Woningen in centrum van Loosduinen worden met sloop bedreigd Winkeliers ontwerpen eigen fietsroute Nieuwe opknapbeurt van huizen aan 't Om en Bij Protest tegen afsluiting van deel Rijnsburgerweg Kerkdiensten en meer nieuws uit de regio - pag. 29 Derde aanhouding in hasj-zaak Graanschuur Renovatie zal duurder uitkomen dan nieuwbouw el opent op 3 januari DEN HAAG De huren van de 120 bejaardenwoningen aan het Om en Bij in Den Haag zullen verlaagd worden. De huizen, waarover in het verleden heel wat te doen geweest is, zullen bovendien een opknapbeurt krijgen. Dit blijkt uit een voorstel van B. en W. van Den Haag aan de gemeen teraad. De raad wordt gevraagd een zogenaamd rehabilltatleplan vast te stellen voor het complex hofjeswo ningen, dat na de opknapbeurt van enkele jaren geleden nog tal van gebreken vertoont. B. en W. vinden het, met het oog op de belangen van de bejaarde bewoners, van groot belang, dat de verbetering van de huizen zo spoedig mogelijk ter hand genomen wordt. De rijksoverheid zal waarschijnlijk met een flink bedrag voor de dag komen, als bijdrage in de kosten van de eerste opknapbeurt. Nadat dit bekend werd heeft de gemeente Den Haag contact opgenomen met de eigenaresse van de woningen, de Diakonie der Hervormde Gemeente in Den Haag. De Diakonie heeft zich bereid verklaard een aantal voorzieningen te treffen. Zo zullen de ramen in de woonkamers ver vangen worden, ventilators aange bracht worden en de isolatie verbe terd worden. Met deze werkzaamhe den zal een bedrag van ruim ƒ400.000 gemoeid eijn. De bewo ners hebben herhaaldelijk aange drongen op een nieuwe opknap beurt. omdat er veel aan hun hul zen mankeerde. Bovendien vonden zij de huren te hoog. Op grond van een uitspraak van de kantonrechter (twee juridisch advi seurs van de bewoners hadden de klachten over de huurprijzen aan de rechter voorgelegd) betalen de bewoners van de kleine woningen 177 per maand, de bewoners van de grotere hulzen 183 (exclusief servicekosten). Hoewel het rijk de financiële bijdragen nog ruiet heeft vastgesteld ziet het er naar uit. dat de huren per 1 januari 1976 flink verlaagd kunnen worden: tot 144 voor de kleinste woningen en 151 voor de overige. Uit andere voorlo pige berekeningen van de gemeente Den Haag blijkt, dat de huurprijs kort, na de renovatie aanzienlijk lager had kunnen zijn (nog geen 120 per maand). De eigenaresse van de woningen zal de teveel ont vangen huur terugbetalen aan de bewoners. B. en W. tekenen hierbij aan om teleurstellingen te voor komen dat bij deze teruggave bijstandsuitkeringen en indivduele huursubsidies verrekend zullen wor den. Om de Hervormde Diakonie, de ei genaresse niet in grote financiële moeilijkheden te brengen willen B. en W. de rijksoverheid vragen de bijdragen over de afgelopen drie jaar in één bedrag te betalen. Daarna kan de Diakonie de huur ders uitbetalen. Aan de Haagse ge meenteraad wordt gevraagd de Dia konie een voorschot van bijna een kwart miljoen gulden te geven, vooruitlopend op de rijksbijdragen. (Advertentie) KORPEL voor al uw bloemwerk telefoon 46.92.21. DEN HAAG In de Haagse hasj zaak, waarbij maandag 800 kilo hasj tea- waarde van 1,5 miljoen gulden aai beslag is genomen, is donderdagavond een derde aanhou ding verricht. In Losser (bij En schede) heeft de politie de 51-jari ge Rijswijkse monteur A. A. O. bij familie gearresteerd. De man is daar vermoedelijk naar toe gegaan na aanhouding van de twee andere verdachten, de Haagse lasser J. N. G. (35) en de 30-jarige barexploi- tant S. C. W-, ook uit Den Haag. De recherche acht het niet uitgesloten dat deze derde man één van de mensen achter de schermen is ge weest. Hij is een bekende van de politie in verband met enige ver mogensdelicten. O. Is gearresteerd op verdenking van handel in ver dovende middelen. Kamer van Koophandel: denk aan centrum Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Rijnlandse Kamer van Koophandel is tegen af sluiting van de Rijnsburgerweg tussen de Warmonderweg en de Wassenaarseweg. De bereikbaarheid van de binnen stad voor het particuliere autover keer zal verslechteren, zo houdt de Kamer voor aan B. en W. van Leiden. Bovendien vreest de Kamer, dat de verkeersproblemen 'richting Oegstgeest verplaatst worden.' De Kamer van Koophandel wijst er nadrukkelijk op. dat een goede be reikbaarheid van de Leidse binnen stad voor alle verkeerssoorten noodzakelijk is, met het oog op de economische activiteiten in het centrum. In een brief aan B. en W. zegt de Kamer, dat er sprake is van het onevenwichting afwegen van belangen, namelijk de belangen van het openbaar vervoer en de particuliere auto. Om de binnenstad zo goed mogelijk Van een onze verslaggeefsters DEN HAAG De winkeliers vereniging 'Plet Heinstraat Be langen' heeft een nieuw fiets route plan ingediend voor hun straat. bereikbaar te laten zijn stelt de Kamer voor, dat de gehele Rijns burgerweg voor alle verkeerssoorten opengesteld wordt. In de voetgan gers- en fietsersbuis van de spoor tunnel zou de busbaan moeten ko men. De afgelopen tijd is gebleken, dat veel bewoners van de Rijnsburger weg de afsluiting van een deel van deze weg juist zouden toejuichen. B. en W. van Leiden voelen er weinig voor bussen door de voet gangers- en fietsersbuis van de spoortunnel te voeren. In het hui dige ontwerp komen over de gehele lengte van de Rijnsburgerweg bus banen aan de zijkanten van de weg. met uizondering van het ge deelte tussen de Boerhaavelaan en het Stationsplein. Daar kan het openbaar vervoer door middel van verkeerslichten zodanig bevoordeeld worden, dat aparte busbanen niet nodig zijn. Het ontwerp heeft o.m. de volgende uitgangspunten: de bo men worden gehandhaafd, de fiets paden worden niet versmald, er komt één rijstrook in elke richting voor het autoverkeer, ter hoogte van de Boerhaavelaan komt een beveiligde oversteekmogelijkheid en de tuinen van de woningen hoeven niet te verdwijnen. ZATERDAG 15 NOVEMBER 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN Stadsvernieuwir Veertien Haagse wijk- groepen vinden, dat Haagse wethouders m aangewezen als veraa ef ke persoon voor het ke de stadsvemieuwm volgens het veertienita ties, een organlsat waarin bewoners eei rol spelen bij de aan] stadsvernieuwing. Dii wing moet de hoogst krijgen, aldus de wijkj groepen in een bril Haagse gemeenteraad in ui )i6— st Max-actie F Van 17 november tot] december wordt in D<ru; actie 'Geef Max de a™ den. De opbrengst vari (een initiatief van Mar 1 komt ten goede aan dj®zt capte jeugd van Den Fer aan huis zullen plasj verspreid worden. Del worden verzocht die P j vullen met gedragen |ud om 9 uur op de stoejrdl op de dag die op F'1 vermeld staat. Mocht1?1 om 18 uur nog nietf" zijn dan kan men eePet gende telefoonnummer 070-32133 of 020-46001— Protest circuss4.- i t* Ige. De Vereniging voor d van Nederlandse Circa gekant tegen oircus gen In het Congresl Den Haag. 'De reizeaP sen maken reeds eer periode door en won p ernstige wijze geschaa gr Rotterdams impressa gedurende de wint voorstellingen organis sp subsidieerde schouwt dC congreshallenaldus te ging. De Vereniging [gj Haagse gemeenteraad stemming geeft voor stellingen in het ConA^ iel En dan nog dit de kei 9 Vandaag wordt inter wijkse museum Het ad aan de Herenstraat d )rc tentoonstelling van aj ging Amateurpalet g«n expostie (met o.a. i ln en wandkleden) is tot november te bezoeken g november wordt in aan de Abcoudestrai oc Haag een verkoop gel e behoeve van de Haag! voor Lichamelijk Geh k( Deze verkoop van i Sj, die door gehandicapt* v digd zijn. duurt van ,ja uur. De commissie en Israël, classis Den reidt een actie voor gen warme wlnterka Israël te zenden. De vraagt een leder kil ]k' voor deze actie te rei 'a. In het herv. psychlai trum Schakenbosch schendam wordt vol. de jaarlijkse verkoop van voorwerpen, die rapie-afdelingen zijn. Verkoopuren op ber 13.30-17 uur en 1 en op 19 november l( va 13-17 uur. va in door Dammis de Geus DEN HAAG Uitgaande van een onderzoek naar de kwaliteit van rond honderd zogenaamde tuin derswoningen in het centrum van Loosduinen is een plan in studie genomen om deze uit de twintiger jaren daterende huisjes te slopen en op het vrijkomende terrein nieuwe woningen te bouwen. Het blokje woningen op de hoek van de Ockenburghstraat en de Symfoniestraat waarvan renovatie hoogstwaarschijnlijk zal zijn. Toen de gemeente Den Haag begin oktober de aanleg van het demon stratie-fietspad van Waldeck tot Mariahoeve bekend maakte, rees direct een fel verzet bij de winke liers van de betrokken winkelstra ten. Niet alleen waren zij veront rust over hun inkomen, maar ook de verkeerstechnische bezwaren, oa. het laden en lossen, kwamen al gauw naar voren. Dit alles werd nog eens duidelijk uitgesproken op een informatie-avond van de ge meente. De hierbij aanwezige wet houder van openbare werken, ver keer en vervoer. Wallis de Vries, beloofde toen nader te zullen over leggen met de winkeliers. Na dit overleg hebben de winkeliers van de Piet Heinstraat besloten een al ternatief plan te maken. Hiervoor hebben zij contact opgenomen met de Haagse architekt J. R. Koning, die inmiddels met een schetsont werp bij de betrokken gemeente autoriteiten is geweest. Naar aan leiding hiervan heeft wethouder Wallis de Vries gemeentewerken verzocht een en ander nader uit te werken en op technische mogelijk heden te testen. Misverstand Wat zijn nu de plannen van de winkeliers? 'Allereerst willen wij het misverstand uit de weg ruimen, dat wij, winkeliers, tegen de fiets route zijn. Dat is helemaal niet waar', aldus de heer Breed, winke lier uit dé Piet Heinstraat. Het gaat ons er alleen om een harmonische combinatie te vinden voor: a een fietsroute als oplossing \oor het langzaam-verkeer. veelal woon/werkverkeer, met pieken in de vroege ochtend en de namiddag b. een optimaal functionerende Zo zal de Plet Heinstraat er uit gaan zien. als de architect en de winkeliers In de Elandstraat is ruimte genoeg om een fietspad niet groenstrook aan van de Piet Heinstraat hun zin krijgen. Een prachtig fietspad, gemarkeerd te leggen voor de fietsers die uit de buitenwijken naar de stad rijden, door reflecterende gele 'punaises', een ruime baan voor het autoverkeer en aldus de winkeliersvereniging Piet Helnstraat-Belangen. genoeg parkeerruimte onderbroken door bomen. winkelstraat, gezellig en goed be reikbaar voor al het kopend pu bliek. Bovéndien mag laden lossen zo weinig mogelijk ongerief voor winkeliers, verkeer en publiek met zich brengen, c. een stuk stadsre novatie toepassen in een oude en enigszins in verval zijnde wijk. Zoals de gemeente de fietsroute nu gepland heeft, rijdt de fietser van uit de stad naar de buitenwijken gewoon tussen de auto's, zoals nu ook gebeurt Het fietsverkeer uit de buitenwijken naar de stad. krijgt een apart fietspad, dat echter lijn recht tegen het andere verkeer in rijdt De winkeliers hebben nu ze- zegt dit een uiterst gevaarlijke si tuatie te vinden Als alternatief stel len zij dan ook voor in plaats van één fietspad er twee aan te leggen. Een door de Pie» Heinstraat en een door de evenwijdig lopende Eland straat Het plan van de architect is gebaseerd op een fietspad door de Piet Heinstraat vanaf de Korte- naerkade (Hogewal). Piet Heinplein naar de Zcutmanstraat. De fietsers rijden dus met het verkeer me*. De architect is van mening dat de fietser in de Piet Heinstraat con tact moet houden met de straat zelf. Daarom heeft hij hier geen scheidingen of drempels gemaakt, maar een duider'ke markering op het wegdek, met gele reflecterende 'punaises' geeft hij hier het 1.85 m. brede rieispad aan. Door de gele kleur wordt tevens het parkeer- en stopverbod aangegeven. Het fiets pad komt. rijdend vanaf het Piet Heinple i). aan de rechterkant Aan de ander.? kant van de straat kan parkeerruimte gerealiseerd worden lussen j. aantal 'oren', uitlopers van de stoep, waar bomen geplant kunnen woiden. Er blijft daartus sen nog een weg ov«r van 3 80 m.. waar de auto's hun weg kunnen vinden. Maar dit is dus voor de fietser die uit de stad komt. Voor de fietser, die naar de stad toe gaat, moet, volgens de winke liersvereniging. eer. fietspad wor den aangelegd in de Elandstraat. Omdat er in deze straat ruimte genoeg is. kan er naast het fietspad prachtig een groenstrook worden aangelegd 'Hierdoor krijgt de Elandstraat dan gelijk weer zijn bomen lerug. die een paar jaar geleden onder protest door de ge meente zijn weggehaald', aldus de heer De Breed. Bij alle parkeer ruimten wil de winkeliersvereniging parkeer.neters laten plaatsen, om de langparkeerdtrs te weren en zo ruimte voor de klar.ten open te laten. Ook op het Piet Heinplein willen ac winkeliers nog enige kort par keei piaa'sen aanleggen. Hierbij wordt gedacht aan een ver laagd niveau, omgeven door een plantenmuurtje. waardoor de au to's aan het gezicht onttrokken worden. Als dit plan werkelijk door zal gaan. is het misschien ook wel mogelijk ae historische waarde van de Piet Heinstraat in ere te her stellen, aldus de architect. De heer De Breed spreekt ook al over het opknappen van enkel mooie gevel panden. In de 2e Rlemerstraat, waar aan beide kanten parkeer ruimte is gepland, denkt hij dat het wel leuk zal zijn om daar eens een enkele keer markt te houden. Tevens wil de heer De Breed eens gaan overleggen met de actiegroep De Groene Eland l.v.m. een creche, waar de winkelende moeders hun kleuters voor een poosje kunnen onderbrengen. 'Dan zal de Piet Heinstra.i. een unieke gelegenheid bieden aan die mensen die rustig en gezell g willen winkelen', aldus de her De Breed. ZOETERMEER Het nieuwe Zoe- termeerse theater wordt begin vol gend jaar geopend. Ter gelegenheid hiervan heeft de raadscommissie voor cultuur 20.000 uitgetrokken voor specifieke evenementen die worden gehouden. Op zaterdag 3 januari starten de activiteiten, wel ke een volle week duren. De inwo ners van Zoetermeer zullen de eve nementen tegen sterk gereduceerde prijzen kunnen bezoeken. Er wordt een commissie in het leven geroe pen die het mini-theater De Graanschuur gaat beheren. Verte genwoordigers uit de bevolking en van de gebruikers krijgen er zitting in. De raadscommissie ging voorts ak koord met het in gebruik geven van de boerderij aan de Voorweg 134-136 nan de Zoetermeerse kun stenaar Ben Mostert. Voor het pandje aan de Voorweg 102 is nog eeen nieuwe kunstenaar aangewe zen. De boerderij zou in gébruik worden genomen door de kunste naar Lon Pennock. maar die heeft er uiteindelijk van af gezien. Vooraf vergaderde de Raad van Overleg voor het gemeentelijk mo numentenbeleid, die een werksche ma aanvaardde dat wordt gehan teerd bij het opstellen van een lijst met karakteristieke pandjes en an dere waardevolle elementen die be houden m eten blijven. De lijst, die de basis vormt voor een toekomsti ge gemeentelijke monumentenlijst, wordt samengesteld door een werk groep. die ook een gemeentelijke monumenten? jrordeining zal ont werpen. Het gaat om precies 65 woningen van de christelijke woningbouwver eniging 'Patrimonium' en circa 35 woningen van de prot. chr. wo ningbouwvereniging 'De Goede Wo ning'. welke gelegen zijn aan de: Symfoniestraat 1 tot en met 111 en 52 tot en met 62. Ouverturestraat 1 tot en met 19 en 10 tot en met 24. Ockenburghstraat 2 tot en met 12. Loosduinse Hoofdstraat 835 tot en met 863. Enkele jaren geleden, toen de toe stand van de woningen al zo slecht werd genoemd dat ze niet meer zouden kunnen worden gereno veerd. wisten de bewoners van het karakteristieke woon wijkje in de dorpskom van Loosduinen met tal van bezwaarschriften de sloop voorlopig te voorkomen. De ge meente Den Haag had oorspronke lijk een andere bestemming voor het wijkje aangegeven in het ont- werp-bestemmingsplan Kraayen- stein. Toen bleek, dat de voorgeno men bouw van enkele woontorens door het Algemeen Burgelijk Pensi oenfonds op het vrijkomende stuk grond door de talrijke protesten niet haalbaar was werd het wijkje losgekoppeld van het eerder ge noemde bestemmingsplan. De woningen aan de Loosduinse Hoofdstraat, waarvan de bestem ming nog onbekend is. Op dit moment is een nieuw be stemmingsplan voor het centrum van Loosduinen in voorbereiding. Ter voorbereiding hiervan ver scheen november 1974 een nota van uitgangspunten met een schets- plan. De woningen aan de Symfo niestraat. Ouverturestraat. Ocken burghstraat en Loosduinse Hoofd straat vallen hier ook onder. In het te recontrueren centrum van Loos duinen zijn onder meer een soci aal-medisch dienstencentrum ge pland, alsmede een openbare biblio theek, een aantal winkelvoorzienin gen en een bioscoop. Voor wat eventuele nieuwbouw in het cen trum van het vroegere tuindersdorp betreft is in de genoemde nota de wenselijkheid uitgesproken dat het accent op de kleinere en grotere woningen zal moeten liggen. Gevraagd naar de kwalitatieve toe stand van de honderd woningen aan de Symfoniestraat en directe omgeving, merkte de heren J. C. v.d. Ven. direkteur van De Goede Woning en J. C. C. Lanza, hoofd van de technische dienst van Patri monium op dat deze zeer slecht is. Een drastische verbetering van de woningen lijkt hun onmogelijk, omdat renovatie hoogstwaarschijn lijk veel duurder zou uitkomen dan nieuwbouw op dezelfde plaats. Bij navraag naar het plan dat thans in studie is gaven beide heren de ver zekering dat alles nog in een ont wikkelingsfase is. Het eerste uitgangspunt zou het creëeren van nieuwe huisvesting voor de huidige bewoners zijn. waarbij van. de bestaande situatie wordt uitgegaan. De rooilijnen wor den niet overschreden, hetgeen in houdt dat de begrenzing van het wijkje hetzelfde zou blijven. Het is een duidelijke zaak dat er minstens zoveel woningen moeten terugko men als er zouden moeten verdwij nen. 'Als blijkt dat sloop duurder wordt dan renovatie zullen wij in overleg met de bewoners de beslis sing moeten nemen het anders te doen', zeggen de woordvoerders van beide woningbouwverenigingen. Wisselwoningen Nieuwbouw zal in elk geval klein schalig moeten zijn. opdat het wijkje een zekere intimiteit kan blijven behouden. Voor wat het type woning betreft denkt men aan een gezinshuizen. Met de bouw zou kunnen worden begonnen op een reeds braakliggend stuk grond aan de Loosduinse Hoofdstraat. Deze eerste nieuwe woningen zouden als zogenaamde wisselwoningen voor bewoners die hun huidige woningen verlaten moeten fungeren. Als Patrimonium en De Goede Wo ning voor de beslissing komen te staan dat nieuwbouw de enige mo gelijkheid is zal worden getracht de huren (welke nu ca. 110 per maand bedragen) zo laag mogelijk te houden. Maar een dergelijk plan zal. ervan uitgaande dat de bewo ners volledig bij het overleg worden betrokken, zeker niet voor 1977 in uitvoering worden genomen. Hoe de inspraak vorm zou kunnen worden gegeven vroegen wij aan de heer J. Verschoor, lid van de werk groep ruimtelijke ordening en ver keer van de commissie Loosduinen, die bij de ontwikkeling van het centrum mede is betrokken. Vol gens hem zou de werkgroep zijn diensten aan kunnen bieden om ertoe te komen een bewonersgroep te formeren. De werkgroep zou de bewonersvertegenwoordiging met raad en daad bij kunnen staan. Verbazing De heer Verschoor zei verbaasd te zijn over het feit dat nu al over een mogelijke sloop van de wonin gen wordt gesproken, terwijl het overleg met de bewoners nog volle dig op gang moet. komen. 'Ik moet het nog zien dat mogelijk is'. Een woordvoerder van Den Haag zei aan de zelf is te beslissen wat lijk met hun bezit doe niet in de eerste plaa gemeente om te bezien W" brengsten en de explc I van een woningcomplex^" elkaar verhouden. Al is van uitgangspunten Cent Dt duinen opgenomen dat d woningen kwalitatief nleirsj. dat is voor ons geen redf nadrukkelijk advies te sloop over te gaan', woordvoerder. Ike Volgens de gemeente woners destijds bij het ijd van hun bezwaarschriftei ontwerp-bestemmingsplai|Sln enstein de bestemming wijkje verkeerd hebben teerd. 'De conclusie wa*i niet uit te trekken dat debld; gesloopt, zouden moeten ^ru )UI

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6