EMMERSWAAL: NIEUW CONTRACT tisis in betaald voetbal Van Lennep 'levend' uit Formule 1 UEFA straft Ajax en Den Haag Interlands voor atletiekploegen Jandse werper slaagt eerste jaar in Amerikaans honkbal iractspelers en oefenmeesters hebben geen vertrouwen meer fet optreden van sectievoorzitter mr. Jacques Hogewoning gen voor il Cup Boetes van ruim 1000 en 1500 gulden Kalender voor 1976 dam later Amersfoort 'Er zijn nog zoveel andere leuke dingen te doen' Raad voor het beroepstennis wordt uitgebreid Monika Pflug uit het gips JW-KWl G 19 NOVEMBER 1975 SPORT TROUW-KWARTET 13 I honkbalmedewerker OUT Aan het einde van de vorige week keerde lemmerswaal in Nederland terug. Na een verblijf van inden in de States wacht Neerlands beste honkbalwerper foment een vakantie van bijna vier maanden, voordat hij aart weer naar Amerika afreist. Als dan een door zijn feperiode 'gepromoveerde' werper bij de Boston Red Sox len om in het hoogste A-team (Winter Salem in Florida) ién van de double A-teams te worden ondergebracht. Bden Amerikaans honkbal Wassenaarse werper (hij het tussen Wassenaar )en Haag gelegen buurt- •hout) naast een zes weken durende voorjaarstraintag ook bijna tweehonderd wedstrijden gebracht. Dagelijks zowat werd er gespeeld. Remmerswaal: 'En dan wordt er In Nederland geklaagd. dat er dubbels in het weekeinde worden gespeeld. In Amerika heb Je die wel eens op één dag, wanneer de dag ervoor een wedstrijd door te grote regenval moest worden afge last'. Winnie Remmerswaal heeft zich het eerste seizoen in de grote Bos ton Red Sox-organisatie waarge maakt. Als vierde werper van de A- groep klasseerde hij zich uiteinde lijk. De organisatie van de honk balclubs (beter: bedrijven) in de VS is voor Nederlandse begrippen onvoorstelbaar: er bestaat een A- klasse, een AA-klasse, een AAA- klasse en als allerhoogst bereik bare de Major Leaque. Alle klas sen kennen tien tot meer werpers. Reinmerswaal'Het is niet gek ge gaan. Ik heb voor het komende seizoen in ieder geval een nieuw contract toegekend gekregen en er zijn kansen op promotie naar die hogere klasse. Je moet het er hele maal zelf maken. Wat het het ko mende jaar precies wordt weet ik nog niet. Ik moet het nieuwe con tract nog thuis krijgen. Daarna volgt de voorjaarstraining en pas aan het einde van die periode hoor je precies hoe of wat'. Honkbal is in de States een finan cieel aantrekkelijke zaak, ook al bleef dat het afgelopen jaar voor Remmerswaal beperkt tot de voor eerstejaars (ongeacht de klasse) gebruikelijke toelage van 500 dollar in de maand. Dat bedrag wordt komend seizoen voor Remmerswaal ongeveer verdubbeld. Remmers waal: Ik kan het doen. Ik heb een opleiding in m'n zak hbs. na enkele jaren studie in Delft stopte hij, red. en wil proberen hogerop te komen'. I sportredactie AG/AMSTERDAM De besturen van de Vereniging tractspelers (WCS) en de Vereniging van Oefenmeesters [land (WON) hebben hun vertrouwen in mr. Jacques nng, de voorzitter van de sectie bestaald voetbal van de ipgezegd. Met ingang van heden hebben zij zich ook te- kken uit de verschillende overlegorganen die er binnen ilgemeenschap bestaan. k tot deze stappen van de 'de WON is het optreden /Jacques Hogewoning iij- kterdag in Zeist gehouden [vergadering van het be- Zeven maanden voo» van de Olympische Spe- in de Russische atletiek- spectaculaier trainers plaatsgevonden. Iwan »k die de supervisie had voorbereiding voor de Spelen is wegens zijn verrichtingen op ontslagen. Hij wordt door Anatol Komarov. id heeft zijn plaats ver- voormalige Europese verspringen, Igor Tero- 'jn ontslag aangeboden, ut zijn opdracht te veel Dorische vlak lag. raag de leiding hebben tletiekschool in Moskou, merendeel van de Mos- atleten hun training en an. Stepantsjenok waren reeds meer iar in functie. Zij waren de voorbereiding van de atletiekploeg voor Mont- 5 (ANP) Jos Valen- I tegenwoordig in Grouw 1 zaterdag in de wedstrij- e IJssel Cup op de Deven- Jtijsbaan uitkomen voor en voor zaterdag zijn: Jos Volentijn, Piet de lie Bleeker, Hans van HeJ- Jlbert van der Duim. Gro- llenk Boer. Anjo Hofman. 1 Peter Boogers en Wood- leek. Zuid-Holland: Ad 1 Jan Bazen, Ton Ouds- pend Verhagen en Andr» Noord-Holland- Klaas Vriend. Jan Derk- f van de Kant, John Olof Woudenberg. Overijssel: |na, Kees Ripperda, Henk i Brink en Jan Voorhuis Karei te Winkel, Wlm fcel Scheperkamp, Cock len Ap Duljm. Niger Drente tenslotte zal [tilet alleen de door een pgeluk tijdelijk uitgescha- i de Vries moeten missen. J in vergelijking tot vorig [geen beroep meer kunnen [Harm Kuipers. De Drentse ft er als volgt uit: Plet. [Harmanus Moek, Albert iLambertus Vos en Berend taalde voetbal. Tijdens, deze verga dering handhaafde mr. Hogewoning o.m. de kandidatuur van Cor Coster als extern adviseur bij de in op richting zijnde Stichting Arbeidsbe middeling. Officieel luidt het in het door de besturen van de WCS en de WON uitgegeven communiqué, dat 'het optreden van het bestuur betaald voetbal in de persoon van voorzit ter mr. J. Hogewoning voor de bei de belangenorganisaties onaan vaardbaar is'. De WCS en WON stellen, dat de voorstelling van za ken. de ondemocratische werkwijze, alsmede de negatieve uitlatingen aan het adres van de WCS en de WON de vertrouwensrelatie ernstig hebben aangetast. 'In onderling overleg', aldus bedde besturen, 'zijn we tot de conclusie gekomen, dat hierdoor de basis voor een goede samenwerking is weggevallen'. Het opzeggen van het vertrouwen in mr. Hogewoning Is geen onver wachte gebeurtenis. Zaterdag, tij dens de vergadering in Zeist, kwa men de problemen reeds naar bo ven. Mr. Hogewoning werd toen reeds geschiedvervalsing verweten, toen hij een zogenaamd chronolo gisch overzicht gaf van de gebeur tenissen rondom de transfer van Nico Jansen naar Feyenoord. Hij beweerde daarbij onder meer, dat Jaap van der Leek, de secretaris generaal van de WON, zelf de sug gestie had gedaan Cor Coster kan didaat te stellen voor de functie van extern adviseur. Een bewering, die toen ook al door Joop van der Klink, de voormalig directeur van de FBO (Federatie van Betaald- voetbalorganisaties: tegenwoordig ts hij zakelijk leider van De Graaf schap) als een leugen werd geken merkt. 'Het is Juist andersom. Toen mr. Hogewoning de naam van de voetbalmakelaar Bekeffy noemde, zei Van der Leek verwijtend als je die man noemt, dan kun Je net zo goed Cor Coster in huis halen'. Met het handhaven van de kandi datuur Coster was vooral ook de WCS niet gelukkig. Karei Jansen, secretaris-generaal van de WCS en door Coster als de Raspoetdn van Den Haag betiteld, zei daarover za terdag: 'Je kan de vraag of we hem Het paniekachtige beraad, dat zaterdag tijdens de vergadering van het betaalde voetbal in Zeist plaats vond, heeft de rust niet kunnen terugbrengen. WCS en WON, de belangenorganisaties van de contractspelers en de oefenmeesters zegden gisteren hun vertrouwen op in mr. Jacques Hogewo ning, voorzitter van het sectiebestuur (tweede van links achter de microfoon). Verder op de foto uiterst links Jan Huybregts (secretaris), Ton Zwikstra (penningmeester), Dé Stoop en mr. J. Kern kamp. als adviseur willen niet direct met Ja of mee beantwoorden. Wij zelf hebben onze voorkeur ten aanzien van personen. Wij spraken ons pas maandagavond uit over het al dam niet steunen vam de kandidatuur Coster'Die uitspraak is het zal duidelijk zijn negatief uitgeval len Deze zoveelste rel in de boezem van het betaalde voetbal komt voor de toch al omstreden sectievoorzitter Jacques Hogewoning erg ongelegen. Eerder deze week heeft hij zich zonder opgaaf van zwaarwichtige redenen teruggetrokken uit een ra dio-debat met Joop Niezen (hoofd redacteur van het weekblad Voetbal International, dat ernstige kritiek op het doen en laten van mr. Hogewoning en het. sectiebestuur publiceerde) dat zaterdagmorgen vanuit Rome zou worden uitgezon den, terwijl juist mr. Hogewoning om d:3 openbare tweestrijd had ge vraagd, en voorts liggen er twee rapporten op tafel, die voor de toe komst van het hertaalde voetbal in Nederland van groot belang zijn. Op die rapporten Vrije Nieuws garing en een Advies van de Raad voor Betaald Voetbal zou de toekomstige structuur van het be taalde voetbal moeten verrijzen, maar politiek hebben deze reeds grote weerstanden opgeroepen. De overheid voelt er weinig voor 'ga rant' te staan voor een structureel tekort van rond 25 miljoen per jaar van de clubs in de ere- en eerste divisie, terwijl aan de andere kant ook nog eens in het rapport. Vrije Nieuwsgaring wordt gesteld, dat het betaalde voetbal een 'particulier bezit is dat uitgebaat wordt', waar door betaling voor radio- en televi- sieflitsen een voorwaarde is om tot uitzending ervan te komen. ZüRICH (SID) De straf commissie van de UEFA heeft in Zürich Ajax en FC Den Haag een geldstraf opgelegd. Ajax kreeg een boete van 1000 Zwitserse franken (ruim 1000 gulden). Tijdens de wedstrijd tegen Uertha BSC in Amsterdam voor het toernooi om de UEFA beker had het publiek vuurwerk afgestoken en het veld betreden. FC Den Daag, de vertegenwoordiger in het Europese bekertoernooi voor bekerwinnaars, werd beboet met 1500 Zwitserse franken. In de uitwedstrijd tegen RC Lens waren Haagse toeschouwers op het veld gekomen en enkele spelers hadden zich onsportief gedragen. RC Lens kreeg voor dezelfde overtredingen ook een geldboete van 1500 franken. De strafcommissie van de UEFA legde in totaal boetes op van 38.500 Zwitserse franken. De hoogste straf werd uitgedeeld aan Benfica. In de uitwedstrijd tegen Ujpest Dosza, in de achtste finales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen, hadden de spe lers en de trainer van Benfica zich onsportief gedragen. De ploeg uit Lissabon moet hiervoor 6000 franken betalen. De strafcommissie wees het verzoek van de Turkse voetbalbond af om de wedstrijd tegen Noord Ierland, in het toernooi om de Europese beker voor landenteams op neutraal terrein over te spelen. De wedstrijd, die enkele keren we gens ongeregeldheden moest worden onderbroken, eindigde in een overwinning van 4-0 voor de Noordieren. Een waarschuwing liep Hertha-speler Grau op. Na de wedstrijd in Amsterdam tegen Ajax had hij zich onbehoorlijk gedragen tegenover een suppoost. De belangrijkste straffen die de UEFA verder nog uitdeelde zijn: 3000 franken voor de Joegoslavische voetbalbond omdat er vuurwerk is afgestoken tijdens de wedstrijd voor het toernooi om de Europese beker voor landenteams tegen Zweden. 3000 franken voor de Spaanse voetbalbond omdat er flessen op het veld werden geworpen en het gebruik van scheidsrechterfluitjes in de wedstrijd voor hetzelfde toernooi tegen Denemarken. 4500 franken voor de Hongaarse club Ilaladas Szombathely. In de wed strijd voor het Europese bekertoernooi voor bekerwinnaars tegen Sturm Graz (Oost.) had de masseur zich onsportief gedragen. Tevens hadden zich enkele mensen opgehouden in de dug-out die daar niet toe gerechtigd waren. De komende tegenstander van Ajax. Levski Spartak Sofia, kreeg een geldboete van 1000 franken, wegens het afsteken van vuurwerk in de wedstrijd tegen MSV Duisburg. Een speler liep een schorsing op van drie wedstrijden op. Fleming van Dundee United hoorde deze straf tegen zich uitspreken wegens hand tastelljkheden In de wedstrijd tegen Porto voor de UEFA beker. AMSTERDAM (ANP) Tijdens het kalendercongres van de Europese Atletiek Associatie (EAA) in Rome heeft de delegatie van de KNAU zowel voor de nationale dames- en herenploeg twee interlandwedstrijden afgesloten. De dames beginnen op 8 mei het seizoen met een wedstrijd tegen Groot Brittannië In Grangemouth. De (heren komen voor de eerste maal als ploeg in actie tijdens de z.g. Westathletdc-wedstrijd. die op 19 en 20 juni in Wenen wordt gehouden tussen Oostenrijk, België, Zwitserland, Nederland, Spanje en Denemarken. Tegelijkertijd zal in Wenen een vier landenwedstrid tussen de dames teams van Zwit serland. Nederland, Oostenrijk en TsjechoslowaMje worden gehouden. De tweede heren interlandwedstrijd is na de Olympische Spelen vastge steld. Op 19 september ontmoeten België, Nederland en West Duits land B elkaar in Hechtel. In totaal zulten in 1976 drie grote Internationale avondwedstrijden op Panendal worden gehouden. Twee daarvan vinden plaats voor de Olympische Speten en wel op 9 juni en 7 Juli. De derde en laatste wedstrijd Is vastgesteld op 25 au gustus. De beoefenaars van de vijf- en tienkamp hebben drie inter landwedstrijden. resp. 29-30 mei (Papendal). 26-27 Juni (Kopenha gen) en 3-4 juli (Papendal). In 1977 worden tenminste drie inter nationale marathons gehouden: 8 mei in Amsterdam. 4 september in Sneek en 24 oktober in Maastricht. ÖD 25 september zal in Winschoten voor de eerste maal in Nederland een wedstrijd over 100 kilometer plaats vinden. De Nederlandse atletdekkampioen- schappen vinden na de Olympische Spelen dn Montreal plaats. Als data zijn gekozen 21 en 22 augustus. Waar de titelstrijd wordt gehouden is nog niet bekend. Vast staat in elk geval wel dat de kampioen schappen naar een plaats met een kunststofbaan gaan. De Nederlandse kalender ziet er voor wat Internationale wedstrijden betreft als volgt uit: 8 mei: Amsterdam: Int. marathon 8 mei: Grangemouth: Groot Brittan- nië-Nederland (dames) 29-30 mei: Papendal: Nederland, Oost Duits land, Zwitserland en België (vijf- en tienkamp) dames en heren, jon gens en meisjes. 9 juni: Papendal: eerste avond wedstrijd 19-20 juni: Wenen: Westathletic tussen België Oostenrijk, Zwitserland, Denemar ken en Spanje (heren) 19-20 Juni: WenenOostenrijk, Zwitserland, Nederland, Tsjeoho6lowakdje (da mes). 23 juni: Den Haag: Sparta- Spelen 26-27 juni: Kopenhagen: Denemarken, Nederland, Denemar ken en Spanje (vijf- en tienkamp). 3-4 juh: Papendal: Nederland-Bel- gië (vijl- en tienkamp) 7 Juli Pa pendal: Tweede a vondwedstriJ d 21- 22 augustus: Nedelrandes kampioen schappen. 25 augustus: Papendal: Derde avond wedstrijd. 28-29 augus tus: Zwitserland-Nederland (Jon gens en meisjes). 28 augustus: Winschoten 25 kilometer. 4 septem ber: Sneek: Ma/naton. 5 september: Nederland-Noord Rijn (jongens en meisjes). 5 september: Zwitserland - Nederland-West Duitsland 30 kilo meter hardlopen. 19 september: Hechtel: Belglë-Nederland-West Duitsland B (heren). 25 september: Winschoten: 100 kilometer hardlo pen. 16 oktober: Amsterdam 10 En gelse mijl 24 oktober: Maastricht: Marathon. AG (ANP) In verband i feit, dat Frans Hoek de 5760jüger van Volendam is ge- voor de zondag te spelen Jong Itallë-Jong Oranje, wedstrijd Volendam-SC i of jij[t uitgesteld. Deze wed- >eier opgenomen in toto no 47 vart< log. eg met de Stichting d« Sporttotallsator is be- Lt voor deze wedstrijd een fide uitslag zal gelden, rvangende uitslag zondag N bekend gemaakt. EN Van Nederlandse zijde Ann el les Maas (De Rijn), Wolthuis (GZPC), Berber (DZPC)José Da men (BZV Ineke Ran (DJK) worden men aan de wedstrijd om de pf Pokal der DDR' op 22 en ber In Erfurt. Van onze speciale verslaggever HAARLEM Gijs van Len nep, de Nederlandse coureur, die het afgelopen seizoen op nieuw enkele keren in Formu le 1-races uitkwam, zal zich niet meer met dit door de aan hangers van de autosport 'gro te werk' genoemde gebeuren bezighouden. 'Ik stop ermee,' zegt hij. 'Ik zal nog wel in an dere wedstrijden uitkomen. In toerwagenraces.' Een coureur, die onbeschadigd uit een in nergens op een echte auto mobiel gelijkend racemonster als de Formule 1 stapt, dicht Je al snel een zekere wijsheid toe. En omdat zoiets dan ook nog met de jaren pleegt te komen, lijkt de stap van de nu 33-jarige Van Lennep een zeer logische. Temeer zelfs, omdat zijn echtgenote het altijd verre van prettig vond haar man in dat gevaarlijke circus be zig te zien. Gijs van Lennep ech ter is niet uit 'angst' uit de For mule 1-racerlj gestapt. 'Het is', licht hij toe, 'gedaan uiiit geheel persoonlijke overwegingen. Nie mand heeft daar iets mee te ma ken gehad.' De autoracesport het woord sport staat er zoals bekend mag worden verondersteld voor deze krant ten onrechte bij: het is een vrij zinloos gebeuren met louter risico's voor alle betrokenen en slechts winst voor de commerciële sponsors heeft Van Lennep vijftien jaar bezig gehouden. Hij ls de enige Nederlander tot nog toe. die het tot in totaal twee punten voor de strijd om het we reldkampioenschap heeft gebracht (twee zesde plaatsen in Grand Prix-races) en hoewel niet zo vaak per jaar, toch altijd wel al die races helemaal uitreed. Een zeker niet onverdienstelijke prestatie op zich. Een prestatie te vergelijken met testrijders die hem echter lang niet altijd in dank ls afgenomen. Natuurlijk, het was fijn, dat alles heel bleef, maar was dat ook niet zo geweest, wanneer Van Lennep dat gaspe daal iets harder had ingedrukt? Zijn voorzichtige (Van Lennep: 'Ik heb nooit bewust risico's geno men') optreden leidde de afgelo pen zomermaanden zelfs tot de nu dus definitieve breuk met de broers Rody en Bob Hogenboom, die Nederland na lange tijd zoge naamd weer eens vertegenwoor digd deden zijn met een (Britse) renstal in de Grand Prix racerij. Van Lennep: 'Er zijn met dit nu weer geheel Britse team wel wat moeilijkheden geweest. Het ge rucht gaat ook inderdaad dat lk nog geld krijg, maar ik verwacht wel dat alles op korte termijn goed Is gekomen.' Gijs van Lennep. die overigens bij een hernieuwd aanbod om ln zo n racegeval te stappen tóch nog wel een Jaartje zou zijn doorgegaan, heeft de gevaren volgens eigen zeggen zoveel mogelijk buiten ge sloten. 'Ik vind het leven prettig, er zijn nog zoveel andere dingen te doen.' Hij ontkent met klem de Het circus dat sport heet in vol bedrijf. Terwijl Van Lennep brandvrij (voor enige ogenblikken althans) zit ingepakt en toe kijkt uit zijn 'wagen', werken monteurs aan het verwisselen van de banden. te grote gevaren, die met name aan het Formule 1-racen kleven. 'Het is marginaal', geeft hij slechts toe. 'Het is de top. de wagens vormen het beste wat er bestaat. Maar zoals er overal wel eens iets fout kan gaan, zo kan dat natuurlijk ook altijd met deze wagens gebeuren. Maar gevaar lijk? Het hoeft niet. Neem een Niki Lauda (de huidige wereld kampioen. red.), hij rijdt hard en bijna fluitend van overwinning naar overwinning, zonder dat er Iets gebeurd. Neem vorig jaar ook een Fittipaldfi. Ook hij reed voor aan en crashte niet. Het is de combinatie van rijder en wagen. Zijn beide goed dan is er weinig aan de hand.' Gijs van Lennep zelf reed nimmer fluitend voorop. Twee zesde plaat- sen waren zijn top. 'Ik heb inder daad gehoord, dat men daarom zegt: Van Lennep is mislukt. Maar dat is niet. zo. Ik durf te stellen, dat- ik het uiterste heb gehaald uit de wagens die ik tot mijn beschikking had. Dat waren nooit de beste en de snelste wa gens. Kijk maar naar die Chris Amon. Hij zou het bij de Hogen- booms helemaal moeten maken, jmdat de Nederlandse coureurs het niet konden. Amon heeft nog idet sneller gereden dan ik heb jcedaan. Dat kun je zien aan de rijfers, aan de rondetijden Die legen niet.' >l)s van Lennep vindt dat hij het roed heeft gedaan. Zegt over het deelnemen aan snelheidswedstrij den: 'Als je het leuk vindt, moet het doen. Ieder zijn zin. Ik heb het nu vijftien jaar gedaan. Een mooie tijd om eens wat gas terug te nemen. Zo moet Je mijn besluit zien. Ik rij het komend seizoen nog gewoon toerwagenraces. En verder heb ik genoeg andere din gen te doen. Leuke dingen ook. al dan niet direct verband houdend met het racen.' Gijs van Lennep kan die dingen ook gaan doen. Hij is levend uit het Formule 1-gebeuren gestapt. Heel wat collega's uit de afgelo pen Jaren zijn zover nooit geko men. Door eigen (stuur) of me chanische fouten, 't doet er eigen lijk niet toe. Zij maakten gewoon deel uit van een glitterend en vooral ook snel gebeuren, waarbij nooit waarom of waarvoor wordt gevraagd. Toch jammer. PARIJS (Reuter) Derek Hard- wick, voorzitter van de Internatio nale Lawn Tennis Federatie (ILTF), heeft dn Parijs bekend ge maakt dat dn de Raad voor het Beroepstennis ook vertegenwoordi gers van de organisatoren van toer nooien zullen worden opgenomen. De raad bestaat op dit moment uit vertegenwoordigers van de spelers en van de tenmlsfederatieDe uit breiding van de raad is voorname lijk gericht op het doorbreken van de anti trust wetten, die eht in de Verenigde Staten moeilijk maken voor de ILTF de organisatie van tennistoernooien te controleren. In de Verenigde Staten kan ledereen die dat wil, met of zonder toestem ming van de ILTF, een wedstrijd organiseren. Het vernieuwde li chaam. dat in januari zijn werk zaamheden moet beginnen, zal be staan uit drie afgevaardigden van de spelers, drie van de tennisfede- ratie en dire van de organisatoren van toernooien. De voorzitter van de ILTF blijft de raad leaden, maar verliest zijn stemrecht. MUNCHEN (SID) Bij Olympisch schaatskampioene Monika Holzner- Pflug zal woensdag het gips om haar linkerenkel worden verwij derd .De 21-jarige Monika Holzner werd een maand geleden aan haar enkel geopereerd. Of de Westduitse deze winter nog aan de Olympische winterspelen In Innsbruck kan deelnemen zal in de komende we ken moeten blijken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13