Nu spoed zetten achter Limburgs rampenplan r. Herrema: misschien |a ik ze nog eens opzoeken zoen eens», Nederland kan 6000 Javanen niet opvangen Samenwerking gemeenten liet te wensen over Jee doden in Sisterdau Begraafplaats in Borger beschadigd DE KUYPER EXPORT Jonge Jenever het weer - Voor 15 miljoen hulp aan Cuba Vrij koud Prof. R. Timman overleden Vergiftigd kind naar ziekenhuis r- Dit is de mens Dit is zijn leven Dit is waar het voor hem om gaat RITA lljDAG 10 NOVEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 GELEEN Voor het Limburgse industriegebied zal een rampenplan moeten worden opgezet om de gevolgen van explosies als die bij de DSM betér op te vangen dan nu is gebeurd. Van verschillen de zijde is hierop het afgelopen weekeinde aangedrongen. eelukkig herenigde gezin Herrema tijdens de persconferentie lestienlioven. Van links naar rechts drie zoons, de heer en mevrouw Herrema en de heer Krayenhoff, voorzitter van de raad van bestuur van Akzo. t onzer verslaggevers NHOVEN/DUBLIN Tij- zijn 36 dagen durende gijze- i dr. Tiede Herrema maar een al bang geweest te worden 1 of verminkt. Dat was gedu- eerste twee dagen, toen de iegering liet weten niet te ingaan op de eisen van de jrders, op het moment, dat Sier en Marion Coyle met Ak- arhanjdelden over geld en na l van de politie in het huis tsterevLn. Maar eenmaal is emotioneel bij de zaak be- geweest, dat hij tien mimu- ;ft gehuild. idcrlandse Ferenka-directeur dit zaterdag na aankomst ïriand. Op zijn vlucht naar jand met een door Akzo ge- vliegtuig werd hij verge- zijn vrouw, zijn 17-jarige -jfdze en de voorzitter van de i bestuur van Akzo, de heer ihoff. Enkele honderden be dienden waren naar het i gekomen om hem te ver- o.a. staatssecretaris ns van buitenlandse zaken. en brood i blijkt nadat hij op 3 okto- l Limmerick werd klemgere- een als politieagent ver- Gallagher aanvankelijk ge- naar een boerderij te Na acht dagen ver- hij met ';n ontvoerders nitmelü i country La- ois, drie kwartier rijden van de boerderij en 100 km van Limme- rick. Daar werd hij 12 dagen vastgehou den, waarna men hem naar Monas- terevin overbracht. Zowel op de boerderij als in MountmeMck kreeg hij normaal voedsel. Later, in Mo- nasterevin, ontving hij 'gewone rantsoenen' totdat de politie het huis omsingelde. 'Teen heb ik vier dagen niets te eten gehad. Daarna kreeg ik brood en melk, voldoende om in leven te blijven'. Volgens de Ferenka-directeur heeft Eddie Gallagher Steeds de leiding gehad. 'Liggend op de vloer met drie pistolen bij zich gaf hij telkens opdrachten. Meestal broedde hij 's ochtens zijn plannen uit. 's Mid dags werd hij dan zenuwachtig en agressief. Bij een van die uitbar stingen sloeg hij met zijn pistool een tand uit mijn mond'. Herrema zei, dat hij een zee van tijd had om aan ontsnapping te denken, maar dat de gelegenheid daartoe zich nooit heeft voorge daan. De matrassen, die onder het venster waren gelegd ten teken dat hij moest springen, heeft hij wel degelijk gezien. 'Maar dat kon niet omdat ze mijn voesten vasthielden en een pistool in mijn rug duwden. Gesprekken Met Gallagher wist hij in de loop van zijn gevangenschap een relatie op te bouwen, die volgens hem zeker heeft bijgedragen tot dë ge lukkige ontknoping. Met Marion Coyle heeft hij geen contact gehad. Zij voegde hem slechts enkele woorden toe als er iets gebeuren moest. Toen hem werd gevraagd hoe hij tegenover zijn ontvoerders staat: 'het zijn jonge mensen, van dezelf de leeftijd als mijn eigen kinderen, die zich een heleboel moeilijkheden op de hals hebben gehaald en dat vind ik erg jammer. Hij acht het niet onmogelijk dat hij hen nog eens in ae gevangenis gaat opzoe ken. Tijdens zijn gevangenschap heeft Herrema met Gallagher gesprekken gehad ova: de rechten van de mens en over het communisme. Na een gesprek over dat eerste onderwerp kreeg hij meer bewegingsvrijheid: 'de touwen gingen letterlijk wat losser'. Volgens de Ferenka-directeur heeft hij tijdens de gijzeling dikwijls din gen moeten zeggen, die hij niet wilde zeggen. 'Ook de tekst op de bandjes heb ik niet zelf gemaakt. Met een pistool in de rug moest ik ze uitspreken. Ik had dergelijke teksten zelf niet kunnen bedenken. Radio Via een radio bleven de ontvoer ders exact op de hoogte van de ontwikkelingen buiten het huis. 'Gallagher had wel degelijk een ra dio. Dat hij de politie eT om een heeft gevraagd, deed hij alleen maar om de indruk te wekken, dat hij er geen had'. Pas de laatste dag kreeg Herrema in de gaten, dat het een aflopende zaak was. Gallagher klaagde al een' week over nekkramp en dat werd' steeds erger. 'Ik geloof overigens niet dat het echte nekkramp was'. De houding van de Ierse regering kon de Ferenka-directeur waarde ren. 'Natuurlijk blijf je hopen dat men toegeeft. Maar ik zou het per soonlijke en algemene belang toch willen scheiden.' Drs. W. K. N. Schmelzer, adviseur van Akzo. heeft gezegd uit de goede afloop van de gijzeling af te leiden, dat dr. Herrema kennelijk geen fouten heeft gemaakt in zijn con tact met de ontvoerders. 'Wij heb ben informaties gekregen, waaruit bleek, dat hij in dat contact een vrij dominerende rol heeft ge speeld'. De beide ontvoerders zijn direct nadat zij zich hadden overgegeven en dr. Herrema als aandenken een pistoolkogel hadden meegegeven naar de Bridewellgevangenis in Du blin overgebracht. Hun voorlopige hechtenis duurt tot 8 december. Zaterdag moesten zij voor een spe ciale rechtbank verschijnen, waar Gallagher de IRA ervan beschuldig de de politie te hebben geholpen bij zijn opsporing. 'Ik zou hier niet zijn ais Gerry O'Hare en Joe Cahill, voormalige leiders van de IRA in Belfast, er niet waren geweest', riep hij uit. Zich daarop richtend tot de rechters schreeuwde hij: 'jullie zijn politieke bastaards'. Een van de pleiters voor zo'n door de overheid financieel gestimuleerd- plan toonde zich burgemeester El- senburg van Geleen, die de com municatie tussen de gemeenten Beek, Geleen en Stein 'voor verbe- tring vatbaar' noemde. Ook de overbelasting van de PTT-telefoon- lijnen zou vertragend hebben ge werkt bij de reddingsacties. Het Tweede Kamerlid voor de PvdA, Konings, verklaarde zaterdag avond vóór Brandpunt vorig jaar al mondeling vragen aan de minis ter te hebben gesteld over een rampenplan. Enige tijd geleden nog heeft hij deze vragen schriftelijk herhaald. Hij wees op een rampen plan, dat bestaat voor de kerncen trales in Borsel en noemde ram penplannen een gemeentelijke aan gelegenheid, waarbij de overheid zowel landelijk als provinciaal, sti mulerend moet werken. Er moeten, volgens hem, op korte termijn dui delijke richtlijnen komen, waaraan deze geïntegreerde plannen moeten voldoen Volgens de heer Konings was er bij de bestrijding van de brand bij DSM geen enkel gecoördineerd contact tussen d e zes gemeenten die om het terrein liggen zoals beschadiging van kamerplan ten door glasscherven ALle glasschade is zaterdag hersteld. DSM had tot in verre omtrek glas handelaren om ruiten gevraagd en een depot gevormd van waaruit de ruiten werden gedistribueerd. Een DSM-commissie is gevormd om de overheidsinstanties bijstand te verlenen bij het onderzoek naar de oorzaak van de ramp. Volgens een woordvoerder van DSM zal bij dat onderzoek de onwennigheid van het personeel met een nieuwe compu ter. die pas sinds 1 november in gebruik was. zeker worden betrok ken. De directie heeft meegedeeld, dat de produktie op het fabrieksterrein niet eerder zal beginnen dan nadat is gebleken dat de ramp geen nade lige gevolgen heeft gehad voor de niet rechtstreeks getroffen installa ties. (ADVERTENTIE) Actiegroep «fcttDAM Het "reekendver- eejeeft in Amsterdam twee do le fekost. De 19-jarige H. D. van diit Amsterdam is zaterdag- biet zijn motor tegen de trot- vjid gebotst, over de kop ge en om het leven gekomen. 0)fjarige G. P. Albers, eveneens ^jsterdam, is in de nacht van B op zaterdag met zijn wagen bocht gevlogen en tegen een gebotst. Het ongeluk gebeur de Gooiseweg. Beide ongeluk- volgens de politie vermoe- (veroorzaakt door te snel rij- 4 a ERBERGEN DEERSUM tjarige mevrouw F. Dragstra- hing uit Franeker is op de «rsjlgawier in Deersum om het [gekomen toen de door haar .bestuurde auto uit een bocht "Tm De 28-jarig G. A. M. I. nakers uit het Gelderse is zaterdagmorgen, na een ienst, op de Van Heemstra- Arnhem met zijn auto tegen om gebotst en om het leven in 'UGAAL Nadat hij ver- ijk onwel is geworden, is de ?e A. Zeltewelle uit Rotter - ïet zijn wagen in een sloot gekomen en overleden. EM De 61-jarige fabrieks- r G. J. Peters uit Weurt is lacht van zaterdag op zondag woonplaats overreden en ter overleden. Het vierjarige jongetje Trois Fontaine is gistermor- iol de bak achter op een trek- ,jgallen en met het hoofd op d at terechtgekomen. Het vent- ofleed ter plaatse. De trekker istuurd door zijn vader. 2a Oostenrijk) De vrachtwa- die vrijdagavond bij m het leven kwam, blijkt de el£e Nederlander Johannes [Tl van Hees te zijn. De oor- ran het ongeluk met de ragen (die geladen was met eder) is nog niet bekend. De ie tevens dood werd aange- o^is de 64-jarige Oostenrijkse j,1 Alois Rei singer. Deze heeft "vende chauffeur vermoede- da laatste sacramenten willen r uen. Reisinger heeft een hart- gekregen. (ADVERTENTIE) /IjL Inderdaad. Met schrale, gesprongen lippen kan zoenen zéér doei). Labello houdt uw lippen zacht en soepel. Labello, de stick die verzorgt. g 5 verzacht en beschermt. I Zomer Winter. (Met Labello als ondergrond, blijft lipstick langer mooi.) BORGER In het Drentse dorp Borger hebben vandalen zaterdag vernielingen aangericht aan onge veer veertig graven op de begraaf plaats. Bloembakken en bloemvazen van kindergrafjes zijn totaal ver nield. Enkele maanden terug zijn op deze begraafplaats ook vernielingen aangericht. De rijkspolitie in Bor ger stelt een onderzoek in. In Elsloo hebben oud-mijnwerkers en leden van het jongerencentrum Utopia de 'actiegroep verontruste burgers' opgericht, die zich ten doel stelt druk uit te oefenen om de totstandkoming van een ramueD- plan te bespoedigen. Deze week gaan zij handtekeningen verzamelen, die dan gestuurd wor den naar de ministers van econo mische zaken en van binnenlandse zaken, naar de hoofddirectie van DSM en raar de colleges van B. en W. in gemeenten in de buurt van de DSM-fabrieken. Naast een rampenplan wil het co mité ook een uitbreidingsstop voor DSM in de richting van woonker nen en een betere informatie aan de burgers tijdens calamiteiten. Het comité werd opgericht tijdens een protestbijeenkomst van onge veer honderd verontruste Limbur gers. On ier hen bevonden zich en kele raadsleden van de omliggende gemeenten. De voorzitter van de raad van be- waardering te hebben voor de snel- verklaarde op een persconferentie le wijze, waarop politie, brandweer en gezondheidsdienst hulp hebben geboden. Het was de politie, die het eerst alarm sloeg nadat surveille rende agenten een steekvlam had den gezien. De leiding van de bedrijfsrampen- dienst heeft vanaf het begin van het gebeuren met dé naftakrakër niet als een ramp aangemerkt, waarvoor technische hulp van bui ten het bedrijf nodig was. Volgens een woordvoerder kon dë DSM de bestrijding van de gevolgen Van de explosie met eigen middelen aan, zodat geen hulp van de BB behoef de worden ingeroepen Schadeclaims Tot nu toe hebben zich bij DSM ongeveer 800 mensen aangemeld om schadevergoeding te claimen. Velen melden zeer kleine schade. 'n lekkere borrel, van bijzondere klasse. DEN HAAG Het is onmogelijk 6m van 20 tot 25 november onge- leer 6000 Javanen uit Suriname in ons l&nd op te vangen. Dit heeft het ministerie van CRM' het Suri naamse statenlid Somohardjo laten Weten op zijn telefonisch verzoek Van .vrijdag om medewerking voor de verhuizing van de groèp vóór Suriname onafhankelijk wordt. Ne derland zal o,ok niet de kosten van de overtocht voor zijn rekening ne- men, Het statenlid behoort tot de groep van mevr. Liesdek-Clarke die uit het regeringsblok is gestapt. Hij heeft bij het ministerie van CRM aangekondigd nog andere wegen te weten om de Javanen voor 25 no vember uit Suriname te laten ver trekken. Daarna zou Nederland via de bijstandswet alsnog de reiskos- -h SCHIPHOL Nederland zal Cuba voor 196 een bedrag van 15 mil joen aan ontwikkelingshulp ver strekken. Dit heeft minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking zaterdagmiddag op Schiphol ver klaard na zijn aankomst uit Havan na. De minister is vier dagen in Cuba geweest. Hij is de eerste minister die na de revolutie in Cuba dit land heeft bezocht. DELFT In zijn woning in Delft is gisteren prof. dr. R. Timman (58) overleden. Hij was hoogleraar aan de Technische Hogeschool in Delft en lid van de Club van Rome. Prof. Timman is de vader van de schaker Jan Timman. Reinier Timman werd in Den Hel der geboren. Hij werd in 1952 be noemd tot hoogleraar in de wis kunde en de mechanica aan de TH in Delft. Timman heeft een grote impuls ge geven aan de totstandkoming van de opleiding tot wiskundig inge nieur aan de TH in Delft. Hij was lid van de koninklijke academie voor wetenschappen en lid van de rad van bestuur van het mathema tisch centrum. Van onze weerkundige medewerker De natuur heeft deze herfst wel voorkeur voor winterse luchtdruk- verdelingen. Tijdens het weekeinde verstevigde zich een hogedrukge- bied tot 1038 millibar van zuid- Zweden in westelijke richting tot Schotland en in oostelijke richting tot Rusland. Boven het Middelland se Zeegebied manifesteerden zich lagedrukgebieden van om en nabij de 1010 millibar. Het diepste ligt boven de Golf van Genua, een tweede beweegt, in westelijke rich ting over Tsjechoslowakije en een derde diept zich uit boven de zuide lijke delen van de Golf van Biska je. Tussen hoge- en lagedruk kreeg een noordoosten- tot oostenwind volop de gelegenheid zich uit te leven, ook vandaag zal dat zo zijn. Er wordt vrij koude lucht aange voerd waarin de temperatuur bij circa 6 graden Celsius blijft steken. Een dergelijke toestand in januari of februari van enige duur zou on getwijfeld in de richting van ijs en schaatsen gaan. Nu is het nog niet zover, alhoewel er in 1908 rond 20 oktober al sprake was van een ijzi ge transportkou 5 graden 's nachts in het oosten) en in de tweede decade van november 1965 toen een voor november hevige winter met laagste temperaturen tot 13 graden in het noordoosten van ons land kwam opzetten. Ongeveer een maand geleden was de luchtdrukverdeling bij benade ring net zo als nu en we zagen toen een Middellandse Zeestoring de Alpen oversteken op weg naar de Lage Landen, waar u herin nert het zich zeker nog wel op de 13de oktober refcordvroege sneeuw viel. Op dit ogenblik is er dn Limburg en Gelderland maken de 'grootste kans op wat van dat witte spul. In het Noorden blijft de kans op neerslag kleiner. Na weg trekken van de storing zullen er vanuit het oosten opnieuw opkla ringen komen en wordt het over- wegehd droge en vrij koude weer type geprolongeerd. De circulatie is dus in grote trekken oostelijk bo ven het continent en dat tekent wel zo'n beetje de huidige geblok keerde situatie. In de landen rond om de Middellandse Zee komt herhaaldelijk onweer voor. Ook aan de westkust van Noorwegen was het vooral zaterdag bijzonder slecht weer met een westelijke storm van gemiddeld 9 Beaufort en 24 milli meter regen in 12 uur tijd op het station Andoya (noord-Lofodden). Een depressie die zondagmiddag met 975 millibar ten oosten van Nova Zembla. lag, was de boosdoe ner. M. A. J. Vissers weerscore voor oktober is uitgekomen op 51. Nor maal is 50. De lage score voor de temperatuur werd goedgemaakt door de hoge scores voor de neer slag en de relatieve vochtigheid. Ook de score voor de windsnelheid was wat boven normaal. Vorig jaar be droeg de weerscore voor oktober 39. In de laatste 15 jaar staat oktober 1969 met 60 aan de kop. Ook okto ber 1971 kon er zijn met 59.5. De herfstmaanden waren in dat jaar bijzonder mooi. ook sprake van zo'n storing in aan tocht naar het westen, maar hij is zwak. Toch kan hij behalve wol- hoogwater kenvelden vandaag later op de dag viissmgen -6.27-20.10; Haringviietsiuizen toch ook hier en daar wat neerslag 1 brengen, mogelijk in de vorm van natte sneeuw. De hogere gronden 14.50: deirzijf £.4< ten betalen. De heer Somohardjo is bericht, dat het ministerie van CRM ook hieraan niet zal meewer ken. Op de Bahama-eilanden zou een maatschappij zijn gevestigd die de reiskosten wil financieren, volgens het Surinaamse statenlid. Dat geld moet een maand na aankomst in Nederland worden terugbetaald. Ook zou het mogelijk zijn op levens verzekeringsbasis de passage naar Nederland te financieren. Daarvoor zou de heer Somohardjo de vere nigde assurantiekantoren in Am sterdam in de arm willen nemen. Per persoon zou daarbij honderd gulden als eerste aanbetaling moe ten worden voldaan, waarna de rest in twee jaar zou kunnen worden afbetaald. Somohardjo. die de2ie week naar Nederland wil komen, heeft tevens een kort geding tegen de Suri naamse regering aangekondigd om dat deze systematisch paspoorten zou weigeren aan de Javanen, die naar Nederland willen. WESTERHAAR Opnieuw is een kind uit Westerhaar met vergifti gingsverschijnselen in een zieken huis opgenomen. Volgens de substi tuut-officier van justitie in Almelo staat vast dat het kind Thallium heeft binnengekregen.- De justitie stelt een onderzoek in. Een maand geleden :s de 47-jarige vrouw a. b. uit Westerhaar aangehouden op verdenking van moord op haar zoon en een poging tot moord op haar neef. De vrouw bekende later dat zij cok al eens in 1962 een negenjarig neefje met thallium om het leven heeft gebracht. De officier kon niet vertellen of er verband bestaat tussen de huidige affaire en-de gifmoorden die A. B. heeft bekend. Er zou momenteel in het dorp een angstige spanning be staan. ELBURG Het gemeentehuis van Elburg. dat in het tot deze gemeen te behorende dorpje Oostendorp staat, is vrijwel onherstelbaar ver woest dooi een brand die werd aangestoken. In het gemeentehuis, dat langs de Zuiderzeestraatweg staat, is vermoedelijk een grote hoeveelheid benzine naar binnen gegooid en vervolgens aangestoken. Ben Verberne uit Haarlem is nu 36 jaar en ging in '68 naar de Philippijnen. Waar 87% van de bevolking zich katholiek noemt, maar waar het Christendom zijn sociale dimensie mist(e) Mede o.a. dank zij Kom Over de Brug heeft pater Verberne daar in Butuan nu een goed Centrum voor christelijke gemeenschapsvorming. Daar verkondigen leken via gespreksgroepen, films, kursussen etc. het Evangelie en werken zo aan betere christelijke gemeenschappen. De Kerk aan de basis, met de basis, voor de basis. Kijk vanavond naar zijn film om tien voor tien op KRO-tv Ned. I. Het is belangrijk, dat er nog mensen zijn (missionarissen), die ons lastig blijven'vallen over het geluk en het recht van de mensen ginds. Daarom brengt de KRO in de filmserie Mensen zonder grenzen" zes (van onze 7000) missionarissen op de tv Niet als "helden", maar als mensen van vandaag. Die vanuit hun religieuze inspiratie hun medemensen helpen. Op weg naar een hoopvol samenleven waar men niet leeft van brood alleen, maar waar dat "brood" toch wel erg belangrijk is. De serie "Mensen zonder grenzen" werd samen met de hieronder genoemde organisaties voor bereid Dat Nederland zich mede-verantwoordelijk weet voor zijn missionarissen, blijkt uit de belangstelling en de - onmisbare - steun die deze organisaties krijgen. Ook van KRO radio en televisie Ook bij deze jubi'eum-aktie. Oere aklie is een miiiaiief van de KRO samen mei de Memisa. Mensen in Nood/Canlas. Miva. Pauselijke Missi< werken. Vastenaklie en Week Nederlandse Missionaris. giro 1566 Hilversum 'Uw dochtertje vraagt, of ze de oppas een kalmerend mid del mag geven.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3