Urker haven wordt beter bereikbaar m 'Raad van commissarissen na verloop van tijd door personeelsraad vervangen' Bijzondere scholen hekelen beleid van aantal gemeenten mentaar BiyjYPt enlijke lijst PPR: Naar democratischer economische orde Industriebond NW kritisch over NKV Radio Caroline uit de lucht begonnen. Om t noodzakelijke eigen geld bijeen te krijgen. Geeft 8%, zonder vastzetten. Alleen als je 't binnen één jaar opneemt of 't Fj-n daarna voor iets anders wilt gebruiken, CQ/ dan betaal je 2% retourrente. Niet gek, hè?" Verbetering in kader van werkgelegenheidsprogramma DEKUYPER de Vieux met de Franse Brandy VlEtX oblei loud uwe d spf uit I uizei I ARTE ,G 17 NOVEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 voorzitter prof. dr. P. A. J. ikamp is het woord dat 'de :hzelf heelt weggegeven aan V- Het is een heel goede van de wijze waarop de KVP lp- en dag haar kaarten zo zeer op het onverwijlde weisla de christen-democratische ng dat zij zelf als partijorga- ernauwernood meer bestaat. partijvoorzitter W. J. Ver- s heeft gezegd: 'De KVP is >asis op sterven na dood', laart het verbeten drijven en van deze partij naar de ijke kandidatenlijst van KVP, CHU, verenigd in het CDA, de volgende verkiezingen. De ing vreest kennelijk dat de worden weggevaagd wanneer :elijk h volgende verkiezingen weer ltSC£.U )ude titel zou meedingen. en realistische verwachting? Ie situtniet te ontkennen dat volgens ker v lingen de KVP op aanzien- het niet rampzalig verlies schatting is dat wanneer zij gen kracht aan een stembus meedoen er iets minder dan of iets meer dan een derde ilijven van het zeteltal dat zij haar hoogtepunt, heeft be- T0san<m zou er n0g een respectabe- aainvi delgrote partij overblijven, 1 's waar dat van het oude nde eoiet grootste deel blijkt te zijn imer, emels mden je me: en dei nog 1 tead tistera lekom (Joh. :A als ede u Tydens liet congres van de PPR over een democratischer economische orde werd fractievoorzitter Bas de Gaay Fortman onder meer geflankeerd door Ria Beckers, de voorzitster van de party. r streven naar een fusie met i CHU. zelfs ongeacht de Van onze sociaal-economische redactie rerschillen over de werking UTRECHT De PPR wil dat in bedrijven de helft van de raad van commissarissen voortaan wordt benoemd door de ondernemingsraad (zonder de directeur daarin)De andere helft zou moeten worden benoemd door de aandeelhouders die thans de hele raad van commissarissen kiezen en de overheid. ;en van dit verval ijn vaak schreven. De KVP heeft gezien het rooms-katholieke binnen haar hekken te hou- het episcopaat geen politie- (laatschappelijke dictaten meer Maar daar past wel de ping bij dat de KVP sindsdien ieeft gedaan om door vernieu- *M/kn beleid en profilering het Mjp te vullen. En bovendien: aanhoudend de eigen onder- Afekondigt, predikt een profetie Game Eeif vervult. heeft eigenlijk niets anders Haa nieuwing kunnen opbrengen Zwo H. partijgrondslag en over het beleid: dwars door de politie- celijkheid heen dus. Het is dat, wat de KVP betreft, rden geforceerd wat normaal n niet mogelijk zou zijn. lopt zelden goed af. Zaterdag aften op de bijeenkomst van leiding weer eens gebleken lingsverschillen onder dwang J- de kelijk kunnen worden opge- tegenstellingen worden onder ►bijvoorbeeld van de tijd maar explosiever. Het zou goed zijn als de KVP weer meer energie en vindingrijk- \mp zichzelf zou gaan besteden JV CD A-partners wat meer tijd om een wat natuurlijker weg eenheid te bewandelen. Op den duur zou de raad van com missarissen moeben verdwijnen en er moet een personeelsraad, geko zen uit de werknemers, komen om het beleid van de onderneming te bepalen en te controleren, met in begrip van het benoemen en ont slaan van directeuren. Zelfbestuur chat k overga, kunt u me dan inliet mijn huiswerk hel- eelr Dit staat in het plan 'Naar een democratische economische orde' dat het congres van de PPR zater dag heeft vastgesteld. Het plan streeft naar 'uiteindelijk volledige controle en zeggenschap voor de werknemers (zelfbestuur)' binnen de onderneming. Een groep rond het afgetreden PPR-kamerlid dr. Van Gorkum wil de de raad van commissarissen de finitief laten voortbestaan, maar dan wel op één 'commissaris alge meen belang' na. volledig gekozen en zo nodig ontslagen door het 'bedrij fsparlemen t' personeels raad). Deze raad van commissaris sen zou het ondernemingsbeleid moeten bepalen en de directeuren moeten benoemen en ontslaan. Aanvankelijk stemde het PPR-con- gres voor dit plan. Maar na verdere discussie werd bij herstemming het plan-Van Gorkum met duidelijke meerderheid verworpen, nadat par tijvoorzitter Beckers had gesteld dat Van Gorkuras plannen de lange termijn opoffert voor succes op korte termijn en dat zij het arbei- derszelfibestuur 'naar de bliksem helpen'. Van de groep rond Van Gorkum was ook het wél aangenomen voor stel afkomstig om 'als overgangs maatregel' te streven naar benoe ming van de helft van de raad van commissarissen door het bedrij fs- parlement. Een vergelijkbaar plan namelijk alle werknemers be noemen samen in rechtstreekse verkiezingen de helft van de raad van commissarissen is gelan ceerd-door het CNV als hoofdweg naar meer medezeggenschap voor de werknemers Sommige vooraan staande PvdA-figuren hebben dit CNV-plan bijgevallen. In het geweer (ADVERTENTIE) PPR-fraetieleider De Gaay Fortman en de PPR-ministers Trip en Van Doorn kwamen in het geweer toen een motie aan de orde kwam om de PPR. uit het kabinet te laten treden ais het komende wetsontwerp van minister Boersma (sociale zaken) over vernieuwing van onderne mingsraden 'niet een wezenlijke beslissingenbevoegdheid over alle sectoren van het bedrijfsbeleid aan de ondernemingsraad toekent'. De Gaay Fortman betoogde dat vlak voordat het kabinet met dit onder werp klaarkomt PPR-ministers niet kunnen aankomen met nieuwe ei sen, diie bovendien ver uitgaan bo ven 'Keerpunt', het gezamenlijke regeerprogram van PvdA. PPR en D'66. Daarop werden uit de motie de woorden 'over alle sectoren van het bedrijfsbeleid' geschrapt, en w erd bovendien de éis dat het kabinet moet vallen vervangen door de eis dat een spoedvergadering van de 'kerngroep' van de PPR zou moeten worden uitgeschreven. De aldus af gezwakte motie was toen voor de Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De voorzitter van de Vereniging bijzondere scholen, de heer J. M. L. M. Kersten, heeft een aantal gemeente besturen van piraterij beschuldigd. Bij besprekingen over nieuw bouw voor een samengevoegde basisschool van 4- tot 12-jarigen is het voorgekomen, dat de medewerking afhankelijk werd gesteld van de welwillendheid van het bestuur de school aan de gemeente over te dragen. Voorzitter Kersten vroeg in zijn jaarreden voor de organisatie van scholen voor niet-confessioneel bij zonder onderwijs zaterdag in Den Haag. daarom om duidelijke richt lijnen voor de gemeenten. Deze richtlijnen zijn nodig in de over gangssituatie tussen het basison derwijs zoals het nu bestaat en het geïntegreerd basisonderwijs in de toekomst. Zeggenschap Tijdens de onderhandelingen over een nieuwe school werd door ge meenten gesteld, dat de samenge voegde kleuter- en lagere school onder één gezag moet komen te staan en dat gezag dient de ge meente te zijn. De heer Kersten maakte zich er verder zorgen over of de bijzondere scholen straks wel voldoende zeg genschap zullen krijgen in het be leid van de schoolbegeleidings- dienst. De vraag is bijvoorbeeld of KlS SlGiien de vrije scholen zich aan kunnen sluiten bij een dienst, die zich het beste bij hun wensen aanpast of dat zij verplicht zijn de 'dichtstbij zijnde' te nemen. Van de scholen, die wel contact hebben, meent dertig procent dat er geen enkele mogelijkheid bestaat tot meebeslissen. Van de onder vraagden meent veertig procent dat de financiering van de diensten via de scholen moet verlopen. De scho len krijgen dan een wezenlijke be slissingsbevoegdheid. Uit het onderzoek bleek verder, dat 88 procent van de Nederlandse la gere scholen behoefte heeft aan logopedische hulp. om kinderen met spraakgebreken en met taal achterstand te kunnen helpen. Er wordt echter voor 42 procent aan deze behoefte voldaan. Gezien deze cijfers vroeg de voor zitter van de VBS zich af of minis ter van Kemenade met de uitvoe ring van zijn beleid, juist in het licht van zijn uitgangspunten op de goede weg is. Enquête De voorzitter van de VBS maakte in zijn reden het resultaat bekend van een NIPO-onderzoek bij 375 lagere scholen over de houding ten opzichte van de schoolbegeleidings diensten. Hoewel 86 procent van de ondervraagden positief staat tegen over schoolbegeleidingsdiensten, bleek tegelijkhertijd als frappant feit, dat ongeveer vijftig procent van de scholen nog geen enkel contact heeft met een dienst. In een redevoering over de contou rennota van een toekomstig onder wijsbestel zei minister Van Keme nade tijdens de vergadering, dat aan de overheid de eis dient te worden gesteld, dat zij meer ruimte schept voor de individuele school. De school zal een grotere verant woordelijkheid en autonomie moe ten verkrijgen zowel ten aanzien van het beheer als ten aanzien van de opzet en uitvoering van het schoolwerkplan. Van Kemenade zei. dat de niéuwe eisen, die vandaag en in de toekomst aan het onder wijs worden gesteld, niet alleen tot veranderingen dwingen in het on derwijsbestel. maar vooral ook tot verandering in het onderwijs-leer proces en in de schoolorganisatie. Van een verslaggever NUNSPEET De Industriebond NVV streeft nog steeds naar een federatie van cakcentrales, maar het enthousiasme bij Nederland grootste vakbond voor een dergelijk samengaan as de laatste tijd aan zienlijk verminderd. Dit bleek za terdag tijdens een extra bondsraad vergadering van de Industriebond NW. Hoewel een grote meerderheid zich voor federatie uitsprak, bleek dat het aantal tegenstanders vergele ken bij de stemming van 22 okto ber van elf tot achttien bondsraad leden was toegenomen. Tijdens de vergadering bleek, dat de beden kingen de laatste weken zijn toege nomen door het uitblijven van een antwoord van de Industriebond NKV of de federatdevormimg door een fusie van beide bonden zal worden gevolgd. UITGESLOTEN Ook de uitlating van Piet Spijkers, voorzitter van de Industriebond NKV, dat er pluriformiteit moet bestaan in denken en handelen van de federatiepartners, is verkeerd gevallen bij de Industriebond NW. 'We hebben er moeite mee als er ruimte voor handelen blijft bij een federatieve samenwerking', aldus voorzitter Arle Groenevelt en vele bondsraadsleden. Ook de betekenis die Spijkers toekent aan de ver kondiging door de kerken riep bij de NW-bondsraadsleden nieuwe vraagtekens op. AANTEKENINGEN Groenevelt zal vandaag in de ver bondsraad van het NW namens zijn bond en ook tijdens het op richtingscongres van de federatie op 18 december de aantekening maken, dat uitvoering zal worden gegeven aan de motie van zijn congres, dat het NW zal worden gevraagd uit de federatie te stap pen als deze niet binneri afzienbare tijd tot fusie leidt. Een andere aan tekening die de Industriebond NW zal maken, is dat hij zijn eifen bdlangen en die van de leden zal laten prevaleren als mocht blijken dat door het gedragspatroon van de Industriebond NKV onzekerheden blijven bestaan. partijleiding aanvaardbaar en werd dan ook met overgrote meerderheid aangenomen. Collectief beheer In het plan voor een democrati scher economische orde sprak op voorstel van de groep-Van Gorkum het PPR-congres zich in krappe meerderheid uit tegen 'collectief beheer' van de vermogensaanwas- deling (VAD), omdat democratise ring een vermaatschappelijking van de onderneming en van productie niet worden bereikt door verplaat sing van macht van bedrijven naar centrale overheid of vakbonden. De meerderheid van de partijleiding was het er niet mee eens dat om deze reden het collectief beheer van de VAD-gelden zou moeten worden afgewezen. LONDEN De piratenzender 'Ra dio Caroline' is uit de ether ver dwenen, nadat de Britse politie het 150 ton metende zeldschip 'Mi Ami go' had geënterd in de monding van de Thames. Vier opvarenden zijn aangehouden en meegenomen naar Southend. Zij zullen zich daar voor de rechter moeten verantwoorden wegens overtreding van de wet op het radioverkeer ter zee. aldus een woordvoerder van de Britse politie. De 'Mi Amigo' is opgebracht. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers URK De haven van Urk wordt op korte termijn verbeterd in het kader van het extra werkgelegenheidsprogramma 1975. Het iriinisterie van sociale zaken heeft enkele miljoenen guldens uitgetrokken voor het aanleggen van een kade en een damwand en voor het uitbaggeren van de werkhaven en de toegangsgeul naar Urk. Urk, dat hier al jaren op gewacht heeft, wordt daardoor beter voor de grote Noordzee-kotters bereikbaar. voor fijnproevers! Burgemeester A. P. Buys van Urk is over deze verbetering van de infrastructuur zeer verheugd. Hij verwacht ech ter niet dat daarmee de vis serij meteen uit de moei lijkheden zal zijn. En al blijft hij geloven, dat er ook nog andere maatregelen no dig zullen zijn om vooral ook de jeugd de helft van de bevolking is jonger dan twintig jaar in economi sche zin een toekomst op het voormalige Zuiderzee-ei land te geven. Per auto Op het ogenblik lopen ver reweg de meeste Noordzee vissers uit Urk elders de ha ven binnen, vooral in Har- lingen. Ze brengen dan hun vis per auto naar Urk Ver beteringen van de haven- accommodatie is in verschil lende opzichten belangrijk. Burgemeester Buys verwacht niet dat daan-door de vissers meteen zullen overwegen weer met hun schepen naar Urk te komen. Dat hangt ook van andere factoren af, met name bedrijfseconomi sche. Voor de scheepswerf Metz is het wegnemen van de on diepte in de haven en in het IJsselmeer vlak voor Urk zonder meer belangrijk. Schepen, die gerepareerd moeten worden komen nu slechts met de grootste moeite binnen en buiten. Gezien de 'pandekstemming' die is ontstaan door de 'quo tering' van de vangsten, is de bouw van nieuwe sche pen voor Urkers er op het moment praktisch niet bij. Maar misschien kan de werf in het buitenland een markt vinden Dat zou kunnen leiden tot uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen. Prima tongjaar Intussen blijft de visserij een moeilijk te doorgronden bedrijf. Ondanks de vangst beperking is het een voort reffelijk tongjaar geworden. De visafslag beleeft tot nu toe een heel goed jaar. In Urk wordt al gezegd dat de biologen, die zeiden dat het met de tong in de Noordzee slecht ging. het mis gehad hebben. Ze zouden het ook mis hebben gehad met de paling in het IJsselmeer, want 'die steken bij wijze Een aantal Urfeer-kotters in de haven, die binnenkort ook voor de grotere Noordzee-kotters bereikbaar zal zijn. van spreken de koppen bo- ven het water uit'. Wel is het zo. dat de tong veelal door de grootste kot ters wordt gevangen. Triest gevolg hiervan is dat op het moment zo'n stuk of tien kleine schepen zonder em plooi aan de wal Liggen. Of de Urkers, die gewerkt heb- ben in de wateren van Ca nada. nog terug gaan naar dat land lijkt twijfelachtig. De vangsten waren wel In teressant, maar er zou geen behoorlijke prijs voor te maken zijn. Urk wacht met enige span ning op een rapport van de Technische Hogeschool Twente over de richting waarin het dorp zal dienen te koersen. Vermoedelijk zal het wel naar een uitgebrei der werkgelegenheidspakket moeten. Tot nog toe is Urk economisch veel te eenzijdig op de visserij georiënteerd. Vooral met het oog op het hoge percentage jeugdigen is het. aldus burgemeester Buys, nodig dat er ook in andere sectoren mogelijkhe den worden geschapen. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3