Provincie zit in geldnood KORT J. L. Reijnen nieuwe wethouder in Delft Frits Cox leidde het 50-jarig ASAF Haagse ziekenhuizen streven naar grotere samenwerking Uit de wereld van deBonneterie: Troef-tas. Forse bezuinigingen nodig Boete en tijdelijke intrekking rijbewijs voor taxichauffeur Bij tweede stemming PvdA-er verkozen Werkgelegenheid Zuid-Holland Meer samenwerking van middenstand in Scheveningen Dodelijk ongeluk Slechte tijden E voor Westlandse gril bloemenkwekers f' WOENSDAG 12 NOVEMBER 1975 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De financiële positie van de provincie Zuid-Holland is zeer slecht. Er is een noodoplossing nodig om mogelijk te maken, dat de provinciale taken naar behoren vervuld kunnen worden. Dit zei drs. J. Boone, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land, gisteren bij de presentatie van de provinciale begroting voor 1976. Het provinciaal bestuur heeft de rijksoverheid al laten weten, dat er geen geld is voor de uitvoering van de nieuwe Bibliotheekwet. Ook voor de uitvoering van de Wet inzake de Luchtverontreiniging is meer geld nodig ('Juist in Zuid-Holland moet er veel gedaan worden aan 't mi lieu'). Op het onderhoud van wa terwegen zal zeer fors bezuinigd moeten worden. Het is volgens drs. Boone hoog tijd. dat Zuid-Holland een bedrag uit het provinciefonds krijgt, dat rekening houdt met het inwonertal van de gemeenten. Want die uitkering bedraagt niet meer dan dertien procent, terwijl 22 procent van de Nederlandse be volking in Zuid-Holland woont. Naast een betere 'verdeelsleutel' voor geld uit het provinciefonds is het nodig, dat er geld komt om nieuwe provinciale taken uit te voe ren. Zuid-Holland wil In 1976 ruim 204 miljoen gulden uitgeven. Ingrijpend Vooral waar het kerken betreft is de situatie allerminst rooskleurig. De financiële last. die de restaura tie van kerken van de provincie vergt, is volgens Gedeputeerde Sta ten nog nauwelijks te dragen, ter wijl juist kerkbesturen doorgaans over beperkte financiële middelen beschikken. Op het gebied van recreatie is zui nigheid ook geboden. Bij de inrich ting van recreatiegebieden moet er naar gestreefd worden zoveel moge lijk gebruik te maken van het be staande landschap. Investeringen kunnen daardoor beperkt worden. Werkgelegenheid Voor het omstreden golfterrein, dat aanvankelijk ln het Staelduinse Bos bij Hoek van Holland zou komen, is ook in de buurt van het bos geen plaats gevonden. Gezocht wordt nu naar ruimte in de Rotterdamse agglomeratie. Bedroeg het tekort op de provincia le begroting vorig jaar ruim 3 mil joen gulden, de begroting voor 1976 vertoont een tekort van 4,8 mil joen. Aanvankelijk leek het tekort drie maal zo groot te worden, maar enkele vrij Ingrijpende bezuinigin gen en een meevallende bijdrage uit het provinciefonds brachten uitkomst. De bezuinigingen betref fen met name uitbreiding van het personeelsbestand, onderhoud van vaarwegen en onderzoekingen op het gebied van ruimtelijke ordening en mileuhygiëne. De uitkering, die Zuid-Holland krijgt voor het provinciale wegen net, is wel aanzienlijk hoger dan de huidige, maar een belangrijk deel van de wegen valt niet onder deze uitkering. De exploitatie van deze wegen levert dan ook een flink tekort op. De talrijke restauraties in Zuid- Holland gaan de financiële krach ten van de provincie te boven. DEN HAAG De Haagse recht bank heeft, overeenkomstig de eis van de officier van Justitie, de 22- jarige taxi-chauffeur T. H. M. uit Den Haag veroordeeld tot een boete van 500 en twaalf maanden in trekking van het rijbewijs, waarvan zes maanden voorwaardelijk, we gens het veroorzaken van dood door schuld. Daarnaast kreeg de taxi-chauffeur nog voorwaardelijk één maand gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Op 26 december van het vorige jaar raak te de taxi-chauffeur op de Carne- gielaan in een slip, waardoor hij frontaal op een tegenligger inreed, waarvan de bestuurster twaalf da gen later aan de verwondingen overleed. Een verkeersdeskundige van de rijkspolitie, die bij de be handeling van de strafzaak aanwe zig was. pleitte voor een verplichte anti-slipcursus voor taxi-chauf feurs. Gedeputeerde Boonen: noodoplossing Het provinciaal bestuur buigt zich momenteel over de aanvraag voor een nieuwe bedrijfsvestiging in Rijnmond. Gedeputeerde Staten gaan ervan uit, dat een milieube- dervende industrie slechts toege staan kan worden als 'zwaarwegen de argumenten' voor de komst van zon bedrijf pleiten. De economi sche depressie mag er niet toe lei den dat elke uitbreiding van werk gelegenheid wordt aanvaard. De werkgelegenheidssituatie in de pro vincie vervult GS met grote zorg. De werkloosheid wordt zoveel mo gelijk bestreden door de uitvoering van zgn. aanvullende werken. De provincie zal volgend jaar een aantal secundaire wegen verbeteren of aanleggen. Zo zal, vooral met het oog op de verkeersveiligheid, de weg tussen Poeldijk en 'sGraven- zande verbeterd worden, evenals de kruising van sec. weg 15 't Haantje te Rijswijk-Delft en de kruising van de sec. wegen 36 en 38 in de Alblasserwaard. Langs de Charloise Lagedijk in Rotterdam zal een deel van een parallelweg aangelegd wor den. Van een onzer verslaggevers DELFT Pas bij een tweede stemming werd de PvdA-kandidaat voor het wethouderschap van openbare werken, de heer J. L. Reij nen, verkozen. Bij de eerste stemming behaalde hij, evenals de door de WD naar voren gebrachte kandidaat, mevrouw M. Zelisse- van Ebbenhorst-Tengbergen 18 stemmen. Tevoren legde ondermeer de fractie voorzitter van het CDA, drs. M. C. Lelie een verklaring af. waarin hij uiteenzette dat de fractie alle ver antwoording afwees van hetgeen binnen de PvdA-fractie geleid heeft tot het ontslag van de heer H. W. Fahrner als wethouder. 'Het CDA voelt zich buiten spel gezet en acht het een ernstige aantasting van de vertrouwensbasisaldus de heer Le lie. Hij vond dat de PvdA niet had meegewerkt aan het welslagen van een bemiddelingspoging die zijn fractie heeft ondernomen. Hij noem de de leden van de PvdA, die zitting hebben in de commissie van stads ontwikkeling. openbare werken en verkeer, onaanvaardbaar als kandi daten voor het wethouderschap. Hij stelde als alternatief voor de wet houderszetel voorlopig onbezet te la ten. Ook stelde hij een nieuwe dis cussie t.a.v. het colegeprogram voor, met deelneming van VVD. De heer L. Drenth. fractievoorzitter van de PvdA, was versbaasd over de unanieme fakeuring van de kandi daat-wethouder door het CDA. "Dit ondanks de goede samenwerking op vele punten in de commissie". Hij noemde dit een politieke verschui ving en een klap in het gezicht voor wie het aangaat. "De steun aan een nog onbekende WD-kandidaat, wat, het CDA als mogelijkheid noemde, was volgens hem een draai van 180 graden. De heer Lelie legde uit dat er geen bezwaar was tegen de persoon van de heer Reijnen. Hij noemde het on begrijpelijk dat de kwestie Fahrner binnen de PvdA aangebleven is. Het CDA had zijns inziens op de hoogte gesteld moeten worden. De heer N. C. Notenboom noemde het huwelijk tussen de CDA en de PvdA blijkbaar maar een vrijerijtje, maar hij zei dat dat een landelijk verschijnsel is. Burgemeester Oele zei aan het eind van de vergadering over de schel dende wethouder: "Zijn lijn behoort duidelijk tot de lijn die uitgesproken was voor de partij in de jaren dat deze man gevormd is'. Hij noemde het een stukje tragiek dat zijn par tijgenoten kritiek hebben geuit op zijn lijn. Hij deed een beroep op de gemeenteraad in de komende maan den uit de politieke impasse te ge- rakken. Ame 'enn ien j Ia di ildus ton. REGIO DEN HAAG EN LEIDEN DEN HAAG Hoewel het aantal werklozen in Zuid-Holland in okto ber vrijwel gelijk is gebleven ziet de toekomst er voor de werkgele genheid in deze provincie toch somber uit. Oorzaken van deze sombere verwachting zijn de moei lijke situatie in de metaal, met name bij Nederhorst, en het geflat teerde beeld dat de bouw door de tot nu toe gunstige weersomstan digheden te zien geeft. Als het weer omslaat zal ook de werkgelegenheid in de bouw weer sterk dalen. Dit heeft drs. J. L. Westhoff, hoofdin specteur-directeur van de arbeids voorziening in Zuid-Holland maan dagmorgen gezegd. Tegenover het gelijk blijven van het aantal werk lozen (seizoen gecorrigeerd 36.600 mensen) staat een duidelijke daling van de vraag naar personeel. De vraag naar mannelijke arbeids krachten is in oktober gedaald met 5.1 procent tot 12.884. Voor vrou wen met 3,7 procent tot 3812. In de metaalsector is de daling het hoogst: 11,1 procent. Dr. Westhoff noemde de situatie bij Nederhorst zorgelijk: 'In Zuid-Holland werken bij het bedrijf 2300 mensen. Wan neer, zoals te verwachten valt, een groot deel hiervan op straat komt te staan wordt de werkgelegen heidssituatie bepaald niet rooskleu riger'. Ook de geringe orderporte feuille in de scheepsbouw geeft weinig hoop voor de toekomst. De markt voor mammoet tankers is in gestort en het ziet er niet naar uit dat dit binnenkort zal veranderen, aldus de hoofdinspecteur-directeur van de arbeidsvoorziening. SCHEVENINGEN Vier winke liersverenigingen in Scheveningen hebben zich verenigd in de Federa tie Scheveningse Winkeliersvereni gingen. Het gaat om totaal 210 midden standers uiti de Badhuisstraat, de Keizerstraat, de Renbaanstraat en het Belgisch Park. De vier winke liersverenigingen behouden binnen de samenwerking wel hun eigen identiteit. De samenwerking zal vooral geschieden in het kader van de organisatie van grote aktivitei- ten, zoals de Sijit Nicolaasoptocht, die op 29 november" door Scheve ningen trekt. Ook willen de winke liers de aanzet gaan geven tot de uitbreiding van de, zomers te hou den, 'Scheveningse dag' naar een 'Scheveningse week'. Belangrijke reden tot bundeling was ook de wil van de middenstan ders om meer bemoeienis te krijgen in de ontwikkeling van de bad plaats. 'Tot nu hebben we als mid denstanders bijzonder weinig kun nen meepraten over de gang van zaken in Scheveningen', aldus de heer A. Loot, voorzitter van de fe deratie. 'Wij menen echter dat een goede middenstand een belangrijke trekpleister voor de toerist is. Win kelen is voor velen een vorm van recreatie. 'Inmiddels is de federatie uitgenodigd om regelmatig overleg te plegen met het Beheerskantoor Scheveningen (Bredere) HARDINXVELD-GIESSENDAM De 49-jarige A. LammerS uit Slie- drecht is bij een ongeluk in het Zuidhollandse Hardinxveld-Giessen- dam om het leven gekomen. De man botste met zijn auto op een wiel dat van een auto op de baan van het tegemoetkomende verkeer afgelopen was. Hij vloog over de kop en belandde in een sloot waar hij nog enkele meters doorschoof. De man overleed tijdens het ver voer naar het ziekenhuis aan her senletsel. DEN HAAG De Vereniging van Haagse Ziekenhuizen is van plan een eind te maken aan de 'strijd advertentie op leven en dood' tussen de Haagse ziekenhuizen door een gecoördineerd beleid uit te stippelen. Er zal een commissie worden ge vormd uit de directie van de zie kenhuizen, die tot opdracht heeft de Haagse ziekenhuizen bijeen te brengen in één organisatie met een overkoepelend bestuur. Door dit be stuur zullen de op regionaal niveau belangrijkste beslissingen in zie kenhuisaangelegenheden worden door Adr. Hager DEN HAAG Met gevoelens van tevredenheid kunnen de leden van AS AF terug zien op de muzikale viering van het vijftigjarig bestaan. Een lange tijd van voorbereiding, waarin bestuur en koorleden te genslag en teleurstellingen niet bespaard bleven (zo was, bijvoor beeld reeds lang bestelde dameskle ding niet op tijd gereed), werd bkroond met een concert in de Prins Willem Alexanderzaal. Wijlen dirigent Chris Hanegraaff ging bij de keuze van het programma moei lijkheden niet uit de weg. hij stelde een veeleisend geheel samen. Ht was aan zijn opvolg», de in mei jl. benoemde Frits Cox, deze keuze gestalte te verlenen. In enke le maanden moest een zodanige samenwerking tussen koor en diri gent tot stand komen, dat dit con cert inderdaad een AS AF waa rdig karakter zou krijgen. Men kon en mocht niet verwachten, dat men daarin volledig zou slagen. Bij een werk als 'Ein Deutsches Requiem' van Brahms zou dat zelfs een onre delijke eis zijn. Een wonderschoon opus, dat echter technisch en muzi kaal moeilijk te realiseren is. Naar mate de weergave vorderde kreeg men steeds meer respect voor het- gen Frits Cox heeft weten te b- reiken. De koorleden werden zeker en overtuigender, groeiden als het ware ln hun partij, reageerden at tent op de intenties van de dirigent genomen. De vereniging stelt in een rapport nadrukkelijk, dat dit alleen kan wanneer de leiding van deze ziekenhuizen zich niet langer alleen voor het eigen ziekenhuis verantwoordelijk voelt, maar ook voor het geheel van ziekenhuis diensten. Directe aanleiding tot deze bel e ids - en zo bloeide behoudens een enkele inzinking de imponerende muziek van Brahms op. Frits Cox had korte tijd nodig om d akoestiek van de zaal te leren kennen, waardoor hij ook in het orkest de juiste accenten wist te leggen. In dit geval zijn 'eigen' instrumentale ensemble: Het Ge westelijk Orkest. Koor en orkest in één hand, een weinig voorkomende, doch bijzonder aanbevelenswaardi ge situatie. Solistische medewerking verleende' de sopraan Ank Reinders en de bariton Cor Niessen, vocaliste ndie ln het Nederlandse koorleven hun sporen hebben verdiend. Ank Rein ders gaf een klinkend bewijs van haar veelzijdigheid met de vertol king van het Exsultate Jubilate van Mozart. Een koor als ASAF staat ook open voor composities die in deze eeuw geschreven zijn. Voor deze Jubileumuitvoering bepaalde men de keuze op het 'Te Deum' van Hendrik Andriessen. Zeer terecht! Andriessen heeft meerdere indru kwekkende koorwerken op zijn naam staan en daartoe kan men ook het 'Te Deum' rekenen. Een spontaan geschreven werk en in deze geest klonk ook de benadering van Frits Cox, een werk dat ook gevoelens bij deze gedenkwaardige mijlpaal weergaf. Terugziend in dankbaarheid, vooruitziend in ver trouwen. vernieuwing is het rapport, dat in 1974 door het college voor zieken huisvoorzieningen aan de staatsse cretaris van volksgezondheid en milieuhygiëne werd uitgebracht over de nieuwbouw van het West- eindeziekenhuis. Hierbij waren alle andere ziekenhuizen betrokken. 'Alle ziekenhuizen hebben inmid dels op de in dit rapport voorge stelde wijzigingen, die voor vele ziekenhuizen van ingrijpende aard zijn. gereageerd. Uit de reacties is gebleken dat elk ziekenhuis toch weer pleit voor zijn eigen behoud. Het voeren van één beleid in de totale gezondheidszorg is echter dringend noodzakelijk geworden om de huidige problemen te kun nen oplossen', aldus de Vereniging van Haagse Ziekenhuizen'. Na de eis van de overheid, dat ziekenhui zen voor negentig procent bezet moeten zijn, moest de 'produktie' worden opgevoerd. Dit heeft geleid tot een onderlinge wedijver uit zelfbehoud, waarbij ieder voor zich een aantal medische specialisten ging aantrekken om daardoor een steeds uitgebreider pakket aan de 'klant' te kunnen aanbieden'. Naast het beleidsplan in de regio zal het overkoepelend bestuur te vens de functie verdeling tussen de ziekenhuizen moeten regelen. Hier bij is één van de vereiste de mel dingsplicht voor de deelnemende ziekenhuizen betreffende hun acti viteiten. Bij de opbouw van het bestuur zal worden uitgegaan van de huidige structuur, namelijk een ziekenhuisdirectie bijgestaan door een medische staf en een onderne mingsraad met daarboven het zie kenhuisbestuur. De directieleden zullen dus een 'interdirectle' vor men, waar het beleid wordt voorbe reid en initiatieven ontplooid. Het uit bestuursleden van ziekenhuizen- te vormen 'interbestuur' zal de door de interdirectie opgestelde stand punten beoordelen en ai of niet goedkeuren. Daarnaast zal nog een 'in terstaf raad' worden opgericht, die zowel gevraagd als ongevraagd adviezen zal verstrekken aan het Interbestuur en de interdirectie. Om de grote groep medewerkers uit de ziekenhuizen, die niet behoren tot de groep medici, zal een 'inter- ondernemingsraad' worden opge richt. Kortgeleden is het deel van de westelijke randweg tussen de Lozerlaan en de Ockenburghstraat voor het verkeer geopend. Van een onzer verslaggeefsters Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In de loop van december worden in de Haagse nieuwbouwwijk Kraayenstein de eer ste van de 189 flatwoningen opgeleverd, die in opdracht van de prot. chr. woningbouwvereniging 'De Goede Woning' door Heboma uit Rosmalen worden gebouwd. De woningen aan de Forellendaal, t parallel aan de Nieuweweg nabij het Dekkershoekje, zijn gebouwd in v een blok van 6, 7 en 8 lagen. Op de begane grond bevinden zich 46 par- V- keerplaatsen, rond het complex ko- 'fèil zelfde vorm als de reeds opgelever de eengezinswoningn van 'De Goede Woning' in Kraayenstein (eerste project: 213 woningen). Onlangs is een begin gemaakt met het derde en laatste deelplan van deze woningbouwvereniging in Kraayenstein: de bouw van 242 flatwoningen aan de westelijke randweg, die kortgeleden geopend Aan de Forellendaal in Kraayenstein naderen 189 flatwoningen van 'De Goede Woning' hun voltooiing. is voor het verkeer. Voor de woningen van 'De Goede Woning' in Kraayenstein komen niet alleen de leden van deze wo ningbouwvereniging in aanmerking. In de wijk Kraayenstein worden zo'n 1900 woningen gebouwd. Kraa yenstein zal deel uitmaken van Groot-Loosduinen, waar uiteinde lijk 40.000 mensen zullen wonen. lert Plaatje van een tas. Kan zowel over de schouder als onder de arm worden gedragen. Echt leder, uiteraard. Voorzien van een slim achtervak. Geen metalen sluiting, wel een fraaie „gefronste" overslag. Keuze uit 6 kleuren: zwart, donkerbruin, grijs, cognac, donkerrood en donkergroen. Prijs*, f 125,-. Aarzel niet langer en tas(t) toe. Öp het Haagse Buitenhof. Bij de Bonneterie. Wftf Exposities De publieke belangstelling voi twee tentooniatelMngien in het vinciehuds aan de Koning: Den Haag is zo groot, dat I exposities, Monumenten .Holland en 100 jaar Prei Waterstaat, nog tot en met 2 jt ari 1976 te zien zullen zijn, Hetf aanvankelijk de bedoeling, exposities tot medio novexn bezichtigen zouden zijn. Overduin t£ Het psychiatrisch centrum geestelijk gestoorde bejaarde#^ verduin' in Katwijk wordt gera-r strueerd. Naast de bouw var nieuw socio-fcherapeutisch cenj00 zal een aantal verbouwing® 61 zaamheden verricht worden or bestaande centrum aan te sluiten op het nieuwe geboui totale kosten worden geraam ca. 4.300.000. Men hoopt voBd jaar december met de bouw nva. te komen. Rode Kruis Donderdag 13 november het Rode Kruisgebouw Morsweg 186 in Leiden toonstelling met verkoop ten van het welfarewerk van het Kruis. De welfare heeft als zieken en gehandicapten een tige en zinvolle bezigheid te schaffen in de vorm van aan? te handenarbeid. Het rein hiervan is te zien op de ter aa stelling, die van 14.00-17.00 u van 19.00-21.00 uur geopeni luii zijn. Iduj In augustus jl. is in de Riv0* buurt-Spuikwartter in Den 511 door het buurtberaad en i hulpverleners een enquête g I den, waarin de buurtbewonei 11 vraagd werd welke hulpverlen 00 een nieuw op te richten buui trum gekozen moesten wordei *n uitslag van deze enqête, waai de eerste plaats een sociaal i man en gezinszorg naar vore I™ men, is toegestuurd aan de te commissie voor wijkcontacte^1 -aangelegenheden met het v om in het toekomstige buu trum een wijkcontactamb'P2 een spreekuur te laten houden'01^ ;nt WESTLAND De bloemenki ve maken een slechte tijd clot e v prijzen van bloemen aan de ing gen zijn lager dan ooit. I eer bijzonder geldt dit voor chryi n rozen en Amerikaanse anjers, m. De aanvoer van chrysanten groot. Dit is mede een gevotteg1 het feit. dat veel Westlandsi in kers de teelt van chrysantes 5tra ben ingevoerd als 'tussenteeibe i dat tomatenplanten uit kasi >rdf warenhuizen verdwenen ware s vendien dragen de zachte zoi »p najaar er in belangrijke ma b bij, dat de bloemen in open langer dan normaal dn bl ven. Dit, gevoegd bij de heri ten, is er verantwoordelijk vo eeft de handel de enorme aanvo int kan verwerken. De troschrj bijvoorbeeld, die de laatste 30 tot 40 cent per bos opbi- aan de veilingen, brachten jaar een gulden meer op. ook in het buitenland sprake een groot bloem er aanbod b: export momenteel een weing santé aanblik. Enquête

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6