Rust keert weer in Bangladesj Jomaden in Afghanistan wennen loeizaam aan geregeld bestaan it jaar geen tmoeting d-Breznjew Engeland en Egypte zwijgen over wapens id-Afrika FAO vergadert in Rome Spanje zou Basken tegemoetkomen Nieuwe oproep voor eenheid in Angola ar oom Ulbe en tante Marie in Australië (5) -erleg kernwapens vordert niet Militairen DDR in West-Berlijn Groots welkom voor Sadat in Cairo noemt zichzelf modern; aan de grens met Afghanistan begrijpt men waarom. Je mag de wijzers ie klok er slechts één uur terugdraaien, maar je hebt het gevoel dat dit uur staat voor duizend Het begrip tijd is er onbekend. de ene bouwval naar de andere om formulieren in te vullen, en vooral om te wachten, niemand waarop. Een éénogige, in lompen gehulde douanier doorsnuffelt nieuwsgierig onze bagage, de aan wie wij onze vaccinatieboekjes ter controle afgeven schuift deze met weerzin van zich af en t te onderhandelen over de zonnebrillen die wij dragen. Reizigers die nog een injektie moeten ogren kunnen deze afkopen voor 100 Afghanistan's 4,50), raadzaam, want de man gebruikt mon- - chtige dikke naalden, die hij in de donkerste hoek van zijn hok uitkookt; ldaten die tenslotte de slag voor ons ophalen zien er, on- de bajonetten op hun antieke in, aandoenlijk uit; geen uni- dat niet van kleur verschoten a erafeld. t den de woestenij binnen en be- leunend tegen een zandstorm gg* Een wolk van stof. En hoe het iaar doorheen valt! De stra- anen eigenlijk, worden aan Jijden begrensd door platanen g ïiferen. Daarachter loopt een (ater en daar weer achter lig- e winkeltjes en werkplaatsen ootte van een diepe kast. Er gesmeed en geweven, gescho- ia nder zeep, en gebeden. Onder j,r amskop bestudeert en grijs- Ij^ gehurkt als een'sprinkhaan, de e€J. Tussen de bomen zwaarbela- T melen en ezels, mannen in pof- h, 'n en wapperende hemden, rs die naakte baby's op de rug ie i Schitterend van de spiegel- Ugj!n beschilderd met vogels en en jagen vrachtauto's karahul- °/en voor zich uit en het stof op. 'rouwen ^gl e vrouwen zie je niets. Zij heb- n in gewaad aan dat bij de kruin 1 met een kapje en overgaat Pel vallend katoen. Het reikt ie 111 de grond maar om het zeke- r het onzekere te nemen wordt er een pantalon onder gedragen. De ogen gaan verscholen achter een haakwerkje en een bobbel op borst hoogte is een zuigeling die op de arm wordt gedragen. Een wanhopige moeder heeft haar kind tevoorschijn gehaald. Het is doodziek, maar ze is niet over te halen naar het zieken huis te gaan; de Mullah (godsdienst leider) heeft haar dat verboden. Hij heeft een ede aan Allah op een pa piertje geschreven en dit bevestigd aan het haar van het schepseltje. Dat moet voldoende zijn. Niet ver buiten de stad worden we aangeklampt door een nomadenmeis- je van ongeveer 13 jaar. 'Come in my house, come in my house', blijft ze aandringen. Ze is beeldschoon en even later zitten we in een ondiepe kuil onder een over de uiteinden van recht opstaande stokken gespannen zeil van los geweven geitehaar. (Wa terafstotend; van binnenuit kijkt men er echter dwars doorheen). In het midden van de tent zit in kun stig geborduurd rood de moeder, on gesluierd, en het hoofd omkransd met tientallen dunne vlechten. Haar gezicht vertoont duidelijk Mongool se trekken, lijkt op dat van een In diaanse. Zilversmeedwerk siert haar voorhoofd, neusvleugel» en polsen. Rondom haar kinderen. Een jochie van vier is bezig met z'n tulbandje, zijn oudste broer (16) toont ons de zwerende brandwonden aan zijn rechterhand, met de linker biedt hij nasha aan, een soort pruimtabak. Op een mat ligt in grauwe vodden de vader: stugge, grijze baard en voe ten die van leer -lijken. Voorlopig houdt hij zich slapende. We leren dat we op bezoek zijn bij Baluchi's, een stam van oorspronke lijk Siberische paardefokkers. Onze gastheer is verarmd en heeft daar door de beschutting van de stad moe ten opzoeken. Hij heeft geen paar den, geen kamelen en geen schapen meer. Ook de kippen raken op. Nog drie en een haan houden zich tussen de pannen op, waar ze waarschijn lijk spoedig in zullen gaan. De kinderen Van de kinderen zijn er acht over gebleven. Terwijl een van haar zo nen een condoom opblaast, laat de vrouw zien dat ze opnieuw zwanger is. (Condooms worden op straat zeer goedkoop verkocht maar zelden ge bruikt waarvoor ze zijn gemaakt.) Omina, het meisje dat ons binnen bracht, verzamelt met haar zusje Sheba distels om een vuurtje te sto ken in een kuil binnen de tent. Ze gaan thee zetten en later wordt op dezelfde haard brood gebakken; een metalen schaal omgekeerd erover heen en hierop het deeg. Het don kerbruine brood dat wordt verkregen smaakt uitstekend, al knarst het zand tussen je tanden. Onze motorrijdende corres pondent Paul Roelofsen en zijn vrouw Mirjam vorderen met hun tocht naar Austra lië. Dat betekent wel dat zijn bijdragen een steeds grotere afstand moeten afleggen en dat maakt de kans op onge lukken steeds groter. Deze keer is het nog gelukt, al kwam de vijfde bijdrage met vertraging. Het gaat over Afghanistan, een land waar het begrip tijd toch onbe kend is. Tegen de avond steekt er een storm op. (Dat doet het 120 dagen per jaar in Herat). De vader komt overeind en probeert de tent beter af te slui ten. Hierna gaat hij met zijn mat naar buiten om te bidden. Zonder enige haast knielt hij neer, brengt het hoofd naar de grond, staat weer op, knielt opnieuw enz. Zijn woorden •gaan verloren in de wind en zijn kleren waaien hem bijna van het lijf, maar het schijnt hem niet te hinderen. Zeker een kwartie- duurt zijn gebed. Wanneer we afscheid nemen, komen er twee kleine meisjes binnen, terug van een bedeltocht door de bazar. De schouwburg De schouwburg van Herat is een door de Engelsen gebouwde bak van TROUW/KWARTET 5 DACCA/NEW DELHI (Reuter, UPI, AP) Na een week waarin coup en tegen-coup elkaar afwisselden lijkt de rust in Bangladesj te zijn weergekeerd. De sterke man van het ogenblik ts Mohammed Sayem die het land thans krachtens de noodtoestand bestuurt. Opperrechter Sayem werd vorige week donderdag beëdigd als president. De noodtoestand in BengladesJ werd uitgeroepen nadat in augustus jonge officieren sjeik Moedjiboer Rachman ten val brachten. Deze hal Bangladesj sinds de afscheiding van Pakistan geleid. Moedjiboer. zijn familie en talrijke aanhangers lieten het leven bij de staatsgreep. De coup van vorige week zou het werk zijn van de vliegerleiding, die meende dat de jonge officieren na de staatsgreep van augustus teveel macht aan zich hadden getrokken. Als nieuwe machthebber kwam aanvankelijk generaal-majoor Kha- lid Moesharaf naar voren maar de ze werd afgelopen vrijdag in Dacca gedood. Na zijn machtsgreep ont sloeg Moesharaf de chef-staf van het leger Zlaur Rahman, deze riep zich echter zaterdag zelf uit als •absoluut heerser' over Bangladesj. De donderdag als president beëdigde Sayem was op dat moment zoek maar dook twaalf uur later weer op. Hij stuurde het parlement naar huis, beloofde de macht te zullen overdragen aan het volk maar sprak niet over verkiezingen. Bij zijn beëdiging zou hij echter als streefdatum februari 1977 hebben genoemd. Als 'machthebber krachtens de noodtoestand', zoals radio-Dacca het noemde, zal Sayem worden bij gestaan door de chefs van staven van land- en luchtmacht en de marine. Radio-Dacca noemde daar bij Ziaur Rahman ais chef-staf van het leger, ondanks zijn kennelijke maar mislukte poging Sayem opzij te schuiven. Zaterdag heeft Sayem vijf politieke gevangenen vrijgelaten. Zij waren allen gearresteerd tijdens 't bewind van Moedjiboer Rachman, omdat ze hadden aangedrongen op zijn af treden. De vijf zijn lid van door Moedjiboer verboden politieke par tijen. De Indiase eerste minister Indira Gandhi heeft opgeroepen tot waak zaamheid vanwege de gebeurtenis sen in het buurland Bangladesj. Volgens haar tonen ze aan hoe kwetsbaar jonge landen zijn. Zij zei dat India voorzichtig zou zijn, in te grijpen in de binnenlandse gebeurtenissen in een ander land, maar dat het niet werkeloos kon aanzien als de rust in het eigen land zou worden bedreigd. MADRID De Spaanse minister raad heeft besloten een commissie te vormen ter voorbereiding van het opnieuw verlenen van een spe ciale administratieve status aan de Baskische provincies Guipuzcoa er» Biscaye. Dit meldt het persbureau AFP. Tevens wordt een wetsontwerp be handeld dat aan beide provincies de economische voorrechten terug geeft die zij genoten voor 1937 en die tijdens de Spaanse burgeroorlog waren ingetrokken. Verwacht wordt dat dit de eerste politieke hervor mingen zullen zijn na de dood van Franco. LOEANDA, LISSABON (Reuter, UPI, AP) Portugal en de Or ganisatie voor Afrikaanse Een heid (OAE) hebben de strijden de partijen in Angola opnieuw opgeroepen een regering van nationale eenheid te vormen. Angola wordt om middernacht onafhankelijk. Eind vorige week liet de bevrij dingsbeweging MPLA (volksbewe ging voor de bevrijding van Ango la) -weten dat meer dan tachtig landen een MPLA-regering zouden erkennen. Maar omdat de OAE nog steeds een regering voor nationale eenheid voorstaat lijkt deze ver wachting uitermate optimistisch. Vorige week liet radio-Oeganda we ten dat de drie bevrijdingsbewegin gen in de Oegandese hoofdstad Kampala zich -bereid hadden ge toond een nationale regering te vormen. De Portugese minister voor dekolonisatie. Vitor Crespo, heeft gezegd dat FNLA (nationale front voor de bevrijding van Angola) en UNITA (nationale unie voor de to tale onafhankelijkheid van Angola) hiertoe inderdaad bereid zijn. De MPLA wijst een dergelijke tusseno plossing volgens CRESPÖ niet bij voorbaat van de hand. maar zou nog geen beslissing hebben geno men. MPLA-vertegenwoordigers hebben dit weekeinde in de Mozambikaanse hoofdstad Larenzo Marques verga derd met afgevaardigden uit voor malige Portugese koloniën be halve Mozambique ook Guinee-Bis- sau en de Kaapverdische eilanden. Mozambique zou voor een regering van nationale eenheid zijn in plaats van een eenzijdige MPLA- regering. Als dit inderdaad het ge val is, kan dat van groot belang zijn voor de MPLA, die zich nauw verwant voelt met de socialistische regering van Mozambique. Nigeria heeft opgeroepen tot uitstel van de onafhankelijkheid van An gola. om een einde te maken aan de burgeroorlog. Minister van bui tenlandse zaken Joseph Garba ver klaarde in de Oegandese hoofdstad Kampala dat Afrika in de wereld, maar vooral in de derde wereld, beoordeel zou worden naar de wijze waarop het het Angolese vraagstuk behandeld. Garba heeft een brief overhandigd aan de Oegandese pre sident Idi Amin, die op het ogen blik voorzitter is van de OAE. Amin heeft gedreigd de betrekkin gen met de Sowjet-Unie te verbre ken wegens de Russische -betrok kenheid bij de burgeroorlog in An gola. Hij eist dat het Kremlin binnen 48 uur een hoge functionaris stuurt om de Russische activiteiten in An gola toe te lichten. De Sowjet-Unie steunt de MPLA en heeft als enige land tot nu toe toegezegd een MPLA-regering onmiddellijk na de onafhankelijkheid te erkennen. beton met een stoep ervoor, keurig kaartjes kopen, een donkere gang door en we komen in een ruimte vol lawaai; enkele notabelen zijn in het bezit van een transistorradio en la ten dit weten. Op de stenen vloer klapstoelen en parkbanken en hier op, blootsvoets en in kleermakerszit, mannen. Ze hebben zich vreselijk op gemaakt, veel oogschaduw en kra len, en om het hoofd tulbanden van zijde. Jongens scharrelen met em mers water tussen de aanwezigen om hun dorst te lessen. Voor het to neel nemen drie muzikanten plaats, er komt gekraak uit de luidsprekers en de radio's worden uitgedraaid. De voorstelling gaat beginnen. De acteurs en actrices doen drie uur lang hun best ernstig te blijven in hun spel, maar moeten toch regel matig proesten van de lach tijdens situaties die eigenlijk vroegen om een traan. De toeschouwers Behalve van hen hebben we genoten van de toeschouwers, die hebben meegeleefd en gereageerd zoals kin deren dat in Nederland doen bij een voorstelling van Jan Klaassen en Ka trijn: met gerekte halzen en open monden hebben ze toegekeken, waarschuwend bij gevaar, aanmoe digend wanneer er strijd werd gele verd. En als de aandacht voor een ogenblik was verdwenen, krabbelde men op ansichtkaarten van filmster ren .onder de eigen naam de titels van favoriete melodieën. Na de voor stelling worden deze kaarten verza meld en begint een muzikaal ver- zoekp-ogramma. Een dandy-achtige meneer kondigt het lied aan dat zal worden gezongen en voor wie het speciaal wordt vertolkt. Hij slaat geen naam over. Zo abominabel het gebruik van de Afghaanse nomadenkinderen beschermen hun gezicht tegen de felle zon. microfoon is, zo formidabel wordt de sfeer en de paardetaxi's voor dt in gang moeten tot diep in de nacht wachten voor ze de uitgelaten be zoekers naar huis kunnen brengen. De poort van de hoteltuin waarin wij kamperen is dicht. Wij klimmen over de muur en worden opgevangen door onze vriend, een naar alles hap pende pelikaan. De volgende dag naar Kandahar. Zeshonderd kilometer door louter zoutwoestijn. Geen verkeer. Op een plek waar we denken te dromen stoppen we. Om ons heen bloemen, een golvend veld lichtpaars. En stil te, absolute stilte, zodat je het bloed in je hoofd hoort gonzen. RTEUDAG 10 NOVEMBER 1975 BUITENLAND (Reuter, UPI) De onderhandelingen tussen de Staten en de Sowjet-Unie over beperking van de kern- vlotten niet erg. De kans dat beide landen nog dit akkoord over dit onderwerp kunnen ondertekenen erg klein geworden. 1 eek gisteren uit een verkla- je wan de Amerikaanse president Ford. In een vraaggesprek televisie zei Ford gisteren waarschijnlijk dit jaar geen meer zal hebban met partijleider Leonid De bedoeling is dat hij volgende ontmoeting een akkoord over de beperking ternbewapening (het zoge- SALT-2-akkoord) zal wor- ïdertekand. Volgens de eerste dat afgelopen .zomer Washington moeten gebeuren, van Breznjew naar de VS Meloen verschoven naar het ein- dit jaar. 'Het is nu veel waarschijnlijk dat wij dit og een top-gesprek zullen bekende Ford gisteren. Hij de onderhandelingen over imbewapening werden ver- rvolg van pag. 1 nische macht van de organi- maken. zo voegde hij eraan .•J\apa lid-. ipl t i traagd door 'een aantal ingewikkel de kwesties'. Uitstel van de onder tekening tot volgend jaar hoeft volgens hem nog niet direct slecht te zijn. 'Ik heb liever een goede overeenkomst /lan onder druk van de tijd te komen om een overeen komst voor een bepaalde tijd te hebben,' verklaarde hij. Het was in Washington al enige tijd bekend dat de zogenaamde SALT-besprekingen tussen de VS en de Sowjet-Unie zeer moeizaam verlopen. Verwacht wordt nu dat de volgende ontmoeting tussen Ford Ki Breznjew niet voor februari zal worden gehouden. In die maand wordt het grote congres van de communistische partij in de Sow jet-Unie gehouden. Er bestaat een kans dat Breznjew daarna geen partijleider meer zal zijn, zodat het hele verdere verloop van de SALT- besprekingen nogal onzeker begint te worden. Schlesinger In Rome is de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO)haar tweejaar lijkse conferentie begonnen. Tydens de bijeenkomst moet onder andere een opvolger worden ge kozen voor directeur-generaal dr. Addeke Boerma, wiens ambtstermijn is afgelopen. irika is door de OAE her- malen fel gegispt vanwege ipartheidspolitiek'; anderzijds Afrika zelf toenadering tot van Afrika, onder andere het een markt zoekt voor de m van haar industrie, i zal de Zuidafrikaanse Breyten Breytenbach van- verschijnen voor een recht- Pretoria. Hem wordt over- van de anti-terreurwetten e gelegd. Breytenbach werd tstus gearresteerd, na Zuid- te zijn binnengekomen op als paspoort ten name van aan Galaska. ietnamese vrouw Yolande, rie hij als balling in Parijs kwam vorige week naar frika. Haar visum is een eldig. Zij heeft haar man in angenis van Pretoria mogen en, Breytenbach woonde in gelegde ballingschap in Pa- mdat zijn gemengde huwelijk d-Afrika niet geldig is. In de cht tegen Breytenbach wordt dat hij betrokken is geweest dergrondse activiteiten zowel ir augustus toen hij werd iteerd als in 1973 toen hij nd onder zijn eigen naam Hij zou hebben meege- aan de oprichting van een ie organisatie onder de naam a' of 'Atlas'. Deze zou moeten en als de blanke vleugel van erboden. zwarte Afrikaanse ale Congres (ANC) President Ford ging gisteren ook nog in op de achtergronden van het ontslag van minister Schlesin ger. Hij zei dat 'groeiende spannin gen' binnen zijn kabinet hem had den gedwongen zijn minister van defensie te ontslaan. Hij ontkende dat de minasts Kissinger en Schle singer het niet eens waren over de SALT-besprekingen en over de po litiek voor het Midden-Oosten. 'Maar er was een groeiende span ning en ik had het sterke gevoel dat ik een comfortabel gevoel nodig had,' zo verduidelijkte de president. Hij vermeed een direct antwoord op vragen of er conflicten met Schlesinger waren geweest. BERLIJN-BONN (DPA) Het op treden van militairen van de DDR (Oost-Duitsland) in West-Beriijn heeft in het weekeinde geleid tot een protest van de geallieerden en kritische uitlatingen van Westduit- se zijde. Twee leden van het Oost- duitse volksleger waren afgelopen vrijdag met twee militaire voertui gen de sectorgrens naar West-Ber lijn overgestoken. Ze maakten deel uit van een Russisch konvooi, waarmee militairen en burger^ naar het westelijk stadsdeel werden ge bracht voor een kranslegging bij een Russisch gedenkteken. Naar in ingelichte kringen in West-Berlijn verluidt hebben de westelijke geal lieerden nog vrijdagavond bij de Sowjet-Unie geprotesteerd tegen deze Oostduitse deelname. In Bonn verklaarde een officiële woordvoer der zaterdag dat de geallieerden het incident serieus zullen onderzoeken. CAIRO, TEL AVIV (Reuter, AP, UPI) De Egyptische president Sadat is gisteren als een vorst binnengehaald bij de terugkeer in zijn land na een zestiendaagse buitenlandse reis. Tienduizenden Egyptenaren begroetten hun president, die de afgelopen weken Frankrijk, de Verenigde Staten en Engeland bezocht. - Bij zijn vertrek uit Londen (de laatste pleisterplaats op zijn reis) toonde Sadat zich tevreden. Hij heeft in Engeland voorat gepro beerd afspraken te maken over wa penleveranties. Wat hij precies be reikt heeft, is niet bekend gemaakt. In diplomatieke kringen in Londen werd verteld dat Engeland en Egypte het in beginsel eens zijn geworden over de levering van 200 supersonische gevechtsvliegtuigen van het type Jaguar. Met die trans actie zou een bedrag zijn gemoeid van ruim drie miljard gulden. Daarnaast zou Egypte ook nog mo derne geleide wapens (type: Ra pier) kunnen krijgen. Toen Sadat werd gevraagd of die berichten over 200 Jaguar-jagers waar waren, glimlachte de president en zei: 'Geen commentaar'. Later zei hij 'volkomen tevreden' te zijn over de besprekingen met de Britse premier Harold Wilson over wapenleveran ties. Zaterdagavond nog had Sadat een gesprek met tien vertegenwoor digers van de Britse wapenindus trie. De Egyptische wapen-aankopen zullen worden betaald met de hulp van de rijke Arabische olie-landen, met name Saoedi-Arabië. Sadat vertelde in Londen nog dat hij tijdens zijn reis veel met westerse zakenlieden had gesproken omdat hij htm technische kennis nodig heeft. 'De kennis en de technologie komen uit het westen, de arbeids krachten hebben wij en het kapi taal komt uit de Arabische wereld', zo vatte de president Israël bezorgd De Israëlische pers is erg bezorgd over de mogelijkheid dat Egypte moderne wapens van Engeland (en ook Frankrijk) zal krijgen. In Lon den hecht men kennelijk meer waarde aan betere betrekkingen met Cairo dan aan de veiligheid van Israël, zo verzuchtte de Jerusa lem Post van gisteren. Aan het Internationale diplomatie ke front kon Israël dit weekeinde opnieuw een nederlaag noteren. De FAO, de landbouw- en voedselorga- nisatie van de Verenigde Naties, liet de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie toe als waarnemer bij haar grote conferentie in Rome. Israël en de Verenigde Staten verzetten zich daar tegen. De Algemene Ver gadering van de VN moet deze week stemmen over twee resoluties, die voor Israël zeer pijnlijk zijn. De eerste resolutie roept op tot de vorming van een commissie, die de stichting van een Palestijns thuis land moet voorbereiden. In de tweede resolutie (ingediend door Egypte) wordt de PLO uitgenodigd deel te nemen aan alle onderhan delingen over het Midden Oosten die onder auspiciën van de VN wor den gevoerd. De PLO moet daarbij als 'gelijkwaardige partner' worden beschouwd, aldus de resolutie. Ver wacht wordt dat voor beide voor stellen een ruime meerderheid zal zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5