>4ntal afgekeurden in jt bedrijfsleven ordt vrij snel groter Polen nog niet zeker vsn twee miljard gulden Protest middenstand tegen overhevelen premie-overschotten Minister Allon bij Koningin Oppositieleider Lachmon denkt er aan af te treden ■P^ers van Wet Arbeidsongeschiktheid der Stoel: rema hield - geweldig vJprijswinnaars «egen opheffen f'^nonderzoek' makelij ke ediënten Industriebond NYV praat in Duitsland met collegabonden Rechter: Karen Quinlan moet blijven leven Drs. A. R. Vermeer burgemeester van Amersfoort Verzet van Westduitse oppositie Betere beveiliging kazernes gevraagd Oud-burgemeester mr. Visser (71) overleden Vragen over gedrag Reindert Zwolsman Jonge partijleden roepen om Mungra Minister Pronk reikt prijs voor journalisten uit Actievoerders trokken naar Detam P6" 11 NOVEMBER 1975 BINNENLAND—BUITENLAND—KUNST TROUW/KWARTET 9 ïlap tijf sociaal-economische redactie Van de ruim 3,3 miljoen werknemers die aan de wet t gjbeidsongeschiktheid (WAO) betalen kregen er eind vorig 5 wej.000 een uitkering. Eind 1973 was het aantal arbeids- ^gfarten nog 285.000. beidsongeschikten, die weer passen de arbeid zouden kunnen verrich ten h,eeft de GMD om bevoegdhe den op het terrein van de arbeids bemiddeling gevraagd, maar het ministerie van sociale zaken heeft dit verzoek nog niet ingewilligd. Wel heeft het overleg ertoe geleid dat er bij wijze van experiment op enkele kantoren is begonnen met len 4 uit het jaarverslag over i de Gemeenschappelijke Dienst. Het ziet er vol- oortjlMD nog niet naar uit, dat conffl mensen dat een uitke- jciaüjt zal stabiliseren. De GMD uitvoerder een toeneming, met ledii&neer de economische toe- ;ingf verbetert. per<>eve van gedeeltelijk ar- en meer intensieve samenwerking met de arbeidsbureaus. Blijkens het jaarverslag is het aan tal uitkeringsgerechtigden gestegen van 8.58 in 1973 tot 9.35 in 1974 per 100 verzekerden. Hoewel het voor namelijk gaat om ouderen, neemt het aantal WAO-trekkers onder jongeren toe. Eind vorig jaar was 38.5 procent jonger dan vijftig jaar. Ook worden er ieder jaar weer meer mensen ingedeeld in de hoog ste klasse van de arbeidsonge schiktheid. Hierbij spelen onder meer de verminderde kansen om passend werk te vinden een rol. 'Het is fantastisch |er Herrema zich gehouden heeft minister Van der buitenlandse zaken giste- •zegd in TROS-Aktua, het enprogramma van de visie. De minister ver- t hij tijdens de gijzeling iaags contact had gehad lerlandse ambassadeur in e had hem geregeld op gehouden van de toe- en de heer Herrema en van waarop de Ierse regering Ingsactie behandelde. Idsman zei begrip te heb- ide manier waarop de Ier- ICng was opgetreden. De Ne- regering heeft zorgvuldig D wat te doen als er een Vrezoek gekomen zou zijn uitvoerders met de heer naar Nederland te laten 'Dan hadden we de he in een ander land moe- n. Dan was hun vrije irzekerd geweest en had sme weer een succes ge- taktiek van de Ierse re- geduldig belegeren is de leken. Zonder concessies •roristen is de heer Herre- komen. dat doet mij een toegen'. rma| doo do< Idei et pAM Op de lijst van w<jdse onderzoekers die zich netl tegen de opheffing van harfaal instituut voor hersen- oor* komen nu al acht No- maars voor. Behalve ruim riduele geleerden, hebben Wee grootste internationale ces op het gebied van her- eoek protest aangetekend t besluit van staatssecreta- i om het Amsterdamse in- i ontmantelen. 6 heeft een omvangrijk terdfan aanbeveling ook een in ndse handtekeningenactie valt gebracht, die in alle we ttelijke instellingen zal ntei gevoerd. Naast weten- [stefosen die direct of zij de limit het onderzoek te maken Lijk* telt het comité ook een an. prof. dr. K. Strijd en vaiPom prof. dr. J. van den une# actie wordt afgesloten dujbehandellng van de begro- Iglsj onderwijs en wetenschap- Lot#6 Tweede Kamer, waarbij pffingsbesluit al dan niet zal worden. •tlng, zo luidt een van hftften van het personeel van -uut, komt alleen nog een run vo<>r afwikkelingskosten Bgt nauwelijks goed is voor vir maanden salaris. Dit ter- jkéPPheffing van het instituut acA januari 1977 een feit zou /Oil *t ge; I verslaggever 'AM De keuringsdienst voor het gebied Rotter- >ft in 1974 weer tal van 'are zaken aangetroffen -ddelen. Een elfjarige loest na het drinken van bier in het ziekenhuis wor- lomen. De inhoud van de bestaan uit een mengsel met natronloog. Tien da- <r werd een man met dezelf- jhijnselen in een ziekenhuis SÉ® te lezen in het jongste lag van de dienst. Het rap- "rieldt nog meer onsmake- ikkingen, die aan de keu- werden doorgegeven: «s in een fles melk, een ta een fles bier, een garen- in chocoladevla. glas In druivensap en in een een torrepoot in een een spijker in een brood- mrti lcalckerlak in een Chinese ,3' 0611 vlieg in gebak, een in corned beef en een ffband in een rookworst. Van een verslaggever ARNHEM Afgevaardigden van de industriebond NW en van de on dernemingsraad van Enka-Glanz- stoff gaan vandaag naar Dusseldorf om met de collegabonden in Duits land en België van gedachten te wisselen. Hun bevindingen worden vrijdag voorgelegd aan kaderleden uit de Enka- en Akzobedrijven in Arnhem. Het definieve besluit van de industriebond NVV om mee te praten in het overleg tussen de raad van besturen van Akzo en de andere bonden over de investerin gen en de werkgelegenheid in Ne derland zal afhangen van het be raad van vrijdag. Volgens een woordvoerder van de Industriebond NW ziet het er niet naar uit dat de bond zal deelnemen aan het over leg. Het beraad over eventueel te voeren acties bij Enka- en Akzobe drijven wordt nog voortgezet. MORRISTOWN Een rechter in New Jersey heeft gisteren uitgesproken dat Karen Ann Quinlan, een 21-jarig meisje dat in coma ligt en kunstmatig in leven wordt gehouden, moet blijven leven en dat het adem halingsapparaat waarop zij is aangesloten, niet mag worden losgemaakt. Rechter Robert Muir verwierp het verzoek van Joseph en Julia Quin lan dat de kunstmatige ademha lingsmachine die hun dochter In leven houdt sinds zij zware schade aan de hersenen opliep, mag wor den losgekoppeld. De rooms-katholieke ouders van Karen, die in haar coma een plan- tenbestaan is gaan leiden, wilde dat zij zou 'terugkeren in de zachte handen van de Heer'. Maar vijf partijen in de zaak, waaronder de staat New Yersey, waren van mening dat het ontkop pelen van de machine zou neerko men op moord. Zeven artsen hadden verklaard dat Karan praktisch geen kans op her stel heeft. Zij hzad de hersenbe schadiging opgelopen door gebruik van een m engeling van drugs en alcohol. Het staat vrijwel vast dat tegen rechter Muirs vonnis in hoger be roep zal worden gegaan bij een reeks hogere rechtsinstanties. Tot een definitieve uitspraak is bereikt zal Karen haar plantaardige be staan in het St. Claraziekenhuis in Denville bij Morristown moeten voortzetten. Zou rechter Muirs vonnis anders hebben geluid, dan zou de Ameri kaanse Justitie voor het eerst in haar geschiedenis de dood hebben gemachtigd van iemand die niet werd veroordeeld voer een misdaad. AMERSFOORT Binnenkort is de benoeming te verwachten van drs A. R. Vermeer, nu lid van het college van gedeputeerde staten van Gelderland, tot burgemeester van Amersfoort. Dit heeft het mi nisterie van binnenlandse zaken in Den Haag gisteren meegedeeld. Drs. Vermeer is fractievoorzitter van de PvdA in de Eerste Kamer Hij is 58 jaar en heeft vijf kinde ren. Als burgemeester van Amers foort volgt hij dr. M. Troostwijk op. die ontslag neemt in verband mei zijn benoeming (per 1 september) tot lid van de raad van state. De heer Vermeer is onlangs nog in het nieuws geweest omdat hij be noemd werd als mogelijk voorzitter van de NOS. Kort voor de officiële benoeming heeft hij zich echter van de lijst laten schrappen. Drs. Vermeer is van 1940 tot 1956 leraar staatswetenschappen ge weest. In 1954 werd hij lid van de provinciale staten van Gelderland, in 1962 kwam hij in het college van gedeputeerde staten. Van 1956 tot 1963 was hij lid van de Tweede Kamer, in 1966 kwam hij in de Eerste Kamer. door J. den Boef Lachmon (rechts) Alwin Mungra. tydens de vergadering van de VHP. Links Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het Tweede Kamer lid Ploeg (VVD) heeft gisteren in vragen aan minister Vredeling ge vraagd een onderzoek in te stellen naar de beveiliging van militaire objecten in Nederland. Hij heeft de vragen gesteld naar aanleiding van recente publicaties dat het mogelijk zou zijn zich op de meest eenvoudige wijze toegang tot een vijftal willekeurige kazernes in Nederland te verschaffen. De <on- langs gepleegde (overigens misluk te) overval op een wachtlokaal van een kazerne in Den Haag is daar van een voorbeeld. De heer Ploeg vraagt minister Vredeling of het waar is dat deze overval niet heeft geleid tot het treffen van maatre gelen voor een betere beveiliging. DEN HAAG Op 71-jarige leeftijd is in Den Haag overleden mr. W. A. J. Visser, die van 1947 tot 1949 burgemeester van deze stad is ge weest. De teraardebestelling heeft gistermiddag plaatsgevonden op de algemene begraafplaats in Den Haag. Mr. Visser werd op 7 m aart 1904 geboren. In 1932 werd hij burge meester van Avereest, in 1937 bur gemeester van Soest en in 1939 burgemeester van Zeist. In 1947 werd hij tot burgemeester van Den Haag benoemd. Mr. Visser was lid van de CHU. Hij is onder meer voorzitter geweest van de algemene Nederlandse politiebond. DEN HAAG De Tweede Kamerle den De Vries en Kosto (beiden PvdA) hebben aan de ministers van justitie, binnenlandse zaken en fi nanciën vragen gesteld over de handel en wandel van de vroegere president-directeur van de exploi tatie maatschappij Scheveningen (EMS) Reindert Zwolsman. In een viertal artikelen in 'Vrij Nederland' wordt namelijk de wijze van werken van Zwolsman uiteen gezet. Daarbij wordt de integriteit van enkele vroegere ministers, staatssecretarissen en Kamerleden in twijfel getrokken. Enkele namen die daarbij werden genoemd zijn: oud-minister van sociale zaken Veldkamp, de oud-staatssecretaris sen Van der Stee en Van den Berge (beiden financiën) De PvdA-Kamerleden vragen de betrokken ministers een onderzoek in te stellen naar de in de artike len vermelde feiten, voor zover zij strafbare feiten zouden kunnen op leveren. Van een correspondent PARAMARIBO De Surinaamse oppositieleider Lachmon denkt over aftreden. Op een vergadering van zijn (hindostaans georiën teerde) Vooruitstrevende Hervormingspartij zei Lachmon: 'Ik ben nu 59 jaar en zal uit de politiek moeten treden'. Ongeveer duizend mensen namen aan de vergadering deel, veel minder dan de partijleiding had gedacht. Lachmon was een paar dagen tevo ren nog in de districten (waar de meeste hindostanen wonen) langs geweest om op te roepen de vergade ring, even buiten Paramaribo, bij te wonen. De vergadering stond in het teken van het 'afvallige' VHP-statenlid, ir. George Hindorie. Hij wordt er van verdacht in Nederland omgekocht te zijn. Alwin Mungra de felle adju dant van Lachmon noemde in dit verband de namen van de Nederland se ministers Den Uyl, De Gaay Fort man en Pronk. Lachmon zei over Hindorie: 'Ik had hem voorbestemd als één van mijn opvolgers. Ik heb hem de knepen van de politiek geleerd, maar hij heeft nu de van mij geleerde trucs op mijzelf toegepast. Hij heeft de VHP op de operatietafel gelegd; de regerings coalitie kan nu de operatie uitvoeren'. Opvallend was dat Lachmon nauwe lijks meer vat had op de jongere partijleden, die steeds om Alwin Mungra riepen. Mungra zei dat na de 25e november in Suriname een geor ganiseerde terreur zal ontstaan. 'Hin dorie heeft ons voor het leven afhan kelijk gemaakt van Arron en Bruma', aldus Mungra. De jonge VHP-ers dienden een motie in, waarin wordt gevraagd om op zo kort mogelijke termijn een vredes mars te houden. Een andere motie uit het publiek eist dat Hindorie onmid dellijk zijn statenzetel zal teruggeven. Lachmon beloofde beide moties met de partijleiding te zullen bespreken. Over de mars zei hij nog wel: „als deze nodig is, zullen wij hem organi seren". 'Ik betaal duizend gulden voor het regelen van bedrijfskredieten op de voorwaarden, die de huidige bondskanselier aan het communis tische Polen heeft gegeven: 2,5 procent rente, looptijd 25 jaar. W. Liebmann, 345 Holzminden'. Een advertentie met deze inhoud stond enkele maanden geleden in de 'Hannoversche Allgemeine Zei- tung'. Aanleiding: een akkoord tussen Bonn en Warschau met voor Polen heel gunstige financiële voorwaarden, in ruil voor de toezeg ging dat ongeveer 125.000 in Polen levende Duitsers in de komende vier jaren naar de Bondsrepubliek mogen vertrekken. Het akkoord werd gesloten in Hel sinki, na ondertekening van het slot document van de Europese conferen tie voor veiligheid en samenwerking (CEVS). Het krediet, waar de ad vertentie van de zakenman uit Holz minden naar verwees, bedraagt niet minder dan een miljard gulden heeft een looptijd van 25 jaar en een rente percentage van 2,5. Polen krijgt ook nog 1,3 miljard gulden voor de beta ling van pensioenen en andere socia le uitkeringen aan in Polen levende Duitsers. Gedurende de looptijd van 25 jaren moet de regering in Bonn nog een bedrag van naar schatting ruim een miljard gulden bijeenbren gen, omdat het geld voor Polen op de kapitaalmarkt moet worden ge leend tegen tenminste acht procent, terwijl Warschau maar 2,5 procent betaalt. Dit betekent dat de Poolse toezeg ging tot de 'uitreis' van ongeveer 125.000 in Polen levende Duitsers de Westduitse schatkist ongeveer 3,3 miljard gulden gaat kosten. Daar staat tegenover dat het krediet van een miljard gulden bestemd is voor 'de uitbreiding van de economi sche ontwikkeling en samenwerking tussen de Bondsrepubliek en Polen'. De regering in Bonn heeft het ak koord verdedigd door op het 'mense lijke aspect' ervan te wijzen. Een schaduwkant van de regeling is even wel, dat er volgens Westduitse ge gevens ongeveer 300.000 Duitsers uit Polen naar de Bondsrepubliek wil len vertrekken en dat voor het groot ste deel van deze bevolkingsgroep niets kon worden bereikt. CSU-voorzitter Franz-Josef Strauss Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking heeft gisteren aan de journalisten Harry Lockef eer en Jan van der Putten de Dick Scherpenzeel-prijs voor 1974 uitgereikt. Deze prijs groot drieduizend gulden die dit jaar voor het eerst is toegekend, is inge steld door de minister en heeft als doel de bewustwording ten aanzien van de ontwikkelingsproblematiek te verdiepen. De prijs is genoemd naar de jour nalist Dick Seherpenzeel omdat hij door zijn publikaties in belangrijke mate heeft bijgedragen tot de me ningsvorming over ontwikkelings samenwerking. Van der Putten werd de prijs toegekend omdat hij in zijn berichtgeving blijk geeft van een opvallende betrokkenheid tot het lot van de mensen aan de basis van de samenleving, aldus het juryrapport. Lockef eer werd onder scheiden omdat de jury vooral zijn heldere en bondige uiteenzetting heeft gewaardeerd over de interna tionale aspecten van de besluitvor ming. over de ontwikkelingsproble matiek en over de sociaal-economi sche gevolgen ervan. Het is de be doeling dat de Dick Scherpenzeel- prijs een initiatief van Karei Roskam van de Vara voortaan elk jaar zal worden uitgereikt.. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Een groep van verontruste middenstanders onge veer twintig man heeft gisteren gedemonstreerd voor het ge bouw van de bedrijfsvereniging voor de detailhandel, Detam in Utrecht. De demonstranten waren in alle vroegte vanuit Den Haag naar het gebouw van de Detam getogen om er te protesteren tegen de verplich ting dat bedrijfsverenigingen pre mie-overschotten moeten overheve len naar het overkoepelend fonds van alle bedrijfsverenigingen, het arbeids-ongeschiktheidsfonds. De protesterende middenstanders vin den dat die overschotten niet ge ruisloos naar andere fondsen moe ten verdwijnen, maar dat ze in mindering moeten worden gebracht op de premies voor middenstanders. De actievoerders, die hadden aan gekondigd een zaal in het Detam- gebouw te willen bezetten, beperk ten zich tot het opplakken van affiches met opschriften als 'Bij Den Uyl Is uw daalder een gulden waard' en 'De Detam legt de mid denstand lam'. Na ongeveer anderhalf uur ln de kou te hebben gestaan werd een delegatie van de Haagse midden standers uitgenodigd voor een ge sprek met de directeur van de De tam, drs. W. M. J. Snoek. De actie voerders wezen erop dat op grond van het solidariteitsbeginsel in de sociale verzekeringswetten over schotten uit de Detam-kas verdwij nen naar andere bedrijfstakken. Voor zover bekend ging het in '74 om 150 miljoen gulden. 'Indien als gevolg daarvan de premies voor de middenstand steeds maar hoger worden in vijf haar van 24.3 naar 32.9 procent dan hebben wij er behoefte aan op krachtige wijze te protesteren tegen deze gro ve onbillijkheid. Ten slotte is deze premielast door ons niet meer op te brengen', aldus de middenstanders. Volgens de wet De heer Snoek wees erop dat de jaarlijkse overheveling van het WAO-premieoverschot een uitvloei sel is van het in de wet vastgelegde systeem, waarbij één landelijke uniforme premie wordt geheven. Alle bedrijfsverenigingen zijn ver plicht eventuele overschotten in het arbeidsongeschiktheidsfonds te storten. Omgekeerd kunnen be drijfsverenigingen met een ongun stig invaliditeitsrisico een beroep doen op dit fonds. 'U bent hier op het verkeerde adres. U moet bij de wetgever zijn', aldus drs. Snoek, die de middenstanders aanried druk uit te oefenen op hun organisaties. Kopje koffie Gistermiddag werd de minister van buitenlandse zaken van Israël Allon door koningin Juliana ont vangen op paleis Huis ten Bosch in Den Haag. Op de foto de vorstin in gesprek met de heer en mevrouw Allon. De gemoederen raakten enigszins verhit toen een van de middenstan ders opmerkte dat hij het gevoel had zich in een Gestapo-gebouw te bevinden. Hij nam deze opmerking weliswaar onmiddellijk terug, maar van een gesprek bleef daarna weinig over. De Haagse middenstanders verlieten het Detam-gebouw ten einde ergens een kopje kofflee te gaan drinken 'om zodoende hun Utrechtse collega's te steunen'. Toen het akkoord werd ondertekend, mocht worden aangenomen dat het Westduitse parlement geen obstakels in de weg zou leggen. In de Bonds dag (Tweede Kamer) hebben de re geringspartijen SPD en FDP een meerderheid en in de Bondsraad 'Eerste Kameri werden geen moei lijkheden verwacht, hoewel de chris ten-democraten (de oppositie) daar een meerderheid van één stem heb ben. Het is thans echter de vraag, of deze rekening zal opgaan. Want de Beierse CSU-voorzitter Franz-Jozef Strauss is er opnieuw in geslaagd, zijn wil op te leggen aan de leiders van de grote zusterpartij, de CDU. Het hangt nu van de houding van de CDU-vertegenwoordiging van de deelstaat Saarland af, of het akkoord met Polen door de Bondsraad zal ko men. De CDU heeft in Saarland niet meer zetels in het deelstaat-parle ment dan de oppositie van sociaal democraten en liberalen samen. Pre mier Franz-Josef Roder weet dat hij niet kan regeren, als hij niet langer op de loyale houding van de opposi tiepartijen kan rekenen. Ferdi Beh- les, voorzitter van de CDU-fractie in het parlement van Saarland, heeft nog onlangs laten weten, dat de CDU-regering zich in de Bondsraad niet tegen het akkoord met Polen zal verzetten, vanwege de menselij ke aspecten. De druk van Bonn uit is echter zo groot, dat nog niets met zekerheid kan worden gezegd. 'Herstelbetalingen' De christen-democraten hebben ge lijk met hun bewering dat er op de overeenkomst met Polen wel iets is aan te merken. Zij weigeren echter begrip op te brengen, dat het hier om een heel bijzonder geval gaat, dat alles te maken heeft met de 'af wikkeling van de gevolgen van de Tweede Wereldoorlog'. De overeen komst wordt gepresenteerd als een aanvulling op het normalisatie-ver drag. dat Bonr en Warschau in 1970 hebben getekend. Daarin werd nog niets bepaald ten aanzien van 'her stelbetalingen' en de honderdduizen den Duitsers, die in Polen leefden. Bij de onderhandelingen, die sinds dien met tussenpozen werden ge voerd. wilde Bonn voorkomen, dat de financiële tegemoetkomingen aan Polen als 'herstelbetalingen' zouden worden beschouwd. Het voelde er niets voor, de deur open te zetten voor andere landen (de Sowjet-Unie voorop), die nog wat met de Duit sers te vereffenen hebben. Vandaar dat Bonn het akkoord voornamelijk in het kader van het menselijke as pect plaatst. Ook Polen houdt zich op de vlakte, beschouwt het goed kope krediet en de betaling van pen sioenen en andere sociale voorzie ningen voor binnen zijn grenzen le vende Duitsers als een normale zaak en seeft op geen enkele wijze te kennen, dat er nu een streep door het verleden ls gehaald. Partijpolitiek Het verzet van de christen-democra tische oppositie komt voornamelijk voort uit partijpolitieke overwegin gen. De strijd om de macht in de CDU/CSU duurt voort, ook al is Hel mut Kohl (de premiers van de deel staat Rijnland-Palts, tevens voorzit ter van de CDU) kanseliers-kandi daat van beide partijen geworden. Strauss, die zelf opnieuw geen kans maakte, probeert nu vla de politiek van alle dag zijn stempel op de par tij te drukken. Voordat Kohl gele genheid kreeg, zijn beleid ten aan zien van het akkoord met Polen ken baar te maken, zond Strauss een brief aan de leidende fleuren in de CDU. waarin hij het overeengeko- mene scherp veroordeelde. Kohl, van wie een gematigder hou ding werd verwacht, voelde zich ge noodzaakt te laten weten dat ook hij aanvaarding van het akkoord niet kon aanbevelen. Aangezien Strauss al geruime tijd dreigt met zijn CSU in de gehele Bondsrepubliek te gaan opereren, staat h(j sterk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9