De Haagse Gemeentebegroting 1976. De vergaderingen. Openbare raadsvergaderingen over de ontwerp-begroting 1976. De belangrijkste punten. r Financiën en organisatie. Algemene bestuurlijke aangelegenheden. Openbare werken, verkeer en vervoer. Volkshuisvesting. Openbare orde en veiligheid. Onderwijs. Stadsontwikkeling. Wijkaangelegenheden. Economische zaken. Maatschappelijk welzijn en volksgezondheid. ri Jeugd, sport en recreatie. Kunstzaken. Personeelszaken. Gelijke kansen voor iedere burgen Dat is één van de belangrijkste punten uit het beleidsprogramma 1974 -1978 dat de drie grootste politieke partijen in de gemeenteraad - PvdA, YVD en CDA - vorig jaar hebben vastgesteld als uitgangspunt voor het beleid voor de komende jaren. Ook in dit beleidsprogramma staan als gebieden van extra zorg van het gemeentebestuur: - achtergebleven groepen, als bejaarden, gehandicapten, jongeren, alleenstaanden, - een goed woon- en leefklimaat voor iedereen, - en een beleid dat de burger in staat stelt er zelf rechtstreeks invloed op uit te oefenen. Het beleidsprogramma was de grondslag voor de gemeentebegroting voor het volgend jaar, het activiteitenprogramma voor 1976, dat Burgemeester en Wethouders aan de gemeenteraad hebben voorgelegd. De raad begint met de behandeling van de ontwerp-gemeentebegroting op maandag 17 november. Een maand lang zal de raad zich hierover buigen. Niet alleen de plannen komen dan aan de orde, ook over de financiële gevolgen van het werkprogramma wordt gediscussieerd. De raad is voor 1976 een sluitende begroting aangeboden; dat betekent dat inkomsten en uitgaven elkaar in evenwicht houden. De uitgaven zijn hoger dan ooit tevoren; het totaalbedrag bedraagt 1.467.000.000,-, tegen 1.184.000.000,— in 1975. De groei van de inkomsten is vooral te danken aan de hogere uitkeringen van het Rijk, terwijl ook gemeentelijke belastingen en tarieven zullen worden aangepast aan het huidige prijspeil. De gemeenteraad zal in november en december 16 vergaderingen wijden aan de bespreking van de plannen van Burgemeester en Wethouders. Per vergadering worden één of meer onderwerpen behandeld. Op de lijst hieronder kunt u zien wanneer welk onderwerp wordt behandeld. De vergaderingen van de gemeenteraad zijn openbaar en worden gehouden in de Raadzaal aan de Groenmarkt. U kunt er zelf bij zijn om te luisteren naar de discussies over de onderwerpen die u interesseren. Informeert u zich dan wél eerst even bij het Gemeentelijk Informatiecentrum. Het kan wel eens voorkomen dat er een verandering komt in het vergaderschema. In het Informatiecentrum kan men u dat precies vertellen. Het centrum is geopend van maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 17.00 uur, op zaterdag van 09.00 tot 16.00 uur en op de uren waarop de gemeenteraad vergadert. Ook telefonisch kunt u de gewenste informatie krijgen, op nummer 63 53 34. Bovendien worden alle vergaderingen van de raad - ook de begrotingsvergaderingen - met advertenties aangekondigd in de plaatselijke dagbladen. In het Informatiecentrum aan de Groenmarkt kunt u komen kijken naar alles wat met de begroting verband houdt; de officiële stukken en samenvattingen van de verschillende begrotingshoofdstukken. U kunt zo'n samenvatting ook meekrijgen. Ook kunt u in het centrum schriftelijk reageren op de plannen voor volgend jaar. maandag 17 november woensdag 19 november vrijdag 21 november maandag 24 november woensdag 26 november vrijdag 28 november maandag 1 december maandag 8 december woensdag 10 december vrijdag 12 december 13.30 uur financiële beschouwingen tarieven 19.30 uur beschouwingen algemeen beleid 13.30 uur beantwoording financiële beschouwingen/stemming tarieven 19.30 uur beantwoording algemeen beleid 19.30 uur beschouwingen openbare werken, verkeer en vervoer beschouwingen volkshuisvesting 13.30 uur beschouwingen openbare orde en veiligheid beschouwingen onderwijs 19.30 uur beschouwingen stadsontwikkeling beschouwingen wijkcontacten 13.30 uur beantwoording openbare orde en veiligheid beantwoording onderwijs 19.30 uur beantwoording openbare werken, verkeer en vervoer beantwoording volkshuisvesting 19.30 uur beantwoording stadsontwikkeling beantwoording wijkcontacten 13.30 uur gewone raadsagenda 13.30 uur beschouwingen economische zaken en produktiebedrijven beschouwingen maatschappelijk welzijn en volksgezondheid 19.30 uur beschouwingen jeugd, sport en recreatie beschouwingen kunstzaken 13.30 uur beantwoording economische zaken en produktiebedrijven beschouwingen personeelszaken 19.30 uur beantwoording maatschappelijk wèlzijn en volksgezondheid beantwoording jeugd, sport en recreatie 13.30 uur beantwoording kunstzaken beantwoording personeelszaken 19.30 uur slotbeschouwingen/moties begrotingen bedrijven, fondsen en stichtingen hoofdstukken begroting gewone raadsagenda Hieronder volgt een opsomming van de belangrijkste punten uit de verschillende begrotingshoofdstukken. De toeneming van de uitgaven kan worden gedekt door hogere rijksbijdragen en een aanpassing van gemeentelijke belastingen en tarieven. De investeringen voor 1976 bedragen 294 miljoen, exclusief woningbouw en woningverbetering met rijksleningen. Meer aandacht wordt gegeven aan onderzoek, meerjarenplanning en coördinatie van beleid. In het beleidsprogramma wordt melding gemaakt van het voornemen een ombudsman aan te stellen. Eerst moet echter worden bekeken wat zo'n functie eigenlijk inhoudt en op welke manier een ombudsman in Den Haag zou kunnen werken. Er is studie gemaakt van de mogelijkheden voor de burger om invloed uit te oefenen op het bestuur. Hierover zal de raad een aantal uitspraken doen, evenals over de eventuele overdracht van bestuurstaken naar organisaties in de wijken. Met de nieuwe aanpak van het bestuur t.a.v. Scheveningen, de binnenstad en de wijken in 't algemeen zijn gunstige ervaringen opgedaan. Deze aanpak houdt o.m. in dat de beleidsproblemen in onderlinge samenhang worden bestudeerd. De verbetering van het openbaar vervoer heeft nog steeds voorrang. O.m. het uitbreiden van het net van vrije banen, verbetering van accommodaties en de invoering van het twee-lijnen-per-tak-systeem staan op het programma. De minister moet nog toestemming geven. Gestreefd wordt naar meer fietsroutes. Plannen zijn in voorbereiding voor de instelling van een Adviesraad voor het Verkeer. Ter bevordering van de verkeersveiligheid zal een publiciteitscampagne worden gevoerd. In 1976 zullen plannen worden ontwikkeld om te komen tot een gemeentelijk monumentenbureau. Het aantal woningzoekenden stijgt nog steeds (l-7-'75: 15.224). Bijzondere aandacht verdienen speciale groepen die huisvesting nodig hebben: medische urgentie-gevallen, bejaarden, alleenstaanden. In 1976 zal het gemeentebestuur kunnen beslissen over de aanleg van kabeltelevisie in Den Haag. Woning verbetering zal in verhoogd tempo worden uitgevoerd. Het aantal aanvragen voor verschillende subsidie regelingen stijgt belangrijk. Bewoners van gemeente woningen zullen meer direct bij het onderhoud en de verbetering van de gemeentewoningen worden betrokken. De proeven met de wijksurveillance worden voortgezet. Personeelsgebrek maakt een uitbreiding hiervan vooralsnog onmogelijk. De surveillance in de binnenstad, gericht tegen de winkelterreur, heeft een gunstig effect. De huisvesting van het personeel in de districts- en sectiebureaus zal worden verbeterd. Enkele politie- en brandweerbureaus zullen moeten worden vervangen. In 1976 zullen een aantal nota's worden gepubliceerd waarin het beleid voor de komende jaren is uitgewerkt op een aantal gebieden zoals de afstemming van het kleuter- op het basisonderwijs, het buitengewoon onderwijs, democratisering en schoolbegeleiding. Bij de nieuwbouw van scholen wordt rekening gehouden met nieuwe ontwikkelingen in het onderwijs. De milieu-opvoeding zal volgend jaar veel nadruk krijgen. Er zijn plannen om het werkterrein van de contactscholen uit te breiden tot het kleuteronderwijs. Extra aandacht krijgt ook het onderwijs aan kinderen van buitenlandse werknemers. Volgend jaar zal gewerkt worden aan een Structuurnota met structuurplan voor Den Haag, waarin de hoofdlijnen voor het stedebouwkundig beleid zijn neergelegd. Het structuurplan zal de toetssteen kunnen zijn voor de globale bestemmingsplannen waaraan in hoog tempo wordt gewerkt. Tussentijdse berichtgeving over de voorbereidingen ontwikkeling van het structuurplan maakt een vroegtijdige, brede discussie met het publiek mogelijk. Gezocht wordt naar een bevredigende overlegstructuur. Stadsvernieuwing (verbetering en vernieuwing) is een zware opgave voor de stad, veel aandacht zal hieraan worden besteed. Een aantal verwachte rijksmaatregelen zullen een positieve uitwerking kunnen hebben. Het aantal wijkcontactambtenaren zal worden uitgebreid. Deze functionarissen richten zich op bepaalde wijken en proberen daar, in direct contact met het publiek aan de oplossing van diverse problemen bij te dragen. De wijkgewijze aanpak waarbij alle aspecten van woon- en leefsituatie in onderlinge samenhang* worden betrokken, lijkt goed te werken. Het Ministerie van CRM geeft er extra geld voor. De Commissie Loosduinen, een adviescommissie voor B W voor het zuidwestelijk deel van de stad, zal vanaf 1 januari volgens een nieuwe werkwijze gaan functioneren. De werkgelegenheid in Den Haag daalt nog steeds. Samen met het Gewest wordt gewerkt aan acquisitie van bedrijven. De ontwikkeling van de Scheveningse haven vraagt om nieuwe activiteiten. De werkloosheid stijgt, vooral onder Rijksgenoten. Ook in het komend jaar zal veel aandacht hieraan worden gegeven. De markt aan de Herman Costerstraat zal worden gemoderniseerd. De vuilverbrandingsinstallatie van de reinigingsdienst zal worden uitgebreid met een ontijzeringsinstallatieb De gemeenteraad krijgt binnenkort een voorstel te behandelen voor de subsidiëring van buurt- en wijkberaden. Ook wordt binnenkort een beleidsnota aangeboden over de opvang en begeleiding van Rijksgenoten. De behoefte aan kinderopvangcentra zal nader worden onderzocht nu de bestaande planning bijna is afgewerkt. De hulpverlening aan jongeren zal door een ambtelijke adviesgroep worden onderzocht. De stijgende aantallen bejaarden in Den-Haag vragen extra aandacht voor bejaardenhuisvesting en speciale voorzieningen. Voorrang zal worden gegeven aan de oprichting van wijkgezondheidscentra. De Haagse G.G. G.D., die dringend een nieuwe huisvesting nodig heeft, zal jn de toekomst de centrale post worden binnen het gebied van Den Haag en omgeving. Er zijn ook plannen voor het uitbreiden van de schooltandverzorging tot over de gemeentegrenzen. 112 Sportbeoefening als recreatie zal worden gestimuleerd, o.m. door de invoering van een trimpaspoort. Het aantal „woonstraten" zal worden uitgebreid. Veel aandacht krijgt het stimuleren van het sociaal- cultureel werk op wijk- en buurtniveau. Subsidies zullen waar mogelijk worden geharmoniseerd en de samen werking tussen de verschillende welzijnssectoren wordt gestimuleerd. Sporthallen en gymnastieklokalen zullen meer gebruikt kunnen worden voor sportieve recreatie. De Culturele Raad zal gaan werken aan een meerjaren plan voor de cultuur van Den Haag als centrum van het Gewest. De amateuristische muziekbeoefening en het amateur toneel zullen een betere subsidieregeling krijgen. Wijkbewoners zullen meer worden betrokken bij de wijktentoonstellingen. Over de zalenproblematiek en de huisvesting van Haagse kunstinstellingen zal een nota verschijnen. De werkgroep Ontwikkeling Medezeggenschap heeft een plan opgesteld tot vorming van de leden en de voorzitters van medezeggenschapscommissies. De m.c.'s zullen ook meer worden betrokken bij de loopbaan-begeleiding. 'De personeelsbeoordeling zal een opener karakter krijgen.eni* Met pensioen gaande ambtenaren zullen een jgg] informatieprogramma krijgen aangeboden. De interne voorlichting zal een zwaarder accent krijgen. Voor de arbeïdsovereenkomstenverordeningen het Ambtenarenreglement 1954 worden wijzigingen voorbereii 'era de de 1 Mor

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 12