edrijven niet meer an nu betrekken bij e ontwikkelingshulp' biff eens Gewoon doorgaan Otrivin Disc-jockeys maken vuist tegen Top-40 Volvo 66 De Nieuwe Middenklasse STER Fonds gevormd voor maatschappelijke integratie blinden ,aat ieder zelf weten wanneer hij met werken wil stoppen' ister Pronk in Tweede Kamer n 1?5(O^Sfi nge vrouw rmoord in V ar woning Als u dóórdenkt helpt direkt bij neusverkoudheid Uitgifte van braillezegel Weer prestigestrijd in woelig wereldje van Hilversum 3 METZLER- Theo Stokkink wil liefst van hitparade af 'Lering trekken bij DSM-ramp' Glastra van Loon kandidaat bij D'66 Rechtstreeks van importeur tetDAG 14 NOVEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 tn een verslaggever 5N HAAG Ieder mens zou moeten bepalen wanneer hij n het beroepsleven overstapt ar het vrije-tijds-leven, oftewel m, pensionering. Dit zei dr. J. A. alpers, hoogleraar in de sociale ïagogiek aan de hogeschool in Iburg, gisteren op de manifesa- tie 'dag ouwe dag' in het Haagse congresgebouw. Prof. Stalpers zei dat de huidige regeling dat iedereen op zijn 65ste met werken moet stoppen in veel gevallen tot onbevredigende of zelfs traumatische situaties leidt. Hij wees ook op de noodzaak om bejaarden meer op te nemen in het maatschappelijk gebeuren. Naast een vrijwillige pensionering zou ook het 'uitbouwen van een hobby ten bate van de samenle ving' daaraan mee kunnen wer ken. Als voorbeelden noemde hij het maken van muziek door be jaarden op scholen, in kerken of in buurthuizen. Daardoor zou een bejaarde minder het gevoel heb ben overbodig te zijn. De manifestatie was belegd door de Nederlandse federatie voor be jaardenbeleid, die een nieuwe be nadering van de bejaarden be pleit: De bejaarde zou niet langer gezien moeten worden als 'een berustende' maar als iemand die zijn levenssituatie als zinvol en plezierig ziet. (ADVERTENTIE) nt\ werë nnei •htii onze parlementsredactie HAAG Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking ziet geen kans het Nederlandse be- Jk jieven meer dan nu al het geval is te betrekken bij projecten van ontwikkelingshulp. Bij de be- 'woo elin° van de begroting voor ontwikkelingssamenwerking was vanuit de Tweede Kamer ge Nederlandse bedrijven meer orders te geven gezien de grote werkloosheid. ,qq Pronk wees er echter op dat zogenaamde stuwmeer van nog niet alle bilaterale hulp (directe uitgegeven ontwikkelingsgelden, van Neerland aan een onit- vrij te maken voor extra orders aan :d) nu al in Nederand lezelH 'word,t- Uitbreiding van deze inzitrale hulp moeilbk omdat de ,r ckelingslanden die niet kun- - Opvangen. Zo is men er recent n geslaagd een partij Neder- kunstmest kwijt te raken. den^er Pro,nik toonde zich er be tover dat de prijzen die Ne- 'se bedrijven voor hun pro- in het kader van de ontwik- shulp vragen vaak veel hoger in het buitenland. Hij een KVP-suggestde van de om een 300 miljoen uit het het bedrijfsleven. Dat kan niet om dat het bestemd is voor langlopen de projecten waarover al afspraken zijn gemaakt, zei hij. De minister verzette zich ook tegen een VVD-voorstel ten koste van de hulp aan de aïlerlarmste en in acu te nood verkerende landen 350 mil joen vrij te maken voor stimulering van investeringen door Nederlandse bedrijven in ontwikkelingslanden Hij wees erop dat voor dit doel al veel geld beschikbaar is. dat tot nu toe niet gebruikt is door het be drijfsleven. leid p-B (ADVERTENTIE) fill) lnd<?rdaad. Met schrale, gesprongen lippen (AAA*' kan bijten zéér doen. Labello houdt uw lippen zacht en soepel. Labello, de stick die verzorgt, verzacht en beschermt. Zomer Winter. (Met Labello als ondergrond, blijft lipstick langer mooi.) Drs. Pronk zag geen tegenstelling tussen zijn verlaging van de hulp aan Indonesië van 166 tot 125 mil joen en de pogingen van minister Duiseniberg (financiën) om op zachte voorwaarden met Indonesië orders voor het Nederlandse be drijfsleven af te sluiten. De heer Pronk wees erop dat de verlaging van de hulp verband houdt met de betere financiële positie van Indo nesië en ndert met de schending van de mensenrechten in dat land. Pas volgend jaar zal bekeken worden of de hulp aan Indonesië, in verband met de politieke gevangenen moet worden herzien. Minister Pronk zei dat aan de on afhankelijk wordende thuislanden in Zuid-Afrika geen officiële ont wikkelingshulp zal worden geboden omdat dit de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika zou bevestigen. Wel zal via particuliere organisaties geld gegeven worden aan projecten voor de zwarte bevolking in Zuid-Afrika. De criteria voor die hulp worden momenteel nog bestudeerd. Met de ze beslissing" wijzigt minister Pronk zijn beleid dat hulp aan de Zuid- afrikaansë bevolking helemaal uit sloot. De betreffende hulp zal zonder inschakeling van de Zuidafrikaanse bevolking worden gegeven. De heer Pronk gaf toe dat ook hij wel eens twijfelt aan het nut van ontwikkelingshulp die via regerin- Minister Pronk gen tot stand komt. Ontwikkelings hulp op zichzelf is een goede zaak, maar het maakt wel verschil hoe die wordt gegeven. Hulp aan rege ringen wordt vaak gebruikt voor de wensen van elites en komt niet aan de arme mensen ten goede. Daarom hebben we de eis ingevoerd dat het sociaal politieke systeem van het ontvangende land zodanig moet zijn dat de hulp ook werkelijk aan de basis terecht komt. De minister erkende dat In veel ontwikkelingslanden individuele vrijheden in het gedrang komen. 'De individuele vrijheid mag je niet absoluut stellen, als er mensen sterven van de honger. Leven en werk voor de armsten blijkt moei lijk te bereiken te zijn zonder een sterk dirigijsme van bovenaf'. Als voorbeeld hiervan noemde hij Cu ba. Hij benadrukte dat hij bij zijn recente bezoek aan Cuba de kwestie van de politieke gevangenen aan de orde had gesteld en nu enige hoop op verbetering heeft. Drs. Pronk toonde zich tenslotte bezorgd over de sterk teruglopende belangstelling voor het vrijwilli gerswerk in de arme landen. De oorzaken daarvan worden nu bestu deerd, maar vast staat dat de onze kere werkgelegenheidssituatie in ons land daarbij een belangrijke rol speelt, zei de minister. (ADVERTENTIE) JG. eusi van Oldfg, npeif JG. e p mit (1 nze correspondent ie INGEN In haar woning Parkweg in Groningen is de ;e Riny van der Heide ver- De dader heeft haar met turbuks neergeschoten; enke- oten hebben de jonge vrouw k getroffen. pai ilitie was gisteren de dader et op het spoor. De mogelij k- niet uitgesloten, zei hoofd- eur Horstmann van de Gro- recherche, dat er meer da- ij betrokken zijn. chaam van de jonge vrouw loor een huisgenote en colle- mie Kuipers, die evenals het ffer bij de gemeentelijke so- ienst werkte, ontdekt. Kuipers had woensdagavond ling verlaten en kwam daar dagochtend terug. Het be de haar dat de fiets van haar n nog voor de woning stond, het licht op haar verdieping randde. Toen zij poolshoogte emen, trof zij haar vriendin i de divan aa.n. Buren heb- in schoten gehoord. Hieruit (fgemaakt kunnen worden dat jtper een geluiddemper op het heeft gehad. k bij de deuren is geen zodat het vermoeden be- dat het slachtoffer haar laar heeft binnengelaten, tr kamer was wel wat over gehaald en omgevallen, maar vechtpartij is volgens de geen sprake geweest. irdraak i da :na; ij kb n Vervolg van pagina 1 Verscheidene kamerleden hebben tijdens de begrotingsbehandeling aangedrongen op meer samenhang in het welzijnsbeleid. Op plaatselijk zowel als regionaal en landelijk ni veau wordt er volgens hen nog teveel langs elkaar heeaugewerkt, met alle financiële conseuqenities daarvan. Samenwerking van de in stellingen onderling, maar ook een betere coördinatie tussen CRM en sociale zaken zou noodzakelijk zijn. De heer Tilanus (CHU) wees op de verschillen in twee nauw samen werkende groeperingende gezond heidszorg en de maatschappelijke dienstverlening. De maatschappelij ke dienstverlening blijft volgens hem op alle niveaus achter bij de gezondheidszorg. Als voorbeeld van plaatselijke achterstelling noemde hij de pensioenregeling die maat schappelijk werksters en gezinsver zorgsters moeten ontberen. Ook mevrouw Haas-Berger (PvdA) pleitte voor een geleidelijke invoe ring van pensioenvoorzieningen voor de gezinsverzorgsters, ervan uitgaande dat vrouwen zich zoveel mogelijk zelfstandig moeten kun nen handhaven. De heer Kosto wilde van minister Van Doorn de toezegging dat de vormingstoneelgroepen GL2 en Proloog (die eventueel in de toe komstige opzet zouden kunnen sa menwerken in de regio Brabant- Limburg) in ieder geval blijven voortbestaan tot het definitief be- Het is hoog tijd voor een nieuwe midden'-7" klasse. Met een eigen gezicht eigen hoge kwaliteit Daarom introduceert* Volvo de Volvo 66. VOLVO leid over het vormingstoneel vast staat. De VVD drong aan op het laten voortbestaan van het opera gezelschap Forum, dat volgens deze fractie een goede aanvulling kan geven op operagebied door het brengen van kleine produkties. (bij wijze van kameropera). U hoeft uw werk, sport of hobby niet te onderbreken. Thuisblijven is er niet meer bij, Even die handige Otrivin- spray of druppelflacon gebrui ken en u kunt weer vrijer ademhalen engewoon doorgaan. uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker en drogist Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Nederlandse Blindenraad heeft een fonds opgericht voor de maatschappelijke integratie van blinden en slechtzienden. In de beroepen in het maatschappelijk leven wordt de blinde achtergesteld. De Blindenraad wil nu syste matisch deze toestand gaan verbeteren. Vandaar de oprich ting varl het fonds, waarin overigens nog geen cent zit. Binnenkort hoopt de raad echter over honderdduizend gulden te beschikken als de actie van de uitgifte van herdenkingszegels ter gelegenheid van 150 jaar brailleschrift geslaagd is. De ze gels, ook voorzien van braille - druk, zijn gisteren door de blin denraad en het bureau herden kingszegels geïntroduceerd. Van de netto-opbrengst komt per verkochte serie tenminste vier gulden ten goede aan de Nederlandse Blindenraad. Een serie kost totaal 12,50. Arie Korvdng, de voorzitter van de blindenraad, zei dat het on derwijs wel open staat voor de blinden. Maar dit houdt beslist niet in. dat je als mens in het maatschappelijk verkeer kunt meedoen. Er wordt veel gedaan aan revalidatie, maar de ar beidsmogelijkheden blijven be perkt. De beroepssituatie voor de blin den is erg nijpend. Daarom zal de blindenraad met behulp van geld uit het fonds een deskundi ge aantrekken, die systhematisch zal nagaan welke beroepen ge schikt zijn voor blinden. Werk is niet alles, zei Arie Kor ving. Maar juist voor de gehan dicapte mens, die uit is op zijn sociale prestige, is de arbeid heel belangrijk. De blindenraad weet nog niet hoe het fonds in stand zal blijven. Men hoopt op hulp van de overheid. Het fonds neemt eigenlijk een taak over van de blindenorganisaties. Deze organisaties met leden, waarvan het inkomen gemiddeld nog niet aan het minimumloon komt, kunnen een systematisch onder zoek gericht op de maatschappe lijke ontwikkeling van de blinde niet betalen. Naast het beroepsonderzoek wenst de blindenraad met het fonds omscholingscursussen te ontwikkelen. Ook wordt gedacht aan een intensere voorlichting aan 'het ziende deel der samen leving'. Het arbeidsvermogen van de blinde moet begrepen en gewaardeerd worden. De zegels zijn niet geldig voor frankering. De PTT is niet inge gaan op een verzoek van de blin denraad een herdenkingszegel voor het braMe-schrift uit te geven met een extra toeslag. (ADVERTENTIE) IIieders oogmerk eb jammer genoeg geen 'i 'iade, mar jullie kunnen vat van mijn lioestdrank iddften.' Van een onzer verslaggevers HILVERSUM In het woelige wereldje van Hilversum 3 is dezer dagen ander maal een heftige prestigestrijd opgelaaid met als inzet de twee landelijke hit parades, die sinds enigë tijd in omroepland beide een eigen leven zijn gaan leiden. Stokkink over het waarom daarvan: 'Dat' is toch de enige manier om ze van re pliek te dienen. Het enige argument voor deze affaire is toch dat de platenhandel niet met ï-ommel wil blijven zitten, met platen die niet meer courant zijn. Daar kan ik nog best in meegaan, maar ze moeten niet denken dat wij ons voor hun kare- tpe laten spannen en ze moe ten ook bedenken, dat de zaak nu chaotischer wordt dan het ooit geweest is'. De protesterende disc-joc keys menen unaniem dat de Tros haar zaken veilig wil stellen nu zou blijken dat rie Top-30 van de NOS (een maal per week door de AVRO gevisualiseerd in hPt v-programma Top-Pop) ver reweg het meest in trek ls. Stokkink: 'Dat is (och dui- De Nederlandse Vereniging van Grammofoonplaten De tailhandelaren (NVGD) heeft begin deze week aan haar 1400 leden een brief doen uitgaan, waarin wordt aangeraden de inkoop voort aan af te stemmen op de door het zinkende Veronica aan de Tros verkochte Top- 40, en afstand te nemen van de door de andere omroepen in stand gehouden Nationale Hitparade (Top-30). De disc- jockeys van de VARA, NCRV, KRO. AVRO en NOS voelen zich hierdoor in hun integriteit aangetast en heb ben zich gisteren verenigd om gezamenlijk een vuist te maken tegen wat zij noe men de zwendelarij en de commerciële belangen ach ter de Stichting Nederlandse Top-40. die nog altijd wordt beheerd door de Veronica- coryfeeën Rob Out en Lex Harding. De actie is ontketend door KRO-programmamaker Theo Stokkink, die woens dagmiddag in zijn program ma openlijk begon te rebel leren door zijn luisteraars aan te sporen om de platen- handelaren te laten weten 'dat ze niet aan dit soort flauwekul mee moeten doen'. Verder vulde hij zijn programma grotendeels met popmuziek uit de jaren vijf tig. die niet meer in de pla tenhandel verkrijgbaar is. delijk. Cijfers tonen toch aan dat er veel minder be langstelling is voor de top- 40, die de Tros-radio op donderdagmiddag uitzendt. De hele dag door veertig de zelfde platen. Tot Je er kots misselijk van wordt' Eerlijk sentatiieve verkooppunten wordt verkregen. De Top-40 zegt dat ook te doen, maar kan diie cijfers onmogelijk controleren, omdat hier bij de Stemra de auteursrechten worden vastgesteld en wij dus over de exacte cijfers beschikken.' 'Onbegrijpelijk'. Dat is de reactie van mr. J. Verhagen, directeur van het Bureau voor Muziek-Auteursrecht (Buma/Stemra), dat sinds vorig jaar op verzoek van de Avro, de NOS, de platenhan del en -industrie de Natio nale Hitparade samenstelt. Mr. Verhagen: 'Zwij trach ten een objectieve en eerlij ke hitparade samen te stel len en wij beschikken daar voor over de middelen .Wij zijn in staat om wekelijks de opgaven van de platenin dustrie te verifiëren en die via een puntensysteem af te wegen tegen de gegevens uit de handel, die door middel van 120 enquêtes bij repre- Overleg Een onderzoek van het Bu- ina/'Stemra onder platen- handelaren heeft onlangs nog aangetoond dat 34 pro cent zijn kik open richt op de Top-30 en 28 procent op de Top-40. De rest was het om het even. Mr. Verhagen ziet daarin dan ook geen aanleiding om op basis van de brief van MVGD te stop pen. 'We gaan maandag eerst eens met de handel, de industrie en de omroepvere nigingen om de tafel zitten voor overleg. Ik zou het liefst zien dat er een Stich ting Nationale Hitparade ontstaat, waarin iedere par ticipant medeverantwoorde- Afschaffen Minister in Kamer: Van een verslaggever DEN HAAG Er was voldoen de potentieel beschikbaar voor bestrijding van de ramp bij DSM van vorige week vrijdag. Dit zei minister De Gaay Fortman gis teren tijdens het vragenuurtje in de Tweede Kamer. Hoewel de openbare telefoon al snel was geblokkeerd hebben de verbindingen door het gebruik van mobilofoons bevredigend gewerkt. Natuurlijk is er ihder en daar wel een fout gemaakt en daaruit zullen we ook duchtig lering trekken, al dus die heer De Gaay Fortman. Hij legde er de nadruk op dat rampen bestrijding in de eerste plaats een zaak van lokaal bestuur is. Voor een goede bestrijding van rampen is de coördinatie van de brandweer op regionaal niveau een eerste ver eiste. Op dit punt is er overleg met de gemeenten in de westelijke mijnstreek. Minister De Gaay Fort man was het met vragensteller Ko- nings (PvdA) eens dat dit veel t# lang duurt. Het blijft echter een taak van de gemeenten. De bescherming 'bevolking heeft volgens de minister alles gedaan om op eventuele bijstand voorbe reid te zijn. Die .bijstand was echter op het terrein van de ramp niet nodig. Laatste twee De laatste twee slachtoffers van de ramp zijn gisteren geïdentificeerd. De lichamen van J. Gardeniers, PTT-employee uit Geleen en G. Laumen uit Roermond, zijn door de officier van justitie vrijgegeven aan de familie. Gardeniers wordt in Ge leen en Laumen dn Roermond be graven. Het bestuur van de KVP-Limburg heeft er gisteren bij het provinciaal bestuur van Limburg op aange drongen op de kortst mogelijke ter mijn een gecoördineerd rampen plan samen te stellen, waarin on der meer de voorlichting geregeld •is door het inschakelen van de regionale omroep zuid. Ook wordt gevraagd na te gaan of het nodig is fors in te grijpen dn het ruimtelijk beleid en zo ja, op welke manier dat moet gebeuren. M. J. Konings: vragen Van onze parlementsredactie DEN HAAG Oud-staatssecretaris mr. J. F. Glastra van Loon is kan didaat viee-voorzitter van het be stuur van D'66. Het aftredende par tijbestuur heeft de voormalige staatssecretaris kandidaat gesteld voor de verkiezing op het congres dat D'66 op 29 november in Leiden zal houden. Glastra van Loon heeft deze kandidatuur aanvaard met de notitie dat belangrijke doelen van D'66 nog niet zijn verwerkelijkt en dat 'op zijn minst moet worden onderzocht op welke manieren deze alsnog het best kunnen worden na gestreefd'. Glastra van Loon zal als vice-voorzitter Ruby van der Scheer opvolgen. De partijvoorzit ter, dr. J. ten Brink stelt zich herkiesbaar. (ADVERTENTIE) CHERNY-piano'S* WAARDE 3600.- lijkheld aanvaardt. Eventu eel komen daarin ook verte genwoordigers, consumen- tenkringen, zodat een brede groep ontstaat die borg kan staan voor een eerlijke en objectieve hitparade, die niet is samengesteld op ba sis van commerciële belan gen. Lukt dat niet, dan trekken wij daaruit onze consequenties en zuilen er net zo gemakkelijk mee op houden, omdat we er verder geen enkel belang bij heb ben.' desgewenst zonder aanbetaling voor 60.- per maand p.l. IRMBACH pianos* WAARDE 5100.- nü TCHAIKA-pi ano's WAARDE 6500.. nü voor Gratis thuisbezorging. Vijf jaar garan tie. Stemmen door geheel Nederland. Theo Stokkink zou het feno meen hitparade het liefst geheel zien afgeschaft: 'Dan zouden er meer gedocumen teerde programma's worden gemaakt. Nu duikt iemand de studio in met drie plug gers achter hem aan, en maar schreeuwen. In het andere geval zou de disc- jockey gedwongen worden om zijn huiswerk eens te maken'. Westersingel 42. tel.(OIO)363500^ Dagelijks geopend van 9-17.30 uur. Vrijdag koopavond van 19-21 uur. Europa's grootste import- en exportspecialist in vleugels en piano's.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3