Dbjectieve voorlichting )ver ons eten en drinken rouden Handen' heeft ien zilveren handdruk an de overheid nodig Dichter verdraait zijn verleden FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK De glorie van het Westen mm nanciering miljoenen-affaire te optimistisch? 'PTT vernietigt werkgelegenheid' Verkeerslichten in Utrecht doen het weer door W. Wielek- Berg Meijer (CRM) tikt Eindhoven op de vingers Automobilist dood na hartverlamming Krampachtige verhouding Nouschka van Brakel filmt oude mensen JDAG 14 NOVEMBER 1975 TROUW/KWARTET PS11 - RH13 ieuw boek en enige brochures helpen ons uit de mist or Huib Goudriaan {STERDAM De Nederlanders gaven in 1974 ruim vijfentwin- miljard gulden uit aan hun eten en drinken. Niettemin en dat een tijd, waarin we steeds meer doordrongen raken van het ver- id tussen voeding en gezondheid lijkt een aanzienlijk deel van kollossale bedrag verkeerd te zijn besteed. Om even een open ir in te trappen: slechte eetgewoonten hebben bijgedragen tot de neming van de hart- en vaatziekten. iddels is de gemiddelde Neder- er het spoor nogal eens bijster het gaat over wat hij nu eigen- moet eten, wil hij gezond blij- Weliswaar liet de voedingsindu- de afgelopen jaren niet na inekkig reclame te maken voor tziekten voorkomende' produk- (met een zekerheid, die sommi- voedingsdeskundigen allerminst ntwoord achtten). Op hun beurt ren kritische jonge wetenschap- de voedingsindustrie om de oren verwijten, die de huisvrouw bij- leden denken dat ze in de keu- aan de vergiftiging van haar ge werkte. Tenslotte maakten de ïangers van macrobiotisch voed- n van biologisch-dynamisch ge- ;kte produkten soms weieens bijna ideologisch-religieus fana- e de verwarring nog wat gro- lingsdeskundige professor dr. B. Hartog uitte hierover onlangs et openbaar zijn gramschap door ournalisten, die deze elkaar te- iprekende opvattingen aan het ek doorgeven, van verkeerde ichting te betichten. Hoe dit zij, de leek, die op school meest- einig of geen onderwijs kreeg oedingsleer, tast in het duister, hem of haar zijn er nu een en enkéle goede brochures van Voorlichtingsbureau voor de Voe- 1 in Den Haag) verschenen, die itieve informatie geven over een mens over zijn voeding weten. helderend door ECI8 en Uitgeverij Hel- d uitgegeven 'Smakelijk en Ge- heeft op een ideale wijze de tie van 'gezondheidsboek' en cboek' gecombineerd. Begonnen It met een medisch gedeelte, dat werking van de werking van spijsvertering beschrijft. Er t verhelderend uit de doeken welke bouwstoffen het selijk lichaam nodig heeft, lit hoofdstuk 'Onze voedings- en' wordt onderstreept, dat de izen die worden gegeven ge- ïrd zijn op een twintig jaar lan- raktijkervaring en uit bronnen, de strenge wetenschappelijke hebben doorstaan. Uiteengezet t wat calorieën, koolhydraten stukje scheikunde), enkelvou- onverzadigde vetzuren en vita- is nu eigenlijk zijn. Hier en daar we hoe de voedingswetenschap in won of werd vertraagd.' Al Jen 57 meldde de Engelse onderzoe- Lind succesvolle proeven om ïrbuik te genezen door citrus- Boven een kinder-twaalfuurtje, dat uitgebalanceerde ingrediënten voor liet schoolkind-in-de-groei bevat en onder licht verteerbare kost voor patiënten die van een langdurige ziekte herstellen. vruchten maar in het goede, oude Engeland maalde de ambtelijke mo len langzaam en pas in 1795 profi teerde de Britse marine van de uit vinding van Lind. Citroensap behoor de van toen af tot de apothekersuit rusting van ieder schip en hieraan een onzer verslaggevers EERENBERG Het voortbestaan van het recreatieproject Gouden Handen in het vroegere ster Don Rua te 's Heerenberg, vlakbij de Duitse grens, wordt bedreigd, als de overheid niet be is financiële steun te verlenen. rei( schitterende complex mag niet ren staan', zegt de voorzitter ie stichting, de heer L. Uitten- ird. Om met succes te kunnen draaien, moet 'Gouden en' het immense gebouw plus in en overnemen en daarmee is ?aar miljoen guldens gemoeid. >ank wil wel krediet verschaf- maar dan moet het rijk voor Ddige garanties zorgen. len Handen, een bijzonder pro- op het gebied van de passieve, vooral ook actieve recreatie, n paradijs voor de meest uiteen- ide beoefenaren van huisvlijt, het voorjaar van 1975 openge- Sinds die tijd zijn er ongeveer erdduizend bezoekers geweest, iet komende jaar worden er >0 tot 300.000 belangstellenden acht. initiatief is destijds uitgegaan de zakenman G. Hazeleger uit ook de man achter de b.v. erande, die het voormalige ter van de paters Salesianen Een deel van het gebouw t door 'Gouden Handen' ge il- Om 'Gouden Handen' te m, streeft het bestuur er nu de accommodatie ten behoeve ie permanente expositie aan te i- Aan de crediteuren, die de Monferande heeft - aan hen is •n schuld die ligt in een orde enkele tonnen - is verzocht ehig geduld te hebben. senfabriek Ive als manifestatie vindt het van Gouden Handen het id ook belangrijk met het oog et personeel. Er zijn, Inclusief Part-time-werkkrachten onge- honderd personeelsleden. 2ij enige reserve kan men het 'Peel nog enkele maandn be- Komt de rijksoverheid niet We termijn te hulp, dan komt niet alleen de b.v. Monferande, maar ook 'Gouden Handen' zelf in ernstige moeilijkheden. Aan het ministerie van economische zaken zijn garanties gevraagd, aan CRM subsidies. Door loskoppeling van de b.v. Monferande zou 'Gouden Han den' volledig als niet-commerciële stichting kunnen opereren. Er zijn er, speciaal onder het personeel van dit bedrijf, die de heer H. Hazeleger hebben verweten dat hij zijn tassenfabrik 'Gulden Stift' in Doetinchem opoffert aan 'Gouden Handen'. Dit verwijt heeft hij van de hand gewezen. Gulden Stift is bij de financiering van 'Gouden Handen' niet betrokken geweest. Van een verslaggever UTRECHT —De PTT is bezig werkgelegenheid te vernietigen. Het bedrijf doet dit door automatisering en mechanisering. Dit zegt bestuur der J. Kwakkenbos van de NKV- bond voor overheidspersoneel. Hij schrijft dit in de NKV-uitgave 'Pamflet'. De PTT is bezig met een herziening van de bestel- en expeditie-afde ling. Daarbij wordt veel mankracht overbodig. Volgens de heer Kwak kenbos bestaan er plannen om het aantal expeditiekantoren tot een kwart terug te brengen. De bestuurder van het NKV schrijft dat zijn bond niet zo conservatief is dat hij technische ontwikkelin gen wil tegenhouden. Maar hij meent dat de overheid juist in deze tijd van grote werkloosheid een ex tra verantwoordelijkheid heeft voor het behoud en de uitbreiding van werkgelegenheid. Voorzitter Uittenbogaard zegt nog het volste vertrouwen in de toe komst van 'Gouden Handen' te hebben. Aan de uitbreiding wordt rustig doorgewerkt. De Heidemaat schappij is op het ogenblik bezig met de aanleg van een groot tuin centrum. dat in februari opengaat. NS. KLM en reisbureau's hebben de manifestatie in hun programma's opgenomen. Het klooster (56 dui zend kubieke meter inhoud) blijft de hele winter open. Met de kerst dagen zijn er speciale attracties. Van een verslaggever UTRECHT Sinds gistermorgen werken de stoplichten in Utrecht weer. Als gevolg van een storing in de computer, die de verkeerslichten in de Domstad bestuurt, ondervond het verkeer dinsdag en woensdag veel hinder van dit euvel. Er hing toen bovendien een zware mist, die het de weggebruikers extra moeilijk maakte. Tijdens de spitsuren moest de Utrechtse politie tientallen politie agenten extra inzetten om het ver keer op de kruispunten in goede ba nen te leiden. Dinsdag turfde de politie in Utrecht een tiental aanrijdingen op kruis punten met defecte verkeerslichten. Door het heldere weer op woensdag, viel het aantal ongelukken op die dag mee, hoewel in totaal dertig aanrijdingen plaatsvonden. Vier mensen moesten met vrij ernstig letsel in een ziekenhuis worden op genomen. hebben de Britse matrozen hun bij naam 'Limeys', dus citroentjes, te danken.' De kern van het boek wordt ge vormd door recepten, die zijn geba seerd op de normale voeding, zoals die overal verkrijgbaar is. Daarnaast zijn er drie hoofdstukken, die bijzon dere aandacht verdienen'Slank wor den, slank blijven', 'Speciale recep ten' en 'Dieetvoorschriften bij ver schillende ziektes'. De voorlichting over het vermageren is aangevuld met verscheidene door artsen goed gekeurde manieren om het lichaam op het juiste gewicht te brengen. Als een eerste vereiste wordt terecht aanbevolen de arts te raadplegen: 'Hij moet beslissen of en welke ver mageringskuur u zult volgen'. Jammer Jammer is dat het hoofdstuk met speciale recepten voor de belang rijkste beroepscategorieën en voor bepaalde leeftijdsgroepen, zoals ba by's, schoolgaande jeugd, tieners en studerenden in het 'Woord vooraf' wordt aangekondigd, maar geheel ontbreekt. Wel worden er tips en re cepten voor bejaarden en sportlieden gegeven. Volgens uitgeverij Hel mond BV is deze blunder ontstaan, doordat bij de vertaling van het boek uit het Duits bleek, dat dit deel te zeer op de eetgewoonten in Midden- Europa was gericht. Toen is verge ten ook in de aankondiging op de flap en in het Woord vooraf de aan kondiging weg te laten. Deze Nederlandse uitgave is voort gekomen uit een gezamenlijk initia tief van de ECI-boekenclub en van uitgeverij Helmond. Het is een ver taling van het oorspronkelijk bij An dreas Verlag in Salzburg uitgegeven werk van Charlotte Scheibenplug en de universiteitsmedicus dr. Hein- rich Wallnöfer. De Nederlandse ver taling was in handen van mevrouw D. Defesche-Pinckers, mevrouw M. Schoon-Lamet en mevrouw D. Dams- ma-De Groot. De winkelprijs is 45 gulden, terwijl de prijs voor leden van ECI 29,90 is. Brochures Voor wie dit boek te prijzig is, kun nen we de brochures van het Voor lichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag aanbevelen, die beknopt en in populaire vorm ook de grond principes van een goede voeding duidelijk maken. Er is een geheel herziene herdruk uitgekomen van de brochure 'Gezonde voeding'; prijs 0,25 en te bestellen bij het Voor lichtingsbureau voor de Voeding, Laan Copes van Cattenburch, 44. Den Haag. Een nieuwe brochure is 'Kopen en Koken', eveneens van het voorlichtingsbureau, die een ant woord geeft op de vraag hoe wèl en hoe niet op de voeding kan worden bezuinigd. Het boekje, dat 1,- kost, geeft theoretische warenkennis, voe dingsleer en tips en recepten voor goedkope menu's. De preoccupatie met de jeugd is een hebbelijkheid van oude men sen en dichters. De eersten mij meren erover en de dichters sle pen er voer uit voor hun verbeel ding. Beiden maken zich daarbij schuldig aan romantische verte kening, want het is maar al te waar: ieder mens verzint een ver haal en zegt 'dit is mijn leven'. In 'Pastoraal Verstoppertje' blijkt de Japanner Shuji Terayama (schrij ver, dichter, toneel- en filmregis seur, onder andere van 'Weg met de boeken en de straat op' en 'Keizer Tomatenketchup') zich zeer wel be wust van die vertekening, maar hij kan hem niet recht trekken: zelfs als hij lijfelijk ingrijpt gaat er weer iets anders scheef. Zijn film bestaat uit drie delen: in het eerste laat hij die jongen zien die hij was, in een dorp, met een vrouw op wie hij verliefd is en een moeder van wie hij graag afwil; in het tweede komt hijzelf, als regis seur, ons twintig jaar later vertel len dat het allemaal anders was: niet zo fraai, meer beschamend; in het derde ontmoet hij als tijdreizi ger zichzelf als jongen van vijftien en probeert het verleden te verande ren, in casu zijn moeder te laten ver moorden. Maar het verleden blijft onder al zijn sluiers wat het is, zo als het indertijd is gemaakt. Ik geloof niet, dat je achter 'Pasto raal Verstoppertje' veel filosofie Een film vol associaties en symbolen moet zoeken: het is een dichterlijke film, vol associaties en symbolen die wij gedeeltelijk niet kunnen volgen en duiden omdat wij geen Japanners zijn. Toch is het geen moeilijke film want de kern, de onachterhaalbaar heid en onherleefbaarheid van het verleden, is iets van alle volkeren en alle mensen. In elk geval is hij schitterend om naar te kijken. Hij heeft vooral wat de inhoud betreft iets Fellini-achtigs, maar mist vol komen diens soms bijna vulgaire aardsheid. Strenge gestileerdheid is troef. Amsterdam-The Movies, 18 jr. Wie van Westerns houdt mag Richard Brooks' 'Bite the Bullet' niet missen. In het raam van een uithoudingsrace voor paarden, zoals die tussen 1880 en 1910 door Ame rikaanse kranten werden uitgeschre ven (de film speelt omstreeks 1906) laat hij de oude glorie in zijn volle luister herleven: mooie paarden en stoere mannen, ruige, imponerende landschappen, 'bad guys' en 'good guys' en bovenmenselijke taaiheid, waardoor het Westen werd gewon nen. Een Mexicaan met kiespijn (op hem is de titel 'Bite the Bullet' afge stemd, want over zijn wrakke kies wordt een kogel als kroon geflanst) oude strijdmakker van president Teddy Roosevelt; een vrouw van lichte zeden; een nonchalante maar aardige avonturier; een rijke En gelsman; een kreng van een jongen die met rotstreken op wil vallen en een oude, doodzieke man die één maal in zijn leven in het licht van aandacht en bewondering wil staan, vechten om de eer en de poen. Dat gevecht wordt zeer plastisch uitge beeld: hijgende paarden, bedekt met wit zweet, mamien die wezenloos in het zadel hangen je ruikt de stank van de uitputting. Er komen een paar cliché-situaties in voor (vrouw wordt overvallen door ban dieten; slang krijgt op het beslis sende moment een gekliefde kop; paard schrikt van grote, zwarte beer en springt in het water) en de held (Gene Hackman) is waarlijk te goed om waar te zijn want als Pleegzus- Gene Hackman duikt overal op ter Bloedwijn-met-een-snor duikt hij overal op waar hulp en soelaas ge boden moeten worden, maar zijn vol strekte natuurlijkheid helpt hem Onverslijtbaar Aankoop woonwagens verhaal DEN HAAG Staatssecretaris Meijer van CRM heeft de gemeente Eindhoven op de vingers getikt voor het voeren van een eigen wooruwagenbeleldDe staatssecreta ris heeft de gemeente meegedeeld dat zij zich dient te houden aan de geldende regels en dat zij geen eigen richtlijnen mag opstellen ten aanzien van bijstand voor de aan koop van woonwagens. De gemeenten zijn verplicht alvorens deze bijstand toe te kennen een landelijke adviescommissie te raad plegen. De commissie is ingesteld om meer eenheid te brengen in het beleid, aldus de staatssecretaris. In individuele gevallen kan een ge meente wel gemotiveerd van het advies afwijken, maar eigen richt lijnen zoals in Eindhoven brengen volgens de bewindsman de rechts gelijkheid en de eenheid van beleid in gevaar. Aangezien het college van B. en W. van Eindhoven ook na overleg op zijn eigen standpunt bleef staan heeft de staatssecretaris de gemeente nu meegedeeld dat zij zich dient te richten naar de advie zen van de commissie. Het afwijkende beleid van Eindho ven had betrekking óp de afmetin gen van woonwagens, op de ver strekking ervan aan jong gehuwden en op de aankoop van tweedehands woonwagens. ROSMALEN In de nacht van woensdag op donderdag is de 68-ja- rige P. J. C. Vrinte uit Arnhem in zijn auto in het Noordbrabantse Ros malen aan een hartverlamming over leden. De man had zijn auto op het fietspad naast de weg gezet. Daar werd hij dood aangetroffen door rijkspolitiemensen die verbaasd wa ren dat een auto op die plek stond. Zeker ton schade WELL In het Noordlimburgse Well is gisteren voor zeker een ton schade aangericht toen een van de hulzen in een blok van vier uit brandde. De hele inboedel ging ver loren. 't Mag eigenlijk een wonder heten dat Alexander Dumas' 'De Graaf van Monte Cristo' slechts driemaal is ver filmd (in 1912, 1923 en 1934), want het verhaal is met de scherpste bijl niet stuk te krijgen. Nu brengt Da vid Greene een nieuwe versie, waar voor Sidney Greene het scenario heeft geschreven. In het snerpende epos over de onschuldig veroordeel de, die uit de kerker terugkeert om wraak te nemen, trekken vele be roemde acteurs (Richard Chamber lain, Tony Curtis, Trevor Howard, Louis Jourdan, Donald Pleasance), overvloedig voorzien van haar in de vorm van toepetjes, pruiken en baar den, alle registers open. Trevor Howard schijnt er bijzonder veel schik in te hebben: hij speelt zijn korte rol van gevangen grijsaard met een prachtige bibberatie in de stem, waardoor zijn nobele, doch hartver scheurende leed indringend op ons overkomt. Lekkere romantiek voor de liefhebbers. Amsterdam - Tuschinski I, 14 jr. Filmbeeldjes In het Filmmuseum te Amsterdam worden films vertoond van de Rus Dziga Vertov (1896-1954), de 'man met de camera', cineast en film theoreticus, pionier van de 'candid camera'. Met zijn documentaires (speelfilms haatte hij) begeleidde en activeerde hij enthousiast de revolu tie. Zijn liefde voor machines is bij na even groot als zijn liefde voor mensen: voor hem is lopende band- werk geen slavenarbeid, maar een teken van vooruitgang. De films (18 nov. 'Chagai, Soviet!' en 'Odinnadcatyl'; 20 nov. 'Chagai, SovietI' en 'Chevolek a kinoappara- tom'; 25 nov. 'Kino Pravda' en 'En- tuziasm'; 27 nov. 'Kino Glaz' en 'Tri pesni o Lenine') worden omlijst door een fototentoonstelling. Filmhuis Delft heeft in samenwer king met Fugitive Cinema Holland een Brecht-Festival georganiseerd, dat zal plaats vinden van 20 nov. t.e.m. 3 dec. in Filmhuis Delft, Kijk- huis Den Haag, Zienema Oktopus en De Melkweg, Amsterdam, 't Spui gat, Dordrecht, Filmhuis 't Hoogt Utrecht en Don Kiesjot, Sittard. Vertoond zullen worden: 'Kuhle Wampe' (Slatan Dudowi; 'Die Drei- groschenoper' (G. W. Pabst); 'Hang men also die' (Fritz Lang); 'Die Mutter' (Manfred Wekwerth); Nach rneinem letzten Umzug (Hans Jürgen Syberberg) en 'Geschichtsun- terrichf (Jean-Marie Straub). over vrijwel alles heen en je blijft kijkengeboeid, meer dan twee uur lang. Prachtig camerawerk van Harry Stradling en uitstekende ac teursprestaties van James Coburn, Cancice Bergen, Ben Johnson, Ian Bannen, Jan-Michael Vincent en Ma rio Arteaga completeren deze Wes tern, die wel eens klassiek zou kun nen worden. Amsterdam-Cinerama: Den Haag- Asta: Rotterdam-Calypso, 14 jr. Prolongaties en reprises The Godfather II. Voortreffelijke film over de Maffia van Francis Ford Coppola. De gehele week in Wormerveer-Corso; Zutphen-Luxor; Schagen-Royal; Almelo-Passage. Zwaarmoedige verhalen voor bij de centrale verwarming. Vier korte Ne derlandse speelfilms vol sfeer, geba seerd op verhalen van Heere Hee- resma. De gehele week in Kaatsheu vel-Apollo 2; Roermond-Royaline. Une belle fille comme moi. Macabe re komedie van Frangois Truffaut met Bernadette Lafont. De gehele week in Groningen-Studio. Scènes uit een huwelijk. Bergman's laatste en minst symbool-beladen film. De gehele week in Amhem- Saskia; Delft-Select; Maastricht- Midi. Dokter Pulder zaait papavers. De nieuwste film van Haanstra met prachtige acteursprestaties, vooral van Dora van der Groen. De gehele week in Amsterdam-Du Midi en Al- hambra I; Rotterdam-ThaliaDen Haag-Metr. Tusch.; Amersfoort- Euro Cinema; Arnhem-Rembrandt; Bussum-Palet; Delft-Studio; Eind- hoven-Chicago; Enschede-Studio; Groningen-PalaceHaarlem-Palace Hilversum-Rex; Leiden-Lido; Nij- megen-Centrum; Tllburg-Camera; Utrecht-Rembrandt I; Zwolle-Stu- dio Z; Alkmaar-Harmonie; Hooge- veen-Studio: Assen-ApolloMaas tricht-Mabi; Heerlen-Rivoli; Bergen op Zoom-Roxy. Ich war, ich bin, ich werde sein en Krieg der Mumien. Briljante analy ses van de arbeidersbeweging in Chili van het Duitse team Scheu- mann en Heynowski. De gehele week beh. maandag in Kijkhuis Den Haag. Lekkere romantiek 'Sérieux comme le Plaisir' oftewel 'Neem je plezier ernstig' van Ro bert Benayoun is een absurde come- die over een huishouden van twee jongens (Richard Leduc en Georges Mansart) en één meisje (Jane Bir- kin). De situatie op zichzelf levert genoeg stof voor lachen en huilen, zou men menen, maar toch vindt de regisseur het nodig de spanning en de humor kunstmatig op te kloppen door bizar gedrag en met veel in spanning verzonnen spelletjes. Als ze met zijn drieën op vacantie gaan doen ze dat in een auto, die speciaal is gekocht om zijn fouten, ook ko pen zij manden vol appels en steken die op een lege boom en ze maken afspraken met derden en vierden die ze niet nakomen, zodat grote ver warring ontstaat. Ook treurnis, maar in een film waarin geen mens voorkomt die ook maar by benade ring normaal is te noemen, kunnen we daar niet in geloven. 'Sérieux comme le Plaisir' heeft een paar aardige vondsten, die evenwel al heel gauw vermoeiend word door de krampachtigheid. Amsterdam, De Uitkijk, 14 jr. Nouschka van Brakel kennen we als een gevoelige eineaste, wier belangstelling vooral naar kinde ren uitging. In 'Ouder Worden' (oorspronkelijk als project opge zet door het Nationaal Centrum voor Geestelijke Volksgezondheid te Utrecht, later gerealiseerd in opdracht van de Nederlandse Fe deratie voor Bejaardenbeleid met steun van CRM) toont ze, dat ze ook andere vormen van leven met liefde en begrip weet te benade ren. 'Ouder Worden' is een film over oude mensen, gezien door een jonge vrouw. Ze heeft, in de betrekkelijk korte tijd die ze had (drie kwartier) geen poging ge daan om een overzicht te geven van alle maatschappelijke moge lijkheden die er voor bejaarden zijn, van alle voorzieningen die er al dan niet voor hen worden getroffen en van alle instanties die zich met hen bezig houden. Ze toont ze, zoals ze reilen en zeilen: soms nog helemaal bij het leven betrokken, soms wat moeizaam en eenzaam, soms vol strekt en meedogenloos uitge schakeld (de demente vrouw). De film eindigt met een prachtig, waardig statement van een vroe gere landarbeider van over de negentig. In 'Ouder Worden' is veel aan dacht, goede intentie, vakman schap en tederheid geïnvesteerd. Daarom is het een film, waar al le leeftijdsgroepen iets aan kun nen hebben. Donderdag is hij vertoond in het Congresgebouw te Den Haag tijdens de manifes tatie 'Dag oude dag', binnenkort komt hij waarschijnlijk op de te levisie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13