Ik wil eens gewoon met u praten... Gemak dient de vrouw Ziezo - zo zit dat met pièzo Kleurenfoto bleef goedkoop Licht in de duisternis Een camera naar je hand Tele-toeters In de kast Hoeveel fantasie hebben we, mensen? Met kerst Topflash redacteur/trice Groothandel in levensmiddelen goed renderende supermarkt zelfbedieningsbedri DINSDAG 18 NOVEMBER 1975 TROUW/KWARTET PS 12 (advertentie) i f „Ik ben een doodgewoon meisje en ik kan 't niet altijd mooi zeggen, maar ik wou eens even gewoon met u praten. Over fotografe ren. Want zeg nou zelf: foto's maken is te genwoordig de normaalste zaak van de we reld. i Klein Duimpje zou er gek mee zijn i X Eigenlijk een wonder van vernuft, zo'n fototoestel in zak- X formaat. Klein Duimpje onder de camera's. In vakkringen X zouden ze het dingske een camera van het 110-systeem noe- X X men. Die typering zal u een zorg zijn. U wilt gewoon een X fijn toestelltje, dat handig in het gebruik is, goede kieken I X oplevert en gemakkelijk mee te nemen is. X X Geen rompslomp, een geinig apparaat voor alledag. Dat is X X de Agfamatic 1000 pocket-camera. Ideale maten: ingescho- X X ven nauwelijks groter dan een pakje sigaretten. Gewicht: X X dat van IV2 ons kaas. X X Natuurlijk, de fotowereld kent de miniatuurcamera al lan- X X ger. Maar door de bank genomen was dat veelal een kost- X X baar toestel, dat buiten het bereik van de doorsnee-amateur X X lag. X X De Agfamatic 1000 is met zijn prijs van nog geen zeven tien- X X tjes de kleinste broeder in de serie van zes, die Huize Ag- X X fa-Gevaert" kent. Miniaturisering in optima forma. Maar X X met behoud van alle factoren, die een goede kleurenfoto ga- X X randeren, want hoe klein en hoe voordelig hij ook is, toch X X zit er een best drielenzig objectief in en een echte sensor X X knop op. Waar vind je dat, voor zo'n prijs? X Ik werk nog niet zo lang bij Agfa-Gevaert en daar weten ze ook wel, dat je niets mooier kimt zien dan met je eigen ogen. Daar kan de in gewikkeldste foto-lens niet tegen op. Toch hebben fo to's iets op uw ogen voor: die kunnen een herinnering niet vasthouden. Foto's wel. Het was allemaal makkelij ker, als we ergens onder onze hersenpan een inge bouwd dia-projectortje had den. Hup, oogjes dicht en klik - klik - klik, daar komen de beelden van het verle den. Leuk hoor, maar zo is 't nou eenmaal niet. Dus moeten we jongleren met camera's en filmpjes. Nou is 't toeval lig zo, dat, nog een massa mensen opzien tegen foto graferen. Ze vinden zo'n fo totoestel maar een heel ge sleep Bij Agfa-Gevaert snappen ze dat allemaal best en ze hebben het goed aangepakt, geloof ik. Ze vonden handi ge pocket-camera's uit, die zo klein en licht zijn, dat je ze gemakkelijk in je zak kunt steken. Dan is er nog wat. Die lepe- riken van Agfa-Gevaert wis ten die pocketjes zo simpel te construeren, dat fotogra feren bijna net zo moeite loos gaat als zomaar uit je ogen kijken. Ik weet er alles van, want ik heb zelf een hekel aan technische inge wikkeldheden. Nou, die ca meraatjes van Agfa-Gevaert hebben mijn hart gestolen, hoor. Eén druk op het rode knopje en hupsakee, de zaak staat er piekfijn op. Voor mij is fotograferen even gemakkelijk geworden als de stekker-in-het-stop- contact van mijn strijkijzer of mijn koffiemachine. O ja, voor ik het vergeet: die handige pocket-camera's van Agfa-Gevaert heten Ag famatic Sensor en Optima Sensor, 't Is maar, dat u 't weet. Gooit u er wel eens flitsje tegen aan of gokt maar, dat bestaand licht doende zal zijn voor goed fotoresultaat? Een elektronen-flitser uw pocket-camera is besl geen kostbare invester En formaat en gewicht hoeven ook al geen bezwaiQUl te zijn. De flitsers van Agh^g Gevaert zijn compact h, een voortreffelijke broil techniek, dat ze voor alljQil doeleinden geschikt zijn aan de wensen van meest veeleisende amateur" fotograaf voldoen. Met de AGFAMATIIL, POCKET LUX en de OPT1 ■dei MA POCKET LUX telt di h pocket-cameraserie twee esiie gen elektronenflitsers, diA n heel simpel op de pocketc# mera's van Agfa-Gevaei kunnen worden bevestigd. n„ trs at 1 g< don lan? h€ De familie Agfa-Gevaert telt nog een Klein Duimpje. Die heet Microflex en is een S-8 filmcamera. Een camera die je onmerkbaar meedraagt in je jaszak. Heel klein dus. Maar wel erg vernuftig. On der het mooie jasje zit een ongewone technische uit rusting, die filmen vanaf de eerste keer volkomen pro bleemloos maakt. Da's toch prettig om te weten. Boven dien bezitten die Microflex camera's (er bestaan 2 ver sies: 200 en 300) ook Agfa- Gevaert's beroemde rode Sensor-knop. Een Micro- flex-camera ligt in je hand alsof hij speciaal op rriaat gemaakt werd. Een camera naar je hand! Misschien hebt u er nooit bij stilgestaan, maar in feite is de prijs die u voor de af drukken van uw kleurenfo to's betaalt al jaren hetzelf de gebleven. Een opmerke lijk verschijnsel in een tijd, dat de prijzen de pan uitrij zen. Hoe kan dat? Agfa-Gevaert ontwikkelde een appara tuur, die het mogelijk maakte de activiteiten in de ontwikkelcentrales tot een efficiënt minimum te beper ken en men hield daardoor deze kostenpost stevig in de hand. Even een brokje fotoge schiedenis: 1959 Introductie van de eerste kleurendruk- machine. Capaciteit 350 belichtingen en 200 bruikbare foto's per uur. 1961 Eerste drukmachine van Agfa-Gevaert met een veel hoger rendement bij even veel belichtingen. 1966 Eerste kleurendruk- machine met een gemiddelde van 1200 beelden en 800 bruikbare foto's per uur. 1968 Eerste Colormator Automatic van Ag fa-Gevaert: 3300 be lichtingen per uur, 2500 bruikbare fo to's. 1972 Eerste machine met een gemiddelde van respectievelijk 7000 en 5500. 1974 Presentatie van de eerste Agfa-Gevaert Colormator 7660 met het formidabele uurgemiddelde van 8000-11000 bruikbare foto's. De machines werden na tuurlijk steeds kostbaarder, maar dank zij de hoge pro- duktie stegen uw kosten tenminste niet. Ook daar voor zorgde Agfa-Gevaert. Voor mijn fatsoen en goeie naam als publicist loop ik te zeu len met een forse éénoog-spiegelreflex, een dikke" came ra. Dat ding hangt eeuwig als een enorme bobbel op mijn buik en ik heb er altijd wonderwat van gedacht, zo zijn wij mannen wel. Moet je horen, wat er in september gebeurde. Mijn vrouw en ik waren in de Franse Ardèche. Mooi land, leuke stadjes en dorpen. Mijn vrouw droeg in haar tasje een klein plat dingetje met een felrode knop. Haar AGFA OPTIMA POCKET 5000. Elke keer als ik nog stond in te stellen, liep zij alweer lachend verder. Niks minder dan irritant. Maar 't werd nog erger, toen we onze oogst na de va kantie vergeleken. Want de resultaten van beide came ra's waren even briljant. Misschien dat een forse ver groting zou aantonen, dat mijn opnamen iets scherper zijn, maar bij de normale 9 x 12 afdrukken is dat nau welijks te zien. Voor mijn werk kan ik die reflex-camera niet missen er kunnen tele-toeters op en tussenringen, je kan er werkelijk van alles mee doen. En toch denk ik, dat er straks bij de wintersport ook een Agfamatic pocket in mijn bagage zit. Lekker handig, voor het gewone va kantiekiekje. Vooral nu Agfa-Gevaert een werkelijk briljant nieuw diafilmpje voor dat kleine 110 formaat op de markt heeft gebracht. Dat filmpje heet Agfachrome Pocket Special. De eerste dia's daarvan heb ik al kunnen zien, ongelooflijk. Eigenlijk zou iedere foto-club-rot eens moeten aanschouwen, hoe scherp en verbijsterend goed van kleur die dia's zijn. Het gevaar is natuurlijk, dat die man zijn „reflex" hoe langer hoe meer in de -kast laat en lekker voor 't vader land weg gaat schieten. Ik moet er niet aan denken. Misschien bouwt Agfa-Ge vaert in de toekomst nog wel eens een Pocket 110 re flex, zodat de lens kan wor den verwisseld. Je weet 't nooit bij die jongens. Stel, dat we alle foto's die wij allemaal, u en ik, zo per jaar maken, langs een on eindig lange autoweg zou den leggen. En stel, dat we daar samen eens langs zou den gaan wandelen. Hoe veel Eiffeltorens, hoeveel Colosseums, hoeveel duiven op het San Marcoplein, hoe veel Buckingham-palaces, hoeveel leuke-bootjes-in- dat-leuke-vissersplaats je- aan-het-Lago Maggiore, hoe veel ons-chaletje-in-Tirols, hoeveel scheve-torens-van- Pisa, en hoe-vind-je-Kees- hier-op-het-strand-van-hoe- heet-dat-strandje-nou-ook- weers zouden we dan tegen komen. Negen op de tien foto's zijn vakantiefoto's. Leven we dan alleen maar in de va kantie, beste mensen? Nee toch, er is toch zeker HET HELE JAAR DOOR wel iets moois, iets geks of iets boeiends te zien. En te foto graferen. Heus, u hebt meer fantasie en onderne mingsgeest dan u wel dacht. Pak die camera ook eens uit de kast met Sinterklaas of de Kerst of voor een lange wandeling op de Veluwe of als de poes of de hond in een leuke houding zit of als de tuin er geweldig bij staat of enfin vult u zelf maar in. Dit zou je een stukje voor gevorderden kunnen noemen Het gaat over techniek, over de toepassing van een nieuwe^ vorm van elektriciteitsvoorziening. De moderne aanstekercne kent die nieuwe vorm. Ook het Agfa-Gevaert flitssysteem. De kern van de zaak is een piepklein vergelijkbaar met een luciferskop elek- trisch-keramisch blokje. La ten we 't maar gemakshalve piëzo-blokje noemen. Door een tikje met een minus cuul hamertje (via een ont spanknop bediend) ontstaat elektrische spanning en die zorgt weer voor de ontste king. be' De Batterijtjes zijn niet meer nodig. In samenwerking met Philips brengt Agfa-Ge vaert als eerste in Europa een allermodernste flits op basis van het piëzo-elek- trisch systeem. Agfa-Gevaert levert thans drie nieuwe 110-modellen met een piëzo-elektrisch ge voede „topflash". Het zijn de Agfamatic 2008, 3008 en 4008 pocket Topflash. Die kleine ingebouwde elektrici teitscentrale maakt 't moge lijk, dat de amateur-foto^ graaf niet 4x maar 8x achter] elkaar kan flitsen. Wat is voor u nu zo gemak kelijk? Zelfs in het donkeren kunt u de topflash snel erpnd trefzeker op de camera!® plaatsen. Een flits-extender is overbodig. De topflash flitser en extender tegelijk Na 4x flitsen keert u 'm ge woon om voor de volgende 4p*a flitsen. De topflash is smal, vlak en var elegant. Camera en topflasltfal kunnen gemakkelijk in d<E jaszak. Praktisch, niet?! IE !St( tc iüi 5en De gevoelswaarde van een foto moet je niet onder schatten. Op sommige foto's kan je een heel leven lang teren. Foto's van de baby, foto's van vader en moeder, van Gert-Jan, die naar Au stralië emigreerde, van een dierbare overledene. Te veel om op te noemen. Bij Agfa-Gevaert is men zich terdege bewust van dié gevoelswaarde. Daarom hanteert men daar een ui terst strenge controle op de kwaliteit van het afgelever de printwerk. Elke kleui centrale stuurt van elke ma chine iedere dag opnieu^TF. een teststrook naar Ag%10i Gevaert. Niet minder dan 15 persfF*1" nen, allemaal in de Bene^ lux, zorgen dagelijks Voc 1 permanente controle. Dat ee pas stabiliteitscontrole. Dfaiv» vurige wens van de centrapten les en van Agfa-Gevaertjling steeds het allerbeste resul? 0 taat voor u. Elke dag weerïrw Elke print opnieuw. -'pre lan oert h( DE BURGEMEESTER VAN DE GEMEENTE SLOCHTEREN MAAKT BEKEND: 1e dat, ter voldoening aan art. 72a in verband met de artikelen 63 en 10 der onteigenings wet. een commissie uit Gedeputeerde Staten der provincie Groningen, bijgestaan door de daartoe door het Algemeen Bestuur aange wezen deskundige en het hoofd van het Be stuur der Gemeente, in het Gemeentehuis al daar zitting zal houden op 4 december 1975 té 9.00 uur, ten einde de bezwaren van be langhebbenden aan te horen tegen het plan van het werk en de voorgenomen onteige ning ten name van de Provincie Groningen ten behoeve van de aanleg en de reconstruc tie van het gedeelte van de weg Zuidbroek- Appingedam-Delfzijl (secundair wegenplan van Groningen 1968, no 11) tussen de weg Siddeburen- Rijksweg 33 (tertiair wegenplan van Groningen 1968, no 34) en een punt op plm. 450 meter ten noorden van het Eemska- naal, één en ander met bijkomende werken, in de Gemeente Slochteren en Appingedam, en nodigt belanghebbenden uit om hun be- zwarenter plaatse en ure vermeld, mondeling of schriftelijk aan genoemde commissie mede te delen. 2e dat de stukken, bedoeld in het eerste lid van art. 12 der onteigeningswet ter inzage van een ieder worden nedergelegd ter secretarie der Gemeente, van 20 november 1975 af tot dat de commissie haar werkzaamheden bin nen de Gemeente heeft volbracht; 3e dat het uitgewerkte plan van het gehele werk. bedoeld in het laatste lid van art. 12 van meergenoemde wet. voor een ieder ter inzage zal liggen ter Griffie der Provincie Groningen van 20 november 1975 af totdat de commissie haar werkzaamheden heeft vol bracht Slochteren, 18 november 1975 De Burgemeester der gemeente Slochteren. drs O. van Diepen Gevraagd voor de interne polikli niek in het Rode Kruis Ziekenhuis te Be verwijk een ervaren administratieve kracht Het betreft een volledige dagtaak. Sollicitaties te richten aan A. van Driel, Internist, Rode Kruis Ziekenhuis, Beverwijk CHRISTINE HERMINE SCHOOL Scholengemeenschap voor Christelijk Huis houd- en Nijverheidsonderwijs en Leraressen- opleiding Sleenbëekstraat 7, ZETTEN, Telefoon 08880- 1858 GEVRAAGD per 1 januari a.s.: ASSISTENTE in de HUISHOUDING voor het Internaat het Witte Huis Leeftijd bij voorkeur niet beneden 25 jaar. Inlichtingen en sollicitaties te richten aan mejuffrouw B. H. Obbink, direktri- ce C.H.S.. Steen beekstraat 7 te Zetten. m Nederlandse Christelijke Radio verenig'ng Onze redactie bestaat uit een twaalftal redacteuren. Samen maken we wekelijks de NCRV-gids en een radio buitenland- bijlage. In 1976 komt daar nog de NCRV-muziek-gidsbij. We werken midden in de omroepwereld. We informeren NCRV-leden, radioluisteraars en televisiekijkers over wat er in de vereniging gebeurt, wat er op omroep-politiek terrein aan de hand is, en vooral wat er te luisteren en te zien valt. We schrijven reportages en interviewen grote en kleine beroemdheden. We zoeken een collega met deze specialiteit: serieuze muziek. Hij zij moet er met kennis van zaken en toch begrijpelijk genoeg over kunnen schrijven voor een groot publiek. De NCRV-gids telt ruim 480.000 abonnees. Vandaar! Belangstellenden die de doelstelling van de NCRV onderschrijven, worden verzocht schriftelijk te solliciteren bij de hoofdredacteur van de NCRV-gids Stationsplein 62, Baarn. Inlichtingen worden desgewenst gaarne verstrekt (tel. 02154-5251, toestel 125). fa wali Pri fcgrc bau\ he eer (aangesloten bij grote landelij organisatie) heeft in de proving Groningen te koop (met ambachtelijke slagerij) Sterk groeiend iek Iers Igen een h> [eko Alen uiei 1VOI min spre geli celii Deskundige hulp en eventuele financiering aanwezig. Br. o. nr 5758 Trouw A'dam. ANE Drk dol la 10 H- mbl< ENK IDA? kwai

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 14