N-resolutie over ionisme gehekeld Spel met woorden is meer dan woordenspel Politieke crisis in Australië Marokko hervat in Madrid gesprek over Saharakwestie gola Carvalho keert zich af van Portugees bewind Brandt vraagt SPD om gematigde opstelling in medezeggenschapszaak hgens gelijkstelling met racisme rs Frequentielijst basis voor verder onderzoek Wetenschap 'en techniek Spanjaarden nog sceptisch Algemene verkiezingen op komst NSDAG 12 NOVEMBER 1975 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 5HINGTON, JERUZALEM, DEN HAAG, GENÈVE (Reuter, UPI, AP) De door de Algemene um adering van de Verenigde Naties aanvaarde resolutie, waarin het zionisme wordt gekenschetst ■rdeJeen vorm van racisme en rassendiscriminatie', heeft in tal van landen en organisaties grote gering gewekt. Zo heeft de Amerikaanse Senaat gisteren krachtig tegen de resolutie geprotesteerd ceD Dorgesteld de Amerikaanse deelname aan de activiteiten van de Algemene Vergadering ophieuw erweging te nemen, an on te enaat nam daartoe een resolu- door de Algemene Vergadering >boir; an van de Republikeinse leider goedgekeurd, raau Scott -waarin ook werd ge- -Israel voffctouwd dat door het aanvaar- mvain de aniW-zionisme resolutie mti-semitasme werd aangemoe- De Senaat staat er verder op le Senaatscommissie voor bui- ïdse betrekkingen en een is ieiijke commissie van het van Afgevaardigden onmiddel- een loorzittingen beginnen om de ten une van de VS aan de Alge- het Vergadering te bezien. Sena- alsjcott zei dat de Verenigde Sta- ninachtende acties van een d teporganisatie, bedoeld om an- landen te vernietigen, niet reafen toestaan. Ook het Huis van tei aamligden hield zich bezig 00 usdeze zaak. Een stemming in jpemfluis wieard uitgesteld vanwege punele bezwaren van de zijde e Democratische Afgevaardig- ibert Kastenmeier. Rivjor Henry Jackson voorspelde n dat de Senaat bij de toe- g van Amerikaanse buiten- te g hulp er rekening mee zou n welk land wel en welk land die resolutie in de VN- buu )lee gestemd had. De stem- orda in de Senaat kwam een uur waai het Witte Huis had bekend- aal dat president Ford de vore irding van de aniti-zionisme- i ie in die VN had bestempeld :acte ''geheel onrechtvaardige ac- et v !r werd bij gezegd dat de buu Bde Staten nog geen plannen amb!1 terug te trekken uat de idei organisatie. Voor verder pntaar verwees het Witte de toespraak van de aanse ambassadeur bij de aniel Moyihan. redevoering loog er niet om. In een felle S" ering zei Moyihan dat de lering symbolisch amnestie erleend aan de moordenaars zes miljoen joden in de wereldoorlog. 'De Verenigde Verklaren ten overstaan van wereld dat zij deze infame ing niet erkennen, naast zullen leggen en er nim- zullen berusten', aldus enki dot de shryi n ïjers. in. i tearvoor had de Israëlische tegenwoordiiger, Chadm Her- |n het eind van zijn betoog intei (tratief een afschrift van de ntee e in stukken gescheurd met I kas 'iden: 'Voor ons, het joodse s dit niets meer dan een zoi papier en we zullen het als ma >pen bl< her! chrj itste hten op. rake d b: eing behandelen'. Herzog noem- een kwaadaardige resolutie, .staanjagende gevolgen zal 'Door de overname van dit k vofceft de Verenigde Naties en unt aan geloofwaardigheid en zich laten manipuleren verbond van despoten en opb i- Het joodse vo^k zal dit iigeten'. Het stuk, de neer- in een Arabisch diplomatiek tegen Israël, was op 17 aangenomen door de socia- raissie van de VN en werd de harde oppositie in de ie Staten en andere wester - n in de nacht van maan- dünsdag met 72 stemmen tegen en 32 onthoudingen I van pagina 1 in 'Democratische Volksre- ngola'. heeft voorgesteld dat de i ministers van de Org an i- Afrikaanse Eenheid in vergadering zal bij- i om de Angolese órisis te Het voo rstel is ©verge ld aan de secretaris-generaal jOAE, Eteki M'Boemoea. De- het ter kennis gebracht i lid-etaten. nisatie van Afrikaanse heeft in een communiqué loemoea alle buitenlandse J in Angola veroordeeld. ^jet-Unde heeft het Angola MPLA van president lomatiek erkend en is be- diplomatieke betrekkingen i te knopen, zo heeft het sau Tass bekendgemaakt, i Staten gaan vooralsnog erkenning van een der "iringen over, omdat het met de aanbeveling van de atie van Afrikaanse Een- iet tot erkenning over te n een regering die is opge- •or een individuele beweging Ha. nigde Staten hebben tot nu nationaal front voor de !g van Angola (FNLA) ge- Amerika zal de MPLA-rege- :ennen als zij naar voren |en als het bewind dat het duidelijk voor het zeggen Hdus officiële kringen in ton. e staten die met het Angola sident Neto betrekkingen anknopen zijn, behalve de [nie. onder meer Polen, en de DDR. ing van Zambia en de re- an Liberia hebben de onaf- kheid van het Angolese volk rclkomd, maar zijn niet tot overgegaan. Inmiddels hebben Israëlische rege- rmgsfunctdioaiarissen verklaard dat ook Israël zich niet zal terugtrek ken uit de VN of één van hun bureaus ot organisaties. Israël zal evenmm zijn ambassadeurs terug roepen uit de landen die voor de resolutie hebben gestemd. Dan zou den we co Arabieren in de kaart spelen en hen heipen Israël te iso leren, aldus deze iunctionarissen. De Israëlische premier Jitzak Rabin veroordeelde voer de knesset (Is raëlisch parlement) de resolutie en noemde aeze politiek van geen be tekenis. Rabin zea verder dat de overkoepelende Palestijnse bevrij- diingsorganiisati PLO nooit deel zou kunnen nemen in onderhandelin gen met Israël, en reageerde daar mee op een eerder door de VN aangenomen resolutie. Nederland De Israëlische minister van buiten landse zaken, Jigal Allon, zei giste ren op een persconferentie in Den Haag aan het slot van zijn drie daags bezoek aan Nederland, dat de door de VN-assemblee aangenomen resoluties een zware slag zijn voor de kansen op vrede in het Midden- Oosten. Israël beschouwt zich er niet aan gebonden, verwerpt ze en zal ze compleet negeren, aldus Al lon. Zijn Nederlandse ambtgenoot, minister Max van der Stoel zei dat ons land uit het resultaat van de stemmingen in de VN de conclusie trekt dat Nederland niet langer het programma van de Verenigde Na- in hoog tempo uit de as is herre- ties ter bestrijding van het racisme kan uivoeren zolang zionisme gelijk gesteld wordt met racisme. Van der Stoel zei verder dat Nederland voortdurend het bestaan van Israël achter veilige en erkende grenzen zal steunen. Nederland heeft alles geprobeerd om de leden van de VN er vanaf te houden voor de resolu tie te stemmen, aldus Van der Stoel. Volgens Allon hebben de VN extremistische en anti-democrati sche elementen die tot doel hebben iedere vooruitgang naar vrede in het Midden-Oosten te verstoren, aangemoedigd door voor de resolu ties t,e stemmen. De amiti-zionisme- resolutie is niet alleen gericht te gen de oprichting van de staat -Israël, maar ook tegen het joodse volk als geheel, aldus Allon. 'Het is gemeen en het toppunt van cynis me om hert joodse volk en het zionisme van racisme te beschuldi gen, terwijl de hele wereld weet dat de joden het slachtoffer zijn ge weest van de afschuwwekkende na zi-theorie van het racisme'. Wereldraad Ook de wereldraad van kerken heeft gasteren een dringend beroep op de Algemene Vergadering van de VN gedaan om de omstreden resolutie in te trekken. Phillip Pot ter, de secretaris-generaal van de wereldraad, zei in een verklaring dat er geen bewijs voor de stelling bestaat dat het zionisme openlijk racistisch is. 'De gelijkstelling van zionisme en racisme heeft tot ern stig gevolg dat de blijvend explo sieve situatie in het Midden-Oosten nog verscherpt wordt'. Potter doet dan ook een dringend beeroep op de VN zich te concentreren op de uitwerking van de vroegere resolu ties over het Midden-Oosten. Ver der dienen de betrokken partijen de zoeken naar wegen opdat de Palestij nen hun legitieme rechten op een natie en een staat kunnen verwerkelijken. Maar dan wel met respectering van de staat Israël bin nen internationaal erkende gren zen. aldus de secretaris van de we reldraad. Het Sowjet-Russische persbureau Tass reageerde gsiteren met te zeg gen dat 'uit de aanvaarding blijkt dat ondanks de druk van zionisti sche en internationale imperialisti sche kringen de internationale 'ge meenschap het zionisme heeft ver oordeeld'. Tegenstemmers De tegenstemmers in de Algemene Vergadering waren: Australië, Oostenrijk, de Bahama's, Barbados, België, Canada, Centraal- afrlkaanse Republiek, Costa Rica, Denemarken. Dominicaanse Repu bliek, El Salvador, Fidji, Finland. Frankrijk, West-Du itsland, Haiti, Honduras, IJsland, Ierland, Israël, Italië, Ivoorkust, Liberia, Luxemburg, Malawi, Nederland, Nieuw Zeiand, Nicaragua, Noorwegen, Panama, Swaziland, Zweden, Engeland, V.S. en Uruguay. Van stemming onthielden zich Ar gentinië, Bhoetan, Bolivia, Botswana, Birma, Chili, Columbia, Ecuador, Ethiopië, Gabon, Ghana, Grieken land," Guatemala, Jamaica, Japan, Kenia, Lesotho, Mauritius. Nepal, Papua, New Guinea, Paraguay, Pe ru, Filippijnen, Sierra Leone, Singa pore, Thailand, Togo, Trinidad-To bago, Oppervolta, Venezuela, Zaire en Zambia. Afwezig waren Roemenië, Zuid-Afri- ka en Spanje. De FDP wil veel minder ver gaan in deze kwestie dan de SPD. Ver wacht wordt dat de linkervleugel van dé SPD tijdens het vijf dagen durend congres in Mannheim kri tiek zal uiten op zekere economi sche en sociale onderdelen van de partijpolitiek. Dit zal zeker gebeu ren bij de behandeling van het Oriëntatieplan-1985. dat de gTote lijnen van die politiek uiteenzet. Willy Brandt riep zijn partij op, de hervormingspolitiek ondanks de economische moeilijkheden voort te zetten. Hij vroeg de gelederen te sluiten en alles te doen om het verlies aan vertrouwen te boven te komen en te werken voor een over winning bij de Bondsdagverkiezin gen komende herfst. Hij beloofde de liberalen, dat de SPD een trou- i -i i den zijn niet bekeken. Naar ons taalgebruik te oordelen, lijken wij een nogal positief volkje te zijn. En we zijn van al die posi- Daar valt dus onze mooie stelling tieve uitspraken en oordelen nog tamelijk zeker ook. Want we blijken vrij weinig behoefte te hebben om over het positieve taalgebruik om- ze af te zwakken, een slag om de arm te houden, dóór het gebruik van woorden als 'nogal', 'tamelijk', 'vrij', zoals die in de vorige zinnen bijvoorbeeld zijn ingebouwd. door drs. Roajoppema Deze ontdekking is niet gedaan door een erkend onderzoeker. De conclusie komt helemaal voor mijn rekening: bij wijze van uitzondering rapporteren we deze week over eigen onderzoek. Het was wel Wat amateuristisch; het kostte ook maar een paar uur tijd. Maar de aanlei ding was serieus: de verschijning van het handboek 'Woordfrequenties in geschreven en gesproken Neder lands', een onderzoek-instrument zo als er op dit gebied nog nooit een is geweest. Een werkgroep uit verschillende uni versiteiten is de afgelopen jaren be zig geweest met tellingen hoe vaak verschillende woorden in een 'gemid delde' Nederlandse tekst voorkomen. Waarom ze dat deden en hoe ze die gemiddelde tekst najoegen, komt straks. Hun resultaat maakt het mo gelijk om ons woordgebruik vanuit de bureaustoel door te lichten, en voor die verleiding bezwijken we nu even. Wat kan je nou doen met zo'n woordenlijst? Uit pure nieuwsgierigheid en om het eenvoudig te houden, zocht ik de frequentie in geschreven teksten op van de woorden 'ja' en 'nee'. Dat was snel bekeken: per hondevddui- (ADVERTENTIE) zend woorden werd 46 maal 'ja' ge teld en 34 maal 'nee'. Zijn wij dus geneigd om vaker 'ja' dan 'nee' te schrijven? Het verschil zou natuur lijk toeval kunnen wezen. Maar dat blijkt mee te vallen. Het getelde woordenmateriaal komt namelijk uit vijf steekproeven, waarvoor de frequenties afzonder lijk zijn opgegeven. Die steekproe ven zijn zorgvuldig samengesteld uit respectievelijk dagbladen, opinie weekbladen (Vrij Nederland, Else vier en dergelijke), gezinsbladen (zoals Margriet, Panorama, ook Avenue», romans en verhalenbun dels, en populair-wetenschappelijke boeken. In elk van die vijf catego rieën blijkt vaker 'ja' dan 'nee' te worden geschreven, en dat kan nau welijks meer toeval zijn. frequenties opgeteld van een aantal voor de hand liggende woorden óm een bewering wat af te zwakken: nogal (14>, vrij (14), betrekkelijk (6», tamelijk (4), redelijk (3), rela tief (3). De frequentie van deze hele verzameling bedraagt 43. Woorden die een oordeel versterken, worden duidelijk vaker gebruikt: heel (66), erg (32), verschrikkelijk OpStapj© (3'. vreselijk (3). ontzettend (2), to- tale frequentie 106. Kortom, we zijn in ruim twee van de drie gevallen aardig zeker van onze zaak. ver. zeker als we zien dat de fre quentie van 'wel' maar 262 is. en dus bij die van 'niet' in het niet verzinkt. Hier eindigt dus mijn korte carrière als taaipsycholoog. Maar voor serieuzer onderzoek ligt er schitterend materiaal klaar. En voor wie aan de woordfrequenties alleen niet genoeg heeft, staan alle teksten uit de steekproef nog op computer tape klaar om ingewikkelder taal verschijnselen na te speuren. Zeker (31)? Goed/Slecht Dan ga je je afvragen of daar meer achter zit, of misschien dingen en toestanden in het algemeen vaker positief dan negatief worden om schreven. Je wordt benieuwd naar de frequentie van de woorden 'goed' en 'slecht'. (Met de frequentie be doelen we verder steeds het aantal malen dat een woord voorkomt per honderdduizend woorden tekst. Om de gedachten te bepalen: in de krant van afgelopen zaterdag'ston den ruwweg vijft'gduizend woorden redactionele tekst.) Welnu, de frequentie van 'goed' is 230 ner 100.000, die van 'slecht' maar 24. Dan bedenk je dat het tegenge stelde van 'goed' ook nog 'fout' kan zijn, maar de frequentie van 'fout' is maar ruim 2, dus dat maakt niet veel uit. We noemen dingen tien maal zo vaak 'goed' dan 'slecht'. We noemen ze bijna negen keer zo vaak 'mooi' (frequentie 190» dan 'lelijk' (22). Wij zijn kennelijk een nogal positief volkje. En dan vraag je je af hóe zeker we dat nou allemaal denken te weten. Je kunt iets 'erg goed' of 'vrij göed' vinden, en dat scheelt nogal wat. Om daarachter te komen heb ik de Zo'n conclusie staat of valt natuur lijk met de vraag of je alle woor den bedacht en opgezocht hebt. die voor de vraagstelling van belang zijn. Ik had inderdaad ergens over heen gekeken als niet een even nieuwsgierige voorlichter van de Technische hogeschool Eindhoven lijstjes had gemaakt van de twintig meest voorkomende zelfstandige naamwoorden per categorie (Eind hoven is de thuisbasis van de werk groep frequentie-onderzoek). In die lijsten eindigde verrassend hoog het woord 'beetje' (frequentie 26). Dat brengt ons op een idee: je kunt iets ook 'een beetje goed' vin den en die beetjes moeten dus voor een deel bij onze relativerende woor den worden meegeteld. (Niet volle dig, want je kunt het ook over 'een beetje suiker' hebben, en dat is een heel ander gebruik van hetzelfde woord). Intussen blijft de stelligheid in onze uitspraken duidelijk overwe gen boven de aarzeling. Toch een po sitief volkje dus. Of niet? Het woord 'niet' gooit indrukwek kende hoeveelheden roet in het eten, met zijn frequentie van 942. (Even realiseren: bijna één op de honderd woorden komt het woord 'niet' voor). Hoeveel keer dat er 'mooi' of 'goed' werd geteld, stond er in de bekeken tekst 'niet mooi' of 'niet goed'? Dat is uit de frequentielijsten niet op te maken, want combinaties van woor- Dat was ook het motief achter het project. Het is een opstapje om systematisch te kunnen doordringen in eigenschappen van het levende taalgebruik die nog veel boeiender zijn dan woordfrequenties. Dat dat opstapje vijf jaar ploeteren kostte, illustreert dat die levende taal zelfs op 'eenvoudig' niveau ingewikkelder was dan de regeltjes die taalkundi gen ervoor bedachten. Op zichzelf al een waardevolle conclusie. De voort zetting van het project zal zich ook veel meer richten op de spreektaal, waarover de nu verschenen woorden lijst alleen nog maar voorlopige con clusies toelaat. Wat niet wegneemt dat dit hand boek naar de voorzichtige schatting van de makers al 'materiaal bevat voor een stuk of zestig promotie onderzoeken*. Directe toepassingsge bieden onder andere: welke woorden moeten we met voorrang verwerken in een cursus Nederlands voor gast arbeiders? hoe vang je een kind met leermoeilijkheden op? De wrkgroep Frequentieonderzoek van het Nederlands staat onder voorzitterschap van prof. dr. B. Ter- voort (universiteit van Amsterdam) en heeft zijn thuishasis op de afde ling Toegepaste taalkunde van de TH Eindhoven (dr. J. J. M. Bakker en drs. P. C. uit den Boogaart). Woordfrequenties in geschreven en gesproken Nederlands is uitgegeven door Oosthoek, Soheltema Holke- ma, Utrecht, 75. En (plus en 'fl.') is het op twee na meest voorkomende 'zelfstandig naam woord' in dagbladen: frequentie 121. Om over na te denken. LISSABON (Reuter, UPI, AP) Generaal Otelo Saraiva de Carvalho, hoofd van de Portugese veiligheidstroepen COPCON zal de bijeenkomsten van de revolutionaire raad niet langer bijwonen. Hij heeft dit aan president Costa Gomes meegedeeld. 'Ik wens mijn tijd niet te verdoen met zaken, die weinig hebben te maken met de revolutie', aldrus Car valho in een verklaring van zijn gedrag. Een groep invloedrijke offi cieren zou van plan zijn stappen te ondernemen om Carvalho uit zijn functie te stoten. Dit hebben door gaans betrouwbare bronnen ver klaard. Volgens he.n zou ook de revo lutionaire raad tegen de generaal willen optreden. De raad is er gisteren niet in ge slaagd een standpunt te bepalen met betrekking tot het leiderschap in Angola. Een groep onder leiding van president Costa Gomes zou van mening zijn dat formed de MPLA, de volksbeweging voor de bevrij ding van Angola, moet worden ge steund maar premier Azevedo heeft gedreigd met de meerderheid van zijn kabinet te zullen opstappen als de neutrale houding van de rege ring wordt tenietgedaan. Een groep van 123 officieren van de paratroepen hebben luchtmacht- generaal José Morals de Sllva ge vraagd haar over te plaatsen. De officieren behoren bij een rebelle rende eenheid ten noorden van Lissabon. Het door communisten beheerde blad Republics heeft gis teren gemeld dat in het hele land de linkse soldaten zich aan het organiseren zijn. De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt (rechts) verwelkomt de de Israëlische minister van buitenlandse zaken Allon op het partijcongres van de Westduitse sociaal-democraten in Mannheim. MANHEIMM (DPA, AFP) Willy Brandt, de voorzitter van de Westduitse sociaal-democratische partij (SPD) heeft gisteren bij de opening van het partijcongres gepleit voor een gematigde op stelling bij de onderhandelingen over medezeggenschap voor de werknemers. Het is niet mogelijk binnen afzienbare tijd te komen tot een wetgeving, die geheel voldoet aan de verlangens van de SPD, die sarpen met de vrije democraten (FDP) de regering- Schmidt vormen, zo liet Brandt blijken. MADRID (Reuter, UPI, AP) Een Marokkaanse delegatie onder leiding van premier Achmed Osman is gisteren in Madrid met de Spaanse regering nieuwe besprekingen begonnen over de Spaanse Sahara. De besprekingen komen enkele dagen na het stopzetten van de Marokkaanse 'vredesmars'. we coalitiepartner zal bhj ven en deed scherpe aanvallen op de chris tendemocraten, die hij niet in staat acht te regeren. De SPD-leider riep op tot nauwere samenwerking van de socialistische partijen in de wereld. Hij noemde de sociaal-democraten 'de sterkste politieke kracht in West-Europa'. Onder verwijzing naar de mogelijk heid van rechtstreekse verkiezingen voor een Europees Parlement in 1978 riep hij op een gemeenschap pelijk verkiezingsprogramma van de- Europese sociaal-democraten op te stellen. 'In samenwerking met de zusterpartijen zullen wij ervoor zor gen dat de sociaal-democraten als sterkste fractie uit deze verkiezin gten te voorschijn komen.' De Marokkaanse premier was ver gezeld van een elf man sterke dele gatie met onder meer minister La- raki van buitenlandse zaken en de directeur-generaal voor de fosfaat winning Karim Amarami. Volgens Spaanse regeringskringen zijn de Spanjaarden sceptischer over een regeling dan de Marokkanen, die begin deze week zelden dat een oplossing 'in zicht' was. Volgens deze kringen blijft een konvooi van zestien Spaanse oorlogsschepen voor de Noordafrikaanse kust tot de onderhandelingen resultaat hebben opgeleverd. De Marokkaanse minister van voor lichting Benhima heeft gisteren ge zegd dat na afloop van de bespre kingen de deelnemers aan de 'vre desmars' naar El Ajoen, de hoofd stad van Spaans Sahara zullen trekken. Hij wekte hiermee de in druk dat Spanje het gebied aan Marokko zal gaan overdragen. Mis lukken de onderhandelingen dan zullen we de grens weer overtrek ken, aldus Benhima, die zei dat de duizenden Marokkanen momenteel in tentenkampen bij Tarfaya zitten te wachten. Voorstel Een Marokkaanse politieke leider heeft verklaard dat zijn land snel een belangrijk voorstel van Spanje verwacht als blijk van/ waardering voor de houding van koning Has san van Marokko. De Spaanse minister van informa tie Herrera heeft onthuld dat het afgelopen weekeinde een Spaanse delegatie naar Agadir is gevlogen om daar de terugtrekking van de deelnemers aan de 'vredesmars' te bewerkstelligen. Dit was een voor waarde voor hervatting van de be sprekingen met Marokko. Marok kaanse ministers hebben een der gelijk gesprek tot nu toe ontkend. CANBERRA (UPI, Reuter) Australië is gisteren in een merk waardige politieke crisis gedompeld door ingrijpen van de gouver neur-generaal Sir John Kerr. Sir John veroorzaakte grote deining door dinsdagochtend volkomen on verwacht de regering van premier Gough Whitlam (een sociaal-demo craat) naar huis te sturen. Hij gaf de liberale ledder Malcolm Fraser tegelijkertijd opdracht een waarne mende regering te vormen in af wachting van parlementsverkiezin gen. Een uur later had de nieuw bakken premier Fraser al een motie van wantrouwen aan zijn broek. De motie was ingediend door Whitlam en werd door het Lagerhuis (Twee de Kamer) met 64 tegen 54 stem men aangenomen. Premier Fraser heeft daarna het parlement ont bonden en algemene verkiezingen uitgeschreven. Toen hij dit besluit voorlas brak er bijna oproer uit in het parlement. Op een persconferentie noemde oud-premier Whitlam het ingrijpen van, de gouverneur-generaal in strijd met de grondwet en dus on aanvaardbaar. Buiten het parle ment waren de reacties nogal ver schillend. In Sydney en Melbourne stegen de prijzen voor aandelen op de beurzen, terwijl jonge aanhan gers van Whitlam op straat betoog den vóór ontslag van de gouver neur-generaal. In Melbourne gin gen zelfs enkele honderden haven arbeiders in staking om tegen het ontslag van Whitlam als premier te protesteren. Bittere strijd De politieke rel in Australië komt na een bittere strijd tussen rege ring en oppositie over de begroting. Premier Whitlam had in het Lager huis een meerderheid, maar in het Hogerhuis (Eerste Kamer) niet. Hiervan heeft Fraser (sinds maart leider van de liberale partij) ge bruik gemaakt om de begroting te gen te houden. Hij zorgde er voor dat zijn partijgenoten in het Ho gerhuis de begroting, die al door het Lagerhuis was. niet goedkeur den. Het regeren werd premier Whitlam daardoor in feite onmoge lijk. Aan de andere kant konden de liberalen de regering ook niet naar huis sturen omdat hen de meerder heid in het Lagerhuis ontbrak. Gouverneur-generaal Sir John ver klaarde gisteren dat bij zo'n pat stelling de regering nieuwe vri' r zingen moet uitschrijven of m aftreden. 'Weigert een premier keus, dan noodzaakt mijn wettelijke plicht mij hem n ambt te ontheffen' aldus F - Whitlam had de crisis w'l'er Oud-premier Gough Whitlam sen door voor een deel van het Hogerhuis verkiezingen nit te schrijven. De gouverneur vond dat te weinig. Een half uur nadat Fraser tot pre mier was benoemd, ging het Hoger huis akkoord met de omstreden be groting. zodat de nieuwe regering wel uit de voeten kon. Maar de motie van wantrouwen van het La gerhuis heeft die bewegingsvrijheid inmiddels weer beperkt. Verkiezingsstrijd Australië gaat nu een boeiende ver kiezingsstrijd tegemoet waarbij de confrontatie van Whitlam met Fra ser centraal staat. Beide politieke leiders staan bekend als sterke per soonlijkheden die tot het uiterste willen gaan. Whitlam (59 Jaar) werd in 1972 premier nadat de libe ralen 23 jaar aan de macht waren geweest. Wh;,1-"n h«>?on direct een duidelijk -u"*- -« *e varen. Op bu sij de aan- v allen op >n Zuid- «5 jaar) over de >ct een Whlt- «•n tot

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7