Weer akkoord ver Angola rabische tegenstellingen ekenen zich scherp af ftreden Peron nog kwestie van tijd Aftreden Libanese premier afgewend Allon komt banden Nederland-lsraël verder verstevigen vfarlement 5 an gladesj ¥i iar huis Arrestaties in Joegoslavië dat tevreden over reis naar Amerika Rockefeller wilde buiten gekrakeel blijven Nationale garde verdrijft betogers T 1 1IJDAG 7 NOVEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 7 evriidingsbewegingen zouden ich overgangsregering vormen h SowA 1 tselij en AMPALA/LOEANDA (Reuter, AFP, DPA, AP) De drie elkaar word! strijdende bevrijdingsbewegingen in Angola hebben weer eens i akkoord bereikt. Volgens radio-Oeganda zijn de drie bewegin- i het eens geworden een tijdelijke overgangsregeling te vormen ndenfe Angola dinsdag onafhankelijk zal worden van Portugal. Eer- me had de bevrijdingsbewegingen MPLA (volksbeweging voor de j rrijding van Angola) aangekondigd dat het dinsdag eenzijdig onafhankelijkheid zal uitroepen, n. i rt' e amemers in Loeanda achten het ond !rst onwaarschijnlijk dat het ak- >rd inderdaad zal worden uitge- Ij a rd. Alle eerdere overeenkomsten rouw se" de drie bewegingen bleken lat e meer daR een vodie papier te jorkr i laatste akkoord zou zijn geslo- en. I OP een vergadering in Kampala oorzli Ier leiding van de Oegandese pre- voon®1 Idi Amin, die op het ogen- rosar Organisatie van Afrikaans*» ttoi iheid (OAE) voorzit. Lt pij deze vergadering waren alleen oore ere vertegenwoordigers van de bevrijdingsbewegingen aan we- Ondanks aandringen van Amin noch de MPLA, noch FNLA tlü •toeg ccA (AP, Reuter) De gisteren take president van Bangladesj be dil gde opperrechter Aboe Sadat Mo- umed Sayem heeft in een radio- praak bekend gemaakt dat het dat lement naar huis is gestuurd, rfledi em zei dat voor februari 1977 ^zingen voor een nieuw parle- k lt zouden worden gehouden. -r o nieuwe president, die aan de eii cht is gekomen met steun van de o«we militaire leiders van het verklaarde dat zijn regering itraal, onpartijdig en voorlopig' - karakter zou zijn. De 59-jarige em, een jurist die zich altijd jjjjg heeft gehouden van de po- yerhi jj gaf he strijdkrachten bevel te.re: lef mee te werken aan de red- jsidiig van het land uit de ruïneuze it.andiehpd< een steun vakbonden en militairen meer ai wei fel ng rgea elaa de d (nationale front voor de bevrijding van Angola) en UNITA (unie voor de totale bevrijding van Angola) topfiguren willen afvaardigen. Daarom is het nog zeer de vraag hoe de top van de verschillende bevrijdingsbewegingen op het ak koord zal reageren. Het hoofd buitenlandse betrekkin gen van de MPLA, Pauolo Jorge, heeft gister al laten weter. dat een verzoening tussen de drie bevrij dingsbewegingen moeilijk zo niet uitgesloten is. Op een persconfe rentie in Lissabon zei hij dat de FNLA en de UNITA zich hebben buitengesloten van iedere voorlopi ge regering omdat zij in Angola een oorlog zijn begonnen 'met steun van Zaïre en het racistische Zuid-Afrika'. Radio-Oeganda gaf ln haar uitzen ding geen bijzonderheden over 't bereikte akkoord. Ook werd niets gezegd over een bestand in Angola waai de strijd nog steeds voort duurt. FNLA en UNITA zouden dinsdag de belangrijke havensteden Benguela en Lobito hebben ver overd op de MPLA. Dit meldde giste ren het officieel Zaïrese persbureau Azap. Zaïre steunt de bevrijdings beweging FNLA. Van MPLA-zijde wordt het bericht van Azap ont kend. In de Angolese hoofdstad Loeanda heeft zich gisteren een schotenwis seling voorgedaan - tussen troepen van de MPLA en Portugese militai ren. Niet duidelijk is wie met schie ten is begonnen; evenmin of er slachtoffers zijn. Het gevecht zou zijn uitgebroken toen de MPLA het beheer over de haven en het vlieg veld van de stad wilde overnemen. Gisternacht patrouilleerden MPLA en Portugezen beide in de haven en op het vliegveld, maar de MPLA zou hangende de onafhankelijkheid een alleen recht opeisen. Gewapende linkse mos lems, van wie vele de kin derschoenen nog maar nau welijks lijken ontgroeid, maken het V-teken als zy in hun voertuigen door de straten van Beiroet trek ken. BELGRADO (Reuter) Ongeveer 35 mensen zijn in verschillende de len van Joegoslavië gearresteerd wegens 'cominformlstische' activi teit (het streven naar politieke en economische centralisatie en lid maatschap van het Sowjet-blok). Dit hebben welingelichte zegslieden gisteren in Belgrado meegedeeld. Politieke leiders e nde pers hebben de laatste tijd de campagne tegen 'cominformisten' verscherpt.' Afge lopen juli kregen zeven 'cominfor misten' lange gevangenisstraffen voor hun activiteiten. BEIROET, LONDEN (AP, UPI, Reuter) In Libanon is opnieuw een regeringscrisis afgewend. Premier Rasjid Karami had gisteren laten doorschemeren te zullen aftreden, wanneer het Libanese leger niet voorkomt dat er wapens bij de plaats Jounieh, twintig kilometer ten noorden van Beiroet, worden ontscheept. Onder druk van de leiders van de moslemse gemeenschap ln Libanon is Karami op zijn mogelijk voorne men teruggekomen. Karami ,die zelf ook moslem is, zei tegenover verslaggevers dat de Li banese troepen het schip dat de wa pens heeft aangevoerd hadden om singeld, maar niet in staat waren ge weest hun plicht te doen. Karami had letterlijk gezegd: 'In verband hiermee zal ik mijn positie nader •isci AIRES (UPI, Reuter, AP) Ondanks de uitdrukkelijke verklaring van president Isabel ie b van Argentinië dat ze beslist niet zal aftreden, ziet het er steeds meer naar uit dat zij haar wordjitie niet lang meer zal kunnen behouden. de vakbondsleiders als de talren hebben het vertrouwen haar opgezegd en alleen de daitse peronisten staan nog achter -skeifr en landelijke televisie-uitzen- gistermorgen vroeg vanuit het zog< enhuis waar zij verpleegd wordt erband met een galblaasaandoe- zei mevrouw Peron in een praakje: 'Ik ben niet afgetre- en ik ben niet van plan af te en'. Ze verklaarde vervolgens .Jhet land te lijden heeft van lenlandse en buitenlandse =r malistieke terreur en oprui- geruchten'. Hiermee doelde rLop de camPaëne die in de pers mr haar gevoerd wordt in ver- d met een financieel schandaal. Ze wordt ervan beschuldigd gelden uit de publieke middelen te hebben overgeboekt naar het bezit van haar overleden echtegenoot, gene raal Juan Peron. De krachtige taal van de korte toespraak, die overigens twee uur na het geplande tijdstip werd uit gezonden, lijkt niet meer dan een laatste politieke opflikkering van mevrouw Peron. Welingelichte kringen deelden mee dat haar ziek te het gevolg was van een zenuwin zinking die ze kreeg toen de vak bondsleiders, de enige groepering die haar nóg steunde, haar vertel den dat ze er beter aan zou doen af te treden. Ook de militaire com mandanten zelden, dat ze geloofden dat het veruit het beste zou zijn voor de oplossing van de cociale, politieke en economische proble men in Argentinië, als mevrouw Peron zou aftreden. De militaire leiders hadden dan ook verwacht dat mevrouw Peron in haar toe spraak haar aftreden bekend zou maken. Niet alleen de vakbondslei ders en de oppositiepartijen, maar ook de leiders van haar eigen partij en de leden van het kabinet lijken het erover eens te zijn dat ze niet langer kan regeren. Inflatie Mevrouw Peron werd president van Argentinië op 1 juli van het vorig jaar,- toen haar echtgenoot, Juan Peron was overleden. De nu 44 jaar oude weduwe zou worden opgevolgd door senaatsvoorzitter Italo Luder, die al eerder het presidentiële ambt waarnam, toen mevrouw Peron ziek was. Luder wordt geacht de steun van de militairen te hebben. Het vertrek van mevrouw Peron maakt het mogelijk dat hij een regering vormt die op een effectievere wijze de problemen van inflatie, corrup tie en guerrilla-activiteiten aanpakt. Ook Lorenzo Miguel, de leider van de krachtige peronistische vakbe weging, heeft mevrouw Peron afge lopen dinsdag gevraagd af te tre den om op die manier de Peronisti sche beweging te redden. Vakbonds leiders hebben verklaard dat de ar beiders niet van hun huidige lo nen kunnen leven vanwege een in flatie die over de afgeopen twaalf maanden naar schatting 258 procent bedroeg. bepalen'. Volgens de rechts gewapende man nen die het schip uitlaadden heeft het leger zonder succes geprobeerd dit gisteren te voorkomen. De leider van Libanese socialisten zag in deze gang van zaken een bewijs ervoor dat het leger aan de kant van de rechtse christenen staat. Karami heeft verscheidene keren in het verleden te kennen gegeven te wil len aftreden als de wapenstilstan den in de Libanese hoofdstad niet zouden worden nageleefd. Telkens weer wist men hem over te halen om aan te blijven. Toen de strijd tussen Je verschillende groeperin gen steeds heviger werd werd de verhouding tussen Karami enerzijds en president Fmjieh en minister van binnenlandse zaken Chamoen (beide christenen) anderzijds steeds meer gespannen. President Sadat President Sadat van Egypte heeft gisteren voor zijn vertrek uit de Verenigde Staten verklaard de ver zekering van president Ford te hebben gekregen dat Amerika zal trachten onderhandelingen tussen Syrië en Israël op gang te brengen over een nieuwe troepenscheidings overeenkomst op de hoogvlakte van Golan. President Ford had eerder in een interview gezegd in 1976 een bezoek aan het Midden-Oosten te willen brengen. Na zijn aankomst ln Groot-Brittannië werd Sadat voor een lunch door koningin Elisabeth ontvangen. Sadat zal tijdens zijn verblijf in Londen twee keer met premier Wilson besprekingen voe ren. Minister vijf dagen op bezoek Van vandaag tot dinsdag brengt de Jsraëlische minister van buitenlandse zaken Yigal Allon, een officieel bezoek aan Ne derland. Hij komt naar ons land op uitnodiging van de Neder landse minister van buitenlandse zaken Max van der Stoel. Allon behoort, net als de Israëli sche premer Ytzhak Rabn, tot de generatie van Israëlische lei ders. die uit Oosteuropese ouders in Israël werd geboren. Politie ke waarnemers rekenen hem tot het kamp van de duiven op het politieke toneel in Israël. De 57-jarige Allon, die mede-op richter is van de in 1937 gestich te kibboets Ginnosar, was tijdens de Israëlische onafhankelijkheids oorlog in 1948 opperbevelhebber van .de Palmach, de militaire vleugel van de Joodse zelfverde digingsorganisatie Haganah. Van af 1954 heeft hij zitting in de Knesseth, het Israëlische parle ment en sinds 1961 maakte hij deel uit van de verschillende Is raëlische kabinetten. Allon is sinds 1969 vice-premier van Is raël en sinds 1974 minister van buitenlandse zaken. Vredesplan Reeds enkele jaren geleden, toen Allon nog minister van onderwijs en cultuur was in het kabinet van Golda Meir, ontvouwde hij het zo genaamde 'Allon-plan'. Volgens dit plan zou Israël in ruil voor een vredesverdrag het grootste deel van de Sinaï-woestijn aan Egypte en het grootste deel van de Westoever van de Jordaan te rug moeten geven. Wel zou Is raël zich het recht voorbehouden om Sjarm el Sheikh bezet te houden samen met een korridor van daar naar de aan de Rode Zee gelegen Israëlische havenstad Eilat. Ook zou Israël in het ka der van een dergelijk vredesver drag het instandhouden van een aantal door Israël bemande mili taire nederzettingen langs de Jor- daanrivier eisen. Allon is al vrij lang een voorstan der van een vorm van zelfbestuur voor de Palestijnse bevolking in de door Israël bezette gebieden. Dit zelfbestuur moet door de creatie van een onafhankelijk Pa lestijnse leiderschap met name op de Westoever van de Jordaan en in de Gaza-strook de positie van de Palestijnse bevrijdingsbe weging (PLO) ondermijnen. Het is daarom niet verbazingwekkend dat Allon bijzonder welwillend staat tegenover het voorstel van de Israëlische minister van defen sie Peres om gemeenteraadsver kiezingen op de westelijke Jor- daanoever te gaan houden. Zowel Allon als Peres geeft de creatie van een nieuw Palestijns lei derschap een goede kans van sla gen omdat zij ervan uitgaan dat de irtvloed van de PLO in de Ara bische wereld aan het afnemen is. In de denkwereld van Allon zijn onderhandelingen van Israël met de PLO utopisch en weigert hij over het algemeen hier verder over te speculeren. Yigal Allon Bij zijn vertrek uit Israël giste ren zei Allon dat de Franse in- 'stemming met het openen van een PLO-kantoor in Parijs een aanmoediging was aan het stre ven van deze beweging om Israël te vernietigen. Nederlandse troepen Aan de vooravond van zijn bezoek aan Nederland verklaarde Allon tegenover Nederlandse verslag gevers in Israël, Nederland te willen verzoeken om een verster king van de troepen van de Ver enigde Naties in de bufferzones aan de grenzen van Israël met Egypte en Syrië door het toevoe gen van Nederlandse troepen aan de aldaar gestationeerde vredes macht van de Verenigde Naties. Israël heeft in het verleden bij zonder positief gereageerd op een Nederlands aanbod om vredes troepen aan de Verenigde Naties ter beschikking te stellen. Im mers, ook de Israëli's houden re kening met een groeiende rol van West-Europa en met name van de Europese Gemeenschap in het oplossen van het Midden Oosten conflict. En Nederland is in Is raël altijd een welkome gast. Zo zegt men in Israël dat na de Jo den in de wereld, de Nederlan ders Israël's beste vrienden zijn. Als bewijs van de Israëlisch-Ne- derlandse vriendschap zal Allon naast zijn besprekingen met poli tici en leden van de Nederlandse regering tijdens zijn komend be zoek aan Nederland ook onder scheidingen uitreiken aan een aantal Nederlanders die in de Tweede Wereldoorlog het leven van Joodse medeburgers hebben gered. JJ Dr James Dorsey J. en 'lat lien in het einde van zijn bezoek aan de Verenigde Staten ver gen nde president Sadat van Egypte volkomen tevreden te zijn over dal esultaten van zijn reis. Inderdaad had Sadat zijn mogelijkheden tevoren realistisch geschat J Tas zich er wel degelijk van ust dat hij voorlopig van het cte' e Huis nog geen wapenhulp zou 'angen. Toch zal hij niet met handen naar Cairo terugkeren, ie laatste dag va/n zijn bezoek een verdrag over het leveren kerncentrales getekend en hij 750 miljoen dollar aan lomische steun toegezegd. 6teun heeft Sadat dringend ig- De enorme werkloosheid in land heeft tot gevolg dat Egyp- van el voorbeeld van zijn Noordafri- ph-rSe buurlanden is gaan vol- Werklozen worden als gastar- dfjj^ naar bet buitenland 'geëex- Fat **4', m t name naar Irak, rein, Quater en Soedan. Om emigratie te kunnen controle- Is de Egyptische regering van om een nieuw bureau te stich- dat niet alleen de kontakten onderhouden met de gastlan- van de Egyptische gastarbeiders it ook tot taak heeft Egyptena- te stimuleren om werk in het «nland te gaan zoeken. Dit bu- 1 nu zal misschien ook kontakt. On met het buurland Libië. de escalatie van het conflict ln verleden tussen Egypte en Libië werd van Libische kant felle kritiek geleverd op de in dat land verblij vende Egyptische arbeiders. Men zed dat Egypte de Libische econo mie ging overheersen en dat de Egyptische arbeiders zich niet als Arabische broeders maar als arro gante buitenlanders gedroegen. Alhoewel president Sadat tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Sta ten ontkende dat er een toenade ring was tussen zijn land en Libië zijn er toch tekenen dat Libië en Egypte behoefte hebben aan betere onderlinge relaties. Zo meldde het Egyptische blad Al Ach ram dat doorgaans als spreekbuis van de Egyptische regering gezien wordt dat het Libische staatshoofd Moeam- mer Khadaffi, de Egyptische minis ter van economische zaken, Zaki Schafei, naar Libië zou hebben uitgenodigd. Verondersteld wordt dat de Libische leider Khadaffi over Libische investeringen in Egyp te wil gaan praten. Kolonel Khadaffi zou ook willen streven naar een nauwere samenwerking op technisch gebied. In dit kader heeft hij toestemming gegeven om een Egyptisch kantoor in Tripolis te openen, dat tot taak heeft de economische en technische samenwerking tussen de beide lan den na te streven. Volgens Al Achram is Khadaffi's uitnodiging aan Schafei het resul taat van het bezoek van de vice- voorzitter van het parlement van de Federatie van Arabische Repu blieken (FAR) Mohammed Shahin. Dit parlement dat in 1971 werd opgericht in het kader van de voor genomen vereniging van Libië. Egypte en Syrië bloedde met de verscherping van de tegenstellingen tussen Egypte en Libië langzaam dood; toch werd het niet begraven. Het lijkt erop alsof dit parlement gedurende de laatste twee maanden nieuw leven werd ingeblazen. Zo poogde het parlement onder ande re in de laatste paar weken te bemiddelen in het Syrisch-Egypti sche conflict over het tussentijds akkoord tussen Egypte en Israël. Volgens de berichten is Mohammed Shahin vanuit Libië naar de Vere nigde Staten gevlogen om onmid dellijk aan presdelnt Sadat verslag uit te brengen over zijn bevindin gen ln Libië Verenigde naties Eigenlijk is het verbazingwekkend, dat, juist nu president Sadat van vele kanten in de Arabische wereld vanwege zijn gematigde opstelling in het Midden Oosten conflict wordt aangevallen, één van de meest radicale Arabische staten, namelijk Libië, toenadering tot hem zoekt. De spanningen in het Arabische kamp komen duidelijk naar voren in het Midden-Oosten debat in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties deze week. Zo ls het op z'n minst opmerkelijk dat de Arabische staten en de Pa lestijnse bevrijdingsbeweging (PLO) zich niet eens op een geza menlijke ontwerpresolutie over het Midden-Oosten-conflict kunnen verenigen. Gevolg hiervan is dat er twee verschillende resoluties op tafel liggen Tijdens zijn toespraak verleden week tot de Algemene Vergadering eiste Sadat de spoedige bijeenroe ping van de Geneefse vredesconfe rentie. Hij eiste eveneens dat de Palestijnse bevrijdimgsb weging als volwaardig lid aan deze conferentie zou moeten deelnemen. De vertegenwoordiger van de PLO, Farouk Kaddouml zette zich in zijn toespraak tot de Verenigde Naties sterk tegen Egypte af en wees een Palestijnse deelname aan de vredes conferentie in Genève in scherpe bewoordingen van de hand. Hij ver klaarde dat de PLO de resolutie 242 van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties van november 1967 nog steeds verwerpt en dus niet zal deelnemen aan een vredes conferentie die op deze resolutie is gebaseerd. Het hoofdbezwaar van de PLO tegen resolutie 242 is dat er geen melding wordt gemaakt van het Palestijnse vraagstuk. De reso lutie spreekt slechts van een oplos sing van het vluchtelingenvraag stuk. Ondertussen heeft de PLO een te- genresolutle ingediend, samen met Syrië. Irak en Libië, waarin zij de .bijeenroeping van een conferentie eisen die is gebaseerd op de resolu ties van de Algemene Vergadering van november 1974. In deze resolu ties worden de nationale rechten van het Palestijnse volk uitdrukke lijk erkend en wordt ook hun recht De Egyptische president kreeg een staande ovatie na zijn toe spraak tot het Amerikaanse Congres. Op de achtergrond staan de Amerikaanse vice-president Nelson Rockefeller en de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Carl Albert. op terugkeer naar Palestina ge rechtvaardigd genoemd. Het standpunt van de PLO lijkt enigszins tegenstrijdig te zijn. Ee- nerzijds verklaarde Kaddouml dat de Palestijnse staat uit de vernieti ging van de staat Israël zou herrij zen. anderzijds is hij tot onderhan delingen bereid mits de nationale rechten van de Palestijnen worden erkend. Golan Toch heeft Kaddouml Egypte en misschien ook Syrië met zijn toe spraak in moeilijkheden gebracht. Zo zagen Egyptische vertegenwoor digers zich genoodzaakt om te ver klaren dat het hoofddoel van Sa dat's reis naar de VS het kweken van begrip bij. het Amerikaanse pu bliek en bij de Amerikaanse leiders voor de Palestijnse kwestie was. Sadat zelf moest in een vraagge sprek met een Amerikaanse krant toegeven dat hij betreurde hierin niet geslaagd te zijn. Maar Sadat ging in zijn verklarin gen tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten verder en wekte de indruk alsof hij tot een tegen aanval was overgegaan. Zo lijkt het alsof hij een wig in de PLO wil drijven door zijn verklaring dat men moest onderscheiden tussen de extremisten en de gematigden in de PLO. Mede daarom heeft hij waarschijnlijk bij de Amerikaanse autoriteiten erop aangedrongen om kontakt te zoeken met vertegen woordigers van de Palestijnen. Kaddouml's feil eaanvallen op het tussentijds akkoord tussen Egypte en Israël maken het voor Syrië moeilijker, voorzover het dit van plan ls, om in een verlenging van het mandaat van de vredesmacht van de Verenigde Naties op de Go- lanhoogte, dat op 30 november af loopt, toe te stemmen. De verschillen in de Arabische we reld lijken al zo diep te zijn dat president Sadat op een vraag van een Amerikaanse verslaggever ant woordde: 'Ik kan onmogelijk zeggen of Syrië op de Golanhoogvlakte al dan niet, een tweede troepenschei dingsakkoord wenst af te sluiten'. WASHINGTON (Reuter, AP) Nelson Rockefeller heeft geen zin meer in het vice-president- schap van de Verenigde Staten omdat hij niet verwikkeld wil raken in partijgekrakeel. Op een persconferentie in Wash ington zei hij gisteren dat het 'politieke vuur' dat hij heeft aange trokken de aandacht van president Gerald Ford afleidt van belangrij ker zaken. Rockefeller gaf toe dat hij verschui lende malen moeilijkheden heeft gehad met de president, maar dat is niet de belangrijkste reden ge weest zich volgend Jaar terug te trekken. Dat was dat door de aan vallen van conservatieven binnen de republikense partij op Rockefel ler vanwege zijn liberale opvattin gen, de president werd getroffen. Rockefeller zei dat hij naar Wash ington was gekomen om het land te dienen en niet om het voor de president 'nog moeilijker te maken in deze moeilijke tijden.' LISSABON Soldaten van de Por tugese nationale garde heben don derdagmiddag met schoten in de lucht en traangas een aanval van linkse demonstranten op het minis terie van voorlichting in Lissabon afgeslagen. Zij weerstonden een be legering door duizenden demon stranten die het aftreden van staatssecretaris luitenant-kolonel José Ferreira da Cunha eisten. De menigte voor het ministerie nam voortdurend toe. Over de radio werden demonstranten opgeroepen naar het ministerie te trekken. Em ployees van het ministerie hingen op de tweede verdieping van het gebouw spandoeken uit me* de leu ze 'Alle fascisten het gebouw uit' Eerder donderdag hadden gardisten betogers die Fareira da Cunha de toegang tot zijn ministerie wilden ontzeggen met de wapenstok uiteen gedreven Ferreira da Cunha wordt door linkse kringen beschuldigd van banden met de geheime politie onder de vroegere fascistische dic tatuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7