Dieuwke WinsemiusHet verleden is nooit voorbij Uw probleem ook het onze Naakte waarheid Niet Aletta Jacobs maar Anna van Schuurman was eerste studente "Ik voel me soms Anna Maria van Schuurman" Brigitte of Brocantenog meet cadeautjes MAANDAG 17 NOVEMBER 1975 TROUW/KWARTI i door FRED LAMMERS BEILEN Tweeentwintig boerderijen, omringd door uit gestrekte weilanden met hier en daar wat bomengroepen en smalle landweggetjes, dat is de hele buurtschap Klatering, vier kilometer buiten Beilen. In een van die boerderijen, recent ver bouwd tot een sfeervolle en comfortabele woning, huist Dieuwke Winsemius. een echte Friezin, op het eerste gezicht een gewone huisvrouw, ge trouwd met een econoom en moeder van vier zoons en twee dochters, die inmiddels alle maal de deur uit zijn. of zoals Dieuwke het op zijn Fries zegt, „to plak". Hoe afgelegen Dieuwke Winse mius (officieel mevrouw Bakker) ook woont in de auto op weg van het station Beilen naar haar huis vertelt zij dat er in Klatering geen winkel is te vinden en zelfs geen brievenbus van gezapige rust moet zij niets hebben. Dieuwke zit niet te niksen onder de hanebal- ken. Zij schrijft: korte verhalen (tegenwoordig in Margriet en Ave nue). meisjes- en kinderboeken (het derde deel over kabouter Ko- bus is persklaar), romans ën histo rische werken. ..Het begon in 1956 met een kort verhaal voor Libelle. Voordien had ik nooit geschreven. Ik had er ook geen behoefte aan. Vader schreef wél. Hij was enorm in historie geïnteresseerd cn leverde artikelen voor het tijdschrift 't Beaken van de Fryske Akademy. Hij verdiepte zich ook in zijn eigen voorgeslacht. Het is aan vader te danken dat al mijn voorouders levende-mensen voor ine zijn geworden, zo vaak hoorde ik er over vertellen. We spraken in onze familie bij voorbeeld over de notaris van Beetsterzwaag en over de school meester. Dan weet iedereen dat wij het hebben over voorouders die in de achttiende eeuw leefden. Alle gegevens en documenten over onze familie zijn ondergebracht in een stichting, die mijn broer in Delft beheert. We betalen allemaal jaar lijks iets voor het instandhouden van ons familiearchief. Als we iets willen weten over vroeger, kunnen we dat zo in Delft opvragen of in zien. Ik denk dat wij de enige niet- adellijke familie in Nederland zijn met zo'n archief. Onze stamboom gaat terug tot 1583. dat is ook een bijzonderheid. Allemaal het werk van vader. Als hij een bepaalde schakel miste reisde hij er het hele land voor af en als hij succes boekte, was het alsof het verloren schaap terug was gekomen. Vader hoopte altijd dat een van zijn kinderen in zijn voetsporen zou treden. Toen dat niet leek te lukken, vestigde hij zijn hoop op zijn kleinkinderen. Heel onverwacht is zijn wens toch nog in vervulling gegaan. Op een dag vond ik dat ik best eens kon probe ren een kort verhaal te schrijven. Van het een kwam het ander." Eerste roman Drie jaar geleden kwam de eerste historische roman van Dieuwke ..De wachter aan het Hollands Diep" uit. gebaseerd op het dag boek dat een vroegere burgemees ter van Willemstad jarenlang bij hield. Daarna volgde ..Marijke Meu." ,.De basis voor die historische ro man werd gelegd toen ik tijdens een bezoek aan vader een radiouit zending hoorde, waarin werd be weerd dat koningin Juliana regel recht afstamt van Willem de Zwij ger. .Daar heb je het weer. Ze komt van de Friese Nassau's!' reageerde vader. Ik was het met hem eens en stelde voor daar een brief over te schrijven. Nee. zei vader, geen DIEUWKE WINSEMIUS .bang voor concurrentie brief maar een boek. Ik voelde er meteen voor en kwam automatisch terecht bij Marijke Meu. de moe der van stadhouder Willem de Vierde. Vader kwam regelmatig met ideet jes. Hij knipte alles uitwaarvan hij dacht dat ik het nog wel eens zou kunnen gebruiken. Na zijn overlij den. anderhalf jaar geleden, von den we nog allerlei knipsels waar op hij had geschreven .Voor Dieuwke'. Hij was een bijzondere vader." Afgesloten Marijke Meu is inmiddels bijgezet op de boekenplank. Dieuwke kijkt er eigenlijk nooit meer in. „Dat is een afgesloten hoofdstuk. Als ik met een boek bezig ben. vergeet ik alle/> om me heen. leef ik in de tijd waarover ik schrijf, maar als zo'n boek klaar is. zet ik het van me af. Vroeger tfacteerde ik het hele ge zin op gebak als ik een manuscript naar het postkantoor had ge bracht. Dat was lang het enige dat de kinderen aantrekkelijk vonden aan dat schrijven van mij." Op het ogenblik heeft Dieuwke. die nu 59 jaar is. weer een grote taak op zich genomen: het schrij ven van een boek over Anna Maria van Schuurman, de begaafde en zeer rijke vrouw, die in de zeven tiende eeuw haar leventje „in het gezelschap van ijdele juffertjes" opgaf om met hart en ziel lid te worden van een godsdienstige groepering die een nieuwe refor- matieleer aanhing, verkondigd door de Franse predikant de Laba- die in Genève. Deze dominee werd in Zeeland beroepen, daar na een conflict afgezet en belandde met zijn zeshonderd volgelingen na veel omzwervingen door Duitsland en Denemarken tenslotte in het Friese Wieuwerd, waar hij een commune stichtte. Wieuwerd ..Mijn vader vertelde daar vroeger al over en nam ons als er logees kwamen, vaak op sightseeing mee naar het kerkje van Wieuwerd. vooral bekend door de mummies die er te kijk liggen. Vroeger werd verteld dat een van die mummies Anna Maria was. Dat is niet waar. Omstreeks 1812 werd bij werk zaamheden in het kerkje het ge raamte van een vrouw gevonden met een zilvergrijs gewaad aan, dat bij een nader onderzoek hele maal geen gewaad maar een soort schimmel' bleek te zijn. Men nam aan dat dit het geraamte van Anna Maria van Schuurman was." „De vondst trok honderden be langstellenden naar Wieuwerd. De nieuwsgierigen gingen zo vel", dat ze zelfs stukken van het.stoffelijk overschot als souvenir meenamen. Koning Willem I heeft er kort na zijn terugkeer in ons land een eind aan gemaakt en hetgeen nog over was van het geraamte, in een ste nen kist laten bijzetten in de kerk. Of het inderdaad Anna Maria van Schuurman was. weten we niet. Maar het was tijdens die bezoeken dat de persoon van Anna Maria mij ging interesseren. Karakter Hetgeen mij vooral aanspreekt in die vrouw is dat zij het er nooit bij liet zitten, hoe ze ook werd tegen gewerkt. Dat heb ik ook wel een beetje in me. Verder zijn er geloof ik weinig overeenkomsten in ka rakter. al ben ik ervan overtuigd dat wij goede vriendinnen hadden kunnen zijn, fijn met elkaar had den kunnen praten al zou zij het in discussies veruit van mij hebben gewonnen. Ik heb soms het gevoel dat wij eens met elkaar moeten gaan praten. En dat gebeurt hoop ik nog wel eens. Ik ben een vrouw die gelooft in een hemel en een hel. Ik hoop in de hemel te komen en daar Anna Maria van Schuurman te ontmoeten. Misschien zegt zij dan tegen mij: Je hebt nu wel veel over mij geschreven, maar zo heb ik het helemaal niet bedoeld. Dat weet je maar nooit." Anna Maria van Schuurman schil derde en schreef. Zij onderhield een briefwisseling met Jacob Cats, maar wilde geen lid worden van de Muiderkring, omdat ee die te we relds vond. „Zij was zeer vroom, niet dat zoiets me altijd direct aan spreekt. maar de wijze waarop Anna Maria daarvoor uitkwam! Zij wilde leven volgens de beginse len van de eerste christengemeen te. Naarmate ik me daarin ben gaan verdiepen, bereik steeds meer tot de overtuiging gekomen dat daar veel inzit." Datums Het idee om over Anna Maria van Schuurman te gaan schrijven ont stond een jaar of vier geleden ..Ik ben erg gevoelig voor datums. Ik kwam tot de ontdekking dat het in 1978 driehonderd jaar is geleden dat Anna Maria stierf. Dat vond ik een goede aanleiding over haar te gaan schrijven. Ik ben naar de Fryske Akademy gestapt en krijg daar nu alle medewerking van. Be sloten is dat ik voor die academie een biografie schrijf over Anna Maria. Los daarvan komt er ook een roman Die is eveneens histo risch verantwoord, maar ik kan er iets meer mijn fantasie in uitleven. Met de voorstudie ben ik nu. ge reed. Ik geloof niet dat iemand me nog veel nieuws over Anna Maria' van Schuurman kan vertellen. Daarom ben ik aan het schrijven gegaan, elke dag een paar uur Ik heb mezelf opgelegd daarmee voor de zomervakantie van 1977 klaar te zijn." Dieuwke durft nu wel te vertellen dat zij aan dit boek bezig is ..een hele tijd heb ik het geheim gchou den. omdat ik bang was dat ie mand'anders die vlugger schrijft dit onderwerp van me af zou snoe pen. Ik heb zelfs geprobeerd ui trooi op dit idee te krijgen, maar dat was niet mogelijk. Met disser taties kan dat wel. Verder is ieder een vrij in het schrijven". Naar manege door Mink van Rijsdijk Een dik jaar geleden kon men op de Sterreclame een spot je zien van de verenigde juweliers. Een zwoele stem deelde het Nederlandse volk mee dat je zelfs goud kon dragen als je niets droeg. Ter illustratie zag men een paar behaarde mannenarmen en de blote tors van een vrouw. Vervolgens gespten mannenhanden een gouden ketting om de nek van het ingehuurde fotomodel en bijna sneller dan de camera het volgen kon nestelde zich een hand op de linker blote borst van de vrouw. Ja wat dacht u? de hand van de man natuurlijk. Je hoeft niet van radicaal- feministische huize te zijn om je aan deze beelden te erge ren. De conclusie lag ook erg voor de hand: met een (goud) geketende vrouw kan terstond gerommeld worden. Er is terecht geprotesteerd tegen deze onzindelijke recla me en het wonder geschiedde: de spot ging uit de roulatie. Wie schetst mijn verbazing toen dezer dagen dezelfde be haarde mannenarmen weer onze huiskamer binnen gle den. Ik dacht nog even: hee. waar ken ik die ledematen toch van. maar ik behoefde niet lang te piekeren of kijk, kijk daar kwam dezelfde blote zus van vorig jaar ook weer in het beeld, met dit verschil dat ze haar nu een an dere ketting toebedacht hadden. Verder werden er nog wat armbanden tegenaan gegooid. De grijpgrage hand wist nog goed de weg en pakte trefzeker dezelfde blote borst, de linker. Om duidelijk te maken dat de ontklede heer niet vreemd ging. maar in zijn nakie de wettige echt genote versierde met goud voordat hij tot andere geneug ten overgingi kon men nog even een degelijke trouwring zien. Pikant detail. Dc tekst, die de zwoele stem deze keer moest zeggen was iets anders dan voorheen, maar de strekking bleef dezelf de. Slim toch. met de feestdagen al zo'n beetje aan de ho- rizori. waar of niet? 3 1 pei Als ik een cursief zou schrijven over grabbelende m nenhanden op een bloot vrouwenlijf wat dan? La we even aannemen dat een dergelijk verhaal aan de surerendc ogen van mijn hoofdredacteur zou ontglipp wat zou het gevolg zijn? Het zou ingezonden stukker^ genen en onze goede postbode zou de stapels briev waarin de banvloek over mij werd uitgesproken, niet n kunnen torsen. Als ik dan bovendien de vrouw tot pro tuée maakte, die in ruil voor wat gouden dingsegheid QT maar liét grabbelen, zou het einde van Trouw zeer n; zijn. Geen enkele abonnee accepteert immers zulke h righeden. Maar de Federatie van Goud en Zilver heeft andere men in huis en de Ster is ook niet vies van een rinkelei kassa. En die slome Nederlanders kun je toch op trakteren. Of niet? Wat zegt u. mevrouw? U hebt af c }t verontwaardigde brief geschreven? Geen reden om trots tc kijken, u krijgt geen pluim, het ligt immers vóór tiei (blote) hand dat u protesteerde. En u. meneer? U weet adres niet? Geen nood. pakt u maar snel een envelop 161 stuur uw van gal overlopende brief naar v.d. Spiegelsti m' 3. Don Haag. K Wat krijgen we nu? U kent een heel aardige juwelier c j bent niet tegen bloot? Dan heb ik helaas gefaald het ba Ic beeld van het met goud versierende mannetje zo te md schrijven als de Ster het kan opdissen. U zult er zich waarschijnlijk niet lang meer van kuni om vergewissen hoe smeriggoud met bloot gecombineerd I !©r worden. Dat zit er dik in. Want die spot verdwijnt. H vlug. Zinnige mannen en vrouwen laten toch niet tot in absurde met zich sollen? Dat bestaat gewoon niet. er door Annemarie Lücker _,ren ok - olit Hoewel Dieuwke af en toe tijd vrij maakt voor iets anders (..lach niet. ik rij elke vrijdagavond paard in de manege van mijn zoon in Rolde en ik brei, dat is heerlijk als je wilt nadenken; al breiende ontstaan soms hele zinnen voor mijn boek") draait alles in haar leven op het ogenblik eigenlijk om Anna Maria van Schuurman. ..Ik voel me soms Anna Maria. Ik kan die vrouw zo goed begrijpen. Zij was haar tijd ver vooruit en zou zich heel goed hebben thuisgevoeld in deze eeuw. Weet je dat zij de eerste vrouwelij ke studente in ons land was? Ieder een denkt dat Aletta Jacobs die eer toekomt. Maar in de zeventiende eeuw volgde Anna Maria v^n Schuurman al college in de ooster se talen en theologie in Utrecht bij Voetius. In gezelschap van twee dienstbodes ging zij naar de colle gezaal. waar zij van achter een gor dijn de colleges volgde. Er is sinds dien veel ten goede veranderd, maar we zijn er nog lang niet. In deze tijd zijn er ook nog zaken waarover Anna Maria zich opge wonden zou hebben. Een voor beeld kan ik snel geven. Om oude handschriften te kunnen bestude ren volgde ik een cursus. Die stu die wilde ik afronden door in Utrecht een cursus archivaris tè gaan volgen. Ik had in september willen beginnen, maar ik werd af gewezen omdat ik te oud ben. Dat past toch niet in deze tijd? Al ben je tachtig en je wilt nog iets leren, dan moet dat toch kunnen!" Als ik Dieuwke vraag wat haar nu zo aantrekt om in het leven te gaan wroeten van mensen die lang gele den leefden zegt zij: ..Het is mijn overtuiging dat het verleden nooit voorbij is. Hetgeen onze voorou ders hebben beleefd en gedacht werkt nog door. Toch zou ik niet in vroeger tijden willen hebben ge leefd. Het verleden wordt wel eens geromantiseerd. Maar het was toen echt niet zo prettig". De Amerikaanse. Engelse en Duitse tijdschriften zijn al weer enige tijd in de kerstsfeer gehuld, onze Sinterklaasvoor bereidingen doen daarbij ver geleken wat povertjes aan Het Duitse bind ..Brigitte'' pakt het ieder jaar op grootse wijze aan Als we het goed en degelijk willen doen zou nu reeds het zelf- geknede deeg voor kerstbrood, koekjes en gebak ingevroren moe ten klaar liggen voor verwerking. Alle cadeautjes zouden handge maakt moeten zijn en niet zomaar even in elkaar geflanst en met een kant-en-klaar papiertje in de mand respectievelijk onder'de boomt mogen liggen. Een paar weken lang brengt Bri gitte enkele .honderden bijzonder originele ideeën met uitvoerige be schrijvingen en werktekeningen, waarbij eigengehaakte dassen, mutsen en beddespreien en de patchwork kussens en vesten niet van de lucht zijn. Men doet sugge sties hoe je een nuttig cadeau toch aardig kunt presenteren: kleurige stukjes zeep stopt men bijvoor beeld in een groot glas op een voe tje. met een zwierige strik om de steel. Vlak bij het Amsterdamse Vondel park. aan de Koninginneweg 69 heeft mevrouw Leonora Kersten nu vier jaar ,.A la Bro.cante". een winkeltje waar de meest beeldige stoffen en sfeervolle cadeautjes te vinden zijn. Het aardewerk alleen al is een apart verhaal. De flanel len streepjes en ruitjes stoffen, in mooie vale kleuren, komen uit Frankrijk en zijn prima met el kaar te combineren. 150 centime ter breed voor 16.50. 90 centime ter breed elf gulden). Uit Engeland komen Victoriaans bloemetjeskatoen en ouderwetse cretonne met vogeltjes en guirlan des. Een patchwork speelbal van deze stof (f 18.50) bracht een klant op het idee om de vogeltjes en de randen uit te knippen, op te bor duren en dit als kerstkaart rond te sturen. Onze eigen Hollandse folk- lorestoffen zijn naast Duitse en Oostenrijkse boerenstoffen volop aanwezig. In de etalage hangen kinderschortjes en kieltjes die van deze stoffen zijn gemaakt. Een schort is er vanaf f 14.50. een streepjes flanellen kiel vanaf ze venentwintig gulden en een jurkje vanaf vijfendertig gulden. Lekker degelijke theedoeken, te gebrui ken als tafelkleedje, gordijnen of écht als theedoek, zijn gemaakt van half linnen, half katoen 4.90 tot 6.90). Franse. Duitse en Hol landse boerenzakdoeken zijn er van tweevijftig tot vierentwintig vijftig. Met het oog op de advent zijn er ouderwetse advent kalenders, met voorstellingen van het Heilige Land en van boerenhuisjes met luiken, waar iedere dag een nieuw plaatje verschijnen mag (vijf gul den). Verrukkelijk ouderwets zijn de Engelse met stof overtrl klerenhangers waaraan eeïfll Jj lekker ruikende lavendel (f 12,50) en de kleine hopfdkt tjes gevuld met kalmcrendiQg den f 17.50). Herinnert u zi« de gemarmerde penhouders denkokers en maasballen? A cante heeft ze, vanaf één tot een gulden of zeven. ion* ndsi Kleuters en kleintjes kunnt ruc] hart ophalen aan kapstokji figuurzaag sprookjesvoorsnne gen (f 14,50) en aan /carfierii t rekpoppen voor viervijftig. ge de Tot de allermooiste, waar '®m' lijk meest kostbare cadeaus ren handgemaakte boerenl ten uit Zuid-Duitsland. V ventig gulden heb je een e durend boeket. Behalve m enla ochtend is ii la Brocante elf uur open. keri Ne< a afi Vraag: Mijn Stephanotis. die dit jaar twee keer heeft gebloeid, krijgt gele bladen, die later afval len. Is het verkeerd dat hij soms voor een open raam staat? Ik geef al minder water maar hij doet het niet goed meer. Antwoord: Een tropische plant die thuis hoort in Madagascar en die het verder in de tropische warmte best doet. heeft moeite met onze kachel warmte, die trouwens over dag en 's nachts anders wordt ge regeld en dus niet constant is. Een plaats voor een open raam is een moordaanslag op de plant. Uw plant is nu aan rust toe en aan het overwinteren in. een kamer of kas met 12-18 C temperatuur en matig water. Vraag of de plant in de win termaanden bij uw bloemenleve- rancier in de kas mag logeren. In het voorjaar moeten de ranken, die gebloeid hebben, verwijderd wor den. de plant moet worden inge- snoeid. Zonodig verpotten in een mengsel van goede pot- en blad- aarde. Vraag: Een poosje geleden hebben we mosselen gezocht in de Ooster- schelde. We vonden er een paar pa reltjes in. Zijn ze iets waard en ge beurt zoiets vaker? Antwoord: Inderdaad komen er in oesters en mosselen weieens parel tjes voor. tot ongeveer 3 mm. Die van de oester zijn wit, die van de mosselen blauwachtig. Volgens onze zegsman bij het Produkt- schap Mosselen zijn die pareltjes niets waard, hebben ze een onre gelmatige vorm en is de degenera tie in de baard van de mossel niet goed voor de kwaliteit van het pro- dukt. Die pareltjes hebben er altijd ingezeten. De moeite van exploita tie en van het zoeken ernaar zijn ze niet waard. Trouwsens: men kan er niet eens bij, want deze oester- en mosselbanken worden goed be waakt. In het gesprekje dat op deze informatie volgde (want u be grijpt wel dat de meest interessan te zaken in een gewoon praatje te pas' komen) vertelde men ons. dat de wilde sportvisserij waarbij tal loze niet-Nederlanders in drom men komen opzetten om zich in duikerpakken in de Oosterschelde te begeven en daar de oesters en mosselen komen stelen en de vis uit de fuiken halen (waarbij de net ten worden vernietigd), een ramp Vragen <één per brief) zenden naar: Uw probleem ook het onze. Postbus 507, Voorburg. Naam en adres vermelden. Eén gulden aan postzegels bijsluiten. Geheimhou ding is verzekerd. draad, maar hij heeft uw klok niet gezien en dan blijft het gissen en praten. Vraag: Wij werden opgeschrikt" door het verschijnen van een rat. Wij hebben een vijvertje in de tuin en een grote composthoop. dreigt te worden o.m. voor de jon ge kreeften, die niet gemist kunnen worden, nu verleden jaar de kreef tenstand praktisch geheel is dood gegaan. We kunnen de noodkreet alleen maar doorgeven. Vraag: Waar kan mijn klokkema- ker draad (snaar van kattedarm) van een zeer bijzondere dikte vin den voor de restauratie van mijn zeer kostbaar staand horloge (1785)? Antwoord: Dit is een vraag die hij zelf moet stellen via zijn vakgroep en zijn vakliteratuur. Onze expert vervangt zelf dergelijke snaren wel door een speciaal gedraaide staal- Antwoord: Zijn er een heleboel ratten, dan moet u eens gaan pra ten met de reinigingsdienst van uw gemeente. U kan van te voren al vast uitzoeken waar de ingangen van het rattenhuis zijn. Waar schijnlijk in de hoge kant van het vijvertje, maar ook in de compost hoop kan een heel gecompliceerd hol met veel bewoners zitten. In de ingang van het hol legt u hoopjes deeg neer: bloem, water suiker en fijne aluin. Een rat overleeft het eten van dit snoepje niet. De oever van het vijvertje zou u kunnen voorzien van de bij sloten en op vochtige plaatsen zo weelderig, ge dijende Valeriaan. Deze plant ver drijft ratten (doodt ze niet) maar trekt katten aan. Wat die compost hoop betreft: Die moet u zo zoetjes aan toch maar opruimen en ver vangen door een een paar kleinere composthopen op verschillende plaatsen in de tuin en er nauwkeu rig voor zorg dragen dat er geen huisvuil bij gegooid wordt (dat vrees ik nl.). Giet er nu en dan wat Valeriaan water overheen (die heeft u toch in de tuin) regenwor men zijn daar dol op. De konijnen op uw terrein zullen het door u ge plante vingerhoedkruid niet waar deren en evenmin de lucht van uienplanten. Er is vrij veel litera tuur over deze zaken. Wij noemen u Milieuvriendelijke adviezen door Buchner Hoogveldt (uitg. de Drie hoek, Amsterdam). Vraag: Ik zag een kring maan. Wat. betekent dat pre< Antwoord: Zowel om de m n H; om de zon kan men die hen waarnemen. Ze ontstaan dontsl breking van het licht op fi kristallen op grote hoogte, ijskristallen lager komen verdichten kan men wel reg wachten. De door u bescn. kringen werden vroeger m waargenomen: Om de ma was niet zo erg. maar: „ee e ku om de zon. daar huilen vr ^k kinderen om'. vè: lat ie. G bl de I Ett< D men:

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6