Beslissing over kerncentrales eker niet voor 1977 nodig' Vrijwilligers zetten hakmes in knotwilgen Marathonzitting in Suriname Kort geding Somohardjo leidt tot overleg to™ Bericht voor houders Weg fan het Bijenkorf >Z1 Surprise Certificaat Jpclusie in tweede nota van Bezinningsgroep Energiebeleid: Vanaf morgen, woensdag, t/m zaterdag kopen houders van het i Surprise Certificaat met w10°/o korting in de Bijenkorf. ■X- Zeelandbrug in 1985 tolvrij Parlementsleden konden ogen bijna niet meer open houden Uw Kunstgebit „Ik heb er net 'n Amro Privérekening bij genomen. Ik ben hier altijd erg prettig geholpen met m'n spaarboekje. Dus dacht ik: m'n salaris kan veel beter ook naar de Amro toe. Dan Fh~| kunnen ze gelij k elke maand iets op m'n spaarboekje overschrijven. Wel zo handig, hè?" Natuur en Milieu wil bomen van de ondergang redden 'Ook overheid heeft taak' llurc AR^AG 18 NOVEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 J onze redacteur wetenschappen HAAG Door binnenkort al een definitief standpunt te bepalen over de bouw van drie i kerncentrales, zou de regering een beslissing te veel loskoppelen van het gehele energiebeleid. 1977 hoeft er technisch gesproken helemaal niets beslist te worden. En met een redelijk pro- jma van technische maatregelen om elektriciteit te besparen, hebben we zelfs tot 1979 de tijd o 'egtai eens ordelijk na te denken. '"f w conclusies komt de tweede ningsnota Kernenergie. In Ju eerste nota had de Be- n rvligsgröep Energiebeleid vorig ,t wgepleit voor een vijfjarig uit- kw/20 de bouw van kerncentrales Zifc6derlaind- Hanteerde die eerste het knog in belangri.jke mate emo- of_ e motieven voor uitstel, in Ieuwe stuk worden ook tech- dfc v en economische argumenten ;een Itematieven naar voren ge niep vil oi van iftanders van een snelle beslis- Smleggen grote nadruk op het vsjg voor de werkgelegenheid en vor positie van de Nederlandse ,rtug( neen die zich op deelname ovei de bouw van kerncentrales hetp toegespitst. Op beide pun- de bezinningsgroep niet erg onder de indruk. Dr. ir. E. T. Ferguson: 'Voor het werkgelegenheidseffect hanteert minister Lubbers in zijn Energieno ta een soort vastrecht-tarief. Per miljoen geïnvesteerde guldens 'is er voor zoveel man zoveel jaar werk. Dan wordt het eenvoudig, want kerncentrales zijn duurder om te bouwen en leveren dus meer werk op. Maar. zo simpel Igt dat niet. Ten eerste moeten van een kern centrale meer onderdelen uit het buitenland worden ingevoerd, en dat zet wel mensen aan het werk, maar daar worden we hier niet wijzer van'. Kolen Door in plaats daarvan een met kolen gestookte centrale te bouwen, en het geld dat je daardoor minder uitgeeft op een andere manier in (ADVERTENTIE) Dit moet u weten: Vanaf morgen woensdag 19 november t/m zaterdag 22 november krijgt u op he| Sinterkassabonnenpunt tegen inlevering van mysteriecoupon nr. 3 maar liefst zes kortingcheques elk goed voor 10% korting op alles wat u in de Bijenkorf koopt. De korting geldt als u voor minstens 25.- besteed hebt en niet voor enkele afdelingen waaronder boekenafdeling en restaurant. Hoe kunt u het meeste uit uw kortingcheques halen? kit '"'e* bes,e ^unt u eerst a' uw aankopen van die dag doen. 'r5®' daarna (dezelfde dag dus) verrekent u de korting urtj tegen inlevering van één cheque en de kassabonnen, ing Spaar dus geen kassabonnen van verschillende dagen op. want de korting geldt alleen voor aankopen die u op diezelfde po dag gedaan hebt. IJ heeft kortingcheques voldoende om ieder van de 4 dagen met korting te kunnen kopen en u kunt er ook anderen nog een plezier mee doen. U heeft er toch zes! Bij uitreiking van uw kortingcheques krijgt u trouwens een folder waar nog eens precies het wat en hoe van de korting in staat. Kom zo snel mogelijk, wacht niet tot zaterdag en kom liefst 's ochtends dan winkelt u het rustigst. Wordt nü Surprisecertificaathouder en u doet nog mee met de 10% korting. Hoe? Als u voor 100.- gulden koopt ontvangt u het surprise certificaat met o.a. mysteriecoupon nr. 3 met de korting cheques. Over deze 100.- gulden ontvangt u geen korting 10% korting in de Bijenkorf^^ het energiebeleid te investeren, krijg je meer mensen aan het werk. De groep heeft rekenvoorbeelden uitgewerkt waarin die andere in vesteringen dienen om de warmte- isolatie van huizen op grotere schaal op te voeren. En wat de positie van de Neder landse atoom-industrie betreft: daar is inderdaad een paar honderd miljoen gulden in gestopt en er werken zo'n zevenhonderd hoogge kwalificeerde mensen. Moeten we nu echt, om dat aan de gang te houden, kerncentrales van elk an derhalf miljard gaan bouwen? Dat zou toch een beetje lijken op de staart die met de hond kwispelt. Trouwens, de bezinningsgroep vindt het bepaald niet duidelijk of die eigen atoomindustrie op de lange duur veel overlevingskansen heeft. In deze sector is een gesloten marktsysteem van nationale blok ken ontstaan waarin wij toch wei nig hebben in te brengen. De zaak zou op z'n minst bekeken moeten worden in het kader van een alge meen Nederlands industriebeleid, maar dat is nog niet op papier gezet. Een van de onevenwichtigheden in het regeringsbeleid waar de bezin ningsgroep zich aan stoot, is het vrijwel ontbreken van gerichte energiebesparing. Minder elektrici teit gebruken, is in bijna alle op zichten verkieslijker dan meer cen trales bouwen. In een alom gepre zen studie van de stichting Toe komstbeeld der techniek is, alweer een paar jaar geleden, aangegeven wat daar betrekkelijk eenvoudig te bereiken valt met betere koelkas ten, ophouden met elektrisch koken en het sop in de wasmachine elek trisch warmmaken. Als we dat nou gewoon eens gericht gaan bevorderen, aldus de bezin- ningsnota, en zorgen dat in 1985 die maatregelen in de helft van de gezinnen zijn ingevoerd, dat spaart dat in 1985 één centrale van 1000 megawatt uit. Kosten van de be sparende maatregelen: 700miljoen gulden. Kosten van een kolencen trale: 1000 miljoen. Kosten va neen kerncentrale: 1500 miljoen. En je wint een jaar bedenktijd. In de industriëlesector moet op zijn minst een besparing van dezelfde omvang zijn te bereiken. En dan is het nog niet eens op gerekend dat we ook maar iets zouden kunnen veranderen aan ons leefpatroon. (Een extra deken in plaats van een verwarmde slaapka mer, en dat soort dingen). Dat zou natuurlijk ook nog kunnen. In ieder geval is er extra bedenk tijd te winnen, menen de bezin- ners, voor het debat over de aan vaardbaarheid en wenselijkheid van kernenergie op grote schaal, dat nog in volle gang is. Als we volgen de maand drie kerncentrales be stellen, zitten we er voor tientallen jaren aan vast. Somohardjo pleegt voor het kort geding nog even overleg met zijn raadsleden Utermark en Jap-A- Joe. Van een verslaggever MIDDELBURG De Zeelandbrug over de Oosterschelde kan in 1985 tolvrij worden als er een verbin ding over de Oosterscheldedam zal zijn aangelegd. Volgens de Zeeuwse gedeputeerde A. J. Kajand kan deze conclusie worden getrokken naar aanleiding van diverse voorlopige prognoses. Vaste plannen kunnen er niet ge maakt worden, omdat er nog geen is genomen over de wijze waarop de Oosterschelde zal wor den afgesloten en wanneer. De heer Kaland zed dit gisteren tijdens de begrotingsbehandeling In de Zeeuwse staten. De brug, die eigendom is van de provinciale Zeeuwse brugmaat- schappij zal omstreeks 1985 zijn afgeschreven. De brug is in 1965 in gebruik genomen en heeft 77 mil joen gulden gekost. Tot voor enkele jaren gold hij als de langste brug van Europa. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het kort geding, dat het Surinaamse Statenlid van Javaanse afkomst Somohardjo had aangespannen tegen de staat, heeft er gisteren toe geleid dat de partijen om de tafel zijn gaan zitten om te trachten tot overeenstemming te komen. Dat overleg heeft gisteren overigens nog niet tot resultaten geleid, maar men zal, als bepaalde feiten zijn geverifieerd, opnieuw bij elkaar komen. Van een onzer verslaggevers PARAMARIBO De eerste keer dat het Surinaamse parlement op zondag vergaderde, heeft het het meteen goed gedaan. Er is in één ruk doorvergaderd van 's morgens elf tot 's nachts half vijf, met slechts een paar korte onderbrekingen. Dat is de stemming niet ten goede gekomen. Heel wat parlementsleden kenden de ogen niet meer open houden en de wat optimistische sfeer van de morgen zakte in de middag al heel snel. Dat kwam niet in de laatste plaats, omdat o.a. de VHP-afgevaardigde Mitrasingh het aan zijn status als hoogleraar in het staatsrecht aan de universiteit van Suriname verplicht meende te zijn een vele uren durend en zeer algemeen gehouden betoog te moe ten afstken over staatsrecht in het algemeen en grondwetten in het bijzonder. Dat culmineerde tenslotte in een artikelsgewijze bespreking van de nieuwe Surinaamse grondwet op een zo schoolmeesterachtige toon, dat voorzitter Wijmtuin (net als Mitrasingh een oud-schoolmeester en ook als zodanig toegeproken) de VHP-er toeriep, dat hij hem begon te irriteren. Dat laatste nam Mitra singh op zijn beurt weer niet en Wijn/tuin kon niet anders doen dan het er bij laten zitten. Verbitterd man Het leek er even op of de VHP-ers de taktiek hadden overgenomen van de zuidelijke senatoren In de Amerikaanse senaat: door lang en voortdurend te praten de afhande ling van een niet gewenst wetsont werp onmogelijk te maken. Ook Lachmon kwam aan het woord en hij maakte duidelijk dat hij een oud en verbitterd man is, die de feiten (de onafhankelijkheid van zijn land over één week) niet kan aanvaarden. Hij stelde allerlei amendementen in het vooruitzicht, maar kondigde tevens aan dat hij mocht hij in het parlement zijn zin niet krijgen naar de rechter zou lopen om daar zijn gelijk te halen. Welke rechter was niet duidelijk en welke consequenties dat alles eventueel (acht dagen voor de 25e november) zou hebben, ook niet, maar ls ook niet zo interessant meer Gistermiddag hebben de staten de behandeling van de grondwet on derbroken om te spreken over de rijkswet voor de onafhankelijkheid. Dat om-en-om behandelen is ken nelijk een compromis tussen de op vattingen van Lachmon en de rege ringspartijen. Lachmon wilde eerst dé grondwet en de regering eerst de rijkswet. Statenvoörzitter Wijntuin wil van daag doorgaan met de behandeling van de ontwerp-grondwet. In ieder geval zal de regering antwoorden op de opmerkingen, die vanuit de Staten gedurende de afgelopen zon dag zijn gemaakt. Wijntuln hoopt, dat vanavond de stemming kan plaatsvinden over de grondwet. Somohardjo eiste in het kort ge ding dat de Nederlandse regering ervoor zou zorgen dat de zesduizend Javaanse gezinshoofden in Surina me nog voor de 25ste november een paspoort of ander document zouden krijgen, zodat zij naar Nederland kunnen komen. Volgens Somohard jo zijn de Javanen bang voor on derdrukking en rassenrellen na de onafhankelijkheidsdatum. Om die reden willen zij vooralsnog de Ne derlandse nationaliteit behouden en dat kan alleen maar, als zij in Nederland zijn. De advocaat van Somohardjo, mr. Utermark zei dat de Javanen niet naar Nederland komen om van de sociale voorzieningen te profiteren. 'Suriname as naar hun mening niet klaar voor de onafhankelijkheid, er is geen grondwet, er zijn geen es sentiële andere wetten, er is geen behoorlijk functionerend parle ment'. Het voornaamste verwijt, dat hij de regering maakte, is het feit dat er voor het verkrijgen van een paspoort - beweert Somohardjo - een vliegticket nodig is. Heeft men gepn vliegtaoket, dan krijgt men geen f>aspoort. De Verenigde Assurantie Kantoren (VAK), die de overtocht voor de Javanen wil fi nancieren. zijn echter niet van (ADVERTENTIE) plan vliegtuigen te charteren, als het niet zeker is of de Javanen wel het land uit kunnen. Mr. Utermark liet een groot aantal kwitanties zien waaruit bleek dat er veel aan vragen voor een paspoort waren gedaan, maar dat deze niet zijn gehonoreerd. Jhr. mr. J. A. E. van der Does, die namens de regering optrad, ont kende dat er een groot aantal aan vragen voor paspoorten ligt. Vol gens hem zijn er voldoende pas poorten en is er geen enkele aan wijzing dat het aantal aanvragen van Javanen zal toenemen. Hij wees er wel op dat de aanvraag van nieuwe paspoorten tijd vraagt, om dat in de bevolkingsboekhouding moet worden gecontroleerd of de aanvragers wel de Nederlandse na tionaliteit bezitten. Mr. Van der Does verweet de Javanen dat zij niét op tijd hun paspoort hadden aangevraagd. 'Wie werkelijk vrees heeft voor een noodtoestand in Su riname. bereidt zijn vertrek tijdig voor en een groot aantal Surina- mers deed dit ook'. Hij wees er aan het eind van zijn betoog nog op dat als de zesduizend Javanen naar Nederland zullen komen er van enige opvang hier geen sprake kan zijn. 'Zij zullen in Nederland daklo zen worden. Zij zullen, vooral in de grote steden, in handen van gewe tenloze lieden vallen.' De president van de Haagse recht bank, mr. J. H. Blauw zal, als de patrijen niet tot een vergelijk kun nen komen, morgenochtend uit spraak doen. (ADVERTENTIE) voelt U de gehele dag niet! Geen vrees meer. dat de gebitsplaat van het gehemelte loslaat. Dcntoflx, het speciale moderne poeder - 's morgens een weinig op de plaa^gestrooid- houdt het gebit de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats. Geen on aangename snaak. Dentoflx verschaft U een gevoel van zekerheid bij het eten, lachen, spreken en niezen. U vergeet, dat U een kunstgebit heelt. Bij apotheken en drogis terijen. 4 'U schijnt nu ook al de kin deren van anderen in bad te doen.' 's-GRAVELAND Ruim vijfduizend vrijwilligers zullen aan het eind van deze maand ons land intrekken om verwaarloosde knotwilgen van hun overtollige 'prui ken' te ontdoen. Deze actie gaat uit van de stichting Natuur en Milieu, die bang is dat als er niets gedaan wordt dit soort typische landschapselementen in snel tempo verdwijnen zal. Aan het afgeknotte hout en dus ook aan het knotten bestaat tegenwoordig geen economische behoefte meer. Hetzelfde geldt trouwens voor het onderhoud van hout wallen: meidoornhagen en veel grienden. Knotwilgen die niet meer ge knot worden schieten door en vormen op de stam steeds zwaarder hout. Ze worden topzwaar en scheuren ten slotte uit elkaar. Ook hagen verliezen veel van hun land schappelijke en biologische waarde als ze niet regelmatig bijgehouden worden. De stichting Natuur en Milieu vindt het daarom verant woord om de vier a zes jaar knot- en griendhout te gaan kappen en zich bezig te hou den met het bijwerken van houtwallen en het openhou den van heidevelden. De stichting ziet dat als een 'voorschot' op een goed geor ganiseerd landschapsbeheer dat volgens haar in de komen de jaren van de grond moet komen. De vijfduizend vrijr willigers moeten daarbij als 'gangmakers' fungeren. De stichting houdt zich al een paar jaar bezig met de knotacties. Na een oproep in 't NOS-tv-programma 'Werk winkel' verdubbelde het aan tal vrijwilligers in één keer. De nieuwe vrijwilligers kon den voor het merendeel opge vangen worden in de reeds bestaande honderd werkgroe pen. Op nog witte plekken in de knotkaart' kon de stich- ting nieuwe groepen vormen. In de winter van 1973 op 1974 Dat aantal kon bereikt wor den mede door het feit dat in is de stichting met de acties begonnen. Vijfduizend bomen konden toen van de onder gang gered worden. De afge lopen winter steeg dit aantal tot 25.000 tot dertigduizend, veel plaatsen ook boeren, in haakten op de vrijwilligers- acties. Ook een aantal water schappen en gemeenten wer den actief. Niet genoeg De stichting meent echter dat het vrijwilligerswerk niet vol doende is: zij wil voor het uitvoerende werk ook de ge meenten inschakelen en als geldgevers moeten volgens haar met name de departe menten van landbouw en van CRM optreden. Volgens de stichting heeft het ministerie van landbouw behalve een 'historische verantwoordelijk heid' ook het meeste geld voor dergelijke landschappelijke ingrepen. 'Natuur en milieu' schat het bedrag dat nodig is om het achterstallige onderhoud aan de ongeveer 770.000 verwaar loosde knotwilgen uit te voe ren op vijf miljoen gulden. Om verder een normaal on derhoud te verzekeren zou de stichting voor het instellen van gegarandeerde minimum prijzen voor knothout zijn, eventueel ook voor grienden en hakhout. Zij schat de pro- duktiewaarde van de knotbo- men op tien- a twintigdui zend ton vezelhout per jaar. Bovendien leveren ze een stukje werkgelegenheid. Het uitvoeren van achterstallig onderhoud zou vijf jaar lang 3500 mandagen werk mee brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3