Dia's.leuk hoor.maar mag I het wat handiger? Hebt u dat nou ook? Piekeren over Sint of kerstman overbodig Kleur in geluid Uit de weekbladen De 3 Musketiers voor dia-makers Films in een leuk jasje Sinterklaas Bezuinigingen Onverantwoord Indo-China Dolf Coppes Coster Van der Stoel Voor aap DONDERDAG 20 NOVEMBER 1975 TROUW/KWARf Accent maakt het weer bont: Den Uyl als Sinterklaas op de cover en dan binnenin een gesprek met Drees jr., dat een en ander moet rechtvaardigen. Onderwerp: het uit de hand lopen van de overheidsuit gaven. Drees meent de oplossing binnen handbereik te hebben: 'Je moet de koers verleggen. Men moet het beleid durven veranderen. De resultaten komen dan heus wel' De Boo tekende het allemaal gretig op. Het ondeugende maatje van Nixon, Spiro Agnew, ventileert zijn min achting voor de voormalige com pagnons. 'die schuldbekentenissen inruilden voor vrijstelling van strafvervolging'. Hij is nu vertegen woordiger, maar nog steeds bezeten van geld en macht. Barbara Piugge toetste een handvol tv-reporateurs op htm betrouwbaar heid. De mees ten maken er een potje van, vindt ze. Hiltermann kwam terug van een samenscholing van wetenschappers uit veertien landen op het slot Luxemburg in Oostenrijk. Een nogal warrig stuk is het resultaat, met als conclusie: de natuur ontraadt pola- Voor het overige veel kritiekloos divertissement, zoals gebruikelijk. De Nieuwe Linie: Als iedereen de maatregelen zou treffen die ik in mijn huis getrof fen heb zou Nederland voor onge veer de helft op het aardgasver bruik kunnen bezuinigen', aldus ARP-kamerlid en chemicus Jan van Houwelingen in een interview met De Nieuwe Linie. 'We rpoeten naar een ander levenspatroon toe waar bij we onder de druk van drang naar bezit uitkomen. De lijn van Aantjes is een lijn van heel wezen lijke. diep ingrijpende veranderin' gen', aldus Van Houwelingen. Ver der een artikel over Vroom en Dreesmann, die beroepsdetectives ingeschakeld heeft om het overtol lige personeel weg te saneren. De verkoopkrachten van het bedrijf worden door de bedrijfsrecherche streng gecontroleerd en hun rap porten worden gebruikt bij de ont slagprocedure. In navolging van de Amerikaanse 'Rape centers' is er nu in Amster dam het eerste Nederlandse hulp centrum voor verkrachte vrouwen opgericht. Dit is een initiatief van de vrouwensectie van het JAC. 'We verwachten niet alleen telefoontjes van acute gevallen, maar ook tele foontjes van vrouwen die jaren ge leden verkracht zijn en die erva ring nog niet verwerkt hebben', al dus de initiatiefneemsters. Rudolf de Jong schrijft het vijfde deel in de serie 'Socialisme en fas- scisme in Spanje. 'Toch zet er nu een werkelijk proces van politise ring in Spanje. Hoe het zal begin nen is wel duidelijk, met een kléine stap in de richting van een parle mentaire regeringsvorm. Hoe het zal eindigen is echter nog een open vraag'. Hervormd Nederland: Oud-premier P. de Jong spreekt zich in een interview met Her vormd Nederland uit over het be leid van Vredeling. 'Ik vind de be zuinigingen bij de marine onver antwoord'. Over het geloof in de politiek: 'Iemand die niet gelooft kan alle kanten uit, van extreem links tot extreem rechts, een chris ten niet*. Wordt Italië een tweede Chili?, vraagt David Mol, stafmedewerker van het IKOR zich af. 'Nu dringt slechts een klein topje van meo- fascistisch geweld doortot de Ne derlandse k rantekolormtnen, maar in een stad als Romjï rukt de brandweer vaker uit voor bomaan slagen dan voor normale foranden'. Bas de Gaay Fortman schrijft over de resolutie tegen het Zionisme in de Verenigde Naties: 'Er is maar één manier om de VN. te redden. Het zal ook aan de dekde wereld zelf duidelijk moeten wjyrden, dat het doordrukken van resoluties als deze niet bijdraagt aam vrede en rechtvaardigheid in de vjereld'. Dr. C. H. Koetsier beschrijft de ontwikkelingen in Indonesië. 'De massa van de bevolking heeft nog nauwelijks van de ecpnomische vooruitgang geprofiteerd.. De kloof tussen arm en riijk groeit. De ker ken vormen een van dt> weinige invalspoorten om een and)sr denken op gang te brengen'. De Groene Amsterdamnler: De Groene Amsterdammer gaat uit gebreid in op problemen «Jie zich afspelen in Indo-China. Ntoorfd en Zuid-Vietnam zullen spoedig here nigd worden. Ironisch genoeg is het Amerikaanse veto tegen de toela ting van Noord en Zuid-.Vietnam tot de Verenigde Naties waarschijn lijk een factor geweest die: het be sluit om de hereniging sneil te doen plaatsvinden heeft bevorderd', aldus De Groene. Een interview met het JCambod- jaanse staatshoofd Noroddm Siha- noek op een van de binneaitpagina's 'We hoeven militair gezienj nergens meer bang voor te zijn. We zitten goed in de wapens. Ik ben het enige staatshoofd dat door commu nisten is gekozen. Daar ben ik zeer trots op. Ik ben een geadopteerde Rode Khmer' zo zei Sihanoek tegen Wilfred Burchett. ''China is onze beste vriend, maar niet onze baas'. Verder een verhaal over de ecologi sche schade die de Amerikanen hebben veroorzaakt in Zuid-Viet- nam. 43 procent van de plantage's en de 44 procent van de bossen van Zuid-Vietnam zijn onherstelbaar verwoest, volgens in Saigon bekend gemaakte statistieken. Philips brengt het Zwanenmeer bij u thuis. 1976 wordt het jaar van de videoplaat (een hoog-veredelde grammofoonplaat waarop een tele visieprogramma staat). De video plaats is bedoeld als hét antwoord op de stagnatie in de verkoop van de televisie toestellen, zo schrijft Lu cas Reijnders. De platen zouden naar gelang de kwaliteit 25 tot 60 giilden gaan kosten'. De Haagse Post: De Haagse Post portretteerde het PPR-Kamerlid Dolf Coppes, 'de man met de vele gezichten'. Ziet zichzelf als de visieontwikkelaar van de partij, maar acht zich niet geschikt als lijsttrekker na het ver trek van Bas. 'Van Huiten is er geschikter voor, brutaler, ik denk dat ik meer inhoud heb'. Over Den Uyl: 'Joop stelt je geduld afschu welijk op de proef, maar uiteinde lijk doet hij het toch'. En: 'Ik heb in de poddülekk weinig echte vrien den'. Twee antropologen zetten hun be vindingen op paier na een onder zoek in een 'gewoon' Spaans dorp je. Het plaatselijke hoofd van de Guardia Civil: 'Een man die kapi taal bezit moet investeren en werk geven aan hem die het niet heeft. Vóór de Burgeroorlog gebruikten de kapitalisten him kapitaal niet nut tig. Daarom had Franco gelijk om de oorlog te beginnen. Maar van daag bestaat er geen kloof meer tussen overwinnaars en verslagenen'. In de boekenspecial een gesprek met de schrijver-etholoog Martin Hart, die bepaalde gereformeerden bepaald onplezieriger vindt dan ratten, die hij overigens bestudeert. De Tijd: Voetbalgeleerde Maarten de Vos (vroeger journalist, nu mede-direc teur van Inter Foot ball) giechelt in een gesprek met De Tijd nog na over de klucht rond Cor Coster ('wat hebben we gelachen'). Is niet erg te spreken over de Nederlandse sportjournalistiek. maar bekent ook zijn eigen salto: alles verhullen wat hij vroeger plachtte te onthul len: 'Ik ben nu een soort bliechtva- der, die het vertrouwen niet mag beschamen'. Over Coster: 'Een prachtige man, een wijze man, ik houd van hem'. Rob Vermaas vraagt zich af of mi nister Eddy Bruma, de sterke man in de Surinaamse regering, na de onafhankelijkheid de macht zal grijpen en een creoolse dictatuur zal gaan vestigen. Een bezoek aan Bruma leverde het volgende ant woord op: 'Ik lach erom, want het tegendeel is waar'. Corine Spoor interviewde Ad Lan- gebent, de nieuwe eindredacteur van Brandpunt, die aankondigt meer onderwerpen in de Heel de mens-sfeer te gaan aanpakken. Over de jongens van VARA's Din gen van dag: 'De nieuwe dogmatici, nooit één spoor van twijfel. Dat houdt in dat je niet tot communi catie in staat bent'. Haye Thomas verwacht nieuwe uit barstingen van de IRA, 'de grote verliezer in de zaak Herrema', en wijst op de angstaanjagende voor proefjes, die Londen de afgelopen dagen te verwerken kreeg. Verder een artikel over bergen beklimmen: goed voor 300 doden per jaar. Elseviers Magazine: Elseviers Magazine werpt deze week uitgebreid licht op de figuur Max van der Stoel, 'een democraat tus sen de wolven', zoals Van Rosmalen hem noemt. 'Voorlopig heeft hij meer kritiek van links dan van rechts te duchten. Zolang er soci aal-democraten zijn die meer soci alistisch dan democratisch zijn, zullen zij Van der Stoel hun na tuurlijke vijand vinden'. Philip Mok vergezelde de minister op zijn reis naar Polen, en elders in EM wordt hij nog eens persoonlijk aan de tand gevoeld door Ferry Hoogen- dijk, die hem overigens niet klein krijgt. Vragen over de Berlijnse muur en het predikaat 'zedenmees ter' worden diplomatiek gepareerd. Dezelfde Hoogendijk laat in zijn commentaar weer zwarte inkt uit zijn pen vloeien bij de wekelijkse oplossing van het werklozenvraag- stuk: 'De linkse partijen weigeren in te zien dat alleen door een verbetering van het rendement de bedrijven weer in staat zullen zijn om te investeren en dus nieuwe werkgelegenheid te creëren'. Alice Oppenheim interviewde rie en John Schaap (vaj Shepherds) over de onhernl lijkheid van sterilisatie: 'Aai hebben we gedacht, behalv ene Een gesprek met de musici^ lem Breuker'Ik hoef de heid niet in. Over een ja mijn werk de vuilnisbak in'. Vrij Nederland: Op de voorpagina van Vrij X land wordt een zuinig gezich vice-admiraal Roest (bevell zeestrij dk rachtengef lankeew nieuwe informatie over de dj stratieve Neptune-vlucht Binnenhof. Hans Smits vraagj af waarom Roest gespaard wijl twee lagere officieren boeten. 'In ieder geval is de| neleiding erin geslaagd Ve volledig voor aap te zetten'. Tessel Pollmann interviewde tien Carton, schrijfster groene boekje voor meisje jonge meisjes poogt te bei) voor de gevolgen van het uitl van sexuele voorlichting: 'Del heid is altijd woester dan eenjjj zich kan voorstellen'. Aans' een aantal reacties die zij bu in een nieuw boekje: Mijn mag het niet weten. Evenals in De Tijd ook in Surinaamse minister Eddy aan het woord: 'Er zal eenF komen die zuiverend zal werkj VN woonde de preek bij, d« Gijsen gaf naar aanleiding DSM-ramp en waarin hij wonden prees, 'omdat ze ni# standig en niet bitter war niemand ergens de schulp hadden gegeven'. Een cits DSM-directeur Bogers'De leert van ervaringen. Dat kracht, maar ook zijn zwakt- Terzijde iets om over na te deF 'Koudillo'. (advertentie) ~Msol' U Jkent het ritueel nu wel, niet? Het dia- avon»:je, dat voornamelijk het avondje van pa \wsrdt, die onhandig rondstruikelt met bloeitibakachtige diarekken, staat te hanne sen Wiet een kast van een projector, en daar zitten, we allemaal stiekem te geeuwen in het dpnker.Dia's zijn leuk en goedkoop, maar mogen ze alsjeblieft wat handiger? Dat Maanden ze bij Agfa- Gevaert took en daarom heb ben ze *,t even voor u ge fikst. U bunt nu zeer behen dig pockiet-diaatjes maken en ze evejn handig bekijken. Ze hebbeih daar een filmrol letje ontvporpen, dat in alle pocketcan^era's past (Ag- fachrome j Pocket Special). En van jde fotohandelaar krijgt u piepkleine, bloed- scherpedi(iatjes terug. In een l^uk pocket-doosje dat u, neti als de pocketca- mera zelf, fco in de zak stopt. Je maakt in je vakantie zo'n kleine honderd dia's. Alle maal goed en wel, maar je wilt toch ook eens het ECHT MOOIE plaatje maken. Om zo nonchalant weg ergens hal verwege een serie andere dia's te laten zien, opdat de buren zeggen: ,,Waar heb je die nou gemaakt!? Allemachtig mooi zeg!'" Dat hoop je tenminste. Want wat blijkt nou potver- driedubbeltjes? Net die op namen waar je je zoveel van voorstelde, zijn bewo gen, of te licht of te donker. Net toen je dacht: nou maak ik een dijk van een foto, ver gat je het diafragma bij te stellen. Je kan in zo'n gd^l twee dingen doen. Denken, aat je die opnamen volgend jaar nog wel eens overmaakt. Of. denken aan een ca mera met automatische be lichting. Dat laatste is 't meest verstandig. Fotogra feren is plezieriger, wan neer je weet, dat de opname nu moet lukken. Door de feilloze belichtingsautoma tiek. De steeds aan populariteit winnende pocket-camera's maken de keus van zo'n au tomatisch toestel niet moei lijk meer. Agfa-Gevaert heeft er drie. Behalve een automatische belichting be zitten ze ook een hypersoe- pele ontspanner. Agfamatic is het antwoord op het echte foto-comfort. De Agfamatic 4008 heeft het bekende Color-Apotar 6.3/26 mm objectief, de Qptima 5000 en 6000 kennen de licht sterke Colar Solinar 2.7/26 mm. De automatische belich tingsregeling in de Agfama tic 4008 wordt geheel ver zorgd door een traploos ge regelde sluiter met belich tingen van 1/500 tot 30 volle sec. In de Optima wordt zo wel het diafragma als de sluitertijd aan de lichtom standigheden aangepast. Sluiterbereik hier: 1/000 tot 30 volle sec. De zoeker is ruimer dan je op een kleine camera ver wacht. En helder. Er is een duidelijk lijnkader met pa- rallax-merktekens. In de zoeker zit een controlelam pje ter waarschuwing, dat de sluitertijd langer dan 1/30 sec. gaat worden. de elektronenflitser heet Agfamatic Lux voor de Ag- famatic-serie en de Optima Lux voor de Optima. close-up-lens, de Natarix, werkzaam tot op 50 cm af stand Fotograferen met kleurendia film moeilijk? Vroeger mis schien, nu zeker niet meer. IE DEREEN kan het, zeker als hij zijn film stopt in een moderne ca mera. Of dat nu een laaggeprijs de „volauto- maat" is dan wel een peperdure kleinbeeld-ref lex Agfa-Gevaert heeft immers niet stilgezeten. Zijn kleuren worden verde digd door de drie musketiers, Ag- facolor CT 18, Agfacolor CT 21 en Agfachrome 50 S. Drie tech nisch volmaakte kampioenen van Agfa-Gevaert's langzamerhand wereldvermaar de kleurenpalet. AGFACOLOR CT 18, een be proefde film, on verwoestbare re putatie van ja ren. Betrouw baar werk paard" van ama teur en vakfoto graaf. Probleem loos, constant van kwaliteit. Natuurlijke kleuren, maar toch met een vleugje eigen ka rakter, de saus over de biefstuk. Sublieme weer gave van warme kleuren: rood, roddbruin, oran je on geel, maar ook van fris groen, helder blauw. AGjEACOLOR CT :21, 2 x zo ge voelig broertje vare opgemelde CT 18, „inzet- tertjie" onder moé ilijke om standigheden. Ruimere toepas- singjsmogeli j khe- den„ Kleurenpa let alls van CT 18, maar" nog een tikkejltje verfijn der. Dia's wor den praktisch driedimensio naal Kleuren film Dp zijn best. AGFACHROME 50 Si. professio nal onder de kleuilenfilms, voor absoluut natuii rgetrouwe handhaving van de kïeur. Geen klemverschui ving :meer. Cor rect 4-an l/1000e tot \fele secon den itfl een heel anderte situatie. Een gouden voorv*4erp blijft goud, een zilve ren zilver. Echt een (film voor professionals. Bij die diaatjes hoort een viewertje, een kijkdoosje van nog geen handpalm groot. Met één vingerbewe ging zit u zo in uw eigen mi ni-bioscoop. En als u er toch eens samen voor wilt gaan zitten, omdat u a-l-l-e tijd heeft, dan heeft Agfa-Ge vaert iets, dat die mini-dia's groot en zwierig op scherm of muur werpt: de Agfacolor pocket diaprojector. Een licht vierkant bakje met een rond diamagazijn erin. Door één tik op de oranje knop wipt het deksel tje open en dan ziet u een soort ronde vliegende scho tel, waarin 60 dia's in poc ket-formaat kunnen neste len. Een apparaat, dat u moei teloos onder de arm neemt naar de buren. Een ding zonder moeilijkdoenerij. Uitgerust met automatische handgreep, waarmee u van uit een luie stoel de zaak even regelt: ander beeldje, scherper beeldje. Er zit ook een lampje in die handgreep, waarmee u een aanwijspijltje op het scherm kunt mikken. Voor de juiste plaats, waar moe der de paspoorten had ver stopt, die ze vervolgens niet meer kon vinden, en welk Martelend gepieker over wat u nou dit jaar toch weer met Sinterklaas of Kerst zou kunnen geven? Gewoon stoppen met dat hersenge- knars. In een land, waar bij na ieder gezin een film- of fotocamera heeft, is het ge ven van een geschenk veel eenvoudiger dan het maken van een cadeaulijstje. Als geen ander heeft Agfa- Gevaert een enorm pakket foto- en filmartikelen voor u veil. Het moet al heel gek gaan als u daaruit niets kunt kiezen. Wat denkt u van dit rijtje mogelijkhe den? Een ongelooflijk fraaie serie POCKETCAMERA'S. U weet wel,van 4ie geinige, kleine dingetjes voor bin nenzak of handtas. Per mo del oplopend, met steeds wat meer techniek erin ver pakt. Kleinste telg: de Agfa matic Pocket 1000 Sensor. Jongste dochter: de volauto matische Agfa Optima Poc ket 600CfSensor. BIJPASSENDE SPUL LEN als elektronenflitsers, „voorzetlenzen, zwart-wit- en kleurenfilms, diafilms. DE GUCKI-VIEWER, speciaal ontworpen voor de kleinste onder de dia's, nl. die welke men met de poc ket-camera maakt. De AGFA POCKET DIA PROJECTOR, een hartstik ke leuk ding, compleet met diamagazijn, afstandbedie ning voor de projector, des gewenst leverbaar in een soort diplomatenkoffertje met handig daglichtscherm (geen omslachtig gedoe met projectieschermen, gewoon meteen lekker dia's kijken). Een AGFA-GEVAERT CASSETTECAMERA voor de 126-filmcassette. Er zijn al miljoenen van verkocht, maar er kan er nog altijd wel eentje bij. Camera van ander systeem, met grotere filmcassettes, maar bepaald geweldig goed. Enig idee, hoeveel ROL- FILM-CAMERA'S zo'n apparaat waarbij je de film voorzichtig tot de pijl moet doordraaien er nog in om loop zijn? Niet alleen de pro fessionele, maar ook de Clicks, de Clacks, enz. We durven geen cijfer te noe men, maar het zijn er on voorstelbaar veel. Natuur lijk heeft Agfa-Gevaert ook voor deze groep fotografen filmmateriaal. Type 120, mensen. Blijft over: DE KLEIN- BEELD-FOTOGRAFIE. In de Sensor-serie telt Agfa- Gevaert enige voortreffelij ke kleinbeeld-camera's, zoals de Optima's en de Se- lectronics. En wat dacht u van al die filmsoorten die daarin passen? Films voor normaal gebruik maar ook supersnelle. Type-aandui ding: 135. EVEN EEN GEHEUGEN-,. STEUNTJE VOOR AGFA-li GEVAERT FILMS: Films kun je zo los uit het vak verkopen, maar je kunt ze ook een leuk jasje geven. Nou, dat laatste heeft Agfa- Gevaert dan ook gedaan. Tijdens de feestelijke perio de vóór de feestdagen kunt u de Agfachrome Super 8 in een attractieve tweeling verpakking kopen. Brochu re met filmtips ingesloten. Nooit weg, die brochure. En fijn, dat u die Agfachrome- film snel terugkrijgt (2 x 24 uur in de centrale). Die tweeling-verpakking heeft Agfa-Gevaert ook voor Agfacolor pocketfilms 110, Agfacolor cassettefilms 126, en Agfacolor klein beeld films 135. Wel ALLEEN voor kleurenfilms. O ja, er zit nog een extraatje bij: een waardebon voor gratis ver groting en bij de 110 een waardebon voor twee nabe stellingen. Hoe leveren ze het 'm! :e p AG 'EG-I etc anit 110-films voor pocket-foto» toestelletjes 126-films voor cassette*»» mera's 120-films voor rolfilmcame- ra's 135-films voor kleinbeeldca»g( mera's. AGFATRONIC ELEK-èren TRONENFLITSERS in alle prijsklassen met batterij of i accu. Wist u dat de accu's bij de Agfatronic snel ver-, wisselbaar zijn en snel op- ij laadbaar met de snellaad-an 1 stekker? j Hi DIAPROJECTOREN, oofcf ht al van Agfa-Gevaert (projec-fe st toren voor klembeeld-dia inM 13 5x5 cm raampjes). I 2a1 DE AGFACOLOR 250 toK.'™ doet aan de hoogste eisen van amateur en vakman, 0^n belangrijke extra's: automa-hder tische scherpstelling van de Birtaï dia's met Autofocus, 2501 mo< Watt halogeenlamp, af-5en standsbediening, verwissel-pstr baar objectief, tweetraps- *an schakelingen voor regelbare lichtopbrengst. Eventueel L°g uitgebreid met draadloze af-fes oh standsbediening (Agfa pi-fiig j lot), diawisseling via pulsen Eng', op geluidsband (Agfaton). t (gratis archiefbox} appartement onder de 444 in die torenflat nou het uwe was. En wat zo leuk is: om die dia's te maken, hebt u geen grote ingewikkelde klein beeld-camera's nodig. De vol-automatische Agfamatic 4000 Pocket Sensor en de Optima 5000 en 6000 Pocket Sensor doen het moeiteloos voor u. Leuk om altijd bij u te hebben. Mini-camera - mini-bioscoop. Geel, rood, paars, jonge kleuren. Agfa-Gevaert koos ze voor haar Low Noise Agfa Color Compact Cassettes. Magneet band-cassettes voor jongeren en voor ouderen met een jong hart. Kleurige noot in elk cassette-archief. En overzichte lijk. Bijvoorbeeld: rood voor jazz, geel voor pop, paars voor beat. Agfa-Gevaert doet meer. In de geschenkenmaand bij aan koop van 6 Agfa Color Compact Cassettes GRATIS een fraaie praktische ARCHIEFBOX. Probleemloos koppelbaar tot stevig decoratief geheel. Gratis en voor niks een hand- zaam opbergsysteem. Pluspunt is, dat 't gaat om de algemeen bekende RK 7 boxen, die tijdens en na de Agfa-Gevaert actie normaal in elke speciaalzaak kunnen worden gekocht. Nog een plus puntje: ook de andere compact-cassettes, de AGFA STE- REOCHROME en SUPER FERRO DYNAMIC, kunnen in de box. Over Super Ferro Dynamic gesproken: via een ragfijn ijzeroxyde-experiment uitmuntend voor muziekliefheb bers, die streven naar hoogste kwaliteit. Bijzonder geschikt voor klassiek. Daarom telt elk spoor 3 minuten meer, dus 60 -f 6 en 90 6 min. Ook de langste LP kan erop. En als we 't over geluidsweergave hebben: Agfa-Gevaert- banden leveren KLEUR in het geluid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8