Onhandige tederheid in 'Het Zeepaard' 'bsilislil Een plezierig boek over de piano Kunstenaarsfederatie tegen CRM-beleid vormingstoneel Nieuwe boeken Prima artistieke prestatie van Amerikaans duo 'Topstructuur leger nog eens doorlichten' WOENSDAG 12 NOVEMBER 197S BINNENLAND TROUW/KWARTI DEN HAAG Aan de vooravond van de debatten over de CRM-be- groting in de Tweede Kamer beeft de Federatie van Kunstenaarsvereni gingen de wijze waarop minister Van Doorn vorm wil geven aan een interimbeleid voor het vormingsto neel, onaanvaardbaar genoemd. Het is nog volstrekt onduidelijk volgens de fedratie, welke plaats het cul tuur- en kunstbeleid gaan krijgen in het totale welzijnsbeleid en in de welzijnswetgeving. Belangrijke voorwaarden hiervoor kunnen dan nu ook nog niet worden vastgelegd. Toch is het volgens de fedratie niet onmogelijk in de huidige situatie een principieel verantwoord beleid te voeren. De fedratie wil de minister graag steunen in een argumentatie die het belang van het vormingsto neel erkent. Als de minister daar aan de consequentie verbindt dat de overheid daar moet bijspringen, waar ontwikkelingen dreigen te worden afgebroken die voor de samenleving belangrijk zijn, wil de fedratie ach ter de minister gaan staan. HAARLEM André van den Heuvel en Kitty Janssen zijn in de Haarlemse Schouwburg met een nieuwe vrije produktie van start gegaan, waarvoor zij een recent Amerikaans spel 'Het Zeepaard' van Edward J. Moore gekozen hebben. Pé Hawinkels (een nieuw opgekomen ster aan het vertalers-firmament) heeft het voor hen vertaald, Lo van Hensbergen deed de regie. André van den Heuvel dOOr Ha PIS W. I_6dsb06r ontwierp zelf het decor. Wat bezielde die Luther toch? Donderdagavond 13 november acht uur in de lutherse kerk, Nieuwstad te Weesp. Spreker drs. P. H. G. C Kok Poëzie voor beginners. 15 en 16 november op De Drieburg te Drie bergen (tel. 03438-3193). Het Ardennen offensief, door R. E. Marriam (221 blz.). Prijs per deel 5,90. Science fiction: Jade, van de sterren, door D. Piserchia. (206 blz.) 6,90. Oosterse tapijten, door H. J. Fahrenkamp (156 blz. - ƒ6,50); Ont moeting met zigeuners, door W. Bom. (138 blz.) - ƒ5,90. Bij de Gooise uitgeverij te Bussum verschenen twee detectives geschre ven door Telly Savalas (Kojak): Meisje in de rivier (139 blz.) en Grafschrift voor een smeris (143 blz.). Prijs per deel 3,95. Maar, meneer de rechter door D. Walther. In deze roman laat de auteur zwarte en blanke hoofdper sonen in een zuiver menselijke rela tie tot elkaar staan, terwijl hij de Su rinamer aan het woord laat over Su riname en Nederland. Uitg. Dukaer Zonen, Amsterdam. 223 blz. Geen prijsopgave. Dossier Ipcress, spionage thriller van L. Deighton. Eerder verschenen bij uitgeverij Van Ditmar. Nu bij Else vier, Amsterdam. 233 blz. - 12,90. Opvoeding en evolutie, een kritische literatuurstudie door J. Bijl. Uitg. Kitty Janssen is hier de potige ba zin van een havenkroeg, André van den Heuvel een zeeman, die een min of meer vaste relatie met haar heeft. Andere personen doen zich niet voor, want het stuk speelt in die kroeg eerst om 's nachts drie uur, als de waardin aan het opruimen is en de zeeman van een zeereis thuis komt, het tweede de volgende morgen, voordat de kroeg open is. Het stuk houdt zich bezig met wat er nu precies tussen die twee gaan de is. Dat gaat gepaard met heftige ruzie-achtige scènes maar ook mét een merkwaardig soort onhandige tederheid. Hij is eigenlijk toch een soort dromer, die uit de werkelijk heid weg wil varen met haar bij zich en aanstonds ook lieve kinderen. Zij is, jong wees geworden, door haar bittere ervaringen met haar eerste man huiverig voor een nauwe band als het huwelijk, telkens als hij daarop zinspeelt of zich teder opstelt komt zij heftig in het ge weer. Maar het wordt ook zo ge speeld dat je denkt dat zij er mis schien wel naar hunkert, maar te rugdeinst voor de mogelijkheid van een nieuwe teleurstelling. Dat wil zeggen: het wordt hard en reëel gespeeld, maar de meer dan alleen maar lichamelijke aantrek kingskracht over en weer blijft, ook als zij niet manifest is, voortdurend voelbaar. En dat is het aantrekkelij ke van deze voorstelling de eer ste van het stuk in Europa. De titel doet een beetje geforceerd aan: 'Van giraffepiano's, piano leeuwen, tingellatten en toondichters' maar het is toch wel een plezierig leesbaar, en in feite uitstekend informerend, boek over de piano en alles wat daar historisch mee te maken heeft. Dick van der Meer die voor de KRO- microfoon regelmatig op een verma kelijk alternatief toontje muziekpro gramma's presenteert, schreef dit ruim 230 pagina's tellende werk; H. J. W. Becht, Amsterdam, gaf het uit. en voor 22,50 kunt u het in uw boekenkast hebben. Of, dicht 'onder handbereik is beter. Je gaat er nl. steeds weer in lezen. Al naar je in teresse misschien eerst in de korte maar voortreffelijke kenschetsen van een veertigtal componisten (van Beethoven tot Stockhausen) in hun verhouding tot de piano en de mu ziek die zij ervoor schreven. Voor- beeld van Van der Meers oorspron kelijke benadering is datgene wat hij nog aan te weinig bekends over Chopin en Liszt naar voren brengt. Een vorm van beknopte ont-mytho- logisering die voor velen onthutsend zal zijn. Maar daarnaast geeft het boek ook een goed historisch overzicht van de ontwikkeling in de bouw van de piano, over de kunst van het piano spelen en de diverse methoden die daarvoor in het verleden ontwikkeld zijn; over de concertpraktijk en over dè bizondere mechanismen waarmee men de mogelijkheden van de piano heeft willen vergroten. Alles met verwijzingen naar. of citaten uit de literatuur over het instrument, met een interessante 'vii uiozenstamboom' (samengesteld door Jan Wisse) en met een aantal goed gekozen illustra ties. En voor wie dan nog meer van de piano en alles wat ermee te ma ken heeft wil weten, is er een uit gebreide literatuuropgave. Waarin overigens geen boek voorkomt dat zo plezierig en onderhoudend is als dit. R. N D. ROTTERDAM Het voor deze gelegenheid uit Parijs overgeko men Amerikaanse duo Gwendo lyn Watson, cello, en Margaret Beals, dans en beweging, zorgde met 'An evening of dance thea tre' voor een artistiek hoogtepunt als sluitstuk van het Rotterdam se weekend-dansfestival in De Lantaren. Het oogstte dan ook een ovatie van het publiek, dat grotendeels bestond uit insiders uit de dans- en balletwereld, die uit heel Nederland waren samen gekomen om dit duo te zien. Margaret Beals is, uitgaande van de dans, gekomen tot een uiterst expres sieve vorm van totale beweging, waarvoor een fenomenale lichaams- beheersing en virtuositeit is vereist. Door haar artistieke vermogen weet zij daarmee een heel toneel te vullen met een prachtige voordracht. Waar bij Gwendolyn Watson niet zozeer de muzikale begeleiding geeft, maar zich vooral laat inspireren door de dans van Margaret Beals en dan de sfeer en sensiviteit opbouwt. Boeiend was het door Margaret Beals in dansbeweging uitdrukken van een gedicht, een literaire fase, een begrip of soms een enkel wpord, waarbij het duo een maximum aan improvisatie talent toonde: van het publiek uit mochten opgeschreven woorden of begrippen in een doos worden gede poneerd. Deze leverden dan telkens een onderwerp voor een verrassend mooie muziek- en dansspelschets. Lucas Hoving, directeur van de Dansacademie van het Rotterdams Conservatorium, heeft tijdens zijn loopbaan in de Verenigde Staten herhaaldelijk met Margaret Beals ge werkt. Met een kort welkomstwoord leidde hij de avond in. 'Sint Martinus': Van onze sociaal-economische redactie BARNEVELD De militaire amb tenarenbond Sint Martinus heeft mi nister Vredeling van defensie aan geraden de topstructuur van het le ger nog eens door te lichten, waarin nog steeds voor elk krijgsmacht- onderdeel een afzonderlijke genees kundige dienst functioneert. 'We zouden ook kunnen wijzen op het onzinnige en kostbare geklede tenue, op het'onpraktische veldtenue gladde stof van de dienstplichtigen, op de subsidies aan hobbyclubs enz. Maar we hebben dit niet kunnen ad viseren, omdat de minister en zijn staatssecretarissen geen overleg met de militaire vakorganisateis hebben gevoerd', aldus voorzitter H. J J. Hoogenboom van Sint Martinus, de katholieke bond van militaire ambtenaren beneden de rang van tweede luitenant, op de jaarvergade ring van zijn organisatie in Barne- veld. De heer Hoogenboom noemde het bijzonder teleurstellend dat minister Vredeling opnieuw geen overleg heqft gevoerd met de vakorganisa ties over de voorbereiding van de defensiebegroting. Temeer, omdat de regering ook volgend jaar op defen sie zal bezuinigen. Dc heer Hoogenboom zei dat het. niet de bedoeling is vai: de militaire Yakorganisaties om door middel van het overleg in de politieke verant woordelijkheid van de minister en de regering te treden, Maar hij vroeg zich wel af waar dé minister het morele recht vandaan haalt om zon der overleg te voren epnzi.jdig de prioriteiten aan te geven, wanneer in de sfeer van de arbeidsvoorwaar den de ontwikkeling wordt afge remd. Vooral in de gevallen v. het uitsluitend gaat om f?r>r argir •-•nton dient er voL Martinus overleg plmts te v i Boom, Meppcl. 169 blz. - 19,90. De sneeuwtijger, roman over een dorp in Nieuw-Zeeland dat door een lawine in een paar seconden van de aardbodem wordt weggevaagd. Ge schreven door D. Bagley. 304 blz. - 16,90. Uitg. Elsevier, Amsterdam. Kleine geschiedenis van het leven van Karl Marx, getuigenissen en do- kumenten, door W. Blumenberg. Uitg. SUN, Nijmegen. 153 blz. 48 ill. 10,—. Het grote poezenboek, door C. Met- calf. Uitg. In den Toren, Baarn. Ge- illustreerd met 338 kleurenfoto's. 95 blz. - 14,50. Na 31 december 1975: 27,50. Het Trollenkind, noorse volkssprook jes door Marijke van Raephorst. Uitg. Ankh-Hermes, Deventer. 110 blz. - 19,50. De peuter, lief en lastig. Ouders heb ben veel invloed door I. Bielicki. Uitg. De Toorts, Haarlem. 119 blz. - 22,50. Slapelozen, welterusten, boek ter le ring en vermaak van de mensen zon der vaak, door Hilary Rubinstein. Wetenschappelijke uitgeverij, Am sterdam. 246 blz. - 24,90. Knutselen met elektronica, door H. Stöckle. Praktische toepassingen van elektronica. Uitg. Spectrum, Utrecht. 213 blz. - 7,50. Naar het einde, roman van Kingsley Amis. Uitg. Arbeiderspers, Amster dam. 193 blz. - 19,50. Als ik nee zeg, voel ik me schuldig. Hoe kun je beter voor jezelf opko men? Voor al degenen die geen nee kunnen zeggen. Geschreven door M. J. Smith. Uitg. Ambo, Bilthoven. 255 blz. - 19,50. De kleine republiek, door L. van Deyssel. Deze uitgave van Bakker, Den Haag is een onveranderde foto grafische herdruk van de eerste druk van dit boek dat in 1888 uitkwam bij P. Beitsma te Deventer. 270 blz. - 22,50. Het complete frituurboek, door J. van Helbergen. Uitg. Luitingh, Laren. 80 blz. - 7,90. AO-boekje no 1584: Energie (k) be leid. Uitg. Stichting IVIO, Lelystad. 20 blz. - 1,40. Het rhinemannspel, roman van een sinistre ruil door R. Ludlum. Uitg. Veen, Wageningen. 414 blz. - 19,90. De ontembare, roman door C. Whited Uitg. Elsevier, Amsterdam. 296 blz. - 17,90. De laatsten helden, roman over de tijd dat de oorlog bijna was afgelo pen, door M. Caidin. Uitg. Elsevier, Amsterdam. 223 blz. - 17,90. Groot Chinees kookboek, (bewerking Bep Vuyk) door C. Bley Miller. Uitg. Luitingh, Laren. 450 blz. - 34,90. Mijn hemel, wat nu? (sprookjes van- gene zijde) door R. Hijneman. Uitg. Fontein, De Bilt. 136 blz. - 16. Wilt u even voor me kijken, brieven aan een helderziende, door M. Delphi Uitg. Gottmer, Haarlem 128 blz. - 11.50. Setengah Mati, geschreven door E. Thomson, die tien jaar was toen zij werd opgesloten in een Japans kamp. Haar belevenissen schreef zij op. Het boek werd bekroond door de Indische Kulturele kring. Uitg. Leopold, Den Haag. 127 blz. - 16,90. Samen afslanken door N. Koenen en N. Geurts. Uitg. Gottmer, Haarlem. 126 blz. - 10,90. Leven onder verre zonnen, door W. R. Fuchs, Uitg. Fontein, De Bilt 216 blz. - 24,90. Creole Drum, an anthology of Creole Literature in Surinam, door J. hoeve en U. M. Lichtveld, engelse vertaling van V. A. Fel Uitg. Yale University Press, 308 blz. Speling, driemaandelijks tij< Onderwerp: ruimte voor affect 116 blz. 8.- Abonnemi 24,75. Adm. H. Gianotten b.( burg. AO-boekje 1585: Kunst in Po< door W. Hafkamp. 20 blz. - Reuzen van de wielersport, ononderbroken Belgische ove ningen, door T. Mathy. Uitg. daard, Antwerpen. 191 blz. Vedetten van morgen, de i elite van het peloton, door J. sen. Uitg. De Boekerij, Baart blz. - 17,50. Voetbal, encyclopedie in beeld van Himst. Gesprekken verz door J. Hereng. Uitg. Stanf Antwerpen. Onnodige operaties, Alterna voor de operatie, door M. Kö ner. Uitg. Fontein, De Bilt. 2! - 22.—. Ilias, het heldenepos over de van de Grieken en Trojanen gen door Homerus. Uitg. Bakke Haag 350 blz. - 17,50. Bij uitgeverij Spectrum te 1 verschenen de volgende De andere kant, verhalen van! ,ïl« Minco. 6e druk. Uitg. Bakke Haag. 141 blz. - 8,50. Het bittere kruid, een kleine L geschreven door Marga Mini druk. Uitg. Bakker. 90 blz. Het lied van Rhiannon, naar 1 nogion door E. Walton, bewe, van Keltische mythologie. Uitj 160 ker, Den Haag in de Tintage v' 139 blz. - 18,50. als g< mc

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 10