Vuurbaak voor het gehandicapte kind Hart van Meerzicht nu ook gevuld Slapen in stijl I Alphen moet voor 1980 nog 3700 woningen bouwen Vragen over sluiting van Haags taxibedrijf TV' Van Rotterdamsche open-luchtschool naar Katwijkse mytylschool [MOOMUS Zoetermeer: enorme behoefte aan bejaardenwoningen Alternatief Ra plan voor fietsroute Kerkdiensten en meer nieuws uit de regio - pag. 27 Ic S SATERDAG 8 NOVEMBER 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers KATWIJK Toen in 1908 dc Rotterdamse margarinefabrikant Van den Berg, begaan mét het lot van vooral de jonge tbc-patiëntjes, de Stichting Rotterdamsch Zeehospitium oprichtte kon nie mand vermoeden welke rol deze stichting nog eens zou gaan spelen in het leven van vele tiental len gehandicapte kinderen. Voorzagen de stichting en de ge bouwen van het Rotterdamsch Zee hospitium ln de Katwijkse duinen .jarenlang in een behoefte in Zuid en een deel van Noord-Holland op het gebied van de tbc-bestrijdiing, het Jaar 1956 bracht een radicale -ommekeer bij het 'Zeehos', zoals de Katwljkere het kuuroord in de wandeling noemen. In dit jaar werd ons land geteisterd door een epidemie van kinderverlamming Het Zeehospitium had toen nog al wat ruimte over (de tuberculose werd met nieuwe geneeswijzen ef fectief bestreden) en het lag dus voor de hand, dat Katwijk ging dienen als opvangscentrum voor de polio-slachtoffertjes. Aldus ge schiedde: het Rotterdamsch Zee hospitium. allang geen puur Rotter damse aangelegenheid meer, ging zich meer en meer instellen op de verpleging en revalidatie van men sen met een lichamelijke handicap. Ook de bij het Zeehospitium beho rende school werd in deze Jaren omgevormd van een openlucht- school tot een mytylschool met meer dan alleen een interne func tie. De naam die de school draagt duidt dit al aan: 'vier' is het Katwijkse woord voor vuur en 'bot' wil zoveel zeggen als 'een baken', kortom een vuurbaak voor het ge handicapte kind. die zich sinds die tijd ook meer is gaan richten op kinderen uit de directe omgeving, hoewel kinderen die niet uit de Leidse regio komen altijd nog even welkom eijn. Er bestaat namelijk een mogelijkheid intern geplaatst te worden in de gehouwen van het Zeehospitium. die op het zelfde ter rein liggen als de Vierbot zelf. Muziekinstrumenten zijn een veelgebruikt leermiddel op de mytylschool. Onderwijs een veelgebruikt leermiddel in de Vierbot, onder meer bij de afdeling meervoudig gebrekkigen van de school. De leerlingen zijn hier net a Is bij de andere onderwijsvormen ingedeeld in groepen die variëren naar leeftijd: een groep jeugdigen van 6 tot 9 jaar. een van 9 tot 14 en een van 14 tot 21 jaar. In deze tak van de school staat de sociale vorming centraal. De heer Van den Haspel verstaat hieronder het leren leven met elkaar in een groep, zo. dat de motorische mogelijkheden die iedere deelnemer heeft zoveel mogelijk benut worden. Bij het project koken bijvoorbeeld kan de een de groenten (uit de eigen schooltuin!) wassen of snijden, en de ander weer beter het gascomfort bedienen, en zo levert ieder zijn eigen inbreng in het project. Naast het buitengewoon voortgezet onderwijs en de afdeling meervou dig gebrekkigen houdt ook een deel van de 11 full-time en drie part time Leraren van de school zich bezig met de kernafdeling, die te vergelijken is met de gewone basis school en met het onderwijs aan de kleuters vanaf drie jaar. De docen ten worden in de Vierbot bijge staan door een team van assisten ten, acht In getaL Zij zijn belast Een foto uit 1950 toen het Katwjjkse instituut uitsluitend het Rot terdamsch Zeehospitium was. DEN HAAG Het raadslid II. Lam mors (CDA) heeft het Haagse college 'van B. en W. gevraagd, in overleg met de rijksoverheid, onmiddellijk stap pen te ondernemen om de ophefring van het Haagse taxibedrijf N.V. Red Tax te voorkomen. De heer Lammers stelt de vragen naar aanleiding van publikaties over de sluiting van dit taxibedrijf eerder deze week. Volgens de directie van de Red Tax is hel niet meer mogelijk de onderneming in de huidige vorm voort te zetten. Voor de 70 chauffeurs en de 18 technische en administratieve krachten ivorden besprekingen gevoerd om te trachten hun werkgelegenheid veilig te stellen. De in 1933 opgerichte Red Tax noemt twee oorzaken voor de economische teruggang. Ten eerste is het niet meer mogelijk voldoende vakbekwame chauffeurs aan te trekken. Ten tweede is het ziekenvervoer. dat ongeveer 60 pet van de bedrijfsomzet uitmaakt, sterk teruggelopen. Daarnaast kampt het taxibedrijf met een zeer hoog ziekte verzuim onder de werknemers. Over de liquidatie van het bedrijf, die eind december een feit is, heeft de directie contact opgenomen met de gemeente en de vervoersfederatle van de vakbonden NVV en NKV. Dit geldt met name voor een van de vier verschillende types van on derwijs die in de Vierbot gegeven worden, te weten het buitengewoon voortgezet onderwijs, een opleiding voor het HAVO en MAVO-examen. Hiermee ls in augustus van dit jaar een begin gemaakt. Voor leerlingen die door de aard van hun handicap het tempo van het gewone onder wijs niet bij kunnen houden, wordt hierbij gewerkt met het zgn. IVEO- systeem. Hierbij volgen de leerlin gen in alle vakken tegelijk onder wijs, alleen het examen wordt in delen afgelegd per vak. totdat het hele pakket is afgewerkt Moest het 'Zeehos' het; vroeger hebben van de verpleeggelden en van giften van hen die met vele aardse goederen gezegend zijn. thans wordt vrijwel alles opgebracht door het ministe rie van onderwijs. Giften zijn ech ter ook anno 1975 nog bijzonder welkom Volgens het hoofd van de Vierbot. de heer F. W. van den Haspel, is dit nog vaak de enige pot. waaruit wat extra kosten kunnen worden gedekt, die zijn gemaakt om het leven van de kinderen te veraangenamen en de leermogelijk heden te vergroten, zoals bijvoor beeld een piano of andere muziek instrumenten. VooraJ muziekinstrumenten, al dan niet van eigen fabrikaat, vormen (ADVERTENTIE) Of u nu klassiek georienteerd bent, tijdloos of progressief, Vendomus biedt u in elke stijl het summum van meubelvakmanschap waarbij materiaalkeuze, afwerking en dessin- en kleurcoördinatie van zeer hoog niveau zijn Want bij elke stijl vindt u de passende entourage, van vitrage en gordijnen tot vloerbedekking en accessoires. Plus het komfort van even hoog niveau dat bij slapen in stijl hoortmatrassen, dekbedden, spreien, dekenS, enzovoort, gemaakt door fabrikanten van naam. En ondanks die komplete perfektie hanteert Vendomus prijzen die u zeker niet uit de slaap zullen houden. Enfin, als dit niveau van slapen in stijl u aanspreekt, doet u er goed aan eens gauw te komen kijken. het woonwarenhuis van Vroom Dreesmann Rijswijk-winkelcentrum in de Bogaard ZOETERMEER In het hart van de Zoetermeerse nieuwbouw wijk Meerzicht heeft de heer H. Clyn, penningmeester van de Stichting Huisvesting en Dienstverlening Bejaarden gistermiddag onder grote belangstelling de eerste paal geslagen voor het tweede bouwprojekt van de Stichting. ten zijn kleine hoekjes en zitgele genheden gecreëerd om mensen uit de wijk de gelegenheid te geven met elkaar kennis te maken en samen iets te gaan doen'. In het geïntegreerd dienstencen trum komen 193 woningen voor be jaarden, elk bestaande uit twee ka mers. Het gebouw wordt in een U- vorm opgetrokken en daalt trapsge wijze af /an zeven lagen via zes en vijf naar drie en twee lagen, daar bij een flinke tuin omsluitend. Van de drie en twee verdiepingen gaat het gebouw over in het sociaal- cultureel centrum, dat op zijn beurt weer van twee en drie lagen hoogte verder afdaalt naar een laag met intieme hoekjes en een verdiepte vijver. Bij een dergelijk samengaan van gebouwen kon de benodigde hoe veelheid terrein met ongeveer de helft worden teruggebracht. Juist ook. omdax ln het sociaal-cultureel centrum allerlei activiteiten kun nen plaats vinden is het diensten centrum bewust klein gehouden. Volgens mevrouw Janse viel het ndet mee om het projekt financieel rond te krijgen. Al met al kostte dit een jaar vertraging. Toen ook het ministerie ervan overtuigd was dat het plan alleen nog maar in de premiesector kon worden uitge voerd werden de goedkeuringen voor de bouw verleend. De huren zulten rond 550 inclusief alle ser vice- en personeelskosten bedragen. Deze prijzen konden worden ge drukt. omdat de Stichting met veel vrijwilligers werkt. Naar een ontwerp van de Amster damse ari-hitekt A. Alberts wordt op het terrein aan de Meerzicht laan na Dij het station van de toe komstige Zoe term eerlijn een com plex gebouwd van 193 bejaarden- woningen met dienstencentrum, -alsmede het Gezondheidscentrum, "waarvan de bouw ook gisteren be- gon. Beide gebouwen lopen op een "bijaondere wijze in elkaar over en vormen voor wat de architektuur -betreft éér. geheel met het Ln aan bouw zijnde sociaal-cultureel cen trum Meerzicht, dat ook door Alberts ..is ontworpen. - Volgens mevrouw H. M. Janse- Blonk, .secretaresse van de Stich- - ting Huisvesting en Dienstverlening Bejaard in bestaat er op dit mo ment een enorme behoefte aan be jaardenwoningen in Zoetermeer. Voor het eerste projekt van de Stichting, het enkele jaren geleden in gebrul genomen Huys te Palen- steyn (ruim 300 woningen) waren 1.500 aanvragen. Tachtig procent 1 van de in dit centrum woonachtige bejaarden is uit Den Haag afkom stig. Het ligt in de bedoeling in de wijken Buytenwegh de Leyen6 en Seghwaert elk rond 135 woningen met een dienstencentrum te bou wen. Deze belde complexen zijn gesitueerd dichtbij de te bouwen buurtcentra met wijk- en winkel- voorzien irgen. Evenals dat met Meerzicht het geval is worden bij deze bouwprojekten voor bejaarden ook medische centra gerealiseerd. Toewijzing De toewijzing van de woningen ge- beurt door de afdeling huisvesting van de gemeente De urgentie •speelt daarbij een belangrijke rol. Verder is de binding van de oude ren met Zoetermeer daarvan mede bepalend. Terugkomend op het gis teren gestarte bouwprojekt in Meerzicht zegt archltekt Alberts dat het een erote organisatorische op gave voor zijn bureau was om sa men me* de drie stichtingen voor het sociaal-cultureel centrum, ge zondheidscentrum en bejaarden- huisvest.ng het plan te coördine- ren. 'Er ls na ar complexe vormen ge zocht. opdat men hier niet de in- druk van grootschaligheid zou krij gen Overal, zowel binnen als bui- Gezondheidscentrum Een groot voordeel is de aanwezig heid van het eerste Gezondheids centrum bij de bejaardenwoningen. dat zelfs voor een deel onder één arm' van het U-vormige complex wordt gebouwd. In het gezond heidscentrum komt ruimte beschik baar voor drie huisartsen, een apo theek. enkele fysiotherapeuten. In- terkruis. een diëtiste en enkele maatschappelijk werksters. Voor de bevolking heeft deze vestiging het grote voordeel dat men snel kan worden uoorverwezen Tandartsen en verloskundigen zullen geen ge bruik maken van dit centrum Ideaal vooi alle bij de drie com plexen betrokken bewoners en be- a at met de lichamelijke verzorging van de leerlingen (zindelijkheids-trai ning). Hieronder val bijvoorbeeld ook het heipen bij het kauwen en slikken, de primaire voorwaarden voor het (leren)spreken. Vandaar ook dat zij opgeleid zijn door een logopediste die verbonden is aan de school. Het schoolhoofd ziet in de nauwe realtie die bestaat tussen het reva lidatiecentrum en de school terecht een bijzonder voordeel: op deze wijze is men altijd van de nodige medische en paramedische begelei ding verzekerd. Het onderwijs in de Vierbot is er op gericht, de leerlingen terug te laten keren naar het gewone on derwijs, wat ook ieder jaar met een aantal van de 100 leerlingen ge beurt. Bij ieder kind wordt jaarlijks de mogelijkheid hiertoe door het voltallige re-validatieteam. bekeken. Met de terugkeer naar het gewone onderwijs is men er echter nog niet: na zijn opleiding komt de gehandicapte als ieder in de maat schappij. En zeker in de huidige, tijd van een teruggaande conjunc tuur wordt dit naar de mening van de heer Van den Haspel een steeds groter probleem: 'de gehandicapte komt daardoor nog meer in de ver drukking en raakt in steeds toene mende mate aangewezen op de so ciale werkplaats en de dagverblij ven: een bijzonder ongunstige ont wikkeling'. Tien maanden geëist wegens oplichting van autohandelaar DEN HAAG Wegens gepleegde oplichting van een autohandelaar te Valkenburg (Z.H.) eiste vrijdag de officier van justitie bij de Haag se rechtbank tegen de 22-jarige slager K. F. J. van L. uit Katwijk 10 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Verdachte had kans gezien vijf du re auto's te doen leveren middels een vervalst stortingsbewijs tot een bedrag van 29.195 gulden. Hij had ten name van het in Val kenburg gevestigd bedrijf twee gul den gestort en dat cijfer .vervalst tot genoemd bedrag. Hetzelfde deed hij met de naam van de directeur van de .autohan del. door de eerste helft van diens naam te vermelden en de tweede helft aan te vullen. Verdachte had zich voorgesteld als eigenaar van een bedrijf Ln vlees waren. voor zijn vrouw, zichzelf en drie vertegenwoordigers moest hij j een auto aanschaffen. Bedoeld be drijf was bereid die te leveren, nadat, het geld zou zijn gestort. De levering was later geschied. Verdachte heeft soortgelijke oplich tingen reeds eerder gepleegd o.a. in Leiden. Voorburg. Den Haag en Katwijk. In Zoetermeer kreeg hij op diie manier een woonboot in handen. Ter zitting van de recht bank liet verdachte verstek gaan. Uitspraak 21 november. Van een onzer verslaggeefstq DEN HAAG De drie liersverenigingen van de marstraat, Piet Heinstraat de Theresiastraat hebben in gesprek met de dienst van op JSS bare werken hun bezwaren alh gen de voorgenomen fietsro es i door Den Haag nog eens nappa; uiteengezet. Zo heeft de heer Epskamp van ^er: Weimarstraat duidelijk gewezenP^ de angst van de winkeliers een omzetdaling. Tevens heeft de gemeente voorgesteld om éénrichtingsverkeer in de We:; 'n c straat door te laten lopen en zoals de gemeente van plan is, de Mient tot de Beeklaan om in de Beeklaan het verkeer in gengestelde richting te laten la Ook zal de heer Epskamp zien dat de parkeerplaatsen Weimarstraat bereikbaar blijven dat er parkeeraneters zullen woi geplaatst. ali0 De winkeliers van de Piet H U1K straat hebben een architect ïfj^ schakeld die een alternatief heeft uitgewerkt. Het oorsproni j8 ke plan van de gemeente vooy1111'1 in een wielrijderspad door de Heinstraat voor de fietsers die de richting Kijkduin naar de rijden. Voor de wielrijders die tegenovergestelde richting rijde geen apart pad gepland. De wii - li ers van de Piet Heinstraat hel nu voorgesteld om de fietsers ui r richting Kijkduin naar de stad een fietspad door de Elandstra leiden, dat aan de ene kant sluit op de paden van de Emmakade en de Wal Pyrmontkade en aan de ar. kant recht op het rijwielpad o t O Hoge Wal afloopt. De fietsers terugkomen uit de stad kunnen gebruik maken van het dooi gemeente geplande fietspad doe Piet Heinstraat. De heer Van l ,n wen. die namens de winkeliers ht de Piet Heinstraat optreedt, 1 ?r' hierbij opgemerkt dat de auto's lbt komen laden en lossen dan w« ,dur het rijwielpad moeten kunnen keren. Hier stond de gemeente N zo welwillend tegenover, aldm >nee ijde it di ie Ie li .1 !W n c roo itb heer Van Leeuwen. De winkeliers van de Theresi: hebben tot nu toe alleen nog p n en gezien voor het gedeelte v het Paleis van Justitie tot aai Kon. Marialaan De rest varf plannen is nog niet gereed. De Hoosemans. die optreedt nam er ongeveer 100 winkeliers van Theresiastraat. heeft duidelijke zwaren tegen de opheffing vai 8.90 m. brede stoep, die nu de Utrechtse Baan tot aan de van Nieuw Oost-Indië loopt., heer Hoosemans, die deze stoep "er een promenade noemt, betreur ten zeerste, omdat het karakter een gezellige winkelstraat op manier wordt weggevaagd. De meente heeft toegezegd zodra volledige plannen voor de Then straat klaar zijn deze op te st aan de winkeliers. De heer H( mans verwacht deze tekenin; de loop van de volgende wi ontvangen. (ADVERTENTIE) Mossel Versteege demonstratie L.P. slechts f 7,90 Een instructieve plaat en bovendien een goede aanvulling voor uw discotheek waar Brian Sharp Riha orgel en Kawai piano speelt. Te verkrijgen door: overmaking op giro 56631 mossel versteege Den Haag itb etei ger erd likt, ng< rd. dat stat ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente Alphen aan den moet ervoor zorgen dat voor het jaar 1980 nog 3.700 nieuwe w gen worden opgelevrd, te weten 1.100 in de wijk Ridderveld I, elders in Alphen en tenslotte 2.100 in Ridderveld II. oen shi icht 11 p< eml ishi: ?aa tttni dsvc Een overzicht van ded oor architect Alberts ontworpen nieuwbouwplannen voor Meerzicht-Cen trum. V.l.n.r. het in aanbouw zijnde sociaal cul-turecl centrum inct daarnaast het gezondheidscen trum en tenslotte het U-vormige 'getrapte' gebouw van de Stichting Huisvesting Bejaarden. Dit onderdeel omsluit een grote binnentuin. Onderaan loopt de Meerzichtlaan. bovenaan het traject van de Zoetermeerlijn. zoekers »s de aanwezigheid van het station Meerzicht met het winkel centrum. Ook bewoners van de Wa- terbuurt. die met een voetgangers brug over de autoweg komen, heb ben de mogelijkheid over het dak van het wijkcentrum direct naar het station te gaan of naar het bejaardencentrum De bejaarden kunnen op hun beurt via het wijk centrum di oog de winkels aan de andere Kunt van het station berei ken Het wijkcentrum zelf is onder het NS-siation doorgebouwd om zo doende oc ruimtelijke verbldning met het winkelcentrum te vormen. De bejaardenwoningen en het ge zondheidscentrum worden gebouwd door het plaatselijke bouwbedrijf Bontenbal het wijkcentrum door de Fa. Van Wijnen. Verwacht wordt dat de eerste bejaardenwoningen in de loop van het voorjaar van 1977 kunnen worden opgeleverd. Met de bouw van de centra is in totaal een bedrag van ca. 15 miljoen ge moeid. Dit schrijven Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland aan het college van B. en W. in antwoord op een brief van het gemeentebestuur van Alphen met vragen over de taak van Alphen aan den Rijn als over loopgemeente voor het Haagse stadsgewest. GS zijn van mening aat de huidige bevolking van Alphen behoefte heeft aan 400 nieuwe woningen per jaar (op korte termijn), baarbij komt nog een aantal van 1.700- 2.600 woningen voor de overloop uit de Haagse regio. Voor ditzelfde doel zullen in Gouda zeker 1.900 wonin gen ter beschikking komen. Volgens het dagelijks bestuur van de provincie kunnen alleen Alphen en Gouda eeri belangrijk aandeel leveren in de overloopcapaciteit, van Zuid-Holland-oost met de bouw van 3.600-4.500 woning») GS stellen het jaarlijks aanl bouwen woningen om aan de stelling van de termijn (na te voldoen afhankelijk van factoren. De eigen woningbebl wordt op 400 gesteld, het aantak in de plaats moet komen va vervangen woningen op 15 per en de behoefte als gevolg v bevolkingstoename in de regi 200 woningen Nadat Ridderveld-II volgebou' kan in het bestemmingsplan en Zanen met de bouw van gen worden begonnen. Hier in totaal 10.000 woningen gerealiseerd. In 1984 of 1988 hier volgens de pro"incie mee nen worden gestart, opdat tot aan het einde van deze eeu de woningbehoefte kan voor zié Al i!i .ten wofo gl du di inry liten iu fci 1 t, 'eer p ig 1 is (ene Chli 'mm ils d en, iger wo nit kui 8 vi

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6