erknemers meer betrekken ij het investeringsbeleid' AD IANGEBENT Een degelijk huis? Dan ook een degelijke RPS-hypotheek! Den Uyl: genuanceerder over democratisering van bedrijven denken geeuw eens., Andere tijden, andere klokken. Rijkspostspaarbank KVP en ARP: overheid moet minimumprijzen kunnen voorschrijven r 'iet met een (grote) hoed hi Sint met 'n pimpelneus regeringspartijen in de Tweede Kamer eensgezind: jïjfster boos over tekeningen in kinderboek Weekblad deTijd (1.80) abonnementen: 020-233984. uw nationale spaarinstelling boih rnotmjr VOOR DOKftR BlOh HBlWBROfK. Ontslag ongedaan: Staking beëindigd Het Regent Dat Het Giet. Vergeet Je Stophoest Niet. Van Red Band Natuuriijk. feRDAG 20 NOVEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 sociaal economische re- IAAG KVP en ARP in de Kamer willen dat de over- bevoegdheid krijgt mini- rijzen voor de winkelier voor ijven. Dat is nodig om te men dat winkeliers elkaar -p concurreren, vooral door 5 winkels tegenover de klei- Tweede Kamer drongen KVP gisteren bij het debat over ische zaken aan op haast 1et voorschrijven van mini- yijzen. KVP'er Krosse noemde titers als voorbeeld. Daar is f soort sterke-drank-oorlog Door de stuntprijzen van I de grote winkels (grootwin- belbedrijf) worden de kleinere, ge specialiseerde slijters gedwongen mee te doen en dus met verlies te draaien, of vrijwel niets meer te verkopen. ARP-woordvoerder De Boer toonde zich 'beslist ontevreden' over het trage optreden van staatssecretaris Hazekamp economische zaken, speciaal voor de middenstand) te gen grote winkels 'in de wet', meest al cash-and-carry-achtige winkels. Vaak worden er bij verrassing win kels geopend m bedrijfspanden als voormalige fabriekshallen, maneges, varkensmesterijen of confectie-ate liers. De bedoèling is dat dit ver schijnsel via een besluit op de wet ruimtelijke ordening wordt tegen gegaan. Het besluit is echter nog steeds niet afgekondigd. Ook Van der Mei (CHU) klaagde hierover. KVP. ARP. CHU en VVD vrezen dat de middenstand het volgend jaar opnieuw zal moeten stellen zonder inkomensverbetering, nadat dit en vorig jaar hun inkomen reëel is achteruitgegaan. Krosse 'KVP) wil dat Hazekamp samen met het ministerie van CRM nu eindelijk eens maatregelen neemt legen gesubsidieerde club- en buurthuizen die goedkoop acco- modatie bieden voor bruiloften en partijen, en zodoende de gevestigde horeca-bedrijven het brood uit de mond stoten. (ADVERTENTIE) een IAAG Eensgezind willen alle regeringspartijen in de Tweede Kamer de werknemers s 8 «trekken bij het investeringsbeleid van de ondernemingen. KVP, ARP en D'66 denken daarbij 'erlegorganen per bedrijfstak of sector van de economie. Daarin zouden werkgevers, vakbe- ie ikg en overheid samen moeten werken aan kaderplannen voor de investering in de betrokken oo De PvdA denkt meer aan invloed van de werknemers op het investeringsbeleid per afzon- e onderneming. Dit bleek gisteren toen de Kamer met minister Lubbers over zijn begroting d ged n Clilg, G. e pi Vink lent jetsl der de hijj teE< (Advertentie) De tijd staat niet stil, maar de techniek ook niet. Het klokkenprogramma van Philips is nu nóg vollediger. U kunt kiezen uit 24 verschillende uitvoeringen. En Philips maakt ze natuurlijk precies zoals ze moeten zijn. Nieuw: a Philips hoogfrekwent kwarts- bureauklok Uurwerk-technisch even perfektals de kwarts-wandklok, 'tls een elektronisch precisie instrument, dat 'n jaar lang exakt looptop één batterijtje van 1,5 Volt.Kan ook gebruikt worden als wandklok. Moderne vormgeving en verkrijgbaar in zwart of wit. (HR 5580) f 109,-. Philips digitaalwekker met verlichte tiidaanduiding. Looptop netvoeding. Zelfaanlopende synchroonmotor. Heeft24-uurs weksysteem en is ontstoord voor radio en TV. In wit, bruin of geel (HR 5271 f79,95. Nieuw: Philips elektrische repeteerwekker. Heeft een harde, heldere bel. Loopt op netvoeding. Zelf aanlopende synchroonmotor, ontstoord voor radio en TV. Aantrekkelijk van vorm en in de kleuren wit, zwart of oranje. (HR 5284) f39,50. Philips hoogfrekwentkwartsklok vooraan de wand. Maximale afwijking: slechts 30sekonden perjaar.dankzijhet kwartskristal dat maarliefst iedere sekonde4.194.304trillingen levert. Voedingsbron: 2 batterijtjes van 1,5 Volt,genoeg voormeerdan een jaar. In diverse uitvoeringen vanaf f 119,-(HR5574,HR5575en HR5576). Nieuw: Philips keukenklok op batterij. Een zeer nauwkeurig uurwerk, dat bestand is tegen vochtige kookdampen. Duidelijke, makkelijk af te lezen wijzerplaat Looptminstens 1 jaaropeen batterijtje. In wit of oranje (HR 54 70) f45,-. Philips precisieklokken al vanaf f39,50. fljeen verslaggever edepHT Margreet Bruijn, ster van kinderboeken, wil upelaar bij uitgeverij 'De Fon- i De Bilt verschenen boek :laas en de hulpzwartepie- gauw mogelijk uit de han- nomen wordt. Zij heeft zich sjrd aan de zeventien teke- die de uitgever tegen haar het boekje heeft opgeno- De tekeningen zijn niet in 1 van de Nederlandse Sin- abo ze geven een andere j ojflling dan de tekst en ze de sfeer van de verhalen weer', zei mr. Th. Lim- isteren in een kort geding e president van de Utrecht- derl ltbank, prof. mr. V. M. van tn Dijk zal op 27 november e zaak uitspraak doen. Gis- zei hij er al vast over dat t vreemd vond dat op een van de tekeningen in het boek Sinterklaas mt een pimpelneus te zien is. Namens de schrijfster was in het geding gezegd dat de illustrator (de duitser H. Langenfass) Zwarte Piet bijvoorbeeld tekende met een hoed in plaats van met een muts. Volgens experts van het Neder lands Bibliotheek- en lectuurcen trum Is die hoed zo groot dat kinderen zich terecht zullen af vragen hoe Piet daarmee door de schoorsteen kan. Mr. Limperg beriep zich op een hele reeks deskundigen, die una niem van mening waren dat de illustraties de goede naam van de schrijfster zouden kunnen scha den. Mevrouw An Rutgers van der Loef-Basenau schreef dat de illus trator de tekeningen 'uit zijn mouw geschud heeft' en de schrij ver Jaap ter Haar toonde zich ook 'verbaasd en geschokt' door de tekeningen. Mr. Limperg meende dat er sprake is van wanprestatie en inbreuk op het auteursrecht (De auteur heeft het recht zich t.e verzetten tegen elke misvorming, verminking of aantasting van zijn werk). Namens de uitgever zei mr. J. A. Israels dat er overleg over illus traties geweest is. De schrijfster heeft het recht het niet eens te zijn met de keuze van de uitgever, maar het uiteindelijke beslissings recht is aan de uitgever. Van aantasting van eer en goede naam van Margreet Bruijn kan geen sprake zijn: de oplage van vijfduizend stuks is al bijna uit verkocht en voor volgend jaar is er al een bestelling van tiendui zend. aldus mr. Israels. fADVERTENTIE De Tijd sprak met de nieuwe Brandpunt-baas: 'De kijker heeft eelt op z'n ziel' Eddy Bruma verwacht géén onderdrukking in Suriname Maarten de Vos: 'Cor Coster is een communist' Uitvoerigde achtergronden van de Libanese burgeroorlog H.J. Neuman over Israël: 'Wéér verzamelen zich de haaien'. Eensgezind waren de regeringsfrac ties ook over het punt dat de werk nemers en vakbonden, als ze meer invloed krijgen op de investerings beslissingen, dan ook medeverant woordelijkheid moeten aanvaarden. De PvdA woordvoerder Wierenga liet merken dat hij in dit verband de opstelling van de industriebond NVV wel begrijpt, maar afwijst. 'De ondernemers zijn zelf mede schuldig aan het verslechterde on dernemingsklimaat', zei Wierenga. De ondernemers hebben alleen maar op de rem gestaan als het erom ging de werknemers meer in vloed te geven, en de onderneming te 'vermaatschappelijken'. Informeer eens naar de aantrekkelijke rente. Bel gratis 0017. Haal een folder in het postkantoor. Schrijf- zonder postzegel - naar de RPS, Amsterdam. Op de rem Vervoerbedrijf helpt moeders aan wandelwagen Van een verslaggever ARNHEM Het vervoerbe drijf van de gemeente Arn hem heeft vijftig wandelwa gentjes aangekocht, die ge stald zullen worden op het Velperplein. Moeders die zo'n wagentje nodig hebben (veel vrouwen blijken ervan weer houden te worden met de bus te gaan omdat zo'n wagentje moeilijk te vervoeren is en te zwaar is) kunnen er op hpl Velperplein een in bruikleen meenemen, hun wandeling door de stad maken, na af loop het wagentje weer op hel plein 'parkeren' en dan zonder zware last de bus naar huis nemen. De bedoeling is de wagentjes 's avonds bin nen te halen. Als het een succes wordt zal het aantal wagentjes en het aantal par- keprplaatsen uitgebreid wor den. 'Als de ondernemers niet zo op de rem hadden gestaan, dan zou wel licht niet geschreven zijn het laat ste hoofdstuk van 'fijn is anders', waarin de Industriebond NW wei gert medeverantwoordelijkheid te nemen voor het ondernemingsge- beuren', aldus Wierenga. Onderne mersklimaat is niet alleen een zaak van herstel van winsten, van kille cijfertjes, betoogde de socialist. 'De werknemers zoeken wegen om bij een betere verdeling van macht, kennis en inkomen in de maat schappij en binnen de onderne ming. ook hun medeverantwoorde lijkheid voor het besturen van de onderneming waar te maken', aldus Wierenga. Ook Peijnenburg (KVP) acht ver sterking van de overlegstructuur per bedrijfstak 'dringend gewenst'. Dat hierbij gedacht wordt aan nieuw leven inblazen in het stelsel van produkt- en bedrijfsschappen, noemde Peijnenburg 'interessant'. Van Houwelingen (ARP) ging ver der. De ARP in de Tweede Kamer ondersteunt de gedachte om binnen dit soort 'schappen' te 'komen tot investeringsovereenkomstenvoor de betrokken sector. 'In ieder geval zullen de werknemers duidelijke in spraak-mogelijkheden moeten heb ben', aldus de ARP'er. D'66-fractieleider Terlouw pleitte voor sectorraden met wetenschaps mensen, vakbondslui, ondernemers en overheidsfiguren, die moeten proberen het begrip 'selectieve eco nomische groei' in de praktijk ge stalte te geven. Een dergelijke 'heksentoer' kan alleen 'in harmo nie, als alle betrokkenen, dus ook de werknemers, medeverantwoorde lijkheid nemen'. Toetsing Van Houwelingen noemde toetsing van investeringen op hun gevolgen voor de maatschappij als geheel 'beslist noodzakelijk'. De suggesties van de drie vakcentrales hierover vindt de ARP-er 'zeer waardevol' Daarentegen veroordeelde Peijnen burg (KVP) de gedachte van de vakcentrales dat de overheid in be ginsel alle investeringsbeslissingen zou moeten toetsen. De Kamer maakte het minister Lubbers niet moeilijk. Van Aarden- ne (WD) prees zelfs de opvattin gen van de minister. Hij spoorde hem aan vol te houden en in het kabinet zijn opvattingen nog ster ker door te zetten, met name wat betreft het bestrijden van 'de anti- mdustrie-stemming en het ver- dachtmaken van het ondernemen'. Ook Van Houwelingen sprak 'onze grote waardering en bewondering' uit dat Lubbers ondanks de beslom meringen van alledag toch nog in redevoeringen en interviews 'grote inventiviteait en creativiteit in het zoeken naar nieuwe wegen toont'. De Gaay Fortman (PPR) is bang dat Hoogovens het loodje zal moe ten leggen, als de Europese staalin dustrie niet tot onderlinge afspra ken komt om rampzalige prijscon currentie met dumpingprijzen t.e voorkomen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Premier Den Uyl heeft gisteren in de Eerste Kamer van KVP en ARP gevraagd, wat genuanceerder te gaan denken over de bedrijfsdemocratisering. Zoals gemeld hadden de senatoren Albeda (AR) en Teijssen (KVP) bij voorbaat al het onaanvaardbaar la ten horen op een omvorming van de ondernemingsraad tot een per- soneelsraad van die uitsluitend het personeelsbelang zou gaan beharti gen en op die manier in een con flictmodel binnen de onderneming zou functioneren. Den Uyl antwoordde nu dat het vraagstuk op deze manier 'in zeer absolute termen' aan de orde was gesteld, ja zelfs 'polariserend naar voren was gebracht'. Hij zei dat het de regering gaat om een zo goed mogelijke garantie voor Inhoud en kwaliteit van het overleg binnen de onderneming en verwees daarbij naar de 'Betriebsrate' in de Bonds republiek, die uitsluitend uit geko zen leden bestaan, maar ondertus sen wel verplicht zijn tot samen werking met de bedrijfsleiding. Albeda herhaalde daarop nog eens dat het in laatste instantie gaat om die wezenli j toe vraag o f men een (ADVERTENTIE) Bedankt, dokter. Zetze in de bloemen, a! die lieve mensen. K1®« bij uw Fieurop bloemis Bloemboek met 175 voorbeeldige arrangementen. Fieurop Interflora garandeert uw bestelling. Koninginnegracht 135, Den Haag. SCHEVENINGEN De staking van het laad- en lospersoneel bij de Nor folk Line in Scheveningen is gister morgen beëindigd. De 35 stakers hebben het werk hervat, nadat de di rectie van de Norfolk Line de twee, maandagmiddag ontslagen terminal- werkers weer in dienst heeft geno men. Dit heeft een woordvoerder van Unilever meegedeeld. De Norfolk Line is een dochteronderneming van Unilever. ondernemingsraad kiest die is ge baseerd op het samen verantwoor delijk zijn voor de onderneming in haar geheel dan wel of men uitgaat van een blijvende tegenstelling binnen de onderneming. De AR- senator meende dat als de onder nemingsraad wordt bezien in het kader van de hele medezeggenschap er mogelijk best een structuur te vinden is waarin de samenstelling van de raad onbelangrijk is. 'Maar de vraag is of degenen die de personeelsraad hebben voorgesteld, dat ook willen', aldus Albeda. Monisine-dualisme Den Uyl zei nog dat men in dit verband beter dan de termen har monie en conflict, het begrippen paar monisme-dualisme kan hante ren. Hij verbaasde zich erover dat een in de staatkundige traditie van het dualisme opgevoede anti-revo lutionair blijkbaar monistisch wordt zodra hij in de sfeer van de onderneming komt. "Waarom zou er niet een controle-orgaan binnen de onderneming kunnen functioneren. Laten we de werknemers de kans geven, te controleren, ook al zijn ze de beste vrienden met de baas', aldus de premier. Over het gebrek aan vertrouwen in het kabinetsbeleid dat in onderne merskring zou bestaan zei Den Uyl: 'Vertrouwen laat zich niet dwingen. Het is een produkt van rechtlijnig beleid en van maatschappelijke aanvaarding van een democratisch tot stand gekomen beleid door alle groepen in de samenleving. Welnu, het is regeringsbleid om in ons land voorwaarden te scheppen voor voortgezette selectieve groei met hantering van de normen van spreiding van inkomen, kennis en macht. In dat proces van vertrou wen is van wezenlijk belang dat de leiding van multinationale onder nemingen overleg aanvaardt met onder meer de internationale werk nemersorganisaties'. Afkeer WD-senator Van Riel zei hierover later dat een kwart van het Neder landse volk 'een afkeer heeft van het kabinet Den Uyl'. 'Het is een voudig een gegeven feit dat dit kwart u haat. En de weerstanden van dit kwart heeft een doorslagge vende invloed op de economie', al dus Van Riel. die hieraan toevoegde dat dr. Drees sr. een betere bena deringstechniek had dan Den Uyl om zijn socialistisch beleid op an dersdenkende groepen over te brengen. Prof. Van Hulst (CHU) waarschuw de Den Uyl ervoor, tijdens zijn redevoeringen in het land, de men sen niet tegen de haren in te strij ken. Hij citeerde dn dit verband een buitenlands blad dat heeft ge meld dat Phillips zou overwegen zijn hoofdkantoor van Eindhoven naar Antwerpen over te brengen. Van Hulst vroeg de premier, een psychologisch klimaat te scheppen waarin behoud van samenwerking mogelijk blijft. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) /II li Inderdaad. Met schrale, gesprongen lippen AA*" kan geeuwen zéér doen. Labello houdt uw lippen zacht en soepel. Labello. wmw* de stick die verzorgt. verzacht en beschermt. Zomer Winter. IH I (Met Labello als ondergrond, blijft lipstick langer mooi.) 'Dit schilderij heet: een lange, vervelende school dag.' I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3