jembond bezorgd ,«er beleid van CRM World Team Tennis heeft plannen voor 6 divisies Zal 't wel met een sisser aflopen, denkt u? WK in Argentinië nog niet definitief Poloploeg toch kans op Spelen Htiek op nieuwe toto-lottobestuur Spelen van Montreal de duurste Chris Evert tekent contract voor 400.000 gulden per jaar Ijshockeyers: start in WK tegen Japan er: iï te ivoor obben I NOVEMBER 1975 SPORT TROUW/KWARTET PS11 - RH13 T PS10* i, onze ;-Schell^rtredactie I/NIJKERK In het koor van bezorgde sportbondvoorzttters heeft zich nu ook Krol, de eerste man van de Koninklijke Nederlandse Zwem Bond (KNZB) geplaatst, der Krol maakt zich in toenemende mate bzorgd over het beleid van het ministerie opzichte van de sportbonden. He minister', aldus mr. Van der Krol, 'gaat rustig door irimenten op het gebied van de sportieve recreatie zonder dat de sportbonden enige in- op de beleidsvorming'. stelt de zwembond- ip dit terrein is er voor taak als het particulier ijk geeft het niet te X Van der Krol levert lek op het feit dat het o-totobestuur zo lang aden wde formulering van een Den I BTingsbeleid, dat de ,roi in hoon activiteiten ,r^j de KNZB, die al Jaren tweedeling in de orga- toift ingevoerd - sportief de be - leeft de vrees dat s de 'recreatieve poot' ►ondsbestel weg te za- de pl i de tot uiting in de recreatiesport van vi- dr. ir. Egbert Kloos- ieze aanzet voor een wordt gewag gemaakt eilijkheden, die zwem- ondervinden als zij op het gebied van De heer Klooster- echter een kentering e kunnen signaleren nu e actie 1976 voor de van de recreatiesport at. Dit is een initiatief isterle van CRM. waar- twoordelijkhedd in han en te liggen van CRM, aangesloten sportbon- oeizaam de organisatie van de recreatieve sec- grond komt, blijkt ove- it het feit dat voor de irsussen. die met finan- 'an CRM tot stand zijn sh tot nu toe slechts 30 hebben opgegeven, ter- ,s is voor 120. mort enbur voorzitter Van der Krol het onderzoek van dr. wetenschappelijk me- ijdag]|an het instituut voor aa sociologie van de Nij- ijj cerslteit. Daarin wordt zwemmen - en niet veelal wordt aangeno- b^eest beoefende sport ln Liefst 47 procent van 15 en 50 'Ik zou het de sport- wel willen toeschreeu- de maatstaven die u beoordeling van de pu- rde van een sport eens op twijfelachtige en toeschouwersaantallen, leer op de mate waarin in Nederland beoefend de KNZB-voorzitter. De Nederlandse Zwem het initiatief van de mstendam om ten be de sport een overdekt Mr. Jaap van der Krol zwembad (van 50 bij 21 meter) te bouwen op de terreinen van het Olympisch Stadion. De KNZB, die als een van de laatste bonden van Nederland nog niet de beschikking heeft over eigen tranings- en wed- strljdaccomodatie, heeft de NSF en het bestuur van de lotto-toto laten weten het Amsterdamse bad te wil len gebruiken voor haar centrale toptrainingen en heeft gevraagd de nodige subsidies ter beschikking te willen stellen. De stdchtimgskosten van de nieuwe accomodatie, waarin eventueel ook grote internationale wedstrijden kunnen plaats vinden worden geschat tussen de 10 en 12 miljoen gulden. Door te kiezen voor de plannen van Amsterdam gaat de Zwembond in tegen de wensen van de Nederlandse Sport Federatie. Deze organisatie maakt zich sterk voor een zwemaccomodatde van in ternationale afmetingen op het na tionale sportcentrum Papendal. De zwembond vindt het sportief rende ment van een bad op het nationaal sportcentrum te laag en. kiest nu voor de tweede keer voor een alter natief ln de randstad, nadat- enkele jaren geleden de plannen voor een trainingsbad op het KNVB-sport centrum in eZist door de NSF- ledenvergadering werd verworpen. MONTREAL De Olympi sche Spelen van 1978 in Montreal zullen de duurste uit de geschiedenis worden. De kosten van de Zomerspe len worden nu officieel ge raamd op 2600 miljoen gul den. Bij een geschatte op brengst van ruim een miljard gulden dient men te rekenen op een verlies van bijna 1600 miljoen gulden. De kosten voor <te totale organisatie wa ren oorspronkelijk geraamd op 650 miljoen gulden, maar de inflatie en de stakingen hebben de kosten omhoogge- jaagd. De laatste officiële prognose, die van drie maan den geleden dateert, was een kleine twee miljard gulden. Daar is men nu dus weer 600 miljoen gulden over heen. Het overtreft zelfs in ruime mate de kosten, die door de Duitsers in 1972 gemaakt werden voor Miinchen. De Duitsers besteedden toen 1972 miljoen mark. De heer Laten - de, die als provinciaal minis ter de verantwoordelijkheid voor de spelen heeft overge nomen, laat in het midden welke rol de stad Montreal in de toekomst nog zal spelen De nieuw ingestelde Olympi sche Commissie voor de Olympische installaties zal, als het parlement daarmee instemt, het recht krijgen zelf leningen af te sluiten om de bouw van de installaties te financieren. 'De commissie zal beter in staat zijn om de efficiency bij de bouw te ver hogen, nu de provinciale con trolecommissie heeft aange toond dat er het één en an der schort aan de wijze waar op de zaken tot dusverre zijn geleid', aldus Latende, De mi nister verklaarde verder dat de nieuwe commissie hoopt het gigantisch tekort op de Olympische begroting terug te dringen door enkele onderde len van de stadion-construc tie te laten vervallen. Het meest daarvoor in aanmer king komen het dak en de toren. Volgens Latende heeft het besluit van de provincie om de Olympische zaken te- ver te nemen' de volledige instemming van de gemeen teraad van Montreal en bur gemeester Drapeau. Laatstge noemde, die de organisatie van de Speten steeds heeft gezien als een persoonlijk prestige-object, raakte door de zich opstapelende proble men van kostenstijgingen en stakingen zozeer in moeilijk heden, dat de provinciale controlecommissie onlangs tot de slotsom kwam dat ge vreesd moest worden dat de Olympsiche installaties (het hoofdstadion met zeventig duizend zitplaatsen, het zwemstadion, de wielerbaan en de pyramidevormdge woonblokken van het Olym pisch dorp) niet gereed zou den zijn ^op 17 juli, a.s. de datum van de opening van de spelen. NEW YORK (Reuter) De 20- jarige Chris Evert heeft in New York een contract getekend voor World Team Tennis (WTT), waar ook Tom Okker en Betty Stöve voor uitkomen. De winnares van Forest Hills ontvangt met het zet ten van haar handtekening jaar lijks een bedrag van 160.000 dollar (ruim 400.000 gulden). Vergeleken met wat King, Navratilova en New- combe verdienen krijgt Evert 60.000 dollar meer. Na het aantrekken van Chris Evert, zij gaat spelen voor Phoenix Racquets, heeft World Team. Tennis alle topspeelster onder contract. Wat de heren betreft ligt de situatie anders. Hier hebben nog steeds niet getekend Die Nastase, Jimmy Connors, Stan Smith en Rod Laver. De WTT hoopt na de 'inlijving' van Evert dat de onder handelingen met deze spelers zullen worden versneld. Groter zijn de plannen echter van de WTT om de competitie, die zich nu alleen nog maar afspeelt in Noord-Amerika, uit te breiden tot Latijns-Amerika, Australië en Euro pa. Larry King, de voorzitter van de WTT en echtgenoot van Billy Jean, hierover: 'Na twee jaar zijn we nu duidelijk over het dieptepunt heen. Het gemiddelde aantal bezoekers steeg met 28 procent'. Het aantal teams dat nu in de stedencompeti- tie uitkomt bestaat uit tien en zal ook volgend jaar niet worden ver hoogd. 'Maar ik hoop dat er rond 1980 zes divisies zullen zijn van elk zes teams. Drie in de Verenigde Staten en een in Latijns Amerika, Europa en Australië', aldus King. De gedachten van de WTT-voorzit ter in Europa gaan uit naar Groot Briittannië, Frankrijk. Italië, West Duitsland en Spanje. King: "Het grootste probleem zal zijn geschikte ruimten te vinden'. DUSSELDORP (SID) Het Neder landse ijshockeyteam zal volgend jaar het toernooi o m het wereld kampioenschap in de B-geroep, dat van 18 tot en met 27 maart in de Zwitserse plaatsen Aarau en Biel worden gehouden, beginnen met een wedstrijd tegen Japan. De an dere zes landen waarmee Nederland in dit kampioenschap te maken krijgt, zijn: Zwitserland, Italië, Joegoslavië, Roemenië, Noorwegen en Groot-Brittannië. De twee laatstgenoemde landen promoveer den uit de C-groep. Het toernooi om wereldkampioenschap in de A- groep wordt volgend Jaar van 8 tot en met 25 april in Kattowice (Pol) gehouden. De deelnemende landen zijn: Sow jet-Unie, Tsj echo-Slowa kije, Zweden, Finland, Verenigde Staten, Polen, Oost-Duitsüamd en West-Dudtsland. De ploegen spelen twee keer tegen elkaar. COMPETITIE Uditsia-geta Nederlandse compeMftle: Lfuifcj TWtmrg Trappers 52. GrondingenNij megen 8—4, HeeremveemHIJS 24, ütreolïtDen Bosch 62, Nijmegen' Brussel 88, HIJSLudik 42, Tilburg TrappersAmsterdam 9.1, Den Bosch Groningen 98, BrusselAmsterdam 5 8. ÖUund aan de kop: L Tilburg Trappers 12-20. 2. Nijmegen 112-16. 3. HIJS 10-15, 4. ültrecht 10-13, 5. Luik S-1B. ATLETIEK De Westdiuitaer Bernd Kamneberg, reeds recordhouder op de 30 kill ometer. heeft in Nervüano bij Milaan ook het wereldrecord 50 kilo meter snelwandelen scherper gesteld. Hij legde de afstand in 3 mix 56mdn 511.4 seo. af. Het record stond sedert 1 november 1960 op naam van de Brtt Don Thompson met een tijd van 4 uiur 1 min 5 sec. Kanmetoeng verbeter de odk het record over 30 mijl dat hij op 3 uur 48 min 23,4 6ec. bracht. TENNIS GulUermo Vllae heeft het internationale tennistoernooi ln Bue nos Adres gewonnen. In de fintóe versloeg de Argentijn Adrtamo Panat- ta (Ita) In drte sets (O-l. 0-4, 0-4). TENNIS Jimmy Connors heeft de finitief gebroken met zijn manager Bill Rdorden. Op de dag na zijn nederlaag to bet herendubbelspel van de Dewar-beker vertelde hij dat hij had besloten voortaan zijn eigen ra ken te behartigen. 'Ik wil niet meer dat men mij zegt wat ik moet doen', aldus Connors. - ige e waterpodotopper van de confrontatie tussen ZIAN-Viitesse en HZC- heeft de Hagenaars een —3-zege opgeleverd. Het hoog peil staande ont- larin heit enthousiasme, ie spelopvatting van ZI- bijzonder goed te noe- Dit resulteerde in het rt in doelpunten van eedijk, waarna Parrel in kwart de voorsprong fltesse zelfs tot 30 ver toen kwam HZC-De tg. Eylander scoorde de asumse treffer. Reedijk N weer op 41, maar lermsen voor 42 zorg- strijd weer geheel open. e kwart speelde HZC-De tonder aanvallend maar defensie, met doelman der Schilden in uitste- i, werd pas in het laatste or Landeweerd gepas- HZC-De Robben knok- nog wel bijzonder fel ijkmaker maar het lukte endeel. Bij een Haagse het routiner Hans Par- ündstand op 53 bracht, se is hierdoor weer wat Ie eerste plaats gekomen. Arnhem handhaafde zich ie plaats door een over- to 74 bij De Meeuwen, tste weken sterk terug- ntennational Hans Hoog- ie voor de Arnhemmers ets wat ook Hans Koster Meeuwen presteerde. In had VZC nogal wat !t PSV dat echter toch lederlaag van 31 naar moest terugkeren. AZC d met De Zijil-LGB meer verwacht werd en won 31, een stand die al de kwart bereikt was. In periode miste Stroboer Alphen nog een straf- Y nam tegen AZPC wei twee keer toe de leiding winst ging uiteindelijk 7—5 naar de technisch club uit Amersfoort. Den Hommel drukte DZV verder op de laatste et werd 113 voor de bij wie Hoepelman vijf scoorde. VZC—PSV 3Iv. AZC Alp- LGB 3—1, et Y—AZPC leseHZC-de Robben 53, i—Neptunu6 Arnhem 47. n HommelDZV M3. Eer- SVH—Nereus 4—9. GZC— De Amer—DJK 74, LZ'86— g EscaUZSC 6—7. (ADVERTENTIE) We weten nog niet welk geluid het geeft, als het laatste restje aardgas uit de Groningse bodem komt. We horen dat pas in de volgende eeuw. Maar hoe later we 't horen, des te beter. Daar zijn allerlei goede redenen voor. Aardgas is bijvoorbeeld een 'rustige' energie: het wordt kris kras door heel Nederland vervoerd, in een ondergronds buizensysteem. Je ziet het niet en je hoort het niet. Daarom is het verstandig om zo lang mogelijk te doen met wat we hebben. Door nü al op aardgas te besparen. Hoe? Door bijvoorbeeld een graadje lager te stoken. Een graadje minder scheelt echt niet zoveel in behaag- Gezamenlijke publikatie van het Ministerie van Economische Zaken, van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie lijkheid. Maar het scheelt wel een grote hoeveelheid brandstof. Als alle aardgasverbruikers in Nederland een jaar een graad lager stoken, komt er zoveel gas vrij dat alle Limburgers zich daar mee een jaar kunnen verwarmen. En dit mag toch wel een positief geluid worden genoemd. de Vereniging van Exploitanten Correspondentieadres: postbus 19. Groningen 'Mits voorbereidingen worden aangehouden' BUENOS AIRES Een commis sie van vijf man, geformeerd uit de FIFA heeft in Buenos Aires verklaard, dat het elndtoernool om het wereldkampioenschap 1978 ln ieder geval in Argentinië zal worden gehouden mits het schema voor de voorbereidingen zal worden aangehouden. De vijfkoppige commissie heeft een inspectietocht door Argentinië gemaakt naar aanleiding van de twijfels die overal waren gerezen of Argentinië wel in staat zou zijn dit etndtoernood te organi seren. Het land bevindt zich mo menteel op het dieptepunt van zijn economische crisis met een inflatie van 292 procent over de afgelopen 12 maanden. Er heerst bovendien een onzekere politie ke situatie onder president Isa bel Peron en de strijd die daar bij wordt gevoerd heeft reeds nu meer dan 600 mensenlevens ge kost. De FIFA-commissie heeft een ontmoeting gehad met Adolfo Philllpeaux, de secretaris voor sport en toerisme in Argentinië. Phillipaeux is de opvolger van Pedro Vazquez wiens naam ge noemd is bij corrupte handelin gen op het ministerie van op voeding waartoe het secretariaat voor sport en toerisme behoort. Het edndtoernooi 1978 zal wor den gespeeld in Buenos Adres, Rosario, Cordoba, Mendoza en Mar del Plata. Er worden nieuwe stadions gebouwd in Mendoza, Cordoba en Mar del Plata, ter wijl de stadions in Rosario en Buenos Aires zulten worden ge moderniseerd. Loting HILVERSUM De NOS zal de beelden van de loting voor de voorronden van het wereldkam pioenschap voetbal donderdag niet uitzenden. De loting vindt donderdag om 18.00 uur plaats in het Zuidamerikaanse Guate mala. De televisie van Guatemala biedt wereldwijd een televisie- uitzending van deze gebeurtenis aan. De NOS-woordvoerder noemde als reden voor het niet nemen van deze uitzending: 'Het tijdstip. De NOS heeft op dat moment geen zendtijd, en de kosten, het bedrag wat de televi sie van Guatemala vraagt voor het programma zou te hoog zijn gezien het betrekkelijke belang van de gebeurtenis'. Tijdens de loting wordt bepaald voor het wereldkampioenschap welke landen in de voorronden tegen elkaar spelen. Uit de voor ronden moeten veertien landen tevoorschijn komen die samen met titelhouder West-Duitsland en gastland Argentinië in 1978 om het wereldkampioenschap voetbad moeten gaan strijden. Bayern München MUNCHEN Conny Torstens- son, de Zweedse aanvaller van Bayern München heeft zijn con tract voorlopig voor één maand verlengd: tot 13 december. Tor- stensson, die in onderhandeling was met het Zwitserse Young Boys kreeg enkele uren voor het aflopen van zijn contract door Bayern-manager Robert Schwan een financiële interimregeling voorgeschoven, waarop hij in ging. De transfer van de 23- jarige aanvaller Volk er Graul van tweede divisieclub Arminia Bielefeld naar Bayern München is niet doorgegaan. De onder handelingen werden afgebroken, toen bleek dat Arminia Bielefeld niet van plan was genoegen te nemen met een transfersom van minder dan één miljoen mark plus btw. Heerenveen: winst HEERENVEEN De Friese eer ste divisieclub Heerenveen, waarinbetaald voetbal en ama teurvoetbal nog eendrachtig sa mengaan, heeft het afgelopen boekjaar afgesloten met een ex ploitatiewinst van bijna 16.000 gulden. Het was voor het eerst sinds jaren dat er weer gespro ken kon worden van een saldo overschot. Heerenveen is schul denvrij en heeft haar vermogen nu tot bijna 280.000 kunnen op voeren. Het afgesloten boekjaar leverde een recordrecette van bijna 350.000 gulden op. De thuiswedstrijden trokken gemid deld 4487 betalende bezoekers. De amateursector bij de Friezen boekte een winst van 25.000 gul den, de afdeling betaald voetbal had een negatief saldo van 9.000 gulden op een budget van bijna een half miljoen. Heerenveen heeft zijn aankopen dit seizoen, o.a. Reijs, Rorije, Jansen en Ka radzic kunnen bekostigen uit de verkoop van Kist, Griever, Toon- stra en Haan. Deze verkoop heeft er mede toe bijgedragen dat Heerenveen er thans finan cieel rooskleuriger voor staat dan ooit te voren. Straf 1 PALERMO Een rechtbank in Palermo heeft de Italiaanse voetballer Rosario di Vincenzo. de vroegere doelman van Brindi- si tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld wegens het moedwillig veroorzaken van een blessure. Hij is de eerste Itali aanse voetballer die voor een dergelijke daad is veroordeeld. Zijn tegenstander, Giorgio Bar- bana van Palermo, liep twee ge broken ribben op in de wedstrijd tegen Brindisi. Di Vincenzo had eerst Barbana tegen de grond geslagen met een rechtse op de kaak, waarbij de man knock-out ging en had hem toen, terwijl hij bewusteloos op de grond lag nog enkele schoppen gegeven. Straf 2 BERN De Europese voetbal unie (UEFA) heeft in Bern de Ierse voetbalbond een boete op gelegd van 5000 Zwitserse franc (ruim 5000 gulden) wegens de incidenten tijdens de wedstrijd Ierland-Turkije (40) van vori ge maand in Dublin. Gedurende deze ontmoeting ln de voorron den van het toernooi om het Europees kampioenschap voor landenteams moest het spel twee keer worden onderbroken omdat er (aldus UEFA-officials) stenen en fruit op het veld werden ge gooid. De scheidsrechter dreigde toen de wedstrijd te staken. Te vens werden de Ier Mick Martin en de Turk Eralti Alpaslan elk voor drie wedstrijden geschrost door de disciplinaire commissie van de UEFA. Beide spelers wer den destijds uit het veld ge stuurd. Italiaanse selectie ROME In Rome is maandag de basis selectie bekend gemaakt van het elftal dat zaterdag 22. november tegen Nederland zal aantreden. De zestien spelers die voor de basis-selectie zijn uitgenodigd zijn: de doelverdedigers: Zoff en Castellini, de verdedigersFa- chetti, Rocca, Bellugi en Genti le; de middenvelders: Bentti, Capello, Roggl, Zaccarelli, An- tognoni en Causlo en de aanval lers: Anastasd, Savoldd, Puldci. AMSTERDAM (ANP) De kans dat de Nederlandse waterpoloploeg toch op de Olympische zomerspelen van Montreal zal uitkomen, is aan merkelijk groter geworden. Op ver zoek van de KNZB heeft de inter nationale z wemfederatie (FINA) bevestigd dat indien Af rika geen vertegenwoordiger afvaardigt naar de Spelen die plaats beschikbaar zal komen voor de nummer zeven van het wereldkampioenschap Ln Cali: in casu Nederland, dat op het laatste nippertje daar de directe kwalificatie miste. Het waterpolo in Afrika staat op een laag peil. Zowel Nigeria (kampioen) als Algerije (nummer twee met het recht om eventueel als invaller op te treden) hebben zich vrijwel nooit internatio naal gemanifesteerd en de ver wachting is dat zij dit ook niet zullen doen tijdens de Olympische Spelen. Dat zal echter pas vast staan na 31 maart van het volgend jaar, de datum waarop de inschrij ving sluit. Ook als Afrika wel een vertegenwoordiger stuurt naar de Spelen houdt Nederland een zij het kleine kans, namelijk via het kwalificatietoernooi, dat eind april in West-Berlljn plaats vindt. Joegoslavië bij de wereldkampi oenschappen op het gebruik van doping betrapt is daar echter de grote favoriet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13