Werkgevers dringen op lastenverlichting aan Veel werkloosheid bij het onderwijs Vrijheid !i V letNieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidse Courant Expositie massief eiken Marokko rukt snel op 'Enka geen gedwongen ontslagen' Aronson mogelijk in leven Meubelfabriek Oisterwijk Ontstemming over legeroefening - pag. 5 Familieberichten ogezegd Sadat in Londen i einig OPEC- nden hebben ieprijs verhoogd vrije toegang uw kopje koffie staat klaar Flinke stijging sinds het voorjaar Werkloosheid nu 212.600 'Reserve' bestaat voor tweederde uit vrouwen Mededeling aan onze abonnees en adverteerders Trouw heeft altijd wel wat. Doe er iets mee. 'SI Welkomstvoordeel b"' u b t'lt - hoort bii ^/j 33e JAARGANG No. 9671 - VRIJDAG 7 NOVEMBER 1975 rouw kunnen van maandag tot en met vrijdag tot 20 uur worden opgegeven (tel. 020-913456, na 16.30 uur 020-220383). Op zondag is daartoe van 18 tot 20 uur gelegenheid. 'GAVE THOUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 ONNEMENT 13,52-PER-MAAND 40,55 PER KWARTAAL f 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0.50 IN DEZE KRANT Binnenland Duisenberg gaat in tegen Zijlstra3 Bezetting Paffen I duurt voort 3 Dr. Rijnsdorp: 'kostbaar erfgoed wordt bedreigd 11 Buitenland Weer akkoord Angola 7 Kerk Meer schot in gesprek over Midden-Oosten 2 Sport Van Hanegem geschorst 19 Zonnige perioden Zonnige perioden en voorna melijk in de kustgebieden een enkele bui. Meest matige naar noordwest tot noord draaiende wind. Maximum temperaturen circa 9 graden. De vooruit zichten voor morgen en over morgen overwegend droog en ïeleidelijk lagere temperatu ren. Najaarsprijsvraag Op pagina 25 vindt u vandaag weer een aflevering van onze grote najaarsprijsvraag. Ook op 28 november en nog een maal in december kunt u veel puzzelen voor veel prijzen. U kunt meedingen naar prach tige reizen voor 2 personen, filmcamera's, sportfietsen, at lassen e:i boekenbonnen. Bij zijn aan komst op het vliegveld van Londen werd president Sadat van Egypte gisteren door de Britse premier Wilson begroet. Sadats bezoek aan Groot-Brittannië, dat drie dagen zal duren, is het eerste bezoek van een Egyptisch staatshoofd aan dat land sinds de Eyptische revolutie in 1952. Aangenomen wordt dat Sadat bij de Britse regering met name op leve ring van wapens zal aandringen. Zie ook pagina 7. Op zijn reis naar Indonesië bracht onze redacteur J. G. Wolters een bezoek aan Singapore, de welvarende eiland-staat op het kruis punt van noord-zuid en oost-west wegen in Zuid- Oost-Azië. Op pagina 23 enkele indrukken van dit belangrijke financiële-, in dustrie- en handelscentrum. Even puzzelen -1 Commentaar 5 Weer5 Familieberichten 10 Film, auto 15 TTERDAM Het besluit van,de EC (Organisatie van Olie-Expor- ende Landen') om de prijzen van re olie per 1 oktober met tien cent te verhogen is slechts door landen lidstaten in de prak- gebracht. Dit zijn Koeweit, Li- en Nigeria (verhoging 10.2 pro- t), waarbij moet worden aange- end dat de laatste twee landen prijzen eerder dit jaar aan- ïlijk hadden verlaagd. De prijs- hogingen in de overige OPEC- den "ariëren van 1.6 procent idonesië) tot 9.8 procent (Aboe abi). Deze gegevens zijn ont- ïd aan het gezaghebbend Britse blad 'The Petroleum Economist'. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De werkgevers willen dat het kabinet alsnog over de brug komt met verdere lasten verlichting (belastingen, sociale premies) voor de bedrijven in 1976. De werkgevers willen hierop aandringen wanneer zij waarschijnlijk begin volgende week een gesprek hebben met het kabinet over de vastgelopen loononderhandelingen. ben naar Washington geko- n om het land te dienen en it om het de president nog eil ijker te maken in deze leilijke tijden. De Amerikaanse vice-president Nelson Rockefeller, die zich volgend jaar terugtrekt. De werkgevers zien verdere lasten verlichting als voorwaarde om met de vakcentrales te kunnen praten over prijscompensatie in enigerlei vorm halverwege 1976. De opstel ling van de werkgevers dat voor geen enkele prijscompensatie in de loop van volgend jaar ruimte is, was deze week de hoofdoorzaak dat de onderhandelingen over een cen traal akkoord al op de eerste verga derdag vastliepen. In Den Haag wordt verondersteld dat de werkgevers deze week met opzet door hun harde opstelling het loonoverleg lieten vastlopen, om zo grotere druk op het kabinet te kun nen uitoefenen om met lastenver lichting over de brug te komen. De werkgevers wilden samen met de vakcentrales de problemen met het loonoverleg voorleggen aan het ka binet, maar de vakcentrales weiger den dat. De vakcentrales hebben volledige prijscompensatie geëist waarvan de helft uit te betalen in een vast bedrag van 245 gulden per procent prijsstijging. De vakcentrales zijn echter bereid over de wijze van prijscompensatie te praten. Met na me in het bedrag van 245 gulden zit speelruimte voor onderhande ling. Dit wisselgeld bleef echter on der tafel, toen bleek dat hoe dan ook over enigerlei prijscompensatie in 1976 toch niet kon worden on derhandeld met de werkgevers. Uit gangspunt is voor de vakcentrales dat de koopkracht van de gemid delde werknemer en zeker van de lagerbetaalden gehandhaafd blijft. De werkgevers hebben zich gesteld achter het uitgangspunt van de re gering dat de loonkostenstijging per werknemer volgend jaar in geen geval hoger dan tien procent mag worden. De werkgevers willen het kabinet nu voorhouden dat de ze tien procent wordt overschreden als ook de koopkracht gehandhaafd moet worden. De werkgevers willen dat het kabinet het verschil alsnog Vrijwel zeker: Van een onzer verslaggevers ARNHEM Vakbondsbestuur der Bas Nieuwland van de In dustriebond CNV heeft gisteren verklaard dat het vrijwel zeker is dat bij de sanering van Enka- Glanzstoff gedwongen ontsla gen geheel zullen uitblijven. 'Op het ogenblik bestaat er op pa pier voor veertig mensen nog geen oplossing, maar het lijkt er sterk op, dat in de loop van het volgend jaar ook voor deze mensen nog een oplossing wordt gevonden. Hoewel de bondon zeker niet. uit het oog verliezen dat er in Nederland 1355 arbeidsplaatsen verloren zullen gaan, zijn we toch tevreden met het nu bereikte resultaat, aldus Nieuwland na afloop van het over leg met de raad van bestuur van Enka-Glanzstoff in Arnhem. Zie ook pagina 3. kolom 5 bijpast door lastenverlichting. Het kabinet zou met nog meer las tenverlichting kunnen komen door zich te beroepen op nieuwe som berder cijfers over de economische vooruitzichten. Deze manoeuvre heeft het kabinet vorig jaar ook gemaakt toen het loonoverleg vast liep. Extra lastenverlichting zou echter moeten worden gefinancierd door uitgavenvermindering in 1976 of verder laten oplopen van het al rond vijftien miljard grote finan cieringstekort. Dit tekort is echter door minister Duisenberg (finan ciën) en deze week ook door presi dent Zijlstra van de Nederlandsche Bank het hoogst toelaatbare ge noemd. Overigens is, niet uitgesloten dat de werkgevers ook zonder (veel) extra lastenverlichting hun harde opstel ling wat laten varen, en toch tot enige prijscompensatie bereid zijn. Secretaris Geerkens van, het NCW (christelijke werkgevers) schrijft deze week in het NCW-blad dat de vakcentrales kennelijk de groei van de werkloosheid ondergeschikt vin den aan behoud van verkregen rechten. De kiem van het niet ver enigbaar zijn van de doelstellingen van vakcentrales (koopkracht handhaven) en werkgevers (loon kostenstijging onder tien procent) ligt volgens drs. Geerkens echter in de miljoenennota die het kabinet half september presenteerde. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Nederlandse verpleger van joodse afkomst, Leendert Aronson (40), zou nog in leven zijn. De Iraakse zaakgelastig de in Nederland, Ismail M. Said Al Kahdii, deelde gistermiddag telefo nisch mee aan het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag dat Aronson in tegenstelling tot de eerdere verklaring van dinsdag niet is opgehangen, maar wel ter dood is veroordeeld. De Nederlandse zaakgelastigde in Irak heeft daarna opdracht gekre gen van het ministerie zich hier over opheldering te verschaffen en aan te dringen op een ontmoeting Leendert Aronson met Aronson. Gisteravond laat kon het ministerie nog niet vertellen of de Nederlandse zaakgelastigde in Bagdad iets had bereikt. Zie verder pagina 3, kolom 4 (Advertentie) wandkasten bankstellen tafels dekenkisten stoelen slaapkamers tv-kasten kapstokken ToonzalenAmsterdam, Leïdsekade 102 (naast Lido, vlakbij Leidseplein), Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water). Ede, Grotestraat 72/74, hoek Bergstraat (vlakbij de Oude Kerk). Hengelo (O.), Deldener- straat 3-5. (bij het Stadhuis), Oisterwijk, Beneluxstraat 7 (achter het station). Utrecht, Hollantlaan 26 (bij afslag E36 Utrecht/Jutphaas/ Nieuwegein), Valkenburg (L.), Reinaldstraat 9 (naast Hotel Rotterdam). I j Zuidlaren, De Millystraat 7 (vlakbij de Brink). Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Met name onder onderwijzers en kleuterleidsters is de werkloosheid schrikbarend toegenomen. Eind september waren er 1900 werkloze kleuterleidsters en 1700 werkloze onderwijzers en onderwijzeressen. Voor heel het kleuter-, basis- en voortgezet onderwijs waren er zesduizend werkzoekenden. Deze cijfers geven een veel somber der beeld dan de voorspellingen die het ministerie van onderwijs in het voorjaar gaf. Toen werd het over schot aan kleuterleidsters voor 1975 geraamd op 850. Het zijn er nu duizend meer. Voor het basisonder wijs zouden er tot 1978 nog vol doende arbeidsplaatsen zijn om dat aanbod op te vangen. De reserve aan onderwijzend perso neel bestaat voor tweederde uit vrouwen: 4100 vrouwen tegenover 1900 mannen. Van de zesduizend werklozen zoekt een klein deel een art-timebaan. Een klein deel van de werkzoekende onderwijzers (250) verwacht een oproep voor militaire dienst. In augustus j.l. zijn wel enkele maatregelen genomen waardoor de behoefte aan leerkrachten toenam. In het kleuteronderwijs werd de klassedeler verlaagd, waardoor 650 extra leidsters nodig waren. In kleuter- en lager onderwijs werd de taak van hoofden verlicht, waar door een aantal part-time banen beschikbaar kwam. Voor 1976 zijn geen verlagingen van de klassedeler aangekondigd. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het aantal werklozpn is in oktober opgelopen tot 212.600. Dat is tegen de zesduizend meer dan eind september. De stijging is echter geringer dan in oktober vorig jaar. Zoals al door premier Den Uyl deze week in Heerlen was bekend ge maakt, is het voor seizoen gecorri geerde cijfer van werkloosheid in oktober teruggelopen met achtdui zend. Dat is een daling voor het eerst sinds vele maanden. De stijging van het aantal werklo zen en de daling van het cijfer ge corrigeerd voor seizoen worden ver oorzaakt door het najaars- en win terseizoen. In de winter is altijd de werkloosheid het hoogst en in de zomer het laagst. AGADIR, MADRID (AP, UPI, Reu ter) Regeringsfunctionarissen in Madrid hebben verklaard dat de deelnemers aan de gisteren begon nen Marokkaanse vredesmars snel ler de hoofdstad van de Spaanse Sahara, El Ajoen naderen dan men had verwacht. Met spanning wordt afgewacht of de 25 kilometer van de grens met Marokko gedegen Spaanse troepen met wapengeweld op het begin van de vredesmars zullen reageren. Spanje heeft evenals Algerije verklaard de mars desnoods met geweld te zullen tegenhouden. De militaire commandant van de Sa hara heeft gezegd dat de marcheer- ders geen meter binnen de Spaanse defensieldjn zullen komen. Volgens welingelichte kringen in Algerije is een algehele mobilisatie in het zuidwesten van Algerije af gekondigd. 'Zelfmoordactie' In de Algerijnse pers werd de mars een 'zelfmoordactie' genoemd. Vol gens het Algerijnse blad El Moed- Jahid 'lijkt het welhaast onvermij delijk dat het besluit van Rabat tot een bloedige botsing zal leiden'. Vlak nadat de mars de grens met de Sahara had overschreden vlogen vier Spaanse verkenningsvliegtui gen over Aan de mars nemen de Marokkaan se premier Ahmed Osman en ande re leden van zijn regering deel. Solidariteitsdelegaties uit Saoedi- Arabië. Jordanië en Gabon lopen ook mee. Eerder had de voorzitter van de Veiligheidsraad tevergeefs in 'n tele gram aan koning Hassan van Ma rokko verzocht de mars alsnog af te gelasten. Waarnemers houden het nog steeds voor mogelijk dat de mars slechts een beperkt karakter zal hebben, door niet te proberen de Spaanse defensielijn te over schrijden. Wel zijn voor bepaalde noodgeval len extra personeelsplaatsen toege zegd. Dit is echter onvoldoende om de nu gerezen moeilijkheden het hoofd te bieden. Kleuteronderwijs In het kleuteronderwijs is de situa tie het meest zorgwekkend. Daar doet de snelle daling van het ge boortecijfer zich het eerst gevoelen. De voorzitter van de PCO (Protes tants christelijke onderwijsvakor ganisatie) de heer J. Huisman, ver moedt dat het groeiende overschot aan kleuterleidsters mede veroor zaakt wordt doordat de leidsters langer in het onderwijs blijven dan vroeger. Bovendien is het sinds kort verboden zwangere leidsters te ontslaan. Het gemiddeld aantal ja ren dat een kleuterleidster mee draait na haar diplomering is in korte tijd gestegen van bijna vier jaar tot ongeveer vijf jaar. Daardoor alleen al kwamen er twintig procent meer leidsters be schikbaar Afremmen Het ministerie van onderwijs heeft al eerder gepgobeerd de toeloop tot pedagogische academies en oplei dingsscholen voor kleuterleidsters af te remmen. Tot nog toe heeft deze poging nog weinig effect ge had. De werkloosheid in het voortgezet onderwijs is op dit moment nog beperkt. In het algemeen voortgezet onderwijs zijn er 1340 werkzoeken den. in de rest van het voortgezet onderwijs ruim duizend. Deze getal len zullen wel stijgen als de bezui nigingen die voor 1976 zijn aange kondigd een feit worden. ,Prof. dr. W. J. Wieringa, voorzitter van de bond voor protestants- christelijk vw.o-havo, schatte gis teren dat de vergroting van het gemiddeld aantal leerlingen per do cent (van achttien naar twintig) zeshonderd arbeidsplaatsen gaat kosten Comitè's van het middelbaar en hoger beroepsonderwijs hebben de ze week gewaarschuwd voor een vermindering met tweeduizend ar beidsplaatsen als gevolg van de be zuinigingen. (Advertentie) De verhuizing van onze afdelingen naar de Wibautstraat 131 in Amsterdam behalve die van de redactie is achter de rug. Ook voor de nabezorging voor kranten kunt u gebruik maken van het nieuwe tele foonnummer 020-913456 Abonnees in het Noorden en het Oosten van het land alsmede die in Zuid-Holland kunnen gebruik blijven maken van de diensten van de kantoren: ROTTERDAM/DORDRECHT: DEN HAAG/LEIDEN: ZWOLLE/GRONINGEN Westblaak 9. Rotterdam. Parkstraat 22. Den Haag. Melkmarkt 65. Zwolle. Tel. 010-115588. Tel. 070-469445. Tel. 05200-17030* De redactie blijft voorlopig gehuisvest op het adres N.Z. Voorburgwal 276-280 en blijft telefonisch bereikbaar onder nummer (020) 220383. Voor alle afdelingen blijft Postbusnr. 859 gehandhaafd. Dlrektie Trouw/Kwartet B.V. Diplomatieke ambtenaren van Buitenlandse Zaken mogen voortaan schrijven wat ze willen (in het rede lijke natuurlijk) zonder eerst de minister om toestem ming te vragen. Gefeliciteerd. De vrijheid van me ningsuiting is ons nu eenmaal aan het hart gebakken. Nieuwe abonnee:- Straat: Plaats: Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: -Giro: Betaalt per kwartaal lk ontvang graas: O 1 frnale /wart-kunst lederen onderzet Ier* met zilver bedrukte ouder- 4vel.se locoiiiollefinodellen. Werkelijk een kleraad op uw tafel. O Praktische. kleurrijke eeuwigdurende riemkalcnder. Modern, orl- cineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dnn ook. O Tekening IJ I O Tekening IJ Z O Tekening IJ .1 O Tekening De nieuwe abonnee krijst oen welkomst-voordeel. Hij botaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant t<- hebbe ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers,'antwoordnummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. (aalt _jf i>

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1