ostbaar erfgoed ordt bedreigd Brazil: kleur en karakter. eldentenor: boeiend werkstuk nieuw levensgevoel op alle terreinen Het uur der waarheid (4) Het is duidelijk dat een Brazil-sigaar er donkerder uitziet dan een Havana-type. Maar dat wil niet zeggen dat een Brazil ook zwaarder van smaak is. Want dat is niet waar. Brazil heeft een heel eigen .karakter. Vol, my sterieus, warm, tropisch aroma, tamelijk mild. En zeggen kenners niet dat Brazil een heel klein beetje zoetig geurt? Tenminste, als het niet zomaar een donker sigaartje Zoals de Brazils van La Paz. Met een Mata Fina-dekbladuit Bahia, de streek waar klimaat en bodem 't gunstigst zijn voor de groei van typische Brazil-tabakken, die vragen om zware grond, tropische warmte en veel vochtigheid. En met een rijke melange van tabakken voor het binnengoed. Wie een bijzonder rookgenot wil ervaren, kiest daarom voor Brazils van La Paz. Cigarros Autenticos. Want zo kunnen en hóren Brazils te zijn. En niet anders Cigarros Autenticos. DAG 8 NOVEMBER 1975 TROUW/KWARTET PS17 - RH15 ior dr. C. Rijnsdorp rle- oor be- het veg unt zin de Christelijk Sociale Conferentie van 1952 in de herinnering te roepen. Zij was belegd r Convents-Organisaties: Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland (C.N.V.), Christe- en Tuindersbond in Nederland (C.B.T.B.), de Christelijke Middenstandsbond (C.M.B.) het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland (C.W.V.)Met opzet was de im Conferentie gekozen en. niet Congres, vanwege diepgaande verschillen van mening. Resolu- j konden niet worden aangenomen, wel Samenvattingen, maar deze legden juist in elk van de drie ties een aantal verschilpunten vast. Deze geschilpunten bewogen zich in de driehoek kerk, over- 5en organisatie van de samenleving. Hoe lag de onderlinge verhouding van deze drie grootheden; ver reikten op elk van deze punten bevoegdheid en taak? leven alweer 23 jaar -later en in sterk veranderde wereld. Vroeg 952 mr. P. Borst zich af: 'Zijn 'eiten ons niet te machtig ge ilen?' na 23 jaar zou men kun- spreken van de overmacht der n. De vraagstukken van oorlog vrede, bewapening, de conflict- op gevaarlijke punten zoals het len-Oosten, de labiele politieke ,tie in verscheidene landen, dit is het nieuws van de dag. ichien spiegelt zich de gewijzig- lituatie het duidelijkst af in de enstelling van de Verenigde s, vergeleken met een kwart geleden. 952 was er nog volop geloof in omische groei. Nu zien we met ik de grimmige grenzen die aan tgaande groei zijn gesteld, i: opkomende welvaart en rul- werkgelegenheid; nu: massale loosheid, die meer en een blijvend, structureel ka- r aanneemt. En dagelijks wor- we geconfronteerd met de .ikende problemen van over- Bring, milieuvervuiling en drel- uitputting van de grondstof- kerken den we een kwarteeuw geleden een tamelijk bloeiend, kerke- leven, zij het dan op de basis vèr gaande verdeeldheid - van- constateent met sterk afgeno- kerkbezoek, teruglopend le al, afbraak van kerkgebouwen, aciële zorgen. De vraag naar de tie en de plaats van de kerk haar totaliteit en als grootheid), de reikwijdte van ambtelijk geleide kerke werk, I spréken van de kerk, kwesties in 1952 onopgelost bleven, ma- J vandaag de indruk van nauwe- 'a meer ter zake te doen. Wat id die levende vragen waren, zien er bijna uit «tomen. als verziekings- 952 kon nog worden gezegd: de ^^„.issiingen vallen niet meer in de >iiikselen- maar n1 de fabrieken. Is irninï- vandaag niet veeleer zo, dat de lh twlssingen vallen over de fabrie- ikkunr En bij die vraag is de kerk ren te begrip dan ook voorstellen gevarjie) helemaal uit het gezicht ver- iet mogelijk deze ontwikkeling. lijkt o 550011 onder onze ogen heeft afgespeeld en zich nog afspeelt, een beetje doorzichtig te maken, er wat samenhang in aan te brengen? Dit is niet alleen gewenst, maar ook dringend nodig, willen we verder kunnen. Het is dan wel zaak een paar grote lijnen te trekken. En het merk waardige is, dat bij dit alles de kerk, in positieve maar ook in ne gatieve zin, een rol speelt. Onze westerse beschaving is namelijk van huis uit gestempeld door het christelijk geloof. In de middeleeu wen was het de kerk van Rome. Ze overkoepelde de hele samenleving. De renaissance - herontdekking en verwerking van de antieke cultuur -, opgekomen in Italië, en de refor matie, die zich in noordelijk Euro pa baanbrak, schiepen tezamen een nieuwe situatie. Erasmus en Calvijn Na de godsdienstoorlogen - waar van Noord-Ierland een gruwelijke staart te zien geeft - ontstond een meer gestabiliseerde toestand. Deze kwam neer op een min of meer vreedzaam naast elkaar leven van christendom en humanisme. De Ne derlandse cultuur leefde tot onge veer 1950 en deels ook nog daarna onder de schaduw van voorname lijk twee zestiende-eeuwse figuren: Erasmus en Calvijn. Erasmus is de vader van het vrije denken gewor den, maar een elitair denken, dat na 1950 van zijn voetstuk is ge haald, zie onder meer de geschiede nis van de V.P.R.O., Luther en Cal vijn hebben volgens critici onwetti ge geesteskinderen voortgebracht: Luthers twee rijken-leer het natlo- naal-socialisme en Calvijns doctri ne van hard werken en sober leven het kapitalisme. Op mijn weg ligt niet hier een onderzoek naar het vaderschap in te stellen. Het nationaal-soclalisme is een verschrikkelijk feit geweest en zijn geest leeft nog voort onder de Italiaans gekleurde term van neo-fascisme. Het kapitalisme is een geweldige macht geworden en heeft als tegenspeler het commu nisme in het leven geroepen. Dat dtit in Rusland tot staatskapitaldsme is ontaard, doet niets af aan de levenskracht van de communisti sche gedachte, zoals die hier in het westen in het neo-marxisme tot uiting komt. Zijn kracht is dat het tegelijk filosofeert èn handelt. Verzwagerd Wat heeft de kerk gedaan? Ze heeft zich verzwagerd met de heer sende machten. In 1919 was het al duidelijk dat de arbeidersklasse zich grotendeels van de kerk had afgewend. Het Nederlandse protes tantisme heeft geschiedenis ge maakt door de schoolstrijd, door zijj politieke partijvorming en door zijn christelijk-sociale organisaties. Ondanks alle aanklevende gebreken hebben we hier een kostbaar erf goed, een werkelijk patrimonium, dat vandaag op het spel staat. Een theologie, opgekomen tussen de beide wereldoorlogen in en die Zwitserse en Duitse toestanden tot achtergrond heeft, kan - hoe in drukwekkend ook - niet zomaar op Nederlandse toestanden worden toegepast. Karl Barth is dood en de theologdeën zien er vandaag alweer heel anders uit. We behoeven ons erfdeel - waartoe ook de christelij ke pers en de christelijke omroe- p(en) behoren - niet meer speci fiek tegen Barth te verdedigen. Wat pns patrimonium vandaag echt be laagt is het nieuwe levensgevoel, dat sinds ongeveer 1950 op alle terreinen duidelijk openbaar is ge- Worden. Levensgevoel Nu ls 'levensgevoel' een 'vage term. maar deze uitdrukking duidt een zeer, werkelijke en machtige cul tuurfactor aan, even ongrijpbaar en werkelijk als het woord geest. Is het mogelijk van dit machtige spook een schetstekening te ont werpen? Het tekent zich af tegen deze achtergrond: onze beschaving is uit het christendom voortgeko men en heeft nu het christendom als meebepalende machtsfactor en ook als inspiratiebron achter zich gelaten. Dit is in de wereldgeschie denis Iets nieuws, nog nooit ver- or André Rutten ITTERDAM Van de vijf ge regisseurs, die onder aus- van de Toneelraad Rot- dam ieder een eigen voorstel- g maken maar elkaar wel met id en daad terzijde staan, heeft iderdag Paul Vermeulen ndsant in het Piccolo-theater voorstelling getoond: 'De jldentenor' (Der Kammersan- p) van Frank Wedekind. t is: terug naar het eind van negentiende eeuw aan de nd van een schrijver, die hier ogstens door „Voorjaarsont- iken" (Frühlingserwachen) en •ulu" bekend is een man, die burgerlijke moraal en de bur- rlijke kunstidealen grimmig te- 1 n het licht hield. i het nu gespeelde stuk is een vierde Wagnerzanger de spil. •n beroep is hij behanger, maar t een dag werd zijn stem ont- kt en nu zingt hij volgens de orschriften en leeft volgens de i dragsregels die zijn contract m oplegt. Hij is een burger die &ch in kunst gelooft, noch in fde en alleen maar weet dat hij k kan worden door bij het ostminnende publiek in de 'aak te vallen. Hij wordt gecon- onteerd met een jong meisje, t met hem dweept, met een ide professor-componist, die he- g in de kunst gelooft en van t een ruggesteuntje verlangt zijn opera gespeeld te krijgen, met een jonge vrouw, die met een nieuw leven wil begin- Hij blijft de nuchtere realist, zich aan de gedragsregels houdt van de gevierde, welge manierde, hoffelijke zanger-Le- bemann. Tijdsbeeld Een tijdsbeeld dus, boeiend omdat er wordt „afgerekend" met inge roeste opvattingen over kunst en liefde, waarvan nog altijd merk waardige sporen overblijven. Het wordt ook als tijdsbeeld ge speeld in een hotelkamer-decor van Paul Gallis dat raak is, en vooral in de manier van spelen, die een wat aangezette naboot- Erasmus en Calvijn: grote invloed op onze cultuur toond. Een huiveringwekkende aan gelegenheid van veel ingrijpender aard dan de ineenstorting van het Romeinse rijk. Want er is nu een luchtledig ontstaan, een soort te genbeeld van de 'volheid der tij den', een klimatologische situatie die cyclonen tevoorschijn kan roe pen. De technieken van de oude Chine zen, Grieken en Romeinen hebben nooit tot een technologie geleid. Bij de antieke Europeanen kan schroom tegenover de goden en na tuurmachten, vrees voor overmoed (hubris) hebben meegespeeld. Maar het christelijk geloof, dat de mens bevrijdde, gaf hem onbedoeld de gelegenheid vrijpostig te worden Secularisatie, verwereldlijking, is een natuurlijk kind van het chris tendom. De techniek is niet in zonde ont vangen en geboren, maar wel tot angstwekkende ontwikkeling ge bracht door zondige mensen in een zondige samenleving. In de negen tiende eeuw zag men vooral de lichtzijde; vandaag valt de slag schaduw over ons. hoewel ik die niet zou kunnen schrijven als de technische verworvenheden ons niet ten dienste stonden. En het proces is onomkeerbaar. Het heeft, onze gehele planeet in zijn greep gekregen. Wat voorlopig gekomen is, is niet het koninkrijk Gods maar het koninkrijk van de tech niek. Een element van onmenselij ke neutraliteit, van ethische onver schilligheid, van bruikbaarheid voor alle doeleinden, goed of kwaad, heeft zich in de menselijke samen leving groot gemaakt. Ontluistering Het nieuwe levensgevoel is voor een belanrijik deel een reactie op de verwoestende effecten van de tech niek in het recente verleden. Zijn eerste daad was ontluistering van alles wat tot nu toe voor aanzien lijk, gezaghebbend, vanzelfsprekend en schoon had gegolden. Tegenover de officiële cultuur kwamen sub culturen en anti-culturen op. Het is hier niet die plaats in bijzonderhe den te treden: we moeten de grote lijn vasthouden. Deze ontluisterimgswoede, deze mo derne beeldenstorm, gaat gepaard met een wijdverspreide inflatie van het woord. Zoals in 1923 Duitsland het dieptepunt van zijn inflatie be leefde 1 was gelijk aan 4,2 bil joen mark), zo kennen wij al sinds geruime tijd een alle proporties te buiten gaande overproduktie van woorden, let wel: woorden binnen gehoors- en leesafstand. Als dich ters vandaag nog een functie in de samenleving hebben, dan is het o.a. die van de sanering en herwaarde ring van het woord. Het ds niet toevallig dat de filosofie zich op de taai heeft geworpen en zich de vraag heeft gesteld: wat is zinvol spreken? Merkwaardig dat het da gelijkse Babel van geluiden zich op twee gebieden tot bondige uitspra ken verdicht: In de reclame en in de leuzen en slagzinnen van actie groepen. In beide gevallen wil men bepaalde overtuigingen er inhame ren. Ander mensbeeld Het gewijzigd levensgevoel veron derstelt een gewijzigd mensbeeld. Dat is de naakte massamens, waar ook ter wereld, teruggeworpen op zij primaire behoeften en aandrif ten. Het zijn de veel te velen, die willen leven en vaak graag willen werken, maar als de maag een maal vol is behalve hun brood ook spelen willen hebben. Mis schien heeft de massale werkloos heid althans deze goede kant, dat men de betekenis en de waarde van de arbeid, van het nuttig en functi oneel bezig zijn, voor anderen of tezamen met anderen, weer inziet. Recreatie is alleen zinvol als afwis seling van creatieve arbeid, in wel ke vorm dan ook. Alles concentreert zich op de mens. Hij is zo'n groot vraagteken gewor den, dat men naast hem niets an ders meer duidt. De omstandighe den dwingen tot vereenvoudiging: een hemel boven de mens met een God erin maakt de zaken maar ingewikkelder dan ze al zijn. Hier ligt de kracht van het materialis me. namelijk in zijn afwijzing van een derde dimensie (het bovenna tuurlijke) en zijn concentratie op de twee dimensies van ruimte en tijd. Wel gaat men meer en meer inzien, dat de mens een natuurlijk milieu om zich heen nodig heeft: de we reld van dieren en planten, zuivere lucht en zuiver water. Maar dat verandert niets aan die centrale positie van de mens, die tot in de filosofie en de theologie toe volle dig aan zijn trekken wil komen. De vragen naar alles wat boven de mens uitgaat zijn naar de omtrek verschoven, behalve voorzover de godsdiensten machtsfactoren voor stellen, zoals de r.k. wereldkerk, de Islam, het Joodse kapitaal in Ame rika en elders, en in mindere mate ook organisaties als de Wereldraad van Kerken, de I.C.C.C. en het internationale' Lutherdom. Twee elementen dreigen te worden ver onachtzaamd: het nationaal-Neder- landse en zijn historie. De wereld situatie van 1975 wordt ervaren als 'noch nie dagewesen' en verbiedt bijna elke belangstelling voor het historisch gegroeide en verworvene, speciaal op nationaal gebied. Een uitzondering hierop maken, zoals reeds opgemerkt, monumenten en curiosa uit het verleden, concrete zaken dus, geen geestelijke verwor venheden. Maar Goethe heeft indertijd terecht geschreven: Wat je van je vaderen geërfd hebt, moet Je VERWERVEN om het te bezitten. Het adjectief 'christelijk' betekent niets als er geen eche christenen zijn die het dragen en waar maken. Bedreigd Zo wordt ons patrimonium van buiten af en van binnen uit be dreigd: kerkelijk, sociaal en poli tiek. Er is aan de ene kant een neiging merkbaar het lichtzinnig te verkwanselen, zoals Ezau voor 'dat rode daar'; aan de andere kant een vlucht in de reactie, waarbij het vaderlijk erfdeel zó heilig wordt, dat men herinnerd wordt aan een versregel van W. Scbulte Nordholt: 'God is zo heilig, dat Hij niet be staat'. Met een vrijwel heilig ver klaarde traditie valt niet te werken. Nietzsche, aan de rand van de waanzin, heeft Europa voor de keus gesteld (omstreeks 1887) zijn leer van de hogere mens te aanvaarden. Hij voorzag het vacuüm waarin wij vandaag terecht gekomen zijn. Vandaag zal elk verstandig christen in Nederland zichzelf en de ande ren voor de keus stellen wat te doen met ons weliswaar niet heilig, doch wel waardevol vaderlijk erf deel. Laten we het opnieuw ver werven, om het te bezitten. Als niet bezittende. De voorgaande artikelen in deze serie van vijf stonden in de krant van 1 november, 4 november en 5 november. (Advertentie) Wilde Brazil 35 cent gö Wilde Cigarillos Brazil 27 cent Rondélas Brasiï 33 cent - is, maar een échte Brazil. Hidde Maas als de heldentenor in gesprek met Ton Lensink als de professor. Daarachter Rein Edzard als de hotelbediende. sing is van de levensstijl van die dagen. Hidde Maas doet dat als zanger, die toch een wat roman tisch waas op moet houden, in be ginsel voortreffelijk, ook omdat hij laat zien dat het voor de man, die hij speelt, toch aangeleerde manieren zijn, Rein Edzard^is als de net niet helemaal correcte, wat louche hotelbediende voortreffe lijk, Ton Lensink als de wat schlemielige professor ook. Al leen de actrices doen het wel goed, maar passen qua leeftijd en figuur niet helemaal. Een boeiend werkstuk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 15