Otrivin Arron wil verzoening met Lachmon an Doorn wijst ritiek op elzijnsbeleid an de hand ARP en CHU teleurgesteld over stap KVP Verkouden? helpen direkt 'STER niet geleidelijk afbouwen' Moties over Zuid-Afrika DSM Eemshaven hangt af van kernbeslissing Veyten Breytenbach staat terecht Bouwbonden willen overleg over Holborn Lijk van vrouw uit water gehaald Aantjes bereid eenheid te bevorderen Minister Van Doorn: neusdruppels Surinaamse oppositie lijkt ontwerp-grondwet goed te keuren 19 NOVEMBER 1975 BINNENLAND TROUW-KWARTET 3 ggjy:1-»-— "Lj "r v" -mT; onze parlementsredactie HAAG Minister Van Doom (CRM) heeft gisteren de Bk op het welzijnsbeleid, zoals die de afgelopen maanden door lere organisaties is geuit, in scherpe bewoordingen van de gewezen. de zomer is met name vanuit jeugd- en jongerenwerk en jdenjhet anti- CRM-bezudmigiings- geprotesteerd tegen het feit Nil anwege de huidige economi- iituatie sommige sectoren van dzijndswerk minder snel kun- voo roeien dan was voorzien, te er Van Doorn zei tijdens de L pl. etting van de behandeling vooi e CRM-begtroting in de Twee- loed&mer er van overtuigd te zijn, et kabinet sinds 1973 terecht voorrang aan het CRM-beledd gegeven. u itiek zoaJLs die de afgelopen ht. (67 fcevei len in een aantal protesten woorden is gekomen, heeft i Van Doorn wel aan volume niet aan zuiverheid gewon- sdenJS^ gaat vaak meer om alge- ^opmerkingen dan om uitge- kritiek, waarbij het opval- i dat als het welzijnswerk aan ie was, kreten zijn geuit die en enkele wijze zijn waarge- Minister Van Doorn zei dit reuren omdat door 'deze niet juiste voorstelling van zaken zijl «hele welzijnswerk in discre- rordt gebracht'. nwindsman wilde, hoewel de Wolff hier op aandrong, iatailleerd ingaan op de op welke protesten en afcties precies doelde. Van Doorn zich voorts af of hij de te- poting van de WD wel se- moest nemen. Volgens die in zou op de hele CRM-be- 273 miljoen gulden moeten 1 bezuinigd. Minister Van wees er op dat de VVD zelf Pet in staat is aan te geven in aktiviteiten dan zou moeten I geschrapt en dat het voor op neerkomt dat duizenden Dnarissen zullen moeten wor- )ORi uitslagen. Daartoe zijn wij .lo ;reid, aldus de minister. "Itsbosbeheer >rn noemde de huidige sdtu- ond Staatsbosbeheer ongun- kon echter niet aangeven er een beslissing van het ka- 'er de positie van Staatsbos- tegemoet kan worden ge- Jbekend is tussen Van Doorn ™atsseoretaris Meijer enerzijds iter Van der Stee (Land- anderzijds een conflict gere- rer de positie van staatsbos- Dat conflict heeft minister Doorn onlangs aan premier "TUyl voorgelegd. Staats-bosbe- 3: b li heer valt momenteel onder het Mi nisterie van Landbouw, maar uitge- zooder die houtprodutotie vervuilt het bos tegenwoordig steeds meer func ties die onder het Ministerie van CRM vallen, zoals het natuur- en landschapsbehoud en de recreatie. Vorige week sprak mevrouw Haaf- Berger (PvdA) haar bevreemding er over uit dat staatsbosbeheer nog steeds tot landbouw behoort. Van meerdere zijden is reeds ge pleit voor een nieuwe rijksdienst voor natuurbehoud en openlucht recreatie, waarvan staatsbosbeheer de kern zou moeten vormen. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De komst van DSM-staatsmijnen naar de Eems haven is afhankelijk van een pla nologische kernbeslissing over de Waddenzee. Daar er een beleids voornemen over deze kernbeslis sing, omstreeks mei volgend jaar, is genomen kan de provincie Gronin gen maar beter geen beslissing ne men over de desbetreffende Eems- havennota en een aanverwante mi lieunota. Dit heeft minister Gruyters (ruim telijke ordening) bericht aan gede puteerde staten van Groningen. De ministeriële brief krijgt een extra zwaar accent omdat aan het licht is gekomen dat er binnen het kabinet Den Uyl een meningsverschil be staat. Dit hangt samen met het plan van gedeputeerden van Gro ningen om speciale milieunormen in te bouwen in het bestemmings plan. MILIEUWETTEN In een postscriptum bij zijn brief stelt minister Gruyters dat hij posi tief staat tegenover deze gedachte, die in Nederland een totaal nieuwe ontwikkeling zou inluiden. Minister Vorrink (milieuhygiëne) voelt er echter nets voor. Zij vindt dat milieunormen miiet incidenteel moeten worden geregeld in bestem mingsplannen maar in algemene milieuwetten, zoals ook thans het geval is. Verder zou oponthoud ook tegen de zin zijn van minister Lub bers van economische zaken. Overigens meent mr. E. H. Toxo- peus, commissaris der koningin in Groningen, dat minister Gruyters handelwijze niet persé uitstel hoeft in te houden. Gedeputeerden van Groningen zijn niet 'juichend' over de brief van de minister. Omdat het officieel slechts om een 'ver zoek' ging, is men accoord gegaan om tot mei te wachten. Het duurt dan echter zeker nog tot midden 1977 voordat de planologische kern beslissing in de Tweede Kamer komt. Groningen is niet bereid ook dat nog af te wachten. Men zal de minister berichten dat in oktober van het komende jaar provinciale staten de zaak zullen behandelen. Van onze soc.-econoinische redactie LELYSTAD De federatie bouw bonden NVV en NKV willen op korte termijn gaan praten met de ministers Gruyters, Boersma, Lub bers en Westerterp over het in moeilijkheden verkerende bouwbe drijf Holborn in Lelystad. De bon den vragen van de ministers steun opdat het bedrijf nog minstens een half jaar zal kunnen doordraaien. Ook de bouwbond CNV steunt de be zetting. van Holborn. De federatie bouwbonden heeft ook bekend gemaakt dat de bezetting van de woningbouwfabriek, die het (ADVERTENTIE) kjes d tive Zuidafrikaanse dichter en schilder Breyten Breytenbach moet op 21 november verschijnen voor het Hooggerechtshof in Pretoria. Hij wordt ervan beschul- i dat htj met andere Zuidafrikanen heeft gesproken over middelen om zich te zetten tegen het apartheidssysteem, activiteit als deze valt in Zuid-Afrika onder de internationaal gelaakte Wet op Terrorisme, op grond waarvan men voor dergelijke feiten kan worden veroor- 'd tot de doodstraf. Een groot aantal veroordelingen tot levenslange gevange- Iraf is in de afgelopen jaren naar aanleiding van soortgelijke feiten door het lafrikaans Hooggerechtshof uitgesproken. 4.9 ild loo st. Vi d; CJi tg. .'ten Breytenbach, die door zijn werk ook in Nederland bekend is geworden, is /oord en geschrift sinds jaren een belangrijk vertegenwoordiger van het blan- ..'erzet tegen het Zuidafrikaanse apartheidssysteem. Hij werd op 19 augustus j.l. irresteerd, vrijwel gelijk met een aantal anderen op grond van dezelfde wet. Tot het eerste verhoor op 10 november jl. is Breytenbach ieder contact met fami- en iedere rechtshulp ontzegd. geven hiermede uiting aan onze diepe verontrusting over het- lot dat Breyten .ytenbach en zijn medebeschuldigden te wachten staat, indien het Hoogge- ij ihtshof te Pretoria hen schuldig verklaart. lij wenden ons daarom tot de Regering van Zuid-Afrika en tot het gerecht op zij bevorderen dat Breyten Breytenbach en zijn medebeschuldigden zo spoe- mogelijk in vrijheid worden gesteld, en weer aan het normale leven kunnen linemen. b.c: ster. 53Wi Wij richten ons tevens tot de Nederlandse Regering met het dringende verzoek invloed uit te oefenen op de Zuidafrikaanse Regering tenneinde Breyten yjaytenbach en zijn medebeschuldigden in vrijheid te doen stellen. ■n Wij doen een beroep op alle personen en organisaties met verbindingen in Ty id-Afrika om hun invloed aan te wenden om de zaak van Breytenbach en zijn debeschuldigden te steunen. W ij roepen een ieder op te protesteren bij de Regering van Zuid-Afrika en bij de ibassade van Zuid-Afrika te 's-Gravenhage. if. Boukema (VU. Porf. A. de Froe (Univ. v. A dam). Marnix Gijsen. Prof. H J. sring (RU, Leiden), Dr. A. van den Heuvel (pred.), Prof A. Heyder (VU). Ds. Okke jer. Ben van Kaam. Prof. H M. Kuitert (VU). Hubert Lampo. Prof. J. J. van log- m (bloedtransfusiedienst). Lucebert. Hans van Mierlo. Prof. D. C. Mulder (VU). H. E. Ruitenberg (Amnesty International). Dr. A. F. E. van Schendel. Ageeth lerphuis. Ds. N. A. Schumann. Paul Steenbergen. Jan Terlouw (D'66). Ed van i (PvdA), Prof. J. Verkuyl (VU). S. Carmiggelt en vele anderen hebben dringend geld nodig voor onze actie. Bijdragen kunnen worden ge urt op gironummer 565988 t.n.v. A. Nuis te Winterswijk, onder vermelding van lité-Breytenbach. Correspondentieadres: Comité-Breytenbach. Wingerd 55, ifcpelle a d IJssel. 400 man tellende personeel maan dag is begonnen, door de bonden wordt gesteund. Behalve de bouw bonden heeft ook de landdrost van het openbaar lichaam Zuidelijke IJsselmeerpolders, dr. W. M. Otten, bij de ministers aangedrongen op behoud van de firma Holborn. In Van onze parlementsredactie DEN HAAG De fractieleiders van ARP en CHU, mr. W. Aantjes en dr. R. J. H. Kruisinga hebben zich gisteren teleur gesteld getoond over het besluit van het KVP-bestuur om de noodprocedure in werking te stellen teneinde als zelfstandige christen-democratische partij de eerstvolgende verkiezingen in te gaan. De teleurstelling van Aantjes en Kruisinga heeft echter totaal ver schillende achtergronden: de CH- leider blijft ervan uitgaan dat de ongedeelde CDA-lijst bij de volgen de verkiezingen uitsluitend kan mislukken wanneer de AR-partij- raad 13 december niet volmondig zajl beamen dat het meningsverschil over de werking van de partij- grondslag geen beletsel voor de ene lijst zal zijn. Maar Aantjes meent dat het besluit van het KVP-be stuur is ingegeven door zorg over het ontbreken van politieke eens gezindheid tussen de CDA-partners. Oppositie Kruisinga verklaarde dat het KVP- bestuur niet had moeten vooruitlo pen op de AR-vergadering van 13 december en dat het, door dit wel te doen, het risico loopt 'ongewen ste ontwikkelingen juist op te roe pen'. Overigens voegde hij daaraan toe dat de CHU bezwaar maakt en oppositie zal blijven voeren tegen het beleid van het kabinet Den Uyl. AR-leider Aantjes zei dat het be sluit tot het in werking stellen van de noodprocedure op zichzelf een belemmerende factor voor het CDA kan worden. Hij herhaalde dat de ene CDA-lijst 'van uitermate groot belang is voor de verdere ontwikke ling van het CDA', maar dat de geloofwaardigheid van deze forma tie in de eerste plaats wordt bepaald 'door meer eenheid van politiek op treden, waaruit de ene lijst het vanzelfsprekende gevolg zal zijn'. Aantjes zei erbij dat hij bereid is de eenheid van optreden te bevor deren en herinnerde daarbij nog eens aan het voorstel van zijn frac tie tot integratie van de werkzaam heden van de drie betrokken frac ties. Zoals gemeld heeft het bestuur van de KVP tot de noodprocedure be sloten omdat het vorige week in Haaften geen zekerheid heeft ge kregen dat bij de eerstvolgende verkiezingen de ongedeelde lijst zal wonden gvormd. AMSTERDAM Uit het Zuideram- stelkanaal in Amsterdam is gister middag het lijk opgehaald van een vrouw van wie de identiteit bij de politie onbekend is. Zij was 1.55 meter lang en ongeveer 70 jaar oud. Ze was gekleed in een rijze rok, zwartwit-geruite mantel en zwarte schoenen, droeg een zwart hoedje met een hoedespeld en oorbellen met groene stenen. Het lijk vertoonde geen verwondingen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Doorn (CRM) is tegen een gelei delijke afbouw van de reclame op radio en televisie, zoals de anti-revolutionair J. M. Schol ten in een motie heeft voorge steld en waarvoor mogelijk een kleine meerderheid in de Twee de Kamer is te vinden. een telegram stelt hij dat het rijk direct verantwoordelijk is voor Lelystad en de werkgelegenheid in en om deze plaats. Het bouwbedrijf Moes in Lelystad heeft inmiddels verklaard bereid te zijn de met ontslag bedreigde werknemers van Holborn over te nemen. Moes wil het personeelsbe stand uitbreiden van 250 tot 800 in verband met een groot bouwproject in Lelystad. Dit omvat een sociaal- cultureel centrum, een paar kerken, het hoofdwinkelcentrura en 1.300 buizen. Op de foto: leden van de- bewakingsdienst voor de poort van Holborn. uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker en drogist 0 Vervolg van pagina 1 en zou dan 'naar goeddunken' kun nen handelen. Kamervoorzitter Vondeling kwam gisteravond echter op zijn beslissing terug, na het af sluis teren van de NOS-opnamen van de gang van zaken. Hij ging er toen vanuit dat Van der Lek nog wel op tijd zijn fout had hersteld en de motie was dan dus met 70 tegen 68 stemmen verworpen. De Kamer kan overigens vandaag de beslissing van Vondeling nog ver anderen. Minister Van Doorn zei gisteravond zich vooral om financiële redenen tegen de afschaffing van de STER te verzetten. De STER levert mo menteel 124 miljoen gulden per jaar op eyi dat zou een verhoging van de omroepbijdrage van 108 gul den tot 143 gulden betekenen. Hierdoor worden vooral de lagere inkomens getroffen. Wat een moge lijke dekking uit de algemene mid delen betreft, zei minister Van Doom te betwijfelen of dat in de huidige situatie tot de mogelijkhe den behoort. Minister Van Doorn wilde wel de toezegging doen zich nog eens na der te buigen over de vraag of bij de huidige reclame de belangen van de consument niet in de knel komen. Hij zal hierover contact op nemen met minister Lubbers (eco nomische zaken), de consumenten organisaties en de reclameraad. De motieven die destijds hebben geleid tot invoering van de STER, zoals het belang van het bedrijfsle ven en de werkgelegenheid en de angst voor de vlucht naar de West- duitse televisie, gelden volgens mr. Van Doorn ook nu nog. Order De indruk bestaat overigens nog stees, en ds gisteren door minister Van der Stoel versterkt, dat het kabinet op de gestelde voorwaarden toestemming voor de uitvoer van de reactorvaten niet zal weigeren, indien Zuid-Afrika Nederland die order gunt. Binnen de ministerraad bestaat hierover echter geen eens gezindheid. De tegenstanders van de levering hopen dat de aangenomen motie Ter Beek de aarzelaars in het kabi net naar het kamp van de tegen standers zal trekken. De motie Ter Beek betekent in feite dat de leve ring niet door kan gaan, omdat Zuid-Afrika al lang heeft laten we ten niet tot het verdrag toe te vóllen treden, omdat ze dan op nucleair gebied teveel aan banden wordt gelegd. De tegenstanders van de levering zien in de kerncentrale een ver sterking van de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek en menen dat er onvoldoende garanties zijn dat de kennis uik de centrale verkregen niet voor kernwapens wordt mis bruikt. Deze vrees wordt nog ver sterkt door het recente besluit van Zuid-Afrika zelf een uraniumverrij- kingsfabriek te zullen bouwen, die veel directer voor wapenproduktie is te gebruiken. Zuid-Afrika heeft openlijk toegegeven onvoldoende mankracht te hebben om zowel een kerncentrale als een verrijkingsfa- briek zelf te kunnen ontwikkelen. Voor de verrij kdngsfabriek is nu gekozen omdat de kerncentrales makkelijk in het buitenland te koop zijn. Geen misbruik Voorstanders van de levering vre zen geen misbruik gezien de gestel de voorwaarden. Zij verwazchten ook geen enkel effect van een een zijdige Nederlandse economische boycot van Zuiid-Afrika. Minister Van der Stoel zei ook geen resul taat te verwachten van pogingen andere landen ook akkoord te laten gaan met voorwaarde vantoetreding door Zuid-Afrika tot het verdrag. Bij de voorstanders in de Kamer en het kabinet speelt de werkgelegen heid (de reactoren leveren 9000 manjaren op) uiteraard een belan grijke rol. De Kamer verwierp een motie Van der Spek (PSIP) waarin de levering gezien de apartheidspolitiek zonder meer werd afgewezen. Bij de verde re stemming over buitenlandse za ken ging de Kamer unaniem ak- kord met twee WD-moties, een tegen de gelijkstelling van zionisme en racisme en tegen de verdeling van de Europse gemeenschap in aparte clubjes van grote en kleine re landen. Bij ontwikkelingshulp wees de Kamer WD-voorstellen af om 350 miljoen gulden vrij te ma ken ten gunste var\ investeringen door het Nederlandse bedrijfsleven an ontwikkelingslanden. PARAMARIBO (ANP) De Surinaamse premier Arron heeft gisteren zijn politieke tegenstander, VHP-leider Lachmon, uitgenodigd met hem mee te gaan naar New York om op 4 december Suriname aan te melden als 144ste lid bij de Verenigde Naties. 'Het wanbegrip tussen mij zelf en de heer Lachmon, tussen regeringscoalitie en oppositie, moet worden af gebroken', aldus Arron tij dens de voortgezette behan deling van de ontwerp- grondwet in de Staten van Suriname. Handdruk Nadat de Surinaamse rege ringsleider gistermorgen ruim een uur lang had ge antwoord op de afgelopen zondag door de Staten ge maakte opmerkingen over de grondwet, stapte hij on verwacht van zijn spreekge stoelte en liep in de richting van de VHP-banken Daar drukte hij een verraste op positieleider Lachmon de hand en trachtte hem te omhelzen. Kort daarna schorste Statenvoorzitter Wijntuin de vergadering voor enkele minuten. Tijdens deze pauze verklaar de Lachmon 'als mens' Ar- Premier Henk Arron: sa men met Lachmon naar New York. rons gebaar te waarderen. maar niet 'als politicus'. 'De regering heeft immers op geen enkel van de voor ons belangrijke punten toegege ven', aldus Lachmon, die verder de uitnodiging van Arron om mee te gaan naar New York 'een voorbarige emotionele opmerking' noemde. Verder commentaar liet hij achterwege, omdat hij Arron in de tweede spreekronde persoonlijk wil antwoorden. Hoogtepunt De openbare verzoéningspo- girag van de Surinaamse president was een van de weinige hoogtepunten in het voortgezette debat over de ontwerp-grondwet. Arron en later minister Hoost van justitie hadden nota's van wijzigingen gemaakt, waarin op een aantal punten werd tegemoetgekomen aan de ei sen van de oppositie. Een van die punten is de Suri naamse krijgsmacht. Op verzoek van het VHP- Sta/tenlid Adhin is de rege ring bereid in de grondwet een artikel op te nemen, dat 'alle Surinamers op gelijke voet deel kunnen uitmaken van de krijgsmacht en bin nen de krijgsmacht op gelij ke voet in elke functie wor den benoemd.' Op andere voor de VHP belangrijke punten weigerden Arron en Hoost echter in te gaan. Nieuwe vlag In de Staten werd ook nog gedebatteerd over de nieuwe vlag van Suriname. Lach mon beschuldigde de rege ring ervan uitsluitend de partijkleuren van de vier re geringspartijen in het ont werp te hebben opgenomen: groen, wit, roöd en geel. De VHP-er Ir. G. Hindori pleitte voor een jaarlijkse bijeen komst tussen delegaties van het Nederlandse en Suri naamse parlement na de onafhankelijkheid van zijn land. Hij zei het van groot belang te achten elkaar te blijven informeren, zolang Nederland ontwikkelings hulp geeft aan Suriname. Gisteravond iaat zou .er wor den gestemd over de ont werp-grondwet. Hoewel op positieleider Lachmon nog steeds niet tevreden is met het resultaat hiervan, voor spelden steeds meer politici. dat de VHP de ontwerp- grondwet zal goedkeuren. Dit betekent, dat Suriname na 25 november een grond wet heeft, die met algemene stemmen werd aangenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3