Commissaris bestempelt klachten als 'onzin' dichtbij mentaal* 'Natuurlijk worden er wel eens fouten gemaakt bij de vreemdelingenpolitie' stuur ipolitiek ontdoet zich Exclusief lieke' Brinkhorst naar Israël Twee vluchten uit Suriname worden definitief afgelast het weer Onbestendig v/eerrapporten geen toeval, maar misdrij f schijndood bloempot prehistorisch zangoefeningen wakker worden 19 november 1975 binnenland TROUW-KWARTET 5 drie )men uit, ii i/AAlï >7 was in de Israëlische een keerpunt: door zijn in de Zesdaagse Oorlog ittingsmacht. De toen bezette gebieden zijn door miljoen Palestijnen be nde ruim zeven jaar van is het de Palestijnse bevol- ;n om zich politiek te Politieke activiteit werd enis, verbanning of opbla- izen bestraft. Ook de orga- de Palestijnse bevrijdings- jrgden met geweld en ter- eynJr dat de in de bezette ;t ka '0nende mensen niet een LO onwelgevallig politiek een lelden. Het was de Palestij- rgailf verboden om kontakten lëlische bezetter te onder- ils ge(> werden bussen die Pales- .ar b ders uit de bezette gebie- 'f}fj un werk in Israël brachten Ondanks dit strenge regi- Palestijnen op de westelij- ïtjebfoever en in de Gazastrook 'Ün- ijnse bevrijdingsbeweging als de vertegenwoordiger ationale belangen. Precies larmee Israël sinds jaar en enig kontakt te hebben het slagveld. Desondanks ^§fLO gedurende de laatste rlijke politieke en diploma ssen geboekt. En met elk it haar aanzien in de door ^te gebieden. Juist nu haast ontkent, dat de PLO lende vredesbesprekingen deelnemen, probeert Israël d te ondermijnen door de an de bezette gebieden een te van zelfbestuur aan te aanbod ontmoette in de ieden groot verzet. Gedu- lele week gingen Palestijnse Op de westelijke Jordaanoe- t op om de dag te herden- Yassar Arafat de Algeme- ring van de Verenigde Na- n jaar toesprak en om hun onafhankelijke Palestijnse rer het Israëlische aanbod ir te stellen. De Israëli's voorstel zeven jaar te nu te laat om de PLO te verleden jaar verklaarde de Israëlische regering, :nlijk al eerder een nieuw leiderschap, onafhankelijk in de bezette gebieden creëren. Israël zal van- beseffen dat de PLO ook SI tte gebieden een feit is en lissende ontmoeting met de p het slagveld maar aan de afel zal moeten plaatsvin- irlijk hoeft Israël niet te een PLO, die op haar uit is. Het gesprek kan basis van wederzijdse er- atsvinden. Zodra Israël het it van het Palestijnse volk in de gematigde krachten PLO hun kaarten op tafel gen. Tegenstrijdigheden in ïgen van de PLO zijn dan nogelijk. De PLO en zeker den binnen die organisatie, i inderdaad moeten kiezen jen en schieten. ar dat de multi-nationale n ons land 'aan de lopende idsplaatsen vernietigen? leider van de PvdA de heer heeft deze stelling gepo- een PvdA-bijeenkomst in jd.). We kunnen kort zijn in prd. De stelling is onhoud- hel le KT r goéen; a mi genl cht d. Ji hooi haaij ok e liet trijk :ou<* zich la! en g gez?ei Dol konAf Ij ven ha3 gs f jen i irslaggever door Leo Kleyn I De volgens het actiecomité Pro Gastarbeiders 'op hol geslagen vreemdelingendienst in Rotterdam heelt het de buitenlanders die zich ter regularisatie aanmeldden, aanmerkelijk moeilijker gemaakt dan nodig lijkt. Evenals de medewerkers van het Centraal spreekuur in Amsterdam zijn ook de drie juristen die zijn verbonden aan de Samenwerkende groeperingen rechtshulp illegalen te Rotterdam overstroomd met klachten over het optreden van de vreemdelingenpolitie. Het beleid werd en wordt vooral ge kenmerkt door ondoorzichtigheid. Veelvuldig werden verblijfsvergun ningen geweigerd op grond van overwegingen die niet kenbaar wer den gemaakt. Daarnaast werd vol gens de drie juristen vaak al te ge makkelijk aangenomen dat werk geversverklaringen vervalst waren. Talloze malen hebben zij in een ver zoek om herziening van het afwijzen de politiebesluit moeten schrijven 'dat valsheid in geschrifte en/of ge bruik maken daarvan niet wettig en overtuigend bewezen kan Worden verklaard zolang de strafrechter daar nog geen vonnis over heeft geveld'. Een van de drie juristen, mr. Gart Adang, zegt het meermalen te heb ben meegemaakt dat functionarissen van de Rotterdamse vreemdelingen dienst beledigende opmerkingen te gen buitenlanders maakten, 'in het Nederlands, dat konden ze toch niet verstaan'. Tegenover hem zou een politieman zich eens hebben laten ontvallen: 'Pakistanen, daar heb ik helemaal geen consideratie mee. Die liegen in je gezicht'. Irritatie Tot op zekere hoogte kan ter verde diging van de Amsterdamse en Rot terdamse vreemdelingendienst wor den angevoerd dat zij, in veel heviger mate dan de diensten elders in het land, bij de invoering van de regula- risatieregeling werden opgezadeld met een berg werk die de normale gang van zaken verstoorde. Dat leid de tot irritatie bij de functionarissen van deze diensten. Maar ook voordat zij met de regula risatie te maken kregen, wisten de vreemdelingendiensten in de grote steden niet altijd de indruk te vermij den buitenlanders vooral lastig te vinden. Onder hulpverleners en ad vocaten staat de Rotterdamse dienst als 'notoir moeilijk' te boek. Van de vreemdelingendienst in de hoofdstad zegt de Amsterdamse advocaat mr. M. J. van Bennekom dat het daarmee 'niet makkelijk kersen eten' is. 'De communicatie', aldus Van Bennekom, 'loopt gestoord. Het is bijna nooit mogelijk telefonisch wat klaar te ma ken.' De vreemdelingendiensten in deze steden wordt door verschillende hulpverleningsinstanties eigenmach tig en willekeurig optreden aange wreven. Ressorterend onder de ge meentepolitie, hebben ze ook verbin dingen met de hoofdafdeling vreem delingenzaken en grensbewaking van het ministerie van justitie. De ingewikkelde vreemdelingenwetge ving geeft alle aanleiding tot onder ling afwijkende interpretaties. Daar door ontstaat gemakkelijk de indruk dat de voorschriften naar eigen goed dunken worden gehanteerd. Van Bennekom, die vaak als raads man van buitenlanders is opgetreden, meent dat de vreemdelingendienst, ook wel vreemdelingenpolitie ge noemd, zich terecht wantrouwend op stelt tegenover vreemdelingen, maar daarbij toch niet altijd de juiste toon weet te treffen, om het niet al te on vriendelijk te zeggen. 'Het moet toch mogelijk zijn om de zaken op een rgustige manier te bespreken. Maar misschien stel je daarmee wel te hoge eisen'. 'Illegale' Marokkanen tijdens hun hongerstaking in Amsterdam Volgens Van Bennekom ontbreekt het de vreemdelingenpolitie aan vol doende 'gekwalificeerde mensen' die ook in figuurlijke zin de taal van de vreemdeling spreken en die vooral aanvoelen hoe je moet omgaan met mensen die, zoals hij zegt, vaak tot het uitvaagsel van Europa en Afrika behoren. 'De laatste jaren', vindt hij, 'breekt hier en daar toch wel het in zicht door dat de administratie van vreemdelingen op een andere, be hoorlijke manier gedaan moet wor den.' Hoewel Van Bennekom zelf door de Amsterdamse vreemdelingendienst niet meer, zoals een jaar of vijf ge leden, voor rotte vis wordt uitge maakt, constateert hij nog steeds dat vreemdelingen worden behandeld 'op een manier waar de honden geen brood van lusten'. Het is ook typerend, vindt hy, dat in toenemende mate door de vreemde lingenpolitie genomen beslissingen bij een beroep op de kroon worden vernietigd. 'Vijf jaar geleden was dat nog iets heel bijzonders, dat zo'n besluit vernietigd werd. Nu is het werkelijk in sneltreinvaart toegeno men. In de meeste gevallen blijken de op een lager niveau genomen beslis singen in strijd te zijn met de begin selen van behoorlijk bestuur. Iedere advocaat die zich met vreemdelingen zaken bezighoudt, sterft tegenwoor dig ook in het werk.' Tolken De chef van de Amsterdamse vreem delingenpolitie, commissaris F. W. Perrels, wil van kwalitatieve tekorten bij zijn dienst niet horen. Hij geeft toe dat de 'service' aan buitenlanders, zoals hij het noemt, beter zou kun nen, maar dat die te wensen over laat, is naar zijn mening slechts te wijten aan onderbezetting, een door de politie vaak geuite klacht. De re- gularisatieregeling ('die is ons ook maar in de schoenen geschoven') heeft de situatie er niet beter op ge maakt. Op de aan hem voorgelegde klachten over het optreden van de vreemde lingendienst (of, althans, van een aantal functionarissen daarvan) rea geert de heer Perrels uiterst geprik keld. Bij herhaling bestempelt zij ze als 'onzin' of 'grote onzin'. Er wordt maar wat beweerd, vindt hij, waarbij hij de klagers, alsmede degenen die de klachten aan hem voorleggen, van 'vooringenomenheid' beticht. Met de opmerking dat er 'natuurlijk wel eens fouten worden gemaakt', schuift hij de beschuldigingen van zijn bureau. Verstaanbaar maken Soms begrijpt de heer Perrels wer kelijk niet wat de buitenlanders en hulpverleners de vreemdelingenpoli tie te verwijten hebben. Veelvuldig bijvoorbeeld te horen dat de buiten landers bij hun bezoek aan de vreem delingenpolitie met taalmoeilijkheden kampen, en dat het daarom nuttig zou zijn als de dienst over tolken beschikte. Ook onzin, vindt de heer Perrels. Hij stelt zich op het stand punt dat de vreemdeling die zich tot de dienst wendt, zich maar verstaan baar moet zien te maken. 'Als ik in Spanje ben, heb ik ook geen tolk tot mijn beschikking'. Wie taalmoeilijk heden heeft, moet zelf maar voor een tolk zorgen, vindt hij. 'Wij hebben er ook helemaal geen bezwaar tegen als buitenlanders tolken meenemen. Het is natuurlijk wel zo, dat die tolken zich dan niet met de zaken moeten gaan bemoeien'. Van 'ruw optreden' wil de heer Per rels helemaal niets weten. Ook dhr H. Slosser, een met de leiding van het regularisatiebureau in de Spaarn- dammerstraat belaste burgerambte naar, begrijpt niets van klachten daarover. Beiden wijzen erop dat die buitenlanders zelf ook niet van die lieverdjes zijn, en dan moet er, zoals de heer Perrels het uitdrukt, 'wel eens wat stevig tegenaan geleund worden'. Dat betekent onder meer dat ze af en toe 'met stemverheffing moeten worden toegesproken'. Volgens Van Bennekom is er in Ne derland 'geen groep die zo volstrekt rechteloos is als de illegalen'. Een andere jurist schreef onlangs dat voor hen 'maar één wet geldt: de wet van de jungle'. In die jungle hebben zij van de vreemdelingenpolitie, ze ker in Rotterdam en Amsterdam, niets te verwachten. Integendeel. Dit is het laatste van twee artikelen over de vreemdelingenpolitie. Het vorige verscheen in de krant van za terdag. Staatssecretaris rijfsleven moet pensioenen niet vergeten' Van onze sociaal-economische re dactie DEN HAAG Staatssecretaris Mertens van sociale zaken waar schuwt het bedrijfsleven dat de pensioenen niet vergeten moeten worden. Hij veroordeelt het aanne men van een afwachtende houding ails het gaat om uitgaven voor ver betering van pensioenregelingen. Er komt een pensioenwet die zal verplichten dat elke werknemer bij pensionering een pensioen van 70 procent van zijn laatstverdiende loon moet kunnen notvangen. Vak centrales en werkgevers zijn het hierover al eens, en aan deze nieu we wet wordt gewerkt. Deze wet zal chter geen terugwerkende kracht krijgen, zo zei Mertens gisteren op een studiedag van de AMRO-bank over pensioenregelingen. De nieuwe pensioenwet zal veel kosten, daarom is het lang niet zeker dat de nieuwe wet al meteen een blangrijke verbetering brengt aan diegenen die pensioneren. De wet zal grote offers vragen mi daarom geleidelijk ingevoerd moe ten worden. Bedrijven die nu al een goede pensioenregeling hebben of daaraan blijven werken, zullen het straks als de nieuwe wet ingaat gemakkelijker hebben dan bedrij ven met bescheiden regelingen, al dus Mertens. Van een verslaggever DEN HAAG Staatssecretaris Brinkhorst (buitenlandse zaken) brengt tot vrijdag een bezoek aan Israël. Hij voert er onder meer be sprekingen met de Israëlische minis ter van buitenlandse zaken Allon en met minister van financiën Rabino- wicz. Ook houdt hij er een lezing. -nationale ondernemingen Ihell en Philips hebben na Wereldoorlog in belangrij- jgedragen tot de werkgele- ons land. Alleen bij Akzo in de periode na 1970 een lilissering voorgedaan. Het e cijfers die vermeld zijn in ilagen van deze vier bedrij- et is waar, zoals de heer verder beweert, dat deze incontroleerbare reorganisa- )eren? betwijfelen, want elk van bedrijven heeft een door knemers gekozen onderne- Het doorvoeren van reor- buiten deze ondernemings- is nauwelijks denkbaar. De ring van Van Thijn dat de via een chaospolitiek het i Uyl beentje willen lichten is bewijskracht Wel heeft gelijk als hij zegt dat de zich hard opstellen bij de rajelingen. Misschien wel te wij er aan toe, maar ze de enigen niet. iG De KVP zal. wan de volgende verkiezingen iaat, zich van de 'oude' erscheiden. doordat zij het 'exclusief katholieke' Dit zei fractievoorzitter van de KVP gisteravond CDS-journaal. Hij zei verder ftten, dat de KVP pro- sch dicht bij de ARP en al staan. Het verschil met Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regering is niet bereid om de twee vluchten van Suriname naar Nederland, die vori ge week zijn afgelast, alsnog te doen uitvoeren. Minister Westerterp (verkeer) antwoordde dit gisteren op vragen van het KVP-Tweede Kamerlid Van Zeil. Van Zeil had gevraagd, als zou blij ken dat er al tickets waren ver kocht voor deze vluchten, ex voor te zorgen dat deze mensen nog voor 25 november (de onafhanke lijkheidsdatum) naar Nederland zouden kunnen komen. Minister Westerterp voelde hier niets voor, omdat de opvangmogelijkheden de reden van het afgelasten van de twee vluchten niet zijn verbe terd. De KLM is gestopt met het uitge ven van tickets in Suriname en Westerterp heeft de Surinaamse re gering gevraagd bij de Surinaamse Luchtvaart Maatschappij (SLM) te bewerkstelligen dat zij hetzelfde doen. Tussen nu en 25 november zullen er nog zes vluchten worden uitgevoerd tussen Paramaribo en Amsterdam. De KLM en de SLM hebben wel de mogelijkheid om grotere vliegtuigen in te zetten dan gepland, om alle mensen met een ticket nog te vervoeren. 'Andere maatschappijen zullen geen toe stemming krijgen om vluchten tus sen Suriname en Nederland uit te voeren', aldus Westerterp. deze partijen zou, volgens Andrles sen, zijn dat de KVP zich 'vanuit een moderne aanpak' tot andere kiezers probeert te wenden en dat de ARP en de CHU wat meer bij hun oude vertrouwde kiezers zul len uitkomen. Van onze weerkundige medewerker Alweer geluk!. Zomdag en maandag tegen de verwachting in geen storm en zowaar dinsdagavond wel een verrassend opgeklaarde lucht bijdeais ce maansverduistering en dat terwijl het er 24 uur daarvoor nog erg somber uitgezien had. Maar juist op tijd werd een wat droger en kouder luchtsoortje van Denemarken naar ons land aange voerd. Er kwamen ook een paar buien bij, maar een losse bui gaat over, nietwaar, en wordt gevolgd door blauwe lucht. Het was met die opklaringen overigens ook allemaal wel erg link want ze waren zeer tijdelijk. Ze gingen vooraf aan een nieuwe zone met regen die vanuit IJsland onze kant opkwam. Tot dinsdagmorgen 7 uur was er op de Fahrör al 6 mm regen gevallen, terwijl de barometer er toen zakte met 6 millibar iin drie uur tijd, wel een beetje dreigend. Gisteravond was de wind in Thors- havn al noordwest geworden en zwak van allure. De regenhoeveel- heden in Noord-Schotland vielen ons erg tegen, hooguit 1 tot 2 mm. Toch zullen we vandaag wel wat onbestendigheid krijgen, in ieder geval meer bewolking en de moge lijkheid van plaatselijk wat regen tdSTih SNEEUW OPKLARINGEN REGEN m iL-u.CJk- MA GEI C A BEWOLKING 10 MAX. TE MN. 10 MIN. TEMP. P WINDRICHTING of een bui. Zoveel neerslag als in zuid-Europa zal er bij ons persé niet vallen Maar daar werkt Pluvi- us vooral in deze tijd van het jaar en gros. Hoge bergen zorgen voor stuwingseffecten en dat weerspie gelt zich in grote regensommen: Milaan kreeg tot dinsdagmorgen in 12 uur tijd 30 mm. Udine in Noord- oost-Italië zelfs 70 mm. Ook in Zuid-Oostenirijk regende het veel: Klagenfurt 41 mm in 24 uur. Het behoeft nauwelijks betoog dat ook gisteravond van veel plaatsen in het Middellandsezeegebied onweer werd gemeld. Uit Italië, Joegoslavië, ten zuidoosten van de Balearen en bij de noordoostkust van Spanje. Een totaal ander weertype hebben ze in noord-Noorwegen: Trompsö -11 graden tijdens een sneeuwstorm, Spitsbergen -20 graden bij storm- •achtige oostenwind In noord- Zweden registreerde Naimakka ook -20 graden en in noord-Finland en noord-Zweden vroor 't gisteravond alweer 18 graden. Het maximum in Kiruna was -8 graden. Baas boven baas. De temperatuur in Danmarks- havn op 76 graden noorderbreedte aan de oostkust van Groenland was om 1 uur gistermiddag -34 graden, bij een barometerstand van -ruim 1020 millibar. Thule, het uiterste noordwesten van Groenland kwam daar niet aan toe met -18 graden. De warmste plek was de zuidpunt van Groenland met +1 graad Celsi us. In Moermansk is het momenteed ook niet overdreven koud. slechts - 8 graden bij een zwakke zuiden wind. Ten noordoosten van Newfound land trekt een stormdepressie van 990 millibar in noordnoordoostelij- ke richting De uitwerking ervan is tot op her weerschip C midden op de oceaan te bespeuren. HOOG WATER 20-11-75 Vlissingen 2.26 - 14.37; Haringvlletslulzen 4.09 - 16.23; Rotterdam 5.15 - 17,20; Sche- vcnlngen 3.45 - 15.57; IJmuiden 4.18 - 16 630; Den Helder 8.19 - 20.37; Harlihgen 10.34 - 22.57. Delfzijl 0.26 - 12.40. Wccrrapporten van gisteravond 1 unr, maximum temperaturen en neerslag 7— 19 unr. Amsterdam zwaar bewolkt 11 0 De Bilt licht bewolkt 10 0 Deelen zwaar bewolkt 8 1 Eelde half bewolkt 9 0.1 Eindhoven half bewolkt 8 0.1 Den Helder regenbul 10 0.1 Luchth. R'dam half bewolkt 11 0.1 Twente regenbul 7 0.1 Vllssingen regenbul 10 1 Zd. Limburg zwaar bewolkt 8 0 Aberdeen zwaar bewolkt 9 0.2 Athene half bewolkt 23 0 Barcelona zwaar bewolkt 15 0 Berlijn regen 4 0.1 Bordeaux geheel bewolkt 9 4 Brussel half bewolkt 8 2 Frankfort geheel bewolkt 6 0 Genève regen 6 5 Helsinki sneeuw 2 0.4 Innsbrück regen 4 7 Kopenhagen half bewolkt 7 0 Lissabon onbewolkt 14 0 Locarno regen 7 16 Londen onbewolkt 8 0 Luxemburg zwaar bewolkt- 6 1 Madrid zwaar bewolkt 12 0 Malaga onbewolkt 17 0 Mallorca licht bewolkt 14 0 München geheel bewolkt 3 2 Nice weerlicht 13 1 Oslo half bewolkt 4 0 Parijs Rome zwaar bewolkt 9 0.1 zwaar bewolkt 16 5 Spilt geheel bewolkt 19 6 Stockholm geheel bewolkt 6 0.5 Wenen half bewolkt 9 3 Zürlch sneeuw 4 7 Casa Blanca zwaar bewolkt 17 0.4 Las Palmas half bewolkt 23 0 Tel Aviv onbewolkt 24 0 Tunis weerlicht 17 0 plaatselijk motregen onder redactie van loessmit Alleen in Amsterdam al zijn er vorig jaar ongeveer tweehonderd vrouwen aangerand en ver kracht. Dat zegt misschien niet veel, want de cijfers slaan ten slotte alleen op de hoofdstad, zijn oud maar wie durft beweren dat het dit jaar minder voor komt en bovendien afkomstig uit de registers van de politie, wat wil zeggen dat er heel wat meer op dit gebied gebeurd moet zijn dan officieel bekend is. Des kundigen noemen zulke getallen 'het topje van de ijsberg', want waarschijnlijk doet niet meer dan één op de zes tot tien vrou wen aangifte. Hoe komt het dat aangerande vrouwen zo aarzelen, voordat ze naar de politie stappen of hele- aal niet gaan? Waardoor ze de schuld bij zichzelf zoeken, zegt Marjan van Keuk, 'omdat de buitenwereld vrijwel altijd rea geert metdan had je maar niet zo laat alleen over straat moeten gaan, of alleen naar de bioscoop, of naar een café'. Kleding is ook zoiet; te lang, te kort, te gek of te wat ook, 'je kunt eigenlijk niets aan hebben of je hebt volgens die anderen zelf wel aanleiding gegeven'. Marjan van Keuk is een van de vrouwen die het gisteren geo pende bureau 'Vrouwen tegen Verkrachting" in Amsterdam be mannen. Een project dat voort gekomen is uit de vrouwensektie van het JAC in Amsterdam, en nu als zelfstandige opvang werkt om aangerande en verkrachte vrouwen emotionele steun en medisch en juridisch advies te geven, want daarvoor, zeggen de intiatiefneemsters, kunnen die vrouwen vaak nergens terecht. Je kunt naar de politie, die pro ces-verbaal opmaakt en hoog stens vraagt of je al naar de GG en GD geioeest bent. En dan sta je weer op straat. Misschien wordt de aanrander gepakt (vijftig procent wordt wel ge vonden), misschien komt het tot een rechtzaak (lang niet zoveel). De meeste vrouwen praten er liever helemaal nooit over. 'Wij vermoeden dat ze hulp nodig hebben, omdat ze vaak ontzet tend lang met angsten en schuldgevoelens blijven zitten en er niet over durven praten uit angst voor reacties dat ze het zelf wei uitgelokt zullen hebben', zegt Marjan van Keuk. Het ar gument van bepaalde kleding bijvoorbeeld is onzin. 'Aanran- ding en verkrachting zijn geen toevalligheden. Het zijn gewoon misdrijven, net als andere mis drijven. Tachtig procent van de aanranders is er met voorbe dachte rade op uit'. En die kij ken er natuurlijk niet naar wat een slachtoffer die avond toeval lig draagt. 'In eerste instantie een praat paal', noemt ze 'Vrouwen tegen Verkrachting'een instelling waar de slachtoffers serieus wor den genomen, waar ze desge wenst bijgestaan worden bij het doen van de aangifte, voor en tijdens een eventueel proces, en geholpen worden met andere problemen en zorgen die met de aanranding samenhangen. Wie cr mee zit, jong of oud en ook als het feit misschien al jaren geleden gebeurd is kan van maandag tot en met vrijdag tussen vier en acht uur 020- 24644 bellen. En wie dit initia tief wil steunen, kan z'n geld kwijt op postgiro 335833 ten na me van Vrouwensektie van het JAC. Amstel 30 in Amsterdam. Een meisje, dat langs het kerk hof van Managua, de hoofdstad van de Zuidamerikaanse republiek Nicaragua liep, meende .n een van de graven geroep te horen en ge bons op de kist. Het graf waaruit de geluiden schenen te komen, was dat van Cesar Marcia Ace- vedo, een 24-jarige arbeider, die kort tevoren klinisch dood ver klaard en daarop begraven was. Op aanwijzingen van het meisje werd zijn lichaam opgegraven. Tekenen van leven vond men niet, maar wel ontdekte men op de handen sporen die er op wezen dat die handen tegen hout gesla gen hadden. Opnieuw verklaarden artsen, dat de man beslist overle den was, maar de familie, die er van overtuigd is dat Cesar schijn dood is, wil geen toestemming voor herbegrafenis geven, zolang ïr geen ontbindingsverschijnselen nptreden. In de oerwouden van Borneo is althans volgens een bericht van het officiële Indonesische persbu reau Antara een ondier gevan gen dat zowel op een tijger, een vogel en een geit als op een oli fant lijkt. Antara noemt het zon derlinge wezen dan ook een 'pre historisch monster', dat een tij gerachtig lijf met vleugels heeft en zich op geitepoten voortbe weegt, maar die poten zouden in vogelklauwen eindigen. Het com- binatiedier, zoals we het maar zullen noemen, schijnt een schoft hoogte van ongeveer een meter te hebben en een vrijwel kale kop met een slurf. Het heeft ook ho rens en zijn ogen lijken op die van een draak hoe die er dan ook uit mogen zien. Wie het niet gelooft, kan zich volgens het persbureau met eigen ogen overtuigen in het cultureel centrum van Tenggarong bij de plaats Samarinda, die op de oost kust van Borneo ligt. Een hele reis voor een monster, maar daar is het wonderlijke schepsel nu eenmaal tentoongesteld. Een paar toiletten op Stine Hall, het meisjesinternaat van het Get tysburg College in de Amerikaan se stad Gettysburg, worden niet meer gebruikt en de meisjes die dit jaar voor het eerst hun intrek in het internaat genomen hebben, vonden dat eigenlijk zonde. Ze to verden de w.c.-potten om tot ex clusieve bloempotten en de bloe men en planten blijken het er best in te doen. Hier bewatert achttienjarige Sue Tall de bloe metjes. Net als haar medestuden ten vindt ze dat de steriele ruim te aardig is opgefleurd. De 39-jarige Amerikaanse zan*- gcr Ralph Iasimone verkeert nog steeds in levensgevaar, nadat hij in het Mount Sinai-ziekenhuis in de Amerikaanse stad Miami Beach al een operatie heeft on dergaan. Zijn verwondingen zijn het gevolg van een mishandeling 's nachts in zijn eigen flat, waar bij hij werd geslagen, getrapt en gestoken. Buren in het flatgebouw hebben zijn hulpgeroep wel ge- noord, maar dachten dat hij zang oefeningen deed, reden waarom zij hem niet te hulp schoten. Een buurvrouw die een appartement tegenover dat van Iasimone be woont, was wel wakker gewor den, maar had dopjes in haar oren gedaan en was weer gaan slapen. Drie uur na de mishandeling zag de zanger zelf Kans een buurman twee etages lager te bereiken, die de politie en het ziekenhuis heeft opgebeld. Het Zwitserse weekblad 'Wir Brückenbauer' heeft een probaat middel gevonden voor vrouwen die hun mannen 's morgens niet wakker kunnen krijgen, of anders om. Mevrouw Dolly Phershon uit Chicago doet bet ook zo, zegt het blad, en het blijkt voortreffelijk te werken. Zij kon tot tien keer toe haar man proberen te wekken, zachtjes, ruw of iets daartussen in, maar niets hielp. Totdat ze de hond, een forse boxer, inschakel de. Ze nam een handje honde koekjes, verstopte die onder het kussen van haar immer slapende man en als de tijd 's morgens daar was spoorde ze haar hond aan om lekkere koekjes bij de baas te halen. Die liet zich dat geen twee maal zeggen en groef net zo lang op de plek waar de slaper lekker ineengerold lag, tot hij alle koek jes gevonden had en de baas uit bed gevallen was. Sinds die eerste keer mag de boxer, althans van het vrouwtje, iedere ochtend koekjes zoeken. 'Simpkins, moet dat nou werkelijk?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5