'Rhodesië - het land voorechte mannen' olen wacht een moeilijke winter Man Smith tien jaar aan de macht' Economische moeilijkheden als gevolg van wereldcrisis [JET RDAG 15 NOVEMBER 1975 TROUW/KWARTET BUITENLAND Er werd flink gefeest deze week in Rhodesië. In de Clubs van de grote steden knalden de champagnekur- ken. Op de boerderijen in het noor den komen de landeigenaren bij el kaar om in de schemering op de veranda een borrel te drinken, hun volautomatische M-6 geweren on afscheidelijk binnen handbereik. Voor zover de omstandigheden dat toelieten, vierde Rhodesië dat tien jaar geleden premier Ian Smith eenzijdig de onafhankelijkheid af kondigde. Onze medewerker Wil lem Offenberg bracht onlangs een bezoek aan het land. Hier volgt het eerste van drie verslagen. ens tussen Zambia en Rhodesië is al bijna drie jaar gesloten, voor de volhardende reiziger bestaat er toch een mogelijkheid rer land vanuit Zambia Rhodesië binnen te komen: via Kazangoe- n klein plaatsje aan de Zambezirivier. een pont die groot genoeg is om een niet al te zwaar beladen lde twagen over te zetten, wordt de overtocht gewaagd. Hier begint, i Rhodesië de .sharp edge" wordt genoemd, de kilometerslange digingslinie tegen invallen van „terroristen", ook wel „vrijheids- oron-grs" geheten, al naar gelang de politieke gekleurdheid van de be er. Je se- beve- n de grenspost van Botswa- ressen die van Rhodesië ligt een en de^ niemandsland van twee, rhou- üiometer. De keurige asfalt- vaarmee we tot aan de Zam- rerwend zijn. houdt hier op. ;toffige zandweg voert door. dernis. Op sommige plaatsen jungle zijn grote stukken »kapt daar waar een ko- oplëggers geduldig op ver- ervoer staat te wachten. De JX e dragen de namen van inter- >ndw ial® verhuisondernemingen. javraag blijkt dat de strook indsland als overslagplaats gebruikt voor de levendige ,1 1 die er ondanks sancties van srenigde Naties tussen Zam- iai're, Botswana en Rhodesië ivindt. -auto's •ggers worden door trek- met niet-Rhodesische num- Drden opgehaald. Een groot trucks is van bekende ma- Van Doorne's Autofabrie- )AF's assemblagefabriek in Afrika doet goede zaken met boycotte Rhodesië. Ien le grens wordt iedereen on- ir>irpen aan een scherpe con- Een lijst met veertig vragen worden ingevuld, gevolgd en onderhoud met een immi- •beambte en een vertegen- iigër van de „Special Bran- de veiligheidsdienst. Bagage grondig doorzocht op wa- en zelfs een Zambiaanse kan als ondermijnend ge- jnder t, en dus staatsgevaarlijk, me: ;n aangemerkt. De rij wach- ge- Afrikanen wordt na een eer- ipectie, nog eens onderwor- an een aantal „strikvragen". Een Rhodesische politieman in grijsgroen kaki met kniebroek houdt zijn venijnig ogende waak hond kort. De gespannen sfeer laat er geen twijfel over bestaan dat hier niet minder dan een complete oorlog gaande moet zijn qua omvang te vergelijken met het conflict in Noord-Ierland. De laatste twee jaar is er gemiddeld één dode per dag gevallen bij de guerrilla-acties van de bevrijdingsbewegingen. Aan de grens word ik voor het eerst geconfronteerd met de Rho desische apartheid. Ik wacht op een lift van een Afrikaan in een vrachtwagentje, een Datsun die uit Japan als bouwpakket per schip via Zuid-Afrika of Mozambique zijn weg naar Rhodesië heeft ge vonden. Maar de politieman in kaki vindt het verstandiger om te .wachten op „een meer comfortabe le vorm van vervoer". Als ik blijf aandringen gebiedt hij me om plaats te nemen in een auto. die door een blanke wordt bestuurd. Hollandse platen Onderweg naar Victoria Falls wordt druk gepraat over het on vermogen van de zwarten om dit land ooit naar behoren te besturen. Bovendien gelooft de chauffeur niet dat bisschop Moezorewa, lei der van de nationalisten, populair-' der .is bij de zwarten dan Iar^ Smith, die er toch maar voor ge zorgd heeft dat de Afrikanen in zijn land „de gelukkigste zijn ter wereld." Victoria Falls is een toeristisch oord met luxueuze hotels, gokpa leizen en supermarkets waar alles te koop is ook in Nederland ge- drukte grammofoonplaten. „Shoc king Blue", „The Cats" en „Ear ring" blijken er erg in trek. Onmiddellijk valt het verschil op met de Zambiaanse zijde van de Victoria Watervallen. Zambia is een ontwikkelingsland, en Rhode sië blijkt een ontwikkelingsland voor zwarten! Blank-Rhodesië immmers, woont en leeft naar westerse maatstaven. De levensstandaard van blanke Rhodesiërs hoeft niet onder te doen voor die van de Zweden, of de Amerikanen. De nachttrein naar Boelawayo heeft drie klassen. Het wordt niet met zoveel woorden gezegd, maar een kaartje derde klas is toch niet voor blanken weggelegd.. De twee de klas, zo blijkt, is gescheiden in een zwart en een blank gedeelte. De zwarten slapen op houten krib ben, bij de blanken zijn de coupés met kussens en formica gestof feerd. In de restauratiewagen alleen de conducteur en de bedien den zijn zwart geeft een jonge Britse emigrant op over dit land waar het leven zo goed is. „Rhode sië is een land voor echte mannen", zegt hij kordaat, „je kunt er jagen, vissen, je kunt er een bestaan bou wen, met je eigen huis en een groot stuk land, ruimte genoeg". Dat klopt. Het weidse wonderschone Rhodesië biedt mogelijkheden te over. als je blank bent tenminste. Middels de „Land Tenure Act" wordt het gebied keurig opge deeld: blank en zwart krijgen een even groot stuk toebedeeld. Alleen: Rhodesië -10 jaar blanke overheersing door Willem Offenberg de zwarten zijn 25 maal zo talrijk als de blanken. Oorlogsmachinerie In de trein vele dienstplichtigen, die voor een periode van twee maanden worden overgeplaatst naar het front. Geen pretje want de kans dat je patrouille 's nachts wordt aangevallen door een groep guerrillero's is groot. Salisbury geeft weliswaar het verlies toe van niet meer dan 64 soldaten, maar of ficieuze schattingen gaan vele ma len hoger. De dienstplicht, van twee jaar, kan worden ontdoken door vrijwillige aanmelding bij de politie, die in Rhodesië belast is met de burger wacht. De afgelopen maanden is in het land een oorlogsmachinerie op gang gekomen, die veel weg heeft van een algehele mobilisatie. Bleef in het verleden het actieterrein van de bevrijdingsbewegingen nog be perkt tot de noordelijke gebieden, tegenwoordig is blank Rhodesië ook al beducht vooreenstadsguer- rilla. Ter bestrijding hiervan is een speciale eenheid opgericht die uit eindelijk 10.000 man moet omvat ten. Om de terugtrekking van de 2000 man Zuidafrikaanse politie- troepen (in mei van dit jaar) op te vangen zijn de elitekorpsen uitge breid met versterkingen van de Rhodesische politiemacht. Onlangs zijn de eenheden aan het front zelfs aangevuld met een pelo ton cavalerie, die de guerrillero's te paard te lijf zal gaan. Rhodesische militairen bij de grens met Zambia Lange grens Sinds de onafhankelijkheid van Angola en Mozambique moet Rho desië een grensgebied verdedigen van bijna drieduizendkilometer. Geen wonder dat de blanke bevol king zich op het ergste voorbe reidt. De ministers in Smith's kabi net hebben reeds herhaalde oproe pen gedaan om de persoonlijke verdediging te verbeteren. Schiet verenigingen in Salisbury kunnen de toeloop van nieuwe leden nau welijks aan. De pers draagt zijn steentje bij tot de mobilisatie-sfeer en drukt vrij wel dagelijks een foto af, genomen aan het front, of bij schietoefenin gen van oudere dames. Üitgebreide verslagen in „The Rhodesian Herald" van bloedige wraakacties op de zwarte bevol king in het Noorden door „terroris ten" zorgen ervoor dat de paniek stemming ook onder de Afrikanen toeneemt. Concentratiekampen In het district dat tegen Mozambi- ques provincie Tete aanligt zijn de afgelopen maanden meer dan 80.000 autochtonen naar „be schermde nederzettingen" overge bracht. In Chiweshe en Madziwa staan omheinde dorpen waarin de bevolking als vee is samengepakt. Deze kampementen hebben veel weg van de „aldeamentos", de Por tugese strategische dorpen in An gola en Mozambique. Door de ge dwongen verhuizingen wordt de overheid in staat gesteld om de. zwarten van collaboratie met de „terroristen" te weerhouden. Dit' alles onder het mom van bescher ming bieden tegen de brute aan vallen „waarbij ook de zwarten niet worden ontzien". Kerkelijke leiders protesteren her haaldelijk tegen deze, wat zij noe men concentratiekampen, maar in de huidige sfeer van weerbaarheid tegen het zwarte gevaar, krijgen ze weinig gehoor. De defensie-uitgaven zijn als ge volg van de mobilisatie met maar liefst 38 procent gestegen, vergele ken met vorig jaar, tot een totaal van 2,5 miljard gulden. Door mid del van ondermeer een verhoging van de inkomstenbelasting met ze- ventien procent wordt de defensie inspanning bekostigd. Het Britse wapenembargo wordt listig met de hulp van Zuid-Afrika ontdoken. Vorig jaar bijvoorbeeld kocht Zuid-Afrika 41 Britse Centu- riontanks en Tigercat-luchtaf- weerraketten van Jordanië voor doorverkoop aan Rhodesië. - De Rhodesische luchtmacht is nog niet zo langgeleden verrijkt met 36 Noordamerikaanse F-86 Sabre- straaljagers, afkomstig uit een on bekend Zuidamerikaans land. Ook de sancties tegen de import en ex port van (consumptie) waren van en naar Rhodesië, door de Ver enigde Naties in 1966 uitgevaar digd, worden voortdurend met voeten getreden. Hierover meer in het volgende artikel. J. den Boef i gaat een moeilijke winter tegemoet. Het had gerekend op grote orders uit westelijke landen, bleven echter uit als gevolg van de zich voortslepende wereldrecessie. Partijleider Edward k die na de arbeidersonlusten van december 1970 de failliete boedel mocht overnemen van de treden gedwongen Wladislaw Gomoelka, moet nu opnieuw om begrip vragen. Hij moet probe- ojje teleurgestelde bevolking duidelijk te maken dat het invloeden van buiten zijn, die de econo- "hlk ie teruggang hebben veroorzaakt. Of hij daarmee succes zal hebben, wordt vooral bepaald de mate waarin de'recessie in Polen zal doorwerken. P® erbruiksgoederen waarmee olse bevolking de afgelopen ren werd verwend, beginnen aarser te worden. Met name het geval met vlees. Als deze ren behalve schaars ook nog wa worden, kunnen al moeilijk- ontstaan. In 1970 waren de snel opvolgende prijsverho- aanleiding voor de arbei- openlijk in verzet te ko egen het beleid van Gomoel- jn opvolger Gierek zal onge ld ver willen gaan om een ling van 1970 te voorkomen artijcongres dat over enkele wordt gehouden, zal waar- ilijk aangeven, op welke ma- ied( :eP°°gd 7a* worden, de pro- var in van Polen op te lossen, e er eiiaj lltie heeft nu eenmaal een tradi- n opstootjes als gevolg van prijzen. Ondanks zijn groter den mogelijkheden om cool te exporteren, heeft het de Financial Times het e handelsbalanstekort van Éuropa. Dit steekt schril af het niet onaanzienlijke over- dat de Sowjet-Unie heeft ten stekte van de westelijke landen, wpnder dat -Polen aangewe- op financiële steun van de it-Ünie om de zeven miljoen lime|raan uit de Verenigde Staten nde|innen betrekken, die het te- als gevolg van een slechte moet aanvullen, van et er naar uit dat de economi- teruggang in Oost-Europa groter is dan men daar voor lijk had gehouden. Voor een de grotere gerichtheid op besten daar een verklaring Naarmate de mensen in de uropese landen naar betere j„ ^omstandigheden gingen ver- n en die veelal ook kregen, de interne dynamiek en het 1 van verbruiksgoederen meer afhankelijk van het I. Dat was op zichzelf geen ilan icht js ïist. Partijleider Edward Gierek bezwaar, toen er nog geen sprake was van een wereldcrisis. Nu die crisis levensgroot aanwezig is, klopt geen enkele berekening meer. Aanvankelijk gerechtvaar digd lijkende verwachtingen kun nen voorlopig niet meer in vervul ling gaan. Typisch voorbeeld Polen is hier een typisch voorbeeld van. Om het de bevolking na de on lusten van december 1970 naar de zin te maken, moest partijleider Edward Gierek op grote schaal goederen en technologie uit het Westen betrekken. De schulden die hij op die manier moest maken, zouden later profijt afwerpen. Als de Poolse economie haar produk- tie en daarmee haar exportmoge lijkheden eenmaal aanzienlijk zou hebben vergroot, zou alles terugbe taald kunnen worden, zo dacht men. Helaas voor Polen kwam de wereldrecessie op het ogenblik, dat deze rekening ter betaling werd aangeboden. En met onbetaalde rekeningen kom je ook in Polen niet ver. In dit verband is het voor Polen van groot belang dat het met de Westduitse regering gesloten ak koord door het parlement in Bonn wordt aanvaard. Die overeen komst levert de Polen op korte ter mijn 2,3 miljard mark op en be spaart op lange termijn ook nog eens een miljard mark aan rente. Eén miljard mark is bestemd voor de uitbreiding van de economische ontwikkeling en samenwerking tussen West-Duitsland en Polen. De overige 1.3 miljard mark vormt een tegemoetkoming voor de beta ling van pensioenen en andere so ciale uitkeringen aan in Polen le vende Duitsers. Voordelig akkoord Meer bijzonderheden over dit Westduits-Pools akkoord hebben we eerder deze week (Trouw van 11 november - red.) al uiteengezet, met name wat zij voor de Westduit sers betekenen. Daarbij bleek dat de Polen veel krijgen en maar be trekkelijk weinig teruggeven. Het krediet van een miljard mark moet worden besteed in de Bonds republiek, maar het is de vraag of de „economische ontwikkeling en samenwerking" tussen beide lan den er belangrijk door zal worden uitgebreid. Zoals de zaken er nu in Polen voorstaan moet worden aan genomen, dat het geld voorname lijk zal worden aangewend om reeds bestaande transacties te fi nancieren. De bepaling dat het geld in West-Duitsland moet wor den besteed is voornamelijk in het desbetreffende protocol opgeno men omdat de regering in Bonn wilde voorkomen dat het miljard in andere landen dan de Bondsre publiek terecht zou komen. In Polen zelf is weinig bekend ge maakt over de aard van het ak De plundering van een winkel In het Poolse Gdansk in 1970. Dergelijke rellen leidden toen de val van partij leider Gomoelka in. Gaat Polen nu iets dergelijks meemaken? koord. Pas na verloop van tijd "werd toegegeven dat de regering in Bonn was beloofd dat 120.000 tot 125.000 Duitsers uit Polen naar West-Duitsland mochten vertrek ken. Gierek had twee redenen om niet met deze belofte te koop te lo pen. In de eerste plaats heeft Gie rek binnen de partij ook te maken met mensen die hem na de arbeids- onlusten van december 1970 niet gaarne, als opvolger van Gomoel ka. partijchef zagen worden. Zij zullen proberen om politieke munt te slaan uit de economische terug gang. Deze mensen hebben de nei ging om het vertrek van een groot aantal geschoolde Duitsers als een bedreiging van de Poolse econo mie af te schilderen, waar de mil jarden marken niet tegen zouden opwegen. De andere reden voor terughou dendheid van de zijde van Gierek is de vrees dat het vertrek van meer dan 100.000 Duitsers ook vele Polen op het idee zal brengen naar het Westen te emigreren, waar al heel wat Polen wonen. Eén op de vier Poolse gezinnen heeft familie in het buitenland. Vóór de Eerste Wereldoorlog begon de emigratie al op gang te komen. Vele hon derdduizenden vertrokken in de loop der jaren om de werkloosheid thuis te ontvluchten. Volgens het Westduitse weekblad Der Spiegel wonen alleen in de Verenigde Sta ten al tien miljoen mensen van Poolse afkomst. Deze Poolse Ame rikanen onderhouden het contact met Polen en velen zijn bij het ou der worden naar hun land terugge keerd om van hun overgespaarde dollars een huisje te kopen in hun geboortedorp De economische cri sis in de westelijke landen zal de neiging om het voorbeeld van deze mensen te volgen niet stimuleren. Daar staat echter tegenover dat de teruggekeerde „neven" ook niets cadeau hebben gekregen. De karis dat veel Polen hun geluk in het bui tenland willen gaan beproeven, is er dus wel. Te meer omdat in het slotdocument van de Europese Conferentie voor veiligheid en sa menwerking (CEVS), dat enkele maanden geleden in Helsinki plechtig werd ondertekend door alle deelnemende staten, is toege zegd dat „familiehereniging" zal worden toegestaan. Zulke hereni gingen beginnen op kleine schaal, maar kunnen op wat langere ter mijn de vorm van een uittocht gaan aannemen. Alleen als Gierek er in slaagt, zijn positie binnen de partij te handha ven, bestaat er een mogelijkheid dat zo'n massaal vertrek (voorlo pig) uitblijft. Krijgt Gierek geen gelegenheid de problemen van Po len met de' nodige bedachtzaam heid aan te pakken, dan kunnen de zaken zo uit de hand lopen dat weer met de „harde hand" moet worden opgetreden. Een voorstan der hiervan is generaal Mieczyslaw Moczar die in de partijleiding een sleutelpositie innam, totdat hij door Gierek werd verwijderd. Moczar zou achter mysterieuze brandstichtingen zitten, waarvan Warschau de laatste tijd het toneel is geweest. Bij de brandhaarden werden pamfletten gevonden met de leus: „Met zwaard en vuur be groeten wij de partijdag". In 1968 werden soortgelijke pamfletten verspreid met de oproep om Wla dislaw Gomoelka ten val te bren gen. Of Moczar inderdaad de be doeling heeft om zich opnieuw te doen gelden en of hij succes heeft, zal de partijbijeenkomst die op 8 december begint, duidelijk moeten maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13