Grote belangstelling voor buitenland heeft invloed op parlement dichtbij Baantjes dun gezaaid immeritaar 'Biologisch-dynamische produkten door oudere mensen laten verkopen' ebogen ha ra £%ola Actie van stichting 'de Kleine Aarde': het weer Oostenwind weerrapporten felicitatie per verwenskaart oliedom werkkamp raquel service dmivenolukkers :T 5DAG 11 NOVEMBER 1975 BUITENLAND TROUW/KWARTET 5 iister-president Den Uyl heeft twee gissingen gemaakt tijdens zijn dis- jie met de NW-jongeren in Beek- i, gedurende het weekeinde. Uyl zei daar dat het vaak zo is, [alléén mensen met ellebogen aan werk kunnen komen. En, voegde aan toe: binnen de ondernemin- zou werk ontwikkeld moeten wor- voor iedereen. Wij moeten voor- ien dat de bedrijven alléén de er uit zeven, omdat daardoor d]fcturele werkloosheid ontstaan voor utstawakke groepen. we eerste fout vande premier is dat W3t erg Semakkelijk 'mensen tllebogen' en 'de besten' gelijk zoiets in elk geval suggereert. Britjnjrijker echter is of dat verhaal de ellebogen wel juist is. Het djt ons voor dat de meeste bedrij- als het verhaal wél waar zou met een stelletje kortzichtige ratelchefs opgescheept zitten, goed bedrijf zal bij zijn perso- werving juist niet zo happig zijn 'ellebogen-jongens' naar binnen te j, vant die willen meestal voor ^dubbeltje op de eerste rij zitten en ïwezighjid van zulke mensen in groep wrïekt zich altijd, iremier aeeft enige tijd geleden de middenstanders gezegd dat lun problemen altijd zo goed kan ijpen, omdat hij zelf uit zo'n gezin en zelf ook wel eens de kassa moeten opmaken, r personedschef is de heer Den kennelijk nooit geweest. Mis- a kan hij nog eens met enkele indigen op. dit terrein praten om oren hoe zi'n selectie in het werk Wellicht vordt hij dan ook wat zichtiger n zijn woordgebruik, niemand is er sociaal-psycholo- mee gelaat als de werkenden j stempel zouden krijgen: 'de jon- met de elebogen' en de (langdu- werkzoekeiden van 'de sullen, die de kaas van het brood hebben eten'. dreigende militaire conflict in de ?nse Sahaa blijkt met een sisser open te zijn. Toch hebben de tenissei van de afgelopen we verder gande gevolgen. Honderd- enden mnsen werden in Marokko ibiliseerd om op 'vreedzame' wij- en stukt woestijn in het noord van ifrika te annexeren, panningwerd met fel nationalisti- uitspraen van de kant van de ukkaans leiders, en met name van ng Hassn zelf, gekoppeld aan het aaldeijk uitstellen van het begin de mar voortdurend opgevoerd, at de wandelaars donderdag de d van en deel van hun vaderland aten lassen, bleven zij in tenten Sahra op een afstand van tien neter 'an de Marokkaanse grens. Ier o>k iets te hebben bereikt, lve dt Hassan op uitermate slim- vijzele aandacht van de rampza- situaie in eigen land heeft afge laden de deelnemers aan de esmzs zondag van Hassan te ho- 'Wehebben ons doel bereikt, moten nu naar ons punt van ek terugkeren. Zoals het er nu uitiet, heeft Hassan in feite de veloren. Tenzij hij inderdaad ard afspraken over de verdeling de Sahara met Spanje heeft ge kt, zal hij toch op een gegeven iet moeten aantonen wat er is tik'. Voorlopig heeft hij voor zich slchts een adempauze geschapen left hij gewild of ongewild de i< van Juan Carlos in Spanje ekt. s altijd wast dc cnc hand de De ene totalitaire leider helpt dere. Juan Carlos, die de macht ranco heeft overgenomen, koos een harde lijn in de kwestie van ihara. Carlos was bereid, althans erd verklaard, de Marokkaanse tsmars desnoods met geweld te- te houden. En Hassan heeft iets ikt' door voor deze dreiging te hten. chien is de uiteindelijke balans de crisis in de Sahara dat Hassan nog dieper dan ooit in de nesten gewerkt en Juan Carlos had zich ■«t beter begin van zijn aanstaande n iming tot koning van Spanje kun- gei wensen, ïdri are aai einiddernacht is de Portugese kolo- olg*Angola onafhankelijk geworden. n advertentie elders in deze krant nil het Angola-comité de bevrij- hs'beweging MPLA ten tonele als Bo^n zaligmakend voor een vrij An- Zonder de verdiensten en de idrilen van deze beweging te willen i 1 doen komt ons dit eenzijdig loo Angola lijkt ons gebaat bij een zufing bestaande uit alle drie de ïse 'dingsbewegingen in het land, be- Dade MPLA ook de FNLA en de elij IA, zoals die ook wordt voorge door de Organisatie voor Afri- 6 »e Eenheid (OAE) en Portugal, git dergelijke regering zou wars van dei nlandse inmenging en invloed van ee nlandse ondernemingen moeten iren het arme en geknoeide volk J8 ^ngola weer tot eenheid te bren- Hoe onwaarschijnlijk dat op dit j| blik ook lijkt. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De buitenlandse betrekkingen van Nederland heb ben de laatste jaren een groeiende betekenis gekregen voor de binnenlandse (partij) politiek. Was het buitenland vroeger voor namelijk het domein van de minister en zijn diplomaten, tegen woordig is dat wel anders. Overdreven gesproken is er nu voor ieder wereldprobleem wel een aparte actiegroep te vinden. Die todamgsbëilltog voor de wereld buiten onze grenzen heeft zijn in vloed ook op de politieke partijen en het parlement niet gemist. De minister van buitenlandse zaken heeft het daardoor niet gemakkelij ker gekregen. Hij kan zijn achter ban en de Kamer niet negeren, maar moet er anderzijds voor zor gen dat de betrekkingen met ande re landen op een redelijk niveau blijven. Hij moet laveren tussen tegengestelde belangen en dat le vert, zeker voor minister Van der Stoel, die zich door een zeer kriti sche achterban gevolgd weet. niet altijd lauweren op. MOEILIJK Een van die moeilijke onderwerpen voor de minister is zonder twijfel de mogelijke levering van in Ne derland gebouwde reactorvaten voor een kerncentrale in Zuid-Afri- ka. Bij de behandeling van zijn begroting deze week zal de Kamer hem duidelijkheid vragen over het regeringsstandpunt, dat tot nu toe wat in het vage is gebleven. Duidelijkheid zal de Kamer ook vragen over onze betrekkingen met de vroegere Portugese kolonie An gola, die vandaag onafhankelijk zou worden. De drie concurrerende be vrijdingsbewegingen in Angola, hebben de strijd niet opgegeven en de vraag rijst wie of waf Nederland nu moet gaan erkennen. Nederland erkent formeel weliswaar geen re geringen, maar staten, maar dat lost het probleem niet op, dat je ie mand moet uitkiezen om betrek kingen mee te onderhouden. De Kamer zal ook flinke aandacht besteden aan de mensenrechten, de situatie in het Midden-Oosten (worden we nu wel of niet te vriendelijk tegen de Arabieren ten koste van Israël?) en de ontwikke lingen in de Verenigde Naties. De meerderheid van de landen van de Derde Wereld vormt daar steeds vaker een onverslaanbaar blok te genover het westen, waardoor het werk van de VN ondergraven wordt. Een treffend voorbeeld le verde recent de uitspraak van de Verenigde Naties op dat zionisme gelijk gesteld kan worden met ra cisme. Het werd de westelijke lan den daardoor onmogelijk gemaakt nog steun te verlenen aan het alge mene programma ter bestrijding van het racisme dat vooral op zui delijk Afrika was gericht. HULP Bij de begroting van buitenlandse zaken komt ook de ontwikkelings hulp van drs. Pronk aan de orde. Ondanks de economische proble men toch 900 miljoen hulp meer voor 1976, dat is geen geringe pres tatie van het kabinet. Zeker van de regeringsgezinde fracties zal de mi nister daarvoor waardering ontvan- Minister Pronk gen, maar er bestaat wel kritiek over de besteding van dat geld. Met name in de PvdA vindt men dat er teveel posten in de begroting van Pronk worden gestopt die met ei genlijke ontwikkelingshulp niets te maken hebben. CRM Deze week behandelt de Kamer voorts de begroting van CRM. Tal loze organisaties hebben kritiek ge leverd op al of niet vermeende bezuinigingen op het jeugd- en jongerenwerk. Staatssecretaris Mei jer, de eerste verantwoordelijke voor dit werk, heeft deze kritiek steeds krachtig bestreden, en zal dat deze week ook in de Kamer weer doen. Een belangrijk pro bleem vormt ook de opvang en bijstand aan Surinamers die naar ons land komen. CRM is verant woordelijk voor de bijstand en mi nister Van Doorn zal daarover heel wat vragen vanuit de Kamer krij gen. De rage om nevenfuncties, oftewel bijbaantjes, te publiceren heeft nu tenslotte ook de PvdA zelf bereikt. Vanuit de rode hoek is steeds dui delijkheid over nevenfuncties ge vraagd om na te kunnen gaan in hoeverre andere belangen van Ka merleden een rol kunnen spelen in hun optreden. Uit het gisteren ge publiceerde overzicht blijkt dat geen van de 43 PvdA Tweede-Ka merleden een betaalde bijbaan heeft. Zes Kamerleden hebben in het geheel geen bijbaan, de 36 overige hebben in totaal 76 neven functies die voor een klein aantal presentiegeld of onkostenvergoe ding opleveren. Het drukst bezet buiten hun Ka merwerk zijn Kamervoorzitter Von deling en de Kamerleden Franssen en Voogd die ieder vijf nevenfunc ties hebben. Twee leden van de PvdA-fractie zijn in hun vrije tijd betrokken bij het betaald voetbal: Masman als voorzitter van FC Twente en Anne Vondeling als be stuurslid van Cambuur haar vrienden naar Den Haag ge komen en dat beviel uitstekend. 'Ze was onder de indruk van de serieu ze manier waarop gedebatterd werd en van de toegankelijkheid van de Kamerleden en van premier Den Uyl met wie zij 's avonds dineerde. Ook Harry Mulisch vond het erg boeiend, vertelde ons het D'66 Ka merlid Hans van Mierlo, die zijn diensten bij het bezoek had ver leend. .ICJl XII de 36 Rode lampjes Schrijfster Op de tribune voor genodigden van de Tweede Kamer bevond zich vo rige week een opvallend gezelschap. De bekende Amerikaanse schrijfster Mary Mc. Carthy zat daar samen met de zangeres Liesbeth List en de schrijvers Harry Mulisch en Cees Nooteboom kennelijk geboeid te luisteren naar de behandeling van ministers Gruyters' begroting van volkshuisvesting. Nu was 't 't gezel schap niet te doen om de minister maar ging het er meer om een algemene indruk van het parle mentaire gebeuren te krijgen. Mary Mc. Carthy is aan een boek bezig waarin een Nederlands Kamerlid een rol speelt. Om een beetje stem ming op te snuiven was zij met De ministers zullen in de Tweede Kamer tijdens de begrotingsbehan delingen van deze weken door mid del van een opflikkerend wit en/of rood lichtje herinnerd worden aan hun voorgenomen spreektijd. Voor hen geldt weliswaar geen spreek tijdbeperking, maar met de be windslieden is overeengekomen dat zij ongeveer half zo lang zullen spreken als de Kamerleden bij el kaar. Vijf minuten voordat dat tijd stip is bereikt laat Kamervoorzitter Vondeling daarom op de regerings tafel een wit lampje opgloeien. Als de spreektijd om is wordt dat een rood lichtje. De lampjes zijn overi gens niet meer dan een vrijblijven de herinnering aan de tijd, want volgens het reglement van orde kan de ministers het woord nooit worden ontnomen. Dat kan wel gebeuren bij de Ka merleden, die tijdens de begro tingsbehandeling gebonden zijn aan hun opgegeven spreektijd. Zij krijgen één minuut voor hun tijd een wit lichtseintje en bij het ver strijken ervan een rood. In de eerste termijn kunnen zij dan nog wel doorpraten (de tijd wordt afgetrokken van de totaaltijd voor de fractie), in tweede termijn moeten zij echter ophouden als voorzitter Vondeling ingrijpt. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG 'Schakel zoveel mogelijk oudere mensen in bij de verkoop van biologisch-dynamische produkten, die kleine boeren en tuinders dan weer kunnen gaan verbouwen'. Met dit uitgangs punt voor ogen zijn de stichting 'de Kleine Aarde' en de Neder landse vereniging tot bevordering der biologisch-dynamische land- bouwteelt de actie 'ouderen-consumentenkringen' begonnen. Het is de bedoeling van de actie om oudere niet meer in het arbeids proces opgenomen Nederlanders een taak te ge<ven bij consumen- tenlkrimgen die biologisch-dynami sche landbouwpraktijken aan de man brengen. Consumentenkringen worden door de organisatie om schreven als 'een groep wilekeurige particulieren die zich aaneensluiten met het doel hoogwaardige voor het milieu onschadelijke produkten te kopen'. Bij voldoende groei van het aantal consumentenkringen zouden kleine boeren en tuinders kunnen over gaan op biologisch-dynamische landbouwproductie aldus de organi satoren. 'Een verbetering van het leefmilieu zou weer mogelijk zijn als de landbouw niet gedwongen zou worden opgejaagde (bijvoor beeld door kunstmest) produkten voort te brengen tegen lage prijzen. Als de mensen bereid zouden zijn om hogere prijzen te betalen voor langzame, zonder kunstmest en gif tige chemicaliën geteelde produk ten, zouden kleinere landbouwers weer een eerlijke kans krijgen, al dus de initiatiefnemers van de ac tie. 'Om de Nederlandse consument in staat te stellen deze produkten te kopen moet er een beter distribu tiesysteem komen.1 Hiervoor zijn mensen nodig. Neem hiervoor ou dere mensen die vaak een 'schat aan ervaring en kennis bezitten en dikwijls volkomen ten onrechte economische op non-actief gezet zijn', aldus 'de Kleine Aarde'. Distributiesysteem Een consumentenkring kan de aan zet zijn voor een buurtwinkel. Vaak verdwijnen dit soort kringen, om dat initiatiefrijke huisvrouwen we gens werk buitenshuis of gezinsuit breiding de organisatie net meer op zich kunnen nemen'. Geïnteresseerden ouderen kunnen schrijven of bellen naar het secre tariaat: Voorweg 22 dn Nieuwe Wa tering. tel. 01713-3760. De Nederlandse biologische-dyna- mische vereniging beschikt al jaren over een distributie en produktie- apparaat, waarbij wordt uitgegaan van de biologisch-dynamische landbouwmethode, zoals deze is ontwikkeld door de grondlegger van de antroposofische levensbeschou wing, dr. Rudolf Steiner. Van onze weerkundige medewerker De wind blijft uit de oost tot zuid oosthoek waaien door standhouden van een hogedrukgebied boven de Oostzee en lage druk boven de Middellandse Zee en ten noordoos ten van de Azoren. Toch gaat het niet echt winteren. Dat komt, om dat in oost-Europa en Skandinavië weinig of geen kou voor handen is. Vorst-temperaturen zijn in Zweden en Finland met een lantarentje te zoeken, nu er zaterdag oceaanlucht is binnengevoerd, (alleen Malung in midden-Zweden gaf maandag ochtend minus 5). Ook in noordwest-Rusland is heel weinig te doen. Hier een handjevol temperaturen van gistermorgen tien uur: Reboly plus 4 evenals Shenkoersk, Archangel (altijd een goeie graadmeter) plus 2 graden. In een van de randstaten wees de thermometer in Ristna plus 8 gra den aan. Moskou las bij een weste lijk windje plus 1 graad Celsius af. In de Oekraine vriest het 's nachts tussen 2 en 5 graden, maar het betreft hier stralingskou onder een hogedrukgebied dat zich tot over die omgeving uitstrekt. Temperatu ren van circa min 10 graden wor den bereikt ten zuidoosten van Charkow. een stuk verder dus naar het oosten. Zelfs in noord-Rusland dicht bij de Oeral is het door de Nova-Zem- bladepressie niet bijster koud. Wat zeggen nu waarden van om en na bij het vriespunt? Een enkel stati on zoals Vorkuta op 67 graden noord. 64 graden oost. rapporteerde minus 9 graden, dichter bij het depressiecentrum was ook sprake van een zware sneeuwstorm. Op het continent vriest het in ge bieden waar het opklaart 's nachts een paar graadjes, waar de bewol king blijft hangen gebeurt dat niet. De maximumtemperatuur in Trier Weerrapporten van gisteren. weer. maxl- muintemperatuur en neerslag van 7-19 u.: Amsterdam geheel bewolkt 6 0 De Bilt geheel bewolkt 6 0 Deelen geheel bewolkt 5 0 Eelde geheel bewolkt 5 0 Eindhoven geheel bewolkt 6 0 Den Helder geheel bewolkt 5 0 Luchth. R'dan half bewolkt 5 0 Twente geheel bewolkt 5 O Vllssingen licht bewolkt 6 0 Zd.-Limburg zwaar bewolkt 6 0 Aberdeen zwaar bewolkt 9 1 Barcelona onbewolkt 16 0 Berlijn onbewolkt 6 0 Brussel onbewolkt 6 0 Frankfort half bewolkt 8 0 Genève geheei bewolkt 8 0 Helsinki mist 5 O Kopenhagen licht bewolkt 10 0 Locarno onbewolkt 10 0 Londen onbewolkt 9 0 Luxemburg regen 5 •0.1 Madrid licht bewolkt 14 0 Malaga zwaar bewolkt 19 0 Mallorca half bewolkt 19 0 Nice licht bewolkt 15 3 Oslo geheel bewolkt 1 0 Parijs zwaar bewolkt 7 0 Rome licht bewolkt 17 0.4 Stockholm zwaar bewolkt 5 0 Casablanca half bewolkt 22 0 Istanboel licht bewolkt 14 0.2 Las Palmas half bewolkt 23 0 Tel Avlv regen 24 4 Tunis licht bewolkt 21 0 was maandagmiddag slechts plus 1 graden Celcius. In grover trekken is zo het weerbeeld dat de komende dagen zal aanhouder. Regenen en ook onweren doet het vrij uitge breid in het Middellandsezeege- bied. Zuidoost-Frankrijk kreeg de laatste dagen plaatselijk soms 20 tot 35 millimeter water in een et maal. Een visser attendeerde ons erop dat in de herfst van 1941 ook winterse verschijnselen voorkwamen: vroege sneeuw in de laatste oktoberweek, wat vorst en op landijs schaatsen in midden-november. lichte vorst in begin december en vlak na kerstmis (minus 5), wat achteraf de preludes waren geweest tot de strenge winter van 1942. Het was één van de vijf gevallen in deze eeuw waarbij bij uitzondering forse winterkou volgde op vroege sneeuw. Precies tien jaar geleden op 11 tot 12 november 1965 leidde een win terse drukverdeling tot een histo risch vroeg strenge winter. Op de dertiende november vroor het in Twente 5 graden, daags daarna in Rotterdam 8 graden, op 15 novem ber zakte het kwik in Eelde tot minus 10, daags daarna tot minus 13 graden Celsius. De winter van 1966 was als geheel echter niet streng, hooguit aan de koude kant. Over die uitzonderlijke vroege kou van november 1965 leest u morgen meer. onder redactie van loes smil Als neef Jan gaat trouwen kun je hem natuurlijk een keurig kaartje sturen metp.f. er op. Als je het iets hartelijker wilt doen, schrijf je hem een kort briefje; je hebt daar voor van dat mooie postpapier, niet te groot en niet te klein en met een fleurig bloemetje er op. Maar als je eens iets heel anders wilt, kun je hem een kaart sturen van tekenaar Yrrah. We bedoelen de vrij vriendelijke tekening (hier bij afgedrukt), waarop de sluier van de bruid overgaat in een fikse rol toiletpapier. De prent is de voorkant van een dubbele cor- respondentiékaart; de achterkant is blanco en op pagina drie staat gedrukt: hartelijke gelukwensen met jullie huwelijk, en kantje vier is weer leeg. Je hoeft er niets bij te schrijven; je kunt er van uit gaan dat Jan de strekking van de tekening wel snappen zal: hoor es hier, jongen, vandaag lijkt het al lemaal rozegeur en maneschijn, maar straks komt de harde werke lijkheid, die soms net zo grauw is als milieubewust w.c.-papier. Overigens is deze kaart verreweg de vriendelijkste en onschuldigste van de twaalf 'verwenskaarten' die Yrrah tekende (niet speciaal voor dit doelen die uitgever Thomas Rap in een mapje deed, waarvoor je twaalfeneenhalve gul den moet neertellen. Wie er aar digheid in heeft, kan iemand ge lukwensen met de geboorte van zoon of dochter door middel van een kaart, waarop een dame in een poelierszaak tegenover een paar rijen geslachte kuikens staat. Je kunt iemand beterschap wensen met een tekening van een lijk wagen, je kunt iemand feliciteren met z'n verjaardag via een teke ning van een royaal van spatade ren voorziene dame die met een taart komt aandragen, je kunt weer een ander met zijn trouwerij gelukwensen via een tekening van een man die flauwvalt bij de na dering van zijn uit het corset ge pelde vrouw en nu hebben we de minst cynische en minst maca bere tekeningen vermeld. Maar je kunt van Yrrah nu eenmaal geen lievigheidjes verwachten. De Saoedi-Arabische minister voor oliezaken, sjeik Yamani, en de Westduitse minister van fi nanciën, Hans Apel, waren allebei gastsprekers op een symposium in Bonn over ener giezaken. Natuurlijk werden ze bestormd door persfotografen en zo gingen ze samen op vele kie ken, wat al gauw begon te ver velen. 'U moest de prijs van filmrolletjes maar eens verho gen', merkte de sjeik op, 'dan zouden ze niet zoveel foto's ne men'. Dat was een oliedomme opmerking, waarop Apel gelijk een snedig weerwoord had: "U hebt zelf de prijs al opgeslagen', kaatste hij terug, 'want filmpjes worden gemaakt van ruwe olie'. Elk jaar organiseert de SIW kampen) in binnen- en buiten land ongeveer vijftien werkkam pen, waar wel negenhonderd vrij willigers tussen achttien en der tig jaar onder wie ook gehan dicapte jongeren allerlei werk jes opknappen of bij allerlei werk assisteren. Dat kan het aanleggen of verbeteren van speelplaatsen, trimbanen, tuinen en wandelpa den bij tehuizen zijn, of onder houdswerk aan tehuizen of huis jes van bejaarden, het kan werk in natuurgebieden of parken zijn en ook wel de verzorging var pa tiënten in inrichtingen en tehui zen. Al dat werk wordt, althans in de Nederlandse kampen, ge daan door twintig buitenlandse en twee Nederlandse jongeren sa men, die er drie weken mee be zig zijn. De SIW wil daarmee het contact tussen jongelui van di verse nationaliteiten bevorderen, hen tegelijk sociaal-nuttig werk laten doen en hen zo een stukje vormen. De stichting zoekt voor de ko mende zomer projecten waarin jongeren zulk nuttig werk kun nen doen. Wie zo'n werkkamp sa men met de SIW wil organise ren, moet rekenen op uitgaven voor materialen en gereedschap pen, voor voorbereiding van het kamp en voor onderdak, voeding, recreatie en verzekering van de deelnemers. Voor de meeste pro jecten wordt overigens subsidie gegeven door de plaatselijke overheid. Wie Ideeën heeft voor een werkkamp of eerst nog meer inlichtingen wil, kan contact op nemen met de stichting, Willem- straat 7 in Utrecht. De fraaie filmster Raquel Welch is gestolen. Ergens in Toronto moet iemand met zijn privé- Raquel thuis zitten, maar die zal er niet veel aan hebben, want de ze Raquel bestaat voor honderd procent uit was. Ze hoort thuis in het wassenbeeldenmuseum van Toronto, waar ze tussen Martin Luther King en Albert Einstein stond. Voor deze eerbiedwaardige heren had de dief blijkbaar geen enkele belangstelling: hij sjouw de met alleen Raquel (zesender tig kilo zwaar en in was ruim vijfduizend gulden waard) onge zien de deur uit. Een rabbijn in de Amerikaanse stad Miami heeft, zo weet de Leeuwarder Courant, iets nieuws bedacht om echtscheiding te voor komen: een 'servicebeurt' na zes maanden voor jonge echtparen. Alle echtparen die in zijn syna goge getrouwd zijn, vraagt hij na een halfjaar waar ze het meest over ruziën. Eerst kijken ze hem verbaasd aan en proberen te ont kennen dat ze ooit ruzie maken, maar al gauw komen de proble men los. De financiën vormen de grootste ruziebron, daarna komen de onlustgevoelens van de echtge noot die zich van zijn vrijheid be roofd voelt en de derde belang rijke aanleiding voor ruzie is het probleem van de vrouw die haar loopbaan buitenshuis bedreigd ziet. Dit najaar zijn de wijngaarden in de EG-landen, zo is in Luxemburg meegedeeld, voor een slordige vier miljoen gulden door spreeu wen geplunderd. Lawaaika nonnen en jachtgeweren zijn weliswaar ingezet om de plunderaars te ver jagen, maar niets kon de vogels van hun maaltijd doen afzien. Vo gelkenners denken, dat uit Rus land afkomstige spreeuwen een tussenlanding in de getroffen wijngaarden hebben gemaakt. De vogelwacht in Frankfort heeft nu al bekendgemaakt, dat volgend jaar een internationale waarschu wingsdienst de spreeuwentrek uit het oosten in de gaten zal hou den. Maar het is de vraag maar, of waarschuwingen helpen waar kanonnen en geweren gefaald hebben. 'Hij zou een uitstekende gids zijn, als hij niet zo bang voor slangen was.' t0ILLOU©f@2' Z*++oVLÉr-'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5