"Achterstand wijken raakt hele college" KORT Philadelphia bouwt tehuis in Delft Onroerend goedbelasting dan verwacht was lager Nieuwbouw politiebureau Den Haag in 1979 klaar Frederik Hendriklaan krijgt luifels K Gas, water en electriciteit duurder Vragen over subsidies Transvaal Actie 'Kunst op school' gestart Raadscommissie akkoord met plan Vragen over Haagse abortuskliniek Voor 24 geestelijk gehandicapten NABEZORGING VAN DE KRANT CDA en WD al eens met herstel van het Kurhaus ,ii A II I natuurlijk Hl 11. 1 goed! Meer nieuws de regio - pagf— DONDERDAG 20 NOVEMBER 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN Van een onzer redacteuren DEN HAAG Burgemeester Schols heeft de gemeenteraad gisteravond in zijn antwoord op de algemene beschouwingen van de fractievoorzitters op de gemeentebegroting voor 1976 enkele pre adviezen en nota's toegezegd, die direkt met de immense problematiek in de oude stadswijken te maken hebben. TROUW/KWARTjjAi De heer Schols ging niet in op het initiatief-voorstel van mevrouw Se- venhHijsen (PvdA), dat gesteund werd door de fracties van de PPR en de CPN om én wethouder uit het huidige college te belasten met een nieuw te creëren portefeuille voor stadsvernieuwing. Hij bena drukte dat de problematiek van de achterstand in de oude wijken alle portefeuilles en de mensen die er achter zitten 'in het hart' raakt. "Aan deze materie moeten wij een bijzonder grote, constante en in ventieve aandacht besteden. Het college is er bestuurlijk mee bezig alle facetten die met de stadsver nieuwing te maken hebben te coör dineren. Op dit moment kunnen we nog geen kant-en-klare oplossing geven', aüdus burgemeester Schols. Mevrouw Sevenhuijsen sprak hierop de hoop uiit dat haar fractie niet te lang op voorstellen met het oog op de verbetering van de situatie van de oude wijken hoeft te wachten. 'De mensen moeten eindelijk eens weten waar ze aan toe zijn', aldus de socialistische fractieleider. RIJKSGENOTEN De heer Du Chatinier (CDA) drong er opnieuw op aan dat in de toege zegde nota's aandacht aan de posi tie van de rijksgenoten en de bui tenlandse arbeiders in de oude wij ken wordt besteed. De liberaal Res- schouwing niet in het bijzonder inging op de problematiek van de stadsvernieuwing trachtte gistera vond naar aanleiding van de ge- maakteo pmerkingen nog iets goed te maken aan het adres van de tienduizenden Hagenaars die in de oude wijken wonen. Volgens hem heeft de VVD-fractie in de raad Burgemeester Scholsgeen kant en-klare oplossingen ook aandacht voor deze problema tiek, maar er zijn, zo legde hij uit, nog veel meer zaken die de aan dacht verdienen. De PPR-leider Verduyn Lunèl vond het wat hij noemde 'vaderlijke' be toog van ae burgemeester niet ge tuigen van de daden, waar hij om had gevraagd. DEMOCRATISERING Aan het begin van zijn toespraak Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Gas, electriciteit en water zullen volgend jaar in Den Haag duurder worden. De Haagse onroerend goedbelasting zal niet verhoogd worden met elf procent, maar voorlopig met zes procent. Dit heeft de Haagse gemeenteraad gisteren be sloten. Door het besluit .de onroerend goedbelasting niet te verhogen met elf procent, zoals B. en W. voorge steld hadden, vertoont de Haagse begroting voor 1976 een 'gat' van vijf miljoen gulden. B. en W. zullen vóór 1 mei '76 onderzoeken of het mogelijk is de belastingverhoging op zes procent te handhaven. Zo niet, dan zal de Haagse raad zich bulgen over verdere verhoging. Zware druk Met 22 stemmen vóór en 20 stem men tegen heeft de gemeenteraad een motie van de VVD-fractle- voorzitter drs. P. Ressenaar aange nomen. waarin de voorgestelde be lastingverhoging 'een te zware en eenzijdige druk op de belasting plichtigen' werd genoemd. Zes pro cent is vooralsnog voldoende, aldus de heer Ressenaar. De raadsleden, die tegen de motie stemden, wierpen tegen, dat de be groting een lager percentage dan elf niet toelaat. Dit was ook de mening van de WD-wethouder mevrouw drs. M. W. Vos-Van Gortel (financiën) en de drie aanwezige PvdA-wethou ders. 'Het gaat niet om een reële verhoging, maar om de noodzakelij ke aanpassing aan het gestegen loon- en prijspeil' aldus mevrouw Vos. Wethouder Nuij (PvdA) vond het te riskant om één van de pei lers van de 'ternauwernood sluiten de begroting', namelijk die aanpas sing, te verzwakken. Met het oog op de hoeveelhei4 uitgaven van de gemeente zou zo n verzwakking on aanvaardbaar zijn. fracties van CDA en VVD schaar den zich uiteindelijk achter de mo tie. die na aanvaard te zijn omgezet werd in een amendement teneinde de 'zes-procent-stijging' mogelijk te maken. De onroerend goedbelasting bestaat sinds januari 1975 en dient ter vervanging van enkele andere be lastingen. De aanslagen over 1975 zijn nog niet bekend. De tarieven van water, gas en elec triciteit zijn geheel volgens ver wachting door de Haagse raad ver hoogd overeenkomstig de voorstel len van B. en W. Het gaat om verhogingen van circa tien procent. filosofeerde de burgemeester over het vraagstuk van de bestuurlijke democratisering en de betekenis van het functioneren van het amb telijk apparaat, hetgeen centraal stond in de algemene beschouwin gen. 'Een democratische besluitvor ming moet altijd nummer één blij ven. Samen met groepen uit de burgerij moeten we zoeken naar nieuwe werkmethoden', aldus de heer Schols, daarbij de woorden aanhalend van wijlen burgemeester Marijnen, dat geleerd moet worden met openheid om te gaan, zowel bij de bestuurders als de burgers. Kritiek had hij op de woorden van de heer Verduyn Lumel (PPR), die in zijn beschouwing concludeerde dat niet de raad maarh et college regeerde. 'Een voortdurende groei van de openheid bewijst het tegen gestelde'. aldus de burgemeester. Hij kondigdea an dat met de proef mededelingen te publiceren uit de vergaderingen van het college (zgn. voortgangsberichten) zal worden doorgegaan. 'Met de uiteindelijke vormgeving zijn we nog niet hele maal klaar', zeih ij. De PvdA zegde hij toe de mogelijk heid tot publieke publikatie van de gang van zaken met betrekking tot bouwprojekten te bezien na een advies van de commissie stadsont wikkeling. Enig vuurwerk leverde tenslotte de maandag gemaakte opmerkingen van de heer Du Chatinier over de slechter wordende sfeer i& de raad op. De PvdA en de WD vonden het noodzakelijk dat de kwestie rond de burgemeestersbenoeming moest worden begraven en dat naar de toekomst moest worden gekeken. DEN HAAG Het Tweede Kamer lid W. du Ghatinier (KVP) heeft gisteravond aan de regering ge vraagd of het jiuist' is dat door gemaakte fouten van de rijksover heid de Haagse wijk Transvaal sub sidies misloopt. Hij vraagt dit naar aanleiding van een mededeling van wethouder A. J. van Hagen (PvdA) voor volkshuisvesting en wijkcon- tacten tijdens een vergadering van de commissie voor wijkaangelegen- heden. Deze mededeling hield in dat door een fout van de rijksover heid, namelijk het te laat verzen den en het maanden op het bureau laten liggen van een brief, waarin zou staan dat Den Haag voor de integrale wijkverbetering van de Transvaalwijk een subsidie zou krijgen, maits de werkzaamheden voor 1 december begonnen zouden zijn, de subsidie nu niet door zou gaan. Deze brief is op 14 oktober bij de gemeente Den Haag binnen gekomen. 'Het is dus in feite on mogelijk voor de gemeente om aan deze voorwaarde te voldoen', aldus de heer Du Chatinier. Hij heeft de staatssecretaris gevraagd, of deze bereid is. zelfs met een overschrij ding van de genoemde termijn, als nog de subsidies te verlenen. DEN HAAG In de Artotheek aan de Denneweg waren gisteren leer lingen en leerkrachten van kleuter en basisscholen uit Den Haag en omliggende gemeenten de kunst werken aan het uitzoeken die in het kader van de actie 'Kunst op school' gratis een plaatsje in hun schoolgebouwen zouden krijgen. Behalve ln de Artotheek konden de werken van, vooral Haagse, heden daagse kunstenaars ook worden uitgezocht in het Haag Gemeente museum. Het uitzoeken werd meestal aan de leerlingen zelf overgelaten al had meester of juf soms wel een erg grote stem ln het kapittel, zij moesten de werken immers sjou wen. Bij een naar de mening van een leerling iets te abstract schil derij kwam de kunstcriticus in dop even boven: 'Poeh, dat noemen ze kunst, nou die nemen we mooi niet'. De jonge kunstkenners die gisteren nog niet enkele werken hebben weggesleept hebben nog tot vrijdag de tijd hun keuze te komen maken. Iedere school mag maximaal vier DEN HAAG Als alles meezit kan de uitbreiding van het Haagse hoofdbureau van politie in 1979 voltooid zijn. Met deze nieuwbouw aan dek Burg. Patijnlaan zal een bedrag van 105 miljoen gemoeid zijn. Het nieuwe ontwerp voor de uit breiding is gisteren positief beoor deeld door de gemeenteraadscom missies voor stadsontwikkeling en openbare werken, verkeer en ver voer. Ten opzichte van de oude plannen voor de nieuwbouw is er veel verbeterd, zo luidde de mening van de commissieleden. Het 'fort- achtige' gebouw, waarin de oude plannen voorzagen.' heeft op papier plaats gemaakt voor een aanzien lijk soberder gebouw. In het huidi ge ontwerp is een aantal panden aan de Burg. Patijnlaan gesloopt, maar kan de bebouwing aan de Burg. van Karnebeeklaan gehand haafd blijven. Wethouder Wallis de Vries (openbare werken, verkeer en vervoer) verzekerde de commissies dat er echt geen mogelijkheden zijn om de gebouwen aan de Pa tijnlaan te sparen. Bouwteam Het Is nog niet bekend op welke manier voorzien wordt in tijdelijke huisvesting van politiefunctionaris sen, die in de af t.e breken panden aan de Patijnlaan werkzaam zijn. Gedacht wordt onder meer aan de bouw van een aantal barakken op de groenstrook tussen het stadhuis en de achtergevel van de Java- straat-bebouwing. De leden van genoemde commissies toonden zich er verheugd over, dat na een lange tijd van plannenma kerij de uitbreiding van het politie bureau nabij lijkt. B. en W. van Den Haag hopen begin volgend jaar het bouwteam te kunnen sa menstellen. dat de uitbreiding ter hand neemt. Begin 1977 zou met de bouw begonnen kunnen worden. schilderijen een laar lang in huis nemen. Totaal hebben zich 220 scholen voor deze actie aangemeld. Op de foto leerlingen van de chr. basisschool aan die Herenweg in Wassenaar met hun lerares me vrouw J. Andelen en Piet Franz, me dewerker van de Artotheek. DEN HAAG Het Tweede Kamer lid Imkamp (D'66) maakt zich zor gen over de manier waarop in een Haagse abortuskliniek vrouwen worden behandèld. Hij heeft hiero ver woensdag schriftelijke vragen gesteld aan minister Vorrimk (volksgezondheid en milieuhygiëne) en minster Van Agt (justitie). Vol gens Imkamp is het zeer de vraag of de abortus zoals die in de kliniek wordt gepleegd te rechtvaardigen valt, wanneer deze wordt getoetst aan de regels van de geneeskunst. In feite is bij de kliniek de gang naar de kliniek al een voldoende psychische en sociale indicatie. Van enige begeleiding van belangrijke factoren is geen sprake. Volgens Imkamp komt er ook niets terecht van het uitgangspunt van het abor tus-wetsontwerp van de Kamerle den Lambrechts en Roethof (bei den PvdA). Dat uitgangspunt is dat de arts zorgvuldig moet afwegen of de abortus het psychisch of licha melijk welzijn van de vrouw ernstig bedreigt, en dat hij zelfstandig de weg kan openen om anderen te raadplegen. Gas en water De twee CDA-wethouders, één van de twee WD-wethouders en de (ADVERTENTIE) Van onze correspondent DELFT De Stichting Philadelphia Tehuizen Zuid-Holland wil een gezinsvervangend tehuis gaan bouwen aan de Roland Holstlaan in de wijk Voorhof. De Stichting vormt een onderdeel van het landelijk samenwerkingsverband Philadelphia. Uw krant onverhoopt niet ontvangen? Als u \oor 12 uur belt wordt de krant zo vlug mo gelijk. maar in ieder geval dezelfde dag nog. bij u na bezorgd. In Dl N HAAG, VOOR BURG cd RIJSWIJK kunt u hdl> nummer-4'»VM4>. In IK 1 iiuinm 1.1vb.g.g. 07i» s >445. In I U-;\ numr.i' i (fO- DEN HAAG Het 'Luifelplan' voor de Frederik Hendriklaan en de Aart van der Goesstraat zal worden uitgevoerd. Dat werd deze week door de betreffende winkeliersvereniging tijdens een vergadering in het Nederlands Concertgebouw besloten. 4o*' Builen u zich ii met de e plaatsen kunt ibinding stellen Ruim tachtig procent van de aan gesloten winkeliers bleek wel te voelen voor het plan waarmee bij na drie miljoen gulden gemoeid is. Met dit hoge percentage voorstem mers hebben de winkeliers voldaan aan de voorwaarde die van de zijde van de financiers was gesteld. De overige twintig procent was niet zozeer rigoreus tegen het plan maar zag liever niet op zon korte termijn gerealiseerd. In januari a.s. zal begonnen wor den met het plaatsen van de stalen staanders waarop'de luifels komen tp rusten. Allereerst zal het gedeel te tussen de Willem de Zwijgerlaan en het Frederik Hendrikplein (zie foto) onder handen genomen wor den. Met de opzet van de luifels is in hoge mate rekening gehouden met de persoonlijke wensen van de winkeliers. Daardoor krijgt de luifel (het plan werd ontworpen door de Haagse architekt Sietse Broekema) een zeer gevarieerd karakter. Zo zullen verschillende gedeelten doorzichtig zijn of zelfs geheel open gehouden worden. De staanders ko men op ongeveer vier meter van de gevels te staan. In het komend voorjaar hoopt de gemeente ook te beginnen met de verbreding van de stoepen van de Frederik Hendrik laan en de Aart van der Goesstraat. De uitvoering zal in nauw overleg gebeuren met de Stichting Staten kwartier. de wijkbewoners en het architektenbureau. Wethouder Wal lis de Vries van openbare werken, verkeer en vervoer zal vooral van gedachten gaan wisselen met de architekt. De architekt Broekema heeft duidelijke plannen voor ogen wat betreft de inrichting van de winkelstraten en het vergroten van de mogelijkheden voor de voetgan gers en het langzaam verkeer. De kosten van het Luifelplan wor den voor de helft gedragen door het rijk. De andere helft wordt door de winkeliers via een jaarlijk se aflossing van 92 gulden per vier kante meter in tien jaar afbetaald. De bouwers hopen het plan op 1 mei a.s. uitgevoerd te hebben. Het gaat hier om geestelijk gehan dicapten vanaf achttien jaar die overdag naar sociale werkplaatsen en dagverblijven gaan. Zij zullen in twee gemengde leefgroepen van ie der twaalf personen in het huis gaan leven met zes a zeven leiders en leidsters, die extern wonen. Ie dere bewoner krijgt een eigen ka mer. Daarnaast is er een gemeen schappelijke woonkamer, een cen traal gelegen keuken, een hob byruimte en een administratieruim te. De bewoners zorgen zelf in cor- veedienst voor de huishoudelijke zaken. Rijk en provincie zijn ak koord gegaan met een vestiging van Philadelphia aan de Roland Holstlaan. Door de gemeente zijn ook een terrein aan de Eisenhouwer- laan in Buitenhof en aan de Aart van der Leeuwlaan hoek Martinus Nijhoflaan (Voorhof) genoemd. De stichting geeft de voorkeur aan het terrein naast de hervormde Mar- cuskerk aan de Roland Holstlaan. Reeds acht maanden geleden heeft de stichting hierover contact ge zocht met de gemeente. Gister avond sprak de commissie maat schappelijke aangelegenheden over deze zaak. Van de zijde van de gemeente is men er nogal bang voor dat de omwonenden niet zo zeer bezwaar zullen maken tegen een gezinsvervangend tehuis maar wel tegen het feit dat het bestaan de groengebied in de reeds overvol le wijk bebouwd zal worden. Meer plannen De stichting heeft ten aanzien van dit punt al laten weten dat het de buurtbewoners wil informeren over de plannen zodra er van gemeente zijde iets bekend is. De stichting heeft momenteel al een drietal te huizen in Monster. Begin 1976 gaat de bouw van start van een tehuis in Leidschendam en een tehuis in Wateringen, waarbij de bewoners totaal geïntegreerd zullen wonen binnen de overige bebouwing. Daarnaast zijn er ook plannen om in Spijkenisse een te huis te bouwen. De pupillen in het Delftse tehuis zullen er peremanent verblijven. Opname in een inter naat of instelling is niet wenselijk, maar ook een totale zelfstandige woonwijze is niet geschikt. DEN HAAG De vertegenwoordi gers van CDA en WD in de Haagse gemeenteraadscommissie voor openbare werken, verkeer en ver voer stemmen in met het voorstel van B. en W. zes miljoen gulden beschikbaar te stellen voor restau ratie van het Kurhaus. De PPR- en PvdA-leden van deze commissie hebben zich van een oorxieel ont houden, omdat zij nog met hun fractie-genoten moeten spreken over het voorstel. De financiering van de grootscheepse restauratie is geheel 'rond' wanneer de raad be sluit een bijdrage van zes miljoen gulden te verlenen. Met de rijkso verheid en Bredero, de eigenaresse van het Kurhaus, is kortgeleden overeenstemming bereikt over het herstel van het uit de negentiende eeuw daterende gebouw. Met de restauratie zal een bedrag van ruim 100 miljoen gulden gemoeid zijn. (ADVERTENTIE) Muntenveiling Voor de tweede keer houdt Coin Investment muntenveiling in Hotel des in Den Haag. Hier hoofdzaak Nederlandse penningen, kolonitte nu boeken worden geveild.' dagen (in de kleine sa de voorzijde, parterre) 21, 22 en 23 november. 24 nov. en dinsdag 25 i de veilingdagen. Eén vai e t zeldzame munten die zullen worden is de 'Ed de Hertog' (1360-1371). exemplaar, waarvan ooi lijk werd aangenomen afkomstig was uit dec Y. vondst Roermond in 19 jnl 1953 ontdekt dat het ijrek om een exemplaar vondst Arnhem 1945. het Koninklijk Perminjp in Den Haag zijn er exemplaar tussen 5 en bekend. Avondgebedsdien en Op initiatief van de N vormde, de Chr. Gerefi de Gereformeerde en Katholieke kerk in Z wordt weer een aantal bedsdiensten gehouden Oude Kerk aan de Do Dit jaar staan de ke vrijdagsavonds open op november en op 12 cember van 20.30 tot Een predikant of pastoi van deze kerken zal avondgebed leiden. 6c! :hn k i Squashbaan In de gemeentelijke aan de Duinlaan in zal een opvouwbare worden geplaatst. Squa sport, waarbij twee sp rackets om beurten ee bal slaan. De speelruim hal van 9.57 m. lang ejtat breed en ruim 4.50 m een houten vloet en y ap< den Het spel heeft iets tennis: de bal mag ééiiei( de grond stuiten en elke slag de voormuur bal mag via de wanden worden. Wethouder P. jeugd, sport, recreatie zal dit nieuwtje op s; in ons land zaterdag 5 ber om 12.00 uur in gel len. b|j, Nieuwe voorzitte De Goudse Kamer van del en Fabrieken heeft teren een nieuwe vooriaf heer T. Hopman uit Z< nog De Kamer nam afschei ïge J. C. Derksen, die van heden voorzitter is ge Kamer benoemde henfise zijn vele verdiensten de gedenkepnning aan Zijn opvolger diretf. het Makelaarsbedxijf BV in Zoetermeer en wethouder van Pijna heer Hopman speelt o] ber ment ook een belangri de Nederlands Zuinig met ener< re eer De CDA-fractie van Dknd een nota uitgebracht 'Zpig energie'. Zij heeft naar aanleiding van rim-rapport dat door groep Energie-besparin )lie« de maart 1974 door het c< B. en W. is ingesteld, ijcht ven. In dit rapport is waardevolle suggesl energie-besparing ui Het CDA meent de b« vooral te vinden op d< onderdelen: de verlich het verlichüngsniveau soort lampen en arma raadt de werkgroep ten van de huidige komstige verlichting tl ken. Bij het verlichten we wijken en in de tod de herinrichting van I ken kan hier dan rek<) gehouden worden, I CD A-nota ot <gai op di C en Vangrail De bewoners van de tussen de Rotterdams het oude Tolhuis in hebben in een brief a meenteraad gevraagd zien van het voomei F de waterkant van de een vangrail aan te bi bewoners zijn bang vangrail het aantrekt zicht uit hun woningei azi water naar de Huis te de zal schaden. Te vei zij gevraagd om over stuk de beperkte maxii held te verlagen van )l. tot 50 km/h. Aangezif "et stuk geheel het ka-ral;ine van een bebouwde kon# al bewoners. 16 iseii de En dan nog De gemeente Den 1 en heel lat liali: een prijsvraag ultgescl een sprekende naam ken voor het nieuwe lijke zwembad aan de kelaan. Meer inllchtin verkrijgen bij het G< Informatie - centrum Groenmarkt.# De DEVJO uit Voorburg terdag 22 november uur haar geheel clubgebouw. Op vrij vember om 20.00 uur Gereformeerde Laakke Isingstraat 165a in een bijzondere zangï houden. De Hervorm meente Wassenaardorp zaterdag 22 novemb( ll bi centrum aan de Schob verkoopdag ten bate Wassenaarse Dorpskei 'ersc Clubhuis de Mussen aap'esi wijksestraat 157 in opent zaterdag 22 not 14.00 uur haar jaarl kooptentoonstelling. eid twe :we< )ew< ve Wie om he nat 'eerc »t h men saro F iste

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6