Nog geen spijkers met koppen over bouw van nieuwe kerncentrales dichtbij Minister pakt verkeerde koe bij de horens imentaar Steun bedrijven, medezeggenschap en VAD in Kamer eidsbemiddeling I Sm [jet Unie (1) jet Unie (2) 'Pakpapier wordt al jaren opnieuw gebruikt' Wijsheid faalde weerrapporten genieën worden nog geboren ruimpte-aapje neuspuzzel lening kinderdorp KWAR1 AG 18 NOVEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Énuikt de strijd tegen, de werk- i ozeer dan dat de lange duur ize verontrusting in berusting brkeren. Het gevaar dreigt dat gewoon gaan vinden dat of meer mensen die heel touden kunnen en ook willen l, desondanks geen baan kunnen 1 daarom is het in PPR-leider 'de Gaay Fortman te prijzen dat geprobeerd, het van nature fojlieke denken weer wat meer werkgelegenheidsproblemen te door een oorspronkelijk |t ingewikkeld idee te lance- 1WS 6X5PC WE i rheid r zij l lnne nee No m teune: iggestie lijkt op het eerste ge- e moeite van het overdenken jiard. Het is natuurlijk waar dat ntische som die wordt opge- voor werkloosheidsuitkeringen scheppen van werkgelegenheid, er zou kunnen worden besteed behoud en toegankelijk maken staande arbeidsplaatsen zoals irbeeld in de sector van het 'erk te vinden zijn. leid verliest er geen cent aan hetgeen nu aan uitkerin- wdt verstrekt, voortaan aan op arbeidsplaatsen zou kun- ertellen. Daarmee zou echter el aan ontplooiingskansen en jk contact worden gewonnen. men bij het presenteren van irt ideëen ervoor waken, de te wekken dat menselijke ont- slechts door het verrichten ^eid en productiviteit mogelijk Gaay Fortman heeft goed dat voor het verwezenlijken i idee een fijnmazige, streeks- organisatie van arbeidsbemid- in de breedste zin van dit nodig is. En het zal, zelfs bij jste uitwerking van zijn sug- ig jaren duren voordat die er u kunnen zijn. Bovendien zal lig moeten worden overdacht op grote schaal subsidiëren van i ilaatsen bij bijvoorbeeld wel- ellingen er niet toe zal leiden aanbod in deze sector onver- fmd groot wordt. De werkgele- bij welzijnsinstellingen en an- ■M^ensten verlenende organisaties g mers eerst door handel en in- j moeten worden 'verdiend'. er zijn nog genoeg proble- b te lossen voordat de weg die ky Fortman heeft gewezen, be- jtr is. Zijn denkwerk is er niet waardevol om. Maar hij had, 6 te dreigen met een verkie- isie ®s tocl1 verstandi§er gedaan lsle (rst de praktische houdbaarheid laten bewijzen. tne rapport Politieke Gevangenen 1SSR heeft Amnesty Internatio- ir eens duidelijk gemaakt niet te zijn lichtvaardig een oor- vellen over politieke situaties, iport geeft een grondige analy- de strafwetgeving in de Sowj et- een duidelijk beeld van de igen die achter de heersende en liggen. De welhaast brood- e analyse van de situatie waar- ele politieke gevangenen verke- akt van dit boekje een aangrij- locument. Nergens wordt een iele toon aangeslagen. De fei- eken voor zich. rapport zal Amnesty bij velen :rigens onjuiste) indruk wegne- at men meer gespitst is op het in rechtse dictaturen dan op daden van communistische re- Het zou daarom bijzonder ver zijn wanneer Amnesty nu zou gaan rekenen op de steun van agen van het Nederlandse volk. iun verdient de organisatie ten beslist niet zonder reden dat igelie oproept tot het geven beker water aan de dorstige en toek aan de gevangene. Dit is )èl op de mens dat hij niet mag dozen. Elke mogelijkheid onze roordelijkheid ook in dit op- 55 iet woord en daad te beleven jjSfc, aarom aangegrepen te worden. «Slgelse tital van het rapport is of Conscience'. Het is jam- lat de Nederlandse vertaling i 'politieke gevangenen' heeft lai ;t, terwijl het Amnesty duidelijk det m allen die om des gewetens ssc gevangenissen en kampen zit- s term 'politiek' zal (ten onrech- or( gelijk een aantal mensen ervan hun huiver voor actie te wen. actie blijkt te helpen. In het :r van oktober van het blad van ty International. 'Wordt ver staat dat niet minder dan de fan de gevangenen voor wie ty in touw geweest is vrijgela- n dan wel vermindering van straf a betering van de gevangenisom- 6e'[heden heeft gekregen. Jjkt uit statistieken, die in augus- het internationale secretariaat mengesteld. S itaarid worden drie gevangenen icht, voor wie een brievencam- ontketend wordt. Zo'n 20.000 uit 60 landen nemen aan deze leel. In de tien jaar van haar 1 heeft Amnesty op deze ma- campagne gevoerd voor onge- ooif' de Van onze parlementsredactie DEN HAAG Net nu het kabinet staat voor de bijna defi nitieve beslissing of er de ko mende tien jaar drie nieuwe kerncentrales zullen worden ge bouwd, regent het berichten over nieuwe gasvondsten, voor zien van vette koppen over een 'tweede Slochteren' in de Neder landse Noordzee, dat geheim wordt gehouden. De oliemaatschappijen hebben overigens allerminst belang bij deze publiciteit. Deze concerns willen hun activiteiten op energiegebied graag uitbreiden met kernenergie; ze hebben dan ook al grote bedra gen in deze richting geïnvesteerd, hoewel de resultaten achterblijven bij de verwachtingen. Al die be richten over gasvondsten zijn na melijk koren op de molen van die genen onder meer de linkse par tijen diie met uitbreiding van kernenergie willen wachten en er het liefst helemaal niet aan zouden willen beginnen. Naar aanleiding van 'het grote gasnieuws' hebben enkele PvdA-kamerleden dan ook meteen minister Lubbers (economi sche zaken) gevraagd de beslissing over de kerncentrales uit te stellen. De opeenhoping van het vondsten- nieuws berust stellig op toevaL Dit onderwerp komt deze week wel ter sprake bij het begrotingsdebat van economische zaken in de Tweede Kamer. Spijkers met koppen zullen echter nog niet worden geslagen. De kabinetsbeslissing is namelijk nog steeds niet officieel gevallen, ook al houdt menigeen er rekening mee dat de beslissing positief wél kerncentrales bouwen zal uitvallen. Steun Een ander onderwerp in het ka merdebat is de overheidssteun aan Minister Boersma: 'het mes er in' maar waar? individuele bedrijven. Een derde deel van de bedrijven draait mo menteel met verlies. Natuurlijk hoeven die nog niet allemaal met een gesteund te worden, maar toch hebben honderden bedrijven zich gemeld bij de regering. Op 'econo mische zaken' is een speciaal bu reau voor de steunverlening opge richt. Een punt van discussie is welke eisen de regering moet stel len vóórdat met overheidsgeld wordt gesteund. De minister heeft daarover onlangs een notitie naar de Kamer gestuurd. Het laatste woord zal ook deze week in het debat wel niet vallen. Want de Kamer wacht nog op de 'nota eco nomische structuur", die Lubbers vóór januari, aan de Kamer heeft beloofd. Verder debatteert de Kamer met minister Boersma over de begroting Minister Lubbers: uitstel? van sociale zaken. 'Hete onderwer pen zijn de medezeggenschap (per- soneelsraad ja of nee) en de ver- mogensaanwasdeling. Hierover zal echter slechts zijdelings worden ge praat, want het kabinet moet zelf nog zijn wetsontwerpen hierover afsluiten en bij de Kamer indienen. Niettemin zullen de kamerfracties laten weten hoe die wetsontwerpen er in hun ogen uit zullen moeten zien. Lonen Ook de lonen voor 1976 zullen uit gebreid aan de orde komen in het debat met minister Boersma. Gisteravond sprak een ministers de legatie met de drie vakcentrales, morgenochtend zijn de werkgevers verbonden aan de beurt. Een hartig woordje zal met de mi nister nog wel worden gesproken over de werkgelegenheid: arbeids- bureau's die niet opgewassen zijn tegen het vele werk en beter moe ten worden toegerust, werklozen die onvoldoende werkwillig zijn. Na tuurlijk zal er uitgebreid verder worden gegraven in het bodemloze vraagstuk van de te duur wordende sociale voorzieningen. Boersma heeft al geroepen dat 'het mes erin' moet. Het wachten is nu op de eerste politicus die niet te bang om zijn vingers te branden durft aangeven welke onderdelen van voorzieningen en 'verkregen rech ten' in aanmerking komen om te worden weggesneden. Eerste Kamer De sociaal-economische problemen zullen ongetwijfeld ook de hoofd schotel vormen in de algemene po litieke en financiële beschouwingen die de Eerste Kamer deze week over de begroting voor 1976 houdt. Daar kan voorts minister Vredeling nog harde kritiek verwachten op zijn bezuinigingsbeleid. Moties Bij de afhandeling van de begro ting van buitenlandse zaken in de Tweede Kamer komen onder meer weer die bezuinigingen aan de orde. Er moet gestemd worden over een WD-motie tegen verdere bezuini gingen. Ook de omstreden PvdA motie die de levering van reactor vaten aan Zuid-Af rika moet voor komen, komt vandaag in stemming. Verwacht wordt dat de motie zal worden verworpen. Onzeker is de verhouding in de Kamer tegenover de AR-motie voor afschaffing van de STER-reclame. Minister Van Doorn zal vandaag bij de verdere behandeling van de CRM-begroting zijn mening over deze zaak geven. Minister Vorrink (milieu) ver zocht haar collega-ministers onlangs, meer gerecycled (ge bruikt en opnieuw verwerkt) papier op hun departementen te gebruiken om zo zuiniger met de grondstof hout voor de papierproduktie om te sprin gen. De minister gaf zelf het goede voorbeeld door de begro tingstukken voor de pers op gebruikt papier te laten druk ken. Hetgeen een wat grauwer, maar op zichzelf goed leesbaar resultaat opleverde. De rijksoverheid gebruikt naar ruwe schattingen minstens veertig miljoen kilo papier per jaar, in clusief de closetrollen en de ser vetten in de kantines. De grootste rijks-papierenverslinder is de staatsdrukkerij met een verbruik van 25 miljoen -kilo per jaar. Van daar dat wij hoofddirecteur Th. H. Oltheten om een reactie op Vor- rinks verzoek vroegen. Volgens Oltheten pakt minister Vorrink de verkeerde oe bij de horens beet. 'Oud papier wordt al jaren lang opnieuw gebruikt, maar dan vooral voor pakpapier en dergelijke. Pakpapier en papier voor de bouw neemt tweederde van het totale papierverbruik in beslag. Recycling gebeurt dus al op grote schaal. Voor drukpapier is recyclen veel moeilijker. De inkt moet uit het oude papier worden verwijderd en dat kost veel geld. Je moet dan voor grauw gerecycled papier meer betalen dan voor mooi uit papier.' Maar tussen wit en wit bij papier lig gen nogal wat nuances en volgens Oltheten kan juist op dit punt meer worden gedaan om zuiniger met de grondstoffen om te sprin gen. 'Het klinkt gek. maar om het doel van minister Vorrink te bereiken, Minister Vorrink: papier op grauw moet de overheid veel meer hou thoudend dan zogenaamd houtvrij papier gebruiken. Houtvrij papier, superwit en glanzend, wordt ge maakt van gekoot hout waar alle ongerechtigheden uit zijn verwij derd. Het rendement per boom is vijftig procent. Houthoudend pa pier (iets grover en iets minder uit) wordt gemaakt van houtvijl sel; rendement per boom meer dan 95 procent. Bij de produktie van kamerstuk ken is daarom verleden jaar al overgeschakeld van houtvrij naar houthoudend papier. Het verbruik bij de staatsdrukkerij is momen teel 35 procent houtvrij en 64 houthoudend papier. Dat zou vol gens directeur Oltheten nog gun stiger kunnen, indien de departe menten daar maar mee akkoord gaan. 'De mensen zullen een klei ne grauwsluier boven het parelwit moeten verkiezen, maar dat blijkt nog een moeilijke zaak te zijn', zegt hij. Er zijn vreemde dingen gebeurd de laatste dagen. Voor zondag was er storm aangekondigd en die bleef uit. Daags daarna werd er opnieuw stormweer verwacht aan de Zeeuw se en Zuddihollandse kust. Die storm kwam ook al niet goed door. Wel ging de wind op het lichtschip Noordhinder stormachtig te keer. maar lang niet zo erg als op het eilandje Ouessant voor de westkust van Bretagne: 112 km per uur, orkaankmcht 11. In Vlieland was de zee gistermor gen zo roerig, dat onder meer voor het Waddengebied ook op storm werd gerekend. Hij bleef uit. In Den Helder steeg het zeewater in veer 360 gevangenen. Van 178 van hen werd binnen vier maanden na de actie de omstandigheden in gunstige zin herzien. De gevangenen wier situ atie verbeterd werd, werden maar liefst in 45 verschillende landen vast gehouden. Deze cijfers maken wel duidelijk hoe zwaar de druk op een regering kan gaan wegen, als mensen in beweging komen. Een andere vraag die zich aandient bij het ondernemen van acties voor poli tieke gevangenen in de Sow jet Unie is: in hoeverre vormen dergelijke acti viteiten een gevaar voor de ontspan ning tussen Oost 'en West? Wij zijn van oordeel dat het streven naar ont spanning en acties voor politieke ge vangenen niet met elkaar in strijd hoeven té zijn. Ontspanning streeft naar meer open relaties met de Sow- jet-Unie, terwijl die open relaties ons juist de kans zullen bieden ook daad werkelijk iets voor de politieke gevan genen tc bereiken. Het cn sluit het ander in. de loop van de ochtend tot één meter boven normaal bij... wind stilte, wat zeer zeldzaam is. Het bleek, dat in dit geval ook de 'schipperswijsheid' 'de zee vertelt welk weer er komt' het liet afwe ten. De plooiing van de isobaren was doorslaggevend voor het weer dat wij kregen en dat leek absoluut niet op storm. Sinds zondagmorgen deed zich in feite een uitzakking naar het zui den van de Noordzeedepressie voor, waarbij contact werd opgenomen met een andere uitdiepende depres sie boven de westelijke Middelland se Zee. Een dergelijke uitzakking is moeilijk te voorzien, in ieder geval veel lastiger vooraf te beoordelen dan een normale depressiebeweging van west naar oost. Vandaar, dat niet precies de oostelijke begren zing van het veld met noorderstorm kon worden bepaald. Aan de westzijde van een langge rekte trog die zich gisteravond uit strekte van Zuid-Skandinavië tot Noord-Afrika deden zich gisteren zeer hoge windsnelheden voor over een uitgebreid gebied. Dit reikte helemaal van de Hebriden via Oost- Engeland, West-Frankrijk en Noordwest-Span je tot Noordwest- Marokko. Plaatselijk was de wind 9 tot 10 en hier en daar 11 beaufort. In Noordwest-Spanje kwam ook onweer voor en was er zware sneeuwval in de bergen. Het station Kilnsea aan de Engelse oostkust op ongeveer dezelfde breedte als Terschelling rapporteer de om 1 uur 's middags een noord- westerstorm van gemiddeld 10 beaufort en uitschieters van 108 km per uur. De oorzaak was daar een kleine daling in het luchtdrukveld die zich snel in zuidelijke richting voortplantte. Achteraf kan worden vastgesteld, dat de vrijdag ten westen van Ier land waargenomen turbulentie bij aanwezigheid van 10 tot 11 km hoge buienwolken, toch wel dege lijk een voorsignaal is geweest voor zeer belangrijke onstabiele ontwikkelingen in West-Europa. De komende dagen zal het weer onbe stendig blijven met een nog aan houdende kans op regen. De koude poolstroming met hagelbuien zal ons grotendeels voorbijschieten en daardoor kan de temperatuur op ongeveer normaal niveau (gemid deld) blijven. Er mag wel erg veel geluk bij wanneer wij in de nacht van dinsdag op woensdag goed zicht zullen hebben op de gekleurde totale maansverduistering. De kans leek ons gisteravond gering. Op Marken hebben ze zondag opge keken toen daar plotseling over het IJsselmeer veel spinnewebben uit Zuid-Flevoland kwamen aandrijven in dichte mistvlagen. HOOG WATER 19-ll-'75 Vlissingen 1.53-14.02. Haringvlietsluizcn 3.33- 15 50. Rotterdam 4.42-16.46. Scheveningen 3.10-15.23. IJmuiden 3.43-15.56. Den Helder 7 41-19.58. Harlingen 9 54-22.20. Delfzijl Weerrapporten van gisteravond 19 uur: weer, maximum temperaturen en neer- slag van 7— 19 uur. Amsterdam regen 10 0.4 De Bilt regen 10 0.1 Deelen geheel bewolkt 9 0 Eelde zwaar bewolkt 8 0 Eindhoven geheel bewolkt 9 1 Den Helder regen 9 0.1 Luchth. R'dam motregen 10 0.5 Twente geheel bewolkt 9 0 Vlissingen geheel bewolkt 11 1 Zuid Liraburg geheel bewolkt 7 0.4 Aberdeen sneeuwbui 6 9 Athene onbewolkt 21 0 Barcelona licht bewolkt 14 0 Berlijn zwaar bewolkt 7 0 Bordeaux geheel bewolkt 8 2 Brussel geheel bewolkt 9 1 Frankfort regen 7 0.2 Genève regen 7 17 onder redactie van loessmil begaafde kinderen er uit te pik ken. Vooral in de lagere milieus, zegt Collins, wordt zo'n kind vaak alleen maar als een last be schouwd omdat het 'anders' is. 'In die milieus wordt naar schatting maar één op de vijf genieën her kend, wat erop neerkomt dat vier vijfde van dit talent volkomen wordt verknoeid'. Zijn vereniging wil voorkomen dat het 'in zijn be gaafdheid opgesloten kind' zich eenzijdig ontwikkelt en geen mens, maar een tragische karikatuur ivordt. Want zulke kinderen, zegt de vereniging, kunnen twee kan ten op: ze worden de leiders, de uitvinders, de geleerden en de kunstenaars van morgen, öf de sociale nee-zeggers en zelfs de misdadigers van morgen. En zon der hulp bij een positieve ont plooiing van hun buitengewone begaafdheid maken ze een goeie kans op het laatste. Mozart was een wonderkind, dat weet iedereen, net zoals nog wel meer grote kunstenaars uit de geschiedenis dat waren. Maar wonderkinderen zijn geen histo risch verschijnsel. Ze worden nog steeds geboren, net zo goed in Nederland als in andere landen. De ouders van het Engelse jon getje Tim kwamen er pas achter dat hun zoontje toch wel iets bij zonders had, toen hij zijn tweede liefdesbrief aan een popzangeres schreef en uit zichzelf het alfabet van achteren naar voren afratelde. Tim was toen een driejarig kleu tertje. En Barbara's moeder ook een Engelse schrok niet zo'n beetje toen de huisdokter haar dringend adviseerde haar dochtertje zo gauw mogelijk naar school te sturen. Barbara was an derhalf. Volgens Henry Collins, de directeur van de Britse ver eniging voor het buitengewoon be gaafde kind, valt ongeveer twee procent van alle schoolkinderen onder de noemer 'genie': kinderen met een IQ van 140 tot 145 (dat wordt het geniale niveau ge noemd) of nog hoger. 'Superkin deren zijn lang niet zo zeldzaam als men wel denkt', zegt hij. 'Ver rassend vaak hebben nietsvermoe dende ouders een genie in de dop in huis'. Misschien is uw kind wel een genie. Maar leuk hoeft dat niet altijd te zijn. Want hoe moeten ouders en onderwijzers een kind van acht aanpakken dat slimmer dan een computer of eentje van negen, dat Grieks leert, terwijl zijn leeftijdgenootjes de tafel van vier bestuderen? Collins, die al 33 jaar in het onderwijs zit, heeft daar ervaring mee. Hij is ook be stuurslid van zeven scholen voor extra begaafde kinderen en met een paar leerlingen van die scho len, tussen elf en veertien jaar, is hij naar een cursus voor com puterprogrammeurs geweest, een opleiding voor volwassenen. Na twee dagen hadden ze dingen on der de knie, waar volwassenen een week over blokken. Zelfs de instructeurs konden de kinderen niet bijbenen; die wilden doorgaan tot middernacht en vaak langer, een veelvuldig voorkomende eigenschap van superkroost. Deze kinderen hebben meestal maar weinig behoefte aan slaap, tot wanhoop van hun ouders. Het komt voor dat een vader acht uur slaap nodig heeft en zijn zoontje maar drie. Het uitzonderlijkste voorbeeld dat Collins kent, is dat van een jongen die tot z'n der tiende jaar nooit langer dan een uur per nacht sliep. Superkinde ren kunnen meestal al vóór hun eerste verjaardag lopen en pra ten; ze beginnen niet met losse woordjes, maar met hele zinnetjes tegelijk. De moeilijkheid is om die hoog De Limburger heeft een puzzel tdekt, waarvoor je een fijne neus moet hebben. Het is een leg puzzel met geurende stukjes, maar de geur kun je pas ruiken als je er met je vingers over wrijft. Staat er om maar eens een dwarsstraat te noemen een haring op het stukje puzzel, dan zul je na het wrijven een vis- luchtje ruiken. Moet de puzzel uiteindelijk een boomgaard ver tonen, dan zoek je de deeltjes waarvan je denkt dat er een stuk je fruit op staat. Ruikt het naar een sinaasappel of een peer, dan zal dat stukje in de hoek van de vruchtbomen moeten passen. De stad New York, nu volkomen platzak, zou uit de brand zijn als ze een oude lening eindelijk eens terugkreeg. Het New Yorkse ge meenteraadslid Paul O'Dwyer is er achter gekomen, dat de stad al in 1812 een miljoen dollar uitge leend heeft aan de Amerikaanse regering, die deze schuld nog al tijd niet heeft ingelost. 'Als we zes procent rente zouden bereke nen. zouden we nu 11,2 miljard dollar kunnen vorderen', zei O'Dwyer, 'en dan waren we uit de zorgen geweest'. Met die on geveer dertig miljard gulden, dus dertigduizend maal een miljoen, waren ze inderdaad een eind ge nen, maar New York zal wel naar die centjes kunnen fluiten. O'Dwyer had geen enkele hoop dat Washington met de lening plus alle rente over de brug zal komen, maar wel heeft hij er bij de minister van financiën op aan gedrongen om na 163 jaar einde lijk eens iets terug te doen, voor al nu New York zo hard hulp nodig heeft. Meestal hoor je na een poosje niet veel of niets meer van ruim tevaarders die eens in het middel punt van ieders belangstelling stonden. Maar Baker is nog altijd een beroemdheid: dit aapje was in 1959 een van de eerste ruimte vaarders, die helemaal in z'n een tje rondom de aarde zweefde. Ba ker is nu achttien jaar en nog al tijd kerngezond. Hij trekt, ge sierd met een ketting met z'n naam erop, in het museum van het ruimtevaartcentrum van Ala bama in de Verenigde Staten dag in dag uit veel publiek. Elf jaar, vindt de Amerikaanse psychologe prof. dr. Doris Twit- chell Allen, is een mooie leeftijd: dan zijn kinderen nog onbevoor oordeeld, spontaan in het sluiten van vriendschappen, oud genoeg om een tijdje van huis te kunnen, en ook taalproblemen kennen ze nauwelijks. Met die wetenschap nam ze in 1951 het initiatief voor de internationale kinderdorpen, een soort vakantiedorpen in en kele tientallen landen, waar uit al die landen vier elfjarige kinde ren evenveel jongens als meis jes vier weken bij elkaar zijn. Lang genoeg om elkaar goed te leren kennen en vriendschappen te sluiten die soms hun hele leven voortduren. De voertaal is overal behalve in Frankrijk Engels, waarmee geen enkel kind na een paar dagen meer moeite heert. De CISV Children's International Summer Villages die elk jaar de dorpen organiseert, hoopt dat deze kinderen ook als ze eenmaal groot zijn, geen vooroordelen te gen andere nationaliteiten zullen hebben. Een Nederlandse CISV- afdeling is er ook. Die bestaat al dertien jaar en heeft in die tijd honderden kinderen in eigen land, maar ook in bijna alle andere Europese landen, de VS, Zuid- Amerika. India en Japan aan die dorpen laten meedoen. Volgende zomer mogen cr weer enkele tien tallen kinderen mee, steeds met z'n vieren naar één internationaal dorp. Ras, geloof, politiek en af komst spelen geen rol. De enige 'voorwaarde-vooraf' is dat ze vóór 15 juli 1976 elf jaar moeten zijn. Deelnemers betalen zelf de reis en wat bijkomende kosten, maar het verblijf in zo'n 'dorp' is voor rekening van het gastland. Wie kinderen in die leeftijd heeft en geïnteresseerd is, kan alle in lichtingen krijgen bij het CISV- secretariaat (mevrouw N. Zuyd- wijk-van der Zijl), Vinkenbaan 32, Santpoort-Zuid. Bellen kan ook (023-374351), maar dan alleen op maandag-, woensdag- en vrijdag middag tussen drie en vijf uur. im-LOOGHBtf *HoYL& 'Onze bariton moet wat bijgesteld worden.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5