Revolutionaire raad ablies 'Renascenca' op Tijd dringt voor Kissinger en Breznjew Rechters spreken ndira Gandhi vrij 'Vredelievende' parade, maar scherpe rede in Moskou Syrië bereid tot verlenging mandaat Verenigde Naties Radiostation richtte zich tegen revolutie fsteL ÏSt MPLA verwacht ruime erkenning President Nyere komt naar ons land Indonesië wil met Fretilin praten Toestand in Ban glades j verwarrend fat kan Kremlin leren uit de kabinetsveranderingen in V/ashington? ETkTERDAG 8 NOVEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 7 i oftlSSABON (AP/Reuter) De revolutionaire raad van Portu ren lal heeft opdracht gegeven tot de vernietiging van de zendinstalla- tsropes van radio-Renascenca, het radiostation van het Portugese epis- najopaat dat was overgenomen door links. eeft zestigtal mannen vam de val- vanfihermtroepen heeft de zendiinstal- ezenlbies v,rUda'S voor daS en dauw ^geblazen, nadat ze technisch per- meel uit het gebouw hadden ver- ijderd. aldus een bekendmaking Vei: in de revolutionaire raad. olgens de revolutionaire raad eeft radio-Renascenca zich schul- gemaakt aan 'contra-revolutio- iire activiteiit' en aan provocaties verstoring van de openbare orde rust. De raad herinnert eraan J gEt de zendinstallaties waren verze ild op 21 oktober in opdracht van president, maar dat het radio- ition sindsdien toch weer in ge- uik is genomen door linkse arbei- ies die revolutionaire Dgramma's uitzonden. De verkla- werd uitgegeven nadat de re- lonaire raad zich 16 uur lang i lo jve: '0vS fi 3J, EW DELHI (Reuter, UPI, AP) Met algemene stemmen heeft d oi :t opperste gerechtshof van India gisteren het vonnis vernietigd n de rechtbank van Allahabad, waarin premier Indira Gandhi roordeeld werd wegens ontoelaatbare verkiezingspraktijken. do° emier Gandhi was in beroep ge- L met de regering had vergaderd over de gezagscrisis. Einde belegering Intussen hebben veiligheidstroepen een eind gemaakt aan de belege ring van het ministerie van voor lichting door personeelsleden en linkse sympathisanten. Door het optreden van het personeel waren donderdag agenten van de politie en de republikeinse garde in het nauw gekomen. Door het ingrijpen van het leger kon de politie worden ontzet. De politie was donderdag met traangas en wapenstokken op getreden tegen het personeel, om de staatssecretaris van voorlichting, luitenant Ferreira da Cunha, toe gang tot zijn ministerie te ver schaffen. Het personeel eiste het ontslag van de staatssecretaris om dat hij onder het bewind van de rechtse dictator Caetano met de geheime politie gecollaboreerd zou hebben. In haar verklaring van vrijdag ver oordeelde de revolutionaire raad het optreden van het personeel als 'een poging een wig te drijven in de strijdkrachten'. Op uitdrukkelijk verzoek van de betrokken staatsse cretaris is een commissie ingesteld om diens activiteiten voor 25 april 1974 te onderzoeken, aldus de raad. (Advertentie) ito's -5t w« en "H hn van De tegen het vonnis van de htbank. dat bepaalde dat de pre- zes jaar lang geen openbaar meer zou mogen bekleden, ^durende de periode dat de zaak in behandeling was bij het erste gerechtshof werd de uit ing van het vonnis van de itbank nog opgeschort. touw Gandhi was aangeklaagd een militante socialistische ;>siUeterder, Raj Narain, die an ,r.J 1 met 100.000 stemmen verschil onderspit tegen de premier had eten delven. Hij beschuldigde van misbruik van overheids- ■t" den en het Inschakelen van ^;a! btenaren bij haar verkiezings- v npagne. Vier jaar lang sleepte de k zich voort voor de rechtbank Allahabad, die haar uiteindelijk oe.j der dit. jaar schuldig verklaarde. eu£ oppositie verscherpte toen haar ,r npagne en stelde een landelijke n :e tegen de premier in het voor- Kt. 26 juni van dit jaar kondigde de herjemier de uitzonderingstoestand st haar land af en liet ze tal van H( losifieleiders .arresteren. Verder kie zij censuur in en een verbod openbare bijeenkomsten, juli van dit jaar riep ze het lement voor een korte zitting een om de wetten zodanig te anderen, dat de beschuldigingen tegen haar geuit waren niet aanleiding konden zijn voor veroordeling. Aangezien de pre- in het parlement over een rderheid van twee derden be kt. werden de voorgestelde wij- igen van de kieswet goedge- rd. De oppositiepartijen boycot deze parlementsvergadering dat de premier de uitzonderings stand. had afgekondigd, wel de premier in hoogste in- ïtie vrij gesproken is van de haar ingebrachte beschuldi gen, is het eehter de vraag of ze overgaan tot het beëindigen van noodtoestand. Velen van haar itieke tegenstanders zitten nu gevangen. regeringspartij van mevrouw ïdhi. de Congrespartij, heeft r na het bekend worden van de lissing uitgebreide steun betuigd, premier zelf heeft een bezoek zij aan Sikkim zou brengen uitgesteld. De premiers van de 22 deelstaten en de voorzitters van de federale parlementen waren in af wachting van de beslissing van het opperste gerechtshof naar de hoofd stad gevlogen. Of de steunbetuigin gen .op touw gezet waren voor het geval de beslissing negatief voor premier Gandhi zou zijn uitgeval len, is onduidelijk. BRAZZAVILLE-NAIROBI (Reuter) Ongeveer 80 landen zullen naar verwachting de 'volksrepubliek An gola'. die op 11 november onafhan kelijk wordt, erkennen. Zo heeft een woordvoerder van de bevrij dingsbeweging MPLA vrijdag in Brazzaville (Kongo) gezegd. Een deel van deze landen heeft In boodschappen aan MPLA-voorzitter Agostinho Neto meegedeeld dat ze de nieuwe staat zullen erkennen en vertegenwoordigers zullen sturen naar de onafhankelijkheidsviering die de MPLA in Loeanda houdt. Ok aan Nederland is een uitnodi ging gestuurd, maar deze is nog steeds niet ontvangen. Reusachtige tactische raketten worden over het Rode Plein gereden tijdens een parade ter gelegen heid van de 58ste verjaardag van de Revolutie, vrijdag. MOSKOU (Reuter) - De Sowjet-Unie heeft gisteren de Russische revolutie van 1917 herdacht. De achtenvijftigste verjaardag van de oktoberrevolutie werd gevierd in de geest van de internationale ontspanning en de afspraken die gemaakt zijn bij de Europese veiligheidsconferentie in Helsinki. De traditionele parade was sterk gereduceerd. Terwijl er normaal zo'n 300 voertuigen meerijden reed vrijdag nauwelijks de helft langs het Lenin-mausoleum op het onlangs van nieuwe 'kinderkopjes' voorziene Rode Plein. TEL AVIV, BEIROET, LONDEN (AP, UPI, Reuter) Volgens de Israëlische pers'is Syrië bereid om het mandaat van de vredes macht van de Verenigde Naties, dat op 30 november afloopt, te verlengen in ruil voor Amerikaanse garanties over Israëlische con cessies in de komende onderhandelingen. De Russische minister van defensie, maarschalk Andrei Gretsjko, zei weliswaar dat de Sowjet-Unie zal doorgaan met het versterken van zijn militaire macht, met het oog op wat hij noemde.' de agressieve houding van het imperialisme en de provocerende Chinese politiek.' Maar hij herinnerde ook met na druk aan de internationale ont spanning. Gretsjko werd geflankeerd door partijleider Leonid Brezjnjev. presi dent Nikolai Podgorny en premier Alexei Kosygin. De Sowjet-leiders. die een ijzige wind trotseerden, za gen een optocht die minder 'agres sie' uitstraalde dan normaal. Rups- Advertentie) voertuigen en zware tanks ontbra ken terwijl ook de grote interconti nentale raketten waren weggelaten. NIEUWE RAKET Wel werd een nieuwe door radar geleide raket getoond die volgens militaire waarnemers bijna zeker bestemd is voor gebruik tegen snel le. laag vliegende vliegtuigen. Ter wijl de Russische revolutie gisteren werd gedacht met. een 'vredelieven de' parade en minister van defen sie Zandrei Gretsjko een gematigde rede hield, deed Politburolid Arvid Peslje een eerder onverwacht felle uitval naar het Westen. Peslje waarschuwde in zijn rede tijdens de herdenkingsbijeenkomst in het Kremlin voor 'reactionaire kringen' in verschillende delen van de wereld die proberen het commu nisme omver te werpen. Hij stelde dat de Sowjet-Unie. ideologische verzoening niet erkent. Hij zei dat in de Sowjet-Unie de mensenrech ten volledig zijn gewaarborgd, in tegenstelling tot het westen waar democratie 'een illusie' is. Diploma ten in Moskou waren verrast door de snijdende toon van Pelsje's toe spraak. Zij noemden het de eerste belangrijke beleidsverklaring sinds de Europese veiligheidsconferentie in Helsinki. Verder verbaasden zij zich erover -dat ~dè 'havik' Peslje was uitgekozen om de genodigden in het Kremlin toe te spreken. Peslje was vroeger lid van de ge heime politie KGB en bekend van wege zijn zuivering in zijn geboor teland Letland. De woordvoerder van het Israëli sche ministerie van buitenlandse zaken weigerde deze berichten te bevestigen of te ontkennen. De Is raëlische pers wist bovendien uit kringen van de Verenigde Naties te melden dat de secretaris-generaal van de VN omstreeks 20 november een bezoek aan het Midden-Oosten zal brengen. Uit Damascus komen berichten dat er een groot aantal vluchtelingen uit Libanon naar Syrië stroomt. Momenteel zijn er al meer dan 300.000 Libanezen in dat land Velen van hen geloven dat de huidige wapenstilstand slechts dient om de elkaar bestrijdende partijen van munitie te voorzien. Inmiddels zette premier Karami zijn beraadslagingen met moslemse leiders in de Libanese hoofdstad voort over het falen van het leger om de ontscheping van wapens gis teren voor de Libanese kust te voorkomen. De wapens die in de haven van Jounieh werden uitgela den waren bestemd voor rechtse gewapende groepen. Dit incident heeft tot een nieuwe verslechtering van de onderlinge relaties tussen de moslemse premier Karami en de christelijke president Franijeh ge leid. Karami. die ook minister van defensie is. vindt dat het leger dat traditioneel onder bevel, van de president staat, zijn aanwijzing on gerechtvaardigd naast zich neer heeft gelegd. De moeilijkheden worden gecompliceerd door het feit dat de zoon van president Franijeh als degene genoemd wordt voor wie de gisteren ontscheepte wapens be stemd waren. Sadat President Sadat van Egypte is gis teren besprekingen begonnen met de Engelse regering. Voor het begin van. de besprekingen had Sadat aangekondigd Groot-Brittannië om de levering van 'alle mogelijke wa pens' te verzoeken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG President Julius Nye- rere van Tanzania zal van 23 tot 25 november op uitnodiging van konin gin Juliana een staatsbezoek aan Nederland brengen. De president zal onder meer besprekingen met minis-" ter Van der Stoel (buitenlandse za ken) voeren. Een ^.interessant punt daarbij is het standpunt van Nye- rere over de mogelijke levering van Nederlandse reactorvaten voor een kerncentrale in Zuid-Afrika. .JAKARTA (AFP) Adam Malik, de Indonesische minister van bui tenlandse zaken, heeft gezegd dat hij bereid is de leiders te ontmoe ten van het. linkse revolutionaire front voor de onafhankelijkheid van Oost-Timor (Fretilin). Deze uitspraak van Malik wordt beschouwd als een standpuntswijzi ging in de Indonesische politiek, daar men in Jakarta tot nog toe alle pogingen van het Fretilin om tot een gesprek te komen had afge wezen. Men veronderstelt dat de nieuwe Indonesische houding mo gelijk een gevolg is van.het gesprek dat Malik vorig weekeinde in Ro me met zijn Portugese ambtgenoot Antunes- heeft gehad. Zij besloten .toen samen te pogen een eind aan de oorlog in de Portugese kolonie te bewerkstelligen. Malik zal volgende week in Antam- bua. aan de grens tussen Indone sisch en Potugees Timor de leiders van vier andere Timorese vrijheids bewegingen ontmoeten. NEW DELHI (AFP) De toestand in Bangladesj is uitermate verwar rend. Gisteren zou de situatie plot seling verslechterd zijn. enkele uren nadat generaal-majoor Ziaoer Rachman. die maandag was afgezet als chef van e generale staf. hoofd was geworden van het militair ge zag en stafchef van het leger. Over de verblijfplaats van de nieuwe president van het land. Mohammed Sayen. is onbekend. Het persbureau Trust of India maakte in een bericht uit Calcutta, zonder bronnen tc noemen, bekend dat gisteren in de plaatsten Nymensjing en Pabna, in het noorden van Bangladesj. zich ern stige incidenten hadden voorge daan waarbij legertroepen tegeno- Wat dan? ver para-militairen en leden van de politie stonden. Er zijn nu verschillende voorstellen voor een 'minimum-inkomen' voor ■de arme landen. Officieel heet dat het evenwichtig maken van uitvoer- inkomsten'. Valt voor een ontwik kelingsland de uitvoer, van bijvoor beeld katoen, koffie of koper, tegen dan kan dat land geld krijgen uit een speciaal fonds. Vallen in een volgend jaar de uitvoerinkomsten mee, dan moet geld in dat fonds worden teruggestort. Het ontwikke lingsland is dus voor ieder jaar verzekerd van een 'minimuminko men'. De Europese Gemeenschap heeft al zo'n regeling getroffen met 46 ont wikkelingslanden in Afrika, het Ca- raïblsch gpbied en de Stille Oceaan (de ACS-landen). De Verenigde Staten voelen ook wel wat voor zo'n systeem. Dat bleek tijdens de zevende speciale zitting van de Verenigde Naties (over een nieuwe economische orde). Minister Kis singer (buitenlandse zaken) stelde toen een 'veiligheidsfonds' voor de ontwikkelingslanden voor van 2.5 miljard dollar. Ook Frankrijk Is sinds kort voor zo'n regeling, zo bleek onlangs uit een toespraak van president Giscard d'Estaing. En het Franse standpunt is belangrijk omdat dat land het initiatief heeft genomen voor het grote noord- zuid-overleg (tussen rijke en arme landen), dat volgende maand in Parijs begint. En tenslotte heeft Japan onlangs gepleit voor een 'stabilisering van exportinkomsten'. Voordelen Wat zijn nu de voordelen van zo'n stabilisering? De Franse president zei in zijn toespraak dat alle lan den dan inkomsten hebben die hen van een 'evenwicht in de buiten landse betrekkingen verzekeren'. En Kissinger voor de Verenigde Na ties: 'Voor de industrielanden bete kent het een meer evenwichtige uitvoermarkt. En de ontwikkelings landen verzekert het dan hun ont wikkeling zonder- onderbreking kan worden voortgezet.' Waarom'? Door 'evenwichtige uit- voerinkomsten' dankzij de steun uit een 'veiligheidsfonds' weten de ont wikkelingslanden waar ze aan toe zijn. Op het ogenblik kan het voor komen «.al Ghana het ene jaar honderd l i actoren kan kopen om dat het veel cacao kan leveren; en het volge.jd jaar maar twintig om dat de cacao-verkopen tegenvallen of de cacaoprijs is gedaald (de ge tallen zijn verzonnen). De Ameri kaanse oi Europese tractorfabriek weet dan ook niet meer waar ze aan toe s Door meer evenwichtige uitvoerin komsten (dankzij het fonds) zouden de arme én de rijke landen weten waar zij aan toe zijn. Het klinkt dus allemaal erg aardig? Nee. eigenlijk toch niet. Door zo'n regeling gaan de ontwikkelingslan den er nie» werkelijk op vooruit. De schommelingen in de uitvoerin- komsten verdwijnen, maar die in komsten gaan niet echt omhoog. De derde wereld wordt er gemid deld geen cent wijzer van. Bij die botsingen waren aan beide zijde nslachtoffers gevallen Boven dien werd gemeld dat. in verschei dene wijken van de hoofdstad Dac ca soldaten schoten in de lucht, hadden gelost. oen aan president Ford werd gevraagd hoe hij tegen de veranderingen in zijn kabinet zou aankijken, shij in het Kremlin zou wonen, omzeilde hij de vraag. 'Ik zal niet speculeren', zei hij. Maar Breznjew zijn politieke analytici moeten er wel over speculeren, want het beleid van het Kremlin moet in ichtstreekse relatie staan met de kijk op de veranderingen in Washington. n poging om de analyse door het enilin van de veranderingen in ;shington te reconstrueren moet gaan van de overheersende op- tting in de Sovjet-Unie dat de be- Isvorming in Washington be- louwd moet worden als een strijd ssen haviken en duiven. De havi- W0 n geleid door James Schlesinger, 1 I,Jt dusver minister van defensie en duiven onder aanvoering van nry Kissinger, de minister van ren itenlandse zaken. De sowjet-ana- .xyü'ici die deze visie voorstaan zullen e tJ teen tot de conclusie dat het ver- a Ifk van Schlesinger een overwin- 'g betekent voor Kissinger, maar lehlis een aantal in Moskou dat het itai indeel beweert. «r chlesinger vai ;gk tomigen zullen staande houden, als veel Westerse commentatoren i« en, dat de verwijdering van Schle- ook de obstakels uit de weg wc 'tot die hij geplaatst had op de kui van Kissingers pogingen om te wo men tot een SALT-overeenkomst. 186 toneer men de affaire op deze ?e lze beoordeelt, dan is het feit dat Al linger zijn positie als voornaam- eu veiligheidsadviseur van de pre- iei'ent heeft moeten opgeven een zaak van de tweede orde, aangezien luitenant-generaal Brent Scowcroft, die hem in deze positie opvolgt, wordt verondersteld een aanhanger van Kissinger te zijn. Maar die Sowjet-analytici die gelo ven dat het mogelijk is de kunst van de Kremlinologie toe te passen op het gebeuren in Washington, zou den niet tevreden zijn met deze in terpretatie. Ze zouden een diep gaand onderzoek instellen in de af schriften van alle opmerkingen die Kissinger over dit onderwerp ge maakt heeft. En dan zouden ze wel dra een aantal aanwijzingen vinden, dat Kissinger van mening is, dat zijn positie als adviseur voor de na tionale veiligheid van wezenlijke be tekenis is voor hem om als minis ter van buitenlandse zaken met suc ces uitvoering té kunnen geven aan het buitenlands beleid. Daarna zouden de Sowjet-analytici grondig doornemen hetgeen Ford op zijn persconferentie gezegd heeft en tot de conclusie komen dat hij uit drukkelijk iedere kritiek verwierp die stelde dat Scowcroft een aan hanger van Kissinger zou zijn. Hij kende Scowcroft nu veertien maan den van nabij. 'De generaal', aldus Ford. 'geeft blijk van een onafhan kelijke geest ik weet dat uit per soonlijke ervaring dus ik vind niet dat die kritiek terecht is'. Onafhankelijk De woorden van Ford zouden op de analytici de indruk kunnen maken, dat hij niet alleen weet maar ook wil dat Scowcroft zich onafhankelijk van Kissinger opstelt. En dat een van de doeleinden van de reorgani satie was de beschikking te krijgen over een werkelijk onafhankelijke adviseur voor de nationale veilig heid. Men zegt dat Ford eerst John Marsh had uitgezocht om Kissinger in deze positie te vervangen, die be kend staat, als een van de mensen van de staf van het Witte Huis die de harde lijn voorstaan in het bui tenlands beleid. Men zegt dat Ford dit plan pas heeft laten varen toen Kissinp-er er zeer sterke bezwa^n tegen had. Als dit juist zou zijn dan zouden doze feiten wel de richting van Fords gedachten aangeven en zijn verlangen om Kissingers vleu gels af te knippen ook als hij op dit ogenblik slechts in staat zou zijn alleen maar een paar veren van hem te plukken. Een Sowjet-analyst die zou probe ren tussen de regels door te lezen kan zeker niet voorbijzien aan de veelbetekenende opmerking van Ford, dat Kissingers overheersende rol op het terrein van de buitenland se politiek voornamelijk bepaald werd door zijn verantwoordelijkhe den als minister van buitenlandse za ken, en dat Donald Rumsfeld, de nieuwe minister van defensie op mi litair terrein een tegenwicht tegen hem moet gaan vormen. Met ande re woorden, de twee moeten even veel invloed hebben, en Kissingers aanvankelijk dominerende rol in de SALT-besprekingen, waardoor men vooruitgang kon maken ondanks de bezwaren van het Pentagon, is uit gespeeld. Ontspanning Voor het Kremlin Is dit het punt waarom het draait en niet alleen voor het Kremlin want de SALT- onderhandelingenzijn voor een groot aantal jaren bepalend geweest voor de grote lijn van het buitenlands be leid van de Verenigde Statc-n. aan gezien dit in nauwe relatie stond met de hele zaak van de ontspan ning en van de Oost-West relaties in het algemeen en niet alleen de rela tie tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie in het. bijzonder. De Sowjet-analyst die in de opmer kingen van Ford zoekt naar de sleu tel voor diens houding ten opzichte van de SALT-besprekingen, zal bij zondere aandacht besteden aan de weigering van de president om er haast mee te maken. Deze houding is in tegenspraak met de opvatting van Kissinger dat de tijd dringt. Kissinger vreest dat. wanneer er geen tweede SALT-overeenkomst gesloten wordt vóór het in februari in de Sowjet-Unie te houden par tijcongres. dat dan het mogelijk te rugtreden van Breznjew en de ver kiezingscampagne in de Verenigde Staten de kansen op verdere voor uitgang zullen kunnen vernietigen. Door de schok die het ontslag van Schlesinger met zich meebracht, werd de indruk gewekt dat deze ge beurtenis het voornaamste element van de veranderingen in hët kabinet van Ford was. De eerste indruk die het. Kremlin van de gebeurtenissen kreeg verschilde ongetwijfeld niet veel van die van de westerse waar nemers. zoals die werd samengevat door de kop van het hoofdartikel van de New York Times: 'Kissinger Up'. Maar in de 'Washingtonologie'. even als in de Kremlinologie, is er geen ander middel dan de bestudering van de teksten, wanneer het besluitvor mingsproces zo in het verborgen plaats vindt, dat de publieke verkla ringen de enige bron van informa tie zijn, zoals in dit geval. Een meer overwogen analyse in het Kremlin zal daarom leiden tot de conclusie dat Kissingers positie weliswaar ver zwakt is, maar dat hij zeker niet uitgeschakeld is. Hoe lang Kissinger nog blijft is af hankelijk van de vooruitgang van de SALT-besprekingen in de komende maanden. Als hij een overeenkomst tot stand kan brengen voor het par tijcongres in de Sowjet-Unie van fe bruari. dan zou deze gebeurtenis wel eens de kroon op zijn carrière kun nen zijn. En dat zou dan een goed moment zijn om uit vrije wil af te treden en nog wel in een wolk van roem. Wellicht is dit de reden dat hij nog blijft op een ogenblik waarop zijn macht wordt beperkt. De 'paradox van de macht' heeft de 'beoefenaar van de macht' ingehaald. Ford hoeft niet de druk die de tijd oefent te voelen, ofschoon zowel Kissinger als Breznjew, die beiden de mogelijk heid van een vroegtijdig terugtreden onder ogen zien, de druk van de tijd heel duidelijk ervaren. Maar het vooruitzicht van hun terugtreden verzwakt ook hun politieke positie en maakt het moeilijker voor hen aan deze druk weerstand te bieden. Hoe kunnen de ontwikkelingslan den dan hogere inkomsten krijgen uit hun uitvoer? Eén mogelijkheid is de instelling van een grondstof - fenfonds Dat wil zeggen dat er een kas komt waaruit voorraden van bijvoorbeeld thee. koffie en cacao worden betaald. Als de prijs van zo'n produkt laag is gaat een deel in de voorraad. Thee, koffie en cacao worden dan schaarser waar door de prijs omhoog gaat. En de ontwikkelingslanden hebben hun hogere inkomsten. Het valt nog het beste te vergelijken met de olie; daarvan werd de produktie ook te ruggedraaid waardoor de prijs steeg. Een probleem was altijd hoe die voorraden van grondstoffen betaald moeten worden. Eén mogelijkheid is. daJt door de olielanden te laten doen. die daarvoor geld genoeg heben. Het slagen van zo'n plan hangt daarom helemaal af van de eenheid binnen de derde wereld (daarover een volgende keer). Nederland Op een bijeenkomst in de Peruaan se hoofdstad Lima begin augus tus hebben de ongebonden lan den (meest ontwikkelingslanden) besloten zo'n 'grondstoffenfonds' ln te stellen Het moet een fonds wor den helemaal van de ontwikke lingslanden zelf. Zij krijgen stem recht, De rijke landen mogen wel meedoen, maar er moet nog maar eens worden bekeken wat voor in vloed zij kiljgen. Een studiebijeenkomst van het In stituut voor sociale studies heeft voorgesteld dat Nederland het 'grondstof lenfonds' steunt en eraan meebetaalt. Een aardige gedachte, maar de kans dat het gebeurt is klein. We zitten in ons beleid tegen over de derde wereld steeds vaster aan de Europese Gemeenschap En d meeste rijke landen hebben het idee dat zij door mee te werken aan dit soort plannen van de derde wereld hun eigen graf graven. Het overleven van de rijke landen ten koste van de arme lijkt voor hen belangrijker dan een eerlijker ver deling tussen noord en zuid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7