Mr. Huber niet gerust op wat er in zijn vak gebeurt dichtbij 'Plan voor 26 provincies sluit te weinig aan op bestuurspraktijk' Commentaar Een burgemeester pleit voor afschaffen van burgemeesterschap polarisatie og eens: ernreactoren ANWB wil andere berekening van de wegenbelasting het weer - Weekend zachter weerrapporten 'normaal' is rekbaar begrip alweer een historie monster omarettes sterk ^RTRIJDAG 14 NOVEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Je 'partijdag' van de Westduitse soci- al-democraten die vandaag wordt be- "i Sloten, heeft een bijdrage geleverd aan tC e polarisatie in de politieke arena. ■Cj fooral Willy Brandt die als partij- oorzitter het moeilijkste werk moest pknappen om de innerlijk verdeelde V»PD als en eenheid door de debatten J een te slepen maakte van een liddel gebruik, dat als demagogisch j^^verkwam. al was het misschien niet bedoeld. olarisatie en demagogie (het scherper soliaken van tegenstellingen en het ge- twofauiken van misleidende leuzen) zijn het algemeen en in een land als de s"3 Sjsrepubliek Duitsland nog altijd in bie et bijzonder, middelen die nooit door Re ct doel geheiligd kunnen worden. Zij l® 1 ergen enorme gevaren in zich voor r de democratische verhoudingen die wie iet alleen in West-Duitsland toch Jaar J te wensen overlaten. Maakt de ma' lierse CDU-voorzitter Franz-Joseph in jtrauss zich er aan schuldig, dan is |at al erg, hoewel men zijn invloed i>k niet moet overschatten. Bezondigt randt zich er aan, dan is dat nog nstiger, omdat men hem als drager a de Nobelprijs voor de vrede zeer rieus neemt. een partij zich in een moeilijke tuatie bevindt is de verleiding altijd oot, dat haar leiders zich tegen hun wrnaamste tegenstander gaan afzet- om de aandacht van eigen proble- af te leiden. Dat is niet alleen grijpelijk, maar ook logisch. Het ït dan wel met zakelijke argumen- gebeuren en niet met de bijzonder wegende beschuldiging dat de 'een veiligheidsrisico wordt or ons land zowel in de buitenland als in de binnenlandse politiek, wel economisch als sociaal'. •recht hebben Brandt en andere 'D-leiders zich verontwaardigd ge- ond als mensen als Strauss zich aan irtgelijke ontsporing te buiten gin- Bij de verkiezingen van 1972 kon ,:S andt zich vooral als kanselier hand- ven als gevolg van het van weinig Htiek fatsoen getuigende optreden d Strauss. Als Brondt zich nu even van zulke verkeerde methoden bedienen, kan hij wel eens het lovergestelde bereiken van wat hij reeft. Ondanks de schijnheiligheid, de SPD na de debatten van deze naar buiten zal weten te bewa- nst inister Van der Stoel heeft in de veede Kamer bij de behandeling van begroting van buitenlandse zaken iets te enge interpretatie gegeven n het commentaar in onze krant zaterdag 8 november over de ering van reactorvaten aan Zuid- rika. Om misverstanden te voorko- moeten wij er toch nog even op ugkomen. inister Van der Stoel gaat wèl uit- erig in op de garanties die er itaan door Zuidafrikaanse toe gingen en Nederlandse voorwaar- tegen het gevaar van een idafrikaanse militaire atoommacht, ij nemen met dankbaarheid kennis n de opmerkingen die de minister arover maakt, maar wij hebben ch de indruk dat hij langs de kern onze bezwaren heen gaat. de beoordeling van het hele pro- in vormt het niet-ondertekenen or Zuid-Afrika van het verdrag te- de spreiding van atoomwapens extra moeilijkheid, maar ook al Zuid-Afrika dat verdrag wèl heb- ondertekend zodat er nog :er garanties zijn dan minister Van Stoel nu de Tweede Kamer voor- udt dan waren wij nog niet ertuigd. kern van onze bezwaren is dat de 'ering van de reactorvaten Zuid- rika in staat zal stellen een energie- litiek te voeren, die het land niet een onafhankelijk al maken van ogelijke)' politieke druk door de eleverende landen, maar vooral ook afhankelijk van de goedkope zwarte leidskrachten in eigen land. id-Afrika ziet af van de exploitatie de kolenvoorraden in de eigen oed ind, want daarvoor zouden vol- eris de Zuidafrikaanse opvattingen :r arbeidsverdeling arbeiders een donkere huidskleur voor moe- esc i worden ingezet en dat zou door at ering van de politiek van de 'grote irtheid' (het opbergen van de zwar- bevolking in zogenaamde 'thuislan- ie of 'reservaten' zoals minister Van Stoel zelf zo treffend zegt) moge- maken. ant" andere woorden: internationale dit rdragen of niet levering van id j ictorvaten zou Zuid-Afrika in staat ^jj Hen de koppig ingeslagen weg van 'grote apartheid' tot het einde toe te leggen. En dat lijkt ons in herweten waarop ook minister Van - j Stoel zich beroept ccn onaan- pgj irdbare consequentie. fj een pokkenprik meer 9> RECHT Het staatstoezicht op volksgezondheid heeft alle artsen Nederland meegedeeld, dat de in- tingswet 1939 is ingetrokken. Dit ,u tekent, dat de vaccinatie van zui- ungen tegen pokken niet meer in landelijk entprogramma ls opge- door Bert de Jong GOES De discussie over de staatsrechtelijke en bestuurlijke vernieuwingen is zo goed als geluwd, nadat bij het laatste debat in de Tweede Kamer bleek, dat er geen meerderheid was te vinden voor hervormingen van enig belang. Burgemeester mr. F. G. A. Huber van Goes heeft, zonder dat dit direct zijn bedoeling was, deze discussie nieuw leven ingeblazen met zijn opmerking, dat het burgemeester voor de grotere gemeenten maar afgeschaft moest worden. Hij zag dit als een redelijk alternatief voor het voorstel (waarvoor geen meerderheid was), de burgemeester niet te benoemen, maar te verkiezen. Burgemeester Huber maakte zijn opmerking in een interview met zijn gemeentelijke voorlichter. Het vraaggesprek werd geplaatst in het plaatselijke voorlichtingsblad 'Sa menspel'. De Goese burgemeester is getrouwd met een Zwitserse vrouw. Door deze bijzondere relatie kwam hij in aan raking met de Zwitserse bestuurs praktijk. die volgens hem redelijk functioneert. Het systeem daar is, dat wethouders als politiek gekozen functionarissen met een dagtaak bij toerbeurt de voorzitter zijn van de gemeenteraad. Aan een burge meester bestaat dan geen behoefte meer. Vraag: Je kunt de burgemeester met een historisch gegroeide func tie, die bovendien ook vertegen woordiger is van de Kroon tocli zo maar niet aan de kant zetten? Huber: Dat is juist. Maar je kunt het probleem van de gekozen bur gemeester niet los zien van het probleem van de gehele bestuursre- organisatie, die' wel doorgevoerd moet worden. Het gaat nu om de totale kwaliteit van het bestuur. Als je nu kijkt naar de benoemings praktijk in de grotere gemeenten moet je wel tot de conclusie ko men, dat we met heel iets anders bezig zijn dan oorspronkelijk de bedoeling was. We zijn op de ver keerde weg. Vraag: Moet alles dan blijven zoals het nu is? Huber: Nee. ik vind het verdrietig, dat van de voorstellen van de staatscommissie Cals-Donner zo weinig is terechtgekomen. We leven nu nog steeds met de visie, die men in de negentiende eeuw op het DEN HAAG De ANWB wil de motorrijtuigenbelasting op een an dere manier berekenen dan dat nu gebeurt. In plaats van het gewicht als basis voor de hoogte van de belasting zou de ANWB liever de oMinderinhoud van de motor en de lengte van de auto hanteren als basis. De ANWB komt met dit voorstel, omdat op het plan van de regering om de motorrijtuigenbelasting vooral voor zwaardere auto's dras tisch te verhogen, veel kritiek is gekomen. De toeristenbond ver wacht niet dat dit voorstel van minister Duisenberg het in de Tweede Kamer zal halen. Het huidige systeem, dat het ge wicht bepalend is voor de hoogte van de belasting is volgens de ANWB verouderd. Dit stamt nog uit de tijd dat het gewicht in hoge mate bepalend was voor de slijtage van de wegen. Voor personenauto's geldt dit nauwelijks, omdat zij veelal niet meer dan ongeveer dui zend kilo wegen. bestuur had. En er is nogal wat veranderd in de samenleving. Burgemeester Huber toont, zich dui delijk verontrust over wat er in zijn eigen vak gebeurt. Hij zegt: 'Niemand kan met de huidige situa tie gelukkig zijn. De minister niet, de commissarissen der koningin niet en de burgemeester niet.' Hij valt erover wat er bij de benoemin gen in de vacatures van bijvoor beeld Den Haag en Rotterdam is gebeurd. Geschikte kandidaten kij ken nu wel uit om te solliciteren. Vraag: Bent u om nog meer redenen ontevreden over het be- noemin gsb eleid Huber: Een grief is ook, dat in grotere gemeenten meestal politie ke figuren worden benoemd. Dat is een hele zure zaak voor burgemees ters van kleinere gemeenten, die nu minder kans hebben op promo tie. Als een burgemeester promotie wil maken moet hij vooral politiek iets betekenen. Het wordt echter wel weer onaanvaardbaar gevon den, dat hij tevens Tweede Kamer lid as. De Eerste Kamer mag wel. Deze Kanier is, zo heb ik gehoord, een pakhuis van burgemeesters. Po- litiek actieve wethouders maken Mr. F. G. A. Huber: het gaat om de totale kwaliteit van het be stuur. ook meer kans te promoyeren tot burgemeester van een grotere ge meente. Vraag: U heeft het gevoel gekre gen, dat u meer aan politiek moet gaan doen. Huber: Ja. het is gek, maar het is Vraag: Wilt u alleen voor de grotere gemeenten het burgemees terschap afschaffen? Huber: Het bezwaar van ons systeem is, dat het uniform is voor alle gemeenten. Maar Amsterdam, een gemeente met nationale belan gen. zal bestuurlijk heel anders moeten functioneren dan een klei ne gemeente. Van dit uniforme systeem moeten we af. Een ge meente, die de functie van een streekcentrum vervult vraagt weer ander bestuur dan kleinere ge meenten. Vraag: Komen onder 't door u ge suggereerde systeem (de wethouder als voorzitter) bepaalde taken van de burgemeester als vertegenwoor diger van de Kroon en zaken op het terrein van de openbare veilig heid niet in het gedrang? Huber: We leven nog steeds onder de ban van de vorige eeuwen. Na de Franse revolutie heeft men de burgemeester vooral willen zien als de promotor voor het handhaven van de nationale eenheid. Voor de Franse revolutie ging elk land van de Verenigde Nederlanden maar zijn eigen gang. We zitten nog steeds in hetzelfde denkpatroon van eeuwen geleden. We zijn nu toch wel wat mondiger geworden met elkaar. De situatie nu is tweeslachtig. We werken bij de benoeming van een burgemeester met profielschetsen, waaraan toch niet wordt beant woord. Van de bevoegdheden van de burgemeester wordt verder afge knabbeld. Ik heb alleen geprobeerd de zaak wat zuiverder te stellen en en alternatief te zoeken. Mr. F. Huber (58 jaar en lid van de CHU) is afkomstig uit het zakenle ven.. Hij is nu twintig jaar burge meester: zes jaar op Ameland en veertien jaar in Goes. Tilburgse hoogleraar Koopmans: Van een onzer verslaggevers 's-HERTOGENBOSCH Het concept-ontwerp van wet voor de instelling van 26 mini-provincies steunt op onvoldoende onderzoek. Het sluit daardoor te weinig aan op de bestuurspraktijk van de afgelopen decennia. Bovendien tracht men er te veel problemen tegelijk mee op te lossen. Dit zei prof. mr. J. P. A. Koopmans, hoogleraar aan de katholieke hogeschool te Tilburg, één der drie in leiders op een ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het stadsgewest 's-Hertogenbosch gehou den symposium. Prof. Koopmans zei dat voor het bepalen van de wijze waarop en de mate waarin bestuurlijke wetgeving moet worden aangepast bezinning op de maatschappelijke en be stuursprocessen nodig is en wel op basis van onderzoek en daarop steunende planning. De maatschap pelijke veranderingen hebben ge leid tot een enorme uitbreiding van het aantal onderwerpen van be stuurszorg. Bestuurlijke schaalver groting ontstond via allerlei ge meenschappelijke regelingen tussen gemeenten, die op hun beurt leidt •tot het zich verenigen van 'pre- gewesten'. Dit 'verlengd' lokaal be stuur vraagt al lang om een wette lijk kader waaraan dan ook zo snel mogelijk moet worden doorgewerkt. Eerst na verder onderzoek te heb ben verricht en na bestuurservaring te hebben opgedaan met échte ge westen, kan men dan de herstruc turering van het openbaar bestuur in een volgende fase brengen. 'Twente model' Prof. dr. H. A. Brasz, hoogleraar aan de VU en een der opstellers van het in 1974 uitgebrachte be- stuursonderzoek Oost-Nederland, zei dat de regering de bij dat on derzoek op langere termijn voorzie ne provincie Twente dn feite model laat staan voor het hele land. De analogie is verantwoord, snaar zij bevat een verkeerde uitleg. Juist is de verschuiving van de probleem stelling van het bestuur naar de provincies; af te wijzen as de ma nier waarop een kaart met nieuwe provincies is gepubliceerd en de taken van provincies en gemeenten zijn verkaveld. Prof. Brasz stelde dat de regering het in het land levende onder scheid tussen ordenende en verzor gingstaken eigenlijk negeert. De eerste behoren bij de gemeenten, de gemeenteraden blijven er de hoogste macht over uitoefenen. Voor zover gemeenten te klein zijn ze te vervullen, kunnen kringen worden gevormd om voldoendp draagvlak te verkrijgen. Weinig kans Prof. Brasz meende dat de voorge stelde reorganisatie weinig kans op verwerkelijking maakt. De echte organisatie-plannen de verhou ding tot de burgerij moeten nog worden gemaakt. Prof. dr. S. O. van Poelje, oud hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam, zag voldoening over een duidelijk en verstrekkend voor stel, maar teleurstelling over een onvoldoende en volgens velen on juiste uitwerking. Van onze weerkundige medewerker Toch nog een winters beeld giste ren in het noordoosten van Neder land. In de provincie Groningen kwam de sneeuw in de ochtend plaat selijk vier centimeter dik te liggen. Eerder had West Duitsland de volle laag gekregenop de Kahler Asten in Sauerland werd zes millimeter aan sneeuw gemeten, in Münster een zelfde hoeveelheid, in Kassei acht millimeter neerslag aan sneeuw. Vooral in de hoger gelegen gebie den werd het verkeer ernstig be lemmerd door de sneeuwval of schneematsch (sneeuwbrci)Tussen gistermorgen en gisteravond zeven uur viel er in Eeide en op Schiphol vijf millimeter neerslag, Hamburg eveneens vijf, Hannover drie. en Emden zes mm. De temperatuur in Noordwest-Duitsland kwam niet hoger dan drie graden boven nul, in Zuid Duitsland werd het negen en in West Oostenrijk dertien tot veertien graden. Ons eigen land bleef nog lager met Eelde, waar het kwik stopte op plus 2 graden Celsius en vooral ook Zuid Limburg met Maastricht op maximaal één graad boven nul. Daar vroor het gister avond om zeven uur twee graden in een zeer dikke mist met zicht onder de honderd meter. Waar kwam die sneeuw zo ineens vandaan? Wel, de oorzaak moet ge zocht worden in de bovenlucht. Daar manifesteerde zich dan ook een koud putje. De koude lucht reikte tot grote hoogte. Dit systeem was afkomstig van de Balkan en dus bepaald niet uit Nova Zembla Het luidde dan ook geen serieuze winterperiode in, eerder ging hij vooraf aan hogere temperaturen op wat langere termijn. De komst van die koude put zal te maken hebben gehad met het naar de Oekraïne wegzakken van het krachtige hogedrukgebied, dat kort Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Twente Vlissingcn Zd.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück geheel bewolkt zwaar bewolkt motregen regen zwaar bewolkt motregen geheel bewolkt geheel bewolkt geheel bewolkt mist zwaar bewolkt zwaar bewolkt regen zwaar bewolkt zwaar bewolkt geheel bewolkt zwaar bewolkt geheel bewolkt zwaar bewolkt geleden nog bij Leningrad lag. Daardoor werd de algemene circu latie op het continent meer zuid oostelijk. Deze ontwikkeling heeft tegelijk tot gevolg dat het oceaan front van Ierland tot Frankrijk met daaraan verbonden zwakke storin gen, meer speelruimte krijgt en wij zien het dan ook langzaam en ge stadig optrekken naar het noord oosten. De hogedruk-uitloper naar Schotlahd, die nog een sta in de weg zou kunnen zijn voor dit. front, neemt in betekenis af. Deze atlantische ontwikkeling bete kent ook voor vandaag en morgen weer kans op enige neerslag maar gezien de zwakte van de storingen verwachten wij toch niet al te veel water. Het zuidwesten is wat de storingen betreft eerder aan de beurt dan het noordoosten, wat eigenlijk niet meer dan rechtvaar dig is. Noordoost Nederland kreeg immers gister al een beurt. Deze wijziging geeft uitzicht op een hogere temperatuur tijdens het weekeinde. In Skandinavië daalde de temperatuur gisteravond nog wel duidelijk: Sundsvall meldde om 7 uur minus vijf graden na een maximum van min twee maar Stockholm rapporteerde plus vijf, maximaal plus zeven. De barome- HOOG WATER 15-11-75: Vllsslngen 11.39- Harlngvlletsluizen 0.58-13.22: Rotter dam 2.16-14.18; Svhevenlngen 0.33-12.59; IJmuiden 1.15-13.38: Den Helder 4.34- 16.46: Harlingen 6.55-19.21; Delfzijl 9.07- 21.56. ters daalden overal in Skandinavië en liepen in Duitsland vrij alge meen omhoog. Om 7 uur gister avond werd vanuit Engeland op 9 plaatsen onweer gepeild: 5 haarden •tussen Milaan en Sicilië en 4 ten noorden en ter zuiden van de Azo- ren waar zich een uitgebreid lage drukgebied bevindt. onder redactie van loessmit er eerst sprake van een 'onmis kenbare verbetering'vervolgens van 'n periode van licht herstel' en tenslotte verkeerde de gene raal neer in accuut levensge vaar. liet kan zijn dat zijn toe stand van uur tot uur verander de. Het kan ook zijn dat van de ongeveer dertig specialisten om Franco's bed elke keer een an der hel bulletin mag samenstel len, zo van 'in mijn afdeling is alles in orde, dus het gaat goed'. Maar als een andere specialist toesnelt en ziet dat het op zijn vakterrein niet goed gaat, ver slechtert de toestand en veran dert net bulletin. Iedereen buiten het ziekenhuis raakt in de war, op één en dezelfde dag kon je in verschil lende kranten verschillend nieuws over het Spaanse staats hoofd vinden en ook de persbu reaus doen vrolijk mee aan de algemene verwarring. Reuter meldde gisterochtend vroeg dat Franco's vrouw Carmen en zijn jongere zuster Pilar (trouwens ook al 77) weer naar het zieken huis gesneld waren, maar UPI wist vrijwel tegelijk dat die zus ter óók ziek was geworden en met leverklachten het bed moest houder,. Volgens het Franse persbureau AFP is woensdag avond laat vanuit Madrid meege deeld 'dat de patiënt rustig slaapt sinds oe publicatie van het laat ste medische communiqué over zijn toestand.' Blijkbaar moet ook Franco net als de kranten mensen, op het laatste nieuws wachten voordat hij rustig kan (ont-)slapen. Generalissimo Franco is niet meer de gevreesde dictator die tegenstanders van zijn regime zonder pardon ter dood liet brengen. Wat er van hem over is, is een wrak. gewoon een oude man die al drie weken op ster ven ligt en wiens doodsstrijd met alle mogelijke lapmiddelen gerekt wordt tot het bittere ein de. Dat onsmakelijke gesol met een stervende begint veel men sen de keel uit te hangen, ook wie in de verste verte nog nooit enige sympathie voor de persoon van Franco %heeft kunnen op brengen. In de drie weken dat Franco nu ziek ligt. hebben zijn artsen al zo'n vijftig medische bulletins uitgegeven, variërend van 'volko men normaal' tot 'zeer kritiek'. Dat eerste, denk je dan, zal wel in de eerste dagen van zijn ziek- zïjn gemeld zijn of misschien zelfs toen hij nog helemaal niet ziek was. en dat 'zeer kritiek' is natuurlijk van de laatste dagen. Vergeet het maarDe medische bulletins zijn zo verwarrend, dat logisch denken niets meer uit haalt. 'Zeer kritiek' werd zijn toestand genoemd op 26 oktober en een officiële mededeling van 4 november noemde die 'volkomen normaal.' Wat wel en niet normaal is mag iedereen zelf uitmaken aan de hand van de mankementen die Franco vertoont: 1. de gevolgen van vier hartaanvallen sinds 21 oktober; 2. het grootste deel van de maag is weg-geopereerd, maar de bloedingen blijven doorgaan3. de darmen werken nog maar gedeeltelijk: 4. de lon gen zijn niet in orde; 5. de nieren werken evenmin. Er is sprake van bloedstolsels, buik- vliesontsteking, trombose en aderontsteking, kortom alle or ganen liggen in de vernieling. Het is maar ivat je 'volkomen normaal' noemt, als je aan een kunstnier ligt. door slangetjes (intravenues. dus via de aderen) gevoed moet worden en via an dere dan de normale lichaams openingen je uitwerpselen kwijt moet. Die overvloedige medische apparatuur heeft al macabere grappen in de wereld gebracht als: 'wanneer er geen kortslui ting komt, blijft het goed gaan met Franco' en 'de machines in het La Paz-ziekenhuis zijn nog gezond.' Drie, vier keer per dag kan er totaal verschillend nieuios uit het ziekenhuis komen. Op de 28ste oktober bijvoorbeeld was Christopher Wall is een baby van pas drie maanden, die nu al historie gemaakt heeft: toen het jongetje geboren werd, zat zijn hartje niet op de juiste plaats, maar buiten zijn lichaam, dat is op zichzelf niet uniek, want in de Amerikaanse stad Philadel phia, waar Christopher in het zie kenhuis ligit, weten ze van nog vierenzestig van zulke gevallen in de laatste driehonderd jaar. Alleen is dit kindje de eerste die langer dan twee dagen met het mankement in leven is gebleven voordat er iets aan gedaan kon worden. Het hartje van de baby dat na de operatie aan de bin - nenkant van zijn borst is ge plaatst, trekt zich nu geleidelijk aan op de goede plaats in de borstkas terug. Ook de stad New York is - financieel-economisch gezien - aan het eind van zijn krachten. Desondanks wordt er alweer een nieuwe wolkenkrabber bijge bouwd van 56 verdiepingen, met op het dak een paneel dat zon nestralen opvangt en bewaart. De op die manier verkregen energie zal gebruikt worden voor de luchtverversings-installatie in de wolkenkrabber en voor de warmwatervoorziening. Het ge heel gaat er uitzien als op het plaatje, waar een behendig teke naar de super-torenflat nèt echt tussen de bestaande bebouwing heeft ingetekend. De 'Dutch-Australian carnival marching girls' is een groep ma jorettes van Nederlandse af komst, die in het nieuwe vader land Australië nogal eens met veel succes optreedt. De 'Hol landse' majorettes zijn nu in een Australisch dagblad da nig in het zonnetje gezet, omdat ze hun groep precies vijf jaar geleden hebben op gericht in het. plaatsje Wollon- gong, honderd kilometer ten zui den van Sydney. Ondanks hun 'Hollandse' voorkomen vertonen deze majorettes toch een opval lend verschil met de echte Neder landse majorettegroepen: de Au stralische 'meisjes' dragen welis waar ook witte geplisseerde mi nirokjes en hoge witte kaplaar zen, maar in tegenstelling tot hun puur-Hollandse zusters zijn deze al bijna allemaal grootmoeder. De gemiddelde leeftijd van de groepsleden is 48 jaar. de mar cherende leidster heet Sien Dek ker. is 69 jaar oud en heeft 39 kleinkinderen. Het befaamde monster van Loch Ness bestaat en dat zal nog vóór 11 november volgend jaar bewe zen zijn ook. Een Schot weet dat zo zeker, dat hij deze week bij een gokkamtoor in de Engelse stad Oxford een weddenschap heeft ingezet op het monster, in de zekerheid dat hij zal winnen. Hij is er zo rotsvast van over tuigd, omdat hij zijn grootmoe der in de theebladeren heeft la ten kijken. En die heef! daarin duidelijk gezien dat het monster binnen een jaar zal opduiken. In de meer dan veertigjarige his torie van Ouwehands Dierenpark hebben verschillende zeer sterke verhalen de ronde gedaan, maar ze halen het geen van alle bij de ware gebeurtenis die zich daar nu afspeelt: in de tuin hobbelt een Pekingeend rond met drie donzi ge kuikentjes, die zich deze maand in de struiken achter de apenrots uit het ei geworsteld hebben. Zo laat in het jaar is zo iets althans in deze tuin nog nooit vertoond. 'Dat moet wel een keer afgelopen zijn, Simpkins.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5