arineleiding deed mee ,an uitlekken geheimen Akzo-top in brief aan 'burger Den Uyl': U bederft het klimaat blaas eens.. DEMONSTRATIE Postbestelling op zaterdag blijft IJsselmuidens burgemeester weg om motie Mist veroorzaakte aanzienlijke schade ansluiting bij het CNV n vakorganisaties in et christelijk onderwijs ifi [inister Vredeling deelt forse standjes uit DSM-kraker was niet gekeurd door stoomwezen Pleidooi van de PCO Man in Berlicum verongelukt DONDERDAG 13 NOVEMBER: DE PROTESTMARS GAAT VANAF WIJ EISEN: STOPZETTING VAN DE FINANCIËLE SHUN AAN DE V.N. DE AKTIE DUURT TOT 14.00 UUR. ajj ilastingfraude ««et bewezen Aantal raadsleden zegt vertrouwen op wegens 'speculatie' Ambtswoning verkocht bENSDAG 12 NOVEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 q onze Haagse redactie HAAG De marineleiding heeft bewust meegewerkt aan it vroegtijdig uitlekken van geheime informatie over bezuinigin- >epen op de marine, teneinde deze bezuinigingen te voorkomen. beta zal blijkt uit een in opdracht van Dister VredeMng ingesteld onder - van de marechaussee. In een op b£ef aan de Kamer zegt ar. Vrede- dait er, vanaf begon juli (toen bezuinigingsmaatregelen voor djfó Intern ter discussie kwamen) ongewenste vermenging heeft latsgevonden van de beleidsuit- door de toenmalige maxi- teddöng en valkverenigingsactivi- it hflten vanuit het mairtnepersoneel. lij aülgens de minister kon daardoor e vo! rvarej heft marinepersoneel de Indruk ,st bl tstaan dat acties tegen de uit- 'hanl ming van de bezuinigingen de ke bpzwiggende) goedkeuring van de .ogste maiiineMding hadden, sebii herpe aanval conclusies van .minister Vrede- n mejg beitelkenen een scherpe aanval et p het beleid van de, inmiddels e va^vol gepensioneerde, vice-admi- Roest, die toen bevelhebber van de marine was. Ir. Vredeling heeft de gang van zaken diepgaand besproken met de huidige marine - bevelhebber Veldkamp en diens ondiercommandanten. Hij heeft hen voor herhaling gewaarschuwd. De bevelhebber heeft de minister daar op verzekerd maatregelen te zullen treffen om ongewenste vermenging van dienst en verenigingsactivitei ten te voorkomen. Het onderzoek richtte ziich met na me op de vroegtijdige publicaties over de toen nog geheime bezuini gingsmaatregelen en het protest-te legram dat tegen die geheime be zuinigingen door de personeelsvere nigingen VMO en VBZ werd ver zonden. Een niet met name ge noemde hoofdofficier blijkt het iniltiatief voor dat telegram geno men te hebben en hiervoor, na enige aarzeling, de instemming te hebben gekregen van de marine - bevelhebber. Deze hoofdofficier heeft voorts Kamerleden trachten Minister Vredeling te bewegen zich tegen dè bezuini gingen te verzetten. Hij voorzag hen daarbij van geheime informa ties. De hoofdofficier is als straf inmiddels overgeplaatst van Den Haag naar Den Helder. Minister Vredeling gelastte het on derzoek nadat het manineverzet te gen de bezuinigingen (de vervroeg de uitdienststelling van de kruiser de Zeven Provinciën en van de Nep- punes) een hoogtepunt hadden ge vonden in een demonstratieve vlucht van de Neptunes boven Den Haag. Uit het onderzoek daarnaar bleek dat de vlucht op het normale oefenprogramma stond. Enkele be trokken commandanten hebben echter waarschuwingen dat deze vlucht als demonstratie opgevat zou kunnen worden an de wind gesla gen en zij zijn daarvoor op het matje geroepen. Een marinevoor- lichter die van tevoren van de de monstratievlucht op de hoogte was. maar verzuimde de defensieleiding in te lichten, is uit zijn functie ontheven. Minister Vredeling blijkt ook niet erg gelukkig te zijn met de gang van zaken rond de grote marine - protestdemonstratie op 24 oktober in Amsterdam. Hij vindt dat de marineleiding ook hier teveel de normale dienst gemengd heeft met vakverenigingsactiviteiten. Bisschop Gijsen bezocht gisteren na afloop van de rouwplechtigheid voor de slachtoffers van de DSM-ramp een aantal gewonden in de ziekenhuizen. Hier staat hij in het St.-Barbaraziekenhuis in Geleen met de heer Hugens. GELEEN De vrijdag ontplofte naftakraker van DSM in Beek .was niet door de inspectie van het stoomwezen gekeurd voordat hij weer in bedrijf werd genomen. Dit in tegenstelling tot wat minister Boersma van sociale zaken tijdens zijn bezoek aan het rampterrein heeft verklaard. Volgens het ministerie van sociale zaken is de keuring verricht door de eigen veiligheidsdienst van DSM. Het is gebruikelijk, dat grote bedrijven dergelijke keuringen zelf uitvoeren volgens de richtlijnen van het stoomwezen. In de kapel van het Barbara-zie kenhuis in Geleen is bisschop Gij sen gisteren voorgegaan in een rouwplechtigheid voor de nabe staanden van de veertien slachtof fers. Tijdens deze dienst las hij een telegram voor van paus Paulus. Na de plechtigheid bracht de bisschop een bezoek aan enkele gewonde slachtoffers. De nabestaanden van de overledenen bezoekt hij dezer dagen (zie ook pagina financiën en economie). i onze onderwijsredactie fï HAAG Het bestuur van de Protestants Christelijke Onder- ivakorganisatie pleit in een nota voor de leden voor de aan- ïiting van alle secties bij het CNV. De gedachte van solidariteit Isen christen-werknemers gaat boven oude tegenstellingen tus- p arbeiders en onderwijsgevenden uit, zo stelt het bestuur. Protestants Christelijke ondier- vakorganisatie behartigt de gj ngen van de onderwijsgeven- roep i die werken bij het kleuter-, oost et-, voortgezet- en hoger onder- ttelg l De PCO Is echter niet uiitslui- oort d een vakvereniging. Ze heeft ideële doelstellingen als de be- lering van het christelijk on- Pretijs en het vormingswerk. CNV is een samenbundeling christelijke vakorganisaties. Zijn A. mei tgen ia,i t skenis is vooral, dat ze als hech- "j eenheid invloed kan uitoefenen het gehele maatschappelijk ge- Ven. christenen hebben we een geza- ilijke verantwoordelijkheid, ver- 1 de nota, bij te dragen aan het tand komen van een samenle- Ailwaarin ieder mens als schep- Gods tot zijn recht kan komen. Izul zullen met alle werknemers in bereiken van die gewenste ttschappij solidair moeten zijn. 0 ist de ideële motieven staan de ,nw ngen van materiële aard. Wat salarissen betreft zijn de onder- 'igevenden voor een groot deel mkelijk van de resultaten van overleg in de SER en de Stich- van de Arbeid. Het nut van de sluiting bij het CNV is daarom eren eid te ailin iero zegg esch k. 1 ook. dat de PCO Inspraak krijgt in het sociaal-economisch overleg, al dus de discussienota. Schoolbegeleiding Inmiddels heeft het hoofdbestuur van de PCO zijn standpunt bepaald betreffende de nota schoolbegelei ding van minister Van Kemenade. Het protestants-christelijk onder wijs, aldus het bestuur, heeft op grond van haar wettelijke en histo rische verworvenheden het recht zelf het begeleiden van leerlingen en het onderwijzend personeel con creet vorm. te geven. Het hoofdbe stuur heeft er evenwel vrede mee, dat gekozen wordt voor schoolbege leidingsdiensten, die uitgaan van samenwerking tussen het openbaar en bijzonder onderwijs. Bij zo'n samenwerking moet wel rekening worden gehouden met de eigen verantwoordelijkheid van de protestants-christelijke scholen voor de inrichting van hun onder wijs. Dit betekent, dat de scholen ook de begeleiding ontvangen voor de vakken die direct betrekking hebben op de eigen identiteit. De begeleidingsdienst moet een stich ting of vereniging zijn. In het be stuur dienen alle deelnemende richtingen van het onderwijs verte genwoordigd te zijn. De dichte mist gisteren veroorzaakte overal veel ongerief op de autowegen. Er deden zich een flink aantal kettingbotsingen voor met grote materiële schade. Op de foto wrakstukken na een ongeluk bij Everdingen tussen Den Bosch en Utrecht. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN De zware mist, die vrijwel de gehele dag boven grote delen van het land heeft gehangen, heeft gisteren op ver scheidene plaatsen tot opstoppingen en omvangrijke ketting botsingen geleid. Van een onzer verslaggevers ARNHEM De raad van bestuur van Akzo heeft premier Den Uyl ervan beschuldigd het klimaat te bederven. Zij zegt dit in een open brief aan de premier naar aanleiding van diens recente door de televisie uitgezonden uitlatingen op een congres van het NW- jongerencontact in Beekbergen. Hij trok daar nogal fel van leer tegen de multinationale ondernemingen. DEN HAAG De postbestelling op zaterdag zal niet worden af geschaft. Staatssecretaris Van Huiten (verkeer en waterstaat), heeft gisteren de Tweede Kamer laten weten dat hij geen voorstel tot opheffing van de zaterdagse bestelling zal doen. Vorige maand tijdens een openbare commissievergadering had staatsse cretaris Van Huiten laten weten vóór begin december, wanneer dé begroting van verkeer en water staat in de Tweede Kamer wordt •behandeld, een standpunt over de zaterdagse bestelling te zullen in nemen. Hij liet toen al weten dat afschaffing van die bestelling, zoals de bonden willen, een verre van eenvoudige zaak is. In zijn brief aan de Kamer schrijft dr. Van Huiten dat anders dan in voorgaande jaren thans meer en meer de nadruk wordt gelegd op het verlenen van service door de PTT. Bovendien idjikt thans ook de bereidheid te bestaan om voor deze service te betalen. Volgens staatsse cretaris Van Hulten is ook daarom besparing op arbeid momenteel minder noodzakelijk dan eerder werd gesuggereerd. Geen onderzoek Staafsseetetaris Van Hulten acht het overbodig en ongewenst een aanvullend onderzoek te laten ver richten naar de gevolgen van de opheffing van de bestelling op za terdag, omdat nu de beslissing ge vallen is. De commissie van de PTT waarin de PTT-leiding en de vak organisaties zijn vertegenwoor digd, kan als zij dat wenst haar werkzaamheden voortzetten. Uiter aard wel onder handhaving van de huidige service-voorwaarden. (Advertentie) 111 Inderdaad. Met schrale, gesprongen lippen (M*' kan blazen zéér doen. Labello houdt uw lippen zacht en soepel. Labello, j|n de stick die verzorgt, g 5 verzacht en beschermt. I Zomer Winter. (Met Labello als ondergrond, blijft lipstick langer mooi.) De grootste daarvan deed zich te gen heft vallen van de avond voor op die rijksweg Amsterdam-Utrecht bij Breukelien, wiaar elf auto's, waaronder enkele vrachtwagens, op elkaar inreden. Slachtoffers waren er niet te betreuren, maar de scha de was groot. Omstreeks dezelfde tijd deden zich ook kettingbotsingen voor bij het verkeersplein Leidschendam en bij Schiphol op de weg Amsterdam- Den Haag. Bij de talrijke ongelukken werden zeker veertien mensen gewond; er viel één dode, de 50-jarige J. R. M. Hoogveld uit Berlicum, die 's och tends in zijn woonplaats door een bus wierd aangereden toen hij in dichte mist de weg overstak. In de ochtendspits raakten op de snelweg Den Bosch-Utrecht zeker acht auto's bij een kettingbotsing betrokken. Een uur eerder waren op diezelfde weg al drie auto's op elkaar gebotst. Andere grote botsin gen deden zich voor op de snelwe gen Rotterdam-Gouda, Amsterdam- Den Haag en Papendrecht-Alblas- serdam. Hierbij waren ongeveer 150 auto's betrokken. Het vliegverkeer op net vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam heeft geruime tijd vrijwel stilgelegen. Al leen kleine toestellen konden ver trekken. De vluchten naar Londen werden geannuleerd. De situatie op Schiphol was vrij normaal omdat daar weinig wind was, waardoor het vliegverkeer vrijwel ongehin derd van de startbanen gebruik kon maken. Het scheepvaartverkeer on dervond vooral in de Rotterdamse haven hinder van de dichte mist. Ondanks het feit, dat men vanaf de schepen slechts enkele meters kon zien, voerden de loodsdiensten toch hun werkzaamheden uit. Volgens een woordvoerder van de verkeerscentrale Driebergen zijn veel meer auto's betrokken geweest bij kettingbotsingen. In veel geval- ln hebben de mensen hun gege vens uitgewisseld en niet gewacht op de verkeerspolitie, die het erg druk had met de behandeling van botsingen op snelwegen. Veel men sen zijn als gevolg van de files die op veel plaatsen ontstonden later op hun plaats van bestemming aangekomen dan normaal. De Utrechtse weggebruikers hebben gistermorgen de pech gehad, dat de meeste verkeerslichten in de misti ge Domstad uitvielen. De politie zette een veertigtal extra agenten in om het verkeer in goede banen te leiden. (Advertentie) tegen de lasterlijke V.N.-resolutie over het Zionisme HET VREDESPALEIS in Den Haag om 13.00 uur naar het ministerie van Buitenlandse Zaken Organisatie: Werkgroep Israël (Advertentie) STER moet blijven!" ze l ee [MAAR De rechtbank in Alk- 1. 1 r heeft de 41-jarige Amsterdam- ïeel cheepshandelaar en caféhouder Y3" wegens gebrek aan bewijs i gesproken van belastingfraude een bedrag van 700.000 gulden. ri officier van justitie had 300.000 i ?en boete of zes maanden gevan- in «straf tegen hem geëist. De man over 1972 een inkomen van ruim 00 gulden hebben opgegeven, rtjl dit volgens de officier bijna or miljoen zou zijn geweest. Later st, jgeerde hij dit bedrag tot bijna 000 gulden door het eigendoms- ere it van de Amsterdammer op een ere it, dat in beslag was genomen, hst iten vallen, e In ntal et li 'Daarmee', aldus de raad. 'hebt u het Nederlandse bedrijfsleven en dus ook het Nederlandse volk een slechte dienst bewezen. Juist in de ze tijd is het broodnodig, dat het bedrijfsleven zo goed als maar mo gelijk is kan functioneren. U be reikt het tegendeel.' De raad laat blijken diep wantrou wen te koesteren ten aanzien van de plannen, die de premier met de multinationals heeft. Zij doelt hiermee op de uitlating van Den Uyl dat controle van de internatio nale vakbeweging op de multinatio nals doorgezet en doorgedrukt moet worden. De AKZO-top ziet niet in vanwaar controle of verantwoordelijkheid van de vakbeweging moet komen, omdat zij geen enkele bond van vakbewegingen zegt te kennen, die ook maar enigszins representatief is voor de werknemers in de AKZO- vestigingem. Bovendien zou zo'n controle ook om regels vragen. Komen die er niet, dan zou 'een niet te omschrij ven geheimzinnige macht en wille keur' kunnen ontstaan hij de vak bonden, vreest de raad. Misleidend Zij noemt het misleidend dat. de premier het doet voorkomen alsof de economische depressie voor een groot deel te wijten is aan d# huidige samenleving. 'U vergat te zeggen, dat het juist deze structuur is geweest, die ervoor heeft gezorgd, dat na de oorlog de westerse wereld in hoog tempo uit de as is herre zen.' En dat welvaartsniveau be reikten wij met gelijktijdige sprea ding van kennis, macht en inko men: alle burgers kunnen voortge zet onderwijs volgen, de zeer vele wetten en gebruiken verwerkelijken spreiding van macht en nivellering van de inkomens werd bereikt door ons belastingsysteem.' De raad verzoekt de premier op korte termijn duidelijk te maken wat zijn bedoelingen zijn teneinde een 'breekpunt 1975' te voorkomen. De brief, die ook ter kennis is gebracht van de 30.000 werknemers van AKZO in Nederland, Is uit drukkelijk gericht aan 'de burger Joop den Uyl' en niet aan de mi nister-president. 'Wij kunnen niet aannemen, dat u als premier hebt gesproken. Daarvoor was uw toe spraak te eenzijdig en te geëmotio neerd', aldus de aanhef van de brief. Bestuurder Bas Nieuwland van de Industriebond CNV verklaarde des gevraagd het onjuist te vinden dat AKZO zich zo strikt beroept op formele regels. 'Waarom zegt de directie nu niet gewoon: we erken nen, dat er vakverenigingen zijn en dus moeten die verenigingen inter nationaal maar een delegatie vor men. waarmee we gaan praten.' 'Dat er geen representatieve inter nationale vakverenigingen zijn ontkent hij overigens. 'De christe lijke wereldfederatie van vakbon den uit energie- en chemie-bedrij- ven en de socialistisch internatio nale chemische federatie, zijn wel degelijk erkende internationale or ganisaties.' (ADVERTENTIE) „De STER moet blijven!" Van een onzer verslaggevers IJSSELMUIDEN Burgemeester L. A. Verburg van IJsselmuiden (bij Kampen) heeft de raad meegedeeld dat hij per 16 november ontslag gevraagd heeft aan de Koningin. De aanleiding tot deze nogal opvallende stap is dat een deel van de gemeenteraad meent dat de heer Verburg (57 jaar en ARP) zich met betrekking tot zijn ambtswoning aan speculatie heeft schuldig gemaakt. Advertentie iDe STER moet blijven!" Twee en een half jaar gele den heeft burgemeester Ver burg de ambtswoning ge kocht voor 116.000 gulden. De SGP-fractie die inclusief één man van de Gerefor meerde Kiezers uit zes per sonen bestaat, was daar te gen. Zij vond dat de woning gemeente-eigendom moest blijven. Door haar bij het provinciaal bestuur inge diende bezwaren werden niet ontvankelijk verklaard. Terwijl de moeilijkheden over de ambtswoning bleven voortsudderen, 'legde burge meester Verburg een tweede ijzer in het vuur', zoals in IJsselmuiden wordt gezegd. Hij kocht een boerderij in de buurtschap 's Heeren broek. De ambtswoning ver kocht hij voor 250.000 gul den aan een arts. Een deel van de raad vond dat specu latie. Op 24 september dien den acht van de vijftien raadsleden een motie van wantrouwen in. Een van hen, de enige anti-revolutio nair in de raad, trok zich naderhand terug. In de mo tie waarvan de behande ling is uitgesteld werd het vertouwen in de burge meester opgezegd, totdat de heer Verburg een nader te bepalen bedrag aan de ge meente zal hebben terugbe taald. Burgemeester Verburg pie kerde daar niet over. Hij blijft op het standpunt staan dat er van speculatie geen sprake is. Destijds zou hij de ambtswoning onder meer gekocht hebben omdat er over geklaagd was dat deze zo duur voor de ge meente was geworden. Bij het bedag van 116.000 gul den, de toenmalige koop prijs, is nog wel het een en en ander bijgekomen voor noodzakelijk onderhoudswerk (ondermeer 5500 gulden voor de schilder). Verder moet, vindt de burgemees ter, de inflatiefactor niet vergeten worden. De raad op zijn beurt, al thans voor een deel. vond die motivering voldoende. Maandagavond werd op nieuw een motie ingediend tegen burgemeester Verburg. Een enigszins afgezwakte motie weliswaar, maar de motie was voor burgemees ter Verburg voldoende zwaar om er vergaande consequen ties uit e trekken. 'Teleurstelling' In de motie die afkomstig was van de fracties van PvdA. KVP WD en van twee van de drie chri&telijk- historischen in IJsselmui dens raad, kwamen termen voor als 'diepe teleurselling' en 'scherpe afkeuring'. Er werd een 'diepgaand onder zoek' gevraagd en de zaak moest ter kennis gebracht worden van de minister van binnenlandse zaken en van de commissaris van de ko ningin in Overijssel. Door een tegenvoorstel van de acht overige raadsleden kwam de motie niet in stemming. Voordat de motie op tafel kwam. had de burgemeester RITA trouwens al laten weten met ingang van 16 november zijn ontslag te hebben aan gevraagd. Later zei hij dat er onvoldoende basis is om samen te werken. Zeven van de vijftien raadsleden blij ken hem niet meer te ver trouwen en dat is te veel. Hij gaat nu van zijn rust genieten op de boerderij. Een moeilijk besluit vond hij het wel, want bijna twintig jaar heeft hij met genoegen in IJsselmuiden gewerkt. De heer Verburg is in totaal 29 jaar burgemeester ge weest. Hij was burgemeester in Stavenise (Zeeland) in de tijd van de stormramp 1953. Verder heeft hij drie maal een periode het burge meesterschap in Urk waar genomen. "t Is maar goed, dat ik de sherry liet vallen. U bent al lemaal met de auto.' (ADVERTENTIE) „De STER moet blijven!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3