Groene Kakatoe', volutie op toneel «s? 1 9 erken uit 20e eeuw beheerste visie 31 Groots pianospel van Annie Fischer Sopraan Anna Haenen in Poulencs 'eenvrouwsopera' Koffie kies je met zorg» Koffie is niet iets waarmee je risico's neemt.Want koffie drink je immers wanneer X gezellig is» En juist voor zulke momenten kies je lekkere, geurige koffie» Daarom hou je X op Roodmerk» AErtrouwd.Van Douwe Egberts» I Ip^f döuwe Jean Pommier onstuimig pianist Voor miljoenen brandschade Douwe Egberts koffie... lekkere koffie. 110-1 DAG 20 NOVEMBER 1975 TROUW/KWARTET PS11 - RH13 Undré Rutten {RDAM Het Onafhankelijk Toneel, dat onder de vleugels 'oneelraad Rotterdam opereert, geeft op het ogenblik (t.m. >mber) het Shafy-theater een reeks voorstellingen van zijn productie 'De groene Kakatoe' van de Oostenrijkse schrijver Schnitzler. In december volgt er een serie in het Piccolo- in Rotterdam. j heeft dit stuk gekozen om erkelijke opzet ervan. 'De :aketoe' is namelijk een Pa- waar iedere avond een groep jezig is, niet in een normale ing: zij doen zich voor als in revolutionairen, en de be- gen komen daarheen om fijn n griezelen. En dat terwijl in en van Parijs de revolutie op het punt staat uit te bre it is op zichzelf al boeiend groep jonge spelers, die de heden van het toneel willen •en. Aan de ene kant moeten zij mensen uit de betere kringen spe len, aan de andere kant niet zo zeer verdachte types, en dat zo moeten doen, dat de klanten wel de stuipen krijgen, maar toch het veilige gevoel hebben dat het maar spel is. Totdat het tenslotte overgaat in ehnst, waar bij de oude wetten in hun tegendeel verkeren en de slachtoffers in een andere sociale laag vallen. Ook is er de mogelijkheid enige ver wijzingen in te bouwen naar de bui ten-parlementaire acties van de jaren '70 van onze eeuw. Hetgeen dus ook gebeurt. Ook zijn er kleine poppen kast intermezzi ingelast, waarin nog ede Vries met het heuse draaiorgeltje in 'De groene kakatou' t Onafhankelijk Toneel. Weert rE ini ST elft lotaris t Hille dag 2 met v i bove mber uur b $Adr. Hager l >V 7/, AG Op papier leek het HOT-concert door het Residentie- I dinsdag een opwindende avond te worden. Ditmaal niet het JJ^an vandaag of gisteren, maar dan toch wel van eergisteren. IJK tend werd het echter allerminst, zelfs de Brazilaan Villa- J Jbleek niet in staat het hart sneller te doen kloppen. Of mis- hij juist wel, maar was het de (Friese) visie van David it l)n waardoor men met een nuchtere bril naar een opwindend ^^■vjaans feest keek. rig concert met als het ware tere kostuum met vest van int als symbool. In deze om- van het HOT-theater lijkt musik no. 1 van Hindemith geleden geschreven, tussen 1975 is dan ook wel het een gebeurd. Zoals het schrijven Konzert op. 24 door We- wel haast tastbare toppunt alftonencompositie. De negen intalisten gaven tamelijk :t notenbeeld in de gewenste weer; een belevenis werd ergave niet. Werkelijk over- ls dirigent kon Porcelijn on- ille zichtbare inspanningen nog niet, het gaat wat moei- 1 beheerst hij duidelijk de Het 'Concertino voor piano nstrumenten' van Janacek is ve eeuw oud, sterke muziek, 'ar gaf een wat bleke weer- i dit spirituele geheel. met een gelijkmatige polsslag de Haagse buitenlucht weer opzoeken. andere verwijzingen te vermoeden zijn, maar dat wordt niet helemaal duidelijk. Twee podia De eigenlijke voorstelling speelt zich af op twee kleine podia aan weers zijden van de zaal, verbonden door een loopbrug. De spelers komen tel kens van achter drie dubbele klap deuren te voorschijn en de twaalf vervullen uiteenlopende rollen, het geen op zichzelf al de dubbele bodem in het stuk benadrukt, maar tegelij kertijd ook mimische en gestische krachttoeren vergt, die meestal goed lukken. De voorstelling is opzettelijk in tamelijk korte scènes opgesplitst, die door tussenaankondigingen, al dan niet gezongen, van elkaar zijn gescheiden. Het worden dus een aan tal 'acts' voor een of meer acteurs, die niet alle even sterk zijn, ook niet altijd even goed aan elkaar verbon den, zodat het publiek dat aan klaptafels zit op klapstoeltjes in een ruimte, die met een bar een café suggereert niet steeds 'meegeno men' wordt. Het is, ook na een reeks voorstellingen al in de Lantaren in Rotterdam, nog altijd een opvoering, die nog verder moet groeien, waar de spelers zelf nog meer greep op moeten krijgen. door W. H. Wolvekamp ROTTERDAM De uitstekende indrukken die Roberto Benzi verle den week donderdag met het door hem geleide Rotterdamsch Philhar- monisch Orkest achterliet met een Debussy-Mendelssohn-program- ma, vonden goeddeels een bevesti ging in hetgeen hij dinsdag met het Orkest ten gehore bracht. De zui ver orkestrale gedeelten van dit programma werden gevormd door Mozarts symfonie no. 38 in D gr. (de zg. Praagse) en Respighi's vier symfonische impressies Pini di Ro ma. Het muzikale hoogtepunt voor deze avond vormde echter het optreden van de 30-jarige Franse pianist Jean Bernard Pommier in Fauré's Balla de in Fis gr. en in de na de pauze gespeelde Variations symphoniques van César Franck. Fauré's helaas zelden te horen Ballade (oorspron kelijk een compositie voor piano-so lo, maar later door Fauré van een instrumentale begeleiding voorzien) bracht subliem en uiterst klankvol klavierspel. In Francks symfonische variaties was het pianospel van Pommier in het slotdeel geheel naar de aard van de muziek, onsttuimig en temperamentvol, met behoud van de klankschoonheid. De orkestrale begeleidingen klonken onder Rober to Benzi zowel in Fauré als in Franck zeer accuraat en fraai afge stemd op het spel van de solist. Bewegingsvrijheid voor schrijvers WENEN De internationale orga nisatie van auteurs, P.E.N., heeft aangedrongen op actie ter waarbor ging van vrijheid van beweging voor alle schrijvers, en bescherming voor diegenen die vervolgd worden we gens verdediging van de mensenrech ten. Een resolutie van die strekking werd dinsdag aanvaard in het Execu tive Committee van de P.E.N. in Wenen. Terwijl het debat over deze resolu tie gaande was, werd gemeld dat de verbannen Russische schrijver Vla dimir Maximov Oostenrijk niet bin nen kon komen wegens moeilijkhe den met zijn reisdocumenten. Ver moedelijk stond dit in verband met de intrekking van zijn Russische paspoort die vorige week in Moskou bekend was gemaakt. door Piet Visser ties schreef Otto Ketting zijn Or aties. Hij stelt de toehoorder ilegenheid rustig het verloop geheel tot zich door te laten het werk heeft een gestadig inde tred. Als vakman is Ket- r i hier een van de meest ge- rde Nederlandse componisten. van Villa-Lobos had de uit- k moeten worden, doch mede ide weinig klankrijke produk- het kamerkoor van het Rot- Conservatorium kon men AMSTERDAM Ruim twee uur pianospel van allerhoogste klasse, onderbroken door twintig minuten pauze. En nog had het niet eens zo heel talrijke publiek niet ge noeg van deze muziek: Beethoven, Schubert, Liszt. Men dwong de pia niste, van gevorderde leeftijd, in zijn enthousiasme om nog meer en méér muziek van dit niveau voor te dra gen. Het mag dan als een bewijs van waardering gelden, het mag voor jonge artiesten een aanmoediging betekenen; tegenover een zo groot se prestatie als we dinsdag in de Gro te Zaal hoorden, mag toch ook wel respect en beleefdheid staan! Annie Fischer begon haar recital in de serie 'Vijf Meesters aan het Kla vier' met een frisse aanpak van Beethoven's Vierde Sonate (op. 7) in een vlot en weloverwogen alle gro-tempo dat een innig muzikale gestalte gaf aan de opzet van de compositie. Ook in de snelste en zeer virtuoos voorgedragen passages bleef dit spel op hoog peil zonder daarbij aan poëzie in te boeten. Zij jongleerde met de dynamiek ook in de langzame delen en de muziek bleef nobel. Andere kant Een geheel andere kant van de mu zikale dichterlijkheid openbaarde zij in de vier Impromtu's (op. 142) van Franz Schubert: een zelfde en voor zichtig toegepaste virtuositeit bracht een gelijk gestemde poëti sche visie; alleen dichterbij, wat de indruk wekte van 'het Schubert-lied vertaald op de piano'. Het half uur "Liszt' de Sonate in b kwam over als een orkestraal pianospel, met een duizelingwek kende wisseling in klankverhoudin gen en een telkens herkenbare me- lodieënvloed van het thema. door R. N. Degens AMSTERDAM Al enkele malen heeft de sopraan van de Nederlandse Operastichting Anne Haenen, op koffieconcerten in diverse plaatsen van het land de veeleisende '(éénvrouwsopera' van Poulenc 'La voix humaine' gespeeld. Met beroemde voorgangsters in deze creatie zoals de Franse Denise Duval en de Nederlandse Elisabeth Lugt, is dat een riskante onderneming. Niet alleen omdat het publiek vergelij kingsmogelijkheid heeft met voor treffelijke creaties van het stuk, maar ook omdat deze frustrerend voor een andere vertolkster kunnen zijn. Voor Anne Haenen, die de laatste tijd vaker in belangrijke ope ra-rollen en concert-uitvoeringen de aandacht trekt, was dit geen beletsel de prachtige Franse tekst van Coc- teau (een telefonische monoloog van een vrouw die door haar geliefde verlaten is) op muziek van Poulenc, in te studeren. Dinsdagavond was zij er voor het eerst mee in Bellevue- Centrum in Amsterdam, waar het, samen met' Circles van Luciano Be- rio (ook met Anne Haenen als solis te) op 2 december weer gaat. Als de harpiste die in het stuk van Berio ook nodig is, niet ziek was ge worden, zou het deze dinsdag ook al een hele Anne Haenen-avond gewor den zijn. Nu werd het programma gevuld met muziek van o.a. Satle, Cage en Bussotti, uitgevoerd door Jannelotte Herzberger, viool, Maar ten Bon, piano en Michael de Roo, slagwerk. Na de pauze dus Anne Haenen aan de telefoon, met, inplaats van de oorspronkelijke orkestpartij, piano begeleiding door Han Wilmink. Ge geven* het feit dat het publiek in deze kleine ruimte bijna op de lip van de lijdende vrouw zat, plus de weinig inspirerende pianopartij (op een wat ontstemd instrument), plus de te dro ge akoestiek, moet men bewondering hebben voor wat Anne Haen er nog van maakte. Het komt in dit werk minder op de wat oppervlakkig-illustrerende mu ziek dan op de sterk dramatische tekst aan. Die werkt alleen optimaal bij een indringende voordracht in perfect Frans. Daar was Anne Hae nen maar in enkele momenten aan toe. Te zeldzaam nog om de wisselende heftige gemoedsbewegingen van de vrouw voortdurend suggestief te ver beelden. Maar waar het lukte, bewees zij dat zij een van de weinigen is die deze zware opgave wel aan zou kun nen. Maar misschien toch beter met een Nederlandse vertaling. DELFZIJL Een brand heeft gis ternacht in de aluminiumfabriek Delfzijl (Aldel) voor enkele tiental len miljoenen guldens schade aan gericht. De schade is niet alleen van materiële aard, maar ook het gevolg van stagnatie in de proces voering. Tegen beide soorten scha de is de Aldel verzekerd. De brand verwoestte twee van de vier 'gelijkrichters'. De oorzaak is niet bekend; het kan kortsluiting zijn geweest. Enkele uren na de brand kon het werk in de elektrolysehal al worden hervat. Het personeel kan gewoon door blijven werken, ondanks een wijziging in de procesvoering. Het bedrijf is inmiddels begonnen met het instellen van het onderzoek. Ook de verzekeringsmaatschappijen zullen een onderzoek instellen. Volgens de directie van de fabriek is er geen direct gevaar geweest voor het personeel. De gelijkrich ters staan in een apart gebouwtje tussen de twee enorme elektrolyse- hallen .Een van de verbrande appa raten is inmiddels vervangen door een reserve-apparaat. De situatie leverde geen gevaar voor de men sen op, omdat de steeds aanwezige bedrijfsbrandweer onmiddellijk in actie kon komen. (je weet dat 'tgoed is) Roodmerk 2.65

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13