Lonen met 4,5 procent aangepast Gewoon doorgaan Otrivin ÏL Kraker deze week op veiligheid onderzocht voor beschermen waterrijke gebieden Allon in Nederland DSM-ramp Waarom roken uw kinderen nog niet? STICHTING ANTI-ROOKPLAN VOOR DE JEUGD De nieuwe folder NS minitripsisuit. Prijsstijging is meegevallen ve p wesflegeringsdelegatie riering Suriname's inafhankeliikheid Bel* id<fs Aantal overtreders van opiumwet n '74 toegenomen 12.000 Nederlanders sterven per jaar voortijdig tengevolge van het roken Boersma noemt oorzaak explosie van erg groot belang Den Uyl wil vrije inkomens ook aanpakken RITA air^ote verscheidenheid aan terreinen vooral van belang voor trekvogels Deelname door 18 landen helpt direkt bij neusverkoudheid UfERDAG 8 NOVEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 door, uurliiï A dr; op zegt r; w; ath< zich renti :oiets dat hoe Hij het ienktKjnf actiejDe etsoifei en ing^ een En Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De prijscompensatie in de lonen zal op 1 januari toor de meeste werknemers 4,5 procent bedragen, dat is precies it de regering en centraal planbureau hadden verwacht, maar Ier dan de werkgevers hebben voorspeld. De prijsstijging in iktober is namelijk wat meegevallen. pinde] n ing 0 ralier ®at li en neer prijsstijging bedroeg tussen half :mber en half oktober 0,8 pro- De maand ervoor was de stij- i'g met 1.3 procent wat tegenge- len. Het tempo van de prijsstij- jtng is dus lager aan het worden. werd door economen overigens ik „verwacht. Voor bijna een kwart ande consumptiegoederen daal- en de prijzen. Het betrof onder :r sterke drank, eieren en twee- Jands auto's. De prijsstijging be- iraagt dit jaar half december tot oktober) nu 8,5 procent, werkgevers zijn in hun bereke nen van de stijging der loonkos- voor volgend jaar uitgegaan een prijscompensatie van 4,9 rocent op 1 januari. Dat dit nu ^it meevalt is van betekenis, om it de werkgevers geen prijscom- ;aties meer willen geven in de ip van 1976, omdat anders vol- ens hen de loonkosten per werk- ier volgend jaar de tien procent ijoven stijgen. ens: eg k nandr ns-; lanl din s-zij iemi nke e [oogste grens ben i] regering hanteert oo deze 10 rocent als hoogst toelaatbare De werkgevers hanteren ech- op drie punten ongunstiger cij - >rs dan de regering, nu de prijs- ïpensatie niet tegenvalt, heb- de Werkgevers nog twee on- unstiger cijfers over. Eén ervan etreft het voordeel van de bevrie- g van de kinderbijslag voor het ste kind. De werkgevers rekenen voordeel toe aan de werkne- ners. Maar de regering heeft de evoegdheid te besluiten dit toch gaasl kam reet.) "8- e vi de 161 d*r akat de 16! i gc. lts) mca vist, aan de werkgevers te geven, zoals al in de regeringsbecijfering was verondersteld. Het dan nog resterende geschilpunt betreft het effect van promoties en dergelijke op de loonkostenstijging. Volgens de werkgevers is dat effect 1 procent, volgens het planbureau 0,5 procent. Geen van beiden kun nen echter hun gelijk bewijzen, zo dat dit geschilpunt wel zal blijven. Veronderstellend dat de waarheid in het midden ligt, komt mét prijs compensaties in de loop van 1976 zoals de vakcentrales eisen) de loonkostenstijging precies uit op 10 procent. Voorwaarde is dan wel dat de regering overeenkomstig haar voornemen het voordeel van de be vroren kinderbijslag toeschuift aan de werkgevers. (Advertentie) onze: Haagse redactie EN HAAG De officiële rege- Ingsdelegatie die de onafhanke- leidsfestiviteiten in. Suriname 25 november zal bijwonen, be aat uit premier Den Uyl, minister Gaay Fortman (binnenlandse ;en). minister Westerterp (ver waterstaat) en minister (onk ontwikkelingssamenwerking de voorzitter van de Tweede amer, dr. Vondeling, en de vice- 15 Dorzitter van de Eerste Kamer, Nederhorst (de Eerste Kamer- irzitter is ziek) zullen de plech- 'teid bijwonen. Er is nog geen ilissing genomen, welke leden het Koninklijk Huis in Para- i i'aribo aanwezig zullen zijn. Daar- er wordt nog overleg gepleegd. Het in ieder geval niet de bedoeling, at koningin Juliana naar Parama gaat. an verslaggever SEN HAAG In 1974 zijn bijna 100 mensen wegens overtreding to de opiumwet in aanraking ge feest met de justitie tegen ruim 900 zowel in 1973 als 1972. Voor 964 en 1969 waren dit resp. 39 en personen. Dit blijkt uit cijfers to het Centraal Bureau voor de tatistiek. Amsterdam werd 38 procent van misdrijven gepleegd '(v.j. 37 pro- is (pit) In de drie grootste gemeen- samen 48 procent (v.j. 46 pro- at) (Bovenstaande uit het advies van de Gezondheidsraad d.d. 8 juli 1975 aan de Minister van Volksgezondheid.) Wij van de Stichting Anti-Rookplan voorde jeugd menen dat bovenstaande cijfers op zijn minst verviervoudigd moeten worden. Tienduizenden Nederlanders verdwijnen per jaar uit hét arbeidsproces, tengevolge van ziekte en invaliditeit, mede veroorzaakt door het roken (longkanker, hartinfarkten, vaatziekten, bronchitis, maagpatiënten, mensen met hoofdpijn, ondervoeding door slechte eetlust, enz. enz Miljoenen Nederlanders funktioneren niet optimaal ten gevolge van het roken. 90% van onze druggebruikers zijn begonnen met de zogenaamde onschuldige sigaret. Roken is niet gezond... Zelfs uitermate on gezond. Iedere roker voelt dat letterlijk aan den lijve. Maar d'ermee ophouden is een moeilijke zaak. „Ik wil wel, maar ik kan niet". Kunnen we dan niets ondernemen tegen het roken...? Toch wel. Want niet roken is erg gemakkelijk... Als je het nog nooit gedaan hebt. Willen we het roken uitbannen, dan moeten we voorkomen dat onze kinderen aan de sigaret gaan. Maak met uw jeugdige kinderen een overeenkomst, opdat ze niet beginnen met roken. Zodat ze niet verslaafd raken. Meent u dat we voor een goede zaak werken, steun ons dan een beetje. Met f 10,- per jaar steunt u ons geweldig. Of wordt donateur. Gaarne zullen wij via uw club- en bedrijfsbladen publiciteit verkrijgen. Help mee. Aan een Anti-Rookplan voorde jeugd. Postbus 100 - De Bilt - Tel. (030) 76 33 76 - Ned. Middenstandsbank De Bilt, rek.nr. 68.74.62.770 - Postgiro Bank 26182 Zeer gaarne zullen we gebruik maken van uw ideeën en eventueel uw medewerking. Ook in uw woonplaats willen we gaarne een afdeling van onze Stichting. Wat wij gaarne willen dat is een gezonde maatschappij. Hiervoor hebben wij in de eerste plaats gezonde mensen nodig. Van een onzer verslaggevers BEEK (Limburg) Minister Boersma (sociale zaken) zei gistermiddag op het DSM-terrein in Beek. dat de ontplofte nafta-kraker de afgelopen week nog op veiligheid was onderzocht en dat geen afwijkingen waren geconstateerd. Hij noemde het van het allergrootste belang te vernemen wat de oorzaak van de explosie is geweest. Er zal een onderzoek worden ingesteld door het bedrijf in samenwerking met rijkspolitie, justitie en arbeidsinspectie De Israëlische minister van buitenlandse zaken Allon is gisteren op Schiphol aangekomen voor een bezoek van enkele dagen aan Nederland. Hy zal maandag in Den Haag een cultureel verdrag met ons land ondertekenen. Op de foto wordt Allon begroet door zyn ambtgenoot Van der Stoel. Op de achtergrond mevrouw Allon. De president-directeur van DSM, de heer Bogers. liet zich gisteren als volgt uit over de kansen op een ramp, zoals die zich thans heeft voltrokken: 'De statistische kans dat er iets gebeurt in een onderne ming als DSM kan niet op nul worden gebracht. 'Verder wees hij erop dat bij het bedrijf sinds 1959 nafta (chemisch een mengsel van vluchtige en brandbare koolwater stof ver bindingen) wordt gekraakt zonder noemenswaardige inciden ten. Verontrusting De activiteiten van de onderne ming ziin verschillende malen het. doelwit geweest van verontruste ac tiegroepen. Zo heeft eind maart van dit iaar de Stichting Milieufe deratie met de Stichting Natuur en Milieu bezwaren ingediend tegen het zonder meer verlenen van een hinderwetvergunning voor de bouw van een opslagtank voor propyleen op het DSM-terrein in Beek. Deze stof is een gasvormige koolwater stofverbinding, die hij normale druk en temperatuur brandbaar en explosief is. De milieugroepen vroe gen in hun bezwaarschrift het pro vinciaal bestuur van Limburg nauwkeurig aan te geven wat de maximale omvang van een ramp zou kunnen zijn bij de opslag van propyleen in Beek. Een nog vers in het geheugen lig gende ramp bij een soortgelijk be drijf. voltrok zich op 1 juni 1974 in het Engelse plaatsje Southorpe in de chemische fabriek van Nypro, een gemeenschappelijk Nederlands- Van onze Haagse redactie DEN HAAG Premier Den Uyl heeft gisteravond op zijn weke lijkse persconferentie be nadrukt dat, indien de regering zou ingrijpen omdat werkgevers en werknemers het niet eens kunnen worden over het ar beidsvoorwaardenbeleid van 1976, dit niet alleen de lonen maar ook de (vrije) inkomens en de prijzen zou betreffen. Van dit kabinet kan je niet anders verwachten, zei de premier. Overigens is het nog niet zo ver. Het kabinet zal maandag 17 no vember een eerste gesprek hebben met de werknemersorganisaties en wat later in die week met de werk gevers. 'De regering zal haar ver antwoordelijkheid niet ontlopen, maar eerst kijken wat er in overleg bereikbaar is. De regering zal dat overleg met eigen standpunt trach ten te beïnvloeden', zei de premier, zonder duidelijkheid te verschaffen over dat regeringsstandpunt 4rJ\r. 'Ik winkel het liefst met mjjn eigen wagen.' loor Hans Schmidt iTRAATSBURG Onder de vlag van de Raad van Europa is in Straatsburg het 'fficiële startsein gegeven voor een actie ter bescherming van waterrijke gebieden fc grote natuurlijke waarde hebben. De bedoeling is dat in de achttien landen die aj de Raad van Europa zijn aangesloten, gedurende 1976 extra aandacht wordt lesteëd aan het behoud van deze gebieden, die met name van belang zijn voor de rekvogels. en het Naardermeer. Waar schijnlijk zullen niet de ge hele Waddenzee en de Oos- terschelde, die juist in hun totaliteit zo van belang zijn, voor bescherming worden voorgedragen. Daarvoor eisen in een gebied als de Wadden zee ook andere belangen (gas- vondsten, recreatie) hun rechten op. 5e waterrijke gebieden waar- »P de campagne wordt ge- ieht, vertonen onderling een rote verscheidenheid. Zo be kijkt de actie onder meer loerassen, vennen, veenge- 'ieden, wadden en delta's, ri- 'ieren en meren. Naast deze jatüurlijke gebieden wordt tok aandacht besteed aan watergebieden die kunstma- ig tot stand zijn gebracht, «als bijvoorbeeld putten "aaruit zand of grind wordt ^wonnen. Deze putten, zoals ie langs de Rijn veel voor omen, zijn vaak erg diep, waardoor er geen leven in logelijk is. Door een andere vorm van aanleg kunnen die putten echter wel van waarde worden voor vogels en andere dieren. De actie, die wordt gevoerd door het Europese informatie centrum voor natuurbehoud en de organisaties in de acht tien lidstaten, sluit aan bij een conventie over waterrijke ge bieden, die enige jaren terug is gesloten. Nederland heeft deze overeenkomst nog niet geratificeerd, maar de minis terraad is er in mei van dit jaar wel mee akkoord gegaan. Een wet om de conventie goed te keuren, ligt momen teel bij de Raad van State en kan dus mogelijk in 'de pe riode dat de actie wordt ge voerd, door de Tweede en de Eerste Kamer worden aange nomen. Bij de wet behoort ook een lijst van gebieden in Neder land die volgens de regering voor bescherming in aanmer king dienen te komen. Het gaat hierbij om gebieden als de Boschplaat op Terschel ling, het vogeleiland Griend, de Weerribben in Overijssel Voorbeeld Volgens de heer Hoekstra, hoofd van het informatiecen trum in Straatburg, kan Ne derland in samenwerking met West-Duitsland en Denemar ken tijdens de campagne een opmerkelijk voorbeeld stellen door te komen tot een ge zamenlijke beheersstructuur voor de Waddenzee. Staats secretaris Meijer (CRM) heeft hierover al contact gehad met West-Duitsland en Denemar ken en als gevolg daarvan zullen deskundigen uit de drie landen deze maand op Schier monnikoog bijeenkomen. Daar zal dan de grondslag voor een akkoord moeten worden ge legd. Hoewel het Europees infor matie-centrum voor natuur bescherming een twintigtal actiepunten heeft opgesteld, zal de campagne toch vooral door de nationale agentschap pen (die in ieder land door het ministerie van buiten landse zaken zijn aangewezen, in Nederland is dat het in stituut voor natuurbescher mingseducatie) moeten wor den gevoerd. Zeven landen (Zwitserland, Ierland, Luxem burg, West-Duitsland, Grie^ kenland, Italië en Liechten stein) hebben al een voorlo pig programma opgesteld om de aandacht te vestigen op de bescherming van waterrijke gebieden van grote natuur lijke waarde. Kleiner De actie zal van geringere omvang zijn dan in 1970, toen de Raad van Europa het Eu ropese natuurbeschermings jaar heeft uitgeroepen.' Wel zullen meer activiteiten van uit Straatsburg worden ont plooid dan in de jaren daarna bij gerichte acties (zoals over de bodembescherming en het behoud van zoet water) het geval is geweest. Staatssecretaris Meijer, die begin deze week een bezoek aan Straatsburg heeft ge bracht, maakte bij die gele genheid bekend dat de Ne derlandse regering voor de campagne 20.000 gulden ter beschikking wil stellen. Hij wees er daarbij op dat het van groot belang is een bre dere belangstelling voor het natuurbehoud te wekken. Mensen die actief zijn op het terrein van het natuurbehoud komen vaa kuit de groep van de hogere inkomens en de betere banen. Er moet naar worden gestreefd dat een zo brèed en groot mogelijke massa in Europa de noodzaak van het behoud van een rijke natuurlijke omgeving onder schrijft, aldus staatssecretaris Meijer. Britse onderneming waarvan DSM aandeelhouder is. Toen kwamen achtentwintig mensen om het le ven. Bij dat bedrijf werd caprolac- tum gemaakt, een grondstof voor de fabricage van nylon DSM is een internationaal werkend industrieel staatsbedrijf, waarvan de hoofdzetel in Heerlen is geves tigd. De dochterondernemingen en de deelnemingen ziin merendeels gevestigd in West-Europa, maar ten dele ook elders in de wereld, zoals in de VS. De belangrijkste activi teiten. gemeten naar omzet en werk gelegenheid, is de chemie. In 1974 bedroeg de omzet van het concern In totaal zeven miljard gulden. De chemische ondernemingen van DSM werken vooral op het terrein van de garen- en vezelgrondstoffen, plastics, rubbers, kunstharsen en kunstmest. Van grote betekenis is verder de produktie van energie dragers ind 1973 beëindigde DSM de kolenproduktie. Aardgas werd daar entegen als belangrijke energiedra ger van groot belang voor het be drijf, dat deelneemt in winning en exploitatie van het Nederlandse aardgas. Kamervragen De PPR-Kamerleden Waltmans en Jansen hebben de regering inmid dels gevraagd de Tweede Kamer nauwkeurig in te lichten over de gebeurtenissen. In het bijzonder stellen zij vragen over de mogelijke oorzaken van de ramp en informe ren zij of er enig verband bestaat met het verkeer op de autoweg E- 39. In de gistermiddag schriftelijk gestelde vragen informeren beide Kamerleden ook naar de te treffen schaderegeling voor omwonenden, werknemers en familie -van werk nemers. De beide Kamerleden vra gen tevens of het gebeuren aanlei ding geeft tot herziening van het ruimtelijk ordeningsbeleid voor chemische fabrieken in dichtbe volkte gebieden. (Advertentie) Met bekende bestemmingen als Texel, Sauerland, Drenthe enz. Maar ook tal van nieuwe. Bijvoorbeeld Luxemburg, Münster en Rijk van Nijmegen. Tal van mogelijkheden om er deze herfst of winter even tussenuit te wippen. De NS Minitrips folder krijgt u gratis op ieder station. Vervolg van pagina 1 Omdat de directe hulpverlening he lemaal ln handen was van de eigen hulpverleningsdienst van DSM. be perkten de crisisstaven van de om ringende gemeenten zich tot inzet van ambulances en' verkeersleiding. De gewonden werden naar drie zie kenhuizen gebracht. 'Chaos' Gistermiddag arriveerden de minis ters Lubbers en Boersma op de plaats van de ramp. vergezeld van de gouverneur van Limburg, mr. dr. Ch. van Rooij. De regering heeft een zorgvuldig en diepgaand onder zoek naar de ramp gelast. Premier Den Uyl wees er gisteren op dat dit onderzoek temeer noodzakelijk is. omdat de ontplofte nafta-kraker net was gecontroleerd. De premier zei dat, de DSM-bedrijfsbrandweer de hulporganisatie en het verzorgen van de slachtoffers goed functio neerde. Het Tweede-Kamerlid J. Konings (PvdA) klaagde gisteravond in de KRO-actualiteitenrubriek Echo over de grote chaos, die zou hebben geheerst in de gemeenten in de omtrek van de ramp. 'Er was geen enkele coördinatie tussen de ge meenten, telefoonlijnen wami be zet, men gebruikte het openbare telefoonnet en niet het BB-net'. aldus het Kamerlid. (Advertentie) U hoeft uw werk, sport of hobby niet te onderbreken. Thuisblijven is er niet meer bij. Even die handige Otrivin- spray of druppelflacon gebrui ken en u kunt weer vrijer ademhalen en gewoon doorgaan. uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker en drogist

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3