Bezuiniging treft vooral MTS in de praktijkuren dichtbij echnisch onderwijs we m i8'., rnreactor -1 irnreactor - 2 Doodgewaande Nederlander is nog in leven Let weer Zonniger weerrapporten dorp vervoert z'n zieken zelf bomprijs zonnebloem generaal leentje klap hildegard 1TET TERDAG 8 NOVEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Dmmentaar Nog hoop °P hoorzitting vaste Kamercommissie nnbuigingen', noemde de .vroe- minister van onderwijs Van Veen budgettaire aanpassingen' heet yolgens de huidige minister Van Ons is het om het even nien de werkelijkheid verhult: we over bezuiniging spreken, bezuinigingen treffen ditmaal met ie, het beroepsonderwijs. In het technisch onderwijs bij- ild zou de gemiddelde groeps^ itte omhoog moeten van 18 tot 20 igen per groep. En het aantal dicht elijkse lessen zou terug moeten 32 naar 30. jip uitgaande dat er op de rijksuit- ii bezuinigd moet worden en dat het departement van onderwijs steentje moet bijdragen, vinden lat de klap bij het middelbaar en beroepsonderwijs onevenredig le stag! aankomt. Niet dat daar niets te n zou zijn, maar toch niet zóveel. middelbaar technisch onderwijs den veel praktijklessen gegeven, onderwijs vergt kleine groepen, aI^een vanwege de veiligheid, 's ook om de leerlingen in staat te toe ar bu ni 1 slii smid de oet g als cr 21 lgt sch Ltt en werkelijk zelf iets te doen met lure machines die voor hen zijn schaft. Verhoging van de gemid- groepsgrootte zou dit praktische rwijs bijna onmogelijk maken, om zou de regering juist hier ii bezuinigen? Er zijn andere vor- v&n middelbaar bèroepsonderwijs een gemiddelde groepsgróotte zestien bestaat.Er zijn vormen "technisch hoger onderwijs waar eflee twee studenten één man »V«eel aanwezig is. Waarom wordt het" middelbaar technisch onder- hard aangepakt, en worden re vormen van onderwijs onge- id gelaten? ier onredelijk lijkt de inkrimping de schoolweek van 32 tot 30 en per week. Ook elders in het tgezet onderwijs krijgen de leer- n dertig, uur. Het mag waar zijn ic m.tsdopr de praktische scho- een vrij overladen programma xn dat men Voor praktijkvakken Ier gemakkelijk huiswerk kan opge- toch vinden we het redelijk dat één lijn getrokken wordt, leerling van zestien, zeventien die elke dag een eind moet reizen .-en zijn streekscholen) en die ook nog wat huiswerk moet doen, aan dertig lesuren genoeg. Als i aanmerking nemen dat de totale van de opleiding in jaren uitge- ftteeds langer wordt (vier 'jaar Jen drie jaar m.t.s. plus een jaar fajk), hoeft men voor de kwaliteit ojou^ afgestudeerden niet te vrezen, de schoolweek) wat wordt RA roke eSer'ng in Pretoria is niet achter- s U Zij ziet dat de meerderheid van evolking steeds minder genoegen met jjg onderdrukking. ia egering kan nu twee dingen doen. 1 an besluiten de rijkdommen van 2 and met de zwarten te delen, óf ren die welvaart voor zichzelf te oej. leo. Wanneer de zwarten tussen lanken blijven wonen, bezitten de ten straks, wanneer het huidige wordingsproces voortschrijdt, de it om het hun toekomende deel in totaal van de nationale welvaart i eisen. manier om te voorkomen dat de ten dit voorlopig zullen doen, is Bol leiding tussen de bevolkingsgroe- territoriaal, economisch en poli- Op deze gedachte berust de apartheid, die de blanken in 2! Afrika bezig zijn ten uitvoer te n. j premier Vorster ziet natuurlijk t de blanke economie nog teveel 1® ikelijk is v n de zwarte arbeid ger z'jn 'grote' apartheid geheel te dc w doorvoeren. Hij moet zorgen er een technologie is, die zoveel lijk de behoefte aan ongeschool- es i laaggeschoolde arbeid uitsluit. s*' Ie weg naar zo'n technologie is hij ,1: heel eind gevorderd. De aiito- «ringsfirma's willen Vorster 19 i hun computers leveren, die de te ongeschoolde arbeider straks n vervangen. hoog ontwikkelde technologie gt bijzonder veel energie. Daarvan tkert Vorster zich onder meer middel van de watekacht van aboa-Bassa-dam in het buurland ïmbique. Maar Mozambique is een zelfstandige staat, die geen ouwbare' energie levert. Olie is, ens de Arabische plannen tot een argo> ook al niet zo safe. Kolen d-Afrika heeft er bijzonder veel zijn onaantrekkelijk omdat die dolven moeten worden door rte mannen, die straks ook niet betrouwbaar zullen zijn voor ster. De enige energiebron waar blank Zuid-Afrika zich onafhan- k kan maken van zwart Zuid- ta is dus kernenergie. onderlinge onafhankelijkheid van n en blank Zuid-Afrika betekent de rijkdommen van het land, die 1 ook opgebouwd zijn door de r'e arbeiders, in de blanke beurs en verdwijnen. En de zwarten zou- °Pgesloten zitten in arme reserva- door Piet Hagen EDE Met gepaste trots leidt ÏS directeur F. de Lange mij rond door het fonkelnieuwe gebouw van de christelijke middelbare technische school te Ede. Met alles erop en eraan kost dit in mei j.l. geopende gebouw bijna Bi elf miljoen gulden. Van bezuini- |F ging op het middelbaar technisch onderwijs is nog niet veel zicht baar. Toch dient de rondleiding j- niet om voldoening te demon- streren, maar veel meer om te r>é laten zien hoe fnuikend het zou gg| zijn wanneer minister Van Ke- menade juist hier de bezuini gingsbijl zou gaan hanteren. Groot is de verontwaardiging in het midelbaar technisch onderwijs over de 'budgettaire aanpassingen' die de minister in de begroting voor vol gend jaar in het vooruitzicht stelt. 'Het is nog erger daii wat minister Van Veen destijds heeft gedaan', zegt de heer G. de Vos, voorzitter van de Unie van m.t.o.-verenigingen en zelf leraar aan de christelijke m.t.s. te Apeldoorn. 'Aan de 'beleidsombui ging' van Van Veen ging tenminste nog enig overleg vooraf. Dit komt voor ons geheel onverwachts. De be zuiniging van Van Veen trof ook alle soorten van voortgezet onderwijs even zwaar. Nu lijkt het of met na me het middelbaar technisch onder wijs de klappen mag opvangen'. Redelijk? Leerling MTS en een praktijklokaal. Het gaat om twee maatregelen. In de eerste plaats wil de minister de gemiddelde groepsgrootte van 18 op 20 leerlingen brengen. Op het eerste gezicht een hele redelijke maatregel. Elders in het voortgezet onderwijs wordt toch ook gewerkt met een ge middelde van 20 leerlingen per groep? Ook de inkorting van de schoolweek van 32 tot 30 lesuren per week lijkt strikt rechtvaardig, want de meeste scholen van voortgezet on derwijs kregen al eerder een lesweek van dertig uur. Waarover klagen de m.t.s.-en eigenlijk? Om het protest ;van het actiecomité te kunnen begrijpen is een bezoek aan een m.t.s. in vol bedrijf nodig. De cTiristélijkè m.t.s. vóór de zuid west Veluwe te Ede is een van de 74 m.t.s.-en die ons laad rijk is. Het middelbaar technisch onderwijs telt 35.000 leerlingen. De Vos: 'Ruim de helft van onze leerlingen komt van de lagere tech nische school, ongeveer veertig pro cent komt van het mavo. Een klein deel heeft eerst drie jaar havo of iets dergelijks gedaan. Het m.t.o. is de snelst groeiende schoolsoort. Wij vul len het gat op tussen de steeds alge mener wordende lagere technische en de sterk theoretische hogere tech nische school. Wij leiden mensen op die later het middenkader gaan vor men: tekenaars, constructeurs, werk voorbereiders, enz.' Het programma van de m.t.s. is tame lijk uitgebreid. De opleiding duurt drie jaar (daarna volgt nog een prak tijkjaar) en in die drie jaar komen zowel de algemene vakken (Neder lands, Engels, Duits, wiskunde, enz.) als de technische vakken aan bod. Bij de technische vakken komt het niet alleenaan op praktische vaar digheid, maar steeds meer ook op theoretisch-^technische scholing. In het praktijklokaal waar de be sturingstechnieken geleerd worden staan machines voor metaalbewer king die door de leerlingen zelf ge programmeerd moeten worden. 'Als je goed onderwijs wilt geven moet je met kleine groepjes werken: an ders heeft het geen zin leerlingen achter machines van zeventigduizend gulden te zetten', zegt de heer De Lange. Bovendien is de directie van de school verantwoordelijk voor de veiligheid: ook dat betekent dat je tijdens de acht praktijkuren per week niet kunt werken met groepen groter dan een man of tien. Half om half Directeur De Lange rekent voor wat het betekent, wanneer de gemiddel de groepsgrootte omhoog moet van 18 naar 20. 'We hebben nu al klassen die bij de algemene vakken met bijna dertig leerlingen zitten. Wanneer het gemiddelde nog hoger wordt, moet je dus de groepen bij de praktijk vakken vergroten. Dat kan natuur lijk best; je kunt vijftien, twintig jongens in een practicumlokaal zet ten, en dan zeg je: jongens de helft gaat z'n boeken bestuderen en de an dere helft mag toekijken hoe de leraar iets voordoet. Maar dat noem ik geen middelbaar technisch onder wijs meer'. De heer De Vos haalt stukken uit zijn tas om het verhaal van De Lange te onderstrepen. In, juni van dit jaar heeft de stuurcommissie m.t.o., de hoogste adviesinstantie van de mi nister, gezegd dat een gemiddelde groepsbezetting van 16 redelijk zou zijn. In die stuurgroep zitten ook ambtenaren van het departement. Wat doet men? De groepsgrootte wordt hoger in plaats van lager. Het zelfde geldt van het wekelijks aan tal lesuren. De stuurcommissie vindt 32 lessen per week het minimum, maar de minister maakt er doodleuk 30 van.' Niet vergelijkbaar 'De minsiter zegt wel dat hij alleen maar een harmonisatie in het voort gezet onderwijs wil (dezelfde groeps grootte en dezelfde lessentabel als geldt in het lager beroeps- en alge meen voortgezet onderwijs), maar dan vergeet hij dat de situatie niet vergelijkbaar is. Je kunt misschien wel dertig leerlingen tegelijk Engels geven, maar geen technisch practi cum. Als je dan bedenkt dat ook middelbaar technische scholen in de hogere leerjaren groepen moeten splitsen om verschillende specialisa ties mogelijk te maken, is duidelijk dat zo'n gemiddelde van twintig niet haalbaar is zonder de kwaliteit van het onderwijs geweld aan te doen. Vooral de kleinere scholen (de chris telijke m.t.s. in Ede is een van de kleinere christelijke scholen) kunnen moeilijk zo'n hoog gemiddelde be reiken.' Juist daar Onbegrijpelijk vinden De Vos en De Lange het, dat minister Van Keme- nade het geld waarmee hij elders vernieuwingen wil mogelijk maken vooral bij de m.t.s.-en weghaalt. 'Daar zitten immers juist die leer lingen voor wie Van Kemenade iets wil doen. Bij ons zitten veel leer lingen die juist door de combinatie van theoretische en praktische vak ken een eind kunnen komen. Ze ko men vaak uit milieus voor wie dat vroeger niet binnen het bereik lag. Nu zijn ze zover, nu krijgen ze een vorm van onderwijs waar de minis ter zelf zo over roemt (combinatie theorie-praktijk), en nu wordt uit gerekend daar bezuinigd.' Als ons gesprek ten einde is spoedt de heer De Vos zich naar Den Haag om met staatssecretaris De Jong te gaan praten. Na afloop van het ge sprek is hij teleurgesteld: De Jong blijft bij de bezuinigingen. Het aktie- comité heeft nu alle hoop gevestigd op de vaste commissie van onderwijs van de Tweede Kamer die een hoor zitting aan het middelbaar technisch onderwijs zal wijden. ten. Dit is geen permanente oplossing. Dit is de kern van het huidige conflict tussen premier Vorster en thuisland- leider Gatsha Buthelezi. De oplossing van de thuislanden is ethisch onaanvaardbaar en onze mede werking eraan zal daarom verkeerd zijn. De toekomst van een steenrijk land met daarin reservaten met vele miljoenen armoedzaaiers is uiterst on zeker. Dergelijke enorme welvaarts verschillen binnen een betrekkelijk klein gebied zijn de beste garantie voor een voortdurende bron van oor logsspanning. Dat weet premier Vorster natuurlijk ook. Niet voor niets bewapent hij zijn leger dan ook extra zwaar en heeft hij tot dusver geweigerd het internatio naal verdrag tegen verspreiding van kernwapens te ondertekenen. Maar, ook al heeft hij straks kernwa pens, hij zal zijn 'aparte' toekomst nooit geheel zeker kunnen stellen zon der de hulp van derden. Die derden zijn grote landen van West-Europa en op een bijzondere manier ook Neder land. Vorster weet dat hij op onze steun is aangewezen. Die steun is alleen be trouwbaar, zo meent hij, als wij be langhebbenden worden bij rust in Zuid-Afrika tegen elke prijs. Zijn pro bleem is: hoe kan ik West-Europa zo veel mogelijk belanghebbend maken tegen zo laag mogelijke prijs? Op dit moment zitten wij in een economische teruggang en onze positie is zeer kwetsbaar. Daarom komen nu de verleidelijke aanbiedingen, die ech ter onze industrie en op indirecte wijze ook de overheid vele jaren be langhebbend maken bij het welslagen van Vorsters rassenpolitiek. Als wij nu ons geweten volgen en 'nee' zeggen tegen Vorster, zal het ons geld kosten. Er zullen ons dus nu net als toen de Arabische landen ons geen olie wilden leveren ongetwij feld argumenten te binnen schieten om het met onze solidariteit met de zwarte meerderheid in Zuid-Afrika niet zo nauw te nemen. Wij behoren evenwel het geweten zwaarder te laten wegen dan het kort stondig gewin. Daarom menen wij dat onze regering dit net als destijds toen ons zeer terecht gevraagd werd om trouw te zijn aan onze erkenning van Israël r ook thans 'nee' moet zeggen nu van ons gevraagd wordt Vorster de werktuigen ter beschikking te stellen waarmee hij het hoognodige gesprek met de zwarte meerderheid in zijn land kan vermijden. Van een verslaggever DEN HAAG De Nederlander Leendert Aronson die in Irak te rechtgesteld zou zijn, blijkt nog in leven te zijn. De Nederlandse zaak gelastigde in Bagdad heeft gisteren van de Iraakse autoriteiten de be vestiging gekregen dat hij nog in leven is, zo zei gistermorgen een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken. Zoals bekend werd maandagavond in Bagdad gezegd dat de veertigjarige Aronson ter dood was gebracht na een vonnis wegens 'spionage voor de zionistische vijand'. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken heeft daarop dins dag de Iraakse ambassadeur ontbo den en hem laten weten dat de Ne derlandse regering 'ernstig ge schokt' was door de gang van zaken. Nu Aronson nog in leven blijkt te zijn, is de tijdelijk zaakgelastigde in Bagdad, mr. G. Meihuizen bezig consulaire bijstand te verlenen. Mr. Meihuizen heeft het ministerie gisteravond laten weten dat hij er nog niet Ln was geslaagd Aronson persoonlijk te ontmoeten. Het was gisteren echter een Islamitische feestdag waardoor geen van de ver antwoordelijke autoriteiten bereik baar was. Waarschijnlijk zal de Nederlandse zaakgelastigde vandaag erin slagen Aronson te spreken te krijgen. Inmiddels heeft premier Den Uyl gisteren in de ministerraad gezegd, dat Nederland een humanitair appèl op Irak heeft gedaan geen uitvoering aan het vonnis te geven (Aronson is ter dood veroordeeld). Van onze weerkundige medewerker Zit er maar niet teveel over in. De zon zal dit weekeinde de wedstrijd winnen. De laatste Wen zullen de kop worden ingedrukt door een be langrijk liogedrukgebied van Ier land tot Noord-Skandinavië, dat voortdurend dichterbij komt. Zon dag rekenen wij op droog en over wegend vriendelijk weer met geen al te grote wijziging in tempera tuur. Wel neemt 's nachts de kans op lichte vorst in het binnenland toe. In Jutland werd voor de afge lopen nacht al op bijna matige vorst gerekend op anderhalve meter hoogte: Plaatselijk -4 graden. Het is de droge en vrij koude noordoostelijke stroming gisteren niet meegevallen vlot terrein te veroveren. De zachte lucht heeft in zo'n geval, wanneer er tegenkrach ten vanaf het continent werkzaam zijn, eerst nog vrij veel speelruimte in de hogere niveou's. Het gebeurt dan vaak dat de warme lucht boven onze hoofden blijft ageren en zelfs tegen de wigvormig doorgedrongen koudere lucht 'terug gaat lopen.' Zo'n anti-warmte front in de hoge re niveau's kan dan vrij uitgebreide regen produceren. De voorspelde opklaringen willen dan maar niet komen. Daar kwamen gisteren nog bij de Noordzee-buien die achter het koufront op lager niveau land inwaarts trokken. Door al dit ge doe is er vooral in het noorden en noordoosten regen van betekenis gevallen: 20 tot 23 mm 'in zuidwest Friesland, 20 mm in noordoost Gro ningen. 30 mm ln Den Helder, vrij dagmorgen al gemeten. Maar dit is nu naar we mogen aannemen verleden tijd en wij zien met belangstelling het optreden van het Atlantische hogedrukgebied tegemoet. Vermoedelijk zal ook dit geen al te lang leven beschoren zijn. wanneer we tenminste letten op de algemene circulatie. In de loop van volgende week zal het wel weer worden opgevolgd door één of andere oceaanstoring die eerst re gen op de Britse Eilanden brengt en later in onze streken. De Engelse weerkundigen yerwach- ten tot midden november verander lijk weer. nadien een periode met droog en meer op de hogedruk geo riënteerd weer, vóór latei1 in de maand de onbestendigheid terug keert. De tweede helft van de maand zal kouder uitvallen dan de eerste met onder normale tempera turen. De algemene circulatie, op het noordelijk halfrond in oktober leek op dit in de oktobers van 1897, 1947 en 1971. De gemiddelde tem peratuur was gemiddeld onder nor maal van het westen van nooi'd- Amerika, in Groenland, IJsland en Kaspische Zee westwaarts over Eu ropa tot het zuidoosten van New Foundland. Te warm was het over de oostelijke staten van Noord- Amerika, in Groenland IJsland en Skandinavië. Van deskundige zijde vernam ik dat de zonne-activiteit de laatste tijd bijzonder gering is en er ge sproken kan worden van een diep tepunt in het aantal zonnevlekken. Weerrapporten van gisteravond 19 uur: weer, maximumtemperaturen en neerslag van 7-19 uur: Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Twente Vllssingen Zd.-Limburg Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Casablanca regen regen mist regen regen geheel bewolkt regenbul zwaar bewolkt zwaar bewolkt zwhar bewolkt gelieel bewolkt half bewolkt zwaar bewolkt motregen motregen zwaar bewolkt zwaar bewolkt regen zwaar bewolkt onbewolkt half bewolkt onbewolkt half bewolkt onbewolkt regen regen geheel bewolkt onbewolkt geheel bewolkt onbewolkt onder redactie van loessmil Er zijn in dit land nog heel wat mensen die bereid zijn een ander te helpen zonder daar iets voor terug te ivillen hebben. Mensen die zich beijveren in kerkelijke en niet-kerkelijke organisaties, in clubs, verenigingen, in burenhulp- organisaties, die bejaarderV, en moeilijk lopenden vervoeren of zomaar in hun eentje hier en daar de helpende hand bieden. In Varsseveld, in de Gelderse Achterhoek, staat het hele dorp (samen met de buurtschappen Heelweg, Sinderen en Westen dorp) als één man achter zijn zie- kenvervoer: een eigen ambulance, bemand door vijftien vrijwilligers, die dag en nacht ten dienste staan van iedereen in het dorp en de buurtschappen, met een (moreel en financieel) steuntje in de rug van alle anderen. En als dat nodig is, assisteert de Varsseveldse am bulance ook nog bij rampen en ongelukken in naburige gemeen ten. Die vrijwilligers hebben er nog nooit een cent voor gehad en de overige dorpelingen hebben er alleen maar geld voor gegeven. Tien jaar geleden, toen het zie- kenvervoer in de buurt zo werd gewijzigd, dat Varsseveld hele maal op andere gemeenten zou zijn aangewezen, nam de Amster dammer Cor Heil (die overigens al sinds kort na de oorlog in Vars seveld woont) het initiatief om als dorp dan maar zelf voor het ver voer van zieken en gewonden te gaan zorgen. Hij haalde een aantal mannen en vrouwen met EHBO- diploma bij elkaar en enkele chauffeurs, die zich allen bereid verklaarden om als onbetaalde kracht mee te helpen. Er kwam een stichtingsbestuur, waarin de hele bevolking vertegenwoordigd was, dat gelden inzamelde, zodat er een snelle, modern uitgeruste ziekenauto kon worden aange schaft. De Stichting Ziekenver- voer Varsseveld en Omstreken ivas compleet. Sinds dat begin is er eigenlijk niet veel veranderd, behalve dan dat het een perfect lopende organisatie is geworden: de vijftien vrijwilli gers slaan nog steeds bij nacht en ontij klaar, werken volgens een dienstrooster en kunnen binnen vijf minuten op de onheilsplaats zijn. Het stichtingsbestuur kan het ■financieel nog steeds rooien; het hoeft maar te kikken en de hele bevolking plus de plaatselijke za kenwereld staan klaar om, indien nodig, bij te springen. Van de tweeduizend gezinshoofden staan er zeventienhonderd ingeschreven als donateur. Dat dat allemaal niet voor niets is, is duidelijk: in die tien jaar is de ambulance meer dan achttienhonderd keer uitge rukt. Precies over een week wordt de tiende verjaardag herdacht, uiter aard door het hele dorp. Er is een huis-aan-huis collecte gehouden om het vrijwililgersteam een pas send geschenk te kunnen geven. En dat zal dan de eerste keer in al die jaren zijn dat de vrijwilli gers iets krijgen. Nigeria heeft een bomprijs ge kregen. Niet zo'n erge. maar een 'zure bom-prijs' omdat, zegt de prijsuitreiker Pickle Packers In ternational (een bedrijf dat alles met zure bommen en augurkjes te maken heeft) het losprobleem in de haven van de hoofdstad La gos het land binnenkort bijzon der zuur zal opbreken. In die ha ven moeten nog wel vierhonderd schepen gelost worden. Meer dan de helft zit vol met cement, sa men wel 2400 ton. en dat is nog afgezien van de schepen met andere ladingen meer dan de haven normaal in een heel jaar kan lossen. Een raadsel dus hoe dat allemaal op tijd voor elkaar moet komen. Het probleem wordt trouwens nog groter, zegt PPI- secretaris Moore, doordat het overgrote deel van het cement door zijn chemische samenstel ling na zes maanden voor de bouw al niet meer bruikbaar is. Vandaar dat Nigeria tot 'Latid van de Zure Bom' is uitgeroepen en binnenkort een passende .tro fee thuis zal krijgen. Van de vele sinterklaasacties is die van De Zonnebloem een van de oudste. Een katholieke vere niging, die al sinds 1949 gewoon is op die dag zieken en hulpbe hoevende bejaarden van alle ge zindten een leuke verrassing te bezorgen. Zo werden vorig jaar precies 58.891 cadeautjes ver stuurd, niet door De Zonnebloem zelf, maar door gezonde mensen die op verzoek van de vereniging een zieke een pakje stuurden. Die gezonden sturen dan tevoren een briefje naar De Zonnebloem, die een formuliertje terugstuurt met naam en adres van een zie ke of bejaarde en nog wat nade re, gegevens. Aan de hand daar van stelt de gever een pakje sa men «duur hoeft niet. maar wel een leuk geschenkje met een briefje of rijmpje) en-stuurt dat naar het opgegeven adres. Wie dit jaar wil meedoen, kan een briefje schrijven naar De Zonne bloem, postbus 3449 in Breda, met een postzegel van vijftig cent. Na 15 november komt het formulier dan in de bus. de. Hij liet zich zijn prille ge luk niet zomaar ontnemen en cliende zijn zoon twee zulke har de klappen toe, dat die ter plaat se dood bleef. De twintigjarige Deense Lene Dorrit Larsen is al sergeant, maar kan het theoretisch wel tot generaal brengen. Ze is de eer ste vrouw die aan de militaire academie in Kopenhagen stu deert. In ons land kennen we ook wel hoge vrouwelijke militairen de hoogste is een luitenant kolonel, commandant bij de MILVA maar die worden (nog) niet aan onze eigen ko ninklijke militaire academie in Breda opgeleid. De KMA is nog niet op vrouwelijke studenten in gericht. Wel is er al over deze zaak gesproken en men ver wacht dat er in de toekomst wel een en ander zal veranderen. Dat hangt samen met de voor vrou wen in het leger bereikbare func ties. Vroeger kon je daar alleen verpleegster, secretaresse of iets anders administratiefs worden, nu zijn er al veel meer mogelijk heden, en naar verwachting zul len er de komende jaren nog wel meer militaire 'mannenfuncties' voor vrouwen bereikbaar worden al hoeft dat ook weer niet di rect te betekenen dat vrouwen aan het hoofd van de troepen zullen staan. Vader mandril uit Ouwehands dierenpark zat al anderhalf jaar zonder vrouw, net zo lang als zijn apezoon nu oud is, omdat moe der in het kraambed was overle den. Kort geleden is eindelijk een nieuw vrouwtje voor vader gear riveerd, waarmee die zielsgeluk kig was, want een mandrilvader met zoon alleen is ook maar niks. Maar wat wil je: de zoon was in middels een in mandrillenogen volwassen man geworden en vond het vrouwtje ook best aantrek kelijk. En toen de zoon zijn vin gers naar haar uitstak, ontstak de jaloerse vader in grote woe- Zangeres en actrice Hildegard Knef gaat scheiden van haar En gelse echtgenoot David Cameron, met wie ze dertien jaar getrouwd is geweest. De rechter heeft hun zevenjarig dochtertje Christina Antonia al aan de moeder toege wezen. Een week of twee gele den nam Hildegard het besluit, toen ze met haar man in een Berlijns hotel logeerde in ver band met de opnamen voor een nieuwe film waarin zij moest spelen. Natuurlijk wist iedereen dat ze daar waren en werd er erg op hen gelet, maar deson danks liep Cameron na een hoog lopende ruzie demonstratief weg uit het hotel. 'Leg die cocosnoten terug, Simpkins. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5