Duisenberg wijst Zijlstra's plan af Otrivin Bezetting van Paffen in Nuth duurt voort Verkouden? helpen direkt Aronson ENKA Al zevenhonderd moties tijdens kabinet Den Uyl Bit VVD'er zorgt voor 'jubileum' 'Misvatting' over collectieve verzekeringen 'Voorbarige' motie van VVD verworpen Te mogen leven BON ■n METZLER- neusdruppels —•Personeel (110 man) weet niet bij wie het in dienst is Vakbondsman twijfelt aan verlies RTE1 1IJDAG 7 NOVEMBER 1975 ins a e gev kj evani kunn daar hoe moe V( er aar itand derm daar vi al rev# dat i wei ?er, ig niet an brenj ag v m vi verl voids mo lai op onge ren t is ind i en i de oi M. ixve (Oil P» onei t: T :stra Bull isse. H BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van een verslaggever DEN HAAG De gisteren in de Tweede Kamer ingediende motie-Van Aardenne (VVD) blijkt een 'jubileum-motie' te zijn: het is volgens cijferaars op het Binnenhof de zeven honderdste motie die sinds het optreden van het kabinet- Den Uyl ingediend is. In deze kabinetsperiode blijkt ,het aantal motdes sterk toe te nemen: van mei tot september 1973 waren het er 48, gedurende de zdMng 1973-1974 waren het er 216, het daarop volgende par lementaire jaar 363, en de zit ting 1975 tot 1976 (tot nu toe) 73. Die motie-lawine is niet altijd zó omvangrijk geweest: tijdens de regeerperiode van het kabi net-Biesheuvel (6 juli 1971 tot 11 mei 1973) werden er vierhon derd moties ingediend, tijdens de veel langere periode van het kabinet-De Jong (5 april 1967 tot 6 juli 1971) waren het er 652. Uit die jaren dateert ook de kritiek op het grote aantal inge diende Kameruitspraken. CPN-fractievoorzitter Bakker zei op 2 december 1971 dat de mo ties 'door hun hoeveelheid een loos gebaar' worden. Op 30 juni 1972 signaleerde AR-fractievoor- zitter Aantjes een 'motie-ontaar- ding' en in het weekblad van zijn partij schreef hij dat het parlement er goed aan zou doen het debat en de motie in ere te herstellen door meer hechte dis cussie en minder apodictische uitspraken ted oen. Nog kort ge leden (19 oktober 1974) consta teerde de heer Verbrugh (GPV) dat er te veel moties werden ingediend. In het orgaan 'Ons Politeuma' van het GPV noemde hij dat 'een soort stuntwerk, dat niet aan de bedoeling van mo ties beantwoordt.' Drs. G. M. V. van Aardenne (VVD) Kamervoorzitter Vondeling noemt daarentegen de motie 'een heel gewoon middel' om een wens tot uitdrukking te brengen. Een zuiniger gebruik van dit Kamerrecht is volgens hem niet per se nodig. Het kwaad van een eventueel te veel aan moties zal zichzelf straffen, meent hij. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Minister Duisenberg verwerpt de aanbeveling van dr. Zijlstra, president van de Ne- derlandsche Bank, om het aandeel van overheid en sociale voorzieningen in de nationale economie vrijwel niet meer te laten groeien, zeker niet met één procent per jaar zoals het kabinet nastreeft. (Advertentie) In de Sociaal-Economische Raad vroeg Zijlstra zich af of er niet meer lastenverlichting moet komen om te vermijden dat de werkende bevolking jaar op jaar geen reële inkomensverbetering ontvangt. Ook als de 'collectieve sector' (overheid sociale voorzieningen) vrijwel niet meer toeneemt dan de hele natio nale economie groeit, is er altijd nog sprake van enige groei en zou de collectieve sector zeker niet aan afbraak blootstaan, betoogde Zijl stra. In de Tweede Kamer sprak Duisen berg gisteren van 'een misvatting' bij Zijlstra. De prijzen die de over heid voor haar takenpakket moet neertellen, stijgen sneller dan de gemiddelde prijsstijging (kosten stijging) in de economie. Zijlstra wil nog wel het effect van de pvo- gressie in de belastingen wie meer verdient betaalt een hoger percentage belasting extra laten toevallen aan de collectieve sector. Maar zei Duisenberg, 'dit effect al leen is onvoldoende om de collec tieve voorzieningen op het huidige pijl te houden'. Nog te zwak Dr. Duisenberg was in de Kamer voor het door de WD aangespan nen debatje over verslechterde vooruitzichten voor de economie, die vorige week door het Centraal planbureau werden bekendgemaakt. Duisenberg zei dat de aanwijzingen nog te zwak zijn om nu al de economische cijfers en het kabi netsbeleid bij te stellen. Juist deze week zijn er besprekingen bij de EG en de OESO (orgaan van sa menwerking van rijke westerse landen) om de prognoses van de landelijke planbureaus op elkaar af te stemmen. Daarbij is gebleken dat verschillende landen minder groei van de wereldhandel voor spellen dan Nederland met zijn acht procent. Van de andere kant wordt vanuit de VS en ook Duits land 'heel krachtig' stelling geno men tegen de OESO-progooses die men te pessimistisch acht, aldus Duisenberg. Van Amelsvoort (KVP) en Beumer (ARP) waren het eens met Duisen berg dat de VVD zeer voorbarig is om nu al bijstelling van het kabi netsbeleid te verlangen. Wel bena drukten <ieze twee regeringsfracties dat versombering van de economi sche vooruitzichten de betekenis onderstreept van de motie-Andries sen, die de Kamer een maand gele- den aannam. Deze motie wil dat het kabinet uiterlijk in februari komt met een nota voor forse uit gaven- en lastenbeheersing op lan gere termijn, waarbij tevens moet worden aangegeven welke maatre gelen al in 1976 in werking kunnen treden. Rechte ruggen (Advertentie) VAN DIT AANGRIJPENDE BOEK VERSCHEEN DE ZESDE DRUK JOHANNA-RUTH DOBSCHINER Een Nederlandse Jodin vertelt haar geschiedenis* Omvang261 tekstpagina's en 16bladzijden foto's. In fraaie gebonden uitvoering met geplastificeerd stof omslag in vier-kieurendruk. Prijs f 18,50. Ook verschenen in het Duits, Engels, Fins, Frans, Moors, Portugees, Spaans en Zweeds. Hanna Dobschiner werd in 1925 te Berlijn geboren uit Nederlands-Joodse ouders. Na de machtsovername door Hitier vluchtte het gezin Dobschiner naar Neder- land. Tijdens de bezetting werden eerst haar broers, later haar ouders via Westerbork naar Duitsland getransporteerd, waar zij allen omkwamen. Zelf wist Hanna op wonderbaarlijke wijze de dans te ontspringen. Zeer orthodox opgevoed en volkomen onbekend met de niet-joodse wereld kreeg Hanna op haar eerste onder duikadres, de pastorie van Ds. Ader te Nieuw Beerta, voor het eerst een Nieuw testament in handen en dit bracht haar tot het geloof in de Christus der Schriften. In haar boek legt zij daarvan op aangrijpende wijze getuige nis af. De belangstelling voor deze uitgave is bijzonder groot, zoals blijkt uit de pasverschenen ZESDE DRUK. Totale oplaag nu 30.000 exemplaren! "Een boek dat me diep heeft geraakt.... U zou het eens moeten lezen, samen met dat andere boek 'Een Groninger pastorie in de storm', van mevr. J.A. Adder-Appels. In die pastorie is Johanna-Ruth Dobschiner ondergedoken geweest en vond ze tussen de vele boeken ook een bijbel, met alle verhalen van haar oude volk.... Ik heb het al lezende meebeleefd, hoe zij de bijbel las, de openbaring van haar God, en ik had sgms het gevoel dat ik getuige mocht zijn van iets groots, iets zó persoonlijks dat er nauwelijks vreemde ogen bij kunnen worden geduld... Nog stiller werd ik toen ze verder las, en Jezus ontmoette, en Hem erkende en liefkreeg nog voor ze wist wie Hij was. Ik kan u dat allemaal niet vertellen. Leest u het maar zelf". (Annie Verdelman in DE ELISABETH-BODE) Recensies als deze laten er geen twijfel aan bestaan: Dit boek.verdient een plaats in uw boekenkast! Zend mij rechtstreeks/via boekhandel: Zowel TE MOGEN LEVEN als EEN GRONINGER pv lnh Rllth nnhc,h. «MnrcMin™» PASTORIE IN DE STORM (9e druk; gebonden zïdfdruk GetendênMR^? 19,50) kunt u bestellen d.m.v. onderstaande BON. Zend deze vandaag nog aan uw boekhandel of (in open envelop, zonder postzegel) aan: UITGEVERIJ T. WEVER B V. ANTWOORDNUMMER Zesde druk. Gebonden f 18,50. ex. J.A. Ader-Appels, EEN GRONINGER PASTORIE IN DE STORM: Negende druk. Gebonden ƒ19,50. Naam:Gironummer: Adres: Woonplaats: Doorhalen wat u niet wenst. ('elf - Vervolg van pagina 1 Na die sehotokende mededeling dat ATonson 11 oktober was opgehan gen heeft de nieuwe verklaring van de Iraakse zaakgelastigde grote ver warring verwekt. De Nederlandse regering had de laatste maanden al twee keer de Iraakse regering om Informatie gevraagt over het lot van Aronson zonder antwoord te krijgen. Volgens de in Amsterdam wonende ouders van Leendert Aronson had hij in zijn laatste brief geschreven de zieken van de opstandige Koerden te verplegen. Na het neerslaan van deze opstand was niets meer van hem vernomen. Volgens dr. David Nabarro van het Engelse 'Save the Children-Fund' zou Aronson op 24 maart samen met drie Koerdische opstandelingen zijn gefusilleerd. De regering van Irak gaf deze week als verklaring voor het executeren van de verpleger, dat hij de Israëli sche nationaliteit zou hebben en een Israëlisch spion zou zijn. Dit laatste is gisteren tegengesproken door de minister van buitenlandse zaken van Israël, Allon, die voor zijn vertrek naar Nederland een verklaring aflegde. Hij zei op het vliegveld van Tel Aviv dat geen enkele Israëlische geheime dienst ooit contact met Aronson heeft ge had. 'Irak gebruikte dit alleen als excuus om een Nederlander, die Jood bleek te zijn, op te hangen', aldus Allon. Inmiddels had Nederland Irak om het stoffelijk overschot van Aron son verzocht. Het is mogelijk dat dit verzoek ertoe heeft bijgedragen dat de Iraakse regering nu heeft 'ontdekt' dat Aronson nog leeft en wacht op zijn executie. In het laat ste geval dient de Nederlandse re gering alle mogelijke informatie te krijgen over een eventueel proces, teneinde Aronson juridische bij stand te kunnen verlenen. De heer P. Jongeling, fractievoor zitter van het GPV in de Tweede Kamer heeft toen was nog niet bekend dat Aironson nog in leven zou zijn er bij minister Van der Stoel op aangedrongen de Neder landse diplomatieke vertegenwoor diger' in Baghdad terug te roepen. Als de regering dat niet van plan is aldus de heer Jongeling waarom werd een dergelijke pro- testmaatregel dan wel toegepast bij de uitvoering van de doodvonnissen tegen Spaanse verzetsstrijders te gen het fascisme. WD-leider Wiegel betoogde dat KVP en ARP de feiten beter nu meteen al onder ogen kunnen zien. Met belangstelling wachtte hij af of ook in februari KVP en ARP 'hun ruggen recht houden' of op nieuw zullen proberen onder hun verantwoordelijkheid uit te komen.' De VVD-motie ingediend door Van Aardenne) voor lastenverlichting en uitgavenverlaging op korte ter mijn werd verworpen. De motie kreeg steun van SGP, GPV, DS'70, RKPN, Boerenpartij en CHU. Deze laatste zag in tegenstelling tot de andere CDA-partners, in de WD- motie "een nuttig beroep op de regering die te laat en onvoldoende reageert.' Advertentie bril: ieders oogmerk! uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker en drogist Vervolg van pagina 1 Aan het overleg werd behalve door de Industriebond NKV, de Unie BLHLP en de Vereniging hoger personeel AKZO. De Inudstriebond NW, die fel gekant is tegen dit afzonderlijke nationale overleg, hield zich afzijdig. eenstemming gekomen over de uit voering van (ie saneringsplannen. Zoals bekend wil Enka-Glanzstoff dat een miljoen gulden per dag verlies lijdt in Nederland, Duits land en België in totaal ongeveer zesduizend arbeidsplaatsen afstoten. Wat Nederland betreft zouden er volgens de- oorspronkelijke plannen ongeveer honderd gedwongen ont slagen in Arnhem vallen. Uitstekend Demonstratie De bond, die vindt dat alleen inter nationale vakbondsacties zin heb ben, demonstreerde gisteren met honderd werknemers uit Emmen en Emmer-compascuum voor de hoofdkantoren van Enka en AKZO in Arnhem. Een poging om op het fabrieksterrein pamfletten uit te delen werd door de Enka-lebding verijdeld. Vice-voorzitter Jan de Jong van de Industriebond NW en zijn demonstranten kregen te ho ren dat Enka-Glanzstoff hen geen toegang wenste te verlenen. De bonden die wel aan het overleg deelnamen, zijn nu geheel tot over- Gepraat moet er nu nog worden over de vermindering in de niet- produktieve sector (kantoor en re gels, alsmede over de investeringen en de werkgelegenheldsmogelijkhe- den van het moederbedrijf AKZO. UIlWfl8XCllg Het gebrek met AKZO zal op 20 november plaatsvinden. Afgesproken is dat er in elke Enka- vestiging een begeleidingscommis sie zal komen aan te wijzen door de ondernemingsraad die zal toezien op de naleving vam de soci ale gedragsregels. gaan, maar met stafleden van Enka en de verschillende dostrictsbe- stuurders van de bonden. De sanering van de ndët-produkti^ ve sector (een vermindering van 2500 3000 arbeidsplaatsen in twee jaar) is in drie fasen ingedeeld. In Nederland za lhet aantal arbeids plaatsen voor eind 1976 met 537 worden verminderd. Daarvan zijn er nu al 209 weg. De tweede fase van de inkrimping wordt eind no vember bekend gemaakt. De derde fase eind januari 1976 zal vooral betrekking hebben op de ho gere personeelsleden en mensen in de top. Vice-voorzitter van de raad van bestuur, drs. J. van den Driest, noemde het overleg met de bonden 'uitstekend.' Het verdere overleg zal nu niet meer op topniveau verder- (Advertentie) Sennocol: vooreen geregelde stoelgang Sennocol is een laxeermiddel dat op natuurlijke wijze - betrouwbaar en doeltreffend - opluchting brengt. Sennocol werkt na ca. 8 uur. s Avonds ingenomen, 's morgens de werking, waardoor u verzekerd bent van een ongestoorde nachtrust. Sennocol: een laxeermiddel waar u de klok op gelijk kunt zetten Uitsluitend verkrijgbaar bij drogist en apotheker. (J) Dagra N.V., Diemen. Van een onzer verslaggevers ~JTH De 110 personeelsleden van het confectie-atelier Paffen in het Limburg- Nuth hebben gistermiddag unaniem besloten de bezetting van het bedrijf voor lopig tot en met volgende week vrijdag voort te zetten. die ook commissaris vari Paffen blijkt te zijn, in grote mate verantwoordelijk is voor de ontslagmaatrege len in Nuth. I Zij zijn tot dit besluit geko- wmen, nadat ze gistermiddag ma) door de vakbonden in kennis zijn gesteld van de magere pifresultaten, die in de eerste instantie zijn geboekt tij dens een gesprek met amb- mo! tenaren van het ministerie uw van economische zaken, sch Woensdagmiddag is een de- legatie, bestaande uit vak- rla bondsvertegenwoordigers, n» ondernemingsraad- en dej directieleden, naar Den gereisd met het ver zoek om financiële bijstand ervoor het bedrijf, dat volgens de directie niet langer kan 'opboksen tegen de buiten landse concurrentie. Volgens technisch directeur J. Spauwen van de confec tiefabriek The National in (Maastricht, waarvan Paffen oen dochteronderneming is. zou de vestiging in Nuth de laatste tijd een maande lijks verlies van drie vier ton lijden. Vakbondsleider Hans de Keijzer van het NKV, die de coördinatie van de bezetting op zich heeft ge nomen. heeft daar zijn twij fels over. 'Misschien gelden die cijfers voor het totale concern', zegt hij 'maar hier zijn beslist niet zulke grote verliezen geleden. Misschien maar tien procent van wat. de directie genoemd heeft'. Die verliezen waren voor de directie vorige week vrijdag aanleiding om het voltallige personeel met onmiddellijke ingang ontslag aan te zeg gen, waarna men spontaan tot bezetting overging. Dp vakbonden kregen gedaan dat de ontslagaanvragen voorlopig (tot 17 november) werden opgeschort en in overleg met de directie is bereikt dat de salarissen tot en met volgende week zul len worden doorbetaald. Maar een van de grootste problemen, waarover vak bonden en personeel zich het hoofd breken, is nog niet opgelost. Sinds de aan vang van de beztting is het personeel er niet zeker van bij wie men nu eigenlijk in dienst is. Het bedrijf werd zo'n twaalf jaar geleden overgedaan aan The Natio nal in Maastricht, die ook een vestiging in het Belgi- sehe Elsden heeft. De orga nisatiestructuur van het be drijf is er sinds die tijd niet duidelijker op geworden. Ook de directie van The Na tional heeft daarover tot nu toe nog geen duidelijkheid verschaft. Technisch directeur Spau wen van The National heeft onlangs nog verklaard dat hij niet wist of Paffen nu al echt een dochter is van het Maastrichtse bedriif. Vrijwel iederen ging van de veron derstelling uit dat direc teur Paffen na de overname van zijn bedrijf door The National bij dit concern in loondienst was gekomen. Nu blijken er vage aanwijzingen te zijn dat het ateliér later weer een zelfstandige B.V. is geworden, hoewel de bonden er zeker van zijn dat de commerciële-directeur van The National, J. Schreiien. Stichting Een andere zaak, die de op lossing van de organisatie puzzel nog ingewikkelder maakt, is het bestaan van een zekere stichting Patex, waarin het gebouw en het machinepark van Paffen in Nuth zijn ondergebracht. De families Schreijen en Spau wen (van The National) blijken in het bestuur van deze stichting te participe ren. Gisteren hebben de bon den overigens vernomen, dat er nog een dergelijke stichting bestaat, maar dui delijkheid hierover kon eveneens niet bij de directie worden verkregen. Nog een zaak, waar de bon den zich boos over hebben gemaakt, is het onlangs uit gelekte rapport van het Zwitserse organisatiebureau Capelin, dat de directie van The National in juni van dit jaar totale opheffing van de vestiging in Nuth voorstelde. Vakbondsbestuurder De Keijzer: 'En dat. terwijl we tot veertien dagen geleden nog met de directie onder- Demonstratie kappers Van een verslaggever AMSTERDAM Kappers uit heel Nederland trekken maandag a.s. naar Den Haag om op het Binnen hof te demonstreren voor verlaging van het BTW-tarief.Zij zullen daar kort voor het middaguur een petitie aanbieden aan de tweede voorzitter van de Tweede Kamer, mr. F. Por- thene. Tijdens de demonstratie van de NW-leden voor de hoofdgebouwen van Enka en AKZO heeft vak- bondsbdstuurder Jan de Jong de overige vakbonden er opnieuw vanl beschuldigd dat zij de eenheid In de vakbeweging hebben doorbro ken. 'Hun houding is de vakbewe ging onwaardig', zei hij. De Jong haalde ook uit tegen de Industrie bond NKV die gisteren weer is be gonnen met het overleg met de raad van bestuur. 'De Industrie bond NKV gelooft de praatjes dat de Duitse ondernemingsraden ak koord zijn gegaan met de sanering. Zij willen dat geloven oip een ar gumentatie te hebben voor het feit dat ze door de knieën zijn gegaan', riep hij. De Industriebond NW heeft aangekondigd dat er spoedig acties zijn te verwachten bij AK- ZO-ondernemingen. De confessionele bonden blijven van mening dat de Duitse onderne mingsraden de wettelijke onder handelingspartners voor Enka- Glanzstoff wel degelijk gaan praten over de uitvoering van de saneringsmaatregelen. Bestuurder Piet van der Heyden van de Industriebond NKV noemde de demonstratie van de honderd NW-leden een trieste aangelegen heid. Volgend hem had Enka de grootheid moeten opbrengen om een delegatie binnen te laten om pamfletten aan het personeel uit te reiken. En ka-topman van den Driest moti veerde het op de stoep laten staan van De Jong en zijn demonstran ten niet de opmerking dat er ande re middelen zijn om standpunten kenbaar te maken. Personeelsleden van Paffen in Nuth voor het gebouw dat zij bezet houden. handelden over het vinden van een goede partner, waardoor de werkgelegen heid behouden kon worden' Naar Tunesië De onzekerheid voor het personeel bij Paffen wordt, nog vergroot door de plan nen van de National-direc- tie om een vestiging in Tune sië te stichten. Volsens di recteur Spauwen zou de ver gunning daarvoor al binnen zijn. maar zou het investe ringskapitaal nog ontbreken. Ook is de mededeling ge daan, dat bij een eventuele opheffing van de vestiging in Nuth voor zeventig men sen plaats zou zijn bij het moederbedrijf in Maastricht, maar ook hier zijn de vak bonden verre van overtuigd. De Keijzer: 'Hoe valt dat nou te rijmen, als daar pas nog 32 mensen ontslagen zijn'. (Advertentie) U deelt in de winst van E&L wanneer E&L in uw zorgen deelt. ledereen kan elke dag iels overkomen. Voorbeelden kent u genoeg Zorg daarom ook dit. plezierige, voorbeeld te kennen: Een man van 25 jaar neeml, voor 40 jaar. deel in het Dynamisch Leven-projekl van E&L. 125.000,- wil hi| op z'n 65e verjaardag, gegarandeerd ontvangen, f 49.175,- krijgt hij van E&L als hij gaat delen in onze winst zoals andere verzekerden dal de laatste jaren gewend zijn' (Elk winstaandeel deelt het jaar daarop ook mee in de winst. Het werkt dus kumulatief)- 125.000,- plus de reeds gerealiseerde winstbijschrijvingen keert E&L direkt uit als deze man voor z'n 65e overlijdt. Belastingvrij zijn alle uitkeringen. I 472,80 is de jaarpremie voor de man uit ons voorbeeld. En voor u? Wel. voor grotere en kleinere bedragen - langere ol kortere looplijden - voor bijna iedereen geldl een ander bedrag. Hel loont zeker de moeite te welen ol het Dynamisch Leven-projekt ook voor u aantrekkelijk is. Uw verzekeringadviseur kan hel zo voor u nazien. Zorgt u ervoor dat hij hel even doet? De goede verzekeringadviseur kent E&L Ala de beste. /^E&L Equity Law l Jf J Levensverzekeringen helder als glas Korte Voorhout 20 Den Haag Tel. 070-469262'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3