hinezen winnen aan ivloed in Oeganda rse regering wil IRA g steviger aanpakken Parijs bemiddelt in Libanon r Sahara- akkoord op komst Inservatief mogelijk volger van ;)perrechter Douglas Gevangenen in Engeland werken voor Arabieren Thorn bij Ford Zuid-Afrika gaat uranium verrijken Twaalf dagen oud bestand wankelt Ministers in Frans kabinet hebben ruzie Ford van 1 tot 5 december in Peking Li HNGTON (Reuter, AP) het i Washington wordt ver- £51 dat de Amerikaanse pre- Gerald Ford een conser- zal benoemen als opvol- ™Jan opperrechter William 'me as-Deze heeft om Sezond- Tredenen besloten af te sen nieuw wetsvoorstel nog onduidelijk FETG 14 NOVEMBER 1975 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 LONDEN De bevolking van de Britse gevangenissen zal dit jaar een bijdrage van bij na vieT miljoen gulden aan de uitvoer van Groot-Brittan- nië naar het Midden Oosten leveren. Twee zakenmensen uit London hebben een over- eenteomst gesloten waarbij vijftien gevangenissen voor vrouwen in Saoedï-Arablë door Britse gevangenen geprodu ceerde meubelen en andere voor de inrichting van gevan genissen benodigde zaken zul len ontvangen. Eigenlijk berust de gehele transactie op een toeval. On geveer achttien maanden ge leien werden de twee Britse zakenlui in het Hilton Hotel in Londen door een kennis aan een Arabische handelaar, die in Londen op bezoek was voorgesteld. Deze was naar Engeland gekomen om meu belen in te kopen: iets wat Dp het werkterrein lag van de >wee Britten. Het aanbod kwam de Britten zeer gelegen, want gezien het winstpercen tage op de Britse markt met vijf procent was gedaald in vergelijking met het jaar daarvoor. Hun bedrijf zal dit Jaar een omzet hebben van zes miljoen gulden, bijne geheel uit de nieuwe handel met het Mid den Oosten. Wel klagen zij er over dat zij vaak hun orders nLet bij meubelfabrieken in Groot-Brittannië kunnen plaatsen omdat deze niet snel genoeg kunnen leveren. Maar de Britse gevangenis produc tie, werkt volledig bevredi gend zowel voor de Britse ex porteurs als vóór de Arabische inkopers. De Amerikaanse president Ford heeft gisteren een uur gesproken met de Luxemburgse eerste minis ter Thorn, die op het ogenblik voorzitter is van de algemene ver gadering van de Verenigde Naties. Het is gebruikelijk dat de verkla ringenschrijvers over een gesprek tussen staatshoofden in het Witte Huis dat niet helemaal zonder scheldwoorden is verlopen, schrij ven dat het 'openhartig en harte lijk' Is geweest. Als gastheer en gast elkaar bij wijze van spreken naar het leven hebben gestaan, heet het dat hun ontmoeting 'open hartig en correct' verliep. Maar na dat Ford Thorn had ontmoet, luid de het communiqué uit het Witte Huis: 'Beiden hebben gewezen op de voortreffelijke betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Luxemburg en het feit dat er geen bilaterale problemen van enige betekenis zijn'. PRETORIA (Reuter) Zuid-Afri ka heeft besloten een commerciële fabriek voor verrijking van urani um te gaan bouwen. Over de om vang van de Installatie wordt pas over drie jaar beslist, onder andere op grond van de dan binnengeko men bestellingen. De fabriek zou in 1984 moeten gaan draaien en twee jaar later op volle capaciteit ko men. De fabriek zou uitsluitend laag ver rijkt uranium voor kerncentrales vervaardigen. Volgens minister Koornhaf (mijnbouw) zou Zuid- Afrika toestemmen in een Inspectie systeem voor zover dat het normale bedrijf niet in de weg zou staan en geen technische details van het Zuidafrikaanse procédé in de open baarheid zou brengen. Binnen deze voorwaarden is inderdaad te con troleren of geen hoogverrijkt urani um wordt geproduceerd dat bruik baar is voor het vervaardigen van kernwapens. PARIJS, BEIROET (Reuter, AP) Een Franse bemiddelingscom missie onder leiding van de voormalige premier Maurice Couve de Murville, zal binnenkort naar Beiroet vertrekken om te trachten een oplossing te vinden voor de binnenlandse crisis in Libanon. De. 68-jarige Couve de Murville was dé laatste premier tijdens het. be wind Van generaal de Gaulle. Hij is nu voorzitter van de commissie van buitenlandse zaken van de nationa le vergadering. Hij was degene die de Franse verzoening met de Arabi sche wereld bewerkstelligde in het tijdperk dat hij minister van bui tenlandse zaken was onder gene raal de Gaulle na de Suez-crisis van 1956 en de onafhankelijkheid van Algerije. Aanvankelijk was Li banon nogal afwijzend tegenover de Franse bemiddelingsvoorstellen. De christenleiders in Libanon, die in het verleden rekenden op steun van Parijs, waren bang te worden opgeofferd aan Franse oliebelangen in de Islamitische wereld, maar Li banese moslems vreesden dat Frank rijk automatisch de christenge meenschap zou steunen en herin nerden- er aan dat Frankrijk in grote mate verantwoordelijk was voor het bestaan van een staat waar de christenen een grote in vloed hadden. Ontvoeringen Inmiddels hebben nieuwe moorden en ontvoeringen gisteren de span ningen in Libanon weer opgevoerd. Het bestand tussen de elkaar be strijdende linkse moslems en be houdende christenen stond volgens waarnemers op springen. Op het vliegveld schoten Libanese militairen twee mannen dood die een aanval zouden willen hebben doen op een hangar van Pan Ame rican Airways. De twee zouden Pa lestijnse guerrillastrijders zijn ge weest, maar dit kon niet officieel worden bevestigd. In het noorden van Libanon werden gisteren onge veer tweehonderd mensen door on bekenden ontvoerd, maar voor het merendeel na korte tijd weer vrij gelaten. PARIJS (Reuter) De Franse mi nisters Jean Lecanuet, van justatit en Michel Poniatowski van binnen landse zaken zijn gisteren begon nen de ruzie, die bij binnenskamers al enige tijd hebben, in het open baar uit te vechten. De onenigheid tussen de beide ministers vormt een wezenlijke bedreiging voor pre sident Valery Giscard d'Estaing, omdat beide bij het steunen van de president een sleutelpost hebben. Minister Poniatowski, een onafhan kelijke republikein, stelde vorige maand tegenover de parlemetscom- massie voor justitie dat de Franse rechters te tolerant zijn. De straffen staan dikwijls in geen verhouding tot de misdaad, aldus Poniatowski. De verantwoordelijke minister, de doorgaans zachtaardige Lecanuet. een 'hervormer' sloeg gisteren voor dezelfde commissie terug met de opmerking, dat de Franse politie, die onder Poniatowski valt, nog niet de helft van het aantal ge pleegde misdrijven tot een oplos sing weet te brengen. 'Ik betwist het recht van andere ministers om met zich de rechterlijke macht te bemoeien', aldus Lecanuet. President Giscard d'Estaing staat voor de moeilijke taak scheidsrech ter te spelen zonder één van beide sleutelfiguren tegen zich in het harnas te jagen. Poniatowski is naast een goede vriend ook een partijgenoot van de president. Gi scard heeft gisteren tijdens een bijeenkomst met rechters echter «en duidelijk compliment gemaakt aan het adres van Lecanuet voor de inhoudelijke kant van diens beleid. [O/KAMPALA/DAKAR (Reuter. UPI, AP) China probeert in het gat te springen dat de ;-Unie na haar vertrek uit Oeganda achterlaat. Het heeft zich naar verwachting, vierkant de Oegandese president Idi Amin geplaatst In zijn ruzie met de Russen over Angola. viihad de Sowjet-Unle gegispt het Oeganda had gevraagd rijdingsbeweglng MPLA in erkennen. Deze heeft de onafhankelijkheid in rdëiïid uitgeroepen. Oeganda is i vu voorstander van een rege- irag n alle drie de bevrijdingsbe- s° en. behalve de MPLA ook de en ae UNITA. loemde Amins afwijzing van sische houding 'correct en nd'. vrois 64 ik, s orjis opvattingen werden gepu- c'oor het Chinese officiële mereau Nieuw China in een ar- iecöndei de kop 'een krachtige b ig'. In het artikel stond dat nks|sische actie in de kwestie- 'een uitstekend blootgeven de ware trekken van over- door een grote mogend- van een schaamteloze poli- de wantage'. De Russen hebben ikaanse volk geleerd dat "de Revisionistische kliek nsctten een verderfelijke vijand een de Afrikaanse nationale be- sbewegingen en eenheid Afrikaanse volk', aldus 3hina ojeveren fit Am n heeft inmiddels ge- t-J1tzijn land nog zeer onlangs i'-S waaronder tanks uid in de Sowjet-Unle heeft besteld en dat hij verwacht dat deze zullen worden afgeleverd. De president ontkende dat het ver breken van de betrekkingen met de Sowjet-Ume de totale ontwrichting van het Oegandese leger zou bete kenen. Volgens hem is slechts vijf procent van de uitrusting van het Oegandese leger van Russische af komst. Teruggestuurd Uit Nairobi kwam overigens giste ren het bericht dat Oeganda Russi sche straaljagers van het type MIG heeft teruggestuurd. De onderdelen liggen In kratten In afgesloten treinwagons in de Keniase haven stad Mombasa. Binnen enkele da gen wordt een vrachtschip ver wacht om de kratten op te halen. Volgens sommige zegslieden zijn de MIGS teruggestuurd omdat Amin ze niet kon betalen. Dat is volgens hen ook de werkelijke reden voor de breuk tussen Kampala en Mos kou en niet de Russische steun voor de MPLA. Amin sprak op een ontvangst voor de Oegamdees-Russlsche vrien- schapsclub in Kampala, terwijl honderden Russische experts en adviseurs hun koffers aan het pak ken waren voor terugkeer naar de Sowjet-Unle als gevolg van het verbreken van de betrekkingen door Moskou Niet in dank Tijdens de ontvangst zei Amin ook nog dat er Russen vechten ln An gola. Door de Sowjet-Unle gelever de wapens hebben volgens hem de dood van ruim dertig duizend An- golezen veroorzaakt. Am ins pleidooi voor een regering van alle drie de bevrijdingsbewe gingen en zijn indirecte steun voor de op het westen gerichte bevrij dingsbeweging MPLA is hem door sommige Afrikaanse landen niet in dank afgenomen. President Sekoe Toeré van Gulnee heeft gevraagd om het aftreden van Amin als voorzitter van de Organi satie voor Afrikaanse Eenheid. Vol gens Sekoe Toeré in een boodschap aan president Nyerere van Tanza nia en president Kaoenda van Zambia, heeft Amin zich onmoge lijk gemaakt 'nu de meerderheid van lid-staten van de OAE de volksrepubliek Angola heeft erkend en zich heeft geschaard rond de MPLA'. Rond Amin hebben zich volgens hem geschaard de Afri kaanse landen die naar het pijpen van het imperialisme dansen 'in flagrante strijd met het handvest van de OAE'. MADRID Spanje en Marokko zijn dicht bij een oplossing voor de Spaanse Sahara. Volgens een Madri- leense regeringsbron zal het gebied worden overgedragen aan Marokko en Mauretanië samen. 'Wij naderen een oplossing, onze eigen oplossing. Spanje wil zich uit de Sahara terugtrekken. Het moet een ordelijke terugtrekking zijn en kan geen eenzijdige zijn. Daarom praten wij nu met de Marokkanen en de Mauretanlërs'. aldus de zegs man De uitspraak is strijdig met de Spaanse houding van vorige week toen Madrid bleef vasthouden aan de uitvoering van de resolutie van de Verenigde Naties volgens welke de 80.000 mensen tellende bevol king zich in een volksstemming over haat toekomst moet uitspre ken. Het was toen voorstander van een tijdelijk bestuur van de volke renorganisatie over de Spaanse Sa hara. WASHINGTON (Reuter) - Presi dent Ford van de Verenigde Staten zal op 29 november vertrekken voor een bezoek aan China dat zal du ren van een tot vijf december. De ze officiële datum werd woensdag avond tegelijkertijd in Washington en Peking bekendgemaakt. Verwacht wordt dat hij ook Indo nesië en de Filippijnen zal aandoen op zijn reis naar Azië en wel op 6 en 7 december. Daarna zal hij via Ha- wai terugkeren naar de Verenigde Staten. eolo is nooit helemaal hersteld n hartaanval die hem oude- rond velde. Hij had voort- txDch jpijn en was gedeeltelijk rdeIuanks probeerde de vooruit te en ruimdenkende Doug- lang mogelijk aan te blij- m te voorkomen dat presi- Ford een conservatief als opvolger zou benoemen. (4s wilde wachten met aftre- de presidentsverkiezingen ïgend jaar. In de hoop dat tact en voor uitstreven de presi- ou worden gekozen, int Ford heeft zich over 'ont pvolger van Douglas nog keil itgelaten, maar heeft on- lln een vraaggesprek wel la- iovi ten dat hij geen progressief volger van Douglas zou be- fci. Wel zal Ford de uiterste elst^htigheid moeten betrach- niet het Congres tegen het harnas te jagen en rnsen volgend jaar te wor- erkozen. te verkleinen, uw Ford heeft gezegd dat zij rt haar man te overtuigen dat een vrouw als opvolger van Douglas moet worden benoemd. Een qaani die naar voren komt is die van Carla Mills, minister van huisvesting en stedelijke ontwik keling. Met het vertrek van Douglas is het aantal als vooruitstrevend be schouwde leden van het Hoogge rechtshof verminderd tot twee. Het Hooggerechtshof in de Vere nigde Staten beschikt over zeer vergaande bevoegdheden. Zo kan het alle wetten toetsen aan de grondwet: een bevoegdheid waar van altijd veel gebruik is ge maakt. Ford en Douglas lagen elkaar niet. Hun vijandschap dateert uit de tijd dat Ford probeerde Doug las als opperrechter af te zetten. Ford was toen leider van de Re publikeinse minderheid in het Huis van Afgevaardigden. Hij pro beerde toen zonder succes Douglas kwijt te raken omdat deze 'de revolutie aanwakkerde, artikelen schreef voor linkse en pornografi sche bladen en contacten had met de onderwereld.' Zeven presidenten Douglas, die destijds door presi dent Roosevelt werd benoemd, heeft als opperrechter zeven pre sidenten meegemaakt. Hij is be trokken geweest, bij vele omstre den beslissingen van het Hoogge rechtshof en viel daarbij altijd op door zijn liberale standpunt. Zo was hij in de jaren vijftig toen WILLIAM DOUGLAS, die zo lang mogelijk probeerde aan te blijven, maar nu vanwege zijn gezondheid moet aftreden. het anti-communisme hoogtij vierde in de Verenigde Staten fel tegen een beperking van het recht van vrije meningsuiting. Douglas was voorstander van de afschaffing van rassenscheiding, beperking van de bevoegdheden van de politie en een verbod op censuur van boeken en films. Douglas meende dat de oorlog in Vietnam ongrondwettig was. Als zijn credo gaf Douglas altijd dat die Amerikaanse regering de bur gers zoveel mogelijk vrij moest laten. 'Zijn ideeën, zijn geloof, zijn ideologie, zijn filosofie moe ten buiten het bereik van de re gering liggen.' Bert van Panhuis 'inning, eergisteren' van de Fine Gaelkandidaat bij de tussentijdse verkiezing in West Mayo, district in het westen van de Ierse Republiek, zal de IRA, het Ierse republikeinse leger, ;r zitten. Fine Gael is namelijk de partij van premier Liam Cosgrave, die binnenkort een 'ijpende anti-terrorismewet in de Dail, het Ierse parlement zal laten behandelen. waarbij de mogelijkheid ischapen om door IRA-leden rd-Ierland uitgevoerde ge- e-k Ige acties ln de Ierse Repu- berebhten. En omdat het oorstanders van de wet on- ven groot ls als het aantal nders is de uitslag van de 'g in West Mayo van het belang voor de stemming svoorstel is het laatste rest- het in brokken gevallen van Sunningdale, waarbij 73 de toenmalige premiers ot-Brittannië en Noord-Ier- dward Heath en Brian r samen met premier Cos- soort blauwdruk voor het Ierse eiland overeen- De belangrijkste punten '2 het oprichten van een Raad 'and. een gezamenlijk be- haam voor noord en zuid, 'anieme beslissingen zou nemen: het berechten van n in dat deel van Ierland, dader wordt aangehouden: dhaven van de status van erland als onderdeel van het Verenigd Koninkrijk totdat een meerderheid van de provincie te kennen geeft anders te willen. De gevolgen van het akkoord zijn bekend: massaal Noordiers verzet tegen de plannen brachten premier Faulkner ten val en sindsdien wordt de provincie weer vanuit Westminster (het Britse parlement) bestuurd. De wet op de berechting van misdaden is echter door het Britse parlement aangenomen en als de Ierse parlementariërs bin nenkort hetzelfde zouden doen is tegen IRA-activiteiten in het hele probleemgebied met nog meer ze kerheid op te treden dan nu al het geval is. Verzet Of de wet inderdaad wordt aange nomen blijft ook bij de nieuwe verhoudingen binnen de Dail een vraagteken. Het verzet kimt van de Fianna FA.il, de oppositiepartij, die wordt aangevoerd door de voorma lige premier Jack Lynch. Lynch vindt de wet ongrondwettig en on praktisch. Zijn fractie wil boven dien de vera^Wne van de Britten, dat ook hard zal worden opgetreden tegen acties van Noordierse protes tantse extremisten. Een derde factor ls dat de Fianna Fail veel meer dan de Fine Gael en de Ierse Labourpartij de tweede partij in de regeringscoalitie een gezaghebbende traditioneel 'repu blikeinse' vleugel heeft. Lynchs fractie heeft ook de steun van twee onafhankelijken, en hierdoor ls de weegschaal ongeveer in evenwicht. In het voordeel van premier Cos grave telt echter de houding van de regering in de geruchtmakende ontvoering van dr. Herrema door de IRA-leden Eddie Callagher en Marion Coyle. Het was niet uit overwegingen van menselijkheid dat de leiding van de Provisionele IRA zich zo snel van de actie van het tweetal distancieerde. Men rea liseerde zich heel goed dat de sympathie van de Ieren al snel zou uitgaan naar de Nederlander en daarvan straalt allicht iéts door in het parlement, met als gevolg meer kansen voor de bereehtingswet. Het. niet-legale deel van de IRA heeft, het toch al niet zo op met de bestuurders van de Ierse Republiek want het is zoals een parlementslid in Dublin enige tijd geleden nog eens verzuchtte: 'wij gaan steeds harder optreden tegen de IRA, ter wijl de Britten in Noord-Ierland haar steeds meer met fluwelen handschoentjes aanpakt.' Drie jaar geleden werd een wet van kracht, waarbij iemand al kan worden be recht als een hoge politiefunctiona ris bereid is te zweren dat de ver dachte lid ls van het verboden deel van het Ierse Republikeinse leger. Sindsdien zijn velee IRA-leden in de gevangenis verdwenen zoals Da vid O'Connell. de leider van de provicionele IRA en de bekende Rose Dugdale, de vriendin van Ed die Callagher en is de overgrote deel van de leiding ondergedoken. Dit ondergedoken blijven ls niet zo moeilijk: de Ieren moeten dan wel niets hebben van geweldadige ac ties van IRA-leden. het lidmaat schap van het leger heeft toch iets romantisch en magisch en bij ont snappingen uit gevangenissen bij voorbeeld wordt de vluchteling al tijd wel een helpende hand gebo den. Daarnaast moet het element van de intimidatie en de wraakactie niet uit het oog worden verloren. Aandacht Gevangen gehouden IRA-leden we ten ook in de republiek op verschil lende manieren de aandacht van de publieke opinie te trekken. Is het niet doordat zoals in het geval van dr. Herrema, doordat men door Eén van de IRA-acties in de republiek zelf. Bij deze aanslag met een bom-auto werden twee mensen gedood en tientallen gewond. middel van ontvoering vrijlating wil afdwingen, dan is het wel de hongerstaking. In het verleden is dit meermalen een probaat druk middel op de regering gebleken. Zo ging vorig Jaar een groep van 14 IRA-leden in hongerstaking omdat men de status van 'politieke gevan gene' wilde. De actie had zelfs een dreiging met moord op twee minis ters tot gevolg en uiteindelijk werd een oplossing gevonden waarvan beide partijen konden zeggen dat ze in ieder geval niet verloren had den. Was drie jaar geleden vooral het geweldadig optreden van het leger in de republiek zelf de voornaamste reden voor de harde wetgeving, nu telt zeker mee dat <}e leiding van de diverse IRA-groepen hun adres in de Ierse hoofdstad Dublin heb ben. Dus niet alleen de Sinn Fein, de legale vleugel van de vooral nationalistisch eprvislonele IRA en de Republikeinse clubs, de even eens legale fractie van de socialis tische officiële IRA maar ook de beide illegale vleugels. Aangezien beide illegale fracties de laatste weken steeds duidelijker met elkaar overhoop komen te liggen en men de achterban steeds minder ln de hand lijkt te hebben zijn de voor zorgsmaatregelen alleszins begrijpe lijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7