Geref. synode in debat over steun aan anti-racismefonds Zending: minder daar, meer hier voorlopig Vandaa. Van den Heuvel blijft demonstreren Herdoopt predikant nu uit het ambt ilisihs fij Prof. Mulder en de dialoog Nederlanders naar Nairobi Bejaarde omgekomen Vredesberaad schrijft over kernreactoren \f Beroepingsv Nieuwe boe k! DONDERDAG 20 NOVEMBER 1975 KERK - BINNENLAND Van een onzer verslaggevers LUNTEREN De Synode van de gereformeerde kerken in Lunteren ging gisteren rechtop zitten toen openbaar werd dat de niet-blanke gereformeerde kerken in Zuid-Afrika positief staan tegenover de bijdrage die de Nederland se gereformeerden geven aan het programma van de Wereldraad van ker ken tot bestrijding van het racisme (PCR). De opvatting van de niet-blanke gereformeerden werd uitgesproken door ds E. T. S. Buti. de voorzitter van de synode van de Nederduitse gereformeerde Kerk in Afrika, waar een half miljoen zwarte gerefor meerden toe behoren. In zijn ver klaring zei ds Buti dat de Neder landse gereformeerden moeten doorgaan met hun- steun aan het PCR. tenzij kan worden aangetoond dat deze steun gebruikt wordt voor gewelddadige doelen. Indien de steun aan het PCR zou worden teruggetrokken', aldus ds Buti. 'dan zal dit in Zuid-Afrika en elders in de wereld worden ervaren als een capitulatie voor de blanke Nederduitse gereformeerde kerk ten koste van de slachtoffers van het racisme'. De besprekingen in de synode ston den onder de dreiging van een ultimatum van de zijde van de blanke Zuidafrikaanse gereformeer den. die gedreigd hadden hun rela tie met de Needrlandse gereformeer den af te breken, indien de Neder landers hun steun aan het anti racisme fonds niet zouden stoppen. Ds. Buti zei. dat de Nederduits Ge reformeerde jongere zusterkerken hopen en bidden dat de blanke Nederduits-gereformeerde kerk het ultimatum zal intrekken en dat het gesprek zal worden voortgezet. In dien onverhoopt de band tussen de blanke Nederduits-gereformeerde kerk en de Nederlandse gerefor meerden zou worden verbroken, blijft volgens ds Buti de band tus- Doorgaan sen de niet-blanke gereformeerde kerken en de Nederlanders bestaan. synode op aan. de financiële steun aan het anti-racismefonds tijdelijk op te schorten. Intussen zou dan een gesprek over het PCR onder ling voortgezet kunnen worden. De synode sprak op basis van een rapport, uitgebracht door een speci ale commissie, geleid door de Am sterdamse professor dr. D. C. Mul der. Dit rapport stond een voortzet ting van de steun aan het PCR voor en verwerp het ultimatum vam de Zuidafrikanen. Het commis sie-rapport kwam hier ten dele aan tegemoet, maar verlangde een on derzoek naar het PCR. De reactie van de synode was ver scheiden. De synodeleden ds. D. H. Borgers uit Den Ham en dr. J. Vlaardingerbroek uit Leeuwarden stelden via amen dementenvoor met de steun aan het PCR te stop pen. respectievelijk deze op te schorten. Geweld Ds. E. T. S. Buti De afgevaardigde van de blanke gereformeerde kerk. dr. F. E. O' Brien Geldenhuys. beschuldigde de bevrijdingsbewegingen van Zuid- Afrika ervan, dat zij door commu nisten beïnvloed worden en het ge weld steunen om daarmee de blan ke regering van het land omver te werpen. 'Wij kunnen niet in ge sprek zijn met mensen die bewe gingen steunen die ons met geweld bedreigen', aldus dr. Geldenhuys. De Zuidafrikaan bestreed boven dien dat er sprake is van een ulti matum. Hij noemde de Zuidafri kaanse maatregel een hartekreet aan de gereformeerden in Neder land. 'broeders en zusters in den Heere als lidmaten van een kerk met wie wij over eeuwen de mooi ste banden van eenheid in geloof en belijdenis gehandhaafd hebben'. Dr. Geldenhuys drong er bij de Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Vandaag komt in Oegstgeest de hervormde raad voor de zending bijeen om de begroting voor 1976 te bespre ken. Daarbij zal dan worden voorgesteld, dat 'Oegstgeest' ook in Nederland een stuk apostolaat ter hand gaat nemen. Dat is tekenend voor een ontwikke ling. die het gezicht van de zending binnen enkele jaren ingrijpend kan verznderen. De contouren daarvan werden zichtbaar in de hervormde synode bij de bespreking van de jaarverslagen van de raad voor de zending en van de gereformeerde zendingsbond. alsmede van de rap porten van de hervormde delegatie, die deze zomer in Tangmentoe een historische ontmoeting heeft gehad met de 22 Indonesische kerken, waarmee de hervormde kerk con tacten heeft. Uit de rapporten van Tangmentoe werd duidelijk, dat er in de verhou ding tussen Nederland en Indonesië niet meer gesproken kan worden van moederkerk-dochterkerk of van gevende en ontvangende kerk. Het gaat nu om contacten tussen vol wassen kerken op voet van gelijk heid. kerken die elkaar nodig heb ben en elkaar van dienst kunnen zijn. Een dergelijke ontwikkeling is ook in de verhouding met de part- nerkerken in Afrika te verwachten. Dat gaf prof. dr. H. Berkhof aanlei ding. om de vraag openlijk in de synode te stellen, of er wel altijd zending zal blijven in de vorm van een beweging van hieruit naar het buitenland Eigen taak Drs. H. Bootsma. algemeen secreta ris van de hervormde raad voor de zending, zei. dat de Indonesische kerken zich thans op het standpunt stellen, dat de zending in hun land hun eigen taak is. Het werk vanuit Nederland in Indonesië is dan ook feitelijk geen zendingswerk meer te noemen. Het bestaat thans voorna melijk uit steun aan de kerken d3ar in het theologisch onderwijs en het vormingswerk. Vanuit Ne derland is het studentenpastoraat sterk gestimuleerd. Zo kunnen om gekeerd de Indonesische kerken ons in Nederland helpen bepaalde dingen beter te zien. Maar is het dan wel juist, dat de contacten tussen de kerken hier en ginds lopen via de raad voor de zending? Prof. Berkhof deed de suggestie, dat Oegstgeest in de toe komst misschien zal worden omge zet in een 'raad voor het verband met kerken in de derde wereld', met afdelingen voor vormingswerk, universlteiitawerk. grote-stadswerk e.d. Maar hij voorzag, dat deze ver andering onder de gemeenteleden in Nederland een grote schok zou kunnen geven en hij vind. dat er meer gedaan 'moest worden, om de gemeenteleden met deze verande ringen mee te laten denken. Moslims Prof. dr. G. Th. Rothuizen uit Kam pen zei. dat de Nederlanders blind moeten varen op de zwarte gerefor meerden uit Zuid-Afrika. omdat de zen de vertegenwoordigers zijn van de onderliggende groep in dat land. 'Aan ds Buti en de zijnen moeten we vragen, wat racisme is', zei prof. Rothuizen. Hij drong erop aan met de dialoog in Nederland nu maar eens te stoppen en deze in Zuid- Afrika voort te zetten. 'Wij moeten doorgaan met het PCR en als er dan bezwaarschriften komen, dan zien we dat wel. zei de Kamper hoog leraar. Ds. Borgers wilde echter met het PCR breken, om dat de steun aan het anti-racisme fonds de spanning binnen de gere formeerde kerken en tussen de ge reformeerde kerken en haar zuster kerken in Zuid-Afrika en elders heeft veroorzaakt, en omdat uit de hoogte van de binnengekomen gif ten (achttienduizend gulden» zou blijken, dat de zaak niet leeft in de kerk. Hij pleitte voor steun aan slachtoffers van racisme via het werelddiakonaat, zodat de gerefor meerden deze slachtoffers niet lan ger met een fooi zouden hoeven afschepen. Geen beslissing Gisteravond besloot de synode thans geen nieuwe beslissing te nemen ten aanzien van het PCR en het speciale fonds. Een door het breed modera- men aan te wijzen deputaatschap zal nog aan deze synode een uitge breid evaluatierapport uitbrengen over de kwestie. Bij de behandeling ddarvan moet dan ook in bespreking komen een rapport over de ingeko men bezwaarschriften tegen de ge reformeerde steun aan het PCR- fonds. ADVERTENTIE LUNTEREN In ons gisteren ge publiceerde verslag van de discussie ter gereformeerde synode over de kwestie van zending en dialoog is in de slotzin het woordje 'niemand' in de krant gekomen als 'iemand'. Prof. dr. D. C. Mulder zei: 'Je treedt binnen als christen, maar niet vanuit de gedachte dat niemand a priori gelijk heeft'. tussen het zendingswerk thuis en overzee uitdrukkelijk aan de orde gesteld. 'Velen hebben, zacht ge zegd, een onbehaoglijk gevoel: wel zending overzee, wél een zendings commissie. weinig zending in eigen land en een beperkt aantal ge meenten kent een evangelisatie- commissie. Steeds sterker wordt het besef, dat het missionair elin van de gemeente hier (en het ontbre ken ervan) van betekenis is voor de kerken overzee. Voorlopig zal de taak van de raad voor de zending vooral, moeten bestaan uit het doorgeven van evangelisatiekennis en 'ervaring uit andere delen van de wereld.' Sinds vorig jaar werkt ds. Luki- ito Handop in ons land (thans in Maassluis). als missionair predikant door zijn kerk in Indonesië naar Nederland ge stuurd op verzoek van de hervorm de kerk. oZ krijgen begrippen als 'wederzijdse assistentie'- en 'zending in zes continenten' inhoud. Dr. A. H. van den Heuvel zei in de syno de, dat hij wilde, dat er minstens vijftien dergelijke mensen voor vijf jaar naar Nederland zouden komen en dan op verschillende niveaus van de samenleving. Zo zouden de ze mensen de kerken in Nederland veel kunnen leren op het punt van de gastarbeiders. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Veel kritiek was er gisteren in de hervormde synode op de aanwezigheid van dr. A. H. van den Heuvel, de se cretaris-generaal van de her vormde kerk, bij de anti-Franco demonstratie, 27 september op het Utrechtse Domplein. Ds. N. K. van den Akker (Den Bosch) vond het naief van dr. Van den Heuvel, dat hij het- karakter van deze demonstratie tevoren niet had doorzien. Wat moeten politie mensen er wel van gedacht hebben, vroeg diaken J. L. van Rijswijk uit Audel (NB) en ouderling C. Rink (Koekange) zei, dat hij medelijden met dr. Van den Heuvel had gehad, toen hij hem op een foto in de krant had zien staan, naast een armenzwaaiend echtpaar Den Uyl. 'U stond er zo verloren, troosteloos bij.' Waar zijn we eigenlijk in de kerk mee bezig, vroeg ouderling Rink. Ds. H. Smits uit Lngen zei, dat men voorzichtig moest zijn met elke uitnodiging, afkomstig van een regering die zich helemaal in dienst heeft gesteld van de secularisatie. Dr. Van den Heuvel antwoordde, dat hij er geen enkele moeite mee had om te zeggen, dat de zaak hem grotelijks verbaasde, toen hij op het Domplein kwam, zoals trouwens alle vertegenwoordigers van rege ring. kamer en vakbeweging. De bedoeling was een protest tegen de fundamentele aantasting van de rechtsnormen in Spanje, ongeacht wat de terdoodveroordeelden ge daan hadden. 'Hij ervoer het als een zaak die op een gegeven mo ment uit de hand liep. Toch had hij geen spijt, erbij te zijn geweest. niet kwalijk nemen, als zij hem zien als vertegenwoordiger van de kerk. 'Als de synode het mij ver biedt. zal ik daar mijn konsekwen- ties uit trekken.' Op de vraag van ouderling Rink zed dr. Van de Heuvel, dat hij zich met drie dingen bezig houdt: het getui genis van het evangelie (door o.m. elke zondag tweemaal te preken), de opbouw van de gemeente en het duidelijk maken, dat het evangelie betekenis heeft voor de samenle ving. 'Ik geloof niet, dat gezegd kan worden, dat het secretariaat-gene raal van de kerk voor een van deze drie te grote aandacht heeft.' Synodepraeses ds. G. Spilt lichtte nog toe, dat het telefoontje van het kabinet van premier Den Uyl. waarin dr. Van den Heuvel werd uitgenodigd, enige uren voor de de monstratie kwam. juist tijdens een vergadering van het breed modera- men van de synode. Dr. Van de Heuvel had gezegd, dat hij erheen ging, en daar was geen discussie over geweest. Niemand had ver- Dr. A. H. van den Heuvel name de tv-reportage van veel rode vlaggen en leuzen) niet terug te projecteren. En het synodelid ds. F. J. Dun uit Hummelo vind er hupior in zitten: 'Van den Heuvel en Hans Wiegel samen in het spoor van Den Uyl en zijn pot verte erdërs Persoonlijk Dr. Van de Heuvel was persoonlijk uitgenodigd en er ook persoonlijk geweest en kondigde aan. dat hij ook in de toekomst aan demonstra ties zou deelnemen. 'Ik protesteer vrij veel. Als het om mensenrech ten gaat. vind ik, dat er erg goede tegenredenen moeten zijn om er niet bij te zijn. Ik heb daarbij nooit veel bezwaar tegen het gezel schap. waarin ik mij bevind. De- zeLfde week was ik ook in Amster dam voor een demonstratie ten be hoeve van joden in de Sowjetunie.' Dr. Van de Heuvel onderstreepte dat hij daarin strikt persoonlijk handelt, al kan hij het journalisten Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG De Middelburgse gereformeerde predikant C. van der Zanden (37 jaar), die zich de vorige maand heeft laten her dopen, is op zijn verzoek nu ontheffing verleend uit zijn ambt. Ds. Van der Zanden weigert sinds zijn herdoop kinderen in zijn gemeen te te dopen. Om deze redenen achtte zijn kerkeraad het onmogelijk, dat ds. Van der Zanden zijn ambt zou blijven vervullen. De kerkeraad richtte zich daarom tot de classis met het verzoek een uitspraak te doen over de ambte lijke positie van ds. Van der Zanden. Op 31 oktober sprak de classis al uit, dat zij de herdoop onverenigbaar achtte met een ambt in de gerefor meerde kerken. Verder beschouwde zij de weigering van ds. Van der Zan den om kinderen der gemeente te do pen als een ernstige versmalling van zijn ambtsbediening. Tegelijkertijd wacht, dat het die kant uit zou gaan. Hij vroeg de synodeleden, wat eT daarna gebeurd was (met deed de classis toen een dringende oproep aan ds. Van der Zanden om Onbehaaglijk In ht jaarverslag van de raad voor de zending wordt de verhouding Het was met name ook ds. P. Kloek uit Soest, die in de synode aan dacht vroeg voor de gastarbeiders en speciaal de moslims. Hij vertel de. hoe zijn gemeente in Soest door instuiven contacten heeft gelegd met de achthonderd tot duizend moslim-gastarbeiders daar. maar als dan diepere vragen aan de orde komen, dan mis je de nodige infor matie en kennis. Ds. Kloek zei. dat de onlangs overleden gereformeerde zendingsman ds. L. W. Korvinius, die ln Soest woonde, speciaal voor de moslims korte boodschappen had opgesteld voor kerst, pasen en pinksteren, waarin de betekenis van deze feesten werd uiteengezet. Door het hele land kwam een ge weldige vraag naar deze boodschap pen. Kan 'Oegstgeest' ons hierin niet meer helpen? vroeg ds. Kloek. De brief, die de 'christenen voor het socialisme' op de tafel van de synode hadden gelegd, kreeg nauwe lijks aandacht. Een van de Tang- mentoe'-gangers. de heer L. C van Dalen uit Assen, vertelde, dat de kerken in Indonesië het vraagstuk van de politieke gevangenen vee! meer benaderen vanuit het dienst betoon aan hen en hun families en zo een geweldig werk verrichten, waartoe wij in ons land waar schijnlijk geen kans meer zou den zien.' Van een onze verslaggevers AMERSFOORT Een uitgebreide Nederlandse delegatie vertrekt vandaag naar Nairobi om daar de assemblee van de wereldraad van kerken mee te maken. Voor de hervormde kerk zijn af gevaardigd: ds. G. Spuilt, synode praeses; dr. A. H. van den Heuvel, scriba der synode: dr. C. P. van Andel, Driebergen; mevrouw J. van Deemter-Salomons, Bussum; mevrouw J. Hopster-Lasseur, Hoogland, en dr. Th. C. van Bo ven. Voorburg. Namens de gereformeerde kerken gaan naar Nairobi: ds. Joh. C. Baumfalk, Amsterdam-Oost; me vrouw ds. M. J. van der Veen- Schenkeveld. Krimpen aan den IJssel en prof. dr. K. Runia, Kam pen. Voor de oud-katholieke kerk: mr. C. Chr. Kok en echtgenote. Rot terdam; mgr. M. Kok, Utrecht en mevrouw S. S. J. van Kleef-Hille- sum, Haarlem. Namens derooms-katholieke kerk: prof. dr. F. Haarsma. Nijmegen. Voor het vaticaan: mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, Den Haag. Voor de lutherse kerk: ds. C. Pel, Amsterdam. Voor de remonstrantse broeder schap prof. dr. J. van Goudoever, Amstelveen. Voor de doopsgezinde broeder schap: prof. dr. H. B. Kossen, Am sterdam. Voor de raad van kerken: prof. dr. H. A. M. Fiolet, Amersfoort (secretaris van de raad); dr. H. M. de Lange en echtgenote, Den Haag; ds. R. J. van der Veen, Am stelveen: drs. H. Bootsma, Oegst geest en prof. dr. D. C. Mulder, Amsterdam. Er gaat voorts een hele stoet journalisten mee (inclusief schrij vende theologen), onder wie Al- dert Schipper, die voor ons blad de berichtgeving van de assemblee verzorgt. Onze medewerkster Mink van Rijsdijk gaat naar Nairobi op verzoek van uitgever Kok te Kam pen. bij wie van haar een dagboek van Nairobi zal verschijnen onder de titel: 'Horen, zien en schrijven". van deze weg terug te keren. Nadien zijn verscheidene gesprekken met ds. Van der Zanden gevoerd, o.a. van de kant van de classis en de par ticuliere (provinciale) synode van Zeeland. In de classicale vergadering van 13 november bleek uit een brief van ds. Van der Zanden dat hij de classicale oproep zwaar had laten wegen, maar zich toch in zijn gewe ten gebonden voelde te volharden in zijn weigering kinderen te dopen. De classis constateerde toen dat ds. Van der Zanden zichzelf in een po sitie gebracht had, waardoor hij niet langer als predikant in de gerefor meerde kerken kon blijven funktio- neren. Advies Na uitvoerige overwegingen en mede op advies van de deputaten van de particuliere synode van Zeeland, be sloot de classis daarop aan ds. Van der Zanden op zijn verzoek onthef fing te verlenen uit het ambt van dienaar des Woords in de gerefor meerde kerken. Hoewel het besluit met algemene stemmen genomen werd, is deze be- slissing de classis bijzonder zwaar gevallen. Zowel bij ds. Van der Zan den als bij de classis was geen spoor van bitterheid aanwezig, zo wordt 9ns bericht. Wel droefheid omdat men elkaar niet heeft kunnen vinden in wat van beide kanten als fundamen teel werd gezien. Ds. Van der Zanden komt door dit besluit niet buiten de gereformeerde kerken te staan, maar is sinds 14 november 1975 geen pre dikant meer in deze kerken. DOKKUM De 74-jarige Sjoerd van der Ploeg uit Wouterswoude bij Dok- kum is gisteravond in zijn woon plaats bij een verkeersongeval over leden. Hij kwam per fiets een erf afrijden toeh een auto naderde. De man was op slag dood. VOORLOPIG heefl een opmerkelijk jong le zersbestand, zo wees een onderzoek uit. 'n Idee voor wie een Sinterklaas cadeautje zoekt! VOORLOPIG is een kerkelijk en politiek on afhankelijk maandblad met een interkerke lijke kring van redacteuren en medewerkers. Redaktie?: Drs. H.G. Dane. Dr. G. Dekker, Drs. Th. M. Hartkamp-Suurmond. B. van Kaam. Prof. Dr. H.M. Kuitert. Dr. Marleen M. de Priester. Eimert Pruim, Dr. G.H. ter Schegget, Drs. A. Schippers. Drs. N.A. Schuman. Ds. C. Stam. - Abonnement 26.- p.j. (stud. 17.90). Verzoeke mij te noteren als abonnee. Het dcc. nr. stuurt u mij gratis. Stuur mij eerst eens een gratis proefnum mer. Naam Straat Plaats Deze bon op te sturen aan: Antwoordno. 101, Delft (geen postzegel). Uitgave: Kok/Meinema DEN HAAG In een brief aan mi nister-president Den Uyl heeft het interkerkelijk vredesberaad IKV de regering ter overweging gegeven, dat medewerking aart de bouw van kerncentrales in Zuid-Afrika zeer inconsequent is. Via het IKV steunt de regering het fonds van de wereldraad van kerken ter bestrijding van het racisme, dit jaar met een bedrag van 500.000 gul den, terwijl voor 1976 550.000 gul den is toegezegd. 'Is het dan nog mogelijk medewerking te verlenen aan de bouw van kernreactoren in Zuid-Afrika?' vraagt het IKV de minister-president. Deze medewer king betekent immers, aldus het IKV, Zuid-Afrika' in staat stellen zelf kernwapens te ontwikkelen. Bo vendien raken Nederlandse belangen vervlochten met die van een staat, die de apartheidspolitiek voorstaat. Het IKV schrijft, dat het de negen aangesloten kerkgenootschappen zal vragen alles in het werk te stellen om 'de Nederlandse betrokkenheid bij de bouw van kernreactoren te helpen keren'. m WACHTEN OP GOD *te Het was een verhaal vol oni_ hij me vertelde. Ik kon henj lijks volgen, omdat hij telke sen die niet eerst aan n voorgesteld sprekend wer< voerd en bovendien hun i weer veel meer kennis van] affaire veronderstelden. V< delijk verhaal kwam niel Op den duur begreep ik v nog wel eens bepaalde krai en dan in de kleine ad» zocht naar zg. hulpverleners| de toekomst konden voors die hem konden bevrijden tere machten die het op hadden voorzien. Ook blee] jes aangeschaft te hebben! door een niet onvermaard programma aangeprezen waarvan hij intussen alleenj verder uit de koers was gi voelde me steeds onmachri" den. Er zaten sociale asi zijn situatie, aspecten die ik lijk kon overzien, maar oo sche, die evenmin tot mijn behoorden. Een dik kleed v teloosheid voelde ik over vallen. Daar waar ik hem n kunnen helpen was alles gebarrikadeerd door een doordringbare hoop stakf misverstanden. Af en toe boosheid in me opkomen tej 'helpers' van de schone scl realiseerde me ook eigen on om binnen te komen in d van elkaar bestrijdende ged gevoelens. Ik herinnerde n dat lied van de vorige dag, het ook weer: wij wachtei Gods ontferming. IA e E ;e c NED. PROT. BOND Beroepen te Heerde-Wape Hattem (part-time): M. J Jongh. em. pred. te Veendai GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen te Heemse (3e pi te Zutphen: C. van Ginfc pred. geref. kerk te Heineno GEREF. GEM. Beroepen te Hellevoets! voorne: N. W. Schreuder te Benthuizen: C. van de NEIXHERV. KERK Overleden: W. H. Sorber te Winterswijk, waar hij s stond: daarvoor stond hij c.a., te Bellingwolde en te E« PERSONALIA Burgemeestersbenoemingen Met ingang van 16 december is be noemd tot burgemeester van Ulrum mr. C. van der Vliet uit Haarlem. De heer Van der Vliet, die 31 jaar ls. is hoofdcommies a van de secre tarie van de gemeente Haarlem. Hij ls gereformeerd en lid van de ARP Met Ingang van 1 januari is be noemd tot burgemeester van de Noordhollandse gemeente Werver stoof de heer J. B. M. Meijer uit Schoorl. De heer Meijer die 40 jaar is, is directeur van een vormings centrum en wethouder loco-burge meester van Schoorl. Hij is rooms- katholiek en lid van de KVP. AO-boekje 1586: Diploma trekkingen, door A. Pleys Stichting IVIO, Lelystad. 1.40. De koningsreiger, door C. de Sadeleer. Uitg. B. Bal Haag. 79 blz 12.50. De arbeidsovereenkomst, mr. P. Zonderland. Uitg. Tj link, Groningen. 286 blz - Dorp in Drente, een studie anderingen in mens en sai in de gemeente Zweeloo de periode 1930-1970 door Uitg. Boom, Meppel. 36 32.50. Maatstaf, oktober 1975. Uit ker, Den Haag. Prijs: 7.50 (ADVERTENTIE i Onze adressen AMSTERDAM: Direktie - commerciële afdelingen - administratie: Wibautstraat 131, tel. 020-913456, Postbus 859. Redaktie: Nieuwe Zijds Voorburg wal 280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT: Westblaak 9, Rotterdam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. ZWOLLE/GRONINGEN: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. onisme- ie in V.fL ;e!ijk fl iw met oud-Been !H1 ster Deze week in Hervormd Nederland o tj Anti-zionisme- resolutie bedenkelijk ft Interview Piet de Jong. ft Wordt Italië tweede ft Indonesiërs de dupe aar 'ontwikkeling'. n I ft Breuk met blanke l^3" Zuid-Afrika? 4- ft Friese dominees in s£d broek. i di< he De jl Vl Ik abc mij ojfUin proefnjoed van iHervojp pr 'Nederl ïtba NAAM: ADRES: X' WOONPLAATS: GIRONUMMER: TELEFJ4R.: ab.prijs ƒ51,— per ja; Abonnementen kunne| ogenblik ingaan. Bon ingevuld in BD TERS Ln envelop postzegel) verzenden i Hervormd Nederland, Antw.nummer 1776, F m I e za zei

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2