jiterke motorische drift Ituwt Hartmanns muziek 'Dante', opmerkelijke en merkwaardige opvoering Geld lenen G eer om Leer' werd etje merkwaardig Cabaret in 'Cameretten' is te vrijblijvend Sublieme vertolking werken van Debussy Première van Strawinsky's Perséphone Interessant dans-weekend in Rotterdam qïÈvNDAG 10 NOVEMBER 1975 KUNST TROUW/KWARTET 7 Jtterdams Philharmonisch in topvorm Rutten ERDAM 'De grote adagio-schrijver van deze eeuw' schreef K. H. Ruppel eens, om de in 1963 iden Duitse componist Karl Amadeus Hartmann te karakteriseren. Omdat Hartmann in de jame delen van zijn symfonische werken (acht symfonieën o.a.) ongeëvenaarde hoogtepunten kpressionistische muzikale mede-deelzaamheid bereikte. in die op 58-jarige leeftijd n Zljed, heeft in het chaotische rlogse Westduitse muziekleven München onschatbare pio- I -beid verricht, waaraan vele g nisten hun bekendheid en ling te danken hebben. Hart- eigen muziek is over het feen een heftige "bekentenls- waarin zijn muzikale im- teit en de onstuitbare be- tot mededeelzaamheid in H banen worden geleid door leesterlijk beheerst vakman en een feilloos gevoel voor :ogjnentaal vorm-evenwicht. Cft dat vrijdagavond weer nen horen in de Rotter- Doelen, waar het Rotter- Philharmonisch Orkest onder f uid id Leitner de Zesde Symfo- 'OOIj(1952-1953) uitvoerde. Een lig werk, beginnend met een bewogen Adagio, en besloten ,k<en 'Toccata variata" waarin. n geweldige motorische drift. j nieuwe golven van felbewo- 1 jDntrapuntiek naar een ver- ™ïnde climax sturen. Hart- is een van de componisten ?lar ons land schandelijk worden rloosd. Leitner bleek in deze n o ing een ideale vertolker voor w< nuziek. waarin hij van het lamse Orkest het uiterste fdeen ook kreeg. Wat te ;V lewondering verdient in een jima waar ook nog Bernd HOVEN Het zuidelijk toneel Globe heeft de Engelse regis- verek Goldby die al eerder bij Globe en bij Theater gere- d heeft een voorstelling laten maken van Shakespeare's im leer' (measure for measure)die vrijdagavond in premiè- egaan in de stadsschouwburg van Eindhoven. Karl Amadeus Hartmann verwaarloosd Alois Zimmermann's Tch wandte mich, und sah an. alles Unrecht das geschah unter der Sonne' ge plaatst was. Het laatste werk dat Zimmermann voltooide voordat hij op 52-jarige leeftijd in 1970 een eind aan zijn leven maakte. De tekst, uit Predi ker en uit Dostojewski's Gebroeders Karamazov. wordt gezegd door twee declamatoren en gezongen door een bas. Een eerdere uitvoering (Holland Festival 1973) maakte al de indruk dat Zimmermann. zo hij daar nog gelegenheid voor had gehad, dit werk zeker gereviseerd zou hebben. Ondanks beklemmende momenten (bas-solo met begeleiding van al leen slagwerk, een Bach-citaat, de soms panisch-alarmerende geluids explosies) komt de 'boodschap' niet door het spectaculaire gebruik van de middelen heen. Anders dan in zijn nauwelijks aan de stilte ontstegen 'Stille und Umkehr', of in het met enorme klankmiddelen werkende 'Requiem für einen jun- gen Dichter', waarvan wèl een gro te ontroerende kracht uitgaat. De uitvoering was overigens per fect, met de recitanten Lutz Lanse man en Jochen Schmidt, die aan bijna alle vorige uitvoeringen mee werkten, en met de bas-bariton Roland Hermann. En niet te verge ten het weer in topvorm spelende Rotterdams Philharmonisch. Dat het programma met 'een markante uitvoering van Telemann's Concert in D was begonnen, en dat voorts de 'wereldpremière' gaf van de or kestratie die Wolfgang Fortner meende te moeten maken van 'Drei Gedichte von Michelangelo" van Hugo Wolf. oorspronkelijk met (ui teraard) pianobegeleiding. Fortners bij voorbaat overbodige, maar bo vendien lomp en zwaar uitgevallen orkestratie van de begeleiding, dek te de zangstem bijna voortdurend volkomen af. Hier en daar was wel te horen dat Roland Hermann een goede vertolker van deze liederen kan zijn. Een begrafenis-ritueel in Szajna's 'Dante' in het midden Dante en Beatrice. door A. Rutten ROTTERDAM De 'Theater Studio' van de Poolse regisseur en beeldende kunstenaar Jozef Szajna heeft nu ook diens 'Dante' in Nederland gespeeld dit weekeinde in Rotterdam en Haarlem, vanavond nog in Arnhem. De voorstelling is. gebaseerd op de 'Divina Comedia's Dantes tocht door de hel naar vagevuur en para dijs. Szajna geeft daar een eigen ADVERTENTIE A. Rutten ïerkelijke èn een merkwaar- lorstelling. De aankleding encostuums van Bob öd roepen een hedendaagse i zi op van het begin van (jiuw af tot nu.De openings- fuggereert iets van de uit- wereld in de Weense belle (plm. 1900) of van de twin- de officiersuniformen soms in voorkomen lijken "ittlt aan de Weense operette, ;eo politiefunctionarissen dragen /an rt zowel aan Oostenrijks re- ui lazistische verleden (de uni ty tten a la Seiss Inquart) als heden (de stenguns). izelf is dat levendig en ver- maar je klappert wel met 1 b als je luistert naar de taal aldus uitgedoste figuren te n. •en we vertaling van Pé Ha win- wel erg levendig, en hij w. t rake hedendaagse woorden rukkingen op een dikwijls ^nde en verlevendigende maar ln navolging van pbeare speelt hij uitvoeriger a J >rs met de taal dan men uit - 1 d van zulke eigentijds uit- be^jguren verwacht. kloof word je onvoldoende ia mi-ouverture lat ide Piet Visser en ]i 1DAM Een nagenoeg ote Zaal vrijdagavond met ïdachtig luisterend publiek Ned. Theatercentrum en 'gramma met muziek van Chopin en Dvorak. Wat is h die muziek uit een lange omantiek', die de mens zo houdt tot. aan de laatste v an de laatste noot? Is het $ar wéér die melodieën-rijk- het oor èn het hoofd èn het i de luisterende mens totaal vullen? m ieb ik een stuk muziek van g n tien minuten in zulk een n elijke kleurenrijkdom en vj fcnde klank beluisterd als ♦Yjl5 'Semiramis-ouverture'. r tste theaterstuk op zijn één- ste jaar. Volledig gaaf rmonie, zonder enige ge- ^eqdheid, een wonder van an ig gevonden instrumentatie t) ruime afwisseling van muzi- g.ïeën. Perfect uitgevoerd on- soepele directie van Guido Marsan. Een pleidooi ook A'dams Philharmonisch in een briljante manier van vo£n bijzondere prestatie van ter in dirigent bracht Chopin's •rkficert nr. 1 uit 1830: een keer vol instrumentale ver- o.m. van het hoorn van de piccolo en de fluit zoveel meer. En dan daar t de allesoverkoepelende pi- v., van Eugène Indjic. Die xU 's een vlot zeiland schip op ünende, dragende, perfect t*rde begeleiding van dit vir- pianospel. heengeholpen door de nuchtere, reële tekstbehandeling. Angelo. de man die bij afwezigheid van de hertog de stad moet bestu ren en paal en perk stellen aan het zedelijk verval, is een uiterst zake lijk. puur verstandelijk regeerder, gezeten tussen ambtenaren in een zakelijk kantoor zonder opsmuk. Daar ontvangt hij de zuster van de jongeman, die hij ter dood veroor deeld heeft omdat hij zijn verloof de zwanger gemaakt heeft. Zij re deneert- even reëel, maar veel men selijker dan hij. Het zijn boeiende, en ook boeiend geregisseerde ge sprekken. waargemaakt door Siem Vroom en Sacha Bulthuis. Toch ir riteert het soms, dat je hun argu menten door de ingewikkelde for mulering ervan niet volledig kunt volgen en ook, dat sommige argumenten voor 'moderne' mensen niet meer het gewicht hebben dat hen in die zeventiende eeuwse sa menleving werd toegekend. De jon ge vrouw weigert in ruil voor het leven van haar broer haar lichaam aan Angelo beschikbaar te stellen omdat zij haar kuisheid hoger acht; dan het leven van haar broer. Voor een jonge vrouw van nu zoti de afkeervo or de mentaliteit en dus voor het lijf van zo'n man een zwaardere rol gespeeld hebben. Maar hoe dan ook: er had iets verder kunnen worden bewerkt, maar er is iets ondernomen dat de aandacht waard is, en dat door een grote groep spelers sterk wordt uit gewerkt. Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB Voor a:ie doe e nderi. Ook voor het verbeteren var iw onr g Geen informatie bij werkgever itscheidmg bij overlijden, ringen bij alle NMB-kantoren. NEDERIANDSCHE MIDDENSTANDSBANK voor uw auto voor uw boot v oor uw meubilair oor uw keuken or uw caravan door Jac. Kort AMSTERDAM Als belangrijk ste daad, die de Engelse diri gent, ColinDavis, gedurende zijn optreden met het Concert gebouworkest in de eerste weken van november verricht heeft, moet worden aangemerkt, dat hij dit weekend het hoofdstede lijke publiek heeft doen kennis maken met het melodrama in drie delen Perséphone op tekst van André Gide, dat Igor Stra- winsky meer dan veertig jaar geleden (om precies te zijn, van mei tot december 1933), schreef. De beroemde Franse zangeres Ida Rubinstein had Strawlnsky. die in die tijd in Frankrijk woonde, ge vraagd. Gide's gedicht, dat geba seerd is op een gedeelte uit de Odyssee van Homerus, op muziek te zetten er. de grote Rus. die al zoveel baletten op zijn naam had staan, gaf gaarne gevolg aan dit verzoek. Na veel geharrewar tussen dichter en componist (de eeuwige strijd tussen .woord en toon) waar in Strawinsky hardnekkig voet bij waarop hr de vokale en instrumen- stuk hield, vond de eerste uitvoe ring plaats op 30 april 1934 in de Grand Opéra te Parijs, waarbij Gi de schitterde door afwezigheid. Aan deze eerste uitvoering werkte een jongenskoor uit Amsterdam mee, het toentertijd beroemde koor van Willem Hespe. In het eerste deel tracht Emolpus Perséphone tevergeefs te weerhou den om te ruiken aan de narcis, ma^r Demeters dochter slaat de waarschuwing in de wind. waarna zij naar de onderwereld verhulst als echtgenote van Pluto. In het twee de deel beweegt zij zich in het dodenrijk temidden van kleuloze schimmen en verlangt sterk terug te keren naar de aarde. Het.'laatste deel brengt haar verlossing. Tripto- lemus wordt haar jonge echtgenoot, maar zij blijft Pluto's gade en kan de schimmen uit het dodenrijk niet vergeten. Voortaan verblijft ze een deel van het jaar in de onderwereld en keert M de lente terug naar de aarde. Dit zeer poëtische gegeven is door Strawinsky op buitengewoon sugges tieve wijze verklankt. De manier. tale stemmen aan het spel doet deelnemtn is, naar men van hem verwachten mocht, vrij van roman tische 'Tonmalerei', maar toch ver sterkt zijn muziek de sfeer van het woord. Wonderlijke combinaties zijn' daarin waar te nemen. b.v. fluitsolo met pauken of hobo met tuba. Ook de vele rusten, waardoor de zang wordt onderbroken, geven een speciale kleur aan het werk. Aan de uitvoering werkten mede Anne Haenen, spreekstem, dde op korte termijn moest invallen voor Swetlanan Beridschowa, en zulks werkelijk schitterend deed. Voorts ie Engelse tenor Robert Te- art. die een creatie maakte van de Eu mol pa partij, zowel door zijn prachtige stem als door zijn mees terlijke meeslepende voordracht. Zeer goed was ook ditmaal het groot omroepkoor en het Jongens koor van de Sint Bavo te Haarlem, ingestudeerd door resp. Meindert Boekei en Joh. Valkestijn. Colin Davis, die na de pauze nog de Zevende Symfonie van Dvorak diri geerde, gal op geïnspireerde wijze leiding aan dit prachtige geheel. verbeelding van. waarbij hij put uit de christelijke én de antieke tradi ties. Niet uit de theatertradities overigens, wel ui de gebruikelijke symbolen zoals die in figuren zijn uitgebeeld. Zij zijn wel van hun religieuze inhoud ontdaan. Ze wor den gebruikt voor een zuiver filoso fisch-menselijk betoog. Het publiek wordt, eer het de zaal binnen gaat, geconfronteerd met twee mannelijke figuren aan weerszijden op een ladder, met aan hun voeten een bal. Weinigen zul len het zich gerealiseerd hebben, maar Joanna Bilsky legt het in het programma uit: de ladder verwijst naar Jacobs bijbelse droom, de hal is de wereld, de twee figuren zijn Charon, heerser over de Hades (de antieke hel) en diens dienaar Cer berus. Beide komen in de voorstelling te rug. En daarin is ook een brede trap. die van het balcon naar de zaal leidt en via een plankier met het toneel verbonden is. Van die trap daalt Dante en degenen die hem vergezellen Maria. Magda- lena, Jacob. Johannes, Judas af naar het plankier, dat de aarde is en waar Beatrice hem wacht, en vandaar naar de hel op het t-oneel. De verschrikkingen die daar onder gaan worden, worden in een reeks metaforen in bewegingen en Dan te-teksten uitgebeeld met behulp van een draaitoneel, diaprojecties, met uit de genoemde tradities be kende figuren en symbolen ge raamtes en doodkisten en kaarsen bijvoorbeeld. Het plankier de aarde en de trap naar de hemel blijven bij de handeling betrokken, maar op een gegeven ogenblik is er een soort omkeer, waarbij het toneel, met behulp van een groot wit laken dat van boven naar beneden wordt ge laten. de hemel gaat voorstellen en in het wit gekleden figuren de zaal in komen om het publiek de han den te laten wassen. Het is moeilijk toegankelijk, omdat de figuren, hoewel ontleend aan de tradities, on-tradltaoneel worden uitgebeeld en daardoor moeilijk of niet herkenbaar zijn. tenzij aan de hand van de uitvoerige toelichting door Hans W. Ledeboer ROTTERDAM Het Rotterdamse mini-danskunstfestival in De Lan taren, dat als 'dans-weekend' werd gepresenteerd, was een plezierig succes, niet ln het minst door de première 'Evengewichtig' van het Pen ta-theater, de harige 'dans-ob- Jekten' van Bart Stuyff en 'An evening qf dance theatre' waarmee de Amerikaanse soliste Margaret Beals samen met de celliste Gwen dolyn Watson gisteravond het week end afsloot. Margaret Beals was daarvoor even uit Parijs overgekomen waar zij deelneemt aan het festival de la dance. Met 'Evengewichtig' heeft Penta een nieuw element aan zijn bewe gingsgamma toegevoegd: een mi- me-danseres met twee marionetten in een heel subtiel spel. bijna broos van sfeer, bijzonder indringend van expressie. Zoals onmiddellijk uit de naam blijkt is 'evengewichtig' een humoreske, soms een beetje wrang maar nergens te hard of pijnlijk scherp, een gaaf werkstuk. Een zwak moment er in is de wat pa thetische uitbeelding van vrouwe justitia. die het dreigt te moeten afleggen tegen de onverbiddelijk heid van de heren magistraten, die op stelten zijn geplaatst om hun hoge indrukwekkendheid een extra accent te geven. Wat vlak gaf het Rotterdamse werkcentrum dans dat na gron- dige reorganisatie de voortzetting is van het Rotterdams dans-centrum het "koffie voor vijf' van Hans Tuerlings. Misschien heeft dit bal let meer ruimtewerking nodig dan een theatertje als De Lantaren heeft te bieden. Dat gold ook voor het begin van de Joegoslavische dansen van het volksdansensemble Radostan. Pas in het laatste num mer kon het 'loskomen'. Een merkwaardige noot was een demonstratie van amateur-gezel schapsdans uit de jaren van voor de laatste oorlog. Temidden van het professionele werk weinig boei end. Een complete verrassing was Bart Stuyff. die zijn dansers had 'ver stopt.' in grote bossen haar en er dus bewegende harige 'dansvoor- werpen' van had gemaakt: ballen, kluwens, een opgerold tapijt, rup sen, dotten mos. allerlei wonderlij ke dingen. Veel variaties, waarin zelfs het publiek werd betrokken: zo nu en dan kreeg iemand zo'n rare bos haar op de knieën of onder de stoel. Met zijn ideeën bouwt hij voort op een thema, waarmee de Amerikaan Alwin Ni cholas wat fragmentarisch is be gonnen. Nicholas sloot zijn dansers op in zakken en maakte daarmee bewe gende rechthoeken, kubussen, te traëders of pyramiden, die zich in elkaar over deden groeien. Wat Stuyff deed ging veel verder. Hij bracht op een geheimzinnige ma nier allerlei vormsels tot boeiend leven en hij liet in al dat haar ook voeten en handen van de dansers een vaak heel boeiend spel spelen. in het programma. Wel is het im posant, vooral als een (met een grote groep mensen uitgewerkt) persoonlijk getuigenis. Szajna iwas zeventien toen hij in het concen tratiekamp terecht kwam, heeft er drie doorgemaakt en is zelfs ter dood veroordeeld, waaraan hij ls weten te ontkomen. Die periode was voor hem een inferno, wel doorgemaakt binnen een menselij ke commune. Nadien heeft hij zijn weg vervolgd met mensen, niet al leen met mensen van vandaag, maar ook met mensen uit de hele menselijke beschaving, dde hun lij den en hun verschrikkingen heb ben verwerkt en daarvan getuigen in de kunst die zij daaruit gemaakt hebben. In hun voetspoor werkt Szajna. vijf eeuwen na Dante, met de kennis van vijf eeuwen mense lijke ervaringen meer. verder. In de tamelijk gerieflijke westerse wereld, die niet meer zo met de klassieke en christelijke kunsttradities ver trouwd is. valt dat misschien moei lijk. door Teun Lagas liet ze derhalve prijzen vallen. niet binnen de T-\TjiT TTtrr* m-j Hoewel het in de voorgaande jaren delft Tijdens het dit jaar voor de tiende maal gehouden Cameretten festival in Delft werd dui- nog erger geweest moet zijn bleek delijk dat het merendeel van de beginnende cabaretgroepen in Nederland het niet meer kan of wil 00k dit Jaar weer dat het publiek 1 UQ.n Cl mnratton arcr ho.j-A tr-•>»-> door Jac. Kort AMSTERDAM Het Concertgebouw is dit weekend begonnen met een serie van drie vrijdagavonden in de Kleine Zaal, gewijd aan werken van de Franse componist, Claude Debussy. opbrengen een programma met een eigen kritische visie op het toneel te brengen. Dat de jury die dit jaar bestond uit Ruud Gortzak. Rik Gyles. Rine Ge- veke, Ton Kool en voorzitter Len- naert Nijgh deze vrijblijvendheid niet zouden rikken werd al van te voren duidelijk. In het boekje dat ter gelegenheid van het tweede lus trum van het camerettenfestival werd uitgebracht en dat aan alle be zoekers van het drie dagen durende festijn werd overhandigd hadden verschillende leden van de jury het immers al niet onder stoe len of banken gestoken dat zij wel degelijk een vorm van politiek ver zet in het programma van de Ne derlandse cabaretier wensen te zien. Zij wezen erop dat cabaret niet zou mogen worden tot een 'iets boven de variété gelegen vermake lijkheid'. De winnaar van het afgelopen don derdag-vrijdag en zaterdagavond in de aula van de TH in Delft gehou den cabaretfestival werd dan ook het cabaret Hoeraak. Een groep die volgens het juryrapport als enige een zekere betrokkenheid demon streerde en meer bracht dan alleen maar amusement. Antolne uit Den Haag en pianist Jan Tervoort brachten met een goed opgebouwd programma 'iedereen wordt gesa neerd' een vloeiend lopende actuele show die in grove lijnen in twee onderwerpen was verdeeld: Politiek en sport en politiek. Positief was ook de persoonlijkheid die Antoine op het toneel vormt. Het best in de smaak van het 1400 man tellende publiek viel de op de derde plaats geëindigde groep 'Geen gezicht'. Behalve de publieks prijs kregen zij van de BUMA een bedrag van 1.000 gulden aangebo-. den. Geen gezicht, dat een jaar geleden als schoolcabaret begon en tijdens het camerettenfestival haar achtste optreden beleefde werd in de tot de laatste stoel uitverkochte aula bijzonder goed ontvangen door haar sympathieke manier van op treden en door het brengen van de ongetwijfeld meest grappige sketch van de drie avonden, 'de lamme en de blinde'. De tweede prijs kende de Jury toe aan het ulit Groningen afkomstige cabaretduo Jank, waarvan Jan' L. Bommersom bovendien de persoon lijkheidsprijs in ontvangst mocht nemen. In een perfecte samenwer king met zijn pianist zette deze lange Groninger een wat netjes verstrooid typetje op de planken een houding die hij ook tijdens.de prijsuitreiktaig aannam waardoor dit officiële gedeelte een bijzonder vrolijk accent kreeg. Bijzonder op vallend was het optreden van caba ret Tweeter. ZIJ brachten ongetwij feld de meest geperfectioneerde show op het toneel en draaide vooral hun gezongen nummers op een erg kundige manier af. De jury vond ze echter ie professioneel werken om ze binnen een amateur- concours te kunnen plaatsen en van Cameretten erg hard kan zijn. Een drietal groepen (die zoals later in het juryrapport nog eens naar voren kwam nog niet het peil had den bereikt om aan dit festival mee te doen) werden door het publiek weggeklapt en uitgefloten. De drie prijswinnaars Hoeraak. Jank en Geen Gezicht kregen ove rigens bulten de gebruikelijke huldi ging nog een unieke kan6 aangebo den. Zij mogen een maand lang gebruik maken van de stichting Rik Gyles docent aan de kleinkunst- naars. De kosten van deze begelei ding komen op een bedrag van 5.000 gulden en zullen naar alle waarschijnlijkheid gedragen worden door het cultuurfonds van de Bu- ma. De stichting is op initiatief van de organisatoren van Cameretten opgericht en beoogt beginnende kleinkunstenaars begeleiding te ge ven door meer ervaren kleinkunst beoefenaars zoals Pieter van Empe- len, lid van Don Quichocqing en Rik Gyles docent aan de kleinkun- akademie. Het feit, dat deze serie reeds maan den van tevoren was uitverkocht, is er een bewijs van. dat er voor de kunst van deze componist, die zo geheel zijn eigen weg is gegaan en ook geen navolgers (hoogstens eni ge epigonen) heeft gehad, nog al tijd zeer veel bewonderaars zijn. Of deze bewondering zo ver moet gaan dat men de Chansons de Bili- tis op het programma moet plaat sen. gevolgd door de Six Epigraphes Antiques waag ik- te betwijfelen. Of het moest dan zijn om Elisabeth Lugt in de gelegenheid te stellen, haar sublieme zeggingskunst van de prachtige gedichten van Pierre Louijs te laten honen. In de zesen twintig minuten, die er nodig zijn voor de uitvoering van d e twaalf chansons is de muziek voor twee fluiten, twee harpen en celesta vrijwel identiek aan die van de Six Epigraphes antiques voor piano vierhandig, die Debussy plm. 15 jaar later veel uitvoeriger op papier zette. Een ander geval is het met de drie Chansons die de componist in 1897, '98 en '99 voor zangstem en piano schreef nl. Le Chevelure, La flute de Pan en Le tombeau des Naïades en met de Ariettes oubliés op tek sten van Verlaine, die tien jaar eerder zijn ontstaan. Hierin mani festeert zich een fenomenaal talent op schier elk muzikaal terrein, of het nu de melodie, het ritme of de harmonische vondsten betreft, vol strekt origineel en met een zeld zaam vernuft voor muziakle weer gave van de diepste inhoud van een tekst. Elisabeth Lugt en Rudolf Jansen (Zij moeten in één adem genoemd worden) slaagden er volkomen in, deze prachtige liederen te vertolken en dat is een geweldige prestatie. Trouwens, tezamen met Jet Röling had Jansen ook reeds de Six Epi graphes voortreffelijk gespeeld. Het is een goed ding, dat talent van eigen bodem de gelegenheid krijgt in deze serie. Daar is alle aanlei ding toe. Het concert, waaraan behalve de reeds genoemden Paul Verhey en Rlen de Reede, fluit, Vera Badings en Sara Vos Sbrumphler, harp en Jan Jager, altviool medewerkten werd besloten met de Sonate (1915) voor fluit, altviool en harp.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7