en Engeland weer over vis fluit eens.. imnesty: 'zachte wetten' Sowjet-Unie zijn schijn Relaties tussen Sowjet-Unie en Oeganda hersteld Juan Carlos krijgt kans van christen-democraten 'ADENA sigaren rd ontkent tmoeting net Assad Op bezoek naar Cambodja Bomaanslag op de Azoren Hervestiging bevolking van Zuidwest- Afrika Voormalig SS lid terecht Zwarte radicaal Cleaver gaat terug naar VS 'WART|dag 13 NOVEMBER 1975 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 punt w&JAVIC (Reuter, UPI) Er dreigt een nieuwe 'visserij-oorlog' tussen Groot-Brittannië en en zal#^ Gisteren zijn de besprekii j J J.. ."_L Tevenfn gehouden afgebroken zonder dat er een nieuwe datum voor overleg werd vastgesteld. Önmid- verstik na het afbreken van de onderhandelingen voeren een aantal IJslandse kannonneerboten uit Zoals L Britse trawlers die in de door IJsland opgeëiste wateren voeren te verjagen. retai vaj de I me za in E luwd 1949 lats i yp d ar Le weg aftre< (ADVERTENTIE) vdena 't edele vakwerk >mst 20 .10 ui A.et (Reuter) Een woordvoer- jan president Ford heeft giste- btkent ulte bij< erard leelt. 5rt in s Poli Mi 75-jai wer 'Pgerli dels de rse v$or de n 194ii gedoo i het vefr ïrdai >p VI il 4, V anen. oorst unsts ng r" vai vxau deze donderdag 1 iyriscli ambtgenoot Assad in Ifanse hoofdstad zou ontmoe- Eerder had het Egyptische ad Al Gomhouria een dergelij- tmoeting aangekondigd. Vol- deze krant hadden de Vere- Staten hun ambassadeur in skus ter voorbereiding van de 'skingen ail naar Washington IfDe woordvoerder van 8 ^fverklaarde dat hij direct na van de besprekingen in Jouillet naar Washington terug eren en dat er geen sprake at Ford donderdag in Parijs rijn. gaat de Sowjet-Unie een eskader Mig-25 jagers ondfc, die vermoedelijk door Sow- re'. E oten zullen worden gevlogen, ltfis berichten van de Ameri- De IJslandse kustwachtautoriteiten verklaarden dat er meer dan 40 Britse vaartuigen binnen de 200 mijlszone waren. 'We gaan hen op dragen met vissen op te houden. Doen ze dat niet dan zullen we elke poging aanwenden om hun netten 'te kappen, aldus een woordvoerder van de kustwacht. De Britse minis ter Roy Hatteraley. die een bezoek aan de Verenigde Staten had afge broken en naar IJsland was gevlo gen om te voorkomen dat de on derhandelingen over een visserijo vereenkomst zouden mislukken, verklaarde na het afbreken van de onderhandelingen dat de Britse vis sers op flinke steun zouden mogen rekenen voor het geval de IJsland se autoriteiten tot geweld mochten overgaan. De Britse regering heeft gisteravond drie snelle vaartuigen van de Britse kustwacht naar het zeegebied ten noorden van Schot land gestuurd. Afgelopen donderdag liep het tot dusver tussen IJsland en Groot- Brittannië geldende akkoord af. On der dit akkoord mochten de Britse vissers voor de IJslandse kust 130.000 ton vis vangen. Volgens wel ingelichte zegslieden mislukte het overleg over een nieuwe overeen komst omdat de partijen het niet eens konden worden over de hoe veelheid vis die de Britse vissers mochten vangen. IJsland, dat eco nomisch voor een belangrijk deel afhankelijk is van de visvangst, is bang voor overbevissing van zijn visgronden en wil daarom het Brit se aandeel beperken tot 65.000 ton. De Britse onderhandelingsdelegatie wilde niet verder gaan dan 110.000 ton. De Engelse onderhandelaar, Roy Hattersley zei te hopen dat het afbreken van de onderhandelingen niet definitief zou zijn. Hij zei be schikbaar te zijn voor verdere on derhandelingen met de IJslandse minister van buitenlandse zaken Agustsson maar hij beklemtoonde dat de minister hem wel de verze kering zou moeten geven dat er een redelijke kans op vooruitgang is. De IJslandse onderhandelaar Agustsson verklaarde dat de Britse onderhandelaars onvoldoende oog hadden voor wat hij noemde de ernstige situatie waarin de kabel jauwvangst verkeert. Hij deelde verslaggevers mee dat 65.000 ton het uiterste bod was dat IJsland de Britten kon doen. Voor de laatste onderhandelingen had de Britse minister Hattersley een ontmoeting met de IJslandse premier Geir Hallgrimsson. Hij deelde hem mee een persoonlijke boodschap van eerste minister Ha rold Wilson overhandigd te hebben. MOSKOU (AP, UPI, Reuter) De Sowjet-Unie en Oeganda zijn overeengekomen de diplomatieke betrekkingen, die vorige week dinsdag wegens een geschil over de kwestie Angola werden verbroken, te herstelen. Dit meldde gisteren het Russische pers bureau Tass. Haringvangst Tijdens de bijeenkomst van de door veertien landen gevormde Noord-Oost Atlantische Visserij - commissie heeft IJsland een totaal verbod voorgesteld op de haring vangst dn de Noordzee gedurende het jaar 1976. Dit voorstel komt overeen met de waarschuwing van de visserijideskundigen in deze commissie, die gezegd hebben dat de haring in de Noordzee volledig zal verdwijnen als er geen maatre gelen worden genomen tegen het vissen met kleinmazdge netten. Het haringibestand iln de Noordzee be draagt nu nog maar een tiende van het peil van tien jaar geleden. In de loop van deze week hoopt IJsland met West-Duitslamd een overeenkomst te sluiten over de visvangst. Morgen wordt de IJs landse minister Agustsson in Bonn verwacht voor een laatste onder handelingsronde. De regering in Bonn heeft een aantal concessies aan IJsland gedaan en zal de" jaar lijkse vangst beperken tot 85.000 ton. De verwachte overeenkomst voorziet in een stilzwijgende in stemming van de Westduitse rege ring met een visserdjgrens van 200 mijl uit die IJslandse kust. De vice-premier van Cambodja, leng Sary (links) begroette de minister van buitenlandse zaken van Thailand met een stevige omarming op de brug die de twee landen met elkaar verbindt. Minister Chartchai van Thailand is de eerste diplomaat van een niet-communistisch land die een bezoek aan Cambodja brengt na de val van de pro-Amerikaanse regering in april van dit jaar. De betrekkingen tussen Moskou en Kampala werden 'tijdelijk opge schort' nadat president Idi Amin van Oeganda het Kremlin om op heldering had gevraagd over de Russische steun aan het Volksfront voor die bevrijding van Angola (MPLA). Verleden week had Amin de Sowjet-ambassadeur in Kampala Andrei Zaharow van 'kriminele' in menging in Afrikaanse aangelegen heden beschuldigd en met de ver breking van de diplomatieke be trekkingen gedreigd. De Sowjet-Unie was Amin een stap voor door hun ambassadeur tijde lijk naar de Sowjet-Unie terug te roepen wegens 'onvriendelijke han delingen die de Sowjet-Unie en de BRUSSEL, MADRID (DPA, Reuter, AFP) De Spaanse christen-democraten zijn bereid prins Juan Carlos de kans te geven een echte democratie in te voeren. Ze zullen zich echter verzetten tegen elke poging door pseudo-democratische maatregelen het oude regime in stand te houden. Tijdens een bijeenkomst met de Europese christen-democraten in Brussel verkregen de Spaanse poli tie Europese steun voor de volgende eisen:in vrijheidstelling van de po litieke gevangenen, terugkeer van de in ballingschap levende politici, afschaffing van alle wetten die de vrijheid van meningsuiting beper ken, afschaffing van de bijzondere rechtspleging en de doodstraf. De leiders van de 'democratische volksfederatie' en de linkse chris tendemocraten, José Gil Robles en Joaquin Ruiz-Jimenez, alsmede ver tegenwoordigers van de Baskische nationalisten en de Christen-De mocratische Unie van Catalonië maakten deze eisen bekend op een persconferentie na afloop van een bijeenkomst met het bestuur van de Europese Unie van Christen- Democraten In een boodschap aan hun Europe se collega's meldden de Spaanse politici dat er in hun land een diepgeworteld verlangen naar ver andering leeft. Men ziet uit naar een pluralistische democratie, waarin niet-extremisten de grote (Advertentie) nee e inlichtingsdienst gaat het Om i een versie van de Mig-25 verkenningsvluchten wordt :t. Deze nieuwe levering zou ltstaan van verscherpte span- in het Midden-Oosten kun- etekenen omdat op 30 no- het mandaat van de vre- cht van de Verenigde Naties Golanhoogvlakte afloopt, rië zouden thans ook militaire ngen op grotere schaal dan porden gehouden door strijd- van Saoedi-Arahië. Aan ofoefeningen zou ook een Saoe- ibische eskader van Ameri- jagers van het type F-5 11L '"derdaad. Met schrale, gesprongen lippen (AW' kan fluiten zéér doen. Labello houdt uw lippen zacht en soepel. Labello, de stick die verzorgt. |^ri verzacht en beschermt. H Zomer Winter. Il (Met Labello als ondergrond, blijft lipstick langer mooi.) AZOREN (AP. UPI. Reuter) In Ponta Delgada, de voornaamste plaats op de Azoren, is gisteren een bom ontploft voor liet partijbureau van de Socialistische partij. De ex plosie veroorzaakte aanzienlijke schade maar er waren geen slacht offers. Zondag gaf de Socialistische partij iin Lissabon een verklaring uit waarin een algemene staking op de Azoren werd veroordeeld. Deze was afgekondigd door de P.P.D., de Por tugese volksdemocraten, die in Por tugal de voornaamste partner van de socialisten zijn. De socialisten vrezen dat de staking, die moet samenvallen met een al eerder voor maandag aangekondigde demon stratie. voor de separatistische bewe ging op de Azoren een goede dek mantel zou kunnen zijn voor een opstand. In de verklaring van zon dagavond stond dat bet Front voor de Bevrijding van de Azoren (F.L.A.) de staking zowel als de demonstratie steunde. In het centrum van Portugal, in de stad Vila de Mira ontplofte een bom in de auto van een als pro- communistisch bekend staande le raar. typort over strafrecht, vrijheid van meningsuiting en kampen bij. )rdt uvel w Nikolajewitch Pawlow, geboren in 1935, werkte tot 1973 als technisch planner bij een instelling le plaatselijke overheid in Taldy-Koergan. Hij is vader van acht kinderen en lid van de niet erkende ""[el van de Baptisten in de Sowjet-Unie. In de herfst van 1973 werd Pawlow gearresteerd en beschul- van een groot aantal overtredingen die verband hielden met zijn godsdienstige activiteiten. een iteer geen'et gerechtelijk onderzoek op ove niari 1974 werd hij ervan be- hèldigd dat hij door middel van collt ipnamen, het zingen van reli- f gfie liederen, waarvan sommigen eeneid werden door muziekinstru- en (jen, en het organiseren van »rke* ienstlessen voor minderjarige schJ ren godsdienstige propaganda ge edreven. Wat in de Sowjet-Unie binr teil is. slissi dediging n h< H icti< it. r Herman Amelink buiten de Sowjet-Unie is be- geworden wat Yakow Pawlow ïofcs het proces ter verdediging aangevoerd. Hij ontkende dat zijn mede-aangeklaagden iets vkliceerd hadden dat gericht was i de Sowjet-staat, maar gaf toe üj exemplaren van de bijbel 'erspreid, omdat daaraan tekort Pawlow gaf ook toe dat hij de ele politiek ten opzichte van de igen in de Sowjet-Unie had ge ef eerd, maar ontkende dat die k onwaar was. Ook had hij zijn iren de christelijke beginselen Jracht maar hij verklaarde dat -| gelovig Christen daartoe ver- 11 is. Verder herinnerde Pawlow (chtbank eraan dat Lenin het van de burger zijn geloof te isflen en te prediken verdedigde. ;akeow werd wegens zijn 'wanda- veroordeeld tot vijf jaar werk- 1 en ontzetting uit de ouderlijke mee Yakow Pawlow zijn er zove- iet n de Sowjet-Unie. Mensen die fast iun godsdienstige of politieke icti< uigine gevangen worden ge- v en. Gisteren is de Nederlandse ov ling verschenen van een rap- over de politieke gevangenen k te Sowiet-'Unie. uitgeeeven door esty International, een organi- »r n die zich inzet voor alle mensen loetwereld die om des gewetens- t a eva ngen zitten. :hti rapport geeft onder meer een erige uiteenzettine van h^t recht en de strafvordering in owjet-Unie en de manier waar- Dr. Georgy Morozow, directeur van het Serbsky Instituut voor gerech telijke psychiatrie en verantwoor delijk voor de opnemingen van an dersdenkenden in psychiatrische inrichtingen. op 't gebruikt wordt om de vrijheid van meningsuiting te onderdrukken. Het behandelt verder de dwangar beid, de toestanden in de werkkam pen en de onvrijwillige opsluiting in psychiatrische inrichtingen. Het rapport eindigt met een aantal aan bevelingen aan de Sowjet-autoritei- ten. 'Eigen' advocaat Opmerkelijk is dat de letterlijke in houd van de wetten helemaal niet zo beroerd is als men misschien zou denken. Zo heeft elke verdachte het recht zijn eigen advocaat te kiezen. De betekenis van deze bepaling wordt echter aanmerkelijk geringer wanneer men hoort dat bij zoge naamde 'geheime dossiers', waaron der de meeste politieke processen vallen, de advocaat speciale toe stemming moet krijgen om te mo gen verdedigen. Een advocaat, die eenmaal een andersdenkende al te vrijmoedig verdedigd heeft, loopt het gevaar die toestemming kwijt te ra ken. De Sowj et-autoriteiten zullen er ook steeds op wijzen dat ze over een moderne strafwetgeving be schikt. Artikel 1 van de wet op de strafkampen bepaalt. 'De uitvoe ring van een vonnis zal er niet op gericht zijn de menselijke waardig heid leed toe te brengen of te ver lagen'. Wel wijst men er daarbij op dat elke ten uitvoer legging van een straf zowel lichamelijk als geeste lijk lijden met zich meebrengt. Een even dubbelzinnige bepaling is die welke zegt dat 'veroordeelde personen het voedsel zullen ontvan gen dat nodig is voor het normaal functioneren van het menselijk or ganisme'. In de praktijk betekent dit dat de gevangenen het biologisch minimum ontvangen, net genoeg om niet dood te gaan. De Sowj et-wetgeving kent twee man ieren van justitiële vrijheidsbe roving: de gevangenis en het werk kamp. Officieel wordt het werk kamp als de beste van de twee be schouwd. omdat het verblijf daarin gericht is op heroovoeding van de veroordeelde. In de gevangenissen zou het strafelement mepr overheer sen. De straf die iemand opeelee-d krijst bestaat vaak uit epn neriode in dp gevangenis, daarna een tijd werkkamp en tenslotte een tijde lijke verbanning. De veroordeling tot een verblijf in een werkkamp kent een viertal gra daties. Men onderscheidt gewoon, verzwaard, streng en speciaal re- eiem. Deze verdeling heeft, betrek king op het werk. het recht op be zoek en andere fadiliteiten van de veroordeelde. Een gewoon regiem houdt in dat men licht werk ver richt als naaien, werk in de keuken De Oryiol psychiatrische kliniek. e.d. Dit werk is meestal voorbehou den aan de 'gewone' criminelen. Verzwaard regiem houdt veelal fa briekswerk in. Degenen die tot een streng regiem zijn veroordeeld (hiertoe behoren de meeste poli tieke gevangenen) houden zich be zig met de aanleg van wegen, los- en laadwerkzaamheden en werk in fabrieken waarin de vervuiling van de lucht een ernstige bedreiging vormt voor de arbeiders. Het speciale regiem, waartoe velen die om hun overtuiging gevangen zitten veroordeeld worden, houdt het zwaarste werk in, zoals het werken in steengroeven, zandafgravingen en chemische fabrieken die dan ook vaak nog op 40 tot 50 kilometer van het kamp liggen. Verder is het regiem bepalend voor het eten dat men krijgt en het aan tal brieven dat men mag ontvangen. De regel is: hoe zwaarder het re giem, des te minder mag men. Het is duidelijk dat deze omstandig heden een zeer vérgaande invloéd hebben op de mentale staat der ge vangenen. Veel is hierover bekend geworden door publicaties in de 'sa- mizdat' (de geheime Russische pers) van gevangenen en ex-gevangenen - Een groot aantal verminkt zichzelf en ook het aantal zelfmoorden is le gio. Di het strafkamp VS 398/36 in het ten oosten van Moskou gelegen Perm hing Opanasenko zich op na dat hij 22 van de 25 jaar straf had uitgezeten. Hij liet een briefje ach ter: 'Ik heb geen kracht meer om dit uit te houden. Vervloekt jullie, monsters!' Inrichtingen Een van de manieren waarop de Sowjet-autoriteiten andersdenken den uit de weg proberen te ruimen is de gedwongen opsluiting in psy chiatrische inrichtingen. Aan Am nesty zijn de bijzonderheden bekend van meer dan 120 Sowjet-burgcrs die sedert 1969 om hun politieke of religieuze overtuiging gevangen ge zet zijn in dergelijke inrichtingen. Dit cijfer sluit niet degenen in die voor een verlengde diagnosestelling vast gehouden worden, noch degenen die in gewone strafinrichtingen on der curatele staan. Het is heel moei lijk om je aan een dreigende veroor deling tot opneming in een psychia trische inrichting te onttrekken, omdat een rapport van deskundigen alle verantwoordelijkheid aan de po litieke andersdenkende ontneemt. In de meeste gevallen is het over duidelijk dat politieke overwegingen doorslaggevend zijn voor een opslui ting in een inrichting. Zhores Med- wedew, een bekende Russische we tenschapsman die zelf in 1970 op gesloten werd én na vele protesten weer op vrije voeten gesteld is, ver telt dat het psychiatrisch team voor politieke gevallen apart worden sa mengesteld. Dc uiteindelijke ver antwoordelijkheid voor de benoe ming van dit team berust bij Dr. Georgy Morozow, directeur van het Serbsky-Instituut voor forensische psvehiatrie. een instituut dat nauwe banden onderhoudt met onder meer de Sowiet geheime dienst, de KGB. Verscheidene ex-politieke gevange nen die in inrichtingen waren onder gebracht, hebben verteld dat de au toriteiten soms ook uitdrukkelijk aandrongen op verandering van po litieke onvatting om aldus opsluiting te voorkomen. Het Anesty-rapport geeft hiervan tal van sprekende voor beelden. Zelfs in eevallen waarin er geen enkele aanwijzing van een psychisch defect te geven was, zijn mensen 'beschuldigd' van schizofre nie. Op de vraag waarom dan op eeen enkele wijze iets van die schi zofrenie merkbaar was. luidde het antwoord: 'de aanwezigheid van de ze vorm van schizofrenie hoeft geen veranderingen te betekenen die door andere mensen op te merken zijn'. Politieke gevangenen in de USSR, wetgeving, gevangenissen, strafkam pen cn psychiatrische klinieken. Een uitgave van Anestv International. 3p Hugo de Grootstraat 7. Amster dam. meerderheid hebben. Op het ogen blik verscherpen aanhangers van Franco de paniek, omdat ze hun macht voelen wegebben en links maakt van dot gevoel gebruik om op haar beurt de spanningen in het land te vergroten. Inmiddels heeft de Nationale Bewe ging, de enige in Spanje toegelaten politieke partij, gisteren een nieu we politieke vereniging definitief toegestaan. Het is de 'Nationale vereniging voor het bestuderen van acutele problemen (ANEPA). Deze nieuwe vereniging mag alleen functioneren binnen het kader van de 'Beweging'. Hetzelfde is het ge val met de 'Unie van het Spaanse volk' (UDPE) die tot gisteren de enige vereniging was die definitief erkend was door de Nationale Be weging. Beide organisaties zijn sterk falangistisch gekleurd. WINDHOEK (AFP. AP. Reuter) De in het grensgebied tussen Zuidwest Afrika (Naimibië) en Ango la wonende Afrikaanse bevolking wordt gedwongen om zich dieper in Zuidwest Afrika te vestigen. Deze maatregel werd door de Zuidafri- kaanse autoriteiten getroffen naar aanleiding van een incident tussen Zuidafrikaanse troepen en guerrilla strijders vorige week in het grens gebied. Dit verklaarde gisteren Jan- nie de Wet, commissaris-generaal voor Zuidwest Afrika. Gisteren meldde het Zuidafrikaanse opperbevel in .Pretoria dat Zuidafri kaanse grenstroepen bij een actie op 11 november tien 'terroristen' hadden gedood en een grote hoe veelheid wapens en munitie in be slag hadden genomen. In de ver klaring werd niet gezegd waar het incident zich heeft voorgedaan. Er werd alleen gesproken van het 'o- perationele grensgebied'. Waarne mers in Pretoria zijn van oordeel dat de strijd vermoedelijk is gele verd tegen leden van de Zuidwest- afrikaanse Volksbeweging SWAPO, die opereert vanuit bases ln het zuidoosten van Angola. Sowjet-ambassadeur persoonlijk beledigden'. Ook de militaire advi seurs uit de Sowjet Unie waarvan het Oegandese leger afhankelijk is, gingen zich op een terugkeer naar de Sowjet-Unie voorbereiden. Toen Moskou zo scherp o.p Amdn's 'belediging' ging erageren krabbelde de Oegandese president een eind- weegs terug door verklaren dat de ambassadeur, die overigens voor zijn terugroeping naar Moskou al tot 'persona non grata' was verklaard, waarschijnlijk te veel wodka op had toen hij de gewraakte uit spraak deed, dat Oeganda in de Angolese burgeroorlog partij moest kiezen voor de MPLA. Volgens Tass hebben de twee lan den na een 'gedachtenwisseling' besloten de betrekkingen weer te normaliseren. Radio Oeganda had zaterdag al gemeld dat de Russi sche partijleider Leonid Brezjnew Amin een boodschap had gestuurd. Deze boodschap werd in Kampala aan die Oegandese president over handigd door de zaakgelastigde van de Sowjet-Unie. WENEN (AFP. Reuter) In We nen is gisteren een proces begon nen tegen de voormalige sergeant van de SS Hans Vintzenz Gogl (52 jaar), horlogemaker te Voeckla- bruck ten zuidwesten van Linz, die ervan wordt beschuldigd mede plichtig te zijn geweest aan het doden van gevangenen in Maut hausen en Ebensee. Gogl staat voor de tweede maal terecht. Zijn eerste proces, dat in 1972 in Linz werd gehouden, ein digde met vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Hij zou medeplichtig geweest- zijn aan de moord op 40 Nederlandse parachutisten in sep tember 1944 die krijgsgevangen wa ren gemaakt. De SS zou hen naar het prikkeldraad rond het kamp hebben gedreven en hen hebben vermoord onder voorwendsel dat zij getracht hadden te vluchten. Gogl wordt er tevens van beschuldigd in 1945 te hebben deelgenomen aan het vermoorden van communisten, het hangen van een Franse gevan gene en Duitse en Russische krijgs gevangenen te hebben doodgesla gen. Hij wijst elke schuld af. evenals in zijn eerste proces. Verwacht wordt dat het proces drie weken zal du ren. Door een nieuw proces tegen Gogl te beginnen steunt het hoogge rechtshof een beroep van het open baar ministerie waarin wordt ge steld dat de jury-leden bij het vori ge proces foute instructies ontvan gen hebben en dat er toen sprake was van verkeerde procedure. (ADVERTENTIE) PARIJS (AP, UPI) De vroe gere militante Amerikaanse zwarte leider Eldridge Cleaver zal waarschijnlijk vandaag nog terugkeren naar de Verenigde Staten. Daarmee zal dan een eind komen aan een balling schap van zeven jaren. Cleaver haalde gisteren de beno digde papieren af bij de Ameri kaanse ambassade in Parijs. Het is vrijwel zeker dat hij in de VS terecht moet staan. Over de kansen dat hij een langdurige gevangenschap tegemoet gaat in de VS zei Cleaver gisteren tegen journalisten: 'Ik ben een vluch teling. die terug gekeerd is en zich heeft overgegeven. Ik voel mij niet als een veroordeeld per soon die naar de slachtbank wordt geleid. Het is iets waar ik over heb nagedacht. Ik heb veel vrienden in de gevangenis en ik denk dat ik er wel een paar van hen tegen zal komen.' Eldridge Cleaver maakte in de jaren zestig furore als de radica le leider van de Zwarte Panter Partij. Hij pleitte voor een tota le omwenteling van de Ameri kaanse samenleving om een eind te maken aan de blanke heer schappij over de zwarte minder heid. In 1968 was hij in Oakland betrokke n bij een vuurgevecht tussen dc politie en Zwarte Pan ters. Cleaver werd daarna één van de meest gezochte personen in de VS en vluchtte naar het buitenland. Hij woonde sinsdien in Cuba. Algerije en Frankrijk. Zijn poli tieke opvattingen werden allengs minder radicaal. Hij zelf ver klaart deze matiging uit de ver anderingen die er in de Verenig de Staten zouden zijn voltrok ken. Gisteren nog verklaarde hij dat 'de status en omstandighe den' van de zwarte Amerikaanse bevolking fundamenteel zijn verbeterd'. Daarom zal hij nu ook een eerlijk proces krijgen, zo verwacht de eertijds zo radi cale Cleaver. Hij gaf toe zich nooit erg gelukkig te hebben ge voeld in ballingschap. 'Ik heb mij als een vis op het droge gevoeld sinds ik de VS verliet', zo zei Cleaver.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7