i KRIMPEN a/dlJSSEL ZOEKT MANKRACHT. aangehouden Bende roof de ver zeker miljoen bi winkeldiefstalk NS plaatsen eerste nabestelling voor zestig 'sprinters' Krachtig pleidooi voor André Caplet Trekpleister Order van 189 miljoen bij Duits bedrijf Beaujolais voor paleis Soestdijk Meningsverschil over positie van staatsbosbeheer 'Onbekende' honden beten vijf schapen 'Vogelflappers' Politie: bedrijven onderschatten sch£ Voorne-Putten zat uur zonder water Zieke wilgen voor de bijl Kapitein verdronken Weer Waal wij L MAANDAG 17 NOVEMBER 1975 Van een verslaggever UTRECHT De NS zijn van plan in eerste instantie zestig 'sprin ters' bij te bestellen, snel optrekkende elektrische tweewagenstellen die bijzonder geschikt zijn voor de korte afstanden. Een proef serie van vijftien 'sprinters' is inmiddels vrijwel afgeleverd. Ook deze vervolgorder zal worden geplaatst bij de Talbot-fabrieken in Aken. Er is een bedrag van 189 miljoen gulden mee gemoeid. BINNENLAND TROUW/KWj Bovendien heeft de directieraad van de NS besloten voor 22 miljoen gul den 25 oude uit de jaren '53-'54 stammende diesels te moderniseren. Wanneer de diesels een grondige oplapbeurt hebben gehad kunnen ze nog tot omstreeks 1990 mee. Tegen die tijd zijn ook 42 diesels van een moderner type aan vervanging toe, zodat NS dan al het dieselmaterieel in één klap kan vervangen. NS heeft nog niet beslist wat er met de nog overblijvende twintig 'oudjes' uit de jaren vijftig zal gaan gebeuren. Of die ook voor een opknapbeurt in aanmerking komen hangt onder meer af van de vraag in hoeverre het NS-net in de naaste toekomst verder zal worden geëlektrificeerd. Dat laatste zal in ieder geval ge beuren met het baanvak Geldermal- sen-Tiel dat thans nog alleen met diesels bereden kan worden. Toch toiletten? De 'sprinter'-order voor zestig stuks is overigens nog niet definitief de deur uit. Eerst moet worden beke ken of in dit korte afstand-materieel misschien toch nog toiletten zullen worden aangebracht en een 'harmo nica' tussen de twee rijtuigen. De NS dachten aanvankelijk dat er voor de korte afstanden geen be hoefte was aan toiletten maar een groot aantal benauwde reacties is nu voor de spoorwegen aanleiding de zaak nog eens te bekijken. De vervolgserie zal in principe van af eind 1977 worden afgeleverd. Het gaat om een eerste nabestelling. Hoeveel sprinters er in totaal zul len komen is nog niet bekend, maar NS-directeur ir. J. C. W. de Jong zei enkele maanden geleden bij de over dracht van de eerste 'sprinter' dat er in totaal omstreeks 15Q 'sprin ters' zullen worden gekocht, een or der waarmee rond vierhonderd mil joen gulden is gemoeid (prijspeil '75). Stopdiensten De sprinters van de vervolgserie kunnen worden ingezet in de stop diensten tussen Rotterdam en Den Haag, in Het Gooi, tussen Utrecht en ROTTERDAM De eerste beaujo lais primeur is zaterdag in Neder land aangekomen. De wijn werd door een Bredase wijnhandel in samenwerking met een Rotterdams restaurant per vliegtuig uit Frank rijk gehaald. De eerste doos met twaalf flessen 'chateau de Corceffles' is zaterdag op paleis Sostdijk aan geboden. De overige wijn wordt in Rotterdam bij opbod verkocht. De opbrengst van deze verkoop is be stemd voor het Wereldnatuurfonds. Hilversum en in Noord-Holland. De aanschaf van de sprinters die tussen nu en 1982 oud elektrisch ma terieel uit de jaren '46-'47 moeten gaan vervangen vormt een onder deel van de omvangrijke vernieu wingsplannen van NS die aan het eind van de jaren zeventig en in de loop van de jaren tachtig moeten worden verwezenlijkt. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Doorn en staatssecretaris Meijer (CRM) zijn het niet eens geworden met hun collega Van der Stee (Landbouw) over de positie van staatsbosbeheer. Zij hebben zich nu met het geschil tot minister-president Den Uyl ge wend. Staatsbosbeheer valt onder het Mi nisterie van Landbouw, maar de ter reinen die deze Rijksdienst beheert, vervullen een steeds belangrijkere functie voor de recreatie en het na- tuur-landschapsbehoud. Staatssecre taris Meijer, die daar de zorg voor heeft, zou graag een andere orga nisatie zien, waardoor Staatsbosbe heer ook beter taken op dit gebied zou kunnen vervullen. In de bespre kingen met minister Van der Stee is hier echter geen oplossing voor ge vonden. Het Tweede kamerlid du Chatiner (KVP) zei tijdens de begrotingsbe handeling van CRM dit te betreu ren. Hij zei al vele malen te hebben gepleit voor een rijksdienst voor na tuurbehoud en openluchtrecreatie, waarvan Staatsbosbeheer de kern moet vormen. In een rapport over de functie van het bos blijkt dat er één (de houtproductie) op het terrein van de landbouw ligt en zes op de welzijnsterrein van CRM. De huidige situatie wordt gekenmerkt door onduidelijkheid over verant woordelijkheden en door onzekerheid over de toekomstige taak van Staats bosbeheer als belangrijke uitvoeren de dienst in de welzijnssector, aldus de heer du Chatiner. Van een verslaggever ROTTERDAM Tot nu toe onbe kend gebleven honden hebben zater dag aan de Kromme weg in Rotter dam-Zuid vijf schapen opgejaagd en gebeten. Drie schapen raaktea der mate in paniek dat zij in de sloot terecht kwamen en verdronken. De politie stelt een onderzoek in. Van een verslaggever ROTTERDAM Twee mannen uit Tilburg, de 38-jarige H. Z. en de 43-arige W. van E. zijn dit week einde in Rotterdam op heterdaad betrapt bij de jacht op beschermde vogels. De 'vogelflappers' hadden zich juist geïnstalleerd op het spoorwegemplacement aan de Al- bert Plasmanweg, toen de politie arriveerde. De uitrusting van de mannen, die in beslag werd geno men. bestond uit netten, kooitjes en drie puttertjes, die als lokvolgels hadden moeten fungeren. Van een verslaggever ROTTERDAM Het ZuidhoLlandse eiland Voorne Putten heeft zater dagmiddag ruim een uur te kampen gehad met een gebrek aan leiding water. Een deel van het eiland was geheel van water verstoken, terwijl de rest bijna geen druk meer op de kranen had. De oorzaak was een gesprongen transpor:leiding van het Rotter damse drinkwaterleidingbedrijf in de buurt van het dorp Hekelingen. Via een andere buis heeft men de watervoorziening inmiddels kunnen herstellen. Uit de gesprongen leiding stroomde volgens de meldkamer van het be drijf ruim 10.000 kubieke meter wa ter. Het stuk bouwland, waarin de buis ligt, staat blank. Geprobeerd zal worden dit water weg te malen. Pas daarna kan worden bekeken wat de oorzaak van de lekkage is geweest. M Van een verslaggever L UTRECHT De Utrechtse politie heeft in samenwerkinghe' collega's in Zeist een bende opgerold, die het afgelopen fin minstens een miljoen gulden aan kledingstukken en F' 1 recorders uit winkels heeft vergaard. Sinds september zu^; sonen uit de domstad aangehouden in verband met defe. verklaringen is gebleken dat de meeste kledingstukken werden verzonden naar Suriname. lJ De zaak kwam aan het rollen toen de politie twee maanden geleden in Zeist drie verdachten, de negen tienjarige inpakster B. E. L., de veertienjarige J. H. en de 28-jarige vloerenlegger A. R„ op heterdaad betrapte bij een winkeldiefstal. Tij dens het onderzoek bleek, dat de drie behoorden tot een bende, die meestal in groepjes van twee of meer opereerde. De diefstallen wer den in de hele stad Utrecht gepleegd en af en toe in omliggende plaatsen. De goederen werden over het alge meen op bestelling weggenomen, al dus de politie. De precieze waarde van de gestolen goederen, waarvan de hoofdmoot be stond uit leren jassen, jurken, pan talons en overhemden, is moeilijk te achterhalen. 'De waarde wordt voorzichtig geschat op een miljoen gulden. De meeste bedrijven beschik ken slechts over dervingscijfers. Aan de hand van de verklaringen van de verdachten en aan de hand van die dervingscijfers bij de bedrijven waar Een amateur 'vandiktebank' een schaafbank een van de trekpleisters van de Doe-het-zelfbeurs, die tot 23 november in het Rotterdamse Ahoy gehouden wordt. Van een verslaggever LITH in het dorp Lith bij Oss worden een kleine vierhon derd door de watermerkziekte aangetaste schietwilg^n (salix alba) omgezagd. Met een ge- middelde van vijftien bomen per dag gaat men nog enige maanden met dit werk door. Zowel het gemeentebestuur van Lith als de landschapsarchitect hebben geaccepteerd dat een zeer karakteristieke boom uit de polders rond Lith gaat ver dwijnen en dat er plannen ko men voor een nieuw polder- zicht. Zij zijn echter niet te vreden over het feit dat er van het ontstaan en het versprei den van de watermerkziekte nog zo weinig bekend is. 'Het vinden van de oorzaak van de ze ziekte is van groot belang, zowel voor de bestrijding er van als voor het onderhouden van het landschap'. ROTTERDAM De 39-jarige ka pitein J. Herwij oen uit Zwijndrecht is zaterdagmorgen vroeg in de Rot terdamse haven verdronken, toen zijn duwboot kapseisde. Het onge luk gebeurde omstreeks drie uur in de Botlek-haven. De duw-eenheid 'Roba 3' trok de duwboot 'Indepen dent 5' omver, toen van deze boot de motor uitviel. De 'Independent' was bij zeer dichte mist bezig stuurassis terutie te verlenen aan de duweenheid.- De beide opvarenden van de duwboot kwamen in het water terecht, maar de 27-jarige matroos H. de Jong kon een red dingsboei grijpen en werd gered door de bemanning van de 'Roba'. De kapitein verdween onder water en verdronk. Voor de mond van de Rotterdamse Maashaven kwamen dit weekeinde door de dichte mist twee schepen met elkaar in botsing. Het waren het sleepschip 'Cumulus' en de bin- nentanker 'Volker'. De tanker werd over een lengte van acht meter opengescheurd aan de stuurboord zijde. Twee tanks raakten lek. waardoor ongeveer vijfduizend liter gasolie in de Nieuwe Maas terecht kwam. De 'Cumulus' liep ernstige averij op aan de voorsteven. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. door Adr. Hager SCHEVENINGEN In een uitstekend bezette Oude Kerk gaf het Residentie Vrouwen Koor zaterdagavond een concert, gewijd aan twee componisten die daadwerkelijk hebben bijgedragen aan het bescheiden repertoire voor vrouwenkoor, namelijk Pergolesi en Caplet. gestolen is. hebben wij gemaakt', aldus de politie^ Te laag Zij concludeert wel dat jjïsi van winkeldiefstallen ücos schromelijk wordt ondei aandeel van de diefstallei el vingscijfers wordt door het ven te laag geschat, is z van de politiè. Uit het oidei gebleken, dat de dief stall* grote als bij kleinere bed den gepleegd. Omdat de eerste gegevei omvang van de diefstall de diverse verklaringen kwamen de Utrechtse poj" zins ongeloofwaardig ie klonk, heeft zij op 11, 12[| tember een controle in h van de domstad gehoud p chercheurs, al dan niel T van een vrouwelijke n) betrapten daarbij 24 meni keldiefstal. Het ging hieQ' al om kleinere diefstallen aangehouden personen h met de opgerolde bende »}z aldus de politie. Maar hefEB gens haar wel een aaife welke mate er gestolen winkels. fe' ids Helers ng€ De helers in de bende wal de politie de 30-jarige C Jarige F M. H„ de 23-j JJG en de in Zeist aangeho e Momenteel zit alleen mes„, die eveneens in Zeist werdf den, nog in voorarrest, de meeste diefstallen bet dus de politie. Tot de beijj den zowel Nederlanders mers. Pergolesi. de Italiaanse componist die slechts 26 jaar werd, heeft met zijn Staibat Mater een onsterfelijk wenk nagelaten. Dirigent Arthur Crobio de Castro, die met dit koor meer streeft naar kwaliteit dan kwantiteit in de concerten, heeft deze wonderschone compositie met een grote mate van indringendheid vertolkt. Veelal is men geneigd de tempi te traag te nemen, doch dat was in deze Italiaanse en kleurrijke visie zeker niet het geval. Mede dankzij de medewerking van het Amsterdams Kamerorkest, het Haags Vocaal Vrouwen ensemble en de solisten Gonne Orobio de Casyro en Rosemary le Gras-Pierson een interpretatie van professioneel ni veau. Tal van jaren voert Arthur Orobio de Castro een pleidooi voor 'Le Mirror de Jésus', gecomponeerd doo rde Franse componist André Caplet in de jaren 1922-1924. Hij wcia oil iiiciiTgixia<ui uno cii uc wcci- 1 f* n gave van zaterdagavond wilde een Cf* h fill I Q t (TPnrÜrr herdenking zijn van de comoomst, SL,K"" «IgCÜKIFC Van een verslaggever ziet in deze 'Franse Mattheus Passi on' een tegenhanger van de Duitse passiemuziek. Het koor voerde het werk al menigmaal uit en de herdenking, zijn van de componist, die 50 jaar geleden op 46-jarige leeftijd overleed. Het werk, ge schreven op tekst van Ghéon, geeft in giroepen van vijf taferelen voor afgegaan door een prelude de ge moedsstemmingen weer van Maria tijdens het leven van Jezus. Caplet. die uitgaat van het oud-gregoriaans en van het Impressionisme, tovert met prachtige vocale en instrumen tale kleuren verfijnd en transpa rant. Ten onrechte leeft hij voort in de schaduw van zijn vriend De bussy. Arthur Orobio de Castro be perkte zijn pleidooi niet tot woor den alleen, de weergave was dank ■ij aller inzet indrukwekkend, per fect afgewerkt, zeer stijlvol en van het begin tot het einde overtui gend. erge raai nge gele WAALWIJK De operl" school 'Hugo de Groot' is in vlammen opgegaan, sluit de mogelijkheid van ting niet uit. Afgelopen zondagavond Waalwijk de katholieti- school 'De Zandhoek' af. beli! van dinsdag op woensda scholen in de buurt van dpe» school ingebroken. Op cP' brande Hugo de GrootsderS{ tweehonderd leerlingen. was elf jaar oud en teldf sen. Gisteren konden thuisblijven. Volgens het de school is de schade ton. le 1 jfti de, (A, Am D, V lOf (A KRIMPEN a/d IJSSEL KRIJGT Z'N EIGEN GEMEENTEPOLITIEKORPS. DAT BETEKENT UITBREIDING. Gemeenten die boven de 25.000 inwoners uitgroeien gaan van Rijkspolitie over od een eigen Gemeentepolitiekorps Dat houdt in dat de vertrouwde Rijkspolitiemannen geleidelijk aan plaats maken voor nieuwe gezichten Wie een baan zoekt vol afwisseling maar ook vol vastigheid heeft nu alle kans OVER ENKELE MAANDEN START DE OPLEIDING. Politieman is een even afwisselendals veeleisend beroep, dat veel eigen initiatief en verantwoordelijkheid vraagt, waarin je zelfstandig en in team verband moet kunnen werken. Die eigenschappen worden tijdens een opleiding van ongeveer een jaar gericht" en aangevuld met vakken als maatschappijleer, verkeerstechniek, judo. auto rijden. EHBO Tijdens die opleiding krijg je al meteen een interessant salaris f1100,- tot f1675.- oer maand). Daarna begin je met een salaris tussen de f1570,- en f2235,-.aangevuld met zeker heden afgunstige ziektekosten regeling, 77. vakantietoeslag en welvaartsvast pensioen. BON. Ik voel er wel voor om Ik ben tussen de 21- en 28 jaar politieman te worden in Krimpen a/d IJssel O Stuur mij uw informatiekrant „Politie-Perspectief", waarin ik alles kan lezen over salaris, toelatingseisen en toekomst mogelijkheden. C Stuur mij liever meteen het sollicitatieformulier. D Ik ben tussen de 17 en 21 jaar, heb een MAVO-diploma of een daarmee gelijkgestelde opleiding. en heb (tenminste!) enige jaren voortgezet onderwijs. O Ik ben 1.70 lang (of langer!) en heb een goede gezondheid. Naam Opleiding. Leeftijd. Invullen en in gesloten envelop opsturen aan: de heer J J. van der Zwan, Bureau Personeelsvoorziening Gemeentepolitie, Binnenhof 19, 1 's-Gravenhage gpi iss GEEN SLEURBAAN, WEL ZEKERHEID. GEMEENTEPOLITIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8