor een perio de van 15 maanden, gerekend van af 1 juli. Dit bedrag is 8.3 miljard dollar lager dan hetgeen president Ford had gevraagd. Het Huls van Afgevaardigden was akkoord ge gaan met een bedrag van 111.8 miljard dollar. Het ontwerp moet nu aan beide Kamers van het Congres worden voorgelegd om tot een vergelijk te komen. 8%% Spaardeposito met vaste looptijd 7 jaar 8%% Spaardeposito met vaste looptijd 6 jaar 8 54% Spaardeposito met vaste looptijd 5 jaar 8% Spaardeposito met vaste looptijd 4 jaar 7% Spaardeposito met vaste looptijd 3 jaar 6%% Spaardeposito met vaste looptijd 2 jaar 6/4% Spaardeposito met 24 maanden opzegging 554% Spaardeposito met 12 maanden opzegging 454% Spaardeposito met 6 maanden opzegging 4%% Spaardeposito met 3 maanden opzegging 454% Spaarrekening/Spaarboekje 654% Spaar-Extra-Rekening/Boekje door Jan Kuijk PARAMARIBO Een ongekende en onbeschrijfelijke vreugde en geestdrift maakte zich gisteravond meester van Paramaribo toen, omstreeks kwart over zes plaatselijke tijd, in het Statengebouw aan de Gravenstraat het Surinaamse parlement met algemene stemmen de nieuwe grondwet voor de Surinaamse republiek vast stelde. Er was vuurwerk op straat, een steelband en voldoende politie om de Gravenstraat snel en efficiënt af te zetten.. Premier Arron en oppositieleider Lachmon verschenen beiden op het bordes met één krans om beider Onverwacht hoofden, terwijl zij vergenoegd el kaar omhelsden. teraard voor Arron en Lachmon, maar toen even later ook Hindorie op het bordes verscheen, werden er onmiddellijk spreekkoren aangehe ven: 'Viva Hindorie, Viva Hindorie'. gevolg van overcapaciteit en flink aantal werknemers afvloeien. De bondsvoorzitter maakte ook be kend dat de voedingsbonden van NKV en NW de gemeenschappelij ke voorlichtingsdagen met de CNV- bond willen beëindigen. Zij doen dat met een beroep op de komende vorming van de federatie NW- NKV. De heer Den Hollander waarschuw de ervoor dat er talrijke tekenen zijn die erop wijzen dat men er op uit is het CNV en CNV-bonden te isoleren. Volgens hem is er geen reden om aan te nemen dat de CNV-ledeu zich ook zullen laten isoleren. Vergiffenis George Hindorie, de VHP-er die dit eigenlijk allemaal met zijn rebellie mogelijk heeft gemaakt, boog voor Lachmon en vroeg hem vergiffenis. Mungra de felle en fanatieke vechter en demagoog van de VHP. niet vies om elke tegenstander als 'rascist' en 'terrorist' uit te schelden stond nu arm in arm met Creool se Statenleden. De grootste toejuichingen waren ui- MADRID (Reuter) Met een overweldigende meerderheid keurde gisteren de Cortes, het Spaanse parlement, de dekolonisatieplannen van de Spaanse regering voor de Spaanse Sahara goed. Hiermee is ook het akkoord van Spanje met Marokko en Mauretanië over de toekomst van de Spaanse Sahara goedgekeurd. Volgens deze overeenkomst zullen Spanje, Ma rokko en Mauretanië het gebied gezamenlijk besturen tot dat Span je zich op 28 februari volledig te rugtrekt. Het akkoord houdt verder in dat de wensen van de bevolking van de Sahara In de Jema'a, de door Span je goedgekeurde plaatselijke volks vertegenwoordiging, naar voren kunnen worden gebracht. Deze volksvertegenwoordiging wordt door de door Algerije gesteunde bevrij dingsbeweging van de Spaanse Sa hara. het Frente Polisario, niet er kend, onder meer omdat de voorzit ter van de Jema'a onlangs zijn trouw aan Koning Hassan van Ma rokko beleed. De stemming kwam toch nog vrij onverwacht, nadat in de middag Ar ron en Lachmon met elkaar hadden gesproken over een vijftal amende menten die de oppositie had inge diend. Eerder deze week had Lach mon nog gedreigd naar de rechter te zullen lopen als zijn amendementen niet werden aangenomen, maar nu nam hij kennelijk genoegen met enige toezeggingen en verwerking van zijn opvattingen in de toelich ting bij de grondwet. Daardoor was de weg vrij voor unanimiteit van re geringspartijen en oppositie. Ook mevrouw Liesdek-Clarke stemde voor. Alleen de heren Dasiman en Somohardjo (belden ln Nederland) hebben niet meegestemd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Vredeling en een deel van de defensiecom missie van de Tweede Kamer zijn het niet eens over de verwerking van het langer in diens t houden van de marine-Neptunes in de de fensiebegroting. In 1976 zullen de Neptunes tegen de oorspronkelijke plannen in, ge handhaafd worden en dat kost 21 miljoen gulden. Minister Vredeling zei gisteren in het overleg met de kamercommissie dat het niet nodig is precies aan te geven waar dit geld binnen de begroting vandaan moet komen. In het begrotingsjaar treden altijd wel bepaalde ver schuivingen in de uitgaven op, waardoor die 21 miljoen vrij komen, zei hij. KVP, AR en de oppositie ter rech terzijde willen echter precies weten ten koste van welke andere posten de 21 miljoen betaald wordt. Zij hadden al moeten slikken dat het bedrag niet extra op de begroting werd toegevoegd. Het overleg over deze zaak zal vandaag worden voortgezet. Minister Vredeling heeft de com missie gisteren voorts meegedeeld dat de eerste pogingen om met de Westduitsers tot taakverdeling te komen voorlopig op niets zijn uit gelopen. Het idee was dat Neder land de aanschaf van zes marine fregatten van West-Duitsland zou overnemen en daarvoor landmacht- taken zou kwijtraken. De Westduit sers bleken echter zulke speciale eisen aan de marinefregatten te stellen dat de zaak voor Nederland te duur zou worden. UTRECHT Gezien de gang van zaken bij Vulcaansoord in Ter- borg (gasverwarmingsapparaten) zal de Stichting voor Sociaal Aan deelhouderschap (eerder ook actief bij de Holland Amerika Lijn en bij de Rubber Cultuur Mij. 'Amsterdam') in de morgen te houden vergadering van aandeelhouders het ontslag van de directie en de raad van commissarissen van dit bedrijf voorstellen. Verder wil de stichtin: een vereenvoudiging van de finan cieringsstructuur en terugbrenging van gelden vanuit Engeland, voor zo ver daar niet nodig een sanering van Vulcaansoord met een goede afvloeiingsregeling een onderzoek door de Vereniging voor de Effectenhandel naar de stij gende koersen van het aandeel Vul caansoord en naar eventuele voor wetenschap. BEIROET (AP, UPI, Reuter) Gisteren is de Franse oud-premier Maurice Couve de Murville in de Libanese hoofdstad aangekomen met een delegatie die wil trachten te bemiddelen in de oorlog tussen christenen en moslems. De Libanese moslems hopen dat de Fransen de christenen, bij wie zij een grote invloed hebben, er toe zullen dwingen concessies te doen die tot hervormingen in het land zullen leiden. Aan de andere kant verwachten de Libanese christenen een Franse garantie die hen zal beschermen tegen de moslems die in Libanon de meerderheid vormen. Inmiddels zijn vijftien wijken in Beiroet door de autorijritten 'onvei lig' verklaard nadat de vijandelijk heden gisteren opnieuw in aller he vigheid zijn uitgebroken. Gisteren viel ook het eerste Engelse slachtoffer in de al zeven maanden durende strijd. De 55-Jarlge Britse zakenman werd door gewapende mannen in zijn auto doodgescho ten. Volgens de Britse ambassade in Beiroet werd door de daders ten onrechte aangenomen dat hij Ame rikaans staatsburger was. Ondertussen werden vier Israëli sche straaljagers die gisteren van uit zee boven Beiroet vlogen door afweergeschut begroet. Het incident droeg bij tot de toch al gespannen situatie in de Libanese hoofdstad. De Stichting heeft voorts bij het Ni- vra (Nederlands Instituut van Regis teraccountants) een klacht ingediend tegen de accountant van Vulcaans oord, die verzuimd zou hebben te waarschuwen tegen bepaalde op waarderingen van de activa. Op grond hiervan kreeg Vulcaansoord, volgens de Stichting, eind 1974 van de ABN een lening van 3,5 miljoen gulden, waarmede een 'wagenwiel van internationale geldovermakin- gen' incl. een reeks 'management- fees' begon te draaien (beloningen voor de directie). De Stichting voor Sociaal Aandeel houderschap acht een aantal van ge noemde feiten van zo ernstige aard, dat zjj hierover contact zal opnemen met de procureur-generaal bij de Ondernemingskamer in Amsterdam cn met de officier van justitie in Arn hem. Directeur J. Chr. Breedveld van Vul caansoord spreekt van een 'betreu renswaardige actie' van de SVSA, die alleen maar schade kan toebren gen aan het bedrijf en tot onrust on der de mensen aanleiding zal geven. 'En dat', zo zegt hy, 'op anonieme beschuldigingen, neergeschreven op enkele vodjes papier. Het had mij normaler geleken, aldus de heer Breedveld, als de Stichting eerst eens met mij was komen pra ten, alvorens de door niets bewezen beschuldigingen te spuien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9