Er zijn twee wegen die naar middenschool leiden dichtbij Akzo had beter eigener beweging contact met vakbonden kunnen zoeken BSËBB1 ïmentaar Naarmate 'echte7 experiment nadert, worden problemen beter zichtbaar ^reclame -1 reclame - 2 S vraagt tel ie STER Den Uyl reageert: Overgangsfase sinterklaas op oortjesprent slangen vangen den uyl noach strijdlied marihuanalong ^ZATERDAG 15 NOVEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 i gal ;laPcla ,t buis Dat welii enne issie over de wenselijkheid afschaffen van de STER- is in het beslissende stadium ;èmen nu de AR-afgevaar- Jten deze week in de Twec- if zijn lang tevoren aangekon- •tie heeft ingediend, lénten die voor afschaffing »k voor aanvaarding van de iolten pleiten, zijn o langza- wel bekend. Wij zijn het ivoelig voor het bezwaar dat :lame en dan vooral op de kijker en luisteraar de p tippen die n^et in redelijkheid °PD|worden ontweken, een vals en énzijdig beeld van geluk en wijze waarop dat geluk kan bereikt, voortovert rreclame nodigt dagelijks uit dans om het gouden kalf. ïe nu voorspoed dalen neer op wie rasumeert. Hij heeft het ge- i zal het altijd blijven maken is, fris sterk en goedgekleed, tanden blinkend, wit heeft met uitsluitend dit merk en, een glaasje van de aller- t)6 \ll :ognac in zijn hand, op een 6BtOj bankstel zitten mag. mensen dan niet mondig ge- die schijn te doorzien? Afge- de overweging dat we de ime dan destemeer konden doven wij van niet. Radio en jnedia die een mate van it en rozigheid mogelijk ma- slechts weinigen zich ttrekken. Dit onderscheidt iclame dan ook van aanprij- handelswaar. Dat veel men- trouwens soms ook door onzin laten verlokken weten een bekend acteur eigenlijk jpor gekke bekken te trekken, pfabrikant een afzet van ton- It weten te bezorgen, ndien: ieder kan in zijn omge- tstellen dat de TV-recIame op jaJN een onweerstaanbare aan- .kracht heeft. Men hoeft kin- .r^ in pleziertjes geenszins te mis- om toch te beseffen dat zij erreclamc dagelijks hun portie /geluk krijgen toegediend, dat e manier een lesje levensstijl dat zij nu juist niet zouden hrist a kas n in He zegd dit alles is voor ons rkelf chi ^nd genoeg om zij het in pandige tempo Dat Scholten WO! feni inge en klei en t ot orgesteld de etherreclame t kafcnnen. Deze week is, zoals gebleken dat l^et nog eer de of de Kamermeerderheid er meiover denkt. Het zal voor een 1 zejcl van de fracties van DS'70 afhangen of de motie-Schol- haalt. nnii onverhoopt niet het geval zou minister Van Doorn er n st d over moeten nadenken op aten ^ere w'Jze hij het kwaad van jlj{ eclame zou kunnen terugdrin- iebb zou hij misschien -o.a. kun- s h< i door regels te stellen die de 3- V( duidelijkste vormen van mis- 111 z "egengaan. ig het de adverteerder niet m 9 lemen wanneer hij z'n poten- iten een zo gunstig mogelijk, izijdig beeld van zijn produk- ,e houdt. Maar daaraan zal dan. slang van de consument, aan- informatie van bevoegde, on- en vooral deskundige zijde ^Ir moeten worden toegevoegd, krijl ten daarom ook voor verster- de consumentenvoorlichting ?ewty> en tv en dat niet slechts ijd maar weer falende produ in slechte produkten aan de stellen, m'aar ook door goede service aan anderen ten voor stellen. wat naar onze mening, on- e afloop van Scholtens initia- :lk geval zou moeten gebeuren de etherreclame voor snoep, iddelen en sterke drank ver- Het is eigenlijk onbegrijpelijk tv-reclame voor die :n ooit mogelijk is gemaakt. ïcatie lommentaar 'Polarisatie' in de >n gisteren staat in de laatste n zeer storende fout. Er staat is de schijnheiligheid, die de de debatten van deze week liten zal weten te bewaren.' moeten staan: 'Ondanks de enhcid. SUM Op voorstel van de i- H. Kloos (VARA) en prof. torman (kroonlid) heeft het van de NOS de Tweede in een telegram gevraagd de over de motie-Scholten afbouw van de STER voor dde tijd uit te stellen. Het stuur besliste dit gisteren in Cnbare vergadering. In het 11 wordt de Kamer verzocht hdlg onderzoek in t,e stellen financiële en andere gevol- i het geleidelijk afschaffen STER-reclame. door Piet Hagen BREUKELEN Geen zinnig mens verzet zich tegen experi menten met de middenschool. Maar er is wel verschil in de manier waarop men tegen die experimenten aankijkt. Minister Van Kemenade is er heilig van overtuigd dat er een midden school moet komen, waar alle kin deren van twaalf tot zestien terecht kunnen. Een van zijn voornaamste tegenstanders, F. Roefs, voorzitter van het Nederlands genootschap van leraren, weet eigenlijk al bij voorbaat dat zoiets helemaal niet kan: l.t.s.-ers en gymnasiasten tot hun zestiende op één school, dat moet op een mis lukking uitlopen. Daartussenin staan mensen als Th. Hoogbergen, voorzit ter van de algemene vereniging van schoolleiders. Hij behoort tot de groep van 'kritische medestanders' van Van Kemenade. Overal in Europa is een middenschool in de maak. We moe ten proberen door experimenten uit te vinden wat voor ons land de beste vorm is, redeneert die tussengroep. De AVRO-televisie gunt ons maan dag een kijkje in de drie scholen die door de minister zijn aangewezen voor een 'volledig' experiment. Dat zijn de scholen in Amsterdam^Bijlmer (die eigenlijk al jaren werkt als mid denschool), Franeker (nu een com binatie van lager beroepsonderwijs en MAVO) en Heythuysen (nu nog een zelfstandige lagere technische school). Drie scholen en drie geheel verschillende uitgangssituaties. Ze hebben echter met elkaar gemeen dat ze direct mikken op het uiteindelijke ideaal. Vanaf augustus volgend jaar staan deze scholen open voor ieder die van de lagere school komt, on verschillig of hij later de kant van het beroepsonderwijs of van het al gemeen voortgezet onderwijs uit wil. Naarmate de datum waarop het ex periment echt moet beginnen nadert, nemen de problemen toe. Misschien moet je zeggen: worden de proble men die we ons met de middenschool op de hals halen beter zichtbaar. Zo werd ik onlangs opgebeld door een leraar van een 'volledige' expe- rimenteerschool die zijn twijfels had over de manier waarop de midden school in de publiciteit wordt voor gesteld. Hij was zeker geen 'kanke raar' die bij voorbaat tegen de mid denschool was. Integendeel, hij werk te al jaren met plezier mee aan on derwijsvernieuwing in de richting van een middenschool. Maar hij kon het moeilijk verdragen dat al dat moeizame en gedegen werk nu in eens terecht gekomen was in de maal stroom van het landelijke midden school-experiment. Zowel IKOR-radio als AVRO-televisie besteden dezer dagen aandacht aan de middenschool. De uitzending van het IKOR is zondagmorgen half elf op Hil versum 2 en duurt tot vijf voor twaalf. De AVRO-televisie zendt het pro gramma maandagavond om tien voor tien uit op Nederland I. Mede naar aanleiding van deze uitzendingen schreef onze onderwijsredactie bijgaand artikel. ject zijn voorbeelden van kleine duw tjes in deze richting. De andere weg, die van het volledige experiment is veel ingrijpender, veel hachelijker ook. Op de school in de Bijlmermeer is men al een heel eind, maar daar kon men ook in een nieu we situatie beginnen. Veel moeilijker zal het zijn voor bijvoorbeeld de LTS in Heythuisen om in één keer de gro te sprong voorwaarts te maken. Zal het lukken om kinderen uit de regio die anders naar lycea in de omgeving zouden gaan nu naar Heythuisen te lokken? Geloven de ouders al in zo'n middenschool? Kronkels en bochten Als je recente uitspraken van minis ter Van Kemenade beluistert, merk je V66lkl6Urig dat ook hij steeds meer kronkels en bochten ziet komen in die 2e weg, die rechtstreeks voert naar het ideaal van de middenschool. jarige middenschool ook een driejari ge variant mogelijk woraen, zoals men bijvoorbeeld in Franeker wil. Het idee van aansluiting bij het laat ste jaar van de basisschool (destijds in Den Haag gepropageerd) is ook weer in discussie. Er wordt nu zelf gedacht over een mogelijk experi ment met negen jaar funderend on derwijs (zes tot vijftien jaar). Er is een werkgroep gevormd door twee leden van de middenschool-commis sie en twee leden van de commissie basisschool. Zij gaan bekijken of bij voorbeeld de Vrije School in Amster dam een dergelijk experiment (dat voor de vrije scholen al sinds jaar en dag de gewoonste zaak van de we reld is) zou kunnen uitvoeren. Leraar en leerling van de rijksschool in Breukelen. Illustratie uit het spe ciale nummer dat Uitleg, het week blad van het ministerie van onder wijs, deze week aan de middenschool wijdt. Het tijdstip waarop de drie experi- menteerscholen daadwerkelijk begin nen is al enkele malen verschoven. De minister heeft onlangs gezegd dat verder uitstel niet onmogelijk is. Als de scholen hun werkplannen niet op tijd klaar hebben is nog een jaar vertraging geen ramp, heeft hij ge zegd. Ook over de vorm van de midden school lijkt hij soepeler te denken. Waarschijnlijk zal er naast een vier- Het toelaten van meer varianten be tekent dat de veelkleurige werke lijkheid van dit moment beter tot haar recht komt bij het zoeken naar nieuwe vormen van voortgezet on derwijs. In Den Haag zal het op een andere manier moeten dan in Frane ker. Wat de Vrije School in Amster dam doet is in Breukelen misschien ondenkbaar. De Bijlmermeer en Heythuysen werken ieder op een heel eigen manier. Als dat erkend wordt, is het voor andere scholen veel ge makkelijker in deze ontwikkeling mee te denken en een eigen inbreng te hebben. Te makkelijk Men deed er veel te makkelijk over. Politici, ambtenaren, journalisten, ze houden allemaal mooie verhalen, maar kennen ze de werkelijkheid? Weten ze hoeveel tijd en zorg het kost om, laten we zeggen, een lagere technische school en een huishoud school, of een huishoudschool en een MAVO van zelfstandige scholen sa men te voegen tot één scholenge meenschap? Hebben die plannen makers er een idee van wat er voor komt kijken als je een éénjarige brugklas ombouwt tot een twee- of driejarige brugperiode? Nogmaals, deze leraar was daar allerminst te gen. Maar hij kon niet tegen al die verhalen over de middenschool als een kant en klaar ideaal dat alleen nog maar even ingevoerd moest worden. Datzelfde viel me onlangs ook op bij een bezoek aan de rijksscholenge meenschap voor HAVO en atheneum in Breukelen. Men is daar al jaren doende met onderwijsvernieuwing. Een enthousiaste en gemiddeld vrij jonge groep leraren heeft eerst in sa menwerking met het didactisch in stituut van de Utrechtse universiteit veel gedaan aap verbetering van het onderwijs per vak. Daarna is men gaan praten over de school als ge heel: waar willen we naar toe? Toen is besloten om de brugklas te ver lengen tot twee jaar. Dat proces is nu in volle gang. De rijksschool in Breu kelen draait nu ook mee als 'deel- experiment' middenschool. Maar het is niet dat zevenmijlslaarzenwerk dat aan de scholen in Franeker, Heythui sen en Amsterdam i$ uitbesteed. Breukelen werkt op z'n eigen ma nier. Waar men tenslotte uit komt is van later zorg. Langzaam Je zou kunnen zeggen dat er twee wegen in de richting van de midden school leiden. De ene weg gaat lang zaam. Vertrekkend vanuit de veel soortige werkelijkheid van dit mo ment, waarop een huishoudschool nog mijlen ver verwijderd is van een atheneum en soms zelfs MAVO's nog heel ver af kunnen staan van HAVO's. Die weg wordt door vele scholen bewandeld. Sinds de mam moetwet van 1968 zijn vele scholen gemeenschappen gevormd en hoe 'breder' die scholen worden, hoe dichter ze het ideaal van de midden school benaderen. Ook de overheid stimuleert deze weg van de geleidelijke ontwikkeling. Het nieuwe examenbesluit voor het lager beroepsonderwijs en het MAVO-pro- Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Minister-president Den Uyl vindt dat multi nationale ondernemingen als AKZO bij moeilijkheden eigener be weging contact moeten zoeken met de internationale vakbeweging. Hij zei dit gisteravond in reactie op de boze brief van de AKZO- top naar aanleiding van zijn uitspraken van vorig weekeinde op een bijeenkomst met NW-jongeren. Den Uyl wees erop dat de ministers Lubbers en Boersma begin oktober al als regeringsstandpunt gaven, dat multinationals bereid moeten zijn tot overleg met de vakbewe ging op internationaal niveau. Den Uyl zou dan ook naar aanleiding van de AKZO-brief de concernlei ding het verzoek doen, alsnog de vakbeweging internationaal de no dige inlichtingen te verstrekken en zonodig zelf hiertoe contact met de bonden te zoeken. Drs. Den Uyl was 'wat verbaasd' over de AKZO-brief. omdat die rea geerde op enkele regels uit een lange toespraak van de minister president. 'Ik heb trachten duide lijk te maken, waarom vandaag ook werknemers zich bewust moeten zijn van beperkingen die voort vloeien uit de huidige economische situatie'. Maar dan hebben de werknemers wel het trecht over het hoe en waarom geïnformeerd te worden. Degenen, die dat nalaten, gaan op niet-verantwoorde wijze te werk', aldus Den Uyl. Reactie Den Uyl De premier erkende dat de vakbe weging internationaal gebrekkig ls georganiseers. 'lang niet zo goed als de multinationale ondernemingen met hun vaak perfecte organisatie. Des temeer reden voor de multina tionals om eigerer beweging con tact te leggen en de weg te zoeken tot uitwisseling met de vakbewe ging, internationaal', aldus Den Uyl. Van onze weerkundige medewerker Met oosten-winden en vrij koud weer zijn we thans beland In een soort overgangsfase. De oceaan be gint zijn rechten op te eisen, maar dat is gemakkelijker uitgesproken dan uitgevoerd. Vooral wanneer er den is met 'n top van 1028 tot 1029 millibar boven Frankrijk. Dit ge bied trekt langzaam in oostelijke richting en geeft voorlopig in Ne derland rustig weer met helaas nog aanhoudende mistkansen. Waar de lage en middelbare bewolking ver dwijnt koelt het 's nachts tot mi nus 1 tot minus 3 graden af. Vooral in zuid-Limburg is dat in .de nacht, van donderdag op vrijdag al goed voelbaar geweest. En de mist was daar ook het dikst. Toch geeft de oceaan het niet op. We mogen aan nemen dat een kleine depressie bij Ierland de zachte stromingen een nieuwe impuls zal geven. Zij trekt in de richting van de zuidelijke Noordzee vergezeld van enige regen die zich in de loop van het week einde (later op zaterdag al) in Zeeland en Zuid-Holland kan doen gevoelen Na de passage van een koufront komt Nederland zondag en maandag vervolgens in enigszins onstabiele oeeaanlucht aangevoerd uit westelijke richtingen. Daarom zijn enkele buien te verwachten Een vliegtuig van dc Pan American Airways rapporteerde i vrijdagavond om half zes op 52 graden noord. 2U graden west (west zuidwest van Ierland) matige turbulentie en top pen van buienwolken tot ruim 10 5 km hoogte. De wind was daar ter plaatse west zuidwest met 117 km per uur. maar 5 tot 10 graden meer wesfeliik was ae wind noord noord west tot noord en bijzonder krach tig Op 15 graden westerlengte meldde een vliegtuig 260 km per 7-19 I Amsterdam onbewolkt 11 0 De BUt mist 11 0 Deeien licht bewolkt 5 0 Eelcle zwaar bewolkt 8 0 Eindhoven onbewolkt 5 0 Den Helder onbewolkt 11 0 Luchth. R'dam mist 8 0 Twente geheel bewolkt 4 0.1 Vltssingen onbewolkt 5 0 Zd -Limburg half bewolkt 5 0 Aberdeen Athene Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Nice Oslo Parijs Zwaar bewolkt half bewolkt regen zwaar bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt geheel bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt geheel bewolkt geheel bewolkt half bewolkt onbewolkt half bewolkt geheel bewolkt uur op bijna 11 000 m hoogte. In zuidwest Frankrijk is het de laatste dagen vrij warm geweest, met ook gisteren weer 20 a 21 graden ten noorden van de Pyreneeën. Onze med werker in Oud-Beierland vernam uit Russische bron dat de ATEP. een Atlantisch Tropisch Ex periment. na drie maat.den is beëin digd Experts vai 70 lan 'en, 40 researen-schepen. 13 vliegtuigen en 'n aantal kunstmanen maakten deel uit van de ATEP Doe1: Te onler- zoeken. hoe de ererne en de voch tigheid die ioor de *tmo«fjer In 1e tropen worden geabsorbeerd (op genomen) veranderen en naar ge matigde zones worden verplaatst. Vastgesteld kon worden, dat de zo nes om de evenaar, waar de passaat winden vanuit het noorden en zuiden ln elkaar opgaan, als een spons werken en het vocht, dat zij in zich op zuigen, verplaatsen Wat daar gebeurt, bepaal' de vochtig heidsgraad van de lucht in heel west-Europa, tol in het Europese en zelfs Aziatische deel van de Sowjet- Unie. De ATEP was het eerste expe riment van een program op wereld schaal, dit in 1978/79 zal culmine ren. HOOG WAT IC It 16-11-'75 Vllsslngen 0 05-12.20. Harlng- vl ietsluizen 141-14.05. Rotterdam 2.56- 15 00. Schevenlngen 1 2-13 38, IJmuiden 2.00-14.15. Den Helder 5.32-17.43. Harlln- gen 7 49-20.14. Delfzijl 10 00-22 39. HOOG WATER 17-11-75 - Vllsslngen 0.45-12.64. Harlng- vlletsluizen 2.21-14 41R otterdam 3.33- 15.36. Schevenlngen 1.55-14 12. IJmuiden 2 32-14 47 Den Helder 6.20-18 31. Harllngen 8.35-20.58. Delfzijl 10 43-23.17. onder redactie van loessmit Na de intocht van Sinterklaas straks in Amsterdam en elders in het land blijft het feest voor de hoofdstad niet beperkt tot win kels kijken, cadeautjes kopen, rijmpjes maken en 5 december vieren. Van vandaag af tot en met 7 december viert het Rijksmuseum ook sinterklaasfeest met iedereen die maar mee wil doen. Op elk heel uur is er in de David Röell- zapl een acht minuten durend klankbeeld te horen met veel in formatie over de herkomst van het feest. Buitenlanders die de zaal inlopen misschien om Jan Steens schilderij 'Het Sint Nico- laasfeest' te bekijken, waar om heen het klankbeeld zich afspeelt kunnen er ook van meegenie ten. want het is in Nederlands èn Frans, Duits en Engels te horen. Vóór de zaal is een klein tentoon stellinkje ingericht, waar onder meer zes volksprenten uit de vo rige eeuw te zien zijn. De plaat hierbij van Sinterklaas op zijn paard is er zo één, en was net als de andere bedoeld tot 'leringe ende vermaak' van kleine en gro te mensen. Oortjes- of centspren ten heetten ze, omdat ze maar een cent of een oortje (één en een kwart cent) kostten. Er stonden leerzame versjes onder bij de afgedrukte oprent hoort eentje over de grote goedheid van de sint en zijn mildheid ten opzichte van de armen en de kinderen konden de gekochte prenten later thuis kleuren. Die aardige, maar ver ouderde kleurgewoonte houdt het Rijksmuseum in ere: bij de balie u aar altijd al foto's verkocht wor den, is nu ook een herdruk van een van de tentoongestelde pren ten te koop. Niet meer voor een oortje natuurlijk, maar toch voor het zachte prijsje van twee kwart jes. Kinderen die onder geleide naar deze museum-sinterklaas ko men. mogen er bovendien voor niets in. dus die hebben hun twee kwartjes er meteen al uit. Ook het Centraal Museum in Utrecht doet iets aan kleuren. Niet van prenten, maar van koek en marsepein. In de weken rond om 5 december mag iedereen, kin deren en volwassenen, op bepaal de middagen en avonden (welke precies iveet men op tel. 030- 315541 ioel) naar het museum ko men, waar een deskundige mede werkster zal vertellen hoe en waarmee je koek en marsepein kunt versieren. Vooral waarmee, want wie er gewone verf op smeert moet wel bedenken, dat al dat gekleurde lekkers dan niet alleen niet 'lekker meer is om te eten, maar zelfs gevaarlijk. Toen de politie van de Amerikaan se stad Baltimore na een melding over een inbraak in een bedrijf dat vergif aan laboratoria levert, het betrokken gebouw binnen stapte, troffen de mannen er een angstaanjagende drukte: over de vloeren krioelden zo'n honderd gifslagen door elkaar, cobra's en ratelslangen, die daar vanwege hun gifvoorraadje in hokjes ge houden worden. Op het eerste ge zicht maar naar veel meer dan de enge slangen keken de man nen niet heeft de indringer vol gens de politie niets meegenomen. Hij scheen maar met één doel in gebroken te hebben: alle hokjes openlaten en zo alle slangen los laten. De giftige dieren zijn alle maal weer gevangen op vier na. En zolang die vier niet veilig in hun hok opgesloten zitten, voelen ze zich daar in Baltimore niet zo lekker. 'Den Uyl meester-metselaar', luidt de kop boven een bericht deze week in het Surinaamse dagblad 'De ware tijd'. Het be richt gaat zo: 'De Staten van Suriname hebben beslist dat de onafhankelijkheidsceremoniën die in het Statengebouw zouden plaatsvinden, in de hervormde kerk zullen geschieden. De her vormde kerk werd van overheids wege in 1669 gebouwd'. Die kerk moest later gerestaureerd wor den en daarover vertelt de krant: 'De man die de plannen hiervoor ontwierp, was de meester-metse laar Den Uyl. Een toevallige om standigheid is dat de huidige Ne derlandse premier, onder wiens leiding de souvereiniteitsovef- dracht zal plaatsvinden, ook Den Uyl heet'. 'Geschiedenis van een papegaai' staat er boven de grap die het Va ticaanse weekblad Osservatore della Domenica deze week plaat ste, De grap gaat over de spreken de papegaai, die Enrico Berlin- guer, de secretaris van de Italiaan se communistische partij, zich heeft aangeschaft. Hij en zijn vrouw komen na de aankoop tot de afschuwelijke ontdekking, dat het lievelingslied van de papegaai 'Giovinezza' is, het strijdlied van de fascisten van Benito MussolinL Berlinguer wil het dier de Inter nationale leren, maar dat wil maar niet lukken en tot overmaat van ramp kondigt dan ook nog de Rus sische partijleider Leonid Brezn- jew zijn bezoek aan. Als Breznjew aanbelt, sluiten de Berlinguers in paniek de papegaai in de koelkast op, maar Breznjew heeft razende dorst en de koelkast moet open. De vogel ontsnapt, schudt zijn ijs- beslagen veren en zingt de Inter nationale zoals nog nooit iemand die heeft gezongen. 'Nu ziet u zelf, waarde Berlinguer', zegt Breznjew, 'dat een beetje Siberië een mens heus geen kwaad doet'. Het koddige nijlpaardje Noach, dat een paar weken geleden by zijn moeder in het Noorder Die renpark in Emmen moest worden weggehaald en sindsdien onder dak had gevonden in de kelder van het directeursechtpaar Ren- sen, is overleden. Het diertje, dat drie keer per dag door een ver zorger de keldertrap werd opge sjouwd om zijn broodnodige bad je te kunnen nemen en zo lief derijk werd gekoesterd dat het als een hondje achter zijn ver zorgers aanliep, heeft een inge wandsstoornis opgelopen, waar aan het ondanks de goede zorgen is bezweken. Uit een long van een zeventien jarige jongen hebben chirurgen in een ziekenhuis in Los Angeles een plastic zakje vol marihuana ver wijderd. De jongen had het zakje bij zich, toen een politie-patrouille naast hem stopte. Toen de politie hem wilde arresteren, probeerde de jongen het zakje in te slikken, maar van schrik ademde hij zo diep in, dat het in z'n geheel in zijn vérkeerde keelgat schoot. willooöMBS* SiHCVUEr 'Let wel goed op zijn linkse. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5