e) radio-actief afval racht op transport en erwerking bij het RCN mohardjo wil paspoorten oor geding loskrijgen Werkgevers: kritiek op steun aan Seriös Sociale wetenschap langs omweg nuttig Regeringscoalitie en oppositie Suriname op een paar puntjes eens Ictorcentrum wil niet de vuilnisboer worden Suizend Javanen willen naar Nederland komen Dt- :R$ •w. raties van :alisten niet 1 onderzocht Je; Minister Trip voor Raad van Europa: Onrust in Zeeland over vestiging van Italiaans bedrijf Boete voor ouders die kinderen niet naar school sturen Militair omgekomen Mantelmode met distinctie 160.- VROOMS DREESM ANN AG 14 NOVEMBER 1975 BINNENLAND - KUNST TROUW/KWARTETTJfl9 nze redacteur wetenschappen WAARD, DEN HAAG Een wat ongemakkelijke driehoeksconferentie moet vandaag uitma- at er gaat gebeuren met zo'n zeshonderd vaatjes radioactief afval die al twee maanden stil de ïhriften liggen te overtreden op het terrein van de kerncentrale Dodewaard. ■de tot de helft van die vaat- :ft meer radioactieve straling voor normaal vervoer is aan. En daarom heeft het rcentrum Nederland. (RCN) erd om ze op te komen ha- !N Is de aangewezen centrale (tie die in Petten al het Ne- dse radioactief afval verwerkt verpakt dat het periodiek in antlsche Oceaan kan worden Sn zorgen die vaatjes van on- un dekzeilen in Dodewaard een stralingsniveau dat ook het hek de normen plaatse- ts te boven gaat. Onvoorstel- lom, zeggen de mensen uit i, om zoiets uit te halen juist maatschappelijke aanvaard- id van kernenergie op poll- ilveau moet worden uitge- i kip tt de veiligheid betreft, is er weinig loos, vindt woord - Woldring van de centrale 'Er komt geen kip in ;k, hoogstens een konijn. In eoretische geval dat Iemand »u gaan kamperen, zouden wel vragen om ergens an- gaan staan.' r geval is de zaak niet in. de gestopt. dichthoudende Instantie van listerie van scciale zaken, de iische dienst, heeft de situa- plaatse opgemeten, was daar hthousiast over, maar kon il direct een pasklare oplos veren. 'Wij kunnen het niet e weghalen', zegt waarne- hoofd ir. J. Versteeg. 'We in feite tussen twee instel- Zo kan het natuurlijk ïjven, en daarom heeft de yen termijn gesteld waaxbin- zaak opgelost moet zijn. e uitwerking daarvan gaat ihoeksgesprek van vandaag. er ongetwijfeld op neer dat RCN, zij het met lange 'de vaatjes alsnog voor ver- accepteert. ïlige pap situatie Is in de wereld otudfo door een uit de hand ge- iglrig tot zuinigheid van Dodewaard. Het betreffende soort afval, gebruikte ionenwisselaar, is een korrelige pap die flink radioac tief ls. Volgens voorschrift moet dat worden aangeleverd in gesloten stalen vaten die grotendeels met beton zijn volgestort. Midden in dat beton zit een afgepaste hoe veelheid van de pap ingesloten. Al weer volgens voorschrift, mag het stralingsniveau aan de buitenwand van een vaatje niet hoger zijn dan 0.2 rem per uur (rem/h). Dat ni veau hangt af van de hoeveelheid pap en de dikte van het beton waar het achter zit. Dodewaard probeert zijn afval in zo weinig mogelijk vaatjes de deur uit te krijgen door die grens zo dicht mogelijk te benaderen. Dat houdt de verwerking goedkoop en anders wordt er maar zinloos met beton gereden. Daarbij schiet men incidenteel wel eens over de grens heen, maar daar schrikt niemand van. Een vaatje dat wat te veel straling afgeeft, wordt in de vrachtwagen tussen minder stralende 'Ingepakt', zodat aan de buitenkant van de lading de norm niet wordt overschreden. Voor het blok Door een misrekening is' men nu niet incidenteel maar massaal bo ven de stralingsnorm terechtgeko men, zodat die eenvoudige maatre gel niet meer helpt. Bovendien heeft RCN bezwaren tegen de ver werking van normoverschrijdende vaten. De apparatuur raakt sterker vervuild. Dat maakt extra schoon maakwerk nodig en daarbij loopt het personeel extra straling op, ter wijl de produktlesnelheid wordt be perkt. Kennelijk heeft men in Pet ten de klant in Dodewaard nu eens voor het blok willen zetten. Er zal een speciale transportver gunning bij het ministerie van volksgezondheid moeten worden aangevraagd. 'Die is best te krij gen', zegt de heer Woldering, 'het gaat er alleen om dat de zaak niet gewoon met de vrachtrijder mee gaat maar dat er bijvoorbeeld een politie-escorte bij komt om te zor gen dat het transport niet een hele tijd in een opstopping blijft staan.' Over één ding zijn drie gespreks partners van vandaag het al eens: er moet een betere, centrale ver werking voor dit soort reactorafval komen. RCN is er eigenlijk niet zo goed op ingesteld en vormt in we zen maar een tijdelijke oplossing omdat er (nog) niets beters was. De Pettense instelling voelt er niets voor om de vuilnisman der Neder landse kerncentrales te spelen en misschien is dat op de achtergrond een van de redenen dat die vaatjes nog steeds onder hun dekzeilen in Dodewaard staan. Intussen heeft het Tweede-Kamerlid Terlouw (D'66) schriftelijk aan de ministers Vorrink en Lubbers gevraagd of er voorschriften zijn overtreden. Energiecomité's in zuidelijke provincies dreigen met actie Van een verslaggever TILBURG Als de ministerraad morgen besluit over te gaan tot de bouw van een tweede kerncentrale in het Zeeuwse Borssele zullen de energiecomité's van Zeeland, Noord- Brabant en Limburg alle mogelijke krachten gaan mobiliseren. De mi nisterraad gaat morgen in beginsel beslissen over de bouw van nog twee andere kerncentrales van duizend megawatt. De zuidelijke energiecomité's zeg gen in een brief aan de minister raad, dë kans dat de eerste van deze kerncentrales in Borssele wordt ge bouwd hoog aan te slaan. Dit om dat 'ondanks vele protesten de voor bereidingen voor een fusie van de provinciale electriciteitsmaatschap- pijen van Limburg, Noord-Brabant en Zeeland in volle gang zijn.' De comité's wijzen deze eventuele bouw als onaanvaardbaar van de hand, zo lang er nog geen oplossing is gevon den voor problemen als opslag van radio-actieve afvalstoffen, algemene beveiliging, militair gebruik enzo voorts. De comité's stellen de ministerraad voor eerst een economische kernbe slissing te nemen over de inhoud van het hele energiebeleid. Dit zou moeten gebeuren, zo staat in de brief, via een publieke discussie over de energienota, gevolgd door een in spraakprocedure en een parlemen taire behandeling en vaststelling. Vervolgens zou over de vorm van on derdelen een gebruikelijke kernbe slissing genomen kunnen worden. pbare ze Haagse redactie De Surinaamse Javanenleider Somohardjo zal naar alle waarschijnlijkheid vandaag kort geding aanspannen tegen de staat, om alsnog binnen enkele dagen zesduizend paspoor- te krijgen om de Javaanse gezinshoofden nog voor de 25ste november de mogelijkheid te ge er Nederland te komen. Het kort geding zal dan begin volgende week voor de president van 7a|gse rechtbank dienen. "djo ls zo gebrand op de en, omdat alleen op die 1 zijn aanhangers naar Ne- kunnen komen, om zo de tdse nationaliteit te behou- an zij namelijk op 25 no- (de onafhankelijkheidsda- i Suriname ingeschreven, "liezen zij de Nederlandse Iteit en krijgen automa- ze onderwijsredactie HAAG Staatssecretaris hoger onderwijs) wil geen «nderzoek naar de declara- specialisten In academi- cenhuizen. oord op vragen van het Beekmans (D'66) zegt dr. it het in beginsel niet aan- tr is dat specialisten naast >telijke inkomen nog decla- ran particuliere patiënten ie zij dan naar eigen goed- weer kunnen delen met idewerkers. Daarom heeft net in principe besloten tot :uwe regeling, waardoor ke specialisten' naast hun als docent een extra toe- nen krijgen. Over ongeveer jaar kan het overleg over Bling worden afgerond, ver- t. Klein. eze achtergrond vindt de ■retaris een onderzoek naar raties van de Amsterdamse prof. dr. W. H. Brummel- Binnengasthuis) overbodig. Brummelkamp is geen uit- B. hij volgt slechts een ir en dag bestaande prak- 'en academische ziekenhui- onderzoek van de fiscale gsdienst zou volgens dr. njulst zijn, omdat deze bedoeld is om bestaande jölngen te onderzoeken, belastingfraude op te spo- tisch de Surinaamse. De Javanen ln Suriname willen volgens Somo hardjo de te verwachten politieke moeilijkheden ontlopen. De Utrechtse advocaat, mr. Jap-A- Joe, die de zaak voor Somohardjo zal verdedigen, denkt een goede kans te hebben om te winnen. 'De bewegingsvrijheid van de Javanen wordt beperkt, omdat zij niet bin nen een bepaalde tijd een paspoort kunnen krijgen. De voor hen onge wilde consequentie hiervan is, dat zij de Nederlandse nationaliteit verliezen', aldus Jan-A-Joe. Hij kan zich overigens wel voorstellen dat de Surinaamse administratie niet binnen een week zesduizend pas poorten kan'produceren, maar dat moet dan bijvoorbeeld maar wor den opgelost door de Javanen een reisdocument te geven, zodat zij later hier in Nederland een pas poort kunnen aanvragen. Mocht Somohardjo het geding te gen de staat winnen, dan zullen er vanaf 16 november vier vliegtuigen per dag naar Nederland vertrekken, die de zesduizend Javaanse gezins hoofden dan binnen enkele dagen hier zullen brengen. Na de onaf hankelijkheidsdatum zouden er dan nog eens zo'n 30.000 familieleden volgen. De voorzitter van de Tweede Ka mercommissie voor opvang en be geleiding van Surinamers, de heer Van Zeil (KVP) heeft woensdag al verklaard dat van opvang van deze grote groep geen sprake kan zijn. Aan de huidige stroom Surinamers hebben de opvangbureaus hun han den al meer dan vol. Verwacht wordt dat aan het eind van het jaar de opvangcapaciteit volledig uitgeput zal zijn. Dan zullen er ongeveer tienduizend Surinamers in de o pvangcentra zitten. Nog eens 35.000 extra is absoluut onmogelijk, aldus de heer Van Zeil. nr. b Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De regering door kruist haar eigen normen door het oost-Groningse confectie bedrijf Seriös met overheidsgeld op de been te houden onder de nieuwe naam 'Nijkans'. Dit zegt het VNO, de grootste werkge versorganisatie. Seriös kreeg al vaker overheids steun. De eigenaars slaagden er niet ln het bedrijf gaande te hou den. De overheid heeft al het ge bouw gekocht en wil nu ook de machines kopen. Aanleiding hiertoe is de bedrijfsbezetting door de Se riös werknemers, waarbij het CPN- kamerlid Free Meis betrokken was. Volgens het VNO zijn ook met het jongste regeringsingrljpen de le venskansen van het bedrijf 'nihil'. Aan de rtgeringsnorm dat het ge steunde bedrijf op den duur weer voldoende eigen concurrentiever mogen krijgt, wordt daarom niet voldaan volgens het VNO. Boven dien beconcurreert het nieuwe be drijf andere bedrijven op de toch al krappe confectiemarkt. Dat ge beurt zeker wanneer zoals minis ter Boersma aankondigde 'Nij kans' wordt voorgetrokken bij overheidsopdrachten (uniformen en dergelijke). Het VNO 'begrijpt op zichzelf' dat het kabinet geen sociale onrust in oost-Groningen kan gebruiken. Maar de werkgevers vrezen dat het huidige beleid op den d lur meer nadelen dan voordelen zal hebben voor de Nederlandse economie. Van onze redacteur wetenschappen DEN HAAG 'Zowel bij de overheid als in het bedrijfsleven, heeft men de afgelopen jaren misschien wel eens te veel gewerkt vanuit de gedachte dat men de middelen had gevonden om in voldoende mate de toekomst te overzien, en dat men hierop een strakke plan ning kon bouwen.' Met een dekzeil tegen de regen maar niets tegen het te hoge stralingsniveau staan honderden vaatjes radioactief afval al twee maanden op het terrein van de kerncentrale Dodewaard. Van onze correspondent PARAMARIBO De regeringscoalitie en de oppositie in het Suri naamse parlement zijn elkaar op een paar punten tegemoet geko men bij het vooroverleg over de vaststelling van een nieuwe grond wet. Het gaat echter om zeer ondergeschikte punten, zei oppositie leider Lachmon. De oppositie stelt .zich nog steeds op het standpunt dat binnen vijf maanden na de onafhankelijkheid Van een verslaggever VLISSINGEN Nadat de vakbon den zich al eerder negatief hadden uitgelaten over de eventuele vesti ging van het Italiaanse petrochemi sche bedrijf Montedison, in het Zeeuwse Nieuwdorp, maken nu ook de twaalfhonderd inwoners van dit dorp zich ernstig zorgen over deze geplande vestiging in het Sloege- bied. Burgemeester R. G. van Waes van Borssele vindt echter, dat de bevol king zich ten onrechte ongerust maakt. Het bedrijf heeft zelf nog geen beslissing genomen of het wel naar Nederland wil komen. Mocht dat besluit vallen, dan zullen, aldus burgemeester van Waes, toch eerst de gemeenteraden van Borssele en Vlissingen en ook de provinciale sta ten inspraak krijgen. Daarna zal het havenschap Vlissingen de eventuele grondaankoop met Montedison re gelen. De burgemeesters van Vlis singen en Borssele zijn zelf lid van de raad van bestuur van het haven schap, zodat er 'niets buiten de ge meenten om kan worden geregeld'. Districtbestuurder Pel van het NW verwacht op korte termijn een be slissing over de vestiging van het Italiaanse 'mammoetbedri.if'. De vak bonden willen dat er in Zeeland een sociaal vestigingsbeleid wordt opge steld 'dat is dan een soort all-risk- verzekering voor allen die bij dit bedrijf betrokken zijzn', meent de heer Pelt nieuwe verkiezingen moeten wor den gehouden. Ook houdt de oppo sitie vast aan de eis, dat de nieuwe grondwet moet een twee-derde meerderheid in het parlement moet worden vastgesteld. Voor nationali satie van buitenlandse onderne mingen zou volgens de oppositie eveneens een twee-derde meerder heid nodig zijn. Er ls overeenstemming bereikt over het punt dat alleen Surinamers in Suriname straks kunnen stemmen. Surinamers in Nederland kunnen dus straks niet stemmen, ook niet bij volmacht. Statenvoorzitter Wijntuin zed, dat het parlement waarschijnlijk van daag zal beginnen met behandeling van de grondwet. De VHP-fractie had graag In Geor ge Hindorie bij het beraad willen hebben, zo zei Lachmon. Hindorie kan als VHP-er zijn eisen, stellen. Hindorie, diie zich buiten de partij discipline stelt, was echter niet aanwezig in het staten ge bouw. VLUG Lachmon verklaarde tenslotte, dat de kwestie van een nieuwe vlag voor Suriname nog heel wat hoofd brekens zal kosten. Hij kon niet vertellen hoe de vlag er precies zal uitzien, maar hij wist wel dat deze de kleuren groen, rood en geel zal krijgen. Groen, aldus de interpreta tie van Lachmon, voor de Nationale Partij Suriname, rood voor de Par tij Nationalistische Républiek en geel voor de Progressieve Suri naamse Volkspartij: de drie belang rijkste partijen in de Surinaamse regeringscolatie. Het is wel heel toevallig dat deze partijkleuren te vens de kleuren zijn van de nieuwe vlag, vond Lachmon. Misschien krijgt de nieuwe Surinaamse vlag ook nog een goud kleurige ster in het midden. Minister F. H. P. Trip (wetenschaps beleid) deed deze bekentenis giste ren in een rede over de rol van de maatschappijwetenschappen in een technologisch Europa, op de vierde parlementaire en wetenschappelijke conferentie van de Raad van Europa in Florence. Er is ooit gedacht, aldus de heer Trip, dat het zou lukken om ook in de sociale wetenschappen wiskundi ge wetten, theorieën en modellen op te stellen, waardoor de maatschap pelijke ontwikkeling op basis van 'hard' onderzoek zou kunnen worden gepland. Maar het optimisme uit die tijd is wel voorbij. 'De over tuiging groeit dat er duidelijke en principiële grenzen zijn aan de mo gelijkheden van de sociale weten schappen tot werkelijke verklaring en voorspelling.' Daarmee wilde minister Trip de maatschappijwetenschappen overi gens bepaald niet als onbruikbaar aan de kant zetten. Zij kunnen 'een veel grotere kennis en een veel die per inzicht geven', ze 'zijn bepaald nog lang niet aan het einde van hun mogelijkheden met betrekking tot onderzoek ten behoeve van het be leid'. Maar dat zal dan niet zo zeer het op directe toepassing gerichte onderzoek zijn, meent de heer Trip. 'Het indirecte effect van kennis over de ontwikkeling van verschillende sociale processen is misschien be langrijker dan het gebruik dat van die kennis gemaakt wordt door de regering en andere beslissende in stanties.' Dat wil niet zeggen dat het ln be ginsel fundamentele onderzoek niet op concrete beleidsproblemen zou moeten worden afgestemd. Maar die zouden op een vrij algemeen ni veau bekeken moeten worden: be moeienissen met de praktische be leidsuitvoering brengen het risico op mislukkingen met zich mee waarop Van een verslaggever RUINEN - Het gemeentebestuur van het Drentse Ruinen heeft tegen vijf entwintig ouders proces-verbaal la ten opmaken, omdat zij weigeren hun kinderen naar de lagere school in Fluitenberg te sturen. De ouders hou den hun kinderen thuis, omdat het schoolhoofd ontucht met hen zou hebben gepleegd. De rechtbank in Assen en in hoger beroep het Leeuw ardense hof hebben de man hiervan vrijgesproken. Slechts vijf kinderen gaan nog naar de school. Van een verslaggever NIEUW-VENNEP De 26-jarige militair H. F. Mohkum uit Amster dam is giteren omgekomen op rijks weg 4 bij Nieuw Vennep. Zijn auto begon ploteling te slingeren en kwam dwars voor een trekker met opleg ger tot stilstand. De militair was op slag dood. al eerder werd gewezen. Toch is zelfs op dat niveau de situatie min der tragisch dan zij zich wel laat aanzien. Een klein onderzoekje wees erop, aldus minister Trip, dat be leidsfunctionarissen gunstiger den ken over de invloed van toegepast sociaal onderzoek, dan de onderzoe kers zelf. De snelle economische groei, die een paar jaar geleden te laat als probleem werd herkend (Club van Rome), is inmiddels spontaan ver traagd en tot staan gekomen. Die omslag, die volgens veler mening zal doorzetten, doet zich ook voor ten aanzien van een aantal andere maatschappelijke gebieden dan die van economie en materieel welzijn, zei de heer Trip. Dat zal ongetwij feld grote maatschappelijke proble men met zich brengen, en die zou den veelzijdig onderzocht moeten worden, waarbij de nadruk op de so ciale wetenschappen moet vallen. Die zouden daardoor indringender en vol lediger worden ingeschakeld dan tot dusver het geval is geweest. Minister Trip Toekomstige regeling nationaliteiten Suriname aanvaard Van een verslaggever DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan met twee regeringsvoorstellen verband hou* dende met het onafhankelijk wor den van Suriname. Het ene betreft de toekomstige regeling van de na tionaliteiten, het andere de rechts positie van het militair en burger personeel dat onder defensie res sorteert en in Suriname werkt. Van het burgerpersoneel, 264 werk nemers. heeft zestig procent beslo-1 ten over te gaan naar de Suri naamse krijgsmacht. Van de reste rende veertig procent hebben 39 werknemers nog geen beslissing ge nomen. De overigen eien af van indiensttreding bij de krijgsmacht van Suriname. I Gedistingeerd. Maar ook vlot. Met aktuele mode-aksenten. Mantels waarm vrouw jong in blijft. In uw warenhuis. Velours mantel met stikselgarnering langs kraag, revers en zakken. In o.m. camel en blauw. Maten 42 t/m 50 Loden mantel met afknoopbare pellerine en bindceintuur. In o.m. rafblauw en zwart. Maten 38 t/m 44

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9