Voorlopige visie op Nairobi 1 Fondswerving Youth for Christ 'Bijbel keurt raciale huwelijken niet af Meeste belangstelling voor belijdenisvragen President Amin wil de zondag afschaffen Engelse kardinaal Heenan overledenM Geen priestertekort Paus doet beroept» in Malawi Onze adressen Kaapse synode van NG kerk: BREINBREKERS 'Wijkverpleegster en huisarts werken niet goed samen' Dr. Buskes en Punch op Libanezen Geref. Urk dreig met verbreken van kerkverband^; Conferenties* 'Vandaag' wijdt nummer aan Naif1 et WOENSDAG 12 NOVEMBER 1975 KERK-BINNENLAND TROUW/KWARTET KAMPALA (Kathpress) Presi dent Idi Amin van Oeganda wil de zondag als rustdag afschaffen. Vol gens een mededeling van het mi nisterie van godsdienstige zaken wil de president de vrijdag als rust dag invoeren. Hij komt hiermee tegemoet aan de islamieten in Oe ganda. die de vrijdag als rustdag beschouwen. Amin is zelf ook isla miet. Twee derde deel van de be volking van Oeganda is christelijk. Islamitisch is niet meer dan tien tot vijftien procent. (El LONDEN Kardinaal John He$ aartsbisschop van Westminst* geestelijk leider van vier mil rooms-katholieken in Groot-Brl nië, is aan een hartkwaal overli Hij werd zeventig jaar. Heenan stond bekend als theolo conservatief. Op het Vaticaans cilie kwam hij in botsing met ks. lieken van de avant-garde ovt kwestie van het kerkelijk gezs^* discipline. Over anti-conceptl 1 abortus had hij een duidelijktfl ning. Tegelijk betrachtte hij J praktische benadering van de p men grote openheid, met nam aanzien van de oecumene en de i schappelijke problemen van zijn an en van de wereld. ■(EN door prof. dr. K. Runia Cartoon van Len Munnik in de onlangs verschenen Nairobi-krant. Naar aanleiding van de verschijning van het boekje 'Eenheid door bevrijding' heeft de redaktie mij gevraagd mijn 'hoop, verwachting en vrees' omtrent de komende assemblee eens op papier te zetten. Ik vind dat nog al wat! Ieder die enigszins op de hoogte is met de ontwikkeling van de wereldraad en zich verdiept heeft in zijn publikaties, weet dat het een zeer complexe zaak is. Vandaar ook de na drukkelijke plaats van het woordje 'voorlopig' in de titel van dit artikel. Dat geldt trouwens ook van het ge noemde boekje dat een stuk bezin ning aanbiedt op de onderwerpen die in Nairobi aan de orde zullen komen. Na de inleiding door dr. A. H. van den Heuvel volgen zes bijdragen over de zes sekties van Nairobi. Prof. dr. H. Berkhof schrijft over 'Chrstus belijden vandaag'; prof. dr. H. A. M. Fiolet over Voorwaar den voor eenheid'; prof. Verkuyl over "Eenheid tot gemeenschap' (de dialoog met mensen van andere godsdiensten en ideologieën)drs. T. M. Gilhuis over 'Opvoeding tot be vrijding en gemeenschap'; dr. H. M. de Lange over "Bevrijding door gerechtigheid; en drs. J. J. ter Laak over Sstructuren van onrecht en strijd voor de bevrijding'. Uiteraard dragen ook deze opstellen een voorlopig karakter. Een assem blee wordt wel zorgvuldig gepland, maar aangezien het een samen komst is van zoveel mensen met zo veel verschillende achtergronden (theologisch, sociologisch, raciaal, cultureel, enz.), kan niemand voor spellen wat er werkelijk uit zal ko men. Bescheidenheid Terecht wijst dr. Van den Heuvel er op, dat we als Nederlanders ons niet te veel moeten voorstellen van onze eigen bijdrage. We zullen in Nairobi maar een druppel in de emmer zijn. 'De tijd waarin de grote Nederland se oecumenici zoals Visser 't Hooft, Kraemer, Hoekendijk, Patijn en Berkhof de gang van de wereldraad indringend meebepaalden is voorbij. De nieuwe lichting Nederlanders zullen hun partij wel meeblazen en ijverig him werk doen, maar het zou onverstandig zijn om van de Ne derlandse delegatie meer te ver wachten dan bij voorbeeld van die uit Zweden of Australië. Werken ln het kader van de wereldraad bete kent allereerst een bereidheid om een lesje in nederigheid te leren. In Nairobi zal er veel te luisteren zijn. Luisteren ls overigens nog wat anders dan zwijgen'. Even later spreekt hij van de 'schroom', die ons mensei) uit het westen past. Immers wij zijn alle maal mee verantwoordelijk voor de vergroeide machtssituatie en de on dragelijke ongelijkheid van mensen en volkeren. We zullen dan ook al leen mee mogen spreken, als we voldoen aan bepaalde voorwaarden, zoals kennis, respect voor de ander, een koppig geloof in de eenheid van Gods kerk, bereidheid tot verande ren, een zekere verbeeldingskracht en Inventiviteit. "Maar ln de laatste tien jaar is daar een zware conditie aan toegevoegd: de bereidheid om eigen denken en handelen te toetsen aan de vraag of wij bevrijdend bezig zijn of niet'. Ik denk dat dr. Van den Heuvel hier gelijk heeft. Het zal in Nairobi niet mogelijk zijn om in abstracto te theologiseren. We zullen daar uitge daagd worden om te laten zien dat ons theologie 'ergens op slaat', en wel op de concrete situatie van de wereld waarin we verkeren. In die zin kunnen wij allen uit de 'eerste' wereld het wel eens moeilijk krij gen. Partijganger Aan de andere kant lijkt het me toe dat we in Nairobi ook de moed moe ten hebben om de mensen uit de 'tweede' en 'derde' wereld ónze vra gen te stellen. Misschien ook wel aan sommige van onze medegelovi gen uit de eerste wereld. Eerder heeft Aldert Schipper in dit dag blad al iets doorgegeven uit de ope ningsrede die dr. R. McAfee Brown (een Amerikaans dogmaticus) in Nairobi zal houden. In verband met de theologie der bevrijding zegt hij o.a.: 'Deze theologie zegt dat God de Vader van Jezus Christus, die ook de God is van de uittocht, een par tijdig God is. Hij werkt aan de be vrijding van zijn volk en dat volk bestaat uit de armen, de ontrechten van de aarde, de slachtoffers van onrecht, zij die door onze maatschap pij verstikt en gesmoord worden en die zuchten'. Om eerlijk te zijn heb lk de neiging om hier theologisch tegenop te stei geren. Niet omdat ik geloof dat God zich niets aantrekt van de ellende en het leed op deze aarde. Integen deel, de bijbel is vol van Gods ver driet en pijn over het onrecht. Maar ik steiger hier, omdat hier zo'n een zijdige identificatie plaats vindt. Zonder meer wordt hier geponeerd dat Gods volk bestaat uit de armen, de ontrechten, de slachtoffers, enz. Net alsof dit alles is wat de bijbel te zeggen heeft over Gods volk! Net alsof het evangelie opgaat in de boodschap van een God, die 'partij ganger der armen' is! Ik geloof nog steeds dat het hart van het evangelie is dat God de 'partijganger is van zondaren', en wel van zondaren 'die zich bekeren'. Daór begint Jezus zijn prediking mee: 'Bekeert u, want het konink rijk der hemelen is nabijgekomen' (Mattheus 4, vers 17, vgl Markus 1, vers 15, Lukas 4, vers 15). En dat wordt tegen allen gezegd. Niet al leen tegen de rijken en de machti gen. maar ook tegen de gewone mensen van die tijd, die arm en on derdrukt waren. Dit alles betekent geen piëtistische verenging van het evangelie. Juist vanuit dit evangelie zullen ook alle onrechtvaardige structuren aangevallen en opge ruimd moeten worden. In verband hiermee ben ik dan ook bijzonder blij dat de eerste sektie van de assemblee zich gaat bezig houden met de grondvraag: Chris tus belijden vandaag. Dit is immers het fundament waarop al het andere gebouwd moet worden. Toen ik en kele weken geleden in Genève was, vertelde dr. Konrad Raiser, plaats vervangend secretaris-generaal van de Wereldraad me, dat voor deze sektie de meeste aanvragen waren binnengekomen. Ik vind dit een be moedigend teken. Sinds de conferentie over 'Kerk en Samenleving' in Genève, 1966, is de Wereldraad hoe langer hoe meer op de toer van de maatschappelijke en politieke vragen gegaan. Niet ten onrechte kregen buitenstaanders (maar ook vele 'binnenstaanders') soms de indruk dat opnieuw het evangelie dreigde op te gaan in een soort 'Social Gospel'. Het feit dat er zoveel belangstelling ls voor sektie 1 zou een aanduiding kunnen zijn dat in veel kerken in de hele wereld het inzicht groeit dat we allereerst te rug moeten gaan naar de bron van het heil: Jezus die de Christus is. In dit verband is het ook te betreu ren dat er niet een aparte sektie is over zending en/of evangelisatie. Wel houdt de derde sektie zich be zig met de dialoog met mensen van andere religies en ideologieën, maar dit ligt toch op een ander niveau. Vooral na Lausanne 1973, waar ook vertegenwoordigers van de wereld raad aanwezig waren, had men mo gen verwachten dat zeer nadrukke lijk aandacht gegeven zou worden aan de vraag wat de grote zendings opdracht (Mattheus 28:19) voor ons vandaag betekent. Kritisch Misschien klinkt dit alles nogal kri tisch. Persoonlijk geloof ik dat dit niet zonder reden is. Ik kan nu een maal onmogelijk de extase delen, die bij sommigen optreedt als het woord 'wereldraad' maar valt. Na tuurlijk ontken ik het goede niet dat er uit de wereldraad is voortgeko men. Hij heeft ons meer dan welke oecumenische organisatie ook met de neus op de gebrokenheid van de kerk geduwd. Hij heeft ons ook op niet mis te verstane wijze gecon fronteerd met essentiële vragen die de hele wereldsamenleving betref fen. Aan die vragen kunnen en mo gen we ons niet onttrekken. Wij hier in Nederland hebben er ook al lemaal mee te maken. Daarom zou ik alle lezers ook dringend willen adviseren het boekje 'Eenheid door bevrijding' te lezen. Daar staat al het nodige 'huiswerk' voor ons in (vgl. pag. 20v., 30, 41v., enz.). In Nairobi zullen we ongetwijfeld nog veel meer huiswerk meekrijgen. Maar wat ik bovenal hoop is dat de Heilige Geest vaardig zal worden over allen die in Nairobi samenko men en dat door zijn be-géést-ering we allemaal opnieuw gaan zien hoe geweldig het evangelie van Jezus Christus is. Een evangelie dat men sen werkelijk vernieuwt en dat ze zo ook in staat stelt iets nieuws in deze wereld tot stand te brengen. Anders gezegd: voor mij hangt Nai robi grotendeels af van sektie I: Christus belijden vandaag. De belij denis van Jezus als de Christus is het enige voorteken dat de rest van Nairobi tot een christelijke getuige nis kan maken. Ook vandaag is bij Hem alleen redding, want aan de mensen op aarde is maar één naam gegeven waardoor ze gered kunnen worden (Hand. 4:12). Dat is en blijft voor mij het hart van het evangelie en alleen als dat hart wer kelijk klopt in al ons spreken en handelen zijn wij christ-elijk bezig. Ook in Nairobi. Prof. dr. K. Runia, hoogleraar aan de theologische hogeschool van de gereformeerde kerken te Kampen en een van de afgevaardigden van zijn kerk op de komende assemblee van de wereldraad in Nairobi, bespreekt 'Eenheid door Jjevrijding', een uitga ve van Kok, Kampen (109 blz.; 9,90). KACHEBERE In twee jaar tijds is het groot-seminarie van de r.k. kerk in Malawi te klein geworden als ge volg van het groot aantal aanmeldin gen van priester-kandidaten. In een mededeling hierover schrijven de bis schoppen van Malawi: 'Dit is het soort probleem, dat elke bisschoppen conferentie zou willen hebben. En we zijn blij, dat wij dit probleem hebben'. Dit najaar hebben zich 51 studenten gemeld. Het aantal komt daardoor op 122. De bisschoppen zijn thans ge noodzaakt een dependance te vesti gen in Zomba. Met het seminarie van Malawi heeft r.k. Nederland vele ban den. Er doceren Nederlandse witte paters, terwijl vijftien studenten een beurs ontvangen van Nederlandse rooms-katholieken. UIT VAN LEZERS Gat van Heemskerk Bij ondergrondse explosies komt ook radio-actief 'afval' vrij. Alvorens de straling van dit afval aan de aardoppervlakte kan verschijnen, moet het door diverse aardlagen heen dringen, waardoor het zijn ra dio-activiteit verliest. Wat er dan overblijft is een ongevaarlijke warmtebron. Dit verschijnsel open baart zich het eerst waar de bodem gesteldheid drassig is. Conclusie: de natuur vormt zelf de nodige be scherming en stelt de mens in staat haar gaven te gebruiken. Niettemin blijven ondergrondse explosies een gevaar vormen voor alles wat leeft. Poeldijk J. C. Kohier Racisme Naar aanleiding van het artikel over 'Synode speelt zwarte piet toe aan zwart Zuid-Afrika' de volgende rea liteit: In 1930 was ik enige maanden met een internationale expeditie in de Arabische woestijn. Onze helpers waren Bedoeïnen, de rasechte zwer vers in dit lege land. 's Morgens wanneer het nog koud was hadden zij over hun 'lange-grauwe-jurken* Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. BIJ publikatie wordt de naam van "de schrijver vermeld. AMSTERDAM: Direktie - commerciële afdelingen - administratie: Wibautstraat 131, tel. 020-913456, Postbus 859. Redaktie: Nieuwe Zijds Voorburg wal 280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT: Westblaak 9, Rotterdam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. ZWOLLE/GRONINGEN: Melkmarkt 65. Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. Het Ingezonden stuk 'Verbijstering' in de krant van dinsdag was van de hand van ds. G. H. Cohen Stuart te Poortugaal en oorspronkelijk ge dateerd op 5 november. nog een 'overgooieri, b.v. een door Europeanen afgedankt vest of oud ontbijtlaken, of ook een jute-zak met daarop gedrukt 'Amerikaans Patent Meel'. Anno 1975, Zendingskalender (juli- blad) vermeldt bij de foto van de werkende negerjeugd in Malawi 'niet in spijkerpak of overall, maar hl mouwloos hemd, geknipt uit jute zak, waarin Nederlands bedrijf kunstmest leverde'. Na 45 jaar nog dezelfde beschamende toestand en als we binnenkort de kunstmest in plastic zakken vervoeren hebben de ze zwarte jongens niets meer. (En de jute-export uit Bangladesj loopt weer achteruit). In Trouw van 12 aug. j.l. staat over Nederland: 'Wij besteden 1500 miljoen gulden per jaar aan Kinderkleding'. Verbijsterende tegenstelling, en inplaats van doldriest te fulmineren tegen Zuid-Afrika is zelfkritiek hoognodig. Wij allen ouders, grootouders, vakbondsbestuurders, synode-leden zijn persoonlijk me deverantwoordelijk aan vergroting van deze kloof tussen arm (gekleurd) en zéér rijk (blank). Haarlem C. Baars Sr. Service PTT Staatssecretaris Van Huiten heeft gezegd, dat van vermindering van service bij post en telefoon geen sprake mag zijn. Maar nu ons geval. Wij bewonen een groot flatgebouw. Zeven verdiepingen, driehonderd ka mers. Alle flats hebben ingebouwde brievenbussen en tot op deze dag werd de post daarin gedeponeerd. Vorige week is er beneden in de kelder, voor alle verdiepingen een grote muur gemetseld, waar voor al le flats brievenbussen aan beves tigd zullen worden. Sommiee van de huurders zijn oud. Sommige erg in valide. De tocht naar de lift en de kelder is voor hen een lange tocht niet alleen, maar je weet bovendien nooit, wanneer de post belieft te ko men. Wij hebben zo'n idee. dat uit het grote leger van werklozen er wel iemand graag de post zou wil- ln rondbrengen. En in dat geval is er van vermindering van service bij de post geen sprake en krijgt de heer Van Huiten dus toch gelijk. Leeuwarden L. J. van der Kam KAAPSTAD De regionale synode van de Nederduitse gerefor meerde kerk in de Kaapprovincie vindt, dat de Nederduitse gere formeerde kerk moet terugkomen op haar uitspraak tegen raciaal gemengde huwelijken. ADVERTENTIE l Deze huwelijken zijn in Zuid-Afrika bij de wet verboden. In 1974 ver klaarde de synode van de Neder duitse gereformeerde kerk, de groot ste kerk van Zuid-Afrika, dat raciaal gemengde huwelijken ongewenst zijn, 'omdat zij de door God gegeven ver scheidenheid te niet doen'. De Kaap se synode verwerpt deze uitspraak, evenals de uitspraak, dat het nieuwe testament rassenscheiding 'aanvaardt en verdedigt'. De Kaapse synode vindt, dat 'verdedigt' geschrapt dient te worden. De commissie voor rassenzaken van de regionale synode van de Kaap provincie stelt in een rapport, dat er geen zuiver ras bestaat en dat etni sche verschillen voortdurend veran deren in het dynamische proces van de geschiedenis. De voorzitter van de commissie, prof. Jackmueler, zei, dat de bijbel zich niet uitspreekt vóór of tegen het ge mengde huwelijk. Een kerk, die uit spreekt, dat deze huwelijken onver standig zijn, gaat dan ook verder dan de bijbel. leuk geschenk Vanaf ..doordenkertjes tot en met echte .breinbrekers'." Samengesteld door drs. S. U. Otte- vangers. met fraaie tekeningen van L. van der Kooi. Bij de boekhandel verkrijgbaar. Prijs 9.-. Uitgave van De Tijd- stroom-Lochem. Van een verslaggever De samenwerking tussen hulsarts en verpleegkundige in de thuisgezond heidszorg laat te wensen over. In het algemeen treffen huisarts en wijkverpleegster elkaar zelden: een kwart houdt het op één keer per maand of nog minder. Vaak is de huisarts zelfs niet op de hoogte van de betrokkenheid van de wijkverple ging bij een ziektegeval. In eender de tot de helft van de gevallen en in de kinderhygiëne nog vaker hebben huisarts en wijkverpleeg ster niet eens met elkaar gesproken over de hulp die zij aan dezelfde pa tiënt leverden. Dit weinig rooskleurig beeld over de extramurale gezondheidszorg komt tevoorschijn uit een onderzoek, dat is verricht door het instituut voor toegepaste sociologie in Nijmegen. Opdrachtgever daarvoor was het na tionaal centrum voor kruiswerk. Voor de studie werden 500 wijkver pleegkundigen, 994 van hun patiën ten/cliënten en 573 huisartsen on dervraagd. De uitkomsten staan in een lijvig rapport, dat de titel 'wijkverpleegkundige en huisarts in de thuisgezondheidszorg' heeft mee gekregen. AMSTERDAM Op deze pagina zijn gisteren twee ongelukjes ge beurd. Ten eerste viel het begin van de rubriek "Uit de kerkbladen' weg: de mededeling dat we dr. J. J. Bus kes citeerden uit het maandblad Voorlopig: hij was het die bijna door Aantjes bewogen werd om .a.r. te stemmen. Voorts viel het bijschrift onder de oude cartoon uit Punch weg. Na de inleidende woorden had er dit onder moeten staan: Mevrouw Van de Leur: 'Tussen haakjes, dominee, misschien hebt u iets aan een paar oude laarzen van mijn zoon Dominee (interrumperend)'Inder daad mevrouw, wij wórden onderbe taald maar we kunnen heus nog wel (De dominee staat verontwaardigd op en wil weggaan, maar mevrouw van der Leur had het oog op de school voor havelozen.) BEIROET (CIC) Paus heeft een beroep gedaan op hM banese volk om een eind te u aan de broedermoord en de co ten bij te leggen. Hij deed roep in een persoonlijke brief Libanese president Luleiman lat: jieh, die overgebracht is door naai Paolo Bertoli. De paus beklemtoont, dat hiten veel aan gelegen is, dat hij all gingen om het Palestijnse vo! rechtigheid te laten wedervare banon als land onaangetast zijn soevereiniteit en onafha heid en vrij blijft van elke landse inmenging. Kardinaal Bertoli, een desto van het Vaticaan op het gebie het Nabije Oosten en de betr gen met de kerken daar, zal! banon besprekingen voeren me g kelijke leiders en ook met p Rashid Marami en enkele va vol ministers. Van een onzer verslaggevers URK De raad van de gei meerde kerk te Urk heeft de Q rale synode van de gerefornjCI kerken het volgende bericht: deze zittende generale synode handelt naar Schrift en Belj met prof. Kuitert en dr. Wiei r en hun leer niet afwijst, dat de kerkeraad van de gereforn kerk van Urk zich van Gocp geroepen het verband met de formeerde kerken in NederlafN verbreken'. t &e r. eer I hel nu: NED. HERV. KERK Beroepen te Voorburg: S. te Zevenbergen, die dit beroep aangenomen; te Noordoosl (wijkgem. Marknesse-Luttel] D. Voortman te Lutten. Aangenomen naar Amersfoort tegenw. wijkgem. Johannesï «1 dr. A. M. van Peski te Thusis|der (voorheen te Breda, vrijz. protUjj, Bedankt voor Sneek: T. A Aris, eervol onth. pred., me? van em., Ier. te Vlaardingen p Wezep (toez.)H. Koudstaal t derkerk; voor Vriezenveen: G, Embden te Bodegraven; voor le a.d. IJssel: B. M. Meijn' Lunteren. GEREF. KERKEN r~ Beroepen te Alphen a.d. Rijn: - van Houte te Zwaagwesteini 531 Baarn: G. H. Homans te Alf- 1 GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Spakenburg-Zul Kooy te Enschede-Noord. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te IJmuiden: P. Velde te Zierikzee; te Veenwi C. A. den Hertog, kand. te~f« drecht. OUD GEREF. GEM. IN NED. Beroepen te Kinderdijk: Prooyen te Stavenisse. ALG. DOOPSGEZ. SOC. Overleden: W. Nesdag (79 ji Amsterdam. Stond te Wes Zuid, Zijldijk, Sneek en te em. in 1961. Go t at.se (Advertentie) Bond tegen het vloeken kan blijven bestaan Daarvoor is er allereerst hartelijke dank baarheid bij het Bestuur Jegens allen die. naar aanleiding van krantenberichten, zich spontaan hebben opgegeven als lid van deze bond en hen die aan de Penning meester een gift voor deze arbeid hebben gezonden. Maar nu komt er nog een belangrijke factor naar voren. Voor het secretariaat moet een nieuwe man (of vrouw) komen. Naar hem of baar wU het Bestuur thans gaan zoeken. Wie geboeid ls door en zich geroepen voelt tot dit propaganda-werk ln Gods Koninkrijk nodigen wij uit te schrijven aan de Voorzitter van de Bond. Prof. Dr. W. H. Velema. Emmalaan 31 te Apeldoorn. Het ls niet mogelijk ln dit korte bericht een beschrijving te geven van de werk zaamheden, die door het scretarlaat moe ten worden uitgevoerd. Daarover kan e v. later worden gesproken. Van de nieuwe functionaris verwacht de Bond wel een krachtig initiatief bij het uitvoeren van oude en nieuwe activiteiten. Want al ziet de Bond de mogelijkheid om ..te' blijven bestaan", er blijft een verantwoordelijke en waardevolle taak voor het Bestuur en zeer ln het bijzonder voor de komende Secretaris dit waar te maken. Moeten we eraan geloven? Ont moetingsweekend voor mensen van 25 -40 jaar. die moeite hebben met overgeleverde vormen en inhouden van geloof en kerk Vrijdagavond 14 november half acht tot zondag middag 16 november vijf uur op De Drieklank te Paterswolde. Aanm tel. 05907-2700. Ds. G. A. Bracks, directeur van de Stichting Youth for Christ-Neder- land, gaat in op het afgelopen zater dag in deze krant geplaatste artikel over 'Godsdienstige propaganda', een artikel dat werd geschreven door ds. Jan de Jongh te Enschede. Eerlijk gezegd ben ik geschrokken toen ik mijn eigen woorden zwart op wit zag staan in Trouw/Kwartet van afgelopen zaterdag. Woorden, uitge sproken tijdens een bijeenkomst op de technische hogeschool in Enschede over organisatorische kanten van Youth for Christ. Ik heb het gelezen met een groeiend gevoel van zelfver wijt, omdat ik de dingen te onvoor zichtig en waarschijnlijk ook te on geestelijk heb geformuleerd. Ik heb de behoefte hier onder woor den te brengen dat het werk van Youth for Christ in al zijn facetten een werk is van gebed, geloof en ,het maken van vrienden. Deze boven kant van het vloerkleed kwam niet aan de orde in het artikel, maar wel in de technische hogeschool in de vele gesprekken die ik na afloop had met de aanwezige studenten. In het artikel staan reclame en mani puleren centraal. Youth for Christ heeft duidelijk een methode. Vaak blijken onze methodes om jonge mensen met het verlossende evange lie van Jezus Christus te bereiken gebrekkig. Maar in vele gevallen ook zien we jonge mensen opbloeien en tot geloof komen m hun Heiland. Dat ik daar enige invloed op uitoefen, wil ik niet, nee, kan ik niet. Wat al mijn medewerkers en ik kunnen doen is getuigen. Het is aan de Heilige Geest om te overtuigen. Ds. G. A. Brucks 'Tranentrekken', wat staat dat akelig goedkoop op papier. Het was bedoeld als een stukje humor in de college zaal en niet als uitgangspunt voor het beleid in de fondswerving. En toch: Papier is zo koud, zo technisch. Hoe kun je ooit de gevoelens van eenzaamheid, verworpen zijn, ver slaving enz., waar we dagelijks mee geconfronteerd worden, op papier zetten? Met 'mensen overweldigen' bedoel ik duidelijk: zo dynamisch, zo persoon lijk, zo direkt mogelijk iemand bena deren. Zo is het evangelie dertig jaar geleden bij mij overgekomen. Niet koud en zakelijk, maar vol warmte en kracht. Dit zijn de ingrediënten van het evangelie van Jezus Christus. Het is niet goedkoop, noch 'manipu lerend'. Het zijn ingrediënten van het evangelie door de mensen heen naar anderen toe, door de kracht van de Heilige Geest. Toen ik las over jonge mensen en dat was mijn eigen uitspraak die zich voor mij half kapot werken, dacht ik: elk ogenblik krijgen we nog controle van de gemeentelijke ge zondheidsdienst ook. Ik heb vanmor gen contact gehad met de jongelui op ons hoofdkantoor in Driebergen. Ze zijn allemaal gezond en wel. Een heel gezonde reactie van één van hen was: wie denkt u' dat u bent? Ik doe het voor God, en niet voor u. Groei Nog eenmaal onze fondswerving: Youth for Christ maakte in de laatste tien jaar een explosieve groei mee. Jaren achter elkaar konden we onze medewerkers geen salaris beta len. In het jaar 1974 toen we ener zijds die enorme groei constateerden, en anderzijds het gebrek aan finan ciën, hebben we pogingen gedaan om een adressenbestand op te bouwen. Dat wil zeggen: we zochten naar vrienden, die achter ons werk wilden gaan staan. Youth for Christ komt nu eenmaal niet in aanmerking voor subsidie. Zelfs niet voor ons crisis-interventie centrum in Utrecht, waar in het af gelopen jaar 250 jongens en meisjes in een crisissituatie aanklopten voor hulp. Het moet allemaal draaien, en zo'n crisis-interventiecentrum exploi teren kost duizenden guldens per jaar. Het opbouwen van het adres- slu senbestand is zwaar investeren Eigenlijk veel te zwaar. We hebben de mogelijkheid om dit adressenbestand op te b door te doen aan direct-mailin zenyen mensen hebben hierq stig gereageerd. Dat wil zegg we nu ong. zeventigduizend kennen, die we mogen best als vrienden van het werk. in grote mate afhankelijk. irt ichi P. 1 eer offi OEGSTGEEST Het gezs gereformeerd-hervormde z blad 'Vandaar' heeft nu al eefcMj belnummer aangekondigd, maart uit zal komen en geheel zal zijn aan de resultaten van semblee van de wereldraad vi ken in Nairobi. De redactie dit nummer katechisaties, groepen en bijbelkringen stellen de onderwerpen, die robi aan de orde kwamen, iflpst kring verder door te spreken. Bestellingen kunnen gericht ^ijl aan de hervormde raad voor toil; ding, postbus 12, Oegstgeest, ^ge het gereformeerd zendingsce 000 exemplaar 1,60, bij meerdere )t eremplaar 1,60, bij meerdere it, len korting. 'Vandaar' is ontst iter een fusie van de hervormde er formeerde zendingsbladen. In gelopen maanden is het aantal nees sterk gestegen, zodat het 1 een oplaag heeft van luim exemplaren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2