'Nederlander krijgt scheef beeld van België voorgezet' Frankrijk propageert kerstkaartdorpjes ij? fllaiilalli 1] Tberime ec 'Loipe Oostenrijk': nieuw arrangement FietsatlasË Lokeend voor 'uitvinder' botulisme Vice-voorzitter Belgisch-Nederlandse Kamer van Koophandel: Met informatie zou 't maar pover gesteld zijn FAMILIEBERICHTEN Ouders brengen buit zoon terug Verdachten overval kazerne gepakt Hi 41 Uitje voor moeders Nieuwe boeken tei d( MAANDAG 10 NOVEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWART»- -ÏAG door Barend Mensen DORDRECHT Het over het algemeen scheve beeld, dat in Nederland van België bestaat, wordt veroorzaakt door een onvolledige en vaak vrij sterk gekleurde berichtgeving. Dit zegt de heer J. Bedert, vice-voorzitter van de Belgisch-Luxemburgse Kamer van Koophandel in Nederland, die bijzonder betreurt dat de Nederlandse nieuwsmedia wat minder de pers, wat meer de radio, maar zeker de televisie geen wezenlijke bijdragen leveren tot een ontmoeting van beide broe dervolken op breder vlak. De vijftien jaar in Nederland wo nende Belg Bedert is in het dage lijks leven directeur van de Belgi sche onderneming Bekaert Neder land BV. Op een onder meer onder auspiciën van het Belgisch-Neder lands Cultureel Akkoord gehouden Noord-Zuid-dag in Essen gaf hij zijn visie op de wijze, waarop België in Nederland wordt gepresenteerd. Hij zei dat daaraan veel mankeert en dat de schuld hiervan voornamelijk in Nederland ligt. Gevraagd om toelichting zegt de heer Bedert: 'De berichtgeving in Nederland over wat in België ge beurt is heel onbevredigend. Zij is om te beginnen onvolledig, in dien zin dat men hier teveel als nieuws beschouwt het feit dat een man een hond bijt en niet een hond een man, om dat afgezaagde maar in dit geval toch wel weer illustratieve grapje te gebruiken. Men geeft bij voorkeur het meest negatieve weer. Dat vind ik op zichzelf niet erg, als men- dat negatieve dan óok maar tegenover een duidelijke achter grond plaatst. Vooral de televisie schiet naar myn oordeel tekort. Zij vooral ziet alleen verschijnselen en neemt niet de moeite zich te ver diepen in oorzaken. Wat weet de gemiddelde Nederlan der van België? Niet veel. Maar er wordt dan ook weinig gedaan om zijn kennis op te vijzelen als men hem via de televisie bijvoorbeeld suggereert dat er in dat land maar één vakbond bestaat, namelijk de extreme AMADA (Alle macht aan de arbeiders). Er zijn namelijk ook nog de ABWV en de ACV, die be paald geen ondergeschikte rol spe len. Wat heeft men er voorts aan de Vlamingen te zien afgeschilderd als voor zo'n negentig procent be horend tot de Vlaamse militante orde, die vrij regelmatig de straat op gaat om door middel van een knokpartij haar mening duidelijk te maken aan het volk? Als er in Leu ven om de een of andere reden eens met elkaar op de vuist wordt ge gaan, heeft men wederom een lek ker onderwerp om hier duidelijk te maken hoe het er in België en met name in Vlaanderen aan toe gaat Men geeft er echter net niet dat tik keltje informatie bij om duidelijk te maken hoe zo'n gebeurtenis in de plaatselijke situatie dient te worden geplaatst'. Respect De heer Bedert zegt het een teer onderwerp te vinden, maar meent zijn kritiek toch niet voor zich te mogen houden. Ondanks zijn diepe respect voor Nederland en zijn be wondering voor de Nederlander is hij het met verschillende dingen hier oneens. Dat is over en weer echter normaal, mits men 'on- enigheid' maar van uit een positieve instelling tracht op te lossen. 'Daar van uitgaande en zonder een voor keursbehandeling te wensen zeg ik onverbloemd dat het in Nederland maar pover gesteld is met de infor matie over België en dat dienten gevolge onjuiste indrukken worden gevestigd bij de Nederlandse bevol king. Dat is erg jammer.' Geruststellend Heeft de heer Bedert zelf een ver klaring voor de door hem gesigna leerde situatie? Zijn antwoord: 'Daar kun je lang en diepzinnig over praten. Maar laat ik het hier bij houden: de inwoners van Bel gië let op de nuance en die van Nederland verschillen van el kaar op een aantal wezenlijke pun ten wat betreft mens zijn, denken en handelen. Dat verschillend zijn is in de loop van de tijd buiten zijn proporties geraakt en wel zo danig dat er in België een zeker, ook in de historie wortelend wan trouwen jegens de Nederlander is gegroeid. In ruil daarvoor kijkt deze 'evangeliserend' mens als hij is geringschattend op België neer'. 'Als je zoekt naar diepere oorzaken, kom je aan de ene kant wellicht een bepaald minderwaardigheidsgevoel tegen (al was het maar vanwege de manier, waarop de Nederlander zijn taal 'bespeelt') en aan de andere kant'een zekere afgunst op het min der zwaarmoedige Belgische leven. Als je de delen samenvoegt, zie je de wat wrevelige situatie ontstaan, die de onderlinge verhouding ver troebelt. Goede informatie naar bei de kanten is daarom van enorm be lang, want anders blijf je tot in eeuwige dagen met dat negatieve gedoe zitten'. Van de voetbalsport zullen we in tussen niets positiefs voor de ver sterking van de vriendschappelijke relaties met het zuidelijk buurland kunnen verwachten. Op de Noord- Zuid-dag poneerde althans mr. J. Spoelder, die over de Nederlandse presentatie in België sprak, de stel ling dat een wedstrijd België-Ne- derland niet bevorderlijk Is voor de goede verstandhouding. Kunnen telefonisch worden opgegeven van 9.00-16.30 uur 020-913456; van 16.30-20.00 uur 020-220383. „Geloofd zij God met diepst ontzag". Psalm 68 10. Heden werd van ons weggenomen na een kort stondige ziekte onze lieve, zorgzame Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, Zuster, Behuwdzuster en Tante Klaart je Roos-Beekhuizen weduwe van Maarten Roos in de gezegende ouderdom van ruim 90 jaar. Uit aller naam: C. Roos Rijswijk. 7 november 1975. „Huize Sammersbrug". Correspondentie-adres: Bokkingstraat 27, Scheveningen. Geen bloemen Geen bezoek aan huis Gelegenheid tot condoleren maandag- en dins dagavond van 7.008.00 uur in Rouwcentrum Scheveningen ,,'t Statenhuys", Statenlaan 78. De teraardebestelling zal plaatshebben woens dag 12 november te 2 30 uur op de Algemene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan. Vertrek vanaf ,,'t Statenhuys" te 2.00 uur. Heden nam de Here in Zijn eeuwige heerlijk heid tot Zich mijn geliefde Man, onze lieve Vader Leier Dieleman eerder gehuwd geweest met Maria van Andel op de leeftijd van 62 jaar. 's-Gravenhage: A. C. Dieleman-Benschop Delft: C. M. Dieleman Sliedrecht: L. Dieleman G. Dieleman - van Veenendaal 's-Gravenhage, 8 november 1975. Barnsteenhorst 5. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van het ziekenhuis „St. Antoniushove", Burg. Banninglaan 1, Leidschendam; bezoek van 5.007.00 uur. De rouwdienst zal worden gehouden in de aula van de begraafplaats „Oud Eik-en-Duinen", Laan van Eik-en-Duinen 38 op woensdag 12 november a.s. om 2.30 uur, waarna de bijzetting in het familiegraf zal plaatshebben. Geheel onverwacht nam God tot Zich onze geliefde Broer, Zwager en Oom Leier Dieleman op de leeftijd van 62 jaar. Familie Dieleman Familie Benschop Sassenheim. 8 november 1975. In Gods ondoorgrondelijke wijsheid is van ons weggenomen onze lieve Vrouw en Moeder Adriana Cornelia Voogd-Robbemond 42 jaar. Nic. Voogd Robert en Marijke Nelleke en Ad Kees Machteld Maasdijk. 8 november 1975. Burgemeester Elsenweg 30. Thuis liever geen bezoek Geen bloemen Gelegenheid tot condoleren in het Gerefor meerd Kerkcentrum, Prinsen'aan 4 te Maas dijk dinsdagavond van zeven tot half negen. De rouwdienst zal worden gehouden in voor noemd kerkcentrum op woensdag 12 novem ber a.s. om half twee waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de Algemene Begraafplaats te Maasdijk. Heden heeft God opgenomen in Zijn Eeuwige Heerlijkheid onze innig geliefde Dochter, Zuster. Behuwdzuster en Tante Adriana Cornelia Robbemond geliefde echtgenote van Nicolaas Voogd op de leeftijd van 42 jaar. Zondag 1 i Maasdijk: 's-Gravenzande: Maasdijk: Elora (Ont.): Leusden (U.): Maasdijk: 's-Gravenzande: Fergus (Ont.): Maasdijk: Vijfhuizen: C. Robbemond A. Robbemond-de Wilt Arie Robbemond Wil Robbemond- Kleywegt Magda v.d. Berg- Robbemond Siem v.d. Berg Jaap Robbemond Corrie Robbemond-Pijn Rina Boot-Robbemond Kees Boot- Bep Kleywegt- Robbemond Niek Kleywegt Kees Robbemond Tiny Robbemond - van Staalduinen Dick Robbemond Tineke Robbemond- Voskamp Nel v.d. Beukel- Robbemond Wim v.d. Beukei Ank Vanleeuwen- Robbemond Kees Vanleeuwen Hans Robbemond Nanny Robbemond- v.d. Sar Irene Robbemond neven en nichten Maasdijk, 8 november 1975. Van een verslaggever ROTTERDAM De Rotterdamse po litie heeft het afgelopen weekend een briefje gekregen met 440 gulden en een bijgesloten tekst waarvan de woorden luidden: 'Door zoontje ge stolen. Donderdagavond gymzaal aan de Alkemadehof.' Het briefje was anoniem. Eerder had een man aangifte gedaan van de vermissing van een porte feuille met 500 glilden uit zijn jasje dat hij in de bewuste gymzaal had hangen. Men moet aannemen dat de jeugdige dief zestig gulden heeft opgemaakt. Lük man gevonden Van een onzgr verslaggeefsters ROTTERDAM In het Kralingse- bos is gistermiddag het stoffelijk overschot aangetroffen van een 43- jarige man, die geheel ontkleed was. Honderdvijftig meter verderop wer den zijn fiets en kleren gevonden. De Rotterdamse politie sluit een misdrijf niet uit. Van een verslaggever DEN HAAG Twee mannen die ervan worden verdacht een overval te hebben gepleegd op de kazeme- wacht van de Alexanderkazerne te Den Haag om aan wapens en mu nitie te komen, zijn zaterdagavond gearresteerd. Hij zijn de 21-jarige A. A. B. (zonder beroep) en de 19- jarige A. P. J. H.. eveneens zonder beroep, beiden afkomstig uit Den Haag. Bij een eerste confrontatie met het overvallen wachtpersoneel zouden de beide mannen zijn her kend. De overval gebeurde op 1 novem ber. De beide gemaskerde mannen drongen het wachtlokaal binnen en bedreigden de wachtcommandant met een pistool. Ze eisten wapens en munitie. Ze namen de wacht commandant diens pistool en kara bijn af. De mannen namen de be nen toen ander wachtpersoneel binnenkwam. Frankrjjk heeft bij de winter sporter de naam hypermoderne acommodatie te bieden; grote skicentra hoog boven de boom grens met alles erop en eraan. Riante pistes, mondaine pret- centra met en welig blceiend après-ski-leven in dure nacht clubs. Dat imago hebben de skigebieden terecht. Vooral de laatste jaren zijn de Fransen hard bezig geweest hun toeristen trekkende sneeuwcentra te stroomlijnen. Mégève, Chamonix, plaatsen met een luxe klank, zijn er maar een paar voorbeelden van. Maar van die politiek komt men nu een beetje terug. In een tijd van het nostalgisch terugblikken naar vroe ger wordt ook in Frankrijk weer een toenemende vraag ervaren naar kerstkaartdorpjes. Dorpjes, waar het nog geurt naar houtvuur en warme stallen en waar het 's avonds zo stil is, dat je de sneeuw onder je voeten hoort knerpen. Die dorpjes vind je nog, ook in de Franse Alpen. Maar omdat er de Fransen vooral de laatste jaren veel aan gelegen was juist hun nieuwe ski-metropolen aan de man te brengen, omdat de bouw daarvan nu eenmaal veel geld had gekost, bleven de kleinere dorpen buiten de promotie-campagnes. En ze zelf door Dick Ringlever te ontdekken was alleen voor de zwervers weggelegd, want de mees te van die dorpen liggen ver van de grote weg. Het is op een zestal van die plaats jes, dat het Frans verkeersbureau nu de aandacht richt: Flumet, Praz- sur-Arly, Notre-Dame-de-Bellecom- be, Crest-Voland, Col des Saisies en La Giettaz, allemaal in de buurt van Mégève. Eenvoudig Toegegeven wordt, dat ze vrij een voudig zijn. Men vindt er nauwe lijks een bioscoop, geen nachtclubs van betekenis, geen après-ski-mo- de, geen luxueuze paleizen van glas en beton. De benzinepomp kan er best eens op zondag gesloten zijn. Maar wel zijn er knijpjes, waar je je eigen brood mag opeten bij een glas warme, kruidige, wijn. Wel is er een ijsbaan en een vriendelijk sneeuwschooltje, ook voor de klein tjes. De dorpskinderen sleeën er nog midden op straat; de arreslee wordt getrokken door een echt boeren paard. De hotelletjes hebben er nog aardse namen als Beau Sé jour en Bellevue. De plaatselijke sportwinkel noemt Br Ff eid leen Blik op besneeuwd Notrt AGI de-Bellecombe: een rustiche Franse Winters] u' tra, die nu weer gepro] t worden. zich In de Goede Slede, o$ eigenaar een naam als Chford ship Shop niet eens zou rder uitspreken. c Belangrijk voordeel van 'd 1 plaatsen is vooral dat ze be zijn. In Notre-Dame-de-Be! betaalt men bijvoorbeeld ven dagen met volledig per tot 450 gulden in het hoo (in het laagseizoen maar 1C^ 400 gulden). En een skilift- ment van een week kost 75 gulden. Over het algemeen liggen gebieden er iets lager (1000 meter) dan in de grotere maar de ski-accommodati nauwelijks minder. Rond a pen liggen goed onderhoui tes, beschikt men over 1' skischool en een ijsbaan, ginners als gevorderden verschillen van 500 meter) er royaal uit de voeten. Wie er meer van wil weten recht bij het Nationaal Fri keersbureau in Amsterdam sengracht 670-020-24.75.34). op te »rde JUt Oostenrijk biedt deze winter voor het eerst de mogelijkheid van een langlauf-arrangement (zeven dagen logies, half pen sion, huur van de langlaufuit- rusting en desgewenst een drie daagse langlaufcursus) De arrangementen, waarvoor men in 44 plaatsen kan boeken, worden onder de naam 'Loipe Oostenrijk' op de markt gebracht. Prijzen vari eren van 75 tot 805 gulden. Een en ander is geïntroduceerd in navolging van de al jaren bestaan de speciale arrangementen voor "afdalings-skiërs: de 'Skipas inclu sief'. Deze pakketten worden in 92 Oostenrijkse wintersportplaatsen uitgebracht. Het laagst geprijsde is een arrangement van zeven dagen voor 195 gulden en dat is dan in clusief logies, half pension, o'ibe- perkt gebruik van kabelbanen, ski liften en skicursus. Meer inlichtingen bij het Oosten rijks verkeersbureau in Amsterdam (Singel 464-020-255933). Vei ikke De uitgeverij Kosmos in Am en heeft in samenwerking i lg ANWB en de Stichting I het 'Grote Fietsatlas van Ne (j-_ uitgegeven. Een lijvig b»gert (de prijs is er ook naar: jen. dat enthousiaste wielrijde Ve ferme bron van informatie Niet alleen theoretisch eerste deel, waarin veel oveilelef schiedenis van de fiets, het van houd en het gebruik ervai an verteld, maar ook praktiscl 'e A Behalve een algemene ove 'ai kaart in het tweede deel in 90 afzonderlijke losbladig j ten met alle fietsroutes, 1 ook nog eens 128 toeristisch (eveneens met kaarten besc s Niet alleen in de bekende* tische gebieden, maar ook i gio's rond de grote steden. Verrassing voor de koper: h In er gratis een kilometertellei 5 b< nen spc oed .langlauf: steeds meer populair Iets voor vermoeide moeders: je drie dagen lekker laten venvennen in een genoeglijk hotel in het Overijsselse Sal- land, wat te wandelen, te fietsen, je een schoonheidsbehandeling te laten geven, wat te relaxen in de sauna en een tocht met de huif kar te maken. Jawel, dat kan en 't zit allemaal in één pakket, geïntroduceerd door de Streek VVV Overijssel se Heuvelrug en Sal- land. Voorwaarde is wél, dat tenminstè vijf dames (maar liefst 8) tegelijk aanmelden. Dat kan bij de VVV aats (Marktstraat 10, t z 05720-2343). De i zijn 212 guldenbdig inbegrepen) kan kiezen tuss< perioden: van voor het din i woensdagmiddag QJ] van woensdagav voor het diner terdagmiddag. Zaterdag is in Leeuwarden aan dr. J. Haagsma uit Maassluis de Friese persprijs uitgereikt. Dr. Haagsma wordt beschouwd als de 'uitvinder' van het botulisme onder de dode eenden, die in ons land zijn aangetroffen. Op de foto wordt dr. Haagsma, die naast een oorkonde een lokeend ontving, gedecoreerde geleficiteerd Vereniging namens de van Friese journalisten door Janet Stuurop. Tonny Schutten: SPINNEN MET PLEZIER De techniek van een oud ambacht. Uitg. Zomer Keu- ning BV, VVageningen. Ariadne Handwerk-Bibliotheek. 96 blz.; prijs 19,50. Op het terrein van de creatieve (vrije-) tijdsbesteding zijn de laat ste tijd heel wat oüde technieken, zoals macramé, weven, borduren, enz., modern opgefrist, weer volop in de belangstelling komen te staan. Dit dan begeleid door een overvloed aan publicaties. De laat ste rage is ongetwijfeld het spin nen. En het gekke is nu dat er juist hierover zo bitter weinig literatuur is verschenen in ons landje. Wie niet bepaald onhandig is kan het spinnen van een draad binnen een paar uur onder (en boven-) de knie hebben. Maar de lessen van Tonny Schutten in 'Spinnen met plezier' gaan vele stapjes verder. Niet alleen wordt vlot en gedegen verteld over vezels (wol. vlas, enz) en meerdere manieren om te spin nen. maar ook diverse types spin newielen worden, mèt afbeelding, duchtig onder de loupe genomen. Verder een hoofdstuk 'Draad', waarin verteld wordt hoe we fanta sie-garens kunnen spinnen, o.m. voor modern borduur- en weefwerf. Met nog enkele leuke voorbeelden (o.a. jasjes) is deze goed geïllus treerde Nederlandse uitgave, boor- CH1 devol nuttige wenken, najnafl mening haast onmisbaar plezier een spin-resultaat ken om U tegen te zeggen. Nora Hana: IDEEBOEK REN. Uitg. Ideeboek BV, dam-Antwerpen. 100 blz 19,75. Uitgeverij 'Ideeboek BV' nieuwe serie van 4 hand ken op stapel gezet, die sa complete handwerk-enc; moeten gaan vormen. He deel 'Borduren', dat thans 1 schenen, wijst de min of rt| routineerde borduurster de weg tussen klakkeloos van troontje naborduren en ee ;ht inbreng wat toepassing en foukt "ring betreft van gegeven pa Cess Hartstochtelijke borduurster let de duidelijke werktekening aag veel borduursteken, de jpb i voorgetekende voorbeelden orsp voor wie eigen creativite elbe waar te maken de mogi )aai tot meerdere toepassing, tSe j veel meer, in deze frisse nei iaaj uitgave (in samenwerkiftoch Scheepjeswol, Veenendaal aag vreugde begroeten. Tot s pjn even melding maken van dfet w pige omslag, waarvan de act de verkeerde kant van het béen 1 werk aan de voorkant laat 4ëeuv Uil 'ij i ia z EDE In weerwil van tol eedl gen van de regering hebbe£a van de VVDM (de verenig] Bn dienstplichtige militairen) tegenwerking ondervonden vakbondswerk. sta Dg t Dt Co gi aan da h( e kr

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8