Pleidooi voor steunfonds tegen racisme 1 'Christelijk leven in de crisis' Vandaag] Lutheranen krijgen goed leesbaar stuk Voorstel tot dopen in vier fasen Advies sectie raad van kerken Gastlidmaatschap in discussie Buitengewone wijkgemeente in discussie Atlas was niet doopsgezind Patmos-boekÊ over kerk efe theologie Prof dr. W. H. Velema tot hervormd-gereformeerde mannen MAANDAG 10 NOVEMBER 1975 KERK-BINNENLAND TROUW/KWARTETh- ~4D, Van een onzer redacteuren AMERSFOORT De sectie internationale zaken van de raad van kerken in Nederland pleit voor voortzetting van de kerkelijke steun aan het pro gramma tot bestrijding van het racisme van de wereldraad van kerken en aan het bijzondere fonds daarvan. De seoie, die onder voorzitterschap staat .van mevrouw dr. M. A. M. Klompé. heeft dit advies vervat in een zorgvuldig opgesteld stuk geti teld 'Bevrijding als opdracht van de kerken'. Een groot deel van het stuk is geschreven door de Groningse pole moloog prof. mr. P. J. Teunissen. De rest komt voor rekening van de sectie, waarin onder anderen zit ting hebben: prof. F. A. M. Alting van Geusau, mr. C. A. Bos. dr. Th. van Boven. mr. P. J. A. Idenburg en ds. H. Bremer. Minderheid Niet alle leden staan achter het advies. De minderheid bestaat uit prof. C. L. Patijn en de Amster damse ds. A. A. Spijkerboer. Zij verzetten zich tegen elk gebruik van geweld door bevrijdingsbewe gingen en menen dat de toenemen- Prof. mr. P. J. Teunissen de isolatie van Zudd-Afrika en steun aan gewapend verzet geen ander effect bunnen hebben dan toeneming van de vrees van de blanke bevolking. De meerderheid van de sectie staat zij het niet zonder nuances de benadering van de wereldraad van kerken voor. Wel meent de meer derheid dat de wereldraad ernst moet maken met het streven naar niet -gewelddadige methoden van verandering zoals overleg. Bemid deling, voorlichting, diplomatie etc- Meer verzet In haar analyse van de politieke situatie eegt de sectie dat er een uitbreiding -van gewapend verzet te vrezen is. Waarschijnlijk zal dit ge wapend conflict beëindigd worden door een militaire overwinning van de bevrijdingsbewegingen, zegt de sectie. Hierbij zou de blanke over heersing worden afgeschaft, maar de raciale tegenstellingen zouden dan nog eigenlijk niet zijn wegge nomen. De sectie pleit voor een overgang van de huidige fase van geweld en toenemende tegenstellin gen naar verzoening op basis van afschaffing van het racisme. Op het moment is. aldus de sectie nog geen gesprek met de blanke over heersers mogelijk. Toch zal de we reldraad het uiterste moeten doen om tot zo'n gesprek te komen. Het moet de kerken gaan om de bevrij ding van alle mensen: van de on derdrukten uit het onrecht waar zij aan onderworpen zijn en van de onderdrukkers uit de angst en on juiste opvattingen over de mede mens, waarin zij zijn gevangen Nood Zover is het evenwel nog nieit ln Zuid-Afrika. Er is sprake van on derdrukkend geweld. Indien de ra- UIT VAN LEZERS Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatle wordt de. naam van 'de schrijver vermeld. CDA Eerst zal de principiële strijd over de uitgangspunten moeten komen (inclusief persoonlijke) voor het CDA. Men wilde geen CDU of mid denpartij. Akkoord. Wil men éénheid om invloed en macht, dan kan men wel doorgaan, ook in beide genoem de vormen. Het NW en NKV, het katholiek middenstandsverbond en het algemene, willen fuseren volgens de laatste gegevens. Waar zou het principiële blijven? Haast, in dubbele betekenis, koste wat kost. CDA moet doorgaan. Op gemeentelijk en provinciaal niveau kan het soms, anderzijds is het on mogelijk. Waar het wel gebeurt, is dat houdbaar? is nog een grote vraag. Landelijk geeft het nog veel meer voetangels en klemmen. Ge zien voorgaande is het CDA dan ook de gebroken rietstaf waarop men leunt. AR-stemmers: let op uw ver antwoordelij kh eid. Winsum M. Dijksterliuis Herdoop Dominee Van der Zanden heeft zich laten herdopen en vraagt zich nu af, of hij predikant ip de gereformeer de kerken kan blijven. Ik bid de Heer dat de classis in deze naar Mattheus 28 vers 19. waar de Heiland opdr&cht aan de discipelen geeft, mag luiste ren. Zelf ben ik ook groot gedoopt, voelde dit als gehoorzaamheid. Ik sprak veel met predikanten daar over. Het eind was altijd dat ze geen weerwoord hadden. In het Nieuwe Testament is het bewijs van kinder doop niet te vinden. Prof. Berkhof schrijft in zijn 'De geschiedenis van de kerk' dat de kinderdoop "waar schijnlijk in de derde eeuw is inge steld'. Dus ds. Van der Zanden, houd goede moed. Mattheus 28 vers 20. Texel G. Dros Onbegrijpelijk Onze adressen AMSTERDAM: Direktle - commerciële afdelingen - administratie: Wibautstraat 131, tel. 020-913456, Postbus 859. Redaktle: Nieuwe Zijds Voorburg wal 280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT: Westblaak 9, Rotterdam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. ZWOLLE/GRONINGEN: Melkmarkt 65, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. Appel ciaal onderdrukten in uiterste nood tot gewapend verzet overgaan, om dat elke andere weg naar verande ring is afgesneden, dan zal hun gewapend geweld in principe moe ten worden aangemerkt als tegen geweld, gericht op de beëindiging van fundamenteel onrecht. Het is naar het oordeel van de sectie niet strijdig met de roeping van de ker ken, indien zij hun steun geven aan hen, die in uiterste nood hun toevlucht namen tot "bevrijdend ge weld, ook niet, indien dit met zich brengt, dat de kerken steun geven aan gewapend verzet als zodanig. De sectie meent dat de kerken in het Westen zich met alle kracht moeten inzetten voor de afschaf fing van het racisme. De eerst aan gewezen weg is die van de dialoog, maar indien dit niet tot resultaten blijkt te leid en, kan het voor de kerken noodzakelijk worden een politiek komflict met de raciale on derdrukkers te aanvaarden, krach tig tegen raciaal onrecht te protes teren en de publieke opinie ertegen te mobiliseren. Maar wanneer ook deze weg vruchteloos is. kan het voor de kerken noodzakelijk zijn de onderdrukten te blijven steunen, wanneer zij naar de wapens grij pen. Kern Het beleidsadvies vormt de kern van het stuk dat de sectie interna tionale zaken heeft opgesteld. In het overige deel van het stuk wordt een uitgebreide beschrijving gege ven van de kerkelijke strijd tegen rassenwaan en met name van het programma tot strijd tegen het ra cisme van de wereldraad van ker ken. Het stuk is uitgegeven als doesier bij 'Archief van de Kerken' door de Horstink in Amersfoort. De IxeUOOpten prijs is 13.90. Het gironummer van De Horstink is 29.10.25. Van een onze verslaggevers AMSTERDAM De lutherse synode heeft zaterdag in Amstelveen nog geen beslissing genomen over het gastlidmaatschap. Er ble ken enige punten te zijn die nog eens goed besproken zullen moe ten worden. De gemaakte opmerkingen zullen worden verwerkt in een 'goed leesbaar stuk', zoals de president ds- W. Bley het uit drukte. Dat zal dan ter verdere bespeking in mei 1976 aan de synode worden aangeboden. Je kunt over zoiets pas een besluit nemen, aldus ds Bley, als het gaat leven, bijvoorbeeld doordat het besproken wordt. En als het leeft, is er een reële moge lijkheid om de kerkorde te wijzigen, n. Er lag thans een voorontwerp 'in zake wijzigingen van de algemene verordening in verband met de in voering van het gastlidnlaatschap' op de synodetafel. Daarin werd voorgesteld dat doopleden en lid maten van de hervormde kerk in dien zij dat wensen als doopleden en gastleden kunnen behoren tot een evangelisch-lutherse gemeente, Deze bepaling zou ook van toepas sing kunnen zijn op leden van andere kerken. hebben ta.v. het landelijk kerkbe stuur. Maar de hervormde richtlij nen kennen lutherse gasten zulke rechten niet toe. En zoiets moet toch eigenlijk bilateraal zijn. Ook het dopen van kinderen van gastleden is een probleem. Als je al zover bent dat je je kinderen in een kers laat dopen, ben je dan wel een gastlid? Een mooie sluiten de regeling kunnen we niet maken, zei prof. Bondermaker. Maar we willen vervreemding en teleurstel ling voorkomen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De hervormde synode zal in haar najaarszit ting (17-19 november) een be slissing moeten nemen over de positie van de buitengewone wijkgemeenten (in wording). Het bestaan van buitengewone wijk gemeenten (al dan niet in wording) hangt samen met het modaliteits- vraagstuk in de hervormde kerk. Sommige kerkeraden willen in hun plaatselijke werk niet de ruimte ge ven voor de verscheidenheid, die er in de hervormde kerk als geheel wel is. Om te voorkomen, dat bepaalde groepen van de kerk zouden ver vreemden, stelde de synode de bui tengewone wijkgemeente in wording in, als mogelijkheid voor kerkelijk le ven naast de gewone plaatselijke ge meente. Tevens werd bepaald, dat de synode om de vijf jaar zou moeten beslissen, of deze 'overgangsbepaling' zou moeten worden verlengd. De synode zal maandag 17 november een nota over deze materie behande len. Teneinde verder te komen en zo mogelijk nadere kerkordelijke bepa lingen te kunnen ontwerpen, wordt de synode gevraagd, zich uit te spre ken of zy de bepalingen ongewijzigd wil laten of in andere vorm wil voort zetten; en of de synode een term wenst te stellen binnen het verloop waarvan zij op zich neemt zich op nieuw over de gehele problematiek te beraden. Hulppredikers Andere kerkordelijke zaken, die maandag op de agenda staan, zijn de financiering van de predikantspen sioenen (herinvoering eigen bijdra ge?) en de sacramentsbediening door hulppredikers. Dinsdag begint de synode met een bespreking van het rapport van me vrouw C. I. Dales over de werkwijze van de synode. Dinsdagmiddag en -avond komt de zending aan de orde in de vorm van het jaarverslag van de hervormde raad voor de zending en de verslagen van de conferentie in Tangmento, waar van 1 tot 7 au gustus een ontmoeting plaatsvond tussen Indonesische christenen en kerken en een delegatie van de Ne derlandse hervormde kerk. Woensdagmorgen behandelt de sy node nog enkele kleinere zaken. Ver der komt op een van de drie Synode- dagen de concept-overeenkomst met de stichting Interkerkelijke omroep Nederland (IKON) aan de orde en worden drie hervormde bestuurs leden voor de IKON benoemd. Minister De Gaay Fortman heeft in de Tweede Kamer toegegeven, dat hij ongelezen een niet onbelangrijke brief van zijn handtekening had voorzien. Mijn vraag rijst, zou het geen aanbeveling verdienen om np- nisteriële brieven door de staatsse cretaris te doen bijtekenen, om zulke grove vergissingen, die van verstrek kende gevolgen kunnen zijn in de toekomst te voorkomen? Rotterdam W. Kraantak PPR Blijkens een opinieonderzoek zou vandaag meer dan een kwart van de kiezers, die PPR gestemd hadden bij de laatste verkiezing, dit nu niet meer doen. Grote woorden, die hun voortrekkers voor in de mond lig gen, zoals progressief, duidelijkheid, concreet en radicaal werden niet ver zilverd in hun daden en 28 procent tekende nu voor gezien. Deze groe pering trok veel kiezers uit spijt- stemmers, malkontenten, dwarslig gers, protestmarcheerders en actie groepen en ontpopt zich al meer als verwant aan de CPN. Hun aanhang is te veel als drijfzand, die geen voe dingsbodem kan zijn voor gewortel de blijvende groei in ons volksbe staan. H. Boeve Oldenbroek AMSTERDAM Van de zijde van de doopsgezinde gemeente deelt men ons mee. dat er bij de veiling van antiquariaat Beijers te Utrecht woensdag wel duizenden boeken uit de bibliotheek van de doopsgezinde gemeente zijn verkocht, maar dat de atlas, die 41.000 gulden op bracht, nu net niet uit doopgezind bezit kwam, maar door een ander was aangeboden. PROF. v. d. BERG NAAR LEIDEN AMSTERDAM Ter correctie op ons zaterdag gepubliceerd bericht over het vertrek van prof. dr. J. van den Berg van de Vrije Univer siteit te Amsterdam naar de rijksu niversiteit te Ledden melden wij dot hij in Leiden de kerkgeschiede nis na 1650 gaat doceren. Prof. dr. "J. P. Boendermaker had enkele theologische notities over het begrip 'lidmaat, gemeentelid opgesteld. Een Lidmaat is, schrijft hij daarin, niet andere dan een dopeling, een gedoopte. Gedoopten van een andere kerk zijn leden van onze kerk in principiële zin, omdat wij alleen één gemeente van Jezus Christus zijn. Voor de kerkorde be tekent dat; welkom, zonder restric ties. Dr. K. Bled, die de hervormde kerk vertegenwoordigde, wees erop dat de hervormde richtlijnen wel beper kingen heetft gemaakt. Hij miste dan ook elke nadere bepaling. Moet het begrip 'kerk' niet meer gevuld worden? Is alles wat zich kerk noemt, werkelijk kerk? Richtlijnen Al levert de praktijk weinig moei lijkheden op lutheranen zijn in een hervormde gemeente in de re gel als gasten van harte welkom en omgekeerd ook toch bleek het formeel allemaal nog niet zo een voudig te zijn. De openheid van de lutherse kerk brengt me dat gast leden ook rechten zouden moeten NIJMEGEN Voor ouders, die moeilijk kunnen beslissen of ze hun kind al dan niet moeten laten dopen, zou de mogelijkheid moeten bestaan te kiezen voor een 'dopen in fazen'. Aldus Hans Koenen, me dewerker aan het hoger kateche- tisch instituut te Nijmegen in het bulletin van het r.k. dekenaat Nij megen. Hans Koenen schrijft, dat vele ou ders twijfelen over de doop van hun kind. Aan de ene kant willen zij het kind vrijlaten. Aan de ande re kant voelen ze weer een zekere plicht het kind te laten dopen. Voor sommige ouders, aldus Hans Koenen, is de geboorte van het kind een diepe religieuze ervaring geweest, maar ze zijn zo weinig kerkelijk gebonden, dat een doop. en een belofte van de ouders het kind katholiek op te voeden een lachertje' zouden zijn. Voor ouders, die met deze moeilijk heden zitten, stelt Hans Koenen de mogelijkheid voor van een 'dopen in fazen'. Dat komt erop neer, dat de eigenlijke bediening van het sa crament pas plaatsvindt na beslis sing van het kind. Goed gebruik Volgens Hans Koenen is het dopen in fazen een goed gebruik in de oude christelijke kerk. Ook meent hij, dat het sacrement van het vormsel zijn natuurlijke plaats zo weer kan terugkrijgen. Hij meent, dat de vroegere reeks doop-eerste comm,unie- vormsel - plechtige communie in feite ook een geleide lijke inleiding was in de kerk. Duidelijk stelt Hans Koenen, dat hij de rechtmatigheid .van de kin derdoop op geen enkele wijze in twijfel wil trekken. Hij wil slechts nieuwe mogelijkheden aanreiken voor ouders, die er moeite mee hebben hun kind te laten dopen. *t Ziet er niet best voor je i land, met een kind op de ♦- of met vooraanstaanden die 's morgens al dineren. Maar dat gaat goed, land, als je een koning hebt I uit het goede hout gesneden, en ministers die gewoon eten, echte mannen, die daarvoor niet persé hoeven te zijn. (Prediker 10,16,17) Een kind op de troon. So: vertalen: een melkmuil. 1\ goed, in ieder geval iemand geen verstand van heeft. Je hem aan en je houdt je harti Hij slaat er maar wat uit a slaat nergens op. Geen won<' er 's morgens al lekker geg< gedronken wordt. Alsof dat merk is van hoogheid en t. naam-zijn. Nee, dan kan je leven in een land waar een h*. regeert die weet waar het ove|~ en die in een traditie van vaardig en serieus regeren sta 't is een misvatting om te I dat je dan pas echt man overkomt als je je van tijd t< een stuk in de kraag drinkt, inzicht in de wereld gemef en wat is~'t dan nog en EN het er waarschijnlijk al eenzijr andere uit zien. Misschien hèt werkelijk tijd dat overal sen eens met dit 'wee' end o: gaan rekenen als er ergens dr de gen en leidslieden gekozen i :eg worden. Van een onzer verslaggevers rd Dor AMSTERDAM Bij uitgeveri M® mos. Amsterdam-Antwerpen, jan aantal boeken op het gebiè iho kerk en theologie verschenejyltei prof. dr. G. van Leeuwen, vfld den aan de (25-jarige) prot-ei »en theologische faculteit te ipan, verscheen: 'Om mens te zijd pag., prijs 26,-)ondertitejk 1 Li 2s Volgens het plan van Hans Koenen zou bij de geboorte van het kind een viering worden gehouden, waarbij het kind zijn naam krijgt. Omstreeks het zevende jaar zou een tweede viering kunnen plaatsvin den, en later nog een als het kind twaalf en achttien wordt. De vie ringen zouden moeten toewerken naar de keuze van het kind om gedoopt te worden. tieven en perspectieven in dt. houding tussen christelijk geip T opvoeding. Van mgr. Paul Si hulpbisschop van het bisdoi selt (Belg.), kwam een 'Dagsluitingen' uit (212 ƒ20,90). Onder de titel 'Tail pag., 15,50) wordt in een opstellen van deels journa aard geschreven over het v van het jongerenconcilie. I Jeroen Witkam houdt zich waak je hart' (72 pag., ƒ8,2 met de integratie van oosten ditatiemethoden in de chrii gebedspraktijk. Weer van Schreurs is 'Christenen in «ere wind' (191 pag., ƒ20,90), eqeeft drage tot bezinning over de fckos slagen van ons menselijk en chit lijk bestaan. Tenslotte een (me. opstellen over kerkopbouw vfcd i deruit onder de titel 'Laat volk gaan' (212 pag., 22,50)^: Ga oek; met ADVERTENTIEboc gebc de Wie zich nu abonneert c WAARHEID EN, EENHEID [Krt die ontvangt de nummer? 1 januari gratis. Ieeta Postbus 139-Utrecht In uw blad van 4 november stond de aankondiging van een nieuwe appel. In de eerste plaats wordt een nieuwe appel niet ontwikkeld, zoals er stond, doch gekweekt na jarenlang krui- singswerk. Het ergste hierbij is dat deze eer toegeschreven wordt aan de Wageningse instituten! Niets is echter minder waar, de Wageningse instituten hebben aan het winnen van dit nieuwe ras part noch deel gehad. Deze eer komt namelijk volledig toe aan Ir. de Sonnaville uit Deest in Maas en Waal. Deze heeft na jaren lang kruisingsonderzoek o.a. dit ras gewonnen en intussen hiervoor kwe kersrecht ontvangen. Vandaar dat deze appel officieel heet Karmijn de Sonnaville. Van dit ras zijn op di verse proeftuinen al ongeveer 50 hec tare aangeplant, waarvan de vruch ten al enkele jaren op de veilingen worden aangevoerd. En het is dus niet zo dat deze appel het volgend jaar pas voor het eerst zal verschij nen, zoals werd beweerd door uw verslaggever. Geldermalsen J. F. van Dijke Van een onzer verslaggevers UTRECHT 'Wie de bijbel als uitgangspunt loslaat, heeft geen toekomst. De waarheid van deze stelling zien we aan ons volks leven voltrokken worden.' Dit zei de christelijk gereformeerde theo loog prof. dr. W. H. Velema zaterdag op de toogdag van de her vormde mannenbond op gereformeerde grondslag. Hij drong erop aan, om zich juist nu meer en sterker dan ooit op de bijbel te oriën teren als norm en uitgangspunt van christelijk handelen. Prof. Velema sprak over 'Het chris telijk leven in de crisis'. Het evan gelie heeft steeds minder over de mensen te zeggen. Theologen wij zen het gezag van de bijbel voor het christelijk leven praktisch af. De Apeldoorn se hoogleraar wees op 'Gezin ln de waagschaal', het boek je, dat onlangs ter gelegenheid van de gezinsweek de kerken werd in gedragen. Op de vraag, wat de bij bel zegt over huwelijk en gezin, wordt in dit boekje geantwoord: 'Heel weinig'. Zo komt men ertoe, naast huwelijk en gezin ook com munes en relaties tussen homo- sexuelen als aanvaardbare vormen van samenleven te beschouwen. Kennelijk ls de visie op het huwe lijk al zo aan het veranderen, dat dit aan het kerkvolk kan worden gepresenteerd namens een officieel door kerken benoemde commissie, aldus prof. Velema De vredeskrant van het interkerke lijk vredesberaad noemde hij als ander voorbeeld, hoe het christelijk leven ln de crisis is geraakt. 'Het is een krant, die het als pamflet ten gunste van marxistische propagan da in West-Europa goed zou doen'. Volgens prof. Velema wordt met deze krant namens de kerken de mensen zand in de ogen gestrooid. 'Er wordt een voorlichting gegeven, waarvan men alleen maar zeggen kan: dit speelt het communismein' de kaart'. Tegelijk komen de aanvallen op het christelijke leven van buitenaf, zoals in de senslvity-training, die prof. Velema 'de hersenspoeling van een groep' noemt en die vol gens hem ten doel heeft het groepsgevoel te versterken en de individualiteit te breken. Een andere aanval zag hij in de sterker wordende overheidsbemoeienis, met name op de gebieden van de inko- mensbesteding. het onderwijs en het jeugdwerk. ANTIHUMAAN Op de achtergrond zag hij de door werking van de verwereldlijking. De openbaring is uitgevallen. God is onbekend geworden. Daarom kan men de normen niet meer veranke ren in God of Zijn gebod. De mens aan zichzelf overgelaten is een Prof. dr. W. H. Velema prooi in de macht van de duivel en wordt zelf voor zijn medemens een duivel. Het is het oude verhaal van het humanisme, dat in wezen anti- humaan is. aldus prof. Velema. Hij waarschuwde de hervormde mannen tegen struisvogelpolitiek en pleitte voor een open houding ten opzichte van de vragen van deze tijd en een dudelijk bijbels antwoord op de problemen. Op een vraag in de discussie, hoe hij tegenover het CDA stond, ant woordde prof. Velema, dat het CDA getoetst zal moeten worden op de vraag, of het op de crisis van het christelijk leven inspeelt of tegen- ga^ geeft. DR. WIERSINGA De andere referent was prof. dr. C. Graafland uit Utrecht. Hij sprak over 'Een nieuwe verzoeningsleer'. Veel doet als nieuw opgeld, wat in wezen reeds sinds lang in de kerk de ronde heeft gedaan en is afge wezen. Prof. Graafland noemde- in dit verband de maatschappij-kriti sche theologie en de nieuwe ver- bondstheologie. Ook de visie, die dr. Wiersinga voordraagt ten aanzien van de verzoening is al oud. Wel worden telkens nieuwe woorden gebruikt, die aansluiten bij het le vensgevoel van die bepaalde tijd, maar als het op de geestelijke kern aankomt, blijkt er bij alle wisseling van vormen frappante overeen komst te bestaan. Prof. Gaarland omschreef die kern als volgt: 'In de klassieke prediking van de verzoening staat God in diet middelpunt. Zijn wezen, Zijn deug den. Zijn gerechtigheid en heilig heid. ook Zijn liefde en ontferming, terwijl in de verzoeningsleer die zich daartegenover opstelt ten diepste de mens in het middelpunt staat, zijn heil. zijn welzijn en zijn mogelijkheden'. Genuanceerder gezegd: in deze ver zoeningsleer doen God en mens het samen. Gos en mens worden in het nieuwe theologische denken als partners. Niet God moet verzoend, maar de mens moe den veranderd. Uiteindelij: dat er toch op neer, dat centraal staat. God gaat en schaart zich aan de zijde mens. Deze ontwikkeling za Graafland in de opvolgende van dr. Wiersinga. De referaten van prof. Vel prof. Graafland zijn in dn schenen bij uitg. J. Bout te (N.H.). rroii te f^adle ■at t< "leed ÏStül' Oost uffei n h« OUDE BERIJMING Deze toogdag, die elk jaar o* meer dames bezocht wordl geopend door voorzitter Vroegindeweij uit Veenenda wekte op om nog veel meer zijn met de bijbel. 'Nu wor£ Karl Marx reeds in onze een soort kerkvader verh Predikanten belijden openU zij zijn leer aanhangen e blijven zij binnen de kerk bekleden om het kerkvolk maken voor het marxisme. Het gaat om de fundamental ds. Vroegindeweij, die de ml broeders dan ook aanspoor» geen strijd te laten opdrini bijzaken, zoals liturgische 'Blijf vasthouden aan de Sta taling en de oude berijmin mag ons gerust conservati» men. In deze tijd hebben w aandacht voor allerlei llti vernieuwingen. Het gaat veel grotere dingen'. i vai ran ra gei •eder) He te is d en. I gei

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2