Meer schot in gesprek over Midden-Oosten ïl Vandaag Verslag van een dwaaltocht Personalia Israël, de Palestijnen en de wereldraad Conferenties Nieuwe ton voor kerk in Leeuwarden 'Ouderwetse kerkdienst in Leeuwarden Atlas verlicht zorg van doopsgezinden 'Illegalen' kunnen zich nog tot op 15 november melde VRIJDAG 7 NOVEMBER 1975 KERK-BINNENLAND TROUW/KWARTET^jj door dr. E. Flesseman-van Leer Er is in de loop van de jaren al heel wat afgepraat in de Wereldraad van Kerken over de problematiek van het Midden-Oosten. Verschillende consultaties zijn erover gehouden en daarbij kon je soms een gevoel van wanhoop bekruipen: de partijen, die ik nu maar generaliserend aanduid als pro-Israël en pro-Palestijns leken vrijwel niet naar elkaar te luisteren. Het leek of jaar in, jaar uit van beide kanten dezelfde argumenten, emotioneel en propagandistisch, werden aangevoerd. Onlangs, van 24-28 oktober, is in Cartigny bij Genève weer een der gelijk beraad gehouden onder de fraai klinkende titel: 'Wereldwijde christelijke verantwoordelijkheid met betrekking tot het Midden-Oosten'. De term 'wereldwijd' was niet zo maar gekozen. Wel kwamen de deel nemers in grote meerderheid nog steeds uit het Westen en het Midden- Oosten: het feit dat er echter onder anderen ook een Japanner, een Rus, een Indiër, een Argentijn aanwezig waren was een teken ervan, dat de problematiek de hele kerk van Chris tus,die in de Derde Wereld incluis, aangaat. In de dagen dat wij in het rustige Zwitserse dorpje bijeen waren, woed den in Libanon de meest afschuwe lijke gevechten. Toch is in onze bij eenkomsten daarover vrijwel niet gesproken en schenen de gebeurte nissen ginds geen rol bij onze over wegingen te spelen. Maar wel verliet nu eens deze, dan weer die Libanees de vergadering om te proberen tele fonisch contakt met Beiroet te krij gen. Ik waag me niet aan psycholo gische verklaringen. En toch zou de burgeroorlog ginds er misschien ook toe hebben bijgedragen dat de Arabische christenen meer bereid bleken samen met de christenen uit het Westen naar een oplossing voor het Midden-Oosten te zoeken? Want dat was voor mij het meest opmer kelijke en verheugende van deze bij eenkomst vergeleken met die van vo rige keren: dat er nu bij de deel nemers, ook bij die uit het Midden- Oosten, een grotere zakelijkheid be stond, meer begrip voor de 'andere kant' en een bereidheid om niet on verbiddelijk op eigen eisen te blijven staan. Heel fel Het bovenstaande sluit niet uit dat de debatten vaak heel fel waren. Ook was er de bij dergelijke samen komsten klaarblijkelijk onvermijde lijke uitbarsting, waarbij een van de oosterse christenen dreigde zijn kof fer te zullen pakken en af te reizen. Zij die zo iets voor het eerst mee maakten waren diep geschokt en za gen het allemaal somber in. De an deren echter namen het niet al te tragisch; zij merkten immers, dat er ondanks alles een zekere ontspan nenheid heerste en een grotere mate van geven en nemen. Die ontspan nenheid had, meen ik, twee oorza ken. De belangrijkste is wel dat een niet gering aantal deelnemers elkaar al verscheidene malen ontmoet heb- Advertentie) Diakonaat: wat houdt dat in tegenwoordig? Is dat het werk van diakenen? En wat doen ze dan? Nabloei van de armenzorg van vroeger? Maatschappelijk werk? Collecteren in de kerk voor nood veraf en dichtbij? Of nog meer misschien? Bij de Generale Diakonale Raad der Nederlandse Hervormde Kerk zijn diverse uitgaven beschikbaar, die op het diakonaat als functie van de christelijke gemeente nader ingaan. Zoals: Gemeente-zijn, diakonaal bezig zijn door prof. dr. P. J. Roscam Abbing2,75 Diakonaat en eredienst. 2e druk4, De gemeente en haar diakonaat doords. D.J Karres2,75 Vooroordeel en discriminatie themanummer „Diakonia"2,50 Te bestellen door storting op v giro 8685 van de Generale Diakonale Raad te Utrecht, met vermelding van titel en gewenste aantal exempla- V. (I ren- UIT VAN LEZERS Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. Bejaardenexpositie 'Nog al te vaak' wordt naar de me ning van staatssecretaris Mertens een maximum-leef tij fsgrens gesteld bij lidmaatschappen van verenigin gen Als 50-plusser voel ik mij in die r]J geschaard. Zelfs in een kerk blad werd een leeftijdsgrens gesteld van 25 tot 50 jaar. De frisse adem. die we zo nodig hebben, wordt ons metterdaad afgesneden. Gelukkig dat er zoveel bejaarden zijn, die hun fan tasie kunnen uitleven en die op expo sities ten toon kunnen stellen, zo als dat als een verademing on der andere te lezen stond op dezelfde pagina in Trouw van afgelopen dins dag. Nunspeet Mevr. M. Groeneveld Onze adressen: AMSTERDAM: Direktie - commerciële afdelingen - administratie: Wibautstraat 131, tel. 020-913456, Postbus 859. Redaktie: Nieuwe Zijds Voorburg wal 280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT: Westblaak 9, Rotterdam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. ZWOLLE/GRONINGEN: Melkmarkt 65. Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. Kerncentrale (6) Aan levering van een kerncentrale aan Zuid-Afrika zijn nog enkele niet genoemde aspekten verbonden. Ra- dioaktlviteit van aan- en afgevoerde materialen, en de kwetsbaarheid van de apparatuur zelf eisen een poli tiek stabiele omgeving om een goed beheer te waarborgen. In Zuid-Afri ka is dit voorlopig niet te verwach ten, noch onder het tegenwoordige systeem, noch daarna. Verder wordt de Nederlandse regering gevraagd grote kredietgaranties te geven. De installatie wordt namelijk niet kon- tant betaald, en kommerciële lenin gen kunnen kennelijk niet gesloten worden. Dit betekent dat de Neder landse staat belang zou moeten ne men bij de nu ln Zuid-Afrika gelden de 'rust en orde' om terugbetaling van de leningen te waarborgen. Mis schien is dat ook wel de bedoeling van de Zuidafrikaanse regering. Den Haag H. E. Ruitenberg Vaartuigenbelasting Nu autobelasting niet te halen is dan maar een andere melkkoe gezocht en nu zijn dit de pleziervaartuigen. Wij zijn in het bezit van een kruiser tje lang 7.30 meter en hebben dit sei zoen niet minder dan 229,35 aan vergunningen en brug- en sluisgel- den betaald. Is dit dan geen belas ting? Als er nu door de fiscus ook nog belasting geheven wordt moet daar wel tegenover staan: 1. Geslo ten vaarwegen weer openstellen. 2. Langere openingstijden voor sluizen en bruggen, vooral de weekends, want er zijn nu vaarwegen die zater dag na 17 uur gesloten worden tot maandag 8 uur. Beverwijk L. Verdonk Moeten we eraan geloven? Ont moetingsweekend voor mensen van 25-40 jaar. die moete hebben met overgeleverde vormen en inhouden van kerk en geloof, vrijdagavond 14 november half acht tot zondag middag 16 november 5 uur op geref. vormingscentrum De Drieklank te Paterswolde (inf. en aanm. tel. 05907-2700). ben: zij hebben, vaak tot diep in de nacht, met elkaar zitten praten en er is een klein begin van wederzijds vertrouwen ontstaan. Bovendien speelde mee, dat wij geen officieel rapport ter publicatie behoefden op te stellen. Ons was slechts verzocht de punten, waarover wij het in onze gesprekken eens waren geworden, op schrift te stellen als memorandum voor de sekretaris generaal van de Wereldraad van kerken; wat die er dan verder mee wilde doen was niet onze zaak. Het is dus niet eens zeker of het stuk dat wij hebben opgesteld, in zijn bestaande vorm ooit wereld kundig zal worden gemaakt. Het lijkt mij echter niet onwaarschijnlijk dat het op een of andere manier in Nai robi zal funktioneren. Drie onderwerpen Drie verschillende, hoewel samen hangende onderwerpen stonden op het program en hebben ook elk hun plaats gekregen in onze tenslotte een stemmig aangenomen verklaring: (1) de politieke situatie, (2) de dialoog tussen christenen, joden en moslims, en (3) de kwestie Jeruzalem. Het laatste onderwerp bracht al onmid dellijk moeilijkheden. Ds. Coos Scho- neveld, die namens de Hervormde Kerk in Israël werkt, wilde het na melijk van de agenda schrappen. Men mocht over Jeruzalem niet spreken, zo betoogde hij indringend, als de bewoners van de stad zelf er niet bij waren. Hij wist natuurlijk van te voren al dat hij overstemd zou wor den. Toch wijst zijn protest op een zeer reële moeilijkheid, die al onze gesprekken in de Wereldraad over het Midden-Oosten belast: de ene partij is in de personen van de Ara bische christenen aanwezig, terwijl de partij van de Israëliërs afwezig is. Wel wordt hun standpunt door chris tenen uit het Westen verdedigd, maar juist omdat dat christenen zijn, kan er wel vérgaande solidariteit, maar nooit volkomen identifikatie met de joodse zienswijze zijn. Moet de We reldraad zich dan maar van alle po litieke uitspraken over het Midden- Oosten onthouden? Ik geloof het niet. Het is immers zijn taak voor vrede en gerechtigheid onder de volkeren te werken en in conflictsituaties we gen van verzoening te zoeken, en dat zijn nu eenmaal politieke aangele genheden. Politiek Bij de behandeling van de politieke situatie kwam de veranderde hou ding van de Arabische christenen het duidelijkst naar voren. In het ver leden hebben zij zich steeds verzet om in een rapport de staat Israël te vermelden. Wel waren zij bereid om in mondelinge gesprekken het nu eenmaal gegeven feit van de staat te erkennen, maar als het erop aan kwam dat in een rapport schriftelijk vast te leggen, zochten zij naar aller lei omschrijvingen en vaagheden om dat niet met zo veel woorden te hoe ven zeggen. Nu bleek dat helemaal geen punt meer te zijn. Zonder aar zeling werd in gesprekken en ook schriftelijk de staat Israël bij name genoemd. Daarentegen en dat is misschien nog opmerkelijker werd er in het geheel niet meer gesproken over een zogenaamde demokratiscne staat in Palestina, die immers zou neerkomen op de vernietiging van de huidige joodse staat. Alle deelnemers aan de consultatie waren er ook van doordrongen dat zij niet geroepen waren om politieke oplossingen aan de hand te doen. Eigenlijk komt alles wat wij samen gezegd hebben neer op één groot pleidooi voor een ge sprek, in het kader van een vredes conferentie in Genève, tussen Israël en het Palestijnse volk, vertegenwoor digd door de PLO. Men realiseerde zich daarbij heel goed de bestaande hindernissen voor zo'n gesprek: het wederzijdse gebrek aan vertrouwen en het feit dat de partijen elkaar niet erkend hebben. Maar, zo zei men, on der kleine groepen Israëliërs en Pa lestijnen bestaat een eerste begin van vertrouwen en dat eerste begin is Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN De gerefor meerde kerk van Leeuwarden- West heeft een nieuwe ton, dank zij de solidariteit van de gemeenteleden. Zoals wy eerder berichtten, was de kerk in financiële moeilijkheden gekomen, omdat een toezegging van honderddui zend gulden, die een gemeente lid had gedaan, niet waarge maakt bleek te kunnen wor den. Intussen had de kerk op grond van deze toezegging die volkomen safe leek te zijn al twee kerkorgels besteld. Afzeggen zou veertigduizend gulden kosten. Een snelle actie in de gemeen te heeft zonder veel ophef in korte tyd ruim een ton opge leverd. 'Ook zij, die een nieuw orgel niet nodig vonden, heb ben spontaan geholpen, vanuit het gevoel dat je je kerk niet in de steek mag laten. Wij zijn ei'g blij', aldus dominee J. Vlaardingerbroek. Op 11 december zal het electro- nisch Heyligers-orgel in de Fe- nix aan de gemeente gepresen teerd worden. Het pijporgel in de Adelaarkerk zal in mei 1976 worden opgeleverd. Het Palestijnse vraagstuk hindert reeds lang het gesprek in het Midden-Oosten. Een archieffoto van enkele Palestijnse kinderen in Libanon. net genoeg om samen aan de confe rentietafel te gaan zitten. Volledig vertrouwen en wederzijdse erkenning kunnen geen voorwaarde, maar al leen resultaat van gesprek zijn. Oproep Wij allen waren ervan overtuigd dat noch Israël noch de Palestijnen echte veiligheid en werkelijke vrede (in de zin van het bijbelse shaloom) zouden kunnen vinden zonder de veiligheid en vrede van de ander. Daarom wil den wij ook de kerken en christenen oproepen om te helpen bruggen bou wen. Zij die contacten met joden hebben moeten proberen hun begrip voor het Palestijnse standpunt bij te brengen en zij die met Palestijnen in contact staan en dat zijn vooral de kerken uit het Midden-Oosten moeten hun de angst die de Israëliërs koesteren, leren begrijpen. Voor mij is dit laatste een van de indrukwek kendste dingen die gezegd zijn op deze conferentie en ook schriftelijk met aller instemming zijn vastgelegd. Tot nu toe zijn de christenen uit het Midden-Oosten door dik en dun de verdedigers van de Palestijnse zaak geweest; nu proberen zij niet alleen zelf een zeker begrip voor de Israë liërs op te brengen, maar hebben zij zelfs de moed om te verklaren dat het tot hun christelijke opdracht be hoort ook anderen dit begrip bij te brengen. Dialoog Dezelfde geest spreekt trouwens ook uit het m.i. minst interessante deel van het memorandum, dat han delt over de dialoog tussen christe nen, joden en moslims. Want, zo wordt daar gezegd, de dialoog met de joden moet er toe leiden dat chris tenen het geloof en de wijze waarop de joden hun jood-zijn beleven leren begrijpen. Natuurlijk kwam in dit verband ook het zionisme herhaalde lijk ter sprake, al is daar schriftelijk geen melding van gemaakt. Ook daar bij viel mij weer op dat de ophit sende en emotionele taal van enkele jaren geleden nu ontbrak. Sterker zelfs, ik heb niet eenmaal een ver- degiging gehoord van de VN-veroor- deling van het zionisme als racisme; verschillende Arabieren zeiden zelfs die te betreuren, omdat het nood zakelijke, politieke gesprek tussen Israëliërs en Palestijnen er alleen maar door bemoeilijkt kon worden. Men bleek trouwens ook over het zionisme op meer verschillende wijze te spreken; zo merkte bijvoorbeeld de secretaris van de Oecumenische Raad van het Midden-Oosten op dat, terwijl van Arabische kant het zio- pisme als een expansionistische en agressieve beweging ervaren wordt, het van joodse zijde bezien een be vrijdingsbeweging is. Jeruzalem Ons sprekenden denken over Jeruza lem heeft geen werkelijk nieuwe as pecten aan het licht gebracht, maar ook hierbij .valt weer op dat in de op schrift gestelde aanbevelingen de situatie in zuiver feitelijke termen beschreven is en alle negatieve of beschuldigende woorden bewust ver meden zijn. De heilige plaatsen op zichzelf speelden een geringe rol in onze ovei'leggingen; meer nadruk lag erop dat Jeruzalem voor drie ge loofsgemeenschappen 'heilig' is en dat geen van deze gemeenschappen uit de stad verdrongen mocht wor den. Er is geen politieke oplossing aangewezen; wij hebben noch over internationalisatie van de stad, noch over een verdeling er van gesproken. Wij wax-en trouwens Van mening dat de vraag van Jeruzalem alleen in het kader van vrede in het Midden- Oosten oplosbaar is. nl het memo randum staat derhalve slechts dat (Advertentie) NAIROB11975 Aldert Schipper en Richard Auwerda EEN HELE WERELD VRIJ 48 blz., f 3,90 Een helder geschreven boekje dat u alle informatie geeft over de binnenkort beginnende Vijfde Assemblee. Diverse bijbeltekstén vormen het uitgangspunt bij een boeiende bespreking van de zes aan de orde komende thema's. Na deze bij belstudie worden de thema's vanuit een andere invalshoek opnieuw belicht. Een gezang en een gebed voor de komende zitting sluiten dit met tientallen foto's geïllustreerde boekje, dat tegelijk in vele andere landen is verschenen, af. Dr. A.H. van den Heuvel e.a. EENHEID DOOR BEVRIJDING 112 blz., f 9,90 In dit boek kreeg een zestal christenen afkomstig uit verschillende Nederlandse kerken gelegenheid dieper in te gaan op de zes onderwerpen die in Nairobi aan de orde komen. De auteurs met de onderwerpen zijn: Prof. Dr. H. Berkhof, Christus belijden vandaag Prof. Dr. H.A.H. Fiolet, Voorwaarden voor eenheid Prof. Dr. J. Verkuyl, Eenheid tot gemeenschap Dr. T.M. Gilhuis, Opvoeding tot bevrijding en gemeenschap Dr. H.M. de Lange, Bevrijding door gerechtigheid Dr. J.J. ter Laak, Structuren van onrecht en strijd voor de bevrijding Aan deze bijdragen gaat een heldere inleiding; geschreven door Dr. A.H. van den Heuvel, vooraf. Voor gesprekskringen en alle die zich ten nauwste betrokken voelen bij wat straks in Nairobi gebeurt bieden deze boeken belangrijk materiaal. Verkrijgbaar in de boekhandel KO KJ<A MP EN BESTELBON Hierbij verzoek ik te zenden via boekhandel rechtstreeks van Uitgeverij J.H. Kok, Kampen ex. EEN HELE WERELD VRIJ ex. EENHEID DOOR BEVRIJDING Naam: Adres: Plaats Deze bon kunt u in open envelop (zonder postzegel) zenden aan Uitgeverij J.H. Kok, Antwoordnummer 18, Kempen. het onjuist is dat Israël alléén con trole over heel Jeruzalem heeft, waaraan is toegevoegd dat wij ge loven dat de stad met anderen 'ge deeld' zou moeten worden. Achter deze onduidelijke en dubbelzinnige woorden ligt de stille hoop van som migen, dat misschien, in de toe komst, Jeruzalem de (hoofd)stad van zowel Israël als van een zelfstandige Palestijnse Staat zou kunnen zijn. Mag de toenemende matiging en het groeiend begrip voor elkaar, die uit dit beraad spreken, beschouwd wor den als een graadmeter van een pro ces, dat ook buiten de Wereldraad onder de oppei-vlakte aan de gang is? Ik hoop het vurig. In ieder geval is het zo, dat zowel Israël en de joodse wereldgemeenschap als ook de Palestijnen een zeker belang hech ten aan wat de Wereldraad zegt. Misschien, dat ons pleidooi voor ge zamenlijk, officieel overleg niet al leen maar in de wind is gesproken. Mevrouw dr. E. Flesseman-van Leer te Amstelveen is lid van de commissie voor geloof en kerkorde van de we reldraad van kerken. LEEUWARDEN Zondagmiddag zal in de gereformeerde Pelikaan- kerk een 'ouderwetse kerkdienst' worden gehouden. De voorganger, ds. A. J. van der Wiel, zal voor een preek met drie punten zorgen. Het laatste punt is de toepassing, maar vóór punt 3 zal eerst een tussenzang worden gezon gen. De schriftlezing zal zijn uit de Statenvertaling. In de dienst zullen psalmen worden gezongen in de oude berijming en op hele noten. Vóór de dienst zullen liederen worden ge zongen als Scheepke onder Jezus' hoede en Daar ruist langs de wolken. De kerkeraad besloot spontaan tot het houden van deze - dienst, toen daarom vanuit de .gemeente ge vraagd werd. 'We willen in die kerk dienst de klok even terugdraaien', aldus ds. Van der Wiel (zelf 37 jaar). 'Tegenwoordig hebben we vesperdiensten, jeugddiensten, the madiensten en noem maar op. Waar om niet eens een dienst, geliefd bij de ouderen?' Wel benadrukt hij: 'Het wordt geen show. Het wordt levensecht.' Hij is boos, omdat ds. L. H. Kwast in de Friese Kerkbode de spot heeft ge dreven met een dergelijke 'recon structie van een ouderwetse ere dienst'. Ds. Kwast adviseerde zijn Leeuwar der collega gekleed te gaan in jaquet met ouderwetse boord en plastron. De diakenen dienen zwarte hand schoenen te dragen en met de hen gelstok te collecteren. Plaatsing van stoven en kwispedoors verdient ern stige overweging, aldus ds. Kwast, die ook de raad gaf voor deze ene dienst een klassieke grote kachel in de kerk te plaatsen met vuurtangen en turfbak. Ds. Van Mechelen sticht op Urk 'Reformerende Kerk' URK Ds. J. B. van Mechelen en diegenen die enkele weken geleden met hem de gerefórnieerde kerk verlieten hebben besloten op Urk en zelfstandige kerkelijke gemeen te te stichten onder de naam 'Re formerende Kerk'. Eind september onttrok ds. Van Mechelen zich aan de gereformeer de kerken. Sindsdien heeft hij op de zondagen op Urk gepreekt in samenkomsten die doorgaans door zo'n driehonderd mensen bezocht werden. De gereformeerde kerk van Urk telt 5200 zielen. Zondag zullen vijf ambtsdragers band. Daarbij gaat de sympathie blijven overigens uitgaan naar aan sluiting bij een bestaand kerkver band. Daarbij gaat de sijmpathie sterk uit naar de gereformeerde kerken (vrijgemaakt binnen ver band). AMSTERDAM De doopsgezinde gemeente in de hoofdstad, die al ja renlang in financiële zorgen zit, heeft een meevaller gehad bij de verkoop van een atlas uit de zestien de eeuw. De atlas, 'Civitates orbis terrarum' van G. Braun en Frans Hogenberg, werd geschat op twintigduizend gul den, maar bracht in een veiling, woensdag bij antiquariaat J. L. Beijers in Utrecht, 41.000 gulden op. Over het algemeen lagen de vei- lingprljzen trouwens ver boven de geschatte en zelfs boven de verwach te prijs. De veiling was de vierde in een reeks van verkopen van de bibliotheek van de doopsgezinde ge meente in Amsterdam en van ande re werken. door W. F. Stafleu Zo'n acht jaar geleden verscheen de Nederlandse ver taling van een boekje, dat nu in een wat andere vorm opnieuw is uitgegeven. Het is een bijzonder welkome herdruk. Immers, het is het ontroerende en boeiende ver slag dat de Zwitserse Josy Doyon schreef over haar tien jarige bittere ervaring als Jehova's getuige. Ze is terug gekeerd van deze dwaaltocht en heeft de moed, de eer lijkheid en de energie opgebracht om het al schrijven de allemaal nog eens te beleven. Een pater zei eens tegen Josy, terwyl zij met hem dis cussieerde: 'Ik wist dat Jehova's getuigen verschrikkelijk zijn, maar dat ze zó verschrikkelijk zijn, heb ik niet ge weten'. Nu, dat zal menige lezer van dit boekje hem na zeggen. Wat een fundamentalisme, wat een berekende tactiek, wat een kadaverdiscipline onder het regime van deze 'herders zonder erbarmen'. Het verkwikkende is, dat Josy Doyon, die zich zo heeft uitgesloofd als Jehova's getuige en tenslotte ontgoocheld het Wachttorengenootschap de rug heeft toegekeerd, niet bitter schrijft, niet smalend, maar vol mededogen met hen wie niet zoals haar de ogen zijn opengegaan. Onnodig te zeggen dat ik dit boekje van harte aanbeveel aan ieder, die in aanraking met deze verkondigers is gekomen en zo gaat dat immers dikwijls maar moeilijk een weerwoord heeft. 'Herders zonder erbarmen' van Josy Doyon is een uitgaaf van Ten Have, is 204 bladzijden dik en voor niet meer dan 12,50 te koop. WANORDE Wanneer we het er over eens zo den kunnen worden dat onze gev tigde orde op z'n minst veel k; biedt tot schrijnende onrecl vaardigheden en tot het in standhi den van toestanden die een evam lische doorlichting echt niet kunii verdragen, dan zouden we daai ons eens kunnen bezinnen hoe dan veranderingen zouden moei worden aangebracht. Ik begrijp vrees die veel mensen hebben vi een gewelddadig omverwerpen onze gevestigde orde. Hoeveel er op onze eigen samenleving aan merken is, de feitelijke toestand die samenleving is niet derm slecht dat tegen iedere prijs daar krasse wijze ingegrepen moet vi den. Er wordt wel eens wat al gemakkelijk met het begrip rev« tie gespeeld. Ik realiseer me dat wat de gerechtigheid in de wei betreft ten aanzien van honger, criminatie en onderdrukking minder dan een omwenteling niet kunnen, maar er zijn zo langzam hand enkele voorbeelden van o wentelingen die ons moeten brenj tot een diepgaande bezinning model er gekozen zal moeten vi den om aan rechtvaardige veris gens en evangelische eisen voids zal moeten worden. Niet het mo van militaii- geweld. Er zijn zo lai zamerhand te veel plekken op aardbol waar dan weer de jonge dan weer de oude officieren macht grijpen. Het resultaat is wanorde waar moeilijk een eind i te zien is en waardoor velen weer als enige remedie opnieuw weid zien. Orde en wanorde vragen van de eerste orde in oi samenleving. NED. HERV. KERK Beroepen te Oldebroek: J. M. Raad te Stolwijk; te Waddinxvef H. Vreekamp te Oosterwolde (Glc te Sneek: T. A. D. W. Aris. pr met bevoegdheid van em., wonei te Vlaardingen. Aangenomen naar Tjerkgaast: T Jansen, kand. te Groningen. Bedankt voor Doom: J. Dijkstra Kampen; voor Nieuw-Buii (toez.): H. G. Oostinga te Lisse. Afscheid op 9 nov. van Druten: H de Vos ber. te 's Heer Hendriksk deren. Intrede te Nieuwerkerk (Zld): J. Kolkert uit Oudemirdum; te Dal tumawoude: G. Wassenaar I Haamstede: te Willemstad (NB| A. Schipper, voorheen stud, pred.r Makassar. GEREF. KERKEN Beroepen te Den Helder: H. A. v Houte te Zwaagwesteinde. Afscheid van Leiderdorp: J. A. v Netten ber. te Zetten, streekgc Midden Betuwe. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te 's Hertogenbosch Terneuzen: C .van den Berg Nieuwleusen. Bedankt voor Leek: J. J. Wildebf te Hardenberg. Intrede te Gees: kand. T. Wendt Kampen. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Den Haag-Zuid: K. Velema te Leeuwarden. Afscheid van Onstwedde: A. Ba ker, ber. te Hengelo (O). GEREF. GEM. Beroepen te St. Annaland: P. B! te Dirksland; te Zwijndrecht: Hoogerland te Krabbendijke; Aalst: J. Karens te Opheusden. Intrede te Veenendaal op 13 nov. Hegeman ut Tholen. EV. LUTH. KERK Intrede te Deventer: H. Müdde Den Helder; te Gorinchem: J. Kr ma uit Rotterdam. GEREF. KERKEN (VRIJG. BV) Beroepen te Hardinxveld: B. Welf ga te Marknesse. dUt. AMSTERDAM Drs. G. Vanderv lopif de uit Amsterdam promoveert vr dag aan de Vrije Universiteit I Zij z doctor in de godgeleerdheid op 1 men, proefschrift 'Original sin. Two maj door trends in contemporary roman cath zijn lie reinterpretation'. Promotor is pi 'resul dr. G. C. Berkouwer, co-referent prof. dr. J. Veenhof. Een bijzondf bijkomstigheid is, dat deze promo tenai de 45ste is onder prof. Berkouv? van die in 1973, na een hoogleraarsch Woer van 33 jaar, met emeritaat ging. legat De heer Vandervelde is in Nederlai bond geboren. Na met zijn ouders m onde: Canada te zijn geëmigreerd, studef de hij theologie in Grand Rapi (VS). Thans is hij pastoraal med werker ln de gereformeerde kerk Diemen-Watergraafsmeer-Bijlmer. AMSTERDAM Illegaal in land verblijven buitenlandse arbf ders kunnen zich nog tot 'omstrw 15 november' voor regularlsatle me den. Dit heeft staatssecretaris Zf valklng geschreven in een brief ai vijf organisaties, die bij deze kW tie betrokken zijn. insta dens direc Haag zoek voor de d opbol lande Volgt f Si tlefal ,Maas een zou de ls .lijks ton Hans NKV de be nomi fels

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2