Bezoekers aan legeroefening zijn ontstemd dichtbij ^ommentaar Salaris van onderwijzers en kleuterleidsters hoger Ügen woning - 1 'f Eigen woning - 2 K Steevast te laat of te vroeg.... ügen woning - 3 Ierse regering leproeft geduld -uitvoerders Van Otterloo weer voor Residentie Orkest Verschillen worden kleiner Vriendelijker weerrapporten ©en eigen tuintje op de stoep commercieel gekozen krant en t.v. DAG 7 NOVfMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 dwe ig ok al herft minister Gruyters de reede Kaner een vergelijkend on- :oek o\er de voor- en nadelen van eigen- en de huurwoning toege- igd; de ninister zelf hoeft niet op de tslag vin dat onderzoek te wachten n toet al een forse beleidslijn voor komïnde vijftien jaar aan te geven te (kiezen voor de eigen woning, j moeten naar Belgische toestanden, jt 5ij: in 1990 twee-derde van het schij édfriandse volk in een eigen woning, nil g&i 38 procent nu. dac^g beetje merkwaardig geval eigen een minister die een onderzoek gint, terwijl voor hem persoonlijk de naa eleidsjconclusies al van te voren i eviststaan iets wat (zoals ieder kan >ten) volgens Gruyters een kwalijke woon te van de Nederlandse pers is. ïuui tn ziet maar weer hoeveel gelijk de we de Romeinen hadden met bun reekwoord dat wat Jupiter mag, nog - ct is toegestaan aan diens os. verigens van ons geen kwaad woord er de beleidsvoornemens van de iter, want wij zijn het van harte •t hem eens over de wenselijkheid n de toeneming van het eigen wo- ;bezit; niet vanwege de romantiek n de kleine huisjesbezitter, maar nwege he grote economische en ciale belang dat het hele land eker op langere termijn heeft bij toeneming van het woningbezit. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De oefening Pantsersprong, die de landmacht dezer dagen in West-Duitsland hield, is geen succes geworden. Althans niet voor een gezelschap Eerste en Tweede Kamerleden, dat er deze week een dagje op bezoek ging. De teleurstelling over wat zij daar zagen (of liever gezegd: niet zagen), was zo groot dat er nu officieel bij minister Vredeling geklaagd is. Ex-generaal Joop van Eisen (KVP) heeft de minister gisteren namens de kamercom missie voor defensie een klaagbrief overhandigd met het verzoek voortaan inspraak te krijgen in de organisatie van dit soort uit stapjes. Een militair tijdens de oefening 'Pantsersprong': wachtend op Kamerleden en journalisten? De teleurstelling van de kamerle den was, kunnen wij uit eigen waarneming melden, begrijpelijk. Zij gaan tenslotte ieder jaar al of niet morrend akkoord met vele miljarden uitgaven voor defensie, en dan wil je wel eens waar voor je geld zien. De oefening Pantser- sprong waaraan ruim elfduizend man, met 334 voertuigen waaronder 135 ,tanks deelnemen, leek daarvoor een goede gelegenheid. Actie ge noeg, zou je zo zeggen, en daar kwamen a** Kamerleden voor. Helaas liep het allemaal anders dan verwacht. Ongetwijfeld werd er vol plichtsgevoel geoefend, maar het gezelschap kamerleden, jouraatis- leen nog een paar aantekeningen bij beleid op langere termijn. Het it ons voor dat een slecht begin worden gemaakt als regering en imer zouden treden in de suggestie de socialist Kombrink om te len tot afschaffing van de regeling ■bij bewoners van eigen huizen hypotheekrente mogen aftrekken ir de inkomstenbelasting. Deze re ling betekent juist een geweldige iaging van de drempel, die nu nog :el wat mensen afschrikt om het irtaan te wagen in een eigen huis. ander punt is wel, dat moet Ijorden onderzocht of er en zo ja, I welke mate een oneigenlijk ge prikt wordt gemaakt van deze rege- "ijg. Onder oneigenlijk gebruik ver jan wij dan bijvoorbeeld de moo iheid die zeer welgestelden hebben a hun status te verhogen door aller-/ |i pompeuze en zeer luxlueuze huizen f betrekken of te laten bouwen en de ten van dat pompeuze en zeer oeuze op de gemeenschap te verha- bij het invullen van het belasting- nul ier. :rder zal minister Gruyters toch in iprek moeten raken met zijn collega in financiën om op een of andere lanier te rug te keren tot de mogelijk- :id om onderhoudkosten voor de [gen woning weer aftrekbaar te ma- voor de inkomstenbelasting. :t is waar: de mogelijkheid is inder- afgeschaft omdat er op een schan- lige wijze misbruik van werd ge laakt. Maar wie nu kennis neemt van omvang die de 'zwarte' onder- idsdiensten hebben genomen (waar- ir de fiscus een geweldige bron van lomsten ontgaat en de werkgelegen- in het echte, legale aannemers schildersbedrijf in het gedrang it) zal ftoch moeten kiezen welke de twéé kwaden het ergste (ls. 'enslotte: het eigen woningbëzit zou r toe kónnen bijdragen dat dé Neder- radse bevolking nog statischer wordt i zij nu al is; dat de bereidheid zich Iders te vestigen (om welke reden Jan ook)' nog meer zal afnemen. Om lat ,fe voorkomen zal h^t beleid van e éegering er mede op gericht moe- tq zijn dat de procedures bij de koop n' verkoop van huizen, heel wat een- oudiger verlopen eh vooral, ook: een )tuk voordeliger worden. ee fee fan een verslaggever k ,n( iONASTEREVIN Op de vieren- loc lertigste dag van de gijzeling van oej Ir. Tiede Herrema heeft de Ierse eegering gisteren meegedeeld, dat 'zololang als nodig is' Zal worden ial {ewacht tot de ontvoerders het op- [even. Een regeringswoordvoerder v0 el: 'Wij zullen blijven wachten tot ■1 i Ie ontvoerders zich realiseren dat n« iet voor hen zinloos is daar binnen lt Ie blijven.' ,De woordvoerder benadrukte dat de 1 j politie het huis niet schietend zal 'lal binnengaan om dr. Herrema te be- n Wijden. De vierenvijftig jarige Her- icoltema verscheen woensdagavond laat voor het raam van de slaapka- |p teer waar hij wordt vastgehouden. 'Ik wil met de commissaris spre- vic ken: laat hem hier komen', riep hij. 'Pj Politiecommissaris Edmund Garvey lCfl?ing daarop het huis binnen. Eer- l0t»der was meegedeeld dat voedsel in bi huis was gebracht en een boek voor to. Herrema. door Adr. Hager t)EN HAAG In een vrijwel uitverkochte Prins Willem Alex- anderzaal speelde Willem Noske woensdagavond zijn zoveelste vertolking van het vioolconcert van Mendelssohn. Noske staat al vele, vele jaren op de planken. En naast zijn concertmeester schap bij respectievelijk het Ne derlands Kamer Orkest, het Rot terdams Philharmonisch Orkest en het Residentieorkest bouwde hij een uitgebreide solistencar rière op. In den Haag zijn woonplaats is Noske bij het publiek bekend en ge liefd. En zijn weergave van het al even bekende en geliefde concert van Mendelsohn werd met een nadruk kelijke ovatie beloond. Na een wat onrustige start kon men genieten van zijn immer gepassioneerd en warm bloedig spel, gesteund door prachtige techniek. Voor het Residentieorkest stond weer eens zijn oud-dirigent Willem van Oterloo. De weergave van Mozarts ouverture 'Die Zauberflöte' vormde nog niet het bewijs, dat de oude ver trouwde vorm van samenwerken was teruggevonden. Verfijning, zuiver heid en afwerking waren zowel in dit werk als bij de begeleiding van Noske lang niet optimaal. Van Otterloo was eerst recht in zijn element in de hoofdschotel van dit programma: de vierde symphonie van ten, geleid door enkele officieren, arriveerden steevast te laat. of te vroeg, om er nog iets van te kun nen zien In de natuur Gezegd moet worden dat de organi satie van zo'n bezoek geen eenvou dige zaak is. Vroeger, toen er in de landmacht, voornamelijk gelopen werd. was er in een klein gebied veel te zien. en kwamen bezoekers dus snel aan hun trekken. Nu de landmacht gemechaniseerd is. vin den manoeuvres tientallen kilome ters van elkaar plaats. Er moest dus heel wat afgereisd worden om erbij te kunnen zijn. Zo zat het gezelschap de halve dag in de bus en werd veel van de resterende tijd onbedoeld doorgebracht in de. nau welijks door militair e aotivi tetter verstoorde natuur. De oefening verliep weliswaar via een vast oraaiboek. maar afwijkin gen waren niet uitgesloten, afhan kelijk van de initiatieven van de plaatselijke commandanten. De Ka merleden werden daarvan de duüe. Zo zouden zij 's ochtends een tank- aanval meemaken, maar helaas, door een slimmigheid van een der partijen, was de strijd al voorbij toen de bezoekers arriveerden. Spelleiders zorgen er in zo'n geval voor dat de zaak teruggedraaid wordt, want als de ene partij te snel wint, valt er weinig meer te oefenen. Zo werd ook een tot zijn eigen schande krijgsgevangen ge nomen kolonel, door de spelleiders als vriendendienst maar officieel gesneuveld verklaard en schielijk naar zijn eenheid teruggezonden, om er de gang ln te houden. 'Het grootste risico is, dat de oorlog stilstaat', zei een officier veront schuldigend Aan de andere kant Het hoogtepunt van het bezoek zou een aanval van mariniers, gedropt uit helicopters, worden. De Kamer leden waren geruime tijd tevoren aanwezig om dit evenement in elk geval niet te missen. Helaas, ook hier sloeg het noodlot toe. Na drie kwartier kleumen aan de rand van een bos was op enige afstand hevig schieten te horen. De mariniers waren aan de andere kant van het bos geland. Daar was ook minister Vredeling, die wel het goede plekje aangewezen had gekregen. Wat la ter waren er ook in de buurt van de gedupeerde Kamerleden schie tende mariniers te zien, maar toen was de lol er allang vanaf. 'We hadden net zo goed thuis kunnen blijven,' morde de delegatie. Mahler, dat ontspannen, dat prachtig lyrische werk van de 40-jarige com ponist.. Hier een voltallige bezetting als hier wordt verlangd en met een dergelijk rijk geschakeerd palet van kleuren en stemmingen heeft Van Otterloo in het verleden memora bele resultaten behaald. Ook nu was het orkest aanmerkelijk beter op dreef dan voor de pauze en wist men de luisteraar in de ban van de klank wereld van Mahler te houden, met het adagio als hoogtepunt. In de finale maakt de componist ge bruik van een gedicht uit 'Des Kna- ben Wunderhorn', gezet voor so praansolo. Voor deze partij was uit genodigd de Frangaise Gertie Char- lent, een coloratuursopraan, aan wie onder andere Ligeti een werk heeft opgedragen. Dat zij de ideale ver tolkster voor deze muziek was kan helaas niet gezegd worden. Het te gendeel is eerder waar. Van onze onderwijsredactie DEIÏ HAAG De salarissen van kleuterleidsters en onderwijzers gaan omhoog. Na een langdurig en moeizaam overleg zijn de bon den in het georganiseerd overleg akkoord gegaan met een ver betering van de salarissen van beide groepen leerkrachten in twee fasen. De eerste fase gaat in met terug werkende kracht tot 1 augustus j.l., de tweede fase krijgt in 1977 haar beslag. De hele operatie kost zeven tig miljoen gulden, waarvan twee derde naar de kleuterleidsters gaat. De toegezegde salarisverhoging is een extraatje boven de gewone sala risronde die alle onderwijzenden krijgen. Hierdoor lopen de kleu terleidsters iets in van hun achter stand op de onderwijzers, en dezen verbeteren hun positie tegenover collega's ln het voortgezet onder wijs. Een van de uitgangspunten van hèt nu gesloten akkoord is dat de verschillen in salaris voor de onderscheiden soorten van onder wijs kleiner moeten worden. De kleuterleidster met hoofdacte krijgt nu hetzelfde salaris als de niet volledig bevoegde onderwijzer in het lager onderwijs. De volledig bevoegde onderwijzer gaat evenveel verdienen als een collega met de zelfde bevoegdheid in het voortge zet onderwijs. Een punt waarover geen overeen stemming kon worden bereikt is de jeugdaftrek voor jeugdigen. De nieuwe salarisregeling is geba seerd op een ambtelijke werkweek van veertig uur. Dit houdt in dat schoolbesturen het personeel ook andere taken kunnen opleggen dan lesgeven. Dat kan inhouden: ouder- bezoek, bezoek van personeelsver gaderingen, het volgen-van her- en bijscholingscursussen, enz. Van onze weerkundige medewerker Wij vonden onze ve'rwachting voor Eisteren niet zo best: rustig en droog. Rustig wordt het wel, maar regenen deed het op ons waarne mingsstation uren achtereen van elf uur in de morgen tot diep in de vooravond en tegen die tijd af en toe stevig. De aftapping van Gorre- dijk bedroes ruim acht millimeter. Niet overal was het weer gisteren zo waterig. In Gelderland en ande re gebieden van het zuidoosten was het 's middags mooi, rustig en zacht en begon het pas in de voor avond nat te worden. Een station in Denemarken Tirstrup in Oost- Jutland ving tot gisteravond tien millimeter water. De nattigheid van gisteren hing samen met een frontale uitloper uit het westen die aanvankelijk niet al te veel water had doen vermoeden. Maar de hoge en droge barometer standen zijn in deze herfst ook niet meer wat ze geweest zijn en het resultaat was heel anders. Die sto ring was weliswaar windzwak maar bepaald niet regenzwaik. Dat de re- senuren aanhielden, kwam door het. trage tempo van passeren. Klaar blijkelijk ging er van het in bete kenis afnemende midden-Europese hogedrukgebied nog wel degelijk een remmend effect uit. In Enge land had het weer gisteren vanaf de vroege morgen een veel fleuriger aanzien. Belangrijke opklaringen waren om zeven uur 's morgens al over de oostkust en in Manchester zag men toen zelfs geen enkel wol kenflard je meer. Gisteravond was het ook in Hastholm en Skagen (noord-Jutland) half bewolkt ge worden. Vandaag zal het hij ons ook zo zijn. Er mogen zonnige perioden worden verwacht, geserveerd in een drogere noordwestelijke tot noordelijke luchtstroming. Dat de wind de nei ging vertoont naar 'het hoge noorden' te ruimen, houdt verband met nog doorgaande drukstijgingen ln het gebied rondom IJsland. De Weerrapporten van gisteravond 7 uur. maximumtemperatuur en neerslag van 7-19 uur: Amsterdam De Bill Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Twente Vlisslngen Zd.-Llmburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki regen regen regen regen regen regenbui regen geheel bewolkt zwaar bewolkt regen licht bewolkt licht bewolkt half bewolkt geheel bewolkt zwaar bewolkt geheel bewolkt geheel bewolkt zwaar bewolkt Kopenhagen geheel bewolkt licht bewolkt geheel bewolkt onbewolkt half bewolkt onbewolkt onbewolkt half bewolkt geheel bewolkt licht bewolkt geheel bewolkt onbewolkt geheel bewolkt geheel bewolkt geheel bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt half bewolkt uitloper daar van een Atlantisch maximum (1035 millibaar) 6chijnt er wel wat voor te voelen een zelfstandig leven te gaan leiden en dat komt voor de lage landen en omringende gebieden neer op gelei delijk wat konder weer voor de komende dagen. De temperatuur zal in de eerste dagen 's nachts flink teruglopen en nachtvorsten komen in het verschiet. De meeste Euro- regen is voor zover mij bekend in het uiterste zuiden van Italië geval len. waar Orotone bijna 50 millime ter in 30 uur verzamelde. Buien met onweer, annex met een ondiep lage drukgebied verwijder den zich gisteren in zuid oostelijke richting over Tunesië. Het station Djerba MelUta in zuid-oost-Tunesië tapte gisteravond 17 millimeter on weersregen af na een maximum temperatuur van 21 graden Celslus. Het leek er een beetje op dat de barometers in Israël (circa 1014 millibar) op die storing reageerden bij een van noord naar west krim pende wind. Ze daalden donderdag. Het zomertje was er gisteren overi gens niet minder om met louter zonneschijn en temperaturen tot 29 graden Celsius in Ramat David en Eilat. 27 op het vliegveld Lod. 26 ln Haifa en 24 graden Celsius in Tel Aviv en Jeruzalem. Ook de 'Concord' gaf gisteren, vlie gend op hoogten van 15000 tot. 18000 meter boven de zeegebieden tussen Groenland en IJsland en ten zuiden ervan ook weerwaarne- mingen door. Er werd een wind uit west-zuidwest tot west gemeld van 70 tot 90 kilometer per uur. Hoogwater 8-11-75. Vldsslngen 4.45-17.00. Haringvliötsiulzen 6.30-18.45, Rotterdam i.31-20.03. Scheveningen 5.58-16.18. Umul- den 6.38-18.58, Den Helder 10.35-23.06, Harllngen 0.41-12.55, Delfzijl 2 43-16.16. onder redactie van loessmil Een recht-toe-recht-aan-straat zonder voortuintjes is vaak maar een kale bedoening. Je kunt de vensterbank vol bloemen en planten zetten, maar dat veran dert nog niets aan het uiterlijk van de straat. Er zijn gemeenten die iets aan dat kale gedaan hebben. Of be ter: de bewoners in zo'n straat hebben het zelf gedaan, maar dat moesten ze natuurlijk eerst mogen. Ze heben 'tegeltuintjes' aangelegd, waardoor kale straten ineens veranderden in 'woon straten'. waar auto's het niet meer alleen voor het zeggen hebben. Delft heeft bijvoorbeeld van die woonstraatjes en sinds Den Haag zijn inwoners er offi cieel toestemming voor heeft ge geven, nog niet lang geleden schieten de tegeltuintjs met straten tegelijk bij wijze van spreken als paddestoelen uit de grond. Zij waren er hier en daar al. klandestien. maar nu het echt mag zijn hele buurten op die manier versierd met planten, bloemen en boompjes. De ge meente heeft een jolder uitgege ven met een lijst van de meest geschikte plantensoorten en die moest intussen al herdrukt wor den, zoveel vraag is er naar. Een tegeltuintje ontstaat, als je direct tegen de gevel van je huis één (soms anderhalve) tegel weghaalt, een paar naast elkaar. .Die tegels zet je vertikaal in de grond en zo krijg je een smal strookje 'tuin' met een muurtje er omheen. Planten en soms kleine boompjes kunnen erin en als alle buren hetzelfde doen, zie je zo'n kale straat helemaal op fleuren. Een voordeel is boven dien dat iedereen er alles aan zal doen om de straat gezellig te houden. Een tegeltuintje aanleggen mag lang niet overal. Den Haag heeft er toestemming voor gegeven, maar in de meeste gemeenten is het nog niet zover. In Amster dam bijvoorbeeld zal het mis schien nooit zover komen, maar dat verhinderde niet dat in de oude buurten als de Pijp en de Staatsliedenbuurt toch hier en daar tegeltuintjes ter grootte van een halve tegel verschenen zijn. waaruit klimop groeit. Ei genlijk is dat dus een ivetsover- treding. maar zo streng houdt Amsterdam daar de hand niet aan Meermalen is er over offi ciële toestemming gepraat, maar de gemeente wil er toch niet aan uit angst dal Amsterdam mers meteen meer tegels gaan verwijderen om grotere tuintjes te maken met alle gevolgen van dien: beschadigde kabels, tele foonleidingen en meer van die euvelen. Voorzover er grotere versieringen op de trottoirs staan, heeft de gemeente er hier zelfs voor gezorgd. Zo staan er in de Jordaan en in de Pijp vierkan te houten kisten met grote hees ters. verder houdt in de Jordaan een stadstuinman wekelijks spreekuur en worden in het Am- stelpark min of meer een voortzetting van de Floriade in het voorlichtingscentrum ad viezen gegeven over allerlei 'na tuur problemen' En zo doet elke gemeente wel wat aan het groene gezicht van stad of dorp. maar wie als parti culier zelf iets aan het straat beeld wil veranderen, zoals dat heet, moet er ivel eerst het ja woord van zijn gemeente voor hebben. Behalve in Den Haag dan. Het gezin Adams woont in een gelukkige rustige buurt in het Ameri kaanse plaatsje Danville. Gelukkig, want hun zevenjarige spaniel Lucy houdt er een eigenaardige gewoonte op na: niet binnenshuis, niet in de tuin, maar op straat voor het huis wenst ze een dutje te doen. het liefst dwars op de weg. Om de spaarzame automobilist op het dier attent to maken, heeft vader Adams een groot waarschuwingsbord voor de deur gezet: 'Voorzichtig! Slapende hond op de weg!' Om het bord nog opval lender te maken, staat ook het stripfiguurtje Snoopij er op. Het bord helpt, want ook wie niet van Lucy's gewoonte op de hoogte is, rijdt nu voorzichtig om haar heen en tot nog toe heeft zelfs niemand de sla pende hond ooit wakker gemaakt. Het is natuurlijk enig, als je kind op een dag onverwachts thuis op een dag onverwachts thuis komt met een fraai gekleurde schoolfoto. Alleen: de ouders hebben daar niet om gevraagd en ze zijn er dan ook niet allemaal even gelukkig mee. Een groep ouders van leerlingen van open bare lagere scholen in Utrecht is er zelfs zo boos over geworden, dat ze een brief aan b. en w. van die stad gestuurd hebben, waarin ze spreken over een 'agressieve verkoopmethode'. In die brief, af gedrukt in het Utrechts Nieuws blad, spreken ze hun ongenoegen uit over de posters die fotografen op scholen van hun kinderen mo gen maken. De kinderen krijgen ze mee naar huis en de ouders mogen er tussen de twaalf en vijftien gulden voor betalen. 'Op getogen over het feit dat ze zo groot vereeuwigd zijn, is het moeilijk weigeren. Je bent ook wel een waardeloze ouder als je niet eens zo'n mooie foto van je kind wilt hebben en dat zijn nu juist de gevoelens waar de tegen woordige commercie op inspeelt,' aldus de boze ouders. Ze vinden dat die 'psychologische methode die in de tegenwoordige reclame steeds meer gehanteerd wordt', een morele druk op hen uitoefent. Als ze een poster van hun kind willen laten maken, schrijven ze. zullen ze wel naar een fotowin kel stappen. In de gemeenteraad van de Ame rikaanse stad Philadelphia is een raadslid herkozén dat een week tevoren al was overleden. De 55- jarige democraat Francis O'Donnell had zich opnieuw be schikbaar gesteld als kandidaat en zodoende zat zijn naam al met die van de andere kandidaten in de computers die bij de stemming gebruikt worden, toen hij plotse ling overleed. Het afdelingsbe stuur van de democratische par tij heeft nog moeite gedaan om zijn naam te schrappen van de lijst, maar dat bleek niét meer mogelijk, de verandering kon zo gauw niet meer in de stern- machines worden aangebracht en prompt werd de overleden O'Don nell herkozen. Vermoedelijk komt er nu een nieuwe verkiezing om O'Donnells lege plaats in de raad te vullen. Achtennegentig miljoen Ameri kanen verdiepen zich dagelijks in de krant, maar wel honderd twintig miljoen kijken elke dag naar de televisie. Dat betekent 69 procent van alle V.S.-bewo- ners achter de krant en 85 pro cent voor de t.v., lezen we in de NCRV-gids. Vijf jaar geleden sloeg 78 procent nooit de televi sie over en kon wel 81 procent de krant geen dag missen. 'Wil je even mijn koffie opwarmen?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5