[VP eist saneringsplan betaald voetbal Elfstedentocht in voorbereiding ffEC stap voor stap omhoog Regering wil Olympische bouw controleren Hans Venneker wil twee Unitas-spelers Spartak niet langer Olympische selectie ainer Piet de Visser: Voor je het weet hang je weer onderaan eer helpt i Hanegem niet Ai Dinamo Moskou gaat naar Montreal Voor Franse derde divisie-club m winnaar van itoernooi )er tekent Olympisch Stadion in Montreal zal zeker niet volgens de plannen worden afgebouwd VRIJDAG 14 NOVEMBER 1975 SPORT TROUW/KWARTET PS13 - RH11 haag Namens de drie Ondemocratische fracties de KVP-er Du Chatinier minister Van Doorn dringend agd een saneringsplan voor jetaalde voetbal op te stellen. [OU tot stand moeten komen in eg met de Koninklijke Neder- Voetbal Bond (KNVB), de liging van Contractspelers !S) en de Federatie van Be- voetbal-Organisaties (FBO), •t belang van het behoud van ielangrijk stuk passieve recre- ihatlnier legde zijn eis op tafel ns het debat over de begroting Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk, nadat hij zijn grote zorg had uitgesproken over de financiële situatie van het betaalde voetbal. 'De raad voor het Betaalde Voetbal schijnt tot de conclusie te zijn gekomen dat het structurele tekort van het betaalde voetbal 25 miljoen gulden zal bedragen. Ook hier dreigen de problemen ons te overspoelen. Er moeten nu snel knopen doorgehakt worden', vindt Du Chatinier. De KVP-afgevaardigde acht thans meer dan ooit een breed gecoördi neerd nationaal sportbeleid wense lijk. Hij drong er op aan op korte termijn een nationale raad van overleg voor de sport in te stellen. Hierin dienen alle pronlemen be sproken te worden en kan het nati onale sportbeleid worden opgezet. Het WD-kamerlid Keja wees erop dat in de sportwereld grote onte vredenheid Leerst over de gang van zaken bij de uitkeringen van de lotto- en totogelden. 'Vanzelfspre kend is men verheugd over de enorme omzetstijging na het invoe ren van de lotto. Maar men heeft weinig waardering voor het beleid van het lotto-totobestuur'. Dit bestuur wil namelijk 26.5 mil joen gulden voorlopig bevriezen. Ook Du Chatinier noemde een der gelijke reservering te veel van het goede, mede gelet op de financiële positie van veel bonden. De sport bonden vrezen dat een aantal nieu we initiatieven en uitbreidingen van het takenpakket, met name in de recreatieve sport, niet kunnen worden verwezenlijkt. Keja vroeg minister Van Doorn zijn invloed aan te wenden om te proberen het lotto- en totobestuur alsnog van gedachten te doen veranderen. Met andere kamerleden wilde de VVD-afgevaardigde vernemen, wan neer de nota topsport verwacht kan worden. Vooral bij betaalde spor ters wordt er volgens dit kamerlid ontzettend gehannest. De laatste weken staan de kranten er weer vol van. 'Ik blijf het een ongewenste toestand vinden dat in ons land bijvoorbeeld goedgevonden wordt, dat voetballers als handelswaar verkocht kunnen worden. Dit is een vorm van moderne slavernij'. Du Chatinier drong aan op korte termijn een nationale raad van overleg voor de sport in te stellen. Hierin dienen in zijn gedachtegang alle problemen besproken to wor den en kan het nationale sportbe leid worden opgezet. Keja wilde tenslotte weten of de BTW-heffing bij sportwedstrijden van zestien procent, ook zal worden verhoogd naar achttien procent, gezien de moeilijkheden, waarin veel sportverenigingen zich bevin den, lijkt dit de VVD bijzonder ongewenst. LEEUWARDEN Na het eerste nachtvorstje heeft de vereniging de Friesche Elf Steden zijn bijna gebruikelijke november-telegram laten uitgaan naar de Nederlandse kunstijsbanen. Onder het motto: 'Wie het eerst te boord gaat, heeft keur van riemen,* schrijft de vereniging: 'Om aan de wedstrijd, verbonden aan de Elfstedentocht te kunnen deelnemen en om van de verdere voor delen van het lidmaatschap te kunnen profiteren, moet men zich vóér 1 december voorafgaande aan de wedstrijd en de tocht hebben aan gemeld als lid van de Vereniging de Friesche Elf Steden te Leeuwar den.' Voor de deelnemers aan de tocht zijn de voordelen van het lidmaat schap voornamelijk gelegen in de keuze van de starttijd, jvaarbij rekening wordt gehouden met de volgorde van aanmelding. Ij een verslaggever DEGEN Het streelt Piet de Visser, de doorlopend enthou- trainer van NEC, dat ook binnen zijn spelersgroep het be- volop aanwezig is dat veel van de goede resultaten mede zijn laid op basis van een uitstekende conditie. Het bewijs kan len getrokken uit de lijst met het score-verloop in de wedstrij- in vele slotfases bleek NEC net wat sterker en haalde de Nij- i spelers punten binnen waardoor de opvallende ranglijst- tie van dit moment mogelijk werd. De Visser ('Ook ik ben nog niet aan mijn top', is de illustratie van zijn eigen ambitie) is uiteraard te vreden met het puntentotaal en de bijbehorende ranglijstpositie. 'Wij zijn aan het begin van dit seizoen uitgegaan van de gedachte om vas te voet in de eredivisie te krijgen. Toen dat soepel lukte hebben we gezegd en nu eens-kijken of we aan de top van de middenmoot kunnen komen en daar staan we. Aan die positie mag je trouwens geen zwaarwegende conclusies verbinden want de middenmoot is groot en voor je het weet hang je weer ergens onderaan.' Jrw< Het onderuitlopen van Krol in de wedstrijd Ajax oord is Willem van Hanegem an gekomen op vier weds tri j- Zoals verwacht mocht worden e het verweer dat de Feyen- r ipeler mocht voeren tegen de nende bepaling dat een voor- eüjke straf van twee wed en, zou worden omgezet in efimitieve, niets uit. De tucht- Issie besloot tot deze omzet- hetgeen inhoudt dat Van Ha- vier wedstrijden niet mag en een boete dient te beta- m 250 gulden. ivolg van het treffen MW rente van afgelopen zaterdag Bonfrère (MW) en Niels eg (FC Twente) een wed- moeten missen. Beiden wer- egens het wegduwen van een tander bij dood spel en hun strafkaart veroor- tot een wedstrijd onvoor- ïlljk en een 'voorwaardelijk, fre kreeg een boete van 150 Overweg omdat hij meer nt een van 250, voorts bij Bonfrère een lopende ardelijke straf van een wed- Jn stand gehouden. rtreding van Teun Kist (Go I) in de wedstrijd tegen FC e werd door de tuchtcommis- fedaan met een wedstrijd on lelijk en een boete van in Kooten (Telstar) kreeg s een wedstrijd onvoor lijk en een boete van ƒ250 et op ruwe wijze ten val van een tegenstander in noeting NECTelstar, ar-speler R. Timmermans oor een soortgelijke overtre- ree wedstrijden onvoorwaar- sn een boete van 100 gulden. 1de de langere straflijst mee. werden niet minder dan ugdspelers voor een of twee jden geschorst, spelers kregen een boeking, wie: Chris Dekker (MW), ïruggink (FC Twente), Dick (Amersfoort), Leo Ou- Den Bosch), Mladen Raml- feyenoord), Henny Michiel- n Doesburg en Stipan Matic Sparta) en Hugo Hovenkamp ik'-Ramselaar zal vrijdag 21 ier voorkomen. KWALITEITEN De wedstrijd die NEC zondag in Amsterdam tegen Ajax moet spelen kan de situatie wat dat betreft al opzienbarend veranderen. 'Mijn ei gen ploeg speelt dit seizoen goed, maar ik weet ook dat Ajax op de weg terug is, naar boven wel te verstaan. Een Brokamp speelt een stuk sterker dan hij daar ooit heeft gedaan. Geels is vreselijk gevaarlijk en Krol achter wel die is momen teel op die plaats de beste van Europa. Ajax is goed, je kan wel zeggen er is met 60 van Feyen- oord gewonnen en dat lag aan de zwakte van Feijenoord, maar dat is onzin. Ajax buitte dat toch maar uitstekend uit en had toch zelf kwaliteiten waardoor het zo'n grote overwinning kon worden. Ik heb die wedstrijd gezien en ook Ajax tegen Hertha BSC. Ik weet vol doende.' CONDITIE Met dat afspiegelen van de toene mende kracht van Ajax, manoeu vreert De Visser zich natuurlijk be- hoedaaam in de zo geliefkoosde rol van de ploeg die niet kan afgaan in verband met de sterkte van de tegenstander. Het is aan de andere kant ook verstandige taal van een trainer die niet het ongelooflijke van zijn eigen team verwacht, het geen ook blijkt: 'Ik denk toch dat Twente wel weer wat van ons zal weglopen. Zo'n ploeg is toch verder dan wij.' MOSKOU (Reuter) Spartak Moskou is niet langer Russisch amateurelftal. Vanwege de tweede plaats die de ploeg vorig jaar in de competitie behaalde werd Spartak naast Dinamo Kiew dat de officiële nationale ploeg werd, tot amateurelftal uitgeroepen dat zich diende te kwalificeren voor de Olympische Spelen. Die kwalificatie heeft Spartak inmiddels gehaald. Maar de Russische voetbalautoriteiten hebben nu besloten om Dinamo Moskou tot Olympisch elftal uit te roepen en Spartak weer op een zijspoor te zetten. PIET DE VISSER (op de schouders na de promotie naar de eredivisie): 'Ajax is op de weg terug, naar boven dan wel te verstaan'. De conditionele mogelijkheden van NEC zijn in de loop van dit seizoen afdoende gebleken maar er is uiter aard meer waardoor de Nijmeegse ploeg zo redelijk hoog op de rang lijst vertoeft. 'We voetballen niet negatief uit de counter, we hebben het publiek links en rechts leuke wedstrijden voorgezet maar we speelden ook vaak goed. Uit het centrum van de verdediging is toch dikwijls iemand voorin. Langs de zijkanten komen Medik en Visser (en nu ook Mellaard) herhaaldelijk op en de middenvelders hebben ei genlijk al onze doelpunten gescoord (13 in totaal) en dat geeft toch wel aan dat er enorm veel beweging in de ploeg zit.' Op het middenveld loopt Jan Pe ters. De sterk betaalde klasseman van NEC die week in week uit uitstekend speelt. De Visser over hem: 'Peters is dit seizoen meer voor de ploeg gaan doen dan hij al deed, hij trekt gaten voor anderen, stuurt de ploeg ook op.' En de wegwerpgebaartjes? Allures? 'Welnee, Jan is enorm bij alles betrokken. Het gebeurt in zijn ij ver, in zijn werk voor de ploeg en dan mag het van mij.' THEO REITSMA Van onze verslaggever GORKUM Ex-Spartaan Hans Venneker heeft Jan Peters en Ger Prinssen van de amateur hoofdklasser Unitas benaderd voor een contract bij de Franse derde divisie-club ASM. Venne ker, die deze zomer als speler- trainer door ASM werd aange trokken, bekeek Peters eergiste ren in het nationale amateur elftal tijdens de interland tegen Frankrijk. Prinssen behoorde tijdens die Olympische kwalificatiewedstrijd tot de reserves. Gisteren vonden in Gorkum de eerste besprekingen plaats, die maandag worden hervat. Peters en Prinssen zouden een handgeld van 40.000 gulden zijn aangeboden. ASM is de club van de bandenfa briek Michelin. De club speeld in het nabij Montferrand gelegen Pe- rignat. De Franse, regionale derde divisie is te vergelijken met de tweede klasse in het Nederlands amateurvoetbal. Venneker neemt in het elftal de plaats in van vrije verdediger. In het elftal speelt voorts ex-intema- tional Klaas Numinga, die voor de komst van Venneker de leiding had bij ASM. Nunninga keert binnen kort terug naar Nederland. Er was in Rusland de laatste tijd regelmatig kritiek geleverd op de predikaten van Dinamov Kiev en Spartak Moskou. Zo werd gesteld dat jonge voetballers bij andere clubs geen kans meer kregen. Daarbij was iedere competitiewed strijd een nieuwe confrontatie voor Dinamo Kiev en Spartak Moskou met een verbeten vechtende tegen stander. Dinamo Kiev werd opnieuw Rus sisch kampioen en kon zich dus ondanks het zeer drukke program ma (competitie. Europa Cup en in terlands) handhaven. Maar Spartak Moskou zakte weg in de competitie. Een reden uiteindelijk voor de au toriteiten om uit te kijken naar een nieuw lympisch elftal. Dat is nu Dinamo Moskou gewor den. De ploeg is in de juist afgelo pen competitie als tweede geëindigd. Omdat er geen competitie meer eindigt voor de Olympische Spelen, ziet het er naar uit dat Dinamo Moskou ook echte Montreal 1976 gaat halen. Als officiële reden voor de wissel is opgegeven dat Spartak Moskou het al druk genoeg heeft met het toernooi om de UEFA Cup. Het nieuwe Olympisch elftal is In middels naar Australië afgereisd om daar een serie oefenwedstrijden te spelen in een aangenaam klimaat. TSJECHOSLO WAKIJE Het ziet er naar uit dat Tsjechoslo- wakije de beste papieren heeft om zich in groep een voor het Europees kampioenschap voor landenteams voor de kwartfinales te plaatsen. De Tsjechen slaagden er in Oporto in Portugal op een gelijkspel (11) te houden. De eindstand was reeds bij de rust bereikt. De Tsjechen namen in de zevende minuut de leiding door On- drus, maar een minuut later was het al gelijk door een treffer van Nene. De Portugezen lieten twee minuten later een voortreffelijke kans om de leiding te nemen lig gen, toen Nene een door scheids rechter Charles Corver toegekende strafschop over te schieten. Tsje- choslowakije hield daarna voortref felijk stand tegen de Portugese stormloop. De Hongaarse schaker heeft het zone-schaaktoer- Pula gewonnen. In de laat- de kwam de Hongaar remise met Börgnasser (WDld), or zijn totaal aantal punten kwam. chakers deelden de tweede iet negen punten. Het zijn 1 Andersson en de Bulgaar I, die een tweekamp zullen om de tweede plaats voor metoemooi. -d van het zonetoernool ven 1. Csom (Hon) 9.5 pmt, 2-3. (Zwe) en Padevskd (Bul) 9. 4- Joe)Augustln (TsJ) ©n Knaak 7-9. Buklc (Joe). Pritchet Ha zal (Hon) 7.5, 10-11. Hug .- Schmidt (Pol) 7. 12. Bellon p.5. 13. Urzlka (Roe) 5, 14. r (WDld) 4.5. 15. Stull (Lux) 1. iarwr; AAG Peter Post heeft we- ipioen Hennie Kuiper aan al verbonden. Kuiper, die et opheffen van zijn oude nog steeds zonder emplooi eft een verbintenis met Post en. Met hem kwam ook Piet twijk over naar de door TT- gesponsorde ploeg. Karstens die de laatste Ja- Franse dienst reed heeft een contract afgesloten K die het kwartet volmaak- Jan van Katwijk, die tot nu t Vissers reed. al bestaat de ploeg van Post 16 man. Hennie Kuiper zal Tour de France als kopman n. Voor de overige wedstrij- over de aanwijzing van een 1 hog niet beslist. Het is ook et bekend of Roy Schuiten rten in de Tour de France, een mededeling van Peter QUEBEC Binnen enkele dagen zal bekend worden gemaakt of de regering van Quebec de leiding over de bouw van de Olym pische faciliteiten overneemt van het stadsbestuur van Mon treal, waar volgend jaar de Spelen zullen worden gehouden. Minister Femand Lalonde die aan het hoofd staat van de 'waak hond-commissie' die de regering in het leven heeft geroepen om de organisatie van de Spelen van 1976 te controleren, heeft dit in Quebec verklaard. De Olympische Spelen dienen op 17 juli, over acht maanden dus, te beginnen. Lalonde verklaarde twee weken geleden in het parle ment al dat htij er sterk rekening mee hield dat de vereiste bouw werken voor de Spelen niet tijdig gereed zouden zijn. Lalonde zei deze week nog eens met nadruk dat het afwerken van de originele plannen in ieder geval niet meer mogelijk is. Met name geldt dat voor het Olympisch stadion. Het stadion dat plaats moet bieden aan 70.000 toeschouwers en volgens de laat ste schattingen 375 miljoen gaat kosten zal zeker niet tijdig gereed zijn als niet een aantal niet es sentiële voorzieningen achterwege gelaten zullen worden. In het parlement is deze week uitgebreid gediscussieerd over het Olympisch project. Duidelijk werd daarbij nog eens, dat niet ver wacht kan worden dat de over heid zal helpen om het te ver wachten verlies, nu opgelopen tot 500 miljoen dollar, op te vangen. Ook bleek tijdens de discussie dat er geen sprake is van een con tract tussen de stad Montreal en de Franse architect Roger Tailli- bert. ontwerper van het Olym pisch Stadion. Achter gesloten deuren zijn er later gesprekken geweest met Jean Drapeau, de burgemeester van Montreal en de drijvende kracht achter de organisatoren van de Spelen van 1976. Daarbij, zo wordt in doorgaans goed ingelich te kringen gezegd, is er een ulti matum aan het stadsbestuur ge steld, waarin de regering zegt de volledige controle over de bouw van de Olympische projecten te zullen overnemen. Zo een overna me zou kunnen betekenen dat stakingen die de bouw de afgelo pen maanden ernstig vertraagd hebben, voortaan voorkomen kun nen worden. De stad Montreal zou daar tegenover echter enige veren moeten laten in de oorspronkelij ke plannen. Killanin De voorzitter van het Internatio naal Olympisch Comité, de Ierse lord Killanin, heeft deze week een brief geschreven aan alle aange sloten organisaties. Killanin zegt in die brief dat het IOC tijdens de Spelen van Innsbruck en Mon treal scherp zal letten op de nale ving van artikel 26 (over de ama- teursstatus van de deelnemers). Killanin zei dat het niet toege staan zou worden, dat sommige atleten vergoedingen krijgen van leveranciers van sportuitrustingen, die eerst na de Spelen zouden worden uitbetaald. Dat is dan het antwoord van het IOC op plannen zoals die door de FIS. de Interna tionale Ski Federatie, eerder wa ren geopenbaard. D1- FIS stelde voor om de com merciële vergoedingen aan atleten voorlopig te bevriezen. Als een atleet professional zou worden, of zou besluiten met de aktieve sportbeoefening te stoppen, dan zou tot uitbetaling worden over gegaan. Atleten die dit soort overeenkom sten hebben gesloten zijn nu uit gesloten van deelname. Een be kend geval van dit soort betalin gen, was de Westduitse voetballer Ulli Hoennes, die tijdens de Spe len van Milnchen in het Duitse amateurelftal uitkwam. Hij speel de toen al in het eerste team van Bayern Milnchen, maar zijn pre mies en sak ris werden eerst na de Spelen officieel uitbetaald. In zijn brief wijst lord Killanin er verder op, dat er zeer strenge maatregelen genomen zullen wor den tegen de landen die zich op politieke gronden terugtrekken tijdens de Spelen. Het IOC zou zelfs als straf voor die landen uitstoting uit de Olympische be weging overwegen. Amerika In de Verenigde Staten wordt op het ogenblik onderzocht wat er in de afgelopen jaren allemaal fout is gegaan bij het uitzenden van atleten naar belangrijke evene menten. President Ford heeft eer der dit jaar een speciale commis sie in het leven geroepen die deze zaak moest proberen op te lossen. Met name binnen het Amerikaans Olympisch Comité (USOC) zijn er nogal wat kortsluitingen opgetre den. Dat had in 1972 tot gevolg dat de NCAA (Nationale Universi- telts Atletiek Associatie) uit het USOC trad. De NCAA beschuldig de het USOC ervan de AAU, de Amateur Atletiek Unie de an dere grote sportorganisatie, voor te trekken. Zo zou het belangrijkste Olympische complex er uit gaan zien. Maar zwembad, wielerbaan (voorgrond) en stadion (achter) zullen by gebrek aan geld en tyd met wat wijzigingen tot stand komen. Volgens Walter Beyers, directeur van de NCAA, is het huidige USOC bestuur niet in staat om interne problemen op te lossen. Het noemde de gang van zaken in de afgelopen jaren een wrange grap ten opzichte van de Ameri kaanse topatleten, het Ameri kaanse congres en het Ameri kaanse publiek. Voor de commissie verscheen deze week ook de tennister Billie Jean King. Zij verklaarde dat naar haar mening de Spelen open ge steld dienen te worden voor be roepsatleten. Het prijzengeld zou tien miljoen dollar, of meer, die nen te bedragen. Billie Jean King: 'Met name in de Olympi sche beweging bestaan er geen amateur atleten. Ik weet zeker dat de Spelen opengesteld zullen wor den voor profs. Je kunt nu een maal niet van je medailles leven'. Naar verwacht wordt zal de presi dentiële commissie in februari een interim-rapport uitbrengen. Het slotrapport wordt eerst in september 1976 verwacht. Dan zijn de Spelen van Montreal al weer bijna twee maanden achter de rug. STAND IN GROEP EEN: Engeland 5 3 117 10— 2 Tsjechoslow. 5 3 117 125 Portugal 4 12 14 36 Cyprus 4 0 0 4 0 0—12 Nog te spelen: PortugalEngeland (19 nov.), CyprusTsjechoslowakije (23 nov.), PortugalCyprus (3 dec.). Het Italiaanse nationale elftal dat 22 november in Rome tegen het Nederlandse team aantreedt, heeft een oefenwedstrijd van 45 minuten tegen de vierde divisieclub Milane se met 61 gewonnen. De Italiaanse coach had Milanese gekozen omdat deze ploeg evenals Nederland regelmatig gebruik maakt van de buitenspel val. Het uitstekende teamwerk van de twee spitsen, Paolo Pulici en Beppe Savoldi, was een van de opvallend ste aspecten van de oefenwedstrijd. Pulici en Salvoldi behoren tot de Italiaanse topscorers maar hadden nog nooit samen gespeeld. In de tweede helft van de wedstrijd werden vijf spelers vervangen. De opstelling zag er als volgt uit: Zoff (Castellini), Gentile, Rocca (Rog- gi), Beneti, Bellugi, Fachetti, Cau- sio, Antognodi (Caccarelli), Savoldi (Anastasi), Capello, Pulici (Bette- ga). De spelers die tijdens de eerste helft stonden opgesteld zullen waarschijnlijk tegen Nederland aantreden. Trainer Bearzot onder brak de oefenwedstrijd herhaalde lijk om zijn spelers aanwijzingen te kunnen geven. 'Hoewel Milanese bij Nederland vergeleken niets is, was ik erg tevreden over het optre den van het team', zo verklaarde Bearzot na de wedstrijd. Bearzot zei dat het jammer was dat de Nederlandse sterren Johan Cruyff en Johan Neeskens niet zul len meespelen. 'Als wij winnen zal iedereen zeggen dat dit kwam om dat Nederland zonder zijn topspe- lers aantrad', aldus de coach. 'En wanneer zij winnen vindt iedereen dat wij in de marge van het inter nationale voetbal zijn beland.' 'In werkelijkheid is Nederland zo sterk dat het elftal het zelfs zonder Cruyff en Neeskens kan stellen. Ze hebben uitstekende vervangers', zo vervolgde Bearzot. 'De uitslag is voor ons van weinig belang. Daar entegen is deze voor Nederland van het grootste belang en daarom zul len de Nederlanderse spelers vast en zeker erg zenuwachtig zijn.' Uitslag van de lotto van afgelopen zon" dag( Aantal deelnemers933 872. Bruto-Jnleg; 3.650.799. Prijzende drag: ƒ1,734.129. Ie prijs: 1 winnaar, die bruto 606.945 ont vangt. 2e prijs: 24 winnaars, die elk bruto ƒ7225 ontvangen. 3e prijs: 327 winnaars, die elk per kolom ƒ795 ont vangen. 4e prijs: 10.275 winnaars, die elk per kolom 33 ontvangen, 5e prijs: 13.715 winnaars, die elk per kolom ƒ25 ontvangen. TOTO Uitslag toto 45: Aantal deelnemers: 259.780. Bruto-inleg: 771.528. Prijzenbedrag: 416.726. Ie prijs: 2 winnaars, die elk bruto ƒ98.420 ontvangen. 2e prijs: 28 winnaars, die elk per kolom 3272 bruto ontvangen. 3e prijs: 454 winnaars, die elk per kolom 282 ontvangen. (ADVERTENTIE) JONGE DUB8EIEW WAAN JENEVER die moetuproeven, die is geweldig

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11