Angola als internationaal conflict Aargaret Thatcher jeeft Britse Conservatieven inspiratie 'oortzetting van burgeroorlog na onafhankelijkheid het meest waarschijnlijk Rechtse partijleider lonkt naar middenklasse -RHITERDAG 8 NOVEMBER 1975 BUITENLAND TROUW/KWARTET-PS 15-RH 17 Insdag wordt de Portugese kolonie Angola onafhankelijk. Hoe I ft in zijn werk zal gaan weet niemand.: Volgens afspraak moet bestuur worden overgedragen aan de overgangsregering, door Nico Kussendrager t in zijn werk zal gaan weet niemand. Volgens afspraak moet bestuur worden overgedragen aan de overgangsregering, ^arvan de drie bevrijdingsbewegingen in Angola deel uitma- ji. Maar twee van de drie bewegingen (de FNLA en de UNITA) h inmiddels uit dat overgangsbewind gestapt. En Portugal wei- rt het bestuur over te dragen aan de enig overblijvende bewe- 3g binnen de regering, de MPLA. Hoe te handelen? Verwacht >rdt dat klokslag twaalf uur de Portugese vlag in de hoofdstad jeanda gestreken wordt, dat de hoge commissaris zijn boeltje lit en er tussen uitknijpt. Een wel erg armetierige ontmanteling neen vier eeuwen oude koloniaal rijk. MPLA (volksbeweging voor de rrijding van Angola) heeft aan- ondigd dat zij dinsdag eenzij de onafhankelijkheid zal uit- pen. De Nederlandse en een tal andere regeringen zijn rbij uitgenodigd. De MPLA is r en meester in het middendeel Angola en in de steden. Zij kan enen op brede steun uit ver- illende stammen, in tegenstel- tot FNLA (nationale front r de bevrijding van Angola) en ITA (unie voor de totale bevrij- l van Angola), die elk hun voornamelijk onder één n vinden. Dat maakt dat een LA-regering redelijke aanspra- kan doen gelden op erkenning r andere landen, waarbij im- effectiviteit van bestuur" al- een grote rol speelt. ■veel landen tot erkenning zul- overgaan is de vraag. Waar- jnlijk zullen de meeste, waar- er ook Portugal, eerst de kat de boom kijken en afwachten effectief het bestuur van de LA wel is. Het Angola-comité int dat de Nederlandse rege- ;door een snelle erkenning van MPLA-regering kan laten blij- hoe één zij is met de derde we- omdat „De MPLA de bodem- dommen van Angola ten goede komen aan de bevolking en aan westerse ondernemin- )SKOU EN PEKING land is bij voorbaat al tot er- ning van een MPLA-regering gegaan: de Sowjet-Unie. Mos- heeft vrijwel altijd de MPLA eund. Voor sommigen is dat ;n de beweging het stempel mmunistisch" op te drukken, stigma dat de MPLA afwijst, beschouwt zich zelf als een uitstrevende volksbeweging rin verschillende stromingen rkomen. Volgens de MPLA ■stzij wel hulp in Moskou halen irde strijd tegen de Portugezen, it de westerse landen het erbij ;n zitten. Sinds kort wordt de door de Sowjet-Unie open iet wapens gesteund: schepen oorlogstuig meerden af in de van Loeanda. Volgens de Londense Times van 24 oktober krijgt de MPLA ook militaire steun uit Cuba en vechten Cubaan se huurlingen in Angola. China geeft hulp aan de bevrij dingsbeweging FNLA, puur omdat haar aartsvijand, de Sowjet-Unie, de andere club steunt en vanwege haar betrekkingen met Zaïre. On langs is een MPLA-vertegenwoor- diging in Peking geweest om dui delijk te maken dat dit toch wel een vreemde zaak is: China zou zich ideologisch toch aangetrok ken moeten voelen tot de volksbe weging MPLA, in plaats van tot de op het westen gerichte FNLA. Maar het bezoek heeft niets uitge haald: Peking bleef doof. „We zijn stomverbaasd", reageerde MPLA- leider Agosthinho Neto. VERENIGDE STATEN Ook de Verenigde Staten steunen steeds openlijker de FNLA. De New York Times schreef 25 sep tember dat de regering-Kennedy in 1962 de FNLA uitkoos om de Ame rikaanse belangen in Angola veilig te stellen. FNLA-leider Roberto Holden werd gezien als de toekom stige president van een'vrij Ango la. Zeven jaar lang kreeg de FNLA geld en wapens uit de Verenigde Staten voor de strijd tegen Portu gal. Toen werd er een punt achter gezet omdat de steun te weinig vruchten afwierp. Maar sinds dit voorjaar wordt volgens de New York Times die afgaat op vier bronnen weer militaire hulp ge geven. De New York Times ziet als be langrijkste reden voor de nieuwe Amerikaanse inspanning de nau we banden van de Verenigde Sta ten met Zaïre. Zaïre grenst aan An gola en haar president, Moboetoe .Seko Seko, is een zwager van FNLA-leider. Holden. Moboetoe droomt van een samensmelting van Zaïre met Angola of in ieder geval met het noorden van de Por tugese kolonie. Beide landen zijn rijk aan bodemschatten (diaman ten, koper, ijzer maar ook olie en uranium). Daarop hebben de Ver enigde Staten een begerig oog la ten vallen en via Zaïre en de FNLA hebben zij zich ingedekt. Angola is te rijk om onafhankelijk te wor den. ZUID-AFRIKA Zaïre is inmiddels niet het enige Afrikaanse land dat rechtstreeks bij de strijd in Angola is betrok ken: ook Zuid-Afrika heeft zich er in 'gemengd. Als reden voor de aanwezigheid van ZuïQafrikaanse troepen in Angola werd opgegeven dat zij de Cunenedam en de cen trale daar moesten beschermen. Die centrale levert elektriciteit aan Angola en Zuid-Afrika. Maar in middels zijn er berichten dat Zuid afrikaan se troepen aan de zijde van de UNITA vechten rond de ha venstad Benguela. Het zou gaan om ongeveer duizend man. Het zuiden van Angola grenst aan Namibië (Zuidwest-Afrika). Zuid- Afrika heeft van de Verenigde Na ties eens de voogdij over dat ge bied gekregen en weigert die nu op te geven. In Namibië is een bevrij dingsorganisatie SWAPO (Zuid- westafrikaanse volksorganisatie) actief, die opereert vanuit het zui den van Angola. Een vrij Angola onder de MPLA kan de dreiging van de SWAPO vergroten; van daar de Zuidafrikaanse betrok kenheid bij de strijd in Angola. Tenslotte zouden troepen van Con go-Brazzaville in het noorden aan de gevechten deelnemen. Zij strij den volgens sommige berichten mee met de MPLA tegen de FLEC (nationale front voor de bevrijding van Cabinda). Cabinda is een pro vincie van Angola, die door 35 kilo meter Zaïraans gebied van de rest van het land wordt gescheiden. De FLEC wil van de olierijke enclave een aparte staat maken. BUITENLANDSE BELANGEN De buitenlandse belangen die verweven zijn met de strijd in An gola. makén het steeds moeilijker vredesmacht naar Angola te stu ren. Maar zo'n ingrijpen is uitge sloten omdat veel O AE-leden er te gen zijn. Alle voormalige Portuge se koloniën en in ieder geval Alge- rijé, Guinee-Conakry, Kongo- Brazzaville en Tanzania maken bezwaar. Een ingrijpen van de Verenigde Naties ligt evenmin voor de hand. De Sowjet-Unie zou in de Veiligheidsraad ongetwijfeld haar veto uitspreken. GEEN VERTROUWEN Herstel van vertrouwen tussen de drie bevrijdingsbewegingen is ook uitgesloten. De politieke en persoonlijke tegenstellingen zitten te diep ingebakken om nu nog overbrugd te worden. Het afgelo pen jaar zijn al verschillende over eenkomsten gesloten; alle waren ze niet meer dan een vodje papier. De MPLA is desnoods nog bereid tot samenwerking met de UNITA, maar iedere toenadering tot de FNLA wijst zij af. En samenwer kingen met UNITA wordt steeds onwaarschijnlijker omdat deze be weging haar heil zoekt bij de FNLA. Juist deze week besloten de twee bewegingen hun politieke en militaire activiteiten te bundelen. Een gedachte waarmee ook wordt gespeeld is de opdeling van Angola in een noordelijk-, zuide lijk- en een middendeel. Noord-An gola, waar de FNLA de macht heeft, kan dan opgaan in Zaïre (Moboetoes wens vervuld), Zuid- Angola dat door UNITA bestreken wordt, kan aansluiting zoeken bij een vrij Namibië (Zuidwest-Afri ka) (waarmee het veel gemeen heeft) en midden-Angola kan met Zambia een federatie vormen, dat dan eindelijk een uitweg naar zee heeft. Tenslotte is er de mogelijkheid dat alle drie de bewijdingsbewe gingen blijven proberen hun macht in heel het land te vestigen, met toenemende buitenlandse steun. De bloedige burgeroorlog zal na dinsdag dan gewoon worden voortgezet. Voorlopig lijkt dat het meest waarschijnlijke scenario. Leuk hoor, zo'n foto van jongetjes die het V-teken maken in de haven van Loeanda, maar het heeft weinig met de werkelijkheid te maken. een uitweg te vinden voor de kolo nie. Er zijn verschillende scena rio's te bedenken voor het verdere verloop in Angola. De eerste mogelijkheid is dat Portugal op het nippertje de onaf hankelijkheid uitstelt. Waarschijn lijk is dat niet en bovendien zou het weinig uithalen: de MPLA is vast besloten eenzijdig de onafhanke lijkheid uit te roepen. De MPLA beschuldigt Portugal ervan dat zij de FNLA en de UNITA in de over gangsregering heeft gehaald. Dat is gebeurd onder Portugals eerste president na de staatsgreep, de ge matigde Antonio de Spinola. Die was goede vrienden met Zaïre vandaar dat dé FNLA in het over gangsbewind kwam en hij wek te de UNITA weer tot leven, die toen al volgens de MPLA op ster ven na dood was. Latere meer ra dicale Portugese regeringen heb ben die beslissing niet terugge draaid. Nu zou Portugal de kans hebben de MPLA te erkennen als enig rechthebbende, maar op nieuw is het tij gekeerd. De huidige regering van eerste minister Josef Pinheito de Azevedo is vrij gema tigd en zeer onzeker. Een tweede mogelijkheid is een ingrijpen van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE). De huidige voorzitter van de OAE, de Oegandese president Idi Amin, heeft voorgesteld een Afrikaanse Moboetoe droomt van een aamensmelting van Zaïre met Angola >r Margaret -Thatcher lijkt onderhand niets onmogelijk. De uw, die anderhalf jaar geleden een opmerkelijke minister maar ook niet meer dan dat heeft met zoveel gemak een aan- hindernissen naar het leiderschap van de Britse Conservatie- )artij genomen dat iedereen haar tomeloze ambities serieus mt. Er zit zo'n stijgende lijn in haar politieke loopbaan dat oot-Brittanniës Jeanne d'Arc van de 20ste eeuw" zoals ze r uitgelaten partijgenoten al is betiteld in staat moet worden cht ook de laatste obstakels voor het premierschap te kunnen ien. Wie is deze Margaret Thatcher, die in korte tijd één van >pvallendste persoonlijkheden van Groot-Brittannië is gewor- en volgens recente onderzoeken stukken populairder is dan ivoeter premier Harold Wilson. Populair ook bij de Britse uwen, die een jaar geleden nog niets van haar moesten heb- Margaret Thatcher )or Bert van Panhuis garet Hilda Thatcher is 50 jaar yerd als tweede dochter gebo- in het gezin van John Roberts, jat kruidenier in het Oostengelse je Grantham. Het bedrijf !st van de grond af worden op- ouwd dus was het keihard wer- voor het hele gezin-Roberts. p 'er Roberts was erg actief in de 'tselijke methodistenkerk en in de ïemeenteraad waar hij als on- 'nkelijk raadslid optrad. Hij een Êg na enkele jaren het erebaan- van burgemeester. Margaret op één jaar na telkens de beste de klas op het Kesteven- en ntham-gymnasium en omdat le Roberts niet alleen het harde ken maar ook de goede oplei- E belangrijk was, ging ze met beurs studeren aan het Somer- College in Oxford. Scheikun de, omdat dit vak in het begin van de jaren veertig de meeste maat schappelijke zekerheid gaf. Mar garet werd voorzitter van de Jonge Conservatieven in Oxford. Ze was overigens de eerste echte Conser vatief in de familie want vader dacht dan wel Conservatief, hij kwam uit een Liberale familie en is 'dat volgens Margaret zijn hele le ven waarschijnlijk gebleven. naar Lagerhuis In 1950 en 1951 deed ze tweemaal tevergeefs een gooi naar de Lager huiszetel voor de Zuidoost-Lon- dense wijk Dartford. Ze trouwde met Dennis Thatcher, ging rechten studeren, kreeg onderwijl de twee ling Carol en Mark (een collega-po litica: ze nam een tweeling om ne gen maanden uit te sparen) en ves tigde zich in 1954 als advocaat.,Vijf jaar later had ze wel succes bij haar poging de Lagerhuiszetel voor het Noordlondense Barnet- Finchley te bemachtigen. Al snel werd Margaret Thatcher benoemd tot politiek assistente op het ministerie van sociale zaken. In het schaduwkabinct-Hcath was ze eerst woord voeraster voor een aantal technische zaken en daarna voor onderwijs, een specialisatie, die haar in 1970 het ministerschap van onderwijs en wetenschappen opleverde. Na de nederlaag van Heath bij de verkiezingen van fe bruari vorig jaar werd Margaret Thatcher -woordvoerster- vqor huisvesting en later ook voor fi nanciën en begrotingszaken. Via een paleisrevolutie nam ze in fe bruari Van dit jaar het partijleider schap van de politiek ingestorte Edward Heath over. grote hoeden Hoe denken de collegae-politici over Margaret Thatcher, welk beeld heeft de doorsnee Brit van haar en hoe liggen haar politieke denkbeelden. Margaret Thatbher ziet er uit als een mevrouw, die niets anders doet dan tuinfeésten geven, zei begin dit jaar een voor malige minister uit het kabinet van Wilson. Zo kwam ze zeker tot voor kort ook wel over. Margaret droeg zeer Engelse kleding, degelijke maar wat stijve jurken en mantel pakjes en daarboven kolossale hoeden, zo opvallend dat ze haar handelsmerk waren. Die kleding is aan het veranderen: ze laat zich adviseren door een mode-ontwerper en wordt nog maar zelden met opmerkelijk hoofdtooisel gezien. Ze heeft een lichte wat hoge stem en spreekt keurig Engels, ofschoon niet zo „bekakt" als men weieens wil doen geloven. Voor de rest is ze uiterma te soepel in haar optreden - heel anders dan de houterige Heath en komt ze erg vriendelijk en char- mant'over. scherpe tong Haar optreden onder mede-politici wordt erg verschillend beoordeeld. Binnen haar eigen Conservatieve partij is er een groep, die haar aan bidt en een groep, die een verholen hekel aan haar heeft. De Labour- partij haat haar, vooral om de scherpe tong. Binnen de Conserva tieve fractie is zij ongeëvenaard in haar sarcasme en het is voor het eerst dat Wilson, zelf ook een woordvirtuoos, de handen vol heeft aan een tegenstander. Enkele voorbeelden van haar scherpe tong: toen minister Healey van fi nanciën haar eens „bezeten voor vechtster van het voorrecht" noemde, antwoordde ze de La- bourminister: „En u bent slechts een onbenul." Een andere opmer king over het beleid van Healey: „De ene minister redeneert vol gens de micro-economische begin selen, de andere volgens de macro- economische maar deze minister weet alleen dat het om geld gaat Andermans geld." Gehaat is ze vooral ook vanwege haar durf om impopulair te zijn. Er is geen minister in het kabinet- Heath geweest, die zo niets ont ziend te werk ging. Vier jaar lang heeft ze constant ruzie gehad met de bonden van onderwijzend per soneel, over salariseisen, waar ze niet op inging, over onderwijsver nieuwingen, die ze met veel succes tegenhield, over de bouwprogram ma's voor scholen, waarin ze ri goureus snoeide. Haar meest om streden wapenfeit en er zijn er velen ook binnen haar eigen partij, die haar dat nimmer zullen verge ven is de afschaffing van de gra tis schoolmelk en de gratis maal tijd tussen de middag. Ze hield er een bijnaam aan over, die ook nu nog gevleugeld is: Thatcher, the milksnatcher, oftewel Margaret, demelkdief. rechtervleugel Niet minder omstreden zijn haar politieke denkbeelden. Margaret Thatcher is van huis uit een verte genwoordigster van de rechter vleugel van de partij. De vleugel, die vroeger werd aangevoerd door de nu naar Noord-Ierland uitgewe- ken Enoch Powell en die nu door Sir Keith Joseph wordt geleid. Sir Keith, die vorig jaar de voorpagi na's van alle kranten haalde door een van vele kanten hevig aange vallen rede te houden over de de generatie van het Britse volk en de noodzaak tot geboortebeperking in de sociaal laagste klassen om deze verwording tot staan te brengen, is op economisch terrein de tweeling broer van Margaret. Ze worden bestempeld als „mone- taristen". Dit zijn aanhangers van de principes, zoals die zijn gefor muleerd door Milton Friedman, hoogleraar aan de universiteit van de Amerikaanse stad Chicago. De kern van deze „leer" is dat het be strijden of voorkomen van geld ontwaarding (inflatie) economisch principe nummer één is. De mone- taristen willen de geldkraan maar zeer langzaam laten lopen en zeg gen dat grote geldinjecties door de regering de inflatie bevorderen. Een beperking door de overheid van de geldtoevoer betekent dat het bedrijfsleven onmogelijk hoge looneisen kan inwilligen. Doet het dat wel dan gaan de bedrijven fail liet en ontstaat er werkloosheid. De monetaristen zijn ervan over tuigd dat de werkloosheid een vast gegeven is in ons economisch be stel en zij aanvaarden dit. Hoe hoog het percentage werklozen mag zijn hangt af van de ernst van de inflatie. argwaan Het zijn deze opvattingen, die Mar garet Thatcher tot een met veel argwaan bekeken politica maken. Wilson heeft haar begin dit jaar smalend gevraagd wanneer de vrouw uit Barnet de man uit Sels- don zal kussen. Die„Selsdon Man" is een begrip uit het verleden en staat voor ideeën als: technocratie, inkrimping van sociale voorzienin gen, het opvoeren van concurren tiezucht en het hameren op „law and order". Het is waarschijnlijk dat Margaret Thatcher, als ze de handen vrij had, volgens dit begin sel zou werken. Ze is opgevoed met het principe, dat je alleen door hard werken vooruit komt en zelf in je welvaart en welzijn moet voorzien in plaats van dat aan „de staat" over te laten. Haar opvattingen sluiten nauw aan bij de gedachtengang van con servatieve Amerikanen en het is dan ook niet verwonderlijk dat zij zo'n succes oogstte bij haar bezoek aan de VS. Het had een „staatsie- bezoek" kunnen heten en Margaret ligt bij de top van de Amerikaanse regering veel beter dan de huidige premier Harold Wilson. Een ande re breed uitgemeten leus, die zij in de VS lanceerde, is „het recht om ongelijkwaardig te zijn." Zij heeft dit later uitgelegd als: „Je moet zor gen dat iedereen dezelfde kansen heeft om iets te bereiken. Of hij ook iets wil bereiken, moet je aan hemzelf overlaten." middenklasse Margaret Thatcher heeft onlangs tijdens het partijcongres van de Conservatieve partij aangetoond dat zij zeker niet de starre dogma- tica is, waarvoor zij lange tijd is versleten. In een gloedvolle rede enthousiaste partijgenoten noem den het de beste speech sinds die van Sir Winston Churchill in 1949— die met een vijf minuten duren de staande ovatie werd beant woord, prees zij weliswaar in alle toonaarden de zegeningen van het kapitalisme maar belangrijker was haar beroep op de Britse mid denklasse. Ze riep haar op haar stem weer te laten horen en weer actief mee te doen in de Britse poli tiek. Alleen zo zou een tegenwicht kunnen worden gevormd tegen het socialisme, dat zich met alle facet ten van het maatschappelijk leven bemoeit. We willen stabiliteit, geen veranderingen om de veranderin gen. Het individu moet zelf kunnen bepalen wat het wil in plaats dat de staat het voor hem uitmaakt, aldus Margaret Thatcher, die nogmaals riep: Uw belangen liggen bij de middenklasse en de belangen van de middenklasse liggen bij de Con servatieven. Ze heeft willen aantonen zeker niet alleen de belangen van de onderne mers, de rijke aristocraten kortom „de kapitalisten" te willen verdedi gen. Het gaat haar vooral om het individu en sommige commentaar schrijvers in de Britse bladen zijn van mening dat een deel van de middenklasse, die nu nog Liberaal of Labour stemt bij een goed pro gramma wel eens naar de Conser vatieven zou kunnen overlopen. De komende maanden zal moeten blij ken of de Conservatieven een der gelijk breed programma kunnen opstellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 17